No. 19862. MAANDAG 8 DECEMBER Anno 1924 LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTENUEN 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cis., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindspiein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1635 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER CODRANTi Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2 35 -f- portokosten. 70.18. .,0.18. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Qfficieele Kpttiiisnevinq. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18, tel. 1225. is DINSDAG ver krijgbaar: SCHELVISCH a f0 16—f 0.38, SCHOL a f 0.19—f 0.39, TARBOT a 10.52 per pond en HARING a 5 cent per stuk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester Leiden, 8 December 1924. STW^UWS. De Antony-van-Leeuwenhoek-film. Sint-Nicolaas in de Volksbijeenkomsten en bij de Meisjes-Gezellen. Met een enkel woord deelden wij reeds mede, dat de Commissie voor de Volks bijeenkomsten Zaterdagnamiddag haar tra ditioneel Sinrt-Nicoiaasfcest in de Stad9zaal heeft gehouden. Toen de Commissie voor 1925 geen subsi die van het gemeentebestuur aanvroeg, dachten velen, dal zij er het bijltje bij neer zou leggen. En dat vonden zij jammer, niet alleen voor die Volksbijeenkomsten zeiven, die voor velen de eenige winteravond i! trac tie vormen, maar ook voor hel jaarlijksch St.-Nicolaasfeest, dat de Commissie aan de arme kinderen uit de laagste klassen van Leidsche scholen pleegt te bereiden. De Commissie dacht er echter niet aan [haar nuttigen arbeid te staken. Zij meende alleen maar, dat zij daarvoor in dezen moeilijken tijd niet de gemeentekas mocht aanspreken, hopende, zoo noodig, op een grootere offervaardigheid van de vrienden, Üie haar werk steunen. En haar beroep daarop is niet tevergeefs geweest. En zoo kwamen Zaterdagmiddag weder ruim 700 kleinen in de Sladszaai in blijde verwachting bijeen. Het was vroeger, toen de verschillende klasse-scholen nog beston den, gemakkelijker de aangewezen klantjes op de 3de- en 4de-klasse-scholen te vinden. Thans moest men de medewerking van de hoofden der scholen der kiasse-onderwijzere inroepen die deze gaarne verleenden. Er werden, aan hen, die er voor in aanmerking kwamen, kaarten uitgereikt, die toegang tot de Stadszaal verleenden. Het was een heele 'drukte voor de Stadszaal, omdat de meeste (moeders haar kinderen brachten, die door vriéndelijke onderwijzeressen werden ont vangen en naar hun plaats geleid. De klein tjes zagen er voor 't meerendeel netjes uit. Ook in dit opzicht zijn wij vergeleken bij yroegere jaren, vooruitgegaan. Eenige leden van het Leidsch Muziek korps speelden verschillende wijsjes, die door de kinderen uil volle borst werden ge zongen, chocolade werd rondgediend en spe culaas aangeboden. In-tusschen kwam ook St.-Nicolaas met den zwarten knecht, sprak 'de kleintjes vriendelijk toe en wandelde, aangestaard door de jongens en de meisjes, statig door de wandelgangen. Ook werd de tooverlantaren vertoond, werden de traktaties herhaald en eindelijk, na nog een heerlijk krentenbroodje te heb ben ontvangen, konden de kleinen naar bui ten gaan, waar zij door moeders en oudere broers en zusjes werden opgewacht, aan wie Zij heel wat hadden te vertellen. De heeren der Commissie voor de Volks- büeenkomsten, die natuurlijk ook aanwe zig waren, hebben voldoening van hun werk. Stadflemooten, die voor het werk der Com missie voelen, mogen bedenken, dat zij om bot vol te houden geld noodig hebben. Op meer bescheiden schaal, maar met niet minder toewijding, heeft de afd. Leiden van het Ned. Meisjesgilde in zijn clubhuis Pieterskerk gracht 11 Sint-Nicolaas gehou den voor arme kinderen. Op een kleine fancy-fair in het Clubhuis Verzamelden de leidsters het geld voor Wee ding® tukken en versnaperingen; eenige schoolhoofden en onck-rwijzers'essen) ver zamelden speelgoed, dat zij van hun leer lingen vroegen. Daaronder was veel aardigs en waardevols; alleen moesten de meeste stukken wat worden opgeknapt, wat de Meisjesgezellen of zei ven deden, of wat door de leerlingen der Vakschool voor Meisjes werd gedaan. Een 40-tal kinderen, die anders door St.- Nicolaas zouden zijn vergeten .werden door de Meisjesgezellen uilgenoodngd en ver- lenigden zich Zaterdagavond in de verschil lende zalen van het Clubgebouw. Er werden begeleid door de piano, li°djes gezongen, versnaperingen aangeboden in den vorm van chocolade, melk, koek en speculaas, terwijl ten slotte een echte Sint-Nicolaas het speelgoed en de kleedingstukken uitreikte, terwijl hij voor iedereen een vriendelijk woord over had. I>e Meisjesgezellen waren met de feest viering bijna even-blij als de kindern zel- vn. en de moeders, die kanr kinderen weder afhaalden. De Meisjesgezellen. die meer medewer king verdienen dan zij van de Leidsche bur gerij genieten, zoodat wij haar verder gaarne jn veler belangstelling aanbevelen, smaak te bel genoegen, dat haar vroegere leidster, mevrouw Hammes, die nog altijd veel voor <teze beweging voelt als waarnemend presi dente terugkeerde. Luidt die komst weder periode van hernieuwden bloei in De Van-Leeuwenhoek-film, die Donder- i dag den llden December in de Stadszaal i vertoond zal worden, wordit ongetwijfeld I door velen met groote belangstelling te ge- moet gezien, j Door de groote technische moeilijkheden zijn slechts zeer weinigen er in geslaagd op het gebied der microcinematografie bevre digende resultaten te verkrijgen. Wij denken i aan de vertooningen van prof. Siedentopf en Commandon, die door het gedieele land zoo de aandacht getrokken hebben. Dat nu thans ons land niet achterblijft, waar Frankrijk en Duilschland voor gingen, is op zichzelf reeds een verblijdend feit. Maar te meer kunnen wij ons hierop verheugen, nu de eerste film, die door het Bureau voor Weten schappelijke Fotografie dir. J. C. Mol, te Bloemendaal, met medewerking van dr. W. H. van Seters, te Leiden, is vervaardigd, dient om den naam van onzen wereld- beroemden Van Leeuwenhoek bij landgenoot en vreemdeling meer bekendheid en nieu wen luister te geven. Naast Leeuwenhoeks eigen afbeeldingen zullen op het doek verschijnen de „levende dierkens, zooals wij die thans door het mi croscoop waarnemen. Om iets te noemen: bacteriën, oerdiiertjes uit afgietsels en sloot water, de zoetwalerdiertjes, vlookreeftjes en roeipootkreefljes, muggcnlarvetn en poppen en het uitkomen daarvan, azijnaaltjes en ook bloedsomloop bij verschillende dieren. Vooral ook belangrijk is, dat de helaas te weinig bekende microscoopjes van Van Leeuwenhoek in hun werking gedemon streerd zullen worden, o. a. ook de in April van dit jaar bier op het Physisch Kabinet teruggevonden „aalkijker", waardoor Van Leeuwenhoek voor het eerst den bloeds omloop bestudeerde. Ter afwisseling en aanvulling zullen af beeldingen vertoond werden van het ge boortehuis en het woonhuis, zooals die than6 nog te Delft aanwezig zijn. Ook het grafmo nument in de onlangs zoo schoon gerestau reerde Oude Kerk le Delft werd gefilmd. Het is een goede gedachte van de ontwer pers geweest aldus een nieuw element in cLe microscopische film in te voeren, waardoor zij een historisch karakter verkrijgt, hetgeen haar zeer zeker een bijzondere waarde ver leent en des te meer belangwekkend maakt. Dr. Blüchner schrijft van deze film in het „Maandblad van de Amsterdamsche volks universiteit": Aangezien de film ook tech nisch goed geslaagd is en de beelden fraai en helder zijn, kunnen wij niet anders doen dan de heeren Mol en Van Seters geluk wenschen met het resultaat van hun lang- durigen en moeilijken aTbeid, en de hoop uitspreken, dat zij een groot en wel ver diend eucces zullen oogsten." Wij sluiten ons dij dezen wensch aan en hopen, dat Leiden in dezen niet bij andere sleden achter zal blijven. Men verzoekt ons te vermelden, dat Vrij dag 12 December des middags een tweede vertooning der Van-Leeuwenhoek-film zal plaats vinden, meer in bet bijzonder bedoeld voor leerlingen van Inrichtingen van onder wijs, in de Casino-bioscoop, aan de Hooge- woeTd. Heden herdenkt mej. Marie Heems kerk den dag, waarop zij voor twaalf en een half jaar haar betrekking als kookster in de Leidsche Coöperatieve Keuken aanvaardde. Daar zij steeds zeer tot genoegen van de di- reclie werkzaam was, kan deze dag niet onopgemerkt voorbijgaan. Hedenmorgen kwam het bestuur bijeen en overhandigde de presidente aan de jubi- laresse onder hartelijke en waardeerende woorden bloemen en een enveloppe met in houd; terwijl daarna de directrice haar toe sprak cn haar namens directrice en per soneel bloemen en een étui met zilveren theelepels aanbood. De jubilaresse dankte hartelijk voor de betoonde belangstelling en haar werd gele genheid gegeven den dag verder in den fa miliekring door te brengen. Dr. C. M. van Voorlhuijsen herdacht dezer dagen zijn 40-jarige praktijk als arts. Hoewel hij zich zooveel mogelijk van hulde betoon heeft onttrokken, zijn hem niettemin van verschillende zijden vooral van patiën ten blijken van sympathie geworden. Naar aanleiding van het protest der Joodsche Vooruitstrevende Kiesvereeniging tegen de gekozen-verklaring bij enkele can- didaatstelling van de drie aftredende leden van den Kerkeraad der Ned. Israël. Ge meente alhier, waarvan enkele dagen ge leden in ons blad melding is gemaakt, heeft hei Kerkbestuur aan het bestuur der Ver- eeniging bericht, dat het geen termen vindt deze benoeming ongeldig te verklaren. Ge zien dat de indiener van de lijst met den naam De Vries had verklaard, dat deze be doeld was als candidaat tegenover den heer Blitz, bad het kerkbestuur terecht de drie ajftredenden verkozen verklaard en ook de juridische adviseur van de gemeente was dt> meening toegedaan, dat er geen strijd was met het reglement. Het bestuur der Kiesvereeniging zond toen een nieuw schrijven, waarbij het zich be roept op art. 12 van het Kiesreglement, dat luidt: Zijn niet meer candidaten op de lijst (bedoeld in art. 11) gebracht dan er per sonen moeten verkozen worden, dan ver klaart de voorzitter van het kerkbestuur of die hem vervangt, den candidaat of de can didaten gekozenZijn er meer can didaten opgegeven dan er personen te ver kiezen zijn, dan heeft er een stemming plaats. In dit schrijven werd verder betoogd, dat de bedoeling -van den indiener der lijst aan het reglement niets vermag te veranderen, en tevens medegedeeld, dat een rechterlijke beslissing over de geldigheid der besluiten van den kerkeraad zou worden uitgelokt, zoodra een besluit zou worden genomen ton opzichte van een der leden van de Kies vereeniging, waarbij dit lid direct betrokken was. Als gevolg van dit schrijven heeft het kerkbestuur de verkiezing der drie laden bij enkele candidaatstelling ongeldig ver klaard en de stemming bepaald op Zondag 14 dezer. De stemming tusschen de candi daten Blitz en De Vrie6, die gisteren zou plaats hebben, is in verband hiermede tot a s. Zondag verschoven, als wanneer hot dan tusschen vijf candidaten zal gaan. Zaterdagavond is feitelijk het nieuwe seizoen door de Leidsche afdeeling der Gro ningers ingeluid. Ingeluid met iets nieuws: een St. Nicolaas-avond. De goede Heilige kwam. door Zwarten Piet vergezeld, de kleintjes der leden met cadeaux verrassen en een hceleboel, dat zijn weg naar de ma gen wel vindt. In de versnaperingen deelden ook de grooten. Is het wonder, dat er een zeer genoeglijke stemming heerschte? Deze goede stemming bleef tot het laatste toe. Mede door het optreden van den heer Burgersdijk, uit den Haag, een dilettant goochelaar, maar die voor beroepsgooche laars in menig opzicht niet behoeft onder te doen. De meest sterke staaltjes worden met het grootste gemak