Mo. 19861. ZATERDAG 6 DECEMBER Anno 1924 Officïeele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. L0NDENSCHE BRIEVEN. Het voornaamste nieuws van hérfen. LEIDSCH DAGBLAD F RIJS DER ADVERTENXIEH: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aanlal woorden van 30. Incasso volgens poslrecbt. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1835 - Redactie 1507. Postchèqus- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 3 maanden 'ƒ2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week' Franco per post 2.85 portokosten. ƒ0.18. „0.18. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien het verzoek van de N.V. Nieuwe beidsche Courant, om vergunning tot uit breiding van de drukkerij in het perceel Hooigracht No. 35, Sectie I No. 572. Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geyen bij dezen kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek, met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd is, alsmede dat op Zaterdag, den 20 Decem ber c.k. des voormiddags tehalf elf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op ves tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. N. C. DE GI.TSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, O D^ccjfrber 1021. BAKKERSNACHTARBEID. De Burgemeester van Leiden; Gezien het verzoek van G. Seis alhier om vergunning tot het verrichten van bakkers- arbeid tuoschen 8 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags in het perceel Koning straat 2. Gelet op art. 38 der Arbeidswet 1919 en de artt. 1 en 2 van het Koninklijk Besluit van 14 Augustus 1920 (StsJbld. no. 708). Brengt tér kennis van belanghebbenden dat genoemd verzoek op de Secretarie dezer gemeente (Kamer no. 9) ter in-zage is gelegd, alsmede dat op 5 Januari 1925, des voor- middags te 11 uur op he't Raadhuis gelegen heid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 6 December 1924. Mej. Heydema uit Den Haag, benoemd tot adjunct-directrice aan het Academisch Ziekenhuis alhier heeft dezer dagen haar betrekking amvrard. Naar wij vernemen, wordt binnenkort de Voogdijraad, die thans in een particulier huis aan het Noordeinde is ondergebracht, welk perceel door het Rijk werd gehuurd, overgeplaatst naar oen of meer lokalen van het Rijkshelastin^kantoor aan* de Bree- straat, tegenover het Stadhuis. Deze over plaatsing staat in veitband met het streven naar bezuiniging door het Rijk, doordat de huurprijs voor het perceel Noordeinde, gToot f500, daarmede wordt uitgespwrd. De tentoonstelling van schilderijen en tekeningen door Willy Sluiter in het Ste delijk Museum „De Lakenhal" zal morgen yoor het laatst geopend zijn. Het bestuur van de Medische faculteit der Leidsche Studenten heeft gisteren de Verpleegden in de gestichten „Endegeest", '„Voorgeest" en „Rhijngeest" en in het Aca demisch Ziekenhuis, der traditie getrouw, weder eenigc aangename uurtjes bezorgd. St. Nicolaas in vol ornaat, ditmaal niet alleen met den zwarten knecht in het ge volg, maar ook nog vergezeld van een prin ses, heeft gisternamiddag de gestichten be- - zocht en daar met milde hand de versna peringen uitgedeeld. Hij is van daar gegaan naar het Academisch Ziekenhuis, waar het driemanschap eerst in den avond aankwam. Het verplegend personeel en de verpleegden schenen van de komst verwittigd, althans de zusters, bijgestaan door de verpleegden, welke het veroorloofd was, zich in de zaal te bewegen, hadden de ziekenzalen aller aardigst versierd en verwelkomden de hooge bezoekers bij hun aapkomst hartelijk. Ook bier werden allerlei versnaperingen aan geboden. Het was een bijzondere attractie voor de verpleegden en het werd door hen dan ook zeer gewaardeerd. De medische studenten doen goed met deze goede gewoonte in stand te houden. Hedenmiddag tracleerde de St.