flo, 19873. ZATERDAG 20 DECEMBER Anno 1924 STAHSNiBiWS. Het voornaamste nieuws van heden. SCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTENTIEN 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lagcren prijs. Kleine Adverlenlién, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en ■Zaterdags 60 Cte., bij een maximum aanlat woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven (10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redaciie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT! Voor Leiden per 8 maanden 'f.2.85, per week' r.~v.KP-H-. Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per wéeï 0.18, Franco per post 2.35 '-F portokosten, Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Roomsche en Piotestantsche Kerkbeschouwing. Op uilooodigiag van den Kerkeraad der NerL-Herv. Gemeente alhier hield dr. J. F. Beerens, prodikant bij de Ned -Herv. Geui te Utreoht. in de Pieterskerk, gisteravond een lezing over bovengenoemd onderworp. Rot groote kerkgebouw was, hoewel niet. geheel vol, toch zeer goed bezet Na het zingen van Psalm 95 en nadat v roergelezesi was nit Joh 15 en Etcze 1. gïr.g de spr eerst voor in gebed, waarin hij de bede 'uitsprak, dat de overdenking geen aanleiding zou geven tot bitterheid of on- verdraagzaamheid. Daarna, ving spr. aan met te herinneren aan de spreuk: Kennis ii macht". Niet alleen op maatschappelijk, maar ook op geestelijk gebied Waarom f3baat zoo menig Protestant zwak tegenover 'den aanval van het Roómsch Katholicisme 1 In de eerste plaats, natuurlijk, omdat men geen vaste, innerlijke overtuiging, geen Sterk geloof bezit, m a.w. niet waarach tig Protectant is. Maar dan ook, wijl er niet genoeg kennis is van de leeiing en o€ .praktijken der Roomsche Kerk. Daarom is 'liet goed gezien van den kerkeraad dezer gemeente om door de samenkomsten, welke zij geregeld hier doet houden, aan de ver- brei ding dier kennis mede te werken. Het is mij een voorrecht, vanavond ook voor mijn deel daaraan te mogen medewer ken door met u te spieken over Roomsche en Protostantsoho Kerkbeschouwing, zeide Apr. 't Is u bekend, dat de Roomsche Keu zicli den naam toeeigent itan: ,,De alleen zaligmakende" Kerk. Zij beschouwt zichzcl- ve als d e eenige, waTC Kerk, door Christus Zelf gesticht, door Hem bestuurd en be waard tot op dezen dag. Duidelijk wordt 'dit. aangetoond o.a. in het bekende bock •syn pater v. d. Hagon: ,,Waar is de Iverk ^in OhrisfcusT' en in het geschrift van Mgr. it. H. Benson, vertaald door Ch. Hanckx, getiteld: Christus in dc Kerk". Wanneer wij een Roomsche vragen Hoe ,\veet gij, dab uw Kerk de eenige, ware Kerk is, dan wijst hij ons, volgens spr., op de vier kenteekenen, die de ware Kerk volgens de apostolische geloofsbelijdenis bezatten moet. Zij moet zijn: één, heilig, Katholiek en apostolisch. Die vier eigenschappen heeft alleen de Roomsche Kerk. Bij haar is één heid in leer, in eeredienst, en bestuur. Zij 14 altijd en overal dezelfde. Zij is altijd volgens de Roomsche beschouwing heilig, want zij predikt een heilige leer, geeft allo middelen om heilig te worden (gebed en sacrament) en brengt voortdurend heiligen voort. Haar derde kenmerk is de katholici teit (algemeenheid), want zij bestaat van don tijd van Christus af en breidt zich uit onder alle volken In haar is plaats voor allen. In do vhrde plaats wordt zij genoemd: apostolisch, omdat zij door