L. v. ESCH Wz., Donkersteeg 5 TWEEDE KAMER. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. RECHTZAKEN. C1 woixkn overgegaan, zeer ten bate van de kapitaalvorming. Spr. betreurt bet, dat. men links van een economisch vraagstuk ten politiek vraag- ;tuk heeft gemaakt en dat men met zoo veel lrukle en scherpte er tegen is opgekomen, Jat 9pr. zich Diet los kan maken van het rermoedon dat zekere Juni-gebeurlenis, welke te wachten is. daaraan niet vreemd '19. Het driegemeiit van den Vrijheidsbond om het protectionisme van Ministerie en Minister Colijn aan den kaak te stellen, de klacht over het reactionarisme van dit ka binet, geuit door de vrijzinnig-democraten, de bewering van den heer Van Ravestcyn, dat het voorstel oen aanslag op den arbei der beleekenl, ziin alle leugens, en de hoop van den poliliekpn hoofdredacteur van het Vaderland, dat rlit wetsontwerp de eenheid onder de vrijzinnigen zal bevorderen, is he>t beste bewijs van hel politieke karakter, dat men aan hel ontwerp wil toekennen. Spr. wenscht den Minister Colijn geluk met zijn succes bij het streven om ons bud get in evenwicht te brengen, en dat slechts in één jaar lijds, z»gt hem ten slotte dank voor zijn ontwerp, waaraan spr. en zijn partijgenooten gaarne hur. slem zullen geven. De heer DIEPENHORST (A. R.) wenscht zich te beperken tot een beoordeeling van dit ontwerp in verband met onze handels politiek en ontwikkelt daarbij de drie ze- dachten: het ontwerp is geen protectie, ten tweede is- zooveel mogelijk vermeden vrij handelaars te prikkelen, de tegenstanders ten slotte overspannen echter overmatig het vrijhandelsdogma, dot echter sinds .1877 niet volledig bestaat. Spr. licht deze drie pur.len nader toe en betoogt daarbij dat geen scherpe scheidslijn is te trekken (usschen fiscaal en protectio nistisch tarief. Hot karakter van een tarief han^t af van de bedoeling. Hier nu slaan we alleen voor den wensch der regeering om de rijksinkomsten te verhoogen. Zij ver zekert dat zelve uitdrukkelijk, we mogen dat dus niet in twijfel trekken. Waarom zou zij haar ware bedoeling bemantelen? Do heer VAN DEN BERGH: Omdat ze daarmede tweemaal fiasco heeft gemaakt. De heer DIEPENHORST: De heer Van den Bergh zegt dat en de hoer Stenhuis on dersteunt dat, maar wel eigenaardig dal het '.ijforgaan van den lieer Stenhuis, Het Volk, uit een gansch ander vaatje tapt en Minis ter Colijn een eerlijk en moedig man noemt, die zijn bedoelingen nooit bemantelt. Spr. beriep zich op het oordeel van den heer Westerdijk tot ondersteuning van zijn bewering. En ale de heer Westerdijk zoo zeer oud-Minister De Geer prijst, dan her- nnert spr. aan het plan van mr. De Geer om de invoerrechten van 5 tot 7 percent te brengen. Wat de fiscaliteit van het voorstel betreft, de bestaande wet is minder fiscaal bedoeld dan de'ingediende. Spr. zet dit nader uit een, er op wijzende, dat de ontwcrpen-Harte en Kolkman een anderen geest ademden en de vaderlandsche industrie wilden be schermen, terwijl dit ontwerp enkel bedoelt fiscaal te zijn. Dat art. 43 dit ontwerf zou stempelen tot een protectionistische rege ling, weerspreekt spr. ten stelligste, evenals dat de heffing van 8 pCt. reeds op grond van het cijfer protectionistisch zou zijn. Het vrachtkosten element van den heer van den Bergh acht spr. van weinig betee- kenis. Op grond van het fiscale karakter der wet acht spr. het dwaas haar voor een ver kiezingsleus te gebruiken. Dat de regeering in haar voorstel zooveel mogelijk de gevoeligheid der vrijhandelaars heeft gespaard, daarvan is spr. overtuigd. De regeering had dat nog sterker kunnen uitspreken, haar bescheidenheid ten dezeri heeft dientengevolge meer protest uitge lokt dan gewenscht kan keeten. Maar als dc regeering de oude wet van 18C2 wil ver vangen door een betere, dan is het dwaas den ouderdom van de wet van 1862 als deugd dier wet te noemen. Deeds 20 jaar lang wordt een herziening der wet noodig ge noemd, en Minister Colijn is daarmede ge reed gekomen. Art. 43 is geen fraai invoeg- - el, maar het verdringt niet het fiscale ka rakter van het ontwerp. En daar naast is elke prikkel van de vrijhandelaars verme den, de Minister is daarvoor blijkbaar be vreesd geweest. Daarom wordt geen retor sie genoemd, daarom niet absoluut bestre den het dogma der vrijhandclaars, dat in voerrechten prijsverhooging ten gevolge heeft, doch de Minister heeft strijd daar over vermeden door de voedingsmiddelen vrij te laten, daarom ook heeft het amen dement-Vliegen in zake de invoerrechten van borstels en boenders genade bij hem gevonden. Ten slotte zette spr. uiteen, hoe in dezen de vrijhandelsquaestie niet aan de orde bc hoefde te komenalle landen bewegen zich in beschermende richting en behalve in vrij zinnigen kring is men algemeen overtuigd, «lat wij in dezen niet alleen kunnen blijven staan. Zelfs in S. D. A. P. kringen is men» niet eensgezind en heb vrijhandelsdogma van den lieer Wibaut vindt in zijn partij niet onverdeeld instemming. De practijk bewijst daarbij, dat bescher ming volstrekt niet altijd duurder prijzen veroorzaakt. Maar bovendien overschatte men niet te zeer dc belangen van den con sument. Spr. wil eindigen omdat dc Nederlandsche vrijhandelaars in hun ondoorgrondelijke wijsheid toch niet voor rede vatbaar zijn, blind zijn voor wat er elders gebeurt, doof voor dc theorieën zelfs van hun leermeester? Smith, Ricardo, Picrson, d'Aulnis, Treub. wijzer dan die allen en dan tal van corpo raties en Salomo. Zij zweren bij Manchester rn blijven daarbij en spr. laat zc daarom maar los. Hij zal vóór het ontvvern stemmen. Dc heer VAN DER LANDEN (It.-K.) zal zeer gaarne dit ontwerp in het Staatsblad zien verschijnen, herinnert daarbij er aan, dat hij reeds sinds 1911 op hooger invoer rechten heeft aangedrongen en betreurt, dat men bij de samenstelling van het ont werp volstrekt geen rekening heeft gehou den met het door hem aangebrachte mate riaal. Spr. is intusschen ingenomen met het voorstel en hij sfaat verbaasd er over dat de linkerzijde niet zooveel drukte er over maakt als vroeger. Blijkbaar is de vrees voor represaillemaatregelen verdwe nen. De nienschen van Het Vrije Ruilver keer zijn natuurlijk niet voor overreding vatbaar en sjjrëken van prijsverhooging, maar zij zien niet in, dat allerlei vedenen bestaan, die het stijgen der prijzen tegen gaan. Spr. bestrijdt voorts mr. Van Gijn, die be weerd heeft, dat spr. zich niet 2ou schamen protectionist tc zijn. Spr. is geen protec tionist, maar als hij het wel ware, dan zou hij er zich niet over schamen. Een protec tionist is iemand die enkel bedrijven wil doen bloeien door hoogc invoerrechten, on bekommerd voor de andere gevolgen. Spr. gaat daarmede niet accoord, wil alleen ver hooging van invoerrechten met het oog op verschillende onderling uitecnloopende ge volgen. Spr. bestrijdt wijders de vrijhan- dclsthcoriën door mr. Van Gijn, onder den schuilnaam Civis, verkondigd. De heer STENHUIS (S.D.) zet uiteen, dat voor de sociaal-democraten vrijhandel do voorkeur verdient, omdat trots tijdelijke noodmaatregelen van protectie als 't Schoe nenwetje, daarmede op den duur het beste voor 't streven der S. D. A. P. u's tc berei ken. Spr. zet vervolgens uiteen, welke be zwaren zijn partij tegen het ontwerp heeft. Het zijn er drie. Vooreerst heeft het een beschermend karakter, wat in strijd is met de belangen van een land van economische constructie als het onze. De bestaande wet is zacht protectionistisch, de nieuwe zal dat in sterker