-Nicolaas van de Commissie voor de Volksbijeenkom sten honderden kindertjes in de Stadsge hoorzaal. Aan, de unii^rsiteit alhier zijn tot op heden, voor de eerste maal, voor den loo penden cursus, ingeschreven 447 studen ten, verdeeld als volgt: faculteit der rechts geleerdheid 159 (37 dames "en 122 heeren) faculteit der geneeskunde 116 (16 dames en -iOO heeren) faculteit der wis- en natuur kunde 74 (19 dames en 55 heeren) faculteit der letteren en wijsbegeerte 36 (20 dames ku ig heeren)faculteit der Godgeleerdheid H (4 dames en 7 heeren); vereenigde facul- siten der rechtsgeleerdheid én der lette- 'en en wijsbegeerte 51 (1 dame en 50 hee- toö). Sint-Nicolaas deed gisteravond in onze bioscopen zijn invloed gelden. Er was ten minste overal slechts weinig publiek. De schuld hiervan ligt zeer zeker niet bij liet genre films, dat deze week afgedraaid wordt, want al onze plaatselijke theaters brengen prachtige rolprenten. Het „Luxor-theater" brengt twee hoofd nummers, waarvan het eerste „De Zigeu nerbruid" ons van het begin tot het einde, boeit en het tweede „Fatty en de Katoen tjes", de lachspieren gedurende een halfuur in voortdurende beweging houdt. Ook bet bijprogramma is rijkelijk voorzien. Het „Casino" geeft ons de groteske film: „Danseres Barbarina en Fredericus Rex", een groot kunstwerk met prachtig spel en ensceneermg. Als twede hoofdnummer wordt opgevoerd „Zijn laatste roman" met in de hoofdrol niemand anders dan Nezi- mova, welbekend uit het schitterende film werk Ca mille. Het „Rejo-th eater" brengt ons deze week een groote avonturenfilm, welke zich groo- tende^ls afspeelt in de wildernissen van Arizona en waar we dus schitterende na tuuropnamen te zien krijgen. „231/* uur ver lof", een kluchtige vijf-acter, laat 'het pu bliek een uurtje onbedaarlijk laoken. Het verdere programma is met smaak samen gesteld. Op den hoek Witte SingelWitte Ro zenstraat had een aanrijding plaats tus- schen den 16-jarigen wielrijder W. V. en een auto. De aanrijding werd volgens ver klaringen van ooggetuigen veroorzaakt, doordat de chauffeur geen behoorlijke signa len gaf. Het rijwiel werd vrij ernstig be schadigd. Hedenmorgen merkten des buren van mej. G., een bejaarde dame aan den Zoeter- woudsche-Singel, dat er van iflt deze wo ning een sterke gaslucht kwam. Toen zij op herhaald bellen geen gehoor kregen, werd de politie gewaarschuwd, die de buitendeur openbrak. Het bleek, dat er een sterke gas lucht in de woning was, veroorzaakt, door dat de dame die gisteravond het huis had verlaten een gaskraan had laten openstaan. De dame was gelukkig niet in huis geweest. Gisteravond werd uit den gang van de woning der familie M. aan de Rijn- en Schiekade, vermoedelijk door het openen van de voordeur met een valschen sleutel een heerenrijwiel ontvreemd. Gistermiddag werd door een motorboot toebehoorende aan den schipper A. H. te Spijkenisse, de Schrijversbrug alhier aan gevaren doordat de schroef weigerde ach teruit te werken. De opzet van de brug werd eenigszins be- l schadigd en ook aan de boot werd eenige schade veroorzaakt. In het Rijn-Schiekanaal bij den Haag- weg is drijvende gevonden een van teak hout vervaardigde roeiboot,, gemerktBetsy" Bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs al hier waren gisteren ingeschreven als werk loos in totaal 832 personen. KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgezinde Gem.: Zondagmorgen, te tien uur, ds. J. Wuite. Duitöche godsdienstoefening, kerkzaal, Weeshuis Hoogl. Kerkgraclit, ingang tus- schen Nos. 17 en 21: Zondagmorgen, te halfelf, Cand. Steile. Eglise wallonne: Dimanche matin r h. 10Va heures, Mr. M. Bresson. Evangelisch-Luthersche Gem.: Zondag morgen, te halfelf, ds. C. de Meyere. Remonstrantsch-Geref. Gem. Zondagmor gen, te halfelf, ds. J. C. A. Fetter, van Rot terdam. Ver. van Vrijz.