de apostelen is gevestigd, de leer der apostelen be lijdt en door do wettige opvolgers der apostelen wordt bestuurd. Welnu, wegens deze vier kenmerken is z\f de ware, onfeilbare Kerk, waardoor „Christus na Zjj'n dood zijn werk heeft voortgezet", het „orgaan van God op aarde" "(Studiën April 1924, blz. 261). Iedere Protestant, die willens en wetens volhardt in zijn- dwaling, gaat daar om verloren. Het spreekt van zelf, zeide dr. B., dat een dergelijke beschouwing moet leiden tot eigengerechtigden trots, tot een totaal gemis aan waard «ring van andersdenkenden, tot fanatieke onverdraagzaamheid, die conse quent leiden moef tot afschuwelijke inqui sitie, kettervervolging en ketterverbranding, ■Verschillende voorbeelden werden hierbij aangehaald Nu is, zei spr., voor ons de groote vraag: Is deze beschouwing juist? Zoo ja, dan moeten wry er voor buigen en haar over nemen. Ons antwoord op deze vraag is: Neen. Dit wordt bewezen door logische en schrif tuurlijke argumenten, het goddelijke, het geestelijke kan zich op deze zondige, be dorven wereld nooit geheel zuiver open haren. 't Wordt hier op aarde altijd met het menschelijke, onheilige vermengd. Daarom mag Christus of God nooit met een aardsche organisatie, ook niet met een Kerk worden vereenzelvigd. Paul us zeide, naar spr. opmerkte, terecht: „Wij dragen den schat in aarden vaten". Deze waar heid is voorbijgezien door de Roomsche Kerk, die in haar naïef realisme voortdurend het goddelijke en het menschelijke identifi ceert en daardoor het geestelijke verste ff e- ltfkt, vermaterialiseert. Dat doet zij in haar sacrementsleer (bijv. de hostie), ook in haar Kerkbeschouwing. De zichtbare Kerk wordt bjj haar in de plaats gesteld van den on- zichtbaren God. Maar dat is beeldendienst. En beeldendienst is God een gruwel. „Gij ^ult u geen gesneden beelden maken. God is geest, Die Hem aanbidden, moeten Hem Aanbidden in Geest en Waarheid. Daar zii geen recht heeft geest en gebrekkige open baringsvorm van dien Geest (in de Kerk) te vereenzelvigen, eigent zij zich, naar spr. uiteenzette, geheel ten onrechte den naam van de eenige ware, zaligmakende Kerk loe. De ervaring geelt ons in deze bewering vol komen gelijk. Ook in de Roomsche Kerk laat de eenheid, waarvoor Chrislus geleden heeft (Joh. 17). veel te wenschen over. Spr. denkt aan de ontzaglijke scheur, die de we reldoorlog ook in dit gebouw heeft veroor zaakt, aan den onderlingen strijd in de Roomsche landen (Frankrijk), de toenemen de verdeeldheid op politiek gebied (Micaël), den strijd tusschen de verschillende orden, al streeft men er steeds naar die verdeeld heid voor de buitenwereld verborgen le hou- de/n of geweldadig te onderdrukken (het Modernisme), leder eerlijk Roomsch-Katho- liek zal toestemmen, dat die hooggeroemde eenheid dikwijls niets meer dan een frase is. Ook dc heiligheid, in de zedelijke (niet de cultische) beteekenis van 't woord, laat in die Kerk veel te wenschen over. Welke landen staan moreel en cultureel in. Europa het laagst? Zijn het niet de Room sche landen (Spanje, Italië) Is bij ons de criminaliteit niet het grootst in de Zuide lijke provinciën? Daarom heeft de Room sche Kerk niet het recht om te beweren, dat de II. Geest in haar uitsluitend werk zaam is. Zij mag zich ook niet Katholiek noemen, daar zij slechts de helft van de Christen heid omvat. Bovendien is het woord „Roomsch" steeds een