AGENDA. !1T PF OMSTREKEN. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. I Donderdag. ,,Jeruël" (Groencstceg 16): Bijbclhcspre- king. 8 uur. Leger des Heils: Heiligirtfcsdicnst. Lutherscbe Kerk: Wijdingsavond: lilu:gie, crgel, vioo'i, zang. 8 uur. Nutszaal: Vergadering Ver. tot Bev. der Bouwkunst. Spreker de heer C. M. van Sillevoldt over „Aardewerk en zijn be tee kenis in de maatschappij" (met lichtbeelden) 8 uur. ,,'t Poslhof": Dansavond. 8 uur. Volksgebouw: Lichtbeeldenavond' Ned. 'Ai beideic-Keisvcrccniging. 8 uur. De apotheek van „Hulp der Menseh- heid" Hooigracht 48, ia altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-rerrpten Alleen voor leden van dat fonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tot en met Zondag 21 December a.s. waargenomen «oor de apotheken van de heer en G. H. Blanken, lloogewocrd 171, tel. 502; en P. du Croi>:, Rapenburg 9, tel. d07. Hedenmorgen omstreeks vijf uur werd de brandweer gealarmeerd voor een ver moeden van brand in een pand achter de Witte Laan. De rook was afkomstig van een bos stroo, drie op het erf lag opgesta peld. De molorspui't behoefde geen dienst te doen. De persoon, die eergisteren door de politie is aangehouden in verband met de iminfgasiichtingen, bleek bij nader onder zoek in het bezit te zijn van lal var. sleu tels, alle passende op sloten, waar in don laat sten tijd rijwielen uit de gang werden gestolen. Door N. S., wonende in Tuinstadwijk, is bij de politie aangifte gedaan, dat in den aifgeloopen nacht on gen oo de bezoekers zich toegang tot zijn kippenhok hebben ver schaft. Acht kippen werden doodgebeten, drie vermist. In de stadstram liet gistermiddag mej. v. D. haar handlaschje liggen. Toen zij even later tol deze ontdekking kwam en bij hot bureau der N. Z. H. T M. informeerde, bleek, dat een bedrag van f 60, benevens eenig. kleingeld, er uit ontvreemd was. Op den Rijnsburgcrwog botsten gis termiddag ongeveer vijf uur een auto, be stuurd door Van B., en de stoomtram tegen elkaar. De chauffeur verklaarde de lich ten van de tram voor eeai autobus aange zien te hebben en verkeerde in de meening, dat deze wel stoppen zou, daar Van B. door een anderen auto en een sleeperswagen belemmerd werd om uit te wijken. De auto kon met ingedrukte spatborden zijn tocht vervolgen. Door de po ilie is proces-verbaal opge maakt tegen P. 6., die J. M. O., huisvrouw van I., oplichtte voor een bedrag van 60 oents cn bovendien nog eer.ig aardewerk Wratk. Gistermiddag geraaJcle im de Morsch- straal de 5-jarige N. d. W. onder een vrachtauto. Toen de chauffeur onmiddellijk «topte, sprong de knaap vroolijk lachend van lusschen <kj wielen (e voorschijn. Hedenmiddag is eon binnenbrandje ontstaan in een perceel van do firma Pracht, aan de Vliet alhier. Het vuur werd spoedig gebluscht door personeel van de firma Cranenburg en Heringa, zoodat de brandweer, die inmiddels ter plaatse ver scheen, moest terugkeeren zonder hulp te moeten bieden. Sasseakeim. Voor de verkooping van rijshout op Ter Leede was wel animo, maar er werden geen hooge prijzen besleed. 't Scheelde wel de helft bij het vorige jaar. De heer G. Vlasveld Snr. heelt be dankt als lid van de commissie t. w. v. schoolverzuim. Het zwarte pad achter het -Park zal verbreed worden tot een weg van 12 M. Met de Werkzaamheden is. een begin ge maakt. De joijgdoclitersverccniging Tabilha beeft voor behoeftige gezinnen ruim 100 kleedingstukken vervaardigd, welke Dins dag 24 December van halfdrie tot vier uur kunnen worden bezichtigd in de consistorie der Ned. Hery Kerk. waarna ze worden uitgedeeld. Voorschoten. In hotel De Groote Vink kwam gisteravond na ge ruimen tijd, „Rijn dijk