vlak voor aller oog uitgevoerd. Je weet, dat je „genomen" wordt maar doorgrondt het niet. Daarnevens be schikt de heer Burgersdijk over een bijzon dere wijze van optreden, die hem de sym pathie van zijn gehoor direct verzekert, een optreden gebaseerd op een ruim savolr-vivre Eerst voor de kleintjes, dan voor de grooten verrichtte hij een onnoemelijk aantal toeren met zeldzame handigheid. Er scheen geen eind aan le zullen komen, maar het ver veelde nooit, integendeel, had hij nog meer willen doen, men had met even groote be langstelling ook dat nog gevolgd. Doch aan alles moet een einde komen, niet waar? Hij had trouwens een heel arsenaal mee gebracht. Met de woorden van dank, tot dezen goo chelaar gericht, vereenigden alle aanwezi gen zich met spontaan applaus. De muziek werd als altijd bij de Gronin gers door .Sappho" uitmuntend verzorgd en tot slot gingen de beenen van de vloer", dat. begrijpt men. De eerste avond is een bijzonder geslaag de geworden en wellicht zal zich dit nog duidelijker weersjyegelen dan nu reeds het geval is door het toetreden van nieuwe le den. Zaterdagavond zelf en daarvoor 13 dit getal al aardig „aangedikt". Voor 'n bijkans uitverkochten Schouw burg heeft gisteravond de derde avond plaats gehad van „Nut en Vermaak." Nu was het de Utrechtsche Vereeniging „Molière" die optrad en wel met „Mésalliance" van J. B. Schuil. Op Maandag 22 December zal in den Schouwburg, onder leiding van den heer G. B. Duyster, worden opgevoerd: „De Gulden Gordel", groot zangspel in drie bedrijven voer soli, dames- en kinderkoor van Th. Breys. Het lste en 3dje bedrijf speelt in een vis- scbeTsdorp, het 2de in den weelderigen tuin van liet onderzeosche paleis van de zee koningin; en een nirafenballet. De netto-opbrengst is ten voordeele van de Noord-Zuid-Hollandsche Reddingmaart- schappijen. Het plaatselijk comité in zake de aanbie ding van een huldeblijk van bovengenoemde Maatschappijen ter gelegenheid van hert honderdjarig bestaan, beveelt den ingezete nen gaarne aan de opvoering van bovenge noemd zangspel bij te wonen. Donderdag, 11 December, zal m het Stedelijk Museum „De Lakenhal" een ten toonstelling worden geopend van schilde rijen door G. H. Bredtner uit de bekende col lectie van den heer Hidde Nijland, be 's-Gra- venbage. De zekerheidstellingen, welke gedu rende de tijdelijke sluiting van den Post chèque- en Giro-dienst door de Commissie voor de uitbetaling van gelden op postreke ningen werden opgevorderd bij de uitbeta ling van bedragen op postrekeningen, kun nen thans als vervallen worden beschouwd, indien de betrekkelijke postrekeningen geen debet-saldo aanwijzen, en bovendien de ac- coordverklaring met het saldo aan het be stuur van den Postchèque- en Girodienst is overgelegd. De door de rekeninghoudere bij de ge noemde uitbetalingen overgelegde formulie ren van zekerheidstelling kunnen die reke ninghouders, indien zij zulks wenschen, tot en mert 18 December a.s. onder opgaaf van het nummer der postrekening, schriftelijk terugvragen aan den directeur van het post kantoor. Zaterdagavond is een jonge kortharige bruine hond, die blind was, onbeheerd op straat aangetroffen. Het dier wordt voor het zal worden afgemaakt nog eenige dagen aan de Stadswerf ter beschikking van den recht hebbende gesteld. Zaterdagavond ontstond er een begin van een schoorsteenbrand, in een perceel Haarlemmerstraat, hoek Koestraat, loebe- hoorende aan den grossier den heer VanU. De brand werd met eenige emmers water ge- bluscht. De 15-jarige W. S. uit Katwijk reed Za terdag met een met een hond bespannen tweewielig voertuig langs 't Levendaal. De hond schrok, waarop hij uitweek naar den kant met het gevolg, dat de jongen tusschen een boom en den kar bekneld geraakte. Nadat door een in de buurt zijnden ge neesheer de eerste hulp was verleend, waar bij bleek dat de verwondingen nog al ern stig waren, werd de knaap naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd. De ouders wer den gewaarschuwd, die daarop den wagen hebben teruggehaald. Zondagavond zijn een tweetal paar - den onbeheerd op straat aangetroffen. De dieren zijn op last van de politie gestald. Rechthebbenden kunnen zich bij de politie aanmelden om inlichtingen. De schipper Jozef K. uit Amsterdam, varende in den Zijl kreeg bij het strijken van den mast Zondagavond een slag inet de lier waardoor hij ernstig aan het hoofd werd verwond. Nadat het schip lot aan het eerst- aankomend brugwachtershuisje was gevaren werd de brugwachter te hulp geroepen, die daarop de politie telefoneerde waarna spoe dig de Eerste Hulpdienst aankwam. De dienstdoende arts achtte na den getroffene voorloopig le hebben verbonden, het wen- schelijk dat dc man in een zlekeniririchting werd opgenomen. Hij werd nu naar het Dia- conessenhuis vervoerd en daar verder ver pleegd. Zondagvoormiddag te ongeveer half 10 reed de werkman Franc. V. uit Oudheusden met een tweewielig motorrijtuig langs de Breeslraat, terwijl een ander werkman op het duozadel zat. Zij zouden naar Benthuizen gaan om daar te werken. Vlak voor hel café- restaurant ..In den vergulden Turk" zou hii voor eenige spelende honden uitwijken, waardoor het motorrijwiel slipte en dc be stuurder V. onder het voertuig terechtkwam. In half bewusleloozen locstand werd de man door een agent en zijn makker het politie bureau binnen gedragen en na voorloopig door dr. Von Winning le zijn verbonden, naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd, waar men eerst voor een hersenbloeding vreesde. Toen de man later bijkwam viel het nog al mee en kon hij nadat de verwondingen waren verbonden het Ziekenhuis weder ver laten. Zondagmiddag kreeg op hel sportveld aan den Haagweg onder een voetbalmatch de 28-jarige C. M. uit Rotterdam van zijn tegenpartij een trap tegen den rechterwang, welke trap nog al aankwam. Niet alleen werd deze speler daardoor buiten gevecht gesteld hij moest ook naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd worden. Daar viel de toestand echter nog al mee. M. had alleen eenige niet zeer ernstige vleeschwondcn be komen. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen 204 vol wassenen en 12 kinderenin tabaal 216 per sonen. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van herien. BINNENLAND. De nadere motiveering van het standpunt van het hoofdbestuur van den Alg. Bond van R.-K. Rijkskieskringorganisaties in Neder land ten opzichte van de actie van „St.-Michaël". Proces tegen den Staat inzake salarisver-* Inging voor een onderofficier van de marine. Het eeuwfeest van het Groot Nccrd-Hol- landsch Kanaal. Auto-ongeluk in Den Haag. BUITENLAND. De nitslag der Duitsche Rijksdagverkie zing wijst op een nederlaag voor uiterst rechts en uiterst links. De Fransche regeering gaat scherp optre den tegen de commnnisten. Chamberlain's bezoek aan Parijs en Rome Amerika en het Intern. Hof van Jnstitie. Cipriano Castro, f Men deelt ons mede, dat do wol- p*jjzev steeds stijgende zgn. Met October j.I. stegen zij met 20 pet. en j.l. Zaterdag nog eens weer met 20 pet. en de handel ziet nog meer rjjzing in het verschiet. Justitie en politie hebben Vrijdag een inval gedaan in het Verkooplo kaal van een makelaar S., te Haarlem, omdat bij dc politie een klacht was inge komen, dat in bedoeld verkooplokaal ver kochte goederen belangrijk meer hadden opgebracht dan daarvoor was afgedragen. De geheele administratie is in beslag geno men en overgebracht naar het parket in de Jansstraat. Do makelaar S. en de zaalchef D. werden in verhoor genomen door den rechter-commissarisnadat zij een gedeel telijke bekentenis hadden afgelegd, zijn zij op vrije voeten gesteld. Bij hot losBen van stukgoed uit het Engelsche stoomschip* „Pathani", liggende in de Parkhaven, te Rotterdam, is de hiel van een laadboom van