beperking, oen be grenzing van „Katholiek". Hoe velen zijn er niet (o.a. Heel es), die niet Roomsch, maar wel Katholiek willen zijn. Ten slotte is zij ook niet apostolisch, om dat het grootste deel van haar leeringen en praktijken aan de apostelen geheel vreemd en onbekend waren. Waar vinden wij bijv. bij de apostelen gesproken over het primaat van Petrus, de zeven sacamenten, de ver eering -van Maria? Iedere Roomsche, die aandachtig en waarheidlievend de Hande lingen der Apostelen of de Brieven van Paulus leest, zal dit toch beamen, meent spreker. Reden, waarom wij ook op empirische gronden kunnen beweren, dat de Roomsche ICerk niet de ware Kerk is, zeide spr. Is er dan geen ware alleen zaligmakende ICerk? Ja, Goddank, zij is er, antwoordt spr., maar niet al3 een aardsch, eindig insti tuut, maar als een onzichtbare, geestelijke werkelijkheid, waarin wij gclooven. Daar om belijden ook wij: Ik geloof ééne heilige algemeene (Katholieke) Christelijke Kerk. Ja, wij gelooven in haar, niettegenstaande alle verdeeldheid en afval op deze wereld. „Credo quia absur dum" riep spr. uit. En de zichtbare Kerken? Zij zijn niets anders dan de onvolkomen aardsche vor men, waarin iels van dit ideaal zich reali seert, Zij zijn de steigers voor den bouw van den grooten tempel. De steigers worden eens afgebroken. Alle kerken hebben hun tijd. Ook de Roomsche Kerk. Let op 't ver val dier Kerk in Roomsche landen, zeide spr. Maar aldus besloot spr. zijn met aan dacht gevolgd betoog de ware Kerk blijft. Omdat Chrislus blijft, gisteren en lieden dezelfde en in der eeuwigheid. Ln omdat van haar geldt Zijn Woord: De poor ten der hel (De machten van het dooden- rijk) zullen haar niet overweldigen. De bijeenkomst werd met gezang en dank zegging besloten! De Handelsbeurs. Gisteren werd de laatste Bcuridag in do Stadszaal gehouden. Met 1 Januari a.s. zal n.l. de Handelsbeurs verplaatst worden naar café „De la Postc" aan de Aalmarkt. Even voor half één weeden de bezoekers der Beurs uitgenoodigd tot een slotzitting in de receptielokalen der Stadszaal, alwaar de voorzatter der Kamer van Koophandel, de heer Ten Cate Brouwer, alle aanwezigen hartelijk dank zegde voor den steun, welke zij tot het laatst toe aan de Beurs verleend hadden. In het kort werd nog nagegaan, welke redenen tot het gedeeltelijk misluk ken der Beurs geleid hadden. De voorzitter der Kamer constateerde echter met genoe gen, dat althans één der afdeelingen zooveel levensvatbaarheid getoond heeft te bezitten, dat deze thans zelfstandig haar weg tal kunnen gaan. Het is dus niet juist om van opheffing der Beurs te spreken. Slechts maken de omstandigheden het noodzakelijk naar een beperkter localiteit om te ziejï, waar met minder kosten dc Beurs voortge zet zal worden. Of het door deze andere methode geluk ken zal, om, beginnende met een levens krachtig onderdeel, de Beurs later weer uit te bouwen, zal de tijd moetc* leeren. Spreker eindigde zijn, door applaus ge volgde, rede, met het uitspreken van zijn beste wenschen voor de Zuivelbeurt. De heer Van Well informeerde nog naar de mate, waarin reclame voor de Beurs gemaakt was. De Voorzitter beantwoordde deze vraag zeer uitvoerig, en maakte den aanwezigen duidelijk, dat op dat gebied belangrijk meer gedaan was, dan men gereohtigd was te verwachten. De heer Van Dam stelde een opslagruim te beschikbaar voor den inventaris der Beurs, wanneer daar behoefte aan zou blij ken te bestaan. Een aanbod, dat dankbaar aanvaard werd. De heer Planjer dankte daarop als Voor zitter van den Lcidschen Aannemersbond de Kamer van Koophandel voor haar initia tief. Al is bij spreker reeds bij het begin eenigo twijfel gerezen of de Beurs zou sla gen, en al is, helaas, zijn vrees gegrond ge bleken, toch heeft hij steeds sympathiek tegenover deze Beurs gestaan, en haar zoo veel mogelijk gesteund. Ware deze poging geslaagd, dan zou dit zeker van groot voordeel voor de aanne mers geweest zijn. Spr. dankte daarom de Kamer nogmaals voor haar initiatief en al de moeite en kosten, voor de Beurs besteed. Alle aanwezigen betuigden door een krach tig applaus hun instemming met deze woor den. De Voorzitter der Kamer verklaarde daar op de Handelsbeurs in de Stadszaal voor gesloten. Daarop had nog een vergadering plaats van de Zuivel vereeniging, waarin nog en kele aangelegenheden, de Beurs betreffende geregeld werden. Ook daar werd onder instemming van dc vergadering de Kamer van Koophandel dank gezegd voor haar bemoeiingen, waar door het mogelijk gemaakt was, te Leiden een blijvende Zuivelbeurs te stichten. Vereeniging tot bevordering der Bonwknnst te Leiden. -Aan de 196sle vergadering ging vooraf een kunstbeschouwing van een fraaie col lectie afbeeldingen van oude vazen in het Nutsgebouw. De voorzitter de heer J. A. Verhoog, open de met een hartelijk welkom, ook aan de dames-in(roducé's, deze laatste vergadering van het jaar. en wees er op, dat de Veree niging voortaan rekening moet houden met het reglement dat zegt: „Zij die reeds twee maal zijn geïntroduceerd worden niet meer tot de vergaderingen toegelaten, tenzij zij toetreden als lid of donateur". De notulen, zoo deelt ons de heer F. A. Wempe mede, werden- goedgekeurd en nu was het woord aan den spreker voor dezen avond den heer G. M. v. Sillevoldt, Direc teur der Tegelfabriek „Amphora", die tot onderwerp had gekozen: „Aardewerk en zijn beteekenis in de Maatschappij". Onder aardewerk <jan, verstaan wij in het alge meen het ruwere genre, zooals steenen, pannen, potterij, maar ook de fayence en betere genres steengoed maar ook het por selein, dat in werkelijkheid toch ook aarde werk is. Beginnen we met het ruwere aar dewerk, dan kunnen wij lot eeuwen voor Chr. teruggaan. Er is een tijd bekend, waar in men nog van geen aardewerk wist, doch het vermoeden ligt voor de hand, dat toen reeds potten en voorwerpen gevonden wer den, gemaakt uit klei die gedroogd werd, om levensmiddelen op te bergen. Men wist toen niet en men kende ook niet de grootere waarde van gebakken klei en waarschijnlijk bestond het vaatwerk toenderlijd meer uit gevlochten mand- en teenwerk en ook uit lederen zakken. Wie zal zeggen vroeg spre ker, hoe men tot de wonderlijke ontdekking is gekomen, dat klei door het vuur steen werd. 't Kan een toeval geweest zijn, doch zeker is het, dat nadien de groote waarde daarvan door den mensch zeer gewaardeerd werd. De eerste voortbrengselen van polte- bakkerskunst, die in den lilorinatijd ont staan zijn en voor het nageslacht bewaard zijn gebleven, lalen ten duidelijkste zien, wat men vóór dien gebruikte. Het ligt in de aard van den mensch om, indien er nieuw materiaal is gevonden, daarmede het oude te imileeren. Zóó ook heeft men indertijd met hot aardewerk gedaan en wijzen de eerste voortbrengselen der pollebakkers- kunst er dan