mate zijn en dat is voor ons land, een land van in. en export, een ernstig na deel, waarbij alleen een kleine fractie van onzo industrie profijt zal hebben. Maar dat duurte er door veroorzaakt zal worden, moeten zelfs de voorstanders toegeven. En dat terwijl op liet oogenblik alle9 duurder wordt en de arbeidende bevolking de loo- nen ziet dalen. Nieuwe loonciscbcn en on rust moeten daarvan het gevolg zijn, zeer ten nadeele van ons internationaal verkeer terwijl de machtige handeldrijvende mid denstand dc prijzen opjaagt Spr. vreest daarvan de ernstigste gevolgen. De onder stelling, dat door uitbreiding van de arbeids gelegenheid, als gevolg van de bescherming de prijzen zullen dalen, acht- spreker onzin. In de derde plaats keurt spr. het af, dat dc regeering en de meerderheid der regec- ringspartijen dit voorstel er door jakkeren zonder de kiezers in de zaak te kennen. Dit vermijden is meer dan ergerlijke kie zersmisleiding. Eerlijke politiek had ge- cischt, dat men in 1922 dc kiezers van do plannen had kennis gegeveD, doch in ieder geval had men ze thans er over moeten raadplegen. Maar men praat dit goed met te beweren, dat het voorstel geen protec tionistisch karakter draagt. Dat is een uit- vlucht. Maai- men komt daar niet rond voor uit, men wil nu alleen, zeker van de meer derheid, de zaak er doorhalen uit vrees, dat wanneer de verkiezingsstrijd over de ver kiezing zou loopen, rechts in de meerder heid zou blijven. Spr. stelt ten slotte een motie voor, waarbij. °P grond van het pro tectionistisch karakter van het ontwerp en op grond, dat daarover de politieke partij- ep, die het Kabinet, steunen, niet zijn ge kend, wordt besloten het ontwerp tot na de aanstaande verkiezingen aan te houden. De motie is mede onderteekend door de leden mevr. Pothuis—Smit, Rink, S. van den Bergh, Van Embden en Westerdijk. De vergadering wordt hierop tot heden 11 uur verdaagd. RECLAME. Rek en trek en pluk en ruk, 826 Onze Giimmizool gaat 'r niet door stuk (Vervolg van gisteren). De Indische Begrooting. De heer LOVINCK (C.-H.) is tewedeo over het beleid van den Minister, die veel deed, o.a. het sluitend maken van de be grooting Over den landbouw en dc nijverheid heeft spr. eenige critiek. De Minister heeft niet alles gedaan wat gewenscht ware en tal van maatregelen heeft de Minister maar halt uitgevoerd. Gedeeltelijk is dat de schuld van de financieele moeilijkheden, maar de Minister had bij deze begrooting meer kmi- nen doen. De schade, die ontstaan is, moet ingehaald worden. Geleidelijk voortwerken op den ingesla gen weg zal ongetwijfeld resultaat geven, gelijk spr. o.a. concludeert uit de boekjes van hot departement van landbouw, die ge regeld worden uitgegeven. De karaktertrek van den Javaanschen landbouwer leert, dat hij op vrijwel dezelfde wijze geholpen moet worden als Ó-» Westersche boer. De Minis ter heeft niet gezegd wat voor maatregelen hij denkt te nemen, en juist dat had hij nu eens graag gezien, bijv. het verstrekken van grond aau Inlandsche associaties. Zou de Minister in deze richting willen werken 1 Dc heer KETELAAR (V.-D.) klaagt ook over de circulaires, die de Regeering heeft gericht tot de onderwijzers. Op 1000 Neder landsche onderwijzers zijn er 7 of 8 commu nisten. Het was dus niet dringend noodig een circulaire te zenden. Vroeger zijn in Holland ook dergelijke circulaires uitge vaardigd c:i zij hebben niets geholpen. In de salarisregeling zitten allerlei on billijkheden, die spr. aanwijst. De heer WIJNKOOP (C. Fr.) repliceert. Hij komt er vooral tegen op dat de com munistische beweging uitsluitend een nega tieve beweging is. Het wegnemen van het kapitalisme is iets zeer positiefs. Op den grondslag van hel nieuwo wenscht de sov jet haar organisatie te bouwen. Spr. dient ten slotte een motie in, waarin hij precies vraagt hetgeen in zijn vraag gis teren was opgenomen. De motie van orde van de heeren Wijn koop c i Van Ravestevn luidt als volgt: De Kamer, RECLAME. 1176 Tegen slapeiooEheid, Owepspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees, gebruikt men de 2enuwstii3ende en Zenuwsterkende föijnhardt's Zenuwtab ietten kennis nemende van de verklaring van den Minister van Koloniën, dat de regeering er niet aan denkt den Gouverneur Generaal de categorische opdracht le verstrekken tot onverwijlde intrekking van de regeenngs- maatregelen tegen de Indische volksbewe ging. acht deze regeenngverklaring een uitda ging aan het Indonesische volk; spreekt als haar besliste mecning uit, dat de volledige vrijheid van pers, vergadering en vereeniging, en de onbelemmerde bewe gingsvrijheid voor elke politieke en vakver- eenigingsformatie, dat wil zeggen opheffing van alle uitzonderingswetten en maatrege len en exorbitante rechten in Indonesië direct dient te worden gelast, en dat voorts aan alle slachtoffers van den politiekcn cn den cconomischcn strijd, inclusief de geïnterneerden cn de geexter- ueerden, onmiddellijk volledige amnestie moet worden verleend gaat over tot dc orde van den dag. De Minister van Koloniën, de heer DE GR A A FF, antwoordt, Hij schetst de moei lijkheden van het sluitend maken der be grooting, maar het belang daarvan was zgct groot. De slechte toestand van dc inlandsche bevolking, door den heer Albarda geschetst, is niet zóó ongunstig als wordt voorgesteld. Het door hem aangehaalde onderzoek had plaats in December, als juist de rijstvoor- raden plegen op te zijn. Dat zegt echter niets. Het niet uitvoeren van groote werken heeft nadeelige gevolgen, maai- men moet niet overdrijven. Het doorzetten van groote werken zou zeer veel geld kosten en dat heeft oolc bezwaar, want dat zou de bcgroo- ting ontwrichten. De hooge rente bij den pandhuisdienst is meer schijn. De panden zijn meestal wei nig waard. Dc minister komt graag de be volking tegemoet als vriend en acht dit het juiste stelsel. Maar die vriendschap in da den om te zetten kost geld, en dat heeft alweer bezwaar. Wat de regeeringscircuiaires betreft, ver wijst spr. naar de discussie over de inter pellatie-Wijnkoop. Men moet de circulaires van Indisch standpunt en niet Hollandsch bezieD. De circulaires van de onderwijzers zijn in de eerste plaats bestemd voor de in landsche onderwijzers. De kwestie van de ouderofficieren zal sj onderzoeken. Spr. waarschuwt niet te veel over de .bevolking" van Indic te spreken. Dat be grip is niet precies omlijnd. Het beknotten van een verslag, door den heer Albarda aangeroerd, keurt spr. af. Het geval is echter al eenige jaren oud. De concessies op N.-Guinea heeft spr. niet kunnen bespreken, omdat hij geen offieieele aanvrage had. Spr. weet wel, dat er in de kranten over geschreven is, maar dat is voor hem niet genoeg. Nopens de salarïsregeling merkt spr. op, dat besprekingen daarover al jaren gaande zijn, omdat men een algemeene herziening wenscht, en dat kost zeer veel moeite. Spr. gelooft dat Indic blij mag zijn dat de heer Albarda stuurman aan den wal is geweest en niet stuurman op het schip. Versobering van de staatsbemoeiing acht spr. gewenscht, maar 't is niet precies aan gegeven waarin die zal bestaan. Over de verspilling bij leger en vloot is weer geklaagd, maar spr. gelooft dat dit overdreven is. Op die uitgaven is zeer veel bezuinigd. Wat den Utrechtsehen leerstoel betreft, zegt spr. dat de oprichting is een onder wijskwestie de vraag of de opleiding ge schikt is voor Indië is een Indische kwes tie, die spr. zal beoordeelen naar het be lang van Indië. Tegen opleiding van ambte naren in Indic zelf voelt spr, verschillende bezwaren. Ten slotte behandelt spr. eenige détail- punten. De heer ALBARDA (S. D.) dient de vol gende motie in: De Kamer, van oordeel, dat het wenschelijk is een onderzoek in te stellen naar den economi- schen toestand van de inlandsche bevol king van Ned.