-Hervormden, Volkshuis: Zondagmorgen, te halfelf, mej. ds. Fred. Rappold, van Zwammerdam. De schoolgeldregeling. De Minister van Onderwijs heeft in de Tweede Kamer meegedeeld, dat hij een on derzoek zal instellen of een wijziging kan i worden aangebracht in de nieuwe school - geldregeling, ten einde tegemoet te komen aan de moeilijkheden, welke voor de groole gezinnen aan die regeling zijn verbonden. H. M. de Koningin-Moeder heeft aan de financieele commissie voor 's-Graven- hage tot huldiging van de nagedachtenis van generaal Van Heulsz een gift geschon ken. Ds. J. P. de Bie, Ned.-Herv. predikant in den Haag, hoopt Woensdag 17 dezer een kwarteeuw - Evangeliebediening te herden - ken. Bij Kon. besluit zijn, te rekenen van 1 November, benoemd tot oommies bij het be stuur van den postchèque- en girodienst G. H. Schollen en D. Dorré, en is, met ingang van 1 December aan genoemde commiezen, op hun verzoek. al9 zoodanig eervol ontslag verleend. De gemeenteraad van Heemslede heeft gunstig beschikt op een adre3 van de Algem. Vereen, van Bloembollencultuur, behelzende het verzoek om den termijn, waarbinnen be slist moet worden over het aanbod van Heemslede aan „Bloembollencultuur" (1 Ja nuari a s.) te verlengen tot 1 Juli 1925. Thans is de officleele uitslag van de gehouden verkiezing voor 122 leden van het kiescollege der Ned.-Herv. Gem. te Amster dam bekend gemaakt. Uitgebracht zijn 8942 stemmen, waarvan 87 van onwaarde. De candidaten van lijst 1 (de lijst der Confes- sioneele vriendenkringen) verkregen 5251 steramen; de candidaten van lijst 2 (de lijst van de ethische kiesvereeniging „Hét Evan gelie") 3055 stemmen, de candidaten van lijst 3 (de lijst def vrijzinnige kiesvereeni ging „Evenredige Vertegenwoordiging") 549 stemmen, zoodat, zooals reeds gemeld, de candidaten van de „Vriendenkringen", ge kozen zijn. Het comité van obliga behouders van de N. V. tot Exploitatie van het Christelijk dagblad „De Amsterdammer", heeft inder tijd besloten, voor de obligatiehouders een civiele procedure te doen voeren tegen de commissarissen en oud-c-ommissarissen van die naaml. vennootschap. Deze procedure zal gevoerd worden door mr. Seijnen, te Amsterdam, en mr. Nathans, uit 's-Graven- foage. Zij hebben bij den Minister van Jus titie een request ingediend, waarin verzocht wordt, van die stukken uit liet dossier van de strafrechtelijke procedure tegen den ge wezen directeur van „De Amsterdammer" inzage te mogen ".nemen en de noodige af schriften te mogen maken. De Minister van justitie heeft aan de heeren mrs. Seijnen en Nathans geantwoord, dat de stukken uit het dossier van de strafprocedure voor hen ter inzage liggen. Daarop hebben zij aan het comité meegedeeld, dat nu binnenkort met de civiele procedure tegen de commissaris sen en oud-commissarissen een begin zal kunnen worden gemaakt Het moet in de be doeling liggen, de heeren D. Wijnbeek, A. J. Da Costa, dr. B. Wielenga en J. F. H. Spier voor de rechtbank te Amsterdam, en mr. S. de Vries Ozn. en mr. H. Bijlevéld voor de rechtbank te 's-Gravenhage te dagvaarden. De heer O. Reitsma, destijds gedele geerd bestuurslid van den Aig. Nederl. Zui- velbond, heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, naar aanleiding van het vier de vervolg op het vqrsLag van de commissie voor staatsuitgaven omtrent het verslag van de Algemeene Rekenkamer inzake den aan koop van melkbussen in Mei/Juni 1919. Tusseben de besturen der R.-K. en Christelijke Bonden van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, dier R.