ook op, dat men vóór dien. mandwerk en lederwerk gebruikte, doch ook pompoenen of kalabassen. Na deze eenvoudige inleiding, werd den aanwezigen door een groote serie fraaie lichtbeelden aangetoond, hoe de pollenbak- kerskunst zich stap voor stap heeft ontwik keld van uit het grijs verleden tot op heden en 't was wel opmerkelijk, dat er vaak groote gelijkegis was in het décor van het allermodernste fayence van heden, met de ornamentale versieringen, die de ouden reeds op hun vaatwerk wisten aan le brengen. Zoo werd dan achtereenvolgens behan deld al dat schoongevormde vaatwerk eerst uit het Mijkeensche tijdperk en weer later bij Grieken en Romeinen, en zoo zagen wij juist door de laatsten, de pottebakkerskunst overgebracht naar West-Europa en dus ook naar ons land. Als intermezzo gaf spreker een zeer oud plaatje te aanschouwen van het interieur van zulk een pottenbakkerij, waarin we ook voor 't eerst de draaischijf aantreffen. Wel oer-oud is dit werktuig en in zijta oenvou- digen doch bijzonder onderhoudenden ver teltrant, deelde de heer v. Sillevoldt mede, hoe juist bij dit onderdeel, de individua listische bekwaamheden van den werkman naar voren komen. Wat rijst daar uit zoo'n worp klei door een kleine vingervaardig heid, ineens een schoone vaasvorm omhoog en wat kan een grillige druk van vinger of duim hier wonderen verrichten, die in den vorm de fraaiste nuanceeringen doen ont slaan. Uitvoerig stond spreker nu 9l(l bij al die fabrikaten van vroeger en nu en ook de fraaie lichtbeelden verkondigden den lof van al dat mooie Oud-Delftsch cn veel an der mooi aardewerk zooals dat gemaakt werd aan ,,de Porceleyne Resell, Joost Hoofd en Labouchere"; van de fabriek „Rozen burg"; „de Distel", en „Amphora"; er wer den namen genoemd als Colenbrander, Nienhuis en van andere artisten, die hun grcole decoratieve gaven hebben vastgelegd op of onder den glazuurlaag van zoo menig fijn gestyleerd kannetje of vaasje. Jammer dat vele van die fabrieken kwijnende zijn. De materie is over 't algemeen le duur voor dezen tijd en de kunst moet toch betaald worden. Toen nu de projectie lamp gedoofd was, behandelde spreker nog in 't kort, doch op onderhoudende wijze de waarde van het aardewerk in de Maatschappij, want wat zou de wereld zijn zonder aardewerk. Dit wordt aanschouwelijk voorgesteld door - de zeer groote vlucht, die de toegepaste elcc- triciteit hc-eft kunnen nemen juist door het onmisbare porselein. Eenvoudig, doch onderhoudend heeft de heer Sillevoldt medegedeeld wat er te zeg gen is van deze zoo nuttige materie. Er was een aandachtig gehoor en een bijzon der bedankje van den voorzitter was wel op zijn plaat9. Als nieuw lid werd toegela ten de heer A. L. Verhoog, bouwkundige alhier. De begrooting voor 1925 werd inge diend en goedgekeurd. De tijdschriften voor 1925 werden geregeld. Tot kasnazleners wer den benoemd de heeren Harmsen en Bern. Planjer. Ten slotte beantwoordde de voorzitter nog de vragen in de vorige vergadering gesteld door den heer Bern. Planjer, over het lee- lijke bouwen en de ontsierende reclames. Het eerste is onder de aandacht gebracht van het Bouw- cn Woningtoezicht en wat het laatste betreft, ja, er beslaat le Leiden geen verordening op het aanbrengen van reclames. Wat er momenteel hier en daar bevestigd is, zegt nog zoo weinig. De voor zitter wilde in deze nog wel eens afwachten of hierin ernstig gezondigd