het stoom schip gebroken. Do 3000 K.G. wegende laadboom kwam terecht op den 67-jarigen winchdrijver H. G. van V., die viel en met het hoofd tusschen de winch ea den laadboom beklemd raakte. Zijn hoofd werd verpletterd; de dood trad onmiddellijk in. Door opensluiting hebben dieven zich 's nachts toegang verschaft tot de schoenenmagazijnen van de firma Veer man en Co. aan de Warraoesstraat, te Am sterdam. Een hond, die aansloeg bij het vreemde bezoek, moest zijn trouw mot het leven bekoopen. Het dier werd opgehangen. Daarna hebben de inbrekers een vijftal koffers der firma volgestopt met schoenen en die geladen op de handkar van do firma waarmede vervolgens werd weggereden. Waarheen is tot nu toe onbekend. De waar, de van het gestolen schoenwerk bedraagt ruim f 2000. Te Hilversum is in arrest g e- stcld de 32-jarige boekhouder W. H. R wegens verduistering ten nadeele van zijn patroon. Het verduisterde bedrag zou in de duizenden loopen. De politie te Huizen h e e ft den 20 jarigen bakkersknecht D. T. gearres teerd. die verdacht wordt, in dienst van de Eerste Gooisclie Koekfabriek aldaar pl.m. i f 800 le hebben verduisterd. Hij bleek in het bezit le zijn van een valsch getuigschrift. Den laatsten tijd werd de j 82-jarige weduwe v. d. W., to Lutten, aan de Dedemsvaart bijzonder lastig gevallen door onbekenden. Nu des avonds en dan des nachts werd zij opgeschrikt door la waai op ruiten en deuren. De politie had geen succes. Steeds als er een veldwachter ter plaatse aanwezig was, was er niets le doen. Het is haar nu echter gelukt dc da- deres te betrappen. Ongeveer tien uur des avonds begaf de echtgenoote van B. N. zich naar de woning van de weduwe en sloeg met geweld op de ruiten. Op datzelfde moment werd zij betrapt. Tegen haar is proces verbaal opgemaakt. Berichten betreffende den bouw van vier nieuwe spinnerijen in Twente zijn voor het oogenblik onjuist De firma Ten Calc, le Almelo, heeft een nieuwe spinnerij gebouwd en in gebruik genomen. Verder worden de spinnerij N. V. Ooster- veld der firma Van Heek, te Enschede n de spinnerij het Schuttersveld van Gebrs. Van Heek, te Enschede, uitgebreid. Meer definitieve plannen bestaan er op. het oogen blik niet. Een veehouder te Nieuwe- schoot heeft een briefkaart, gestempeld te Noordwolde, ontvangen, waarin gedreigd wordt met brandstichting in zijn boerderij, wanneer niet een bepaalde som gelds gede poneerd werd op een bepaalde plaats. Te ongeveer drie uur gister nacht was een tweetal politieagenten te Almelo op surveillance, toen zij in de Ilan- terroansgang dronkemansgeschreeuw hoor den. Een drietal dronken personen gaven aan de waarschuwing, om met het ge schreeuw op te houden en kalm n .a: huis te gaan, geen gehoor en namen ce:i drei gende houding aan. De agent schoot in de lucht, hetgeen evenwel niet kulmosivni werkte. De dronken lieden kwamen cl'e dreigend op hem af, één met e?n m n de hand. Do agent schoot daarop r ak en trof den 27-jarigen A. J. E., uit Losser, levensgevaarlijk in den buik; een tw.edè aanvaller kreeg een schotwond aan den voet. E. werd naar het R.-K. zbkonliuis vervoerd. De drie personen waren le Almelo werkzaam. To P u i f 1 ij k (g c m. D r u t e n) k lom de 19-jarige P. op den ouden toren. Toen hij boven was, brak de halfvergane plank, waarop hij stond. Hij viel en stierf spoedig1. Het Zondingsoffc r. De tiende opgave van het Zendingsoffer, tot dekking van het groote tekort f 300.000 brengt het totaal bedrag van ingekomen giften op f 33.230.83 L Verleden week was er dus slechts 10 pCt. van het benoodigde bedrag bij elkaar. In November werden uit ier- aeko verzonden naar: Nederland 3Q.0.257; België 871.100Engeland 2.358.965 Duitschland 156.450; Frankrijk 36.500; an dere landen 13.500. Te samen 3.206.752 stuks oesters. In het vorige jaar November was dit aantal 2.923.562 stuks.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1