-K. en Christe lijke Vereenigingen van Technici, Opzich ters, Te eken-aars en Werkmeesters is samen werking tol stand gekomen ter bestrijding van de duurte en in verband daarmee, ver betering van de salarissen. Tot ontplooiing der actie zal het gestichte 'comité binnen enkele dagen overgaan. De Vereeniging voor den Effectenhan del deelt mede, de nieuwe noleeringswijze van Nederlandsche Staatsfondsen op 15 Dec. uit te breiden lot de aandeelen Koninklijke Petroleum. Dit jaar demonstreert de kalender weer duidelijk zijn gebrekkigheid. Terwijl de Kerstdagen op Donderdag en Vrijdag vallen, wordt op Zaterdag 27 December elke pro ductieve arbeid vrijwel onmogelijk. Het is dan ook le voorzien, dat vele werkgevers op 27 December vacantie zullen geven. Naar ons wordt medegedeeld is er groote kans, dat deze vaeantiedag krachtens art. 428 sub. 5 der Arbeidswet in de week van 29 December tot en met 3 Januari kan worden ingehaald. („De R.-K. Werkgever".) Naar de „Echo van het Zuiden" ver neemt, hebben de notarissen in het kanton Heusdcn zich met een breed gemotiveerd verzoekschrift tot de Tweede Kamer gewend, waarin bezwaren worden geopperd tegen de voorgestelde opheffing van een aantal kan tongerechten. Adressanten wijzen er op, dat die opheffing hoogst nadeelige gevolgen met zich moet brengen voor de notariaten op het platteland, vooral, wanneer die gepaard gaat met wijziging der grenzen van de arrondis sementen zooals dat vaak het geval is. De in steden gevestigde notarissen aldus luidt het betoog zien daardoor het gebied, waarin zij hun ambtsbediening uitoefenen, in sommige gevallen belangrijk vergroot en zullen daarvan een dankbaar gebruik ma ken ten koste van de plattel andsnotarissen. Wel is waar wordt in diezelfde gevallen ook het ambtsgebied van laatstgenoemden ver groot, doch alleen in theorie. Want zeld zaam zijn de gevallen, waarin stedelingen de diensten vragen van de notarissen der naburige dorpen, terwijl het daarentegen zeer gebruikelijk is, dat bewoners van het platteland door notarissen in hun naburige steden hun zaken doen regelen. Van onzen Londenscben Correspondent. Het koffiestalletje. Londen, 26 November. Al sinds menschenbengemj is 't kolfie- stalletje een typisch verschijnsel van het Londensche straatleven. De groote stad beeft thans is er geen bnnrt over de eansche uitgestrektheid van stad en voorsteden, die alt^d menschen gehad, die vroeg op weg gingen naar of laat terugkeerden van hun werk. op uren dus, waarin de diensten van de regelmatige inrichtingen, waar men drank en ververschingen kan bekomen, niet meer of nog niet beschikbaar waren. Voor die vroege of late werkes-s voorzagen de „coffee stalls" in een behoefte. Het zijn een soort kleine kramen op wielen, die worden verplaatst op een punt van strait of plein, waar nachtwerkers passaeren. Behalve warme en slechte koffie en thee, zijn er levensmiddelen te koop, in den vorm van zure eieren, brood, boter, gebak, vlcesch- waren, kaas en tabak, sigaren en sigaretten. Gedurende en na den oor'.og i3 het aantai kolfiestalletjes aanzienlijk toegenomen; en met een of meer van die ambulante eet- en drinkgelegenheden heeft. De toename moet worden toegeschreven aan de omstan digheid, dat aan herbergen „public bouses" en andere vergunningszaken door oorlogswetgeving bedrijtsbeperking wera opgelegd, die ook thans nog wordt gehandhaafd en wel gehandhaafd zal blij ven. Voorheen waren die herbergen van I 's morgens vroeg tot 's avonds laat open. j Maar sedert eenige jaren mogen ze eerst I half twaalf voormiddag open gaan en moe ten ze te tien of elf uur in den avond weer sluiten. Het is duidelijk, dat de „coffee stall" daar wèl bjj moest varen. En de zetbazen en houders van vergunningszaken hebben vaak geprotesteerd tegen de bevooirechts posi'.ie welke die straatverkoop van voedsel en drank tegenover hen innam; een positie, die vooral ook daarom zoo voordeslig was I voor de koffiestalhouders, omdat zjj geen districtsbelasting en grondhuren behoefden te betalen, twee lasten, die het belrijf van den „public house-keeper" zwaar drukken. Zooals reeds bleek is het .bedrijf van den „coffee stall-man" ook niet aan een plaats gehouden. Zoo'n man kiest een piarsje uit, dat hem geschikt lijkt Hij zal er etnigen tijd goede zaken doen. Maar dan wil hel wel eens