wordt legen de aeslhetika alvorens slappen te doen bij auto riteiten. Het blijft ten slotte ook altijd nog een persoonlijke opvatting. Wat de een mooi vindt, vindt de ander leelijk; er is geen grens. In ieder geval hoopte de heer Plan jer, dat deze zaak aan de zorgen van het bestuur toevertrouwd zal blijven. Met eenige vriendelijke woorden van af scheid aan het einde des jaars, sloot de voorzitter deze vergadering. Ontspanningsavond werkloozen. De Centrale Commissie voor Arbcidsont- wikkeling organiseerde gister'avond in de groote Stadszaal een ontspanningsavond voor werkloozen. Dat dezen dit op hoogen prijs weten te stellen, bleek wel uit het feit, dat de zaal geheel gevuld was, hetgeen, gezien wie het publiek vormden, nu niet bepaald een ver blijdend verschijnsel genoemd mocht wor den. De voorzitter, de heer Sasburg, zeide dat het wel lang geduurd heeft, voordat er weer eens een ontspanningsavond kwam, maar dit kwam geenszins voort uit laksheid van het bestuur, doch uit overwegingen van zuiver financieelen aard. De groote opkomst bewijst wel, dat deze avonden in een be paalde behoefte voorzien; men wil ook wel eens een oogenblikje de zorgen op zijde zeltenl Spr. heette vervolgens alle aanwezigen, in het bijzonder de wethouders Reimeringer en Sanders, hartelijk welkom en besloot met allen een aangenamen avond toe te wen schen. Het woord was thans aan het Leidsch muziekenserable „Bobette", dir. de heer G. de Wolf, dat zich reeds direct van zijn beste zijde deed kennen door het ballet uit de opera „Rosamunde" op een werkelijk keu rige manier voor te dragen. Ook het vol gende. nummer. Sérénade van Widor, oogstte een dankbaar applaus. „Lentezang" en „Droome Vrouwe kom", gezongen door de arbeiders-zangverceniging „De Stem des Volks", onder leiding van den heer Van Kesleren, waren heel eoed van klank, vooral het laatste klonk heel lief Voor de afdeeling luim zorgde het duo Ilellman en Florijn, dat de aanwezigen met zijn kostelijke grappen danig wist te ver maken. In verband met hel tijdsgebrek tiet de voorzitter de pauze vervallen en werd het programma vervolgd met een drietal zang nummers van „De Stem", waarvan het eer ste, „De boodschap op de heide", aT en toe erg onzuiver Jdonk; veel beter waren dan ook „Ecce quomodo morilur" en „De Gra vers", door het mannenkoor ien gehoore ge bracht. „Bobette" tiet zich hierna nogmaals hoo- ren en deed de aanwezigen genieten van de fantasie uit Rigoletlo, waarin de fluitpartij van den heer Riedel speciale vermelding verdient. Na een goed uitgevoerde Kronlngsmarsch van de Prophet was het muzikale gedeelte van dezen avond afgeloopen en tiet het duo Hellman en Florijn het publiek schater lachen door zijn bijzonder komische voor dracht „Naar den zangwedstrijd". Na nog een tweetal andere voordrachten, die zeer insloegen, dankte de voorzitter, de hoer Sasburg, alle deelnemers voor hun welwillende medewerking en riep allen een „tot weerziens" toe. BINNENLAND. Verplaatsing van de Leldsche Handels beurs. De Invaliditeitswet in werking na vijf jaren. j Opgericht is 'n Internationale Vereeniging ven Broodiabrikanten. BUITENLAND. Eisch in het proces-Ebert. Hitier en anderen in Beieren begenadigd. Het Engelscha Lagerhuis tol 10 Februari op reces. Toenemends spanning (nsscben Amerika en Japan. De Invaliditeitswet in werking na viji jaren. De door het Bestuur der Rijksverzeke ringsbank per 1 December 1921 opgemaakte staat van ïoopende renten ingevolge de In validiteitswet maakt het mogelijk na te gaan welke resultaten met deze wet bereikt zijn nadat zij vijf jaren (sedert 3 December 19191 heeft gewerkt. Daarbij vatte men In het oog, dat ingevolge de bepaling van art. 70 dezer wet, invaliditeilsrenten eerst konden worden toegekend als dc verzekerden 150 zegels in rekening konden brengen, dus eersl 150 weken na 3 December 1919 d.i. op 10 October 1922. Voorts dat de onderstaande cijfers alleen bevatten de op 1 December j.l. Ïoopende renten, zoodat daarin niet meer voorkomen de personen dio in den loop dezer 5 jaren korter of langer tijd een rente genoten doch wier renten vóór ge noemden datum waren vervallen fdoor overlijden, intrekking, enz.). Voor het g e h e e 1 e land waren op 1 December j.l. loopend: Jaarlijksch bedrag 7553 Invalidileitsrelnen f 1.25G.033.74 40187 Ouderdomsrenten 5.995 470. 4049 Weduwenrenten 705.422.6i 6162 Weezenrenten „1.117.274.08 Totaal 67951 renten tol een gezamenlijk jaarlijksch bedrag van f 8.074.200.46. Voorts: 25 uitkeeringen aan gezinsleden waarvan de vader voor rekening van hel fonds verpleegd wordt f 3071.14. Verpleegd werden tot 1 December 1924 ln totaal 12057 verzekerden terwijl op dien datum 1115 verpleegden ln observatie waren. Deze verpleging kost aan het fonds circa f 2.250.000 per jaar. Voor den Raad ran Arbeid te Leiden waren de cijfers als volgt: Jaarlijksch bedrag 269 Invaliditeilsrenten t 43.886.96 1163 Ouderdomsrenten 172.146. 123 Weduwenrenten 21.283.34 186 Weezenrenten 34.495.24 Totaal 1741 renten tot een gezamenlijk jaarlijksch bedrag van f 271.811.54. Gezinsondereleuningen werden op 1 De cember j.l. aan dezen Raad niet uitgekeerd. Verpleegd werden 396 verzekerden terwijl nog 28 verzekerden in observatie waren. Waar de tolale premie-opbrengst van de Invaliditeitswet bedraagt circa f 32 miüioen en de uitkeeringen plus verpleegkosten nu reeds ruim f lO'/t millioen, daar kan ge zegd worden, dat reeds ongeveer 1/3 van de premie onder het volk terugvloeit en 2/3 na aftrek der adminislraliekoslen belegd kan worden. De adminislraliekoslen bedroegen volgens de laatste gegevens pl.m. f2 per verzekerde of circa 11 pCt. van de premie. Waar het totaal" aantal verzekerden ongev. 1.900.000 bedraagt werd dus aan administratiekosten betaald circa 3*/« millioen gulden. In deze administratiekosten wordt door den Slaat bijgedragen voor een bedrag van f 1.800.000 zoodat dus circa 2 millioen uit dc premie opbrengst betaald wordt. Door deze wet komt dus jaarlijksch netto circa 30 millioen gulden (32 millioen 2 millioen) hetzij direct (door de uitkeerin gen) hetzij indirect (door belegging voor la tere uitkeeringen) ten goede aan oude en invalide arbeiders (arbeidsters) en hun we duwen en weczen alsmede aan de verple ging van hen die dreigen invalide te worden. Omtrent bet a.s. zilveren ambtsjubi leum van ds. M. J. I'unsclio. predikant bij do Ned. Herv. Gem. alhier, kunnen wij nog mcdedcelen, dat het 25 Februari 1925 vijf en twintig jaar geleden zal zijn, dat zijn eerw. zijn intrede deed in zijn eerste Ge meente, Kuinre. Voorts stond hij nog te Nij- verdal. Sedert 2 Mei 1909 is ds. Punselie predikant alhier. De ,St«. -Ort.bevat de statuten van de N.V. Kon. Ned. Fabriek van Wollea Deken» v.h. J. O. Zaalberg en Zoon, alhier.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1