Vooruit" bijeen ter bespreking van de belangen en toestanden in dit gedeelte ven de gemeente Voorschoten. De vergadering werd voor het laatst ge leid door den heer D. Vonk, als voorzitter, daar deze naar een naburige gemeente is vertrokken. De notulen ider vorige vergadering wor dend oor den secretaris den heer N. P. v. Cassel, voorgelezen en onveranderd vastge steld. Ingekomen was een schrijven van één der leden dat hij verhinderd was deze ver gadering bij te wonen. Volgens de agenda was aan de orde het verkiezen van een be stuurslid. Door het bestuur werd voorge steld een bestuurslid te kiezen, vervolgens ©en voorzitter te benoemen en deze nieuwe functionaris niet in Januari 1925 te laten aftreden, zooals de overige bestuursleden doen, maar de nieuwe voorzitter ritting te laten houden tot Januari 1926 en ten slotte dit punt aan. t© houden tot het einde der agenda, daar, in verband met een bijeen komst onder leiding van dp. H. P. Fortgens in een openb. school aan den Rijndijk, op ©en later uur meerdere leden werden ver-' wacht. Hét v.oorstel .yan het.bestuur, vindt algemeen instemming, zoodat dit punt wordt aangenomen. In een vorige vergadering is besproken het houden van een kinderfeest, aan den Rijndijk, door „Rijndijk Vooruit" en toen besloten dat in een volgende vergadering dit punt nader onder de oogeu zou worden gezien. Daar in Januari het bestuur aftreedt en niet is te voorzien of allen zullen worden herkozen acht de voorzitter het beter dit punt nog aan te houden tot de vergadering in Januari, waarin dan tevens kan worden bepaald, de datum van feestviering. Op eenige vragen antwoordt de voorzitter dat het feest, indien dit zou worden gehouden, zal ziju uitsluitend voor kinderen van leden. Maar, is het wel op den weg van onze ver- eeniging, aldus de voorzitter, een kinder feest te organiseeren? Persoonlijk ben ik er tegen. Wij zien daardoor het doel der Ver- eeniging voorbij. Anders wordt 't wanneer enkele leden zich er voorspannen en subsi die wordt gevraagd aan onze vereeniging? daar is niets op tegen, bovendien zijn er nog geen definitieve plannen in het be stuur besproken. Een voorstel van den heer M. G. ^Mcchel- se, om thans de plannen te bespreken voor een feestelijke herdenking van het 5-jarig bestaan, wordt in stemming gebracht en aangenomen met 10 tegen 6 stemmen. Overgegaan wordt, allereerst, tot dc ver kiezing van een bestuurslid. Gekozen wordt de heer G. G. v. d. Plas, die deze benoe ming aanneemt. Vervolgens wordt uit Je bestuursleden de heer G. G. v. der Plas tot voorzitter gekozen. Deze neemt z'n benoe ming aan. Dan neéL.t de lieer D. Vonk als voorzitter afsehcid cn geeft de leiding aan den nieu wen voorzitter over, daarbij een woord van dank brengend aan zijn mede-bestuursle den voor de aangename wijze van samen werken, en aan de leden voor de gezellige besprekingen gedurende rijn leiding. De heer M. G. Mechelse is de tolk van de leden door aan den heer D. Vonk dank te brengen voor rijn flinke leiding. Hij stelt de vergadering voor den heer D. Vonk bij acclamatie tot eere-lid tc benoe men. Nadat de heer G. G. v. d. Plas nog een enkel woord tot den heer D. Vonk heeft ge richt, neeimt hij de leiding van de vergade ring over en stolt als eerste punt aan de orde, een door het bestuur overgenomen voorstel van den heer M. G. Mechelse, waarbij de heer D. Vpnk tot eere-lid wordt benoemd. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Bij do rondvraag vraagt de heer Nasveld naar de electrificatie van den Rijndijk. Het beatuur zal aan alle zijden inlichtingen in winnen en deze in de vergadering in Ja nuari bekend maken. De heer Mechelse wesnscht de feestplannen te bespreken. Is er feeet, aldus de voorzitter? Maar er is besloten met 10 togen 6 stemmen, aldus de heer Meohelse, do feestplannen te bespre ken, dus moeten wij hiertoe overgaan. Na langdurige besprekingen en heen en weer gepraat, wordt ten slotte besloten met al gemeene stemmen het 5-jarig bestaan d©r vereeniging feestelijk te herdenken. De dag van oprichting is 19 Februari 1920. Het feest zal' plaats hebben in „De Groote Vink." Besloten wordt dat het bestuur met plan nen zal komen in de vergadering in Januari. De voorzitter herinnert de leden <e>jr aan welk gerief men ondervindt van de autobui der H. T. M. Echter ij hij bang dat dese zal verdwijnen wanneer de tramlijn naar Leiden gereed is en daarom zou hij zich in verbinding willen stellen met de directie om te trachten of deze verbinding kan blij ven bestaan. Enkele leden meen en te we ten dat deze, zoolang er gebruik van wordt gemaakt zal blijven bestaan en deelde men mode dat de Valkenburgsche Tol sal ver dwijnen, daar de provincie overweegt douo weg in eigendom te nemen. Aan de leden tal de uitslag worden medegedeeld en een verzoek met handteekeningen, zoo noodig worden verzameld, vanaf Leiden tot en met V alkenburg. Nadat besloten is, zoo spoedig mogelijk in het midden van Januari weer bijeen te komen, sluit de voorzitter met een enkel J woord do vergadering. Wassenaar. Na gehouden inschrijving is aan de firma G. Wilson te 's-Gravenhage opdracht verstrekt tot het leggen van. een hoofdgasbuis in verschillende wegen ten behoeve van de gasvoorziening van de per- ceelen in het park Nieuw-Wassenaar, De fietsendieven probeeren in onze gemeente de laatste dagen .weer hun slag te slaan. W. en B. alhier zijn althans reeds de dupe van hun pogen geworden. De door de Mij. „Tot Nut van 't Alge meen" in het Wapen van Wassenaar ge organiseerde gezellige avond is naar wenscb I geslaagd. Een groot aantal belangstellenden was bijeengekomen en genoot den geheelen i avond volop van de Voordrachten met rau- j ziek over de zigeuners, door Mevr. van Lith de Jcude gegeven. Het Zondag alhier aangespoelde lijk is gebleken te zijn van den 89-jarigen han delsreiziger I. v. Z. Zoeterwoade. In den nacht is aan Grenshoek alhier ongenood bezoek geweest Een heerenrijwiel werd vermist. Burgert Stand. Geboren: Adiia- nus Gerardus, Z. van J. van Mil en A. Zand bergen Johannes Maria, Z. van B. Gij- bels en E. W. Verhoogt. Overleden: Th. J. van Cassel 63 j'. Ondertrouwd: Antonius Pietcrse en Johan na Ma^ia Heemskerk. Gevestigd: A. B. van der Meer uit Nieuwveen C. H. Bruijn en G. A. Bloot, uit Amsterdam C. J. van den Gonberg, uil Den Haag M. W. Onderwater, uit Warmond W. Rotteveel uit Stompwijk A.J. Groene weg uit Stompwijk A. van der Meer uit Oegstgeest N. J. Zand vliet, uit Voorhout P. Captein en gezin uit Éamerik J. G. F. Vroomans en gezin uil Leiden M. J. Morbus uit Reeuwijk. Vertrokken: P. Sonders naar Leiden A. M. Meijer naar Woubrugge P M. Rodenburg naar Leiden W. Koetsier naar Amsterdam J. L. Dobbe naar Stompwijk J. van Leeuwen naar Bloemendaal G. van Hoeken naar HillegomJ. van Ko nijnenburg naar Oegstgeesl N. v. Nierop naar Heemstede M J. J. F. Gaillard naar Leiden W. M. Vermeulen naar Overschie A. Menken en gezin naar Leiden L. Westhuis met gezin naar Lisse A. G. Gerse naar Leiden A. J. van edr Maat naar Hazerswoude C. M. Hoogeveen naar Reeuwijk L. J. .van der Sande naar Duitschland H. van Velsen naar Vin- keveen J. El ter t naar Maarsbergen. Maandagavond trad in de Koorzaal der Ned. Herv. Kerk de jaarlijksche verloting plaats der handwerken gemaakt door de Chr. Meisjesvereen. „Ora et Labora". Ge noemde meisjesvereen. ha-d daartoe een ge zellig "avondje