voorkomen, dat de loop door „omstandigheden onafhankelijk van znij I wil" afneemt. Dan zet hjj een paard voor zgn kraampje en gaat elders zijn geluk zoeken. Maar in de meeste gevallen zijn de wielen onder het stalletje slechts oen erfelijk overblijfsel van zijn vroeger am- bulantisme. Er is weinig in deze stad, dat zoo honkvast is als het kofliestalletje op- wielen. De meeste kraampjes staAn al jaren lang op hun zelfde plaats en hun wielen zijn bjjna vastgeroest in de assen. Want op den duur schijnt een lucratief bedrijf voor dezen vorm van onderneminslust overal in Londen mogelijk. Het koffiestalletje schijnt te werken als een magneet op de bewoners in de omgeving en op die talrijke vlottende bevolking, die van den dag een ftaeht maakt of die te vaak en te veel tnrschen de wielen zit om gelegenheid te hebben in een reguliere inrichting verver schingen te gebruiken. Reizigers, die op VToege en late uren van den dag Londen in en uit gaan, vinden in de „coffee stall" redding voor hun maag en voor „dat flauwe gevoel", dat wij allen kennen, wanneer wij lang in touw zijn geweest en ons niet den tijd hebben gegund aan ds gerechtvaardigds verlangens van het lichaam te voldoen. Dat het bedrijf van den koffiestalhouder zeer winstgevend is, bleek onlang3 voor de rechtbank, toen een of ander dis puut Op dit bedrijf betrekking heb bende gerechtelijk moest worden be slecht. In dit proces werd medegedeeld, dat de houder van een koffiestalletje op het trottoir voor het ziekenhuis van West minster (blijkbaar een zeer voordeelige plaats) een winst maakte van 1003 pond sterling per jaar. Uit stalletje staat op een van de mooiste punten van het West i End, nabjj de parlementsgebouwen, de nbdy van Westminster en in den stroom van het enormo verkeer tusschen Trafalgar Square (het geografische middenpunt van Londen) en het welbekende Victoria Station. Het bedrag, dat ik daar noemde, schijnt fibel- achtig Maar het vertegenwoordigt geens zins een record-inkomen voor de nederige „coffee-stall" want er is geen bedrijf in deze stad, dat zoo spoedig en zoo gunstig winst geeft bij zoo weinig bedrijfskosten. Een drietal jaren geleden diende een lid van den gemeenteraad van Westminster voor wien dit onaanzienlijke kraampje in i het meest monumentale deel van lxmden, blijlbaar een doorn in het oog was een motie in, strekkende tot verwijdering. Maar zijn opzet mislukte, toen den gemeenteraad een petitie werd toegezonden, geteekend door duizenden klanten, waaronder verschei dene parlementsleden en menschen uit de voornaamste kringen van het West End. Onlangs, na een vrijen Zaterdagmiddag 111 .Weybridge kwam ik laat aan het station van Waterloo, aan den zuidkant van de rivier aan. Bij die gelegenheid heb ik voor het eerst gebruik gemaakt van een „coffee stall". De dingen hebben mij nooit aan getrokken. Brj het spaarzame licht van een olielamp kan men niet goed zien wat m n krijgt; en de kwaliteit van eet- en drink waar schijnt bovendien de minste. Maar bij die gelegenheid was ik, behalve dorstig, ook varlegen om wat indrukken en ik knoopte daarom een gesprek aan met den houder. En deze man deed ai terstond de Paradoxale mededeeling, dat het moest winstgevende artikel van den omzet van het koffiestalletjetiiee is. Ik vroeg om thee en verontschuldigde me, dat ik aan een koffiestalletje om thee vroeg. En dat BINNENLAND. De Raad van Sassenheim heeft B. en W. opgedragen te komen met plannen voor den bouw eener bad- en zweminrichting. ^Daar de nieuwe sshoolgeldregeling moei lijkheden medebrengt voor de groote ge zinnen, overweegt de Minister van Onder* wijs of wijziging dier regeling mogelijk is. Vermoedelijke frande bij woningbouw tl BfiMegersberg. Vergiftiging in een taanketel te Vlaar- dinqen. BUITENLAND. Chamberlain's bezoek te Parijs. Bijzonderheden over de moordplannen op 't Bngelsche kabinet. Mniters-officieren in den Soedan geëxecuteerd. Toch doorvoering van het Singapore-vloot basis-plan. Morgen zijn de Dnitsche Rijksdagverkié- zingen. was het antwoord. Een kop thee van zeven en een halven cent, zeide hij, bracht hem meer profijt, dan een kop koffie van een .dubbeltje. Er ontspon zich een levendig gesprek, waarin een viertal andere klanten zich mengden. En ik leerde er uit, dat do man zijn 'stalletje, op die speciale standplaats voor geen 1000 pond sterling zou willen verkoo- pen. Hij vertelde natuurlijk niet hoeveel hij met zijn bedrijf verdiende, maar hij gaf wel te kennen, dat die 1000 pond sterling, die hij had genoemd, bij lange na niet zijn winst over twee jaar vertegenwoordigden. Ik dacht toen dat de man opsneed. Maar na wat ik sedert over het bedrijf heb vernomen, denk ik het niet' meer. Nabij het groole Euston- station in het noordelijk deel van de stad, staat een rij van drie of vier stalletjes. Ze worden de meest lucratieve van Londen ge acht. De „takings" (bruto kasinkomslen) zijn er per avond gemiddeld 14 pond sterling. De klanten zijn hier de reizigers uit het Noor den des lands, die laat in den avond te Lon den aankomen. En zelfs in dat centrum van nachlpleiziel Piccadilly Circus, waar tegenwoordig eenige restaurants den ganschen nacht open blijven» is de „coffee stall" nog een goede broodwin ning. Wie in den nacht langs dit fameuze plein komt, kan aan de koffieslalletjes inte ressante tooneelen zien. Het vroege werk ontmoet er het late pleizier. De jonge rijkaards, in liun avondkleercn en den dof-zijden hoogen hoed op, staan er broederlijk koffie of thee le drinken met een drager van de groentenmarkt, die op weg is naar zijn vroegen arbeid. Een club-man, die tot in het holle van den nacht bridge heeft gespeeld temidden van het weelderige com fort van zijn club, gaal voor de afwisseling een bom, een haring of een ei in het zuur eten aan de slraalkraam-op-wiclen, in het gezelschap van bootwerkers, late vro.uwen en vermoeide looneelmenschen. Men fluistert, dat er wel houders van kof- fic-slalleljes zijn, die har veel geld verdienen met ontduiking van de drankwellen. Niet dat zij sterken drank schenken; daaraan kunnen zij zich niet wagen. Maar in sfliuil- hoeken, waar het zwakke lamplicht niet doordringt, hebben zij een paar flesschen whiskey verborgen. Dat is de „einder" asch of sinders in letterlijken zin die zij in de koffie doen van goede en hun goed be kende klanten.. En er zijn een heole boel van die goede en bun gjed be kende klanten. De „einder" beslaat nooit uiE meer dan een theelepel volen de goede klanten betalen voor die koffie met een thee lepel „asch" er in de somma van negentig cent. Maar afgescheiden van dit onwettige mid del om veel geld te verdienen, krijgt men den indruk, dat elke houder van een koffie stalletje, die tevree is zijn bedrijf eerlijk te houden, van een goed inkomen is verzekerd. Hij behoeft niet veel voedsel in voorraad te hebben. Want „vaste sloffen" worden niet veel gevraagd. Een behoorlijke kop koffie en een sclioone, vroolijkc „stall" brengen den man een heel eind. En zelfs al is de „stall" niet vroolijk en niet schoon, dan schijnt het óók nog wel te gaan. Want de voorname klanten zijn, wanneer zij zich aan het stal letje tegoed doen, gewoonlijk in een geestes gesteldheid, waarin h«n kritische zin ni t scherp is. En de nederige klanten letten niet op schoonheid en vroolijkheid. De omzet van sigaretten (die bekende, onwelriekende Vir- ginia-sigaretlcn) is ook zeer groot. En daar om zijn de stalletjes ook een steen des aan stoots voor de sigarenwinkels, die na acht uur n.m. geen rookwaar meer mogen ver- koopen, terwijl de ambulante, vrije „coffee- stall" het den ganschen nacht doel. Naar aanleiding van de onthullingen over de winsten, door dit bedrijf gemaakt, zijn

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1