ONTVOERD. pjo. 1983% LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 18 December Tweed» Blad. Anno 1924» GEMEENTEZAKEN. REMYthe famous drink EERSTE KAMER. FEUILLETON. Benoemingen en ontslag. Ter aanvulling dei periodieke vacatures ja de Plaatselijke Schoolcommissie worden ■jen Raadsleden aanbevolen: a. voor de vacature-Colin (niet herkies baar): lo. de heer prof. N. J. Krom, 2o. do beer D. J. Lambinon. b. voor de vacature -Ilademaker-Coucke: lo. mevr. H. A. E. RademakerCoucke. 2o. jnevr. A. HearingVan Bosse. c. voor de vacature-Schuit: lo. de heer D. C. Schuit, 2o. de heer H. Teunissèn. d. voor d?e vacalurs-Galhier: lo. de lieer A. A. L. Gathier, 2o. de heer J. Kalsbeek. e. voor de vacature-Oosldam: lo. de heer A. J. Oosldam 2o. de heer Th. B. J. [Wilmer. Ter vervulling van de vacature van 'Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, uitsluitend belast met het sluiten deT hu welijken, ontslaan door het vertrek uit de gerneene van den heer E. van der Wall, bieden B. en W. overeenkomstig het be paalde bij art. 149. 3e lid, der Gemeente wet, de volgende aanbeveling aan: lo. jhr. A. J. B. Six, 2o. H. M. Sasse. Tegen inwilliging van het verzoek van dr. W. Th. M. Weobcrs hem te bestendigen in zijn functie beslaat noch bij het Collego van Stads-geneesheeren. noch bij B. en W. bezwaar. In verband echter met het aanhangig on derzoek naar de mogelijkheid van de in voering der vrije-arlsenkeuze achten B. en ,W. het wenscholijk ook den heer Weebers evenals de andere Sbads-geneesheeren slechts voor één jaar in z:jne betrekking te bestendigen. Verder wordt door B. en W. den Raad in overweging gegeven op verzoek eervol ont slag te verlecnen aan mevr. R. Cosman Mendes da Costa als lid der Commissie voor de Bewaarscholen, aan mevrouw C. J. WWisseVerburgh als tijdelijk leerares in de nuttige handwerken aan de Kweek school voor Onderwijzers en Onderwijze ressen, ingaande 29 December a.s., en aan mej. L. van den Brander als onderwijzeres aan de opleidingsschool voor U. L. O. aan den Maresir"*"! nu:l ingang van 1 Januari aanslaande T Vergunning tot 'neï geven van onderwijs. Bij het om praeadvies in handen van B. en W. gesteld verzoek van den heer C. F. L. Crop, leeraar aan de H. B. S. met vijf jarigen cursus alhier, verzoekt deze hem toestemming te verlcenen tot het geven van les in plant- en dierkunde aan de 2de IIoo- gere Burgerschool te Haarlem. Aangezien blijkens de op het adres ge stelde aanteekening tegen inwilliging van dit verzoek, noch bij den Directeur der H. B- S., noch bij de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs bezwaar be staat, mits de door den heer Crop in Haar lem te geven Tessen op geen andere dagen dan op Maandag worden gegeven en ook bij hun College geen bedenking bestaat, geven B. en W. den Raad in overweging de door den "heer C. F. L. Crop verzochte toestemming tot weder opzeggens toe te verlcenen. ver nnringen. Naast h l voorstel van B. en W., om niet in te gaan op hel verzoek van het Leger des Heils om het vroeger in gebruik zijnde peTceel Lammermarkt No. 36 gratis of tegen Iageren prijs weder te mogen huren, geeft College den Raad in overweging dit perceel tegen een huürprijs van f425 per jaar te verhuren aan A. Zwart, alhier, voor het tijdvak van 1 Mei 1925 tot en met 30 April 1926, onder bepaling, dat de huur daarna geacht wordt telkens voor den tijd van één jaar te zijn verlengd, indien zij niet drie maanden tevorén door een der partijen is opgezegd. Eindelijk geven B. en W. den Raad iu overweging om aan den heer F. Wervel man alhier hel perceel leelland, Ier grootte van 0.65.00 II.A., liggende naast de zwem inrichting „De Zijl" met ingang van 1 Jan. 1925 te verhuren legen een jaarlijkschen huurprijs van f 105. Tegen inwilliging van liet verzoek van de firma W. van Lelyveld en Co., fabrikant van carlonverpakkingen aan de Haarlem mertrekvaart te Noordwijkerhout, om van de aan de gemeente Leiden toebehoorende los- en laadplaats, gelegen aan de Haar lemmer trekvaart tegenover genoemde fa briek ter lengte van 10 M. gebruik te mogen niaken, bestaat bij B. en W. geen bezwaar. Overeenkomstig het advies der Commissie van Fabricage en in overeenstemming m»-t de voor gelijke doeleinden door den Raad bepaalde vergoeding, ware de huurprijs te bepalen op f 3 per vierk. M. per jaar, d. i. vermits de oppervlakte 15 vierk, M. be draagt, f 45 per jaar. Overneming van grond. Voorgesteld wordt door B. en W., die daaromtrent overleg pleegden met dc be trokken eigenaren om in eigendom en on derhoud bij de gemeente over te nemen: le. een strookje grond gelegen tusschen de rooilijn op een perceel aan De Geneslel- straat, ter groole van ongeveer 35 cA.; 2e. een strookje grond en te dempen slootgedeelte gelegen lusschen de rooilijn op pcrceelen aan den Hoogen Morschweg, ter grootte van ongeveer 60 cA., nadat de sloot len genoegen van B en W. zal zijn ge- dempt en gerioleerd-, 3e. een strookje grond, voor zoover niet 1 reeds eigendom der gemeente, gelegen tus- sriien de rooilijn op een perceel aan den j Haarlemmerweg, ter grootte van ng. 21 cA. j Ruiling van grond. Onder mededecling, dat ook de Commissie van Fabricage zich met de regeling kan j vereenigen, geven B. en W. den Raad in j overweging te besluiten lot ruiling met de Haagsche Tramweg-Maatschappij, te 's-Gra- j venhage. onder nader omschreven voor- waarden en bepalingen, van den aan de gemeente toebehoorenden grond, groot on- t .ge-veer 170 M2. en deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend getfieente Lei- I Jon, Sectie P no. 196 (oud), legen den aan gegeven grond, groot ongeveer 1-10 M2„ eveneens deel uitmakende van het. perceel, kadastraal bekend als voren, Sectie P no. 196 (oud), en hun College te machtigen in zake de vestiging van het bovenbedoelde servituut op den door de gemeente te ver krijgen grond het noodige te verrichten. Bij het maken van de plannen voor den bouw van het nieuwe politiebureau aan de Zonneveldstraat, is het wcnsclielijk geble ken, dat een betere grensscheiding lol stand komt tusschen den tuin van het perceel in de Nieuwsteeg No. 2 en het na afbraak van de huizen aan de Zonneveldstraat en in de Gekroonde Liefdepoorl vrijgekomen terrein, dat voor den bouw van bel politiebureau bestemd is. De eigenaar van het perceel Nieuwsteeg No. 2 is nu bereid strookjes grond van zijn tuin aan dc gemeente af te slaan, In ruil tegen stukjes grond van ongeveer gelijke grootte van bedoeld bouwterrein, zoodat een rechte grenslijn kan worden verkregen. Met de Commissie van Fabricage zijn B. en W. van oordeel, dat lot deze ruiling van grond behoort le worden overgegaan. Verlenging termijn van woning ontruiming. De ontruiming van een aantal bij Raads besluiten van 30 Juli 1923 en van 27 Aug. 1923 onbewoonbaar verklaarde, doch nog niet ontruimde, woningen, moet plaats heb ben resp. op 21 Januari 1925, 21 Januari 1925, 28 Januari 1925, 29 Januari 1925, 4 Februari 1925, 12 Februari 1925, 19 Fe bruari 1925 en 25 Februari 1925. Aangezien het den bewoners van bedoel de woningen lot heden niet is mogen ge lukken een andere woning te verkrijgen, be slaat er aanleiding, om den termijn van ontruiming van die woningen met zes maanden le verlengen. B. en W. geven den Raad in overweging daartoe te besluiten. Transactie met de N. V. Fabrieken van Verduurzaamde Levensmiddelen v.h. Hoogenstraaten Co. Zooals bekend is, komt in de koopover eenkomst tusschen de N.V. Ncd. Fabriek, van Verduurzaamde Levensmiddelen voor heen W. Hoogenstraaten Co. alhier en de Maatschappij tot Exploitatie van Tram wegen, waarbij de N.V. haar fabriekster reinen aan de voor malige Jodenkcrksteeg aan de