belegd, waarbij jong.cn oud vertegenwoordigd was. De gemaakte gocdo- ren werden bezichtigd en verder deed men zich te goed aan de verschillende attrac ties zoodat als batig saldo van het geheel kon gebracht worden dc prachtige som van f 230. Een en ander zal besteed worden voor verfraaiing voor bet interieur der Kerk. Ongetwijfeld zullen velen ook der afwe zigen zich aansluiten bij den wensch door ds. Honders uitgesproken, dat de meisjes vereen. weer met vereende krachten mag voortwerken tot opbloei van rovcenigings- en Gemeenteleven. DE ALGEMEENE TOESTAND. Overal moeilijkheden. Bijkans overal spitsen zich de moeilijk heden toe. In Duitschland is de oplossing van den regeeringscrisis schijnbaar nog ver verwijderd al is het burgerlijk blok door een beslissing van het Centrum van de baan. In Italië breekt over het fascisme steeds krachtiger onweer los. In Frankrijk beeft Millerand £ich met een rede finaal op het oorlogspad begeven tegen Herriot en diens regeering wel een bewijs, hoezeer Harriot's positie verzwakt mag heeten. In Engeland wordt de oppositie eveneens fel ler, al beschikt Baldwin daar over meer dan voldoende meerderheid. En dan nog de Marokko-affaire achter de coulissen, de handelsverdragen-conferenties met Duitschland, die nog altijd geen suc ces opleveren, integendeel zelfs, enz. Het eind van het ja-ar 1924 schijnt zeer, zeer onzeker te moeten worden. Men zie onder de diverse hoofden. DUITSCHLAND. De iegqEringscrisis steeds verwarder. Stresemama Heeft voor <le eer van ka binetsformateur bedankt. Hij moest dril trouwens wel doen. De meerderheid dier Centrumfractie heeft zich n.l. uitgesproken tegen de opneming der Duitsch-Nationalen in ie regeering. Na afloop van de fractievergadering is oen besluit gepubliceerd, volgens hetwelk de OerrtrumfracÜe principieel de vorming van een regeering der volksgemeenschap voorstaat, doch weigert aan een rechtse he coajtrtte deel te nemen. Zij wil 6lechts deel uitmaken Yan een regeering, die waarbor gen biedt voor een onbelemmerde voortzet ting der tegenwoordige politiek van het midden. vDe „Germania" verwaoh/t omtrent de Centrumzitbmg nog, dat de partij ook geen kans ziet om vakministers aan te wijzen voor een regeering, die gevormd zou zijn uit de partijen rechts van het Centrum. Voor het Centrum is nu als vroeger de ver zekering der lot nog toe gevolgde politieke gedragslijn hoofdzaak. Het schijnt echter uitgesloten, dat een rechtsch kabinet ,d<e noodige waarborgen hiervoor bieden zou. De redenen die do Centrum-frac lie deze overtuiging hebben gegeven zijn niet in de laatste plaats gelegen in de houding der Duitsch-Nalionale Volkspartij. De hoop, die de goedkeuring der D^wes-wet ten4<X>r een gedeelte der vroegere Duitsah-NaUonale fractie en de goedkeuring door de partij van de politiek van den Rijkskanselier in i liet leven geroepen hadden, is niet vervuld, fn de verkiezip^sstrijd hebben de Duitsch- NalionaJen de letale agitatie tegen deze po litiek en tegen het Centrum gevoerd. Men kan dus niet vertrouwen, dat zij een poli tiek zullen toepassen, die het Centrum kan goedkeuren. Het Centrum zou de beste op lossing zien in het totstandkomen der groo te «oalitie. Daar deze echter door de -hou ding der Duitsche Volkspartij vrijwel on mogelijk is, zal de eenige oplossing de te rugkeer zijn tot de vorige regeering van het midden. De fractie der Duitsche Volkspartij heeft, nadat het besluit der Centrumfractie be kend was, besloten om geen leidende rol te spelen bij de vorming der regeering. De fractie nam overigens het eensgezind besluit, dat de eenige oplossing der kwestie van de regeeringsvotmring le zoeken is in een levensvatbare