-Indië, noodigt de regeering uit tot een zoodanig onderzoek te besluiten, en gaat over tot de orde van den dag. De MINISTER ziet niet veel heil in dit onderzoek. De heer LOYINK (C.-H.) ontraadt een breed onderzoek en gevoelt meer voor een beperkt onderzoek. De heer FEBER (R.-K.) sluit zich bij den heer Lovink aan. De heer ALBARDA (S.-D.) handhaaft zijn motie. Hij bedoelt een onderzoek en laat aan den minister over hoe dat zal zijn. Dc vergadering wordt verdaagd tot he den één uur. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandsehen Leeuw mr. C. Beekhuis, rechter-plaatsvervanger in de arrondissements-rcchtbank te Leeuwar den, advocaat, procureur, lid van den raad van toezicht en discipline van de orde van advocaten en lid van het bureau van con sultatie, aldaar; is aan M. J. A H. Tijs- sen, op zijn verzoek, met ingang van 31 De cember, eervol ontslag verleend als burge meester van Wessem; is benoemd tot grif fier van de arrondissementsrechtbank to VGravenhage, mr. A. H. L. Utermark, thans substituut-griffier bij die rechtbank; is aan J. J. Heringa, o.i zijn verzoek, met ingang van 29 April, eervol ontslag ver leend als notaris te Sneekis aaD Tb. J. C. Mceues, op zijn verzoek, met ingang van 27 December, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van directeur van de Rijkswerk inrichting te Hoorn, onder dankbetuiging. De parlementaire redacteur van „Het Volk" meldt aan zijn blad: In parlementaire kringen gaat het hard nekkige gerucht, dat de Begeering het plan zou hebben, bet Bezoldigingsbesluit-1925 zoo niet definitief ongedaan le maken, dan toclr aan een diep-ingrü^nde herziening te onderwerpen. Het schijnt vrijwel vast le slaan, dat in verhand hiermede het bovengenoemde Be zoldigingsbesluit per 1 Januari niet in wer king zal treden. Hiermee schijnt verband te houden de door de RegeeringsvertegeDwoordigers in de vergadering van de Centrale- Commissie aangenomen houding bij de stemming over liet advies inzake het Bezoldigingsbesluit. Met de andere vertegenwoordigers bleken zij van meemng. dat dit 1 Januari a.s. niet in werking dient te treden. De heer E. Rugge (S. D.), te Groningen zal, met het oog op zijn benoeming tot wet houder van die gemeente, als lid van de Eerste Kamer bedanken. Als zijn opvolger zal worden aangewezen de lieer L. M. Her mans. lid van den Raad van Arnhem en van de Provinciale Staten van Gelderland, oud-lil van de Tweede Kamer. De heer Her mans zal dan ontslag nemen als Statenlid cn als zoodanig worden opgevolgd door den lieer C. J. Luremans. De gisteren gehouden vergadering van leden van de Federatie van Werkgevers- organisatiën in het Boekdrukkersbcdrijf heeft de nieuwe collectieve arbeidsovereen komst met algemeene stemmen aange nomen. Behalve de Chr. Grafische Bond, welke nog een beslissing moet nemen, hebben thans alle partijen hel contract aanvaard. Naar wij vernemen 2ullen geen stu denten meer worden toegelaten tot de ver bintenis van reserve-officier van gezond heid cn zullen in 1925 voor herhalingsoefe ningen worden opgeroepen de lichtingen 1919 en 1922. Een gedeelte der dienstplich tigen zal eenige dagen langer onder de wa- penn moeten blijven, dan in 192-1 het ge val was. („Vad.") De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat dc dienstplichtigen van de lichting 1925. ingelijfd bij de infanterie, die in opleiding worden genomen tot onderofficier, in slede van Januari 1925, eerst in December 1925 zullen opkomen. liet Utrechtsch Stedelijk Gymnasium bestaat dit jaar -150 jaar. Gisteravond na men de herdenkingsfeesten een aanvang met een receptie van curatoren van het gymnasium in liet Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. De receptie werd opgeluis terd door muzieknummers welke werden uitgevoerd door leden en oud-leden van de Ulrcchtsche gymnasiasten-muziekvereeni- ging „Ars Musiea Optima Rerum", onder leiding van dr. G. Schenk. De Rijksmiddelen hebben in Novem ber ruim f illU miliioen opgebracht, of 11 ton meer dan verleden jaar. Sedert het be gin des jaars hebben zij f 405.4 miliioen opgeleverd (w.o. f51/* miliioen uit de rij wielbelasting) tegen f 394.9 miliioen ver leden jaar in de eerste elf maanden. De alg. vergadering van bloembollen- handelaren heeft, naar hel „Weekbl. voor Bloembollencultuur" meldt, besloten lot op richting van een nieuwe groep van leden. Deze groep zal omvatten de landen, welke niet worden gerekend tot een der bestaande groepen, waarmede wordt bedoeld de En- gelsche Koloniën (behalve Canada), voorts Japan, China. Zuid-Amcrika enz. Het hoofd doel is weder dat men een goede informatie dienst zou krijgen, en bij aansluiting van alle leden die op deze landen handelen, kan spoedig over uitstekend informatie materiaal worden beschikt. Eenige aulomobielhandelaren hebben het initiatief genomen tot het vormen van een Ned Bond van Automobielhandelaren in Nederland. Een eerste vergadering zal gehouden worden in het Jaarbeursgebouw le Utrecht, morgenmiddag. Uit het financieele overzicht blijkt, dat de Vereeniging lot Werkverschaffing aan Hulpbehoevende Blinden het boekjaar sloot met een tekort van ruim I 1G.000, welk tekort sindsdien is aangegroeid lot f 30 000, zoodat men zich voor zeer ernstige beslissingen geplaatst ziet, indien niet spoedig hulp komt opdagen. Voorts wordt de vraag gesteld of dit tekort beschouwd moet worden als bewijs van minder belang stelling van de zijde van het publiek. In het verslag wordt gewezen op het enthu siast begin van het werk der Vereeniging, nu bijna zestig jaren geleden, toen de Ver eeniging tot Werkverschaffing aan Hulpbe hoevende Blinden een einde kwam maker, aan den treuiigen toestand der blinden, die veelal tot den bedelstaf hun toevlucht moes ten nemen. Toen vloeiden de giften, maar. nu de Vereeniging na 60-jarigen arbeid de blinden bijna algemeen van de straat ge holpen heeft, en hen binnen haar werk inrichting aan nuttig werk voorthelpt, nu mogen de middelen haar zeker niet worden onthouden! Ten slotte maakt het verslag melding van het vertrek van den heer J. Schwartz als voorzitter van het bestuur, en de toe treding als bestuurslid van jhr. mr. W. C. Quarles van Ufford, en eindigt met den wensch, dat de donkere Decembermaand met haar feest van het Licht, het symbool moge zijn niet alleen van het leven der blinden, maar ook van den donkeren we/, waarlangs de Vereeniging (hans voort schrijdt. Dinsdag is op den Haagweg to Loosduinen een 66-jarige landarbeider, die aan den Haagweg een boerderijtje heeft staan, voorover liggende in een mestput gevonden. Toen uien hem er uit gehaald had, bleek hij reeds gestikt te rijn. Te Amsterdari werd een Bui* tengewone Algemeen© Ledenvergadering van den Ncderlandschen Bioscoop-Bond ge houden, welke door bijna alle leden uit het geheel e land was bezocht. De vergadering was belegd, om maatregelen te nemen tegen den terreur, door een groep syndicalistische werknemers op een aantal Amsterdamsehe bioscooptheaters toegepast. Met algemeene stemmen werd besloten wekelijks een aan zienlijk bedrag uit de Weerstandskas van den Bond ter beschikking ie stellen en te vens gedurende den geheelen duur der actio wekelijks een extra-bedrag door alle