Tramweg-Mij., overdroeg, de navol gende voorwaarde voor: „de N. V. Ned. Fabriek van Verduur zaamde Levensmiddelen voorheen W. Hoo genstraaten Co te Leiden verbindt zich, zoowel voor zich zelf als voor hare recht verkrijgenden. aan de Gemeente Leiden op 1 Mei 1928 een bedrag van f30.000 uit te betalen, indien door haar niet vóór dezen dalum een nieuwe fabriek met geen gerin gere capaciteit dan de thans binnen Leidt n bestaand, binnen de begrenzing van de %>- meen te Leiden, zooals die zal worden vol gens de aanhangige plannen lot grenswij ziging of ten hoogste 1000 M. daarbuiten, in exploilalie is gebracht. „Na betaling van het bedrag van f30.000 ter zake bovenvermeld aan de Gemeente Leiden, houdt de verplichting van de N v. Nederlandsche Fabriek van Verduurzaamde Levensmiddelen voorheen W. Hoogenslraa- Icn Co. le Leiden op, om een nieuwe Fabriek met geen geringere capaciteit d;.n dc thans binnen Leiden beslaande binnen d* begrenzing van dè Gemeente Leiden, zooals die zal worden volgens de aanhan gige plannen tol grenswijziging of ten hoogste 1000 Meter daar buiten, in exploi tatie te brengen."* Bij de overeenkomst, krachtens raadsbe sluit van den 28sten Augustus 1919 door de gemeente Leiden met genoemde Tramweg- Mij. inzake den aanleg der kunstwerken voor de cleclrische Tramlijn Den Haag VoorburgLeiden gesloten, heeft de Tram weg-Mij. zich verhonden deze voorwaarde niet te zullen herroepen. Aangezien de N.V. geen uitvoering zal geven aan haar destijds voorgenomen plan nen, om vóór 1 Mei 1928 een nieuwe fa briek binnen het bepaalde rayon te vesti gen, zal zij op 1 Mei 1928 krachtens boven genoemde voorwaarde een bedrag van f 30.000 aan de gemeente hebben uit te koeren. De N. V. heeft nu een voorstel gedaan in zake den verkoop aan de gemeente van een partij weiland in* den Roomburgerpolder, tc-r oppervlakte van 2 H.A., 30 A., 80 c.A hetwelk zij ten behoeve van de voorgeno men vestiging van haar nieuwe fabriek ie Leiden bereids had aangekocht, ter verre kening van de bovenvermelde vordering. Het weiland is niet ongunstig gelegen; het grenst aan het woningcomplex nabij den Hoogen Rijndijk van .de woningbouw- verecniging „Ons Doel" en ligt in de on middellijke nabijhed van het Rijn-Schie- kanaal en van het Provinciale terrein, dat de gemeente thans als speelterrein in buur heeft. Volgens een betrouwbare taxatie, kan de waarde van hel land, dat vrij laag ge legen is, op f 0.90 per vierk. M. worden den geschat. Bij een oppervlakte van 2 II.A., 30 A 80 c.A. is de waarde derhalve op f20.772.te stellen. Hoewel de N.V een hoogere verkoopwaarde aan dit terrein meende le moeien toekennen, verklaarde zij zich ten slotte bereid het land voor den voormelden prijs aan de gemeente af te slaan, mils daartegenover dc vordering van de gemeente op de vennootschap bij de overdracht van het land werd gekwiteerd voor f 9000. De gemeente zou dus bij den aankoop van het land een bedrag van f 11.772.hebben bij le betalen. Gelet op de weinig rooskleurige finan- cieele positie van de N. V., komt het B en W. geraden voor op de transactie in te gaan. De contante waarde van de vorde ring ad f 30,000, welke eerst op 1 Mei 1928 betaalbaar is, zou in normale omstandig heden op 1 Januari a.s. rond f 24 000 be dragen, doch moet in dc gegeven omstan digheden belangrijk lager worden gesteld, terwijl het land, gelijk gezegd, tegen nor malen prijs is te verkrijgen. Tot afkoop van de vordering zonder gelijktijdigen aan koop van het land is dc N. V. niet genegen. Verzoeken om schadevergoeding. In een ook door ons vernield adres ver zoekt D. Vlootman, beurtschipper, te Zaan dam, een onderzoek in te willen stellen in zake een aanvaring van zijn motorschip „De Gebroeders" met een der klappen van j de Rijnbrug, alhier, en hem, zoo mogelijk, de schade, welke bij beweert dientenge volge le hebben geleden, le willen vergoe den. Adressant omschrijft die beweerde schade als averij aan kleeden, hout en stukgoederen en stelt het bedrag daarvan op pl.m. f 100. B. en W hebben in verband met dit adres een uitvoerig onderzoek naar het be wuste voorval ingesteld en leggen de daar omtrent uitgebrachto rapporten aan den Raad over. Daaruit kan blijken, dat de ge meente voor de bedoelde schadevaring geenszins aansprakelijk kan worden geacht, doch dat daarentegen het ongeval te wijlen is aan den betrokken schipper, die in de gegeven omstandigheden niet met de noo dige voorzorg heeft gevaren. Er is dan ook voor de gemeente niet de minste aanleiding om tot vergoeding van eenige beweerde schade over te gaan, zoodat B. en W. den Raad in overweging geven op het desbetref fend verzoek van D. Vlootman afwijzend te beschikken. In verband met het eveneens door ons medegedeeld verzoek van P. J. Ramaker om hem als pachter van het recht van tol heffing aan de Leiderdorpsche brug de in het adres nader omschreven schadeloosstel ling en vermindering van pachtsom te ver- leenen, brengen B. en W. het volgende on der aandacht van den Raad. De pachtovereenkomst met den heer Ra maker werd laatstelijk tot 1 Mei 1927 ver lengd ingevolge besluit van 23 Januari 1922 waarbij de prijs ad f 1850 gehandhaafd bleef en ook de voorwaarden geen wijziging ondergingen, behoudens dat een aanvulling van art. 11 plaats had. Met het oog n.l. op de voorgenomen vernieuwing van de brug werd aan dat artikel toegevoegd, dat de pachter geen recht heeft op vermindering van pachtsom of op schadevergoeding, in dien ten gevolge van die vernieuwing hem geen bijzondere schade wordt toegebracht. B. en W. becijferen nu dat door de ver bouwing hij rond f 1250 minder heeft ont vangen dan onder gewone omstandigheden. Zij stellen nu voor hem dit bedrag als scha deloosstelling uit te betaten. Komende tot de vermindering van de pachtsom, \Vclk bedrag de pachter op f 1200 wil stellen, gclooven B. en W. daarentegen dat de billijkheid door de gemeente vol doende wordt betracht wanneer de Raad besluit de pachtsom ingaande met 25 Augus tus 1924 met f 600 te verminderen, wolk voorstel door hen aan den Raad ter aanne ming in overweging wordt gegeven. Woningbouw Eensgezindheid. Zooals reeds uit een voorstel van B. en W., opgenomen in de Ingokomen Stukken van dit jaar onder No. 257 is gebleken, had de Regeering over het 2e kwartaal voor schotten als bedoeld bij de Voningwet in uitzicht gesteld voor den bouw van een aan- i tal woningen, strekkende, eenerzijds ter complelecring van het vanwege de veree- niging „Ons Doel" in uitvoering zijnd plan aan de Roode Laan en de Pieler de la Courtstraat, anderzijds ter voltooiing van het derde plan van de vereeniging „Eens gezindheid", benoorden den Lage Rijndijk. Het ontwerp van bet door de vereeniging „Eensgezindheid" nog te bouwen complex, dat 11 beneden- en 11 bovenwoningen be vat, is flians zoover voorbereid, dat het bij den Raad aanhangig kan worden gemaakt. B. en W. brengen in berinnering, dat voor de totstandkoming van het 3e plan der genoemde Vereeniging, beslaande uit 36 woningen, de medewerking van de gemeente op den voet van de woningwet werd ver leend krachtens besluit van 18 October 1920 Tusschen deze groep woningen en het ten noorden daarvan zich bevindende complex van de vereeniging „de Eendracht" is een terrein gelegen, in hoofdzaak deel uitma kende van den in 1921 van II. Sehuurink gekochlen grond. Van dien grond werd reeds een strook afgestaan aan de vereeni ging „dc Eendracht" om haar zooeven ver meld plan met 9 woningen le kunnen uit breiden. Het is derhalve het open terrein gelegen ten zuiden van de Javaslraat, dat thans voor bebouwing is aangewezen en dat, door de stichting van 11 beneden- en 11 bovenwoningen, dc gelegenheid biedt lor plaatse een algcheele afronding en een goed geheel te verkrijgen. Evenals ten aanzien van de genoemde 9 woningen ware de verkoopprijs van het benoodigde bouwterrein, voorzoover niet reeds eigendom der vereeniging. ook nu te l stellen op f 4 per M2. Blijkens de begrooting van stichtings- kosten wordt een grondvoorschot vereischfc van f 15.500 en een bouwvoorschot van f 52.800 (dit laatste, overeenkomstig de door den Minister van Arbeid gestelde grens, be rekend naar f 2400 per woning), terwijl de gemiddelde huurprijs op f 5.25 per week en per woning moet worden gesteld om (zon der bijdrage) een sluitende exploitatie te verkrijgen. Onder mededeeling dat zij zich met het ingediende bouwplan wel kunnen vereeni-» gen, geven B. en W. den Raad in overwe ging overeenkomstig dit bouwplan een be sluit te nemen. RECLAME. REMY-drinkers mogen hel oneens zgn op welk uur van den dag„REMV het meest te waardeeren valt.dat geen andere drank„REMY even-, aart erkennen allen Prijs E2.25 per oriq. Flacon. 1203 (Vervolg van gisteren). De Tariefwet. Mr. DE VOS VAN STEEN WIJK (C.-H.) spreobt zijn'verbazing er over uit, dal zelfs niet een deel der linkerzijde zich tegen over de betoogen des Ministers heeft ge wonnen gegeven. Hij ontkent, dait deze maatregel tot dekking der begrooting noo- dig, een protectionistisch karakter zou dar- gen. De vrijzinnig-democraten vinden dat de -Minister in het geld zwemt, de Vrijheids- bonders gevoelen de werkelijkheid van het tekort, maar blijven in gebreke „om afdoen de middelen aan de hand te doen. Hoe spreker voor de voordracht slaat? Hij acht do voordracht een gelukkige ver- betering der techniek, die een onmisbare hoogere opbrengst oplevert, onmisbaar om- dat de directe belastingen niefhobger wor den. Het bestaande handelsstelsel wordt door hot ontwerp niet gewijzigd en voor alle booze, verwachtingen in het afdee- lingsverslag geuit, beslaat geen reden. Ook mr. M. W. F. Treub is van oordeel, dal het beslaande stelsel geen verandering mode- brengt. Wanneer hel thans voorgestelde be scherming heet, dan bedenke men dat we ook thans geen vrijhandel hebben. Daarom zou het dwaas geweest zijn, om dit voor stel tot inzet van de verkiezingen le ma ken. Zeker een tarief van 8 pet. is sterker neiging lot protectionisme dan een van 5 pct„ maar het staat volstrekt niet vast, dal bij- een tarief van 8 pet., de protectie ook vol 8 pel. bedraagt. Fanatieke vrijhande- laars zullen dit ontkennen, doch spr. hand haaft zijn bewering. Het budget van den arbeider zal door deze verhooging niet wor den gedrukt; Jiooger invoerrechten maken hot leven volstrekt niet duurder, zooafö de feilen in den vreemde bewijzen. Spr. gelooft niet, dat onze land- en tuin bouw nadoel zullen ondervinden en er be staat geen aanleiding om werkeloosheid te vreezen ten gevolge van de daling van den uitvoer. Dat hel buitenland versloord zou zijn over onze geringe verhooging, acht spr. onaannemelijk. Men zal wel wijzer zijn en spr. is overtuigd dat land- en tuin bouw in plaats van benadeeld, bevoorrecht j zullen worden door het sluitend worden j der begroeting waardoor de werkeloosheid j beter bestreden kan worden. Dat land en I tuinbouw per se vóór vrijhandel zouden zijn, noemt spr. onjuist. Men blaast de zaak (och wel erg op door zelfs den vrede be dreigd te zien door de luttele verhooging onzer tarieven. Het gezond verstand zegt ons, dat oorlog onuitroeibaar is, daarom spreekt spr. schande uit over de wijze, waarop generaal Snijders op de bekende meeting in den Dierentuin is beleedigd, maar om nu te beweren, dat protectie tot oorlog zou prikkelen, noemt spr. onjuist. En brengt de verhooging van hel tarief meer op dan verwacht was, des te beter, dan kan tot verlaging der directe heffingen Van ROBERT -LOUIS STEVENSON. Geautoriseerde vertaling van J. C. L. B. Pet. (Nadruk verboden. 