burgerlijke meerder- heidsregeering. Met recht mag men zeggen, en wat nu? De Duitsch-Nalionale Rijksdagfractie heeft haai- bestuur gekozen: tot eerste-pre-, sident werd benoemd de afgevaardigde Sahiele, drie tot den extremistischen vleugel behoort; tot plaatsver van gers Brunn, Von Goldacker, Rippei en Schulz Bromberg, die tegelijk als woordvoerder der fractie zaiï op treden. Het eerc-voorzitterscliap heeft von Tirprta aanvaard. FRANKRIJK. Harriot's zfektè staking te Gette. Herriot mag volgende, week Het bed al thans weer verlaten. De havenarbeiders te Cette zijn wegens een loongeschil in staking gegaan. Verschei dene schepen moesten naar andere havens worden gedirigeerd om té worden gelost. ENGELAND. Het Lagerhuis en de Rijks- vcoikeurrechten Geen hijeenroeping van 't Egyp tische parlement. In liet Lagerhuis diende gisteren Wedge- wood Ben het araendement der liberalen op de passage in de Troonrede betreffende de rijksvoorkeurrechten in. In dit amendement wordt betreurd, dat do Troonrede geen praktische voorstellen tot oplossing van het vraagstuk der werkloosheid aankondigt, doch wel de invoering van rijks voorkeur rechten en invoerrechten, die ten gevolge zullen hebben dat de belastingen worden verhoogd, dat de prijzen stijgen, dat de in dustrie wordt belemmerd en de werkloos heid toeneemt. Nader werd dit nog door hem toegelicht. In zijn antwoord gaf dc premier Baldwin een overzioht van de voorstellen, die er op zijn gericht de ontwikkeling van den bin nenlandscben handel en den handel binnen het Rijk aan te moedigen. Hij s^eide dat het onmogelijk is de voorwaarden te scheppen, die noodig zijn voor een waarlijk goeden handel zoolang er geen verbetering is in den algemeenen Europeeschen toestand. Men heeft een werkelijken vrede noodig. Hi) hoopte dat de uitvoering van het plan-Da, wes helpen zal tot het stabiliseeren der toe standen in Ccntraal-Europa. Afgescheiden van deze ruimere overwegingen, i« de hoofdstructuur van het stelsel tot steun van den handel ongewijzigd gebleven. Tweë maatregelen staan ter beschikking: de Trade Facilities Act en het gebruik der uït- voercredieten. Een van de grootste plannen, welke rijn uitgevoerd met de rechtstrcek- sclie financieel e hulp der achtereenvolgende regeeringen, betrof den aanleg van wegen, dat niet slechts een kostbare bijdrage toiJ leniging der werkloosheid is-gebleken, maar tevens van groote waarde voor het land in zijn geheel is geweest. De subsidies, welke de vorige regeering aan plaatselijke autori teiten heeft verstrekt voor het aannemen van arbeid, en dc verschillende andere ge troffen maatregelen zullen worden voortge zet. In dit verband is de ontwikkeling der suikerbietindustrie een hoopvol teeken, en de regeering is voornemens zich a-an d(J. voorstellen der vorige regeering te houden. Hij is niet voornemens de Safeguarding Act als een wig te gebruiken om protectio nisme in te voeren, doch de regeering heeft een ATolkomen duidelijk mandaat gekregen wat de „safeguarding" betreft. Bijzonder heden mpeten achterwege blijven totdat het ontwerp is ingediend. Elke industrie, die bescherming zou wensdhen krachtens dej Safeguarding Act, moet van werkelijk be lang en doeltreffendheid zijn. Zij zou moe ten bloot staan aan een buitengewone con currentie welke voortspruit uit een gede- priceerde valuta of subsidies, lagere Ioonen of langere uren in andere landen. Hij was er niet zeker van of het niet billijk zou zijn om rekening te houden met belasting-ver schillen tusschen Engeland en andere lan den. Voorts zou elk recht, dat krachtens de Safeguarding Act wordt geheven cein alge meen recht en niet zijn gericht tegen ocnig land in het