leden van den Ned. Bond te laten betalen. Uit de opbrengst daarvan zal de schade, welke als gevolg van de actio van den „Bond *i Werkers in het Amusementsbedrijf" wordt veroorzaakt, volledig aan de benadeelde lej den vergoed worden. Omtrent de actie zeb ve deelt de Bond mede, dat verschillende stakers zich bij het bestuur van de Afd. Am sterdam van den Ned. Bioscoop-Bond heb ben aangemeld met het verzoek, weer aan den arbeid te mogen gaan. Zij rijn weer te werk gesteld. Een paar ambtenaren van de douane hebben to Amsterdam beslag ge legd op een hoeveelheid opium, die ricli aan boord van een stoomschip van de Mij. „Nederland" bevond. Het was een partij, bestaande uit ongeveer 9 K.G. ruwe en 3 K.G. bereide opium, die behoorde aan cenL ge Chineezen, aan boord van het stoom-' schip. Tevens legden de douanebeambten beslag op 3 revolvers en 12 doosjes met re volve rpatronen. De Chineezen zijn gearres teerd en zullen voor den politierechter wor den geleid. Aan dcnRjjksvischafslagte IJmuiden zijn vijf stoomtreilers aangeko- men. Van de bij het conflict betrokken refc» j derijen zijn nu nog maar enkele schepen op i zee. Sinds Zaterdag hebben 4 kleine reede- rijen de looneischen ingewilligd, zoodat nu 25 stoomtreilers de visschevij kunnen blijven uitoefenen. Uit Volendam zijngistecfih 15.000 eendeneieren naar Duitschland ver zonden. Gistermiddag te.halféén ifl op de Zuidergi onden nabij Texel het Etf* gelsche stoomschip „Promus", van Buenof Ayres bestemd voor Rotterdam, gestrand. Het schip vroeg assistentie. Twee sleepboot ten uit Nieuwediep vertrokken onmiddellijk* Gisteravond zat het schip zeer gevaarlijk; bet maakte veel water in de machinekamer, Van de 36 man équipage rijn gisteravond 10 man aan land gebvaoht; de overige ledeü van de bemanning rijn nog aan boord. Be» halve de twee genoemde sleepbooten rijn nog drie sleepbooten van Hoek-van-Holland en twee van IJmuiden gerequireerd» Het gemeentebestuur van Arnhem is het met den eigenaar van het landgoed Zijp endaal" eens geworden over. een koopprijs van f 450.000. De gen-aagdó prijs wa§ f550.000. HetZendingsoffer. T o t d e king van het groote tekort van f 300.000 16 tot dusverre ingekomen f 108.573.75. Zesjarige zus werd aan d Q vriendinnen van mama vertoond. „En ik ben \vht trolsch op m'n flinke', kieine meid," zei moeder. Volgende week gaat zij al naar school, en daar zal zij zóóveel leeren, dat zij een héél, héél knap en ontwikkeld meisje wordt." Bij zusje kwamen de waterlanders- „Ikke wil niet naar school, ik wil niet knap worden. Ik wil net zoo worden als mamj mie is." RECLAME. De ondraaglijke jeuk en pijn van aambeien worden onmiddellijk verzacht door aanwen ding van Foster's Zalf. Inderdaad een pro baat geneesmiddel. Per doos f 1.75; per tube f 1.117'J KANTONGERECHT TE LEIDEN. Er stonden gistermiddag 40 zaken voor ue zitting van het Kantongerecht alhier op de rol, waarvan 38 bestemd voor open bare zitting. Als waarnemend Ambtenaar van bet 0. M. trad op mr. M. B. Vos. Het eerst werd opgeroepen Fr. C. H-, te Leiden, ter zake, dat hij in Rijnland! boezemwater, onder de gemeente Warmoni ir.et een hengel had gevischt, zijnde ge® vlottend of bevaarbaar water en zonda vergunning, terwijl hij deswege was ge verbaliseerd door den Rijksveldwachter van Went, te Alkemade. Als raadsman van beklaagde trad op ra'- Trapman, die er aan herinnerde, dat root het Kantongerecht te Hoofddorp ook eenigo van deze zaken waren behandeld. De verbalisant verklaarde desgevraagd dat broodvisschers, die van deze bang8" laars schade duchten, hem er op attei' hadden gemaakt, alsmede de Visscherjj-B'. spectie. Mr. Trapman vroeg verbalisant, of water geen beweegbare bruggen had

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 6