23) Even later zag ik-mr. Rïach en de zeelui bezig bij de boot, en liep, nog met hclzelfde leege gevoel in mijn hoofd, er heen. om te helpen, en zoo gauw ik aan bet werk was, werd mijn geest weer helder. Het was geen gemakkelijke laak, want de boot lag mid den op het dek en was vol tuigage en het breken van de zware zeeën dwong ons voortdurend tot ophouden, maar wij zwoeg den allen als paarden, wanneer wij konden. Intusschen kwamen de gewonden, die kondien loopen, bet voorluik uit en begon nen te helpen, terwijl de overbl ij venden, die hulpeloos in de kooien lagen, mij ellendig maakten met bun geschreeuw en gesmeek om te worden gered. De kapitein deed niet mee. Hij scheen met stomheid te zijn geslagen. Hij stond bij hel want tegen zichzelf le praten en kreunde luid, wanneer hol schip op de rots beukte. Zijn brik was vrouw en kind voor hem; hij had dag in dag uit het mishandelen van Ransome aangezien, maar nu het om zijn brik ging( scheen hij met haar te lijden. Ik herinner mij maar één d-ing meer van oen lïj<i, dien wij aan de boot werkten, n.l. ik Alan vroeg, welk land hel hier was, on hij antwoordde, dat hij hel niet slechter t,?d kunnen treffen, want dat hel een land Van Campbells was. Wij had^-n één van de P^OTHten op uitkijk gezet naar de zeeën, om ons te waarschuwen. Wij hadden de boot bijna in zee, loen die man met schrille stem riep: „ïn Godsnaam, houd vast!" Wij merkten aan zijn loon, dat er iels buiten gewoons kwam. ;n werkelijk, er volgde een reusachtige golf, die dc brik oplichtte en opzij kantelde. Of de waarschuwing nu le laat kwam, of dat ik mij niet stevig genoeg vasthield, weet ik niet, maar door het plot selinge kantelen van het schip werd ik over de verschansing in zee geworpen. Ik zonk, kreeg een grooten slok water bin nen, kwam toen weer boven en zag even de maan, en ging toen weer omlaag. Zij zeg gen, dal iemand de derde maal voorgoed gaat. Ik ben dan ancfers als anderen, want ik weet niet hoe vaak ik naar beneden ging en weer boven kwam. Al dien lijd werd ik heen en weer geslingerd, en geslagen en half verdronken en verzwolgen, en dit alles was zóó verwarrend voor mijn geest, dat ik niet bedroefd of bong was. Even later merkte ik. dat ik een spar te pakken had, wat mij een beolje hielp. En loen was ik plotseling in rustig water en kwam een weinig lot mijzelf. Het was de overtollige ra, die ik beet hield, en ik was verbaasd te zien, hoe ver ik al van de brik was. Ik schreeuwde nog. maar zij was blijk baar buiten bereik'van mijn slem. Het schip was nog heel, maar of zij de boot in zee hadden, kon ik op dezen afstand en van mijn laag standpunt niet zien. Toen ik schreeuwde naar de brik, zag ik een strook water tusschen ons. waar geen groote golven kwamen, maar die toch hee- lemaal wil leek te zieden en in het maan licht vol kringen en bellen was. Soms dreef de heele strook naar één kant, als de staart van een reuzenslang, soms verdween alles een oogenblik en kookte dan weer op. "Wat hel was, begreep ik niet, en daardoor nam mijn vrees er voor toe; maar nu begreep ik, dat het dc gelijstroom moet zijn geweest, die mij zoo vlug had weggedreven, en mij zoo gruwelijk door elkaar had geschud en ten laatste, als vermoeid door dat spelletje, mij en mijn ra op zij had geworpen. Ik was nu heel beiaard en begon te voe len. dat iemand evengoed van koude als door verdrinken kan sterven. De kust van Earraid lag vlak voor me; ik kon in hel maanlicht de hei struiken en het flonkeren van hot mica in de rotsen onderscheiden. „Wel," zei ik tol mezelf, „als ik daar niet kan komen, is het al heel vreemd." Ik kon niet zwemmen, daar het water schaarsch was in onze buurt; maar loen ik met beide armen dc ra omklemde, en met beide voeten achteruit tra.ple, bemerkte ik, dal ik begon ts bewegen. liet was hard werken en het ging ver schrikkelijk langzaam, maar na een uur schoppen en plasren, was ik tusschen de armen van een zandige baai gekomen, die omringd werd door lage heuvels. Dc zee was hier heel rustig, er was geen spoor van branding, da maan scheen helder en ik dacht, dat ik nog nooit zulk een ra- laten en trooslelocze piek had gezien. Maar het was vaste grond, en toen het ten slotte zóó ondiep werd, dat ik mijn ra kon verlaten en op mijn voeten naar land waden, wist ik niet wat ik meer was: ver moeid of dankbaar. HOOFDSTUK XTV Het eilandje. 'loen ik aan land stapte, begon ik hot on gelukkigste deel mijner avonturen. Het was halféén in den morgen en, ofschoon de wind weid gebroken door het land, was het een koude nacht. Ik durfde niet gaan zitten, uit angst, dat ik zou bevriezen, maar trok mijn schoenen uit en wandeldo barrevoets op en neer over hel zand, terwijl ik, ondanks mijn moeheid, telkens mijn armen legen dc borst sloeg. Er was geen geluid van menschen of vee, geen haan kraaide, ofschoon het ongeveer de tijd was; alleen de branding bulderde in de verte, wat mij herinnerde aan de geva ren, die ik had doorstaan, en waarin mijn vriend wellicht nog verkeerde. Het wande len langs de zee op dat uur van den och tend en op zoo'n verlaten en troostelooze plek, vervulde mij met een soort angst. Bij het aanbreken van den dag deed ik mijn schoenen aan en klom een heuvel op, de moeilijkste klimpartij, die ik ooit onder nam, want ik viel den heelen weg tusschen groote granietblokken of sprong van het een op heit ander. Toen ik den top had bereikt, was het dag. Er was niets meer van de brik le zien, die van het rif moe9t zijn gelicht en gezonken. Ook de boot was nergens te bespeuren; was geen zeil op den oceaan en op het land, dal ik kon overzien, was huis noch mensch. Ik beangstigde mij over hel lot van mijn soheepsgenopl'en en durfde niet langer naar het verlaten landschap kijken. Bovendien had ik genoeg met mijzelf le doen, dapr ik' doodelijk vermoeid was in mijn natte klee- ren, en buikpijn had van den honger. Dus liep ik oostwaarts langs de kust, in de hoop een huis le vinden, waar ik mij kon war men en misschien nieuws hooren van die genen, die ik had Verloren. In het ergste ge val, dacht ik, zal de zon opkomen, en mijn kleeren drogen. Na een poosje werd mijn weg versperd door een kreek of inham van de zee, die vrij diep het land scheen binnen (e dringen, en da-ar ik er niet over kon, was ik genoodzaakt mijn richting te verandere, om eT omheen le komen. Hel was nog een ruwe weg, want niet alleen heel Earraid, maar ook 't naasl- bijzijnde deel van Muil, dat de Ross heet, is niels dan een opeenstapeling van graniet-» rotsen met heide er tusschen. In het begin werd de kreek nauwer, zoo als ik had verwacht; maar tot mijn verba zing verbreedde zij zich daarna weer. Ik be greep er niets van en vermoedde nog de waarheid niet, tot ik ten laatste op een heu vel kwam en het mij plotseling duidelijk werd, dal ik op een klein, verlaten eiland was geworpen en aan alle kanten omringd werd door de zee. In plaats, dat de .zon opkwam en mij droogde, begon liet te regenen, met een dik ken mist, ztC&at mijn toestand beklagens waardig werd. Ik stond in den regen, en huiverde en dacht er over wat ik moest doen, tot het in mij opkwam, dat de kreek misschien doorwaadbaar was. Ik ging terug naar het smalste punt en waadde er in. Maar nog geen drie tellen van den kant plompte ik er hals over kop in, en dal ik er nog weer uitkwam, was meer geluk dan wijsheid. Ik werd niet natter, want dal kon niet, maar wel kouder door dit ongeluk, en daar ik opnieuw de hoop had verlaren, voel de ik mij diep ongelukkig. En toen dacht ik ineens aan de ra. Wat mij door da branding had geholpen, zou mij zeker veilig door deze kleine, kalme kreek dragen. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5