bijzonder. Het ligt stellig in het voornemen der regeering om indien er eenig recht krachtens de Act wordt opge legd de voorkeur op dit recht aan de Domi nions té geven. Baldwin wees er nog op dat er één onder werp is, waaraan de regeering veel be teeke nis hecht, n.l. de samenstelling van de eco nomische rijkscommissie, welker advisee- rend karakter op de laatste Rijkeconferen tie is besproken en waaromtrent men tot overeenstemming is gekomen. De vorige re geering pleegde met de Dominions overleg en was in staat algemeene instemming te erlangen voor het beginsel van het samen stellen van zulk een commissie. Spr. wensohte de vorige regeering geluk, dat .zijl dit tot stand had gebracht en voegde er bijl, dat de huidige regeering voornemens was er op voort te bouwen. Bepaalde punten van bespreking voor dit comité, waartoe de dominions reeds wa ren uitgenoodigd leden te benoemen, waren o.a.: het overwegen der mogelijkheid om verbetering te brengen in a 9 wijze van het aan de markt brengen binnen het Ver- eenigd Koninkrijk van levensmiddelen uit de overzeesche gebieden in het Rnk, met het doel het verbruik van dergelijke pro ducten in het Ver. Koninkrijk te doen toenemen. Voortgaande zeide Baldwin, dat de re geering voornemens was om alle resoluties, aangenomen ter Rijksconferentie, welke een verlaging der douanerechten ten gunste der dominions inhielden, doch niet die, welko een verhooging der belasting op van uit het buitenland ingevoerde levens middelen zouden noodig maken, aan het Huis voor te leggen. De niesten zcuden zulk een politek welkom heeten, niet uit gevoels- maar uit zakelijke overwegingen, omdat men erkende, dat, indton er goederen worden geïmpor teerd uit de dominions, deze ook meer ar tikelen van Engeland fcullen betrekken. Alles wat den toestand voor Brittannië kan ver gemakkelijken door de valuta van New-York te vermijden, moet ons tot steun zijn bij onzen algemeenen handel en bij de betaling onzer schulden. In het algemeen gesproken zou spr. voor stellen, dat een bedrag, overeenkomende met de voordeelen, welke het Rijk zouden worden verschaft, ten opzichte van de door de r^ksconferentie voorgestelde en thans vervallende rechten, zou worden besteed aan een plan ter uitbreiding van den han del binnen het Rijk. Het bedrag, dat haar schatting voor dit doel zou kunnen worden besteed, is rond een millioen pd, st. per jaar. - i Tot de eerste kwesties, welke de regee ring voornemens is de commissie te vra gen om in overweging te nemén, zal «te voor bet vleesch en het fruit behooren. De regeering zou deze levensmiddelen n!»t kunnen belasten, doch zjj meent, dat bet mogelijk zal zijn een of ander plan op te stellen, waarbij, zonder de levensmidde len te belasten, de binnc: Lr-dsche produc ten en dier Dominions de eerafce plaats öp do binnenlandsche markt zouden innemen. Op vragen van *3en meest uiteenloopenden aard werd antwoord door een der regeerings- personen gegeven. Vragen zoowel als ant woorden hielden zich- op de vlakte. Nadat Churchall Baldwin's betoog nog ha/1 onderstreept, werd het adres van anE woord op de troonrede goedgekeurd. De Egyptisch- :0eeriug heeft gewei gerd het parlement bjjeen te roepen ondanks liet door meer dan de benoodigde gotal leden geteekende verzoekschrift. ZWEDEN. Branting beterende. Bran ting's ziekte heeft een gunstige wen ding genomen, zoodat men op volledige beterschap Hoopt. OOSTENRIJK. Militaire controle- De Gezantenraad heeft, alvorens de mili taire controle over Oostenrijk op te heffen nog een generale inspectie gelast. Dienten gevolge zullen verscheidene Fransche, En- getache en Italiaansche officieren zich dezer dagen naar Weenen. begeven, om de con trole-commissie bij te staan, en zoowel in het bondsleger als in de particuliere nijver heid een onderzoek in stellen. ITALIË. Toenemende onrust. Scherper dan ooit komt de inwendige strijd in het fascisme thans in de Kamer tot uiting. De vice-voorzitter der Kamer Guesta wordt beschuldigd van poging tot moord op niet-fascisten. Hij vroeg daarom ontslag, doch dit weigerde de Kamer. Daarop ont stond een tumult over het kamerlid Boeri, die zich van het fascisme Heeft afgewend en die daarom volgens Mussolini moet af treden. De Kamer verwierp echter deze zienswijze tegen „el duce" in. Salandra verliet uit ontevredenheid de Kamer jèn Orlando, Giolitti en andere besloten voor eerst niet meer aan parlementaire werk zaamheden deel te nemen! Eenige uitdagingen hebben plaats gehad- BULGARIJE. Een communistische aanslag. Volgens berichten uit Sofia is een schot gelost op den procureur-generaal, ten ge volge waarvan hij ernstig is gewond. Vroe ger had hij reeds dreigbrieven ontvangen, in verband met zijn optreden tegen de communisten, BUITENLAND3CH GEMENGD, Tegen den massa moordenaar Haarmann 13 de doodstraf geëischt en vervalling van de burgerlijke eererechten. De deskundigen verklaarden hem voor toerekenbaar, alhoewel zwakzinnigheid ifi ruime mate aanwezig is. (Jit Baden-Baden wordt gemald, Ótf prins Wilhelm van Saksen-Weimar aldaar in den leeftijd van 71 jaar is overleden. In verband met het naderende Bueratfeeet is in de Ver. Staten de vraag ns&r sterke» drank toegenomen, en 'daarmee het aantel gevallen van vergiftiging door het gebruik van ondeugdelijke waar. Dinsdag stderf het tiende alaohtoffer v«A «lachten alkohol in de loopende week, ter wijl er in de maand December door diezelf de oorzaak reeds 26 dooden waren en fp personen, die gevaar loop en, blind te wer den, terwijl er nog ll op sterven liggen. De Parijsche conieraaüea. LONDEN, 18 Dec. (V. D.). Het is waar schijnlijk, dat de InflerjealKeenie Conferen tie van Ministers van Financiën, (He te te- finnen met 6 Januari te Parijs ral plaagt hebben, zoowel een politieke als een han- delsconJerentie zal worden. Chamberlain zou voornemens zijn tege lijkertijd naar Parijs te gaan. Hij zal dan niet persoonlijk aan de conferentie deelne men, doch hij zal steeds gelegenheid heb ben om met Churchill te confereeren over de ontwikkeling der besprekingen. De conferenties van Ambassadeurs zal waarschijnlijk tegelijkertijd bijeenkomen om het rapport van de Intergeallieerde Militaire Controle Commissie over Duitscbland's be wapening en de ontruiming van de Keul- sche zone te bespreken. De ontiniming van de Keulsctie zone. LONDEN, 18 Dec. (V. D>. Da politieke medewerker van de „Daily Telegraph" ver neemt, dat het Britsche kabinet de kwestie van de ontruiming van de Keulsche zone heelt behandeld. De Britsche regeering is van meening, dat de ontruiming moet ge schieden overeenkomstig de bepalingen van het vredesverdrag. Zij zal daarom het rap port van de Intergeallieerde Militaire Con trole-Commissie alwachten, om ats basis te dienen voor het eventueel besluit tot ont ruiming van de Keulsche zone. De poli tieke medewerker van de „Daily Tele graph" weet verder te melden, dat de Britsche regeering'van meening is, dat geea andere overwegingen moeten gelden bij de beslissing over de ontruiming van hel bezette gebied. Londen ln duister? LONDEN, 18 Dec. (V, D.) Een stakbH dreigt uit te breken in de electrische ba- drijven van Brompton, te beginnen met t*-. Dinsdag in verband met bet te werk eten*® van arbeiders cBe niet lid zijn vA de vut' vereeniging. M De staking zal een Belangrijk gedcew

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2