ONTVOERD. No. 19860 LEIDSCH OAGBLAD, Vrijdag 5 December Derde Blad. Anno 1924. UIT DE RAADZAAL. Gemeenteraad van t pjfjen. FEUILLETON. Na de begiooling. Het jaarlijksche karwei is weer achter den rug. De begrooling voor 't volgend jaar is afgehandeld. Evenals vorig jaar zijn er zeven zittingen voor noodig geweest. Zeven zittingen van eindeloos nu, laten we maar zeggen gepraat, geen erger woord willende gebruiken, alhoewel het alleszins op zijn plaats zou zijn. Naar we vernamen, is een dikke f 2700 daarmee verdaan. Met recht verdaan, want wat is er be reikt? Een totaal onveranderde begrooting. Zelfs niet de kleinste kleinigheid is er aan gewijzigd. Gewoonlijk placht er al niet veel te worden veranderd, nu was het niemen dal. En om dat te bereiken is f 2700 ver praat. 't Is hartverheffend. Nimmer hebben wij trouwens een begroo ting hier zien behandelen .waarbij het de bat op zoo'n laag peil stond als dit keer het geval was. Af en toe was de raadzaal be paald een soort publieke vermakelijkheid, zij het niet eens van hoog allooi. De belangstelling op de publieke tribune is bijna nihil geweest. Is het te verbazen, dat de belangstelling voor de fails et gestes van onzen raad zoo sterk dalende is? Sectievergadering en sectieverslag blijken meer en meer een overbodige luxe le wor den, vooral het laatste. Van een normale vergadering is bijkans niet meer te reppen. In plaats dat de raads leden hun op of aanmerkingen lot B. en W. richten bevechten zij elkaar en m.eer dan de helft van den tijd gaat weg aan dib vech ten onderling. Een der leden valt b.v. B. en W. aan. In plaats nu B. en W. zich zelf te laten verdedigen, neemt een ander lid dat bij voorbaat al op zich, alsof B. en W. zelf daartoe niet capabel zijn. En bleef het dan nog maar bij een! En dan: ir. eerste instan tie praten eenige heeren, B. en W. antwoor den; in tweede instantie meenen opeens eenigen zich geroepen ook nog een duit in 't zakje le moeten doen en dan speciaal tegen hun medeleden. Het reglement van orde geeft den voor zitter zoo goed als geen macht en was het anders, och, dan zou men er wel iets op yinden, daarvan zijn we overtuigd. De hee ren willen nu eenmaal zoo ter botviering van in hoofdzaak politieke lusten. Want waarbij speelt tegenwoordig de politiek openlijk of verkapt, niet de hoofdrol? Het Aost ook niets, zoo'n politieke propaganda - behalve dan aan de gemeenschap. Het is wel frappeerend daarbij, dat de woordvoerder van een partij, die bezuini ging als eersle leus in haar vaandel draagt, .voorging. Het liet zich toch aanvankelijk aanzien, dat bij de algemeene beschouwin gen dit keer eens niet van die groote poli tieke beschouwingen zouden loskomen, mede door de ziekte van den heer v. Eek. Maar jawel, de heer Zuidema vond het noo dig het paard van Troje in optima forma in te halen, hetgeen hem zelfs een compliment van den beer Knuttel bezorgde! En terwijl Qe andere parlijen zoo verstandig waren, daarop vrijwel niet te reageeren, trad de S. D. A. P. in uitvoerige weerlegging. Het .iras toch niet haar schuld, nietwaar? Aan de replieken moest natuurlijk weer bijna iedere spreker deelnemen en hadden en W. gedupliceerd, warempel er zou wel weer zijn geantwoord, vreezen we. Ge lukkig hebben B. en W. zich van duoliek .onthouden Een stroom van voorstellen en moties was ingediend. Aangenomen is er niet een en daarop zal ook wel gerekend zijn. In hoofdzaak betrof deze stroom de meest be kende onderwerpen als de opcenten op de vermogensbelasting, de werkloosheidsuit- keeringen en wat daarmee annex is, (die buiten de begrooting om zoo om de twee maanden op het appel verschijnen), liooger aftrek van noodzakelijk levensonderhoud, medezeggenschap, eenheidsschool etc., we zullen er niet op terugkomen, 't zijn afge graasde onderwerpen. Van belang en ter zake was tenminste de kwestie van het doen dalen der huren van 1 arbeiderswoningen, waaraan B. en W. al'le aandacht toezegden, terwijl praeadvies is te Verwachten over twee voorstellen Wilbrink betreffende voor onze stad belangrijke vraagstukken. Maar ook hierover is niet temin weor noodeloos gedebatteerd. Daarop volgden de volgnummers, waarbij eveneens vrijwel het oude liedje werd ge zongen. Schoenengeld voor de politie, speel terreinen, afschaffing gemeentelijke visch- winkel, schoolkinder-voeding en kleeding, enz., enz. We zullen er ook niet op ingaan. De verlenging van den werktijd der poli tie die huilen de competentie van den raad valt, gaf niettemin het noodige oponthoud het was een te dankbaar onderwerp om te laten glippen. Naast aJ het bekende eenige nieuwe din gen, maar veel om het lijf hadden ook deze niet, Op een nieuwe Havcnbrug schijnt kans Le komen, wat een goed en nuttig werk zou zijn. Doch laten we het heg root ingsverloop niet verder volgen, en ook niet ingaan op eenige incidenten, het verslag is overzichtelijk ge noeg geweest. Tot slot mocht een algemeene malaise onder de raadsleden zelf worden geconsta teerd, wat wonder, en werd alles afgerof feld. Zou men ook liever niet uitzien naar „beroepsraadsleden", die al hun tijd geven kunnen? B. en W. komt een woord van hulde toe voor deze begrooting, die gunstige aspecten opent en tevens heeft doen verdwijnen de zeer onrechtvaardige belasting, die de za kelijke belasting op '1 bedrijf altijd is ge weest. Zij hebben wel over de hetie linie, gezege vierd. Alleen de heer Eerdmans bevocht op hen een formaliteitsoverwinning. Of dit suc cesje de moeite aan tijd elc. echter waard is We denken met schrik al weer aan de b'e- grooting voor 1926. met verkiezingen in 't zicht. (Zitting van gisteren). De lieer HEEMSKERK ziet in het voor- slel-v. Stralen geen nut, want dat zou be ttekenen, dat heb systeem van het B. A- niet deugt. En daarmee is hij het niet eens, al zullen er wel enkele verkeerde gevallen zyn. Hij vraagt niet, van welke zijde een voorstel komt. De heer v. STRALEN: Wees u nu eens één keer eerlijk. (De voorzitter klopt). De heer HEEMSKERK dringt op terug nemen hiervan aan. Hij steunt altijd, onver schillig van welke zijde het komt. De heer BAART noemt nog een geval, waarvoor hij instaat om aan te toonen, hoe slecht de uitkeeringen van het B. A. zijn. De heer ELKERBOUT stejt daartegen over een ander geval uit zijn ervaring. Hij voelt er niets voor voor het voorstel v. Stra len te stemmen. De heer EERDMANS wijst er op, dat deze zaak herhaaldelijk ter sprake is geko men en hij meent, dat de heeren op die ma nier hun doel voorbij zouden streven, zelfs wanneer zij gelijk hadden, doordat de raad er genoeg van lieeft. De heer v STRALEN ziet geen anderen vcg dan om er telkens mee in den raad te komen, en hrj zal dat blijven doen. De menschen vergaan van honger. De VOORZITTER herhaalt, dat de raad toch niet plotseling voor B. A. kan gaan spelen. Zulke dikke woorden zeggen niets. Van den partijgenoot van den heer v. fetra- len in liet B. A. is nooit in het B. A. een klacht ingiekomen. Bedoeling is eenvoudig alle georganiseer- (len weer bij het steuncomité te brengen Het voorste 1-v. Stralen wordt verworpen met 9010 stemmen. Voor de S.D.A.P. en de heeren Knuttel, Witmans, mevr. Dietrich. Bij art. 456 (subsidie werkhuizen etc.) is een voorstel van den heer KNUTTEL dezen post te brengen op f15 000 ten einde de loonen, door de gemeentelijke werkin richting aan de verpleegden toe te kennen, te verhoogen. Hij meent, dat het werkhuis voor hem is een oude schuld en daarom dit voor stel. Er worden loonen betaald, waarvan niet te leven valt, f2.50f5 per week plus kost. De heer WITMANS, hoewel bestuurslid, kan momenteel geen oordeel vellen of het voorstel nuttig is dan niet. (Interrupties: en dat is nogal een be stuurslid.) Je kunt toch niet alles weten. Hij voelt wel wat voor verhooging, doch hg durft het zoo direct toch niet aan. Wethouder SANDERS is niet in de ge legenheid geweest deze zaak te bezien Zaterdagmorgen kreeg hij het voorstel maar hij meent, dat er geen aanleiding is. De heer HEEMSKERK vraagt of prae advies niet mogelijk is. De VOORZITTER: de begrooting moet toch voortgaan, dat gaat niet. De heer v. STRALEN durft, al weet ook hy als bestuurslid niet precies, wel me' het voorstel-Knuttel mee te gaan. (Do voorzitter: natuurlijk.) Het voorstel Knuttel wordt teruggenomen. Bij art. 469 (Werkverschaffing aan werlc- loozen» is het voorstel van den lieer VAN STRALEN: De Raad, van oord:el, dat hei ondernemen van meerdrre werk n ui, werk verruimingsoogpunt gewenscht is, noodigt Burgemeester en We.houd rs uit plann.n U ontwerpen voor de ophooging van het Schut tersveld en de verbetering van den Haag- weg, vanaf de Witte poort tot de Vink. Kortheidshalve zal hij h:-t antwoord van den wethouder afwachten. .Wethouder MULDER zegt, dat de Haag- weg een rijksweg is, waaraan niets is te doen. Slechts een klein deel valt onder de slad. j Een betere toestand van het Schuttersveld te krijgen is in studie. Ophooging helpt in ieder geval niets. De VOORZITTER raadt intrekken aan. Bij den Haagweg is het een kwestie van brugverbetering, voor zoover het de ge meente betreft, dus niet voor werk- veis chaffing. De heer v. STRALEN trekt zjjn voor stel in. De heer WILBRINK zal bij art. 518 (Gas fabriek) geen voorstel doen de toonkamer der Lichtfabrieken op te heffen, doch hij wil er toch op wijzen, dat deze toonkamer den winkelstand veel schade doet op de manier als deze thans wordt beheerd. Hij dringt op beperking aan. Vooral de huurkoop is z. i. fnuikend, aanzettend lot leven boven stand, waarvan hij de gevolgen in afschrikkende kleuren schetst cn hij dringt aan vooral daarmee te eindigen. Voorts heeft hij gehoord dat de lichtfabrie ken ook de gasfitters concurrentie aandoen. De heer KOOISTRA zegt, dat deze huur koop zonder woeker beter is dan koopen bij de firma Loeb of zoo. De heer GROENEVELD meent, dal het ook nooit goed is. Altijd worden de gemeente-be drijven gelaakt de toonkamer gaat goed en nu deze critiek. Particulieren zetten toch ook maar tot koopen aan. Wethouder SANDERS zegt, dat commis sarissen en commissie ad hoe uit den mid denstand daarover beraadslagingen hebben gevoerd en nog voeren en men komt den winkelstand tegemoet voor zoover dat gaat, zonder de gemeente te schaden. Huurkoop is hem ook niet sympathiek, doch er is verschil tusschcn luxe- en ge bruiksartikelen en fornuizen enz. behooren toch zeker tot de laatste er. daartegen is het bezwaar z. i. gering. Bij art. 567 (Reinigings- en Ontsmeltings- dienst) is liet afwijzend praeadvies van B. en W. op een Verzoek van mevr. v. Itallie en den heer Sytsma om den dienst goedkoo- per in te richten zonder het nut le verklei nen. De heer SYTSMA meent, dat op enkele onderdeden toch wel te bezuinigen is, hij noemt enkele punten. Dit in verhouding tot elders. Een opzichter i9 b.v. wel te missen, op het stalpersoneel is te bezuinigen, enz. Gaarne wil hij met den wethouder daarover nader praten. Wethouder MULDER wil gaarne de pun ten van den heer Sytsma met dezen nader onder de oogen zien. Hiermee zijn de Uilgavcn afgehandeld. INKOMSTEN. Bij art. 103 (Zweminrichtingen) zijn twee voorstellen v. d. Heuvel. De VOORZITTER stelt voor deze thans te rug te nemen, daar het tarief van de Zijl toch in 't voorjaar behandeld worden moet en dan zou het tarief desnoods ook op de an dere Zweminrchting toepasselijk kunnen worden verklaard, zoo de raad dit wil. De heer v. d. HEUVEL gaat daarmee ac- coord. Bij wet 502 (vermogensbelasting) is een voorstel v. Eek. De Raad besluit het aantal opcenten, dat van de vermogensbelasting wordt geheven, le brengen van 15 op 100. De heer Witmans en mevr. Dietrich stellen voor 50 opcenten le nemen. Bij de bekende redenen noemt de heer WITMANS nog, dat op de personeele be - lasting 50 opcenten wordt genomen op de laagste huren. Dan kan dit ook wel. De heer v. STRALEN meent, dat waar hel rijk 100 opcenten toeslaat, de gemeente ook zoover gaan moet, waar het menschen be treft, die het kunnen missen. De heer KNUTTEL meent, dat juist deze categorie 't eerst in aanmerking komt voor belasting en dus is hij voor deze voorstellen. De heer v. d. REU DEN is er legen omdat hij gelooft dat dan niet veel menschen met geld in Leiden zullen blijven. De heer HEEMSKERK is legen verzwa ring gezien de voorstellen tot belastingver laging etc. in welk kader deze verhooging toch niet past. Wethouder SANDERS erkent dit laatste argument. Overigens zou hij de bekende ar gumenten kunnen herhalen als kapitaal- vlucht en beletting van kapitaal zich hier le vestigen; te zware belasting van menschen, die van een klein kapitaaltje moeten leven, ook in tegenstelling met de belasting van menschen, die alleen van inkomen betalen en de belastingen zijn hier in 't algemeen le hoog. (100 opcenten wordt verworpen met de stemmen van S.D.A.P. en den heer Knuttel voor (22—6 verworpen). 50 opcenten wordt verworpen met 1810 stemmen). Vóór behalve de voorstemmers van 100 pet., ook de democr. en vrijz. democraten. De heer v. STRALEN stelt voor den post 506 op f 75000 ie handhaven, d. w. z. hand having van de zakelijke belasting op het be drijf, gelijk ook in Den Haag en Amsterdam. Mevr. v. ITALLIE zegt, dat haar fractie voor opheffing zal stemmen omdat de be lasting onrechtvaardig drukt, n.l. niet op de winst berekend is. De heer WITMANS sluit zich bij mevr. v. Itallie aan. De beer DEUMER constateert, dal hel af- schaffingsvoorslel van B. en W. van deze belasting in industrie en handel met vreugde is begroet. Het voorstel v. Stralen wordt verworpen met 226 stemmen. Voor de S.D.A.P. en den heer Knuttel. Z. h. st. wordt dan besloten tot opheffing der zakelijke belasting op 't bedrijf. Bij art. 581 is een voorstel van den heer SPEXDEL Ondergeteekendc stelt voor het Vischbu- reau op te heffen. Ilij meent, dal de redenen voor de oprich ting, prijsregelend optreden en leeren visch- eten, zijn vervallen. Het publiek eet nu visch gezien de vele vischwinkels, sindsdien opge richt etc. en de prijzen zijn niet le hoog, zoo als hem bij steekproeven gebleken is. Hel vischbureau is zelfs wel eens duurder en bovendien worcjl het z. i. niet meer gebruikt door de categorie, voor wie het in de eerste plaats is bestemd. Als man van rechts wil bij getuigen ie zijn legen gemeente-bemoeienis in dezen cn hij hoopt, dat B. en W. als rechts college met zijn voorstel mee zullen gaan. De heer HEEMSKERK: verkoop dan rcehtsche scholletjes. De heer GROENEVELD wijst er op, dat de verzorging van het bureau eenige jaren was toevertrouwd aan een wethouder-mid denstander in liart en nieren en deze wet houder staat er vrij nonchalant tegenover. Hij geeft dan zijn lezing over het ontstaan van het bureau, noodig, waar anders de vischverkoopers het volk slechts het over schot leverden, het goede bewaarden voor de O.W.'ers. De gemeenle kan zich niet op dit terrein bewezen, werd van rechts altijd gezegd; dit bureau heeft anders bewezen. Het bureau heeft zich altijd bedropen. En waren de vischverkoopers goedkooper, dan konden zij dit bedrijf wel wegconcurreeren. Zij willen echter wat anders: de prijzen in eigen hand krijgen! Er zijn sedert lal van vischwinkels bij gekomen. Welnu, ah de heer Spendel par ticuliere visch wil eten, laat hij zijn gang gaan. Hij gunt het hem graag, al zeg de Keuringsdienst, dat de hygiëne bij de visch verkoopers veel le wenschen overlaat. Maar laat anderen de vrijheid in den gemeente- winkel te koopen, waar de waar uitstekend is, tegen matigen prije en op vol gewicht. Oneerlijke concurrentie levert de visch- winkel niet, verkoopend tegen prijzen, die iedereen kan nemen. De heer WILBRINK acht den tijd voor prijsregelend optreden der gemeente voorbij en hij is voor opheffing van hel bedrijf. (Ge roep: stemmen!) De heer EERDMANS wijst er op, dat bij heengaan van den wischwinkel bijna alleen Kalwijkers of Noordwijkers zullen profitee- ren, die veelal minderwaardige visch tegen een prijsje verkoopen en zoo sympathiek zijn de Kalwijkers niet. De heer ELKERBOUT wijst er nog op, dat het bedrijf niets kost en prijsregelend werkt. De heer BERGERS is als middenstander zeer voor opheffing. (Geroep: stemmen). Wethouder REJMERINGER meent, dat politiek bij yischverkoop toch niet le pas komt. Ah een zaak hier prijsregelend op treedt, dan is het zeker het vischbedrijf. Werd dit opgeheven, dan zullen de prijzen direct stijgen, dal verzekert hij. Het voorste 1-S pendel wordt ver worpen met 208 stemmen. Voor de heeren Spendel, Cosier. Wilbrink, Huur man, Deumer, Bergers, Wilmcr en Van der Rcyden. De gansche begrooting, slnitend met een bedrag van f 7.223.414, wordt daarop met algemeene stemmen, met uitzondering van den heer Knnttel, aangenomen, evenals de kapitaaldienst. Niets is er aan veranderd. Men komt dan tot de verdere Agenda. oorstel inzake de verstrekking van een kap taal van f 1.000.000 aan dc ElecJ-rici- teitsfabriek, ten behoeve van verschillende uitbreidingswerken en tot vaststelling van den desbetreffenden bcgrootingsstaat. Conform besloten. 2Jo. Voorstel in zake de toetreding van de gemeente als lid van de vcreeniging „Tuinbnmv-Ondè-linge". (301) Do heer HEEMSKERK vraagt of het risi co niet te groot is en of verzekering bij de Rijksverzekeringsbank niet beter is. De VOORZITTER raadt dat voorstel ten zeerste aan bet risico is niet grooter dan bij dc rijksverzekeringsbank, zooals wethou der SANDERS ook nog eens uiteenzet. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen me. 23—5 stemmen. Togen de heeren Heemskerk, Grocneveld, v d. Heuvel, Elkerboub en mevr. v. Itallie. 22o. Voorstel lot intrekking van de veror dening van 6 April 1893 (Gem.blad No. 3), op bet verleenen van vergoeding aan werk lieden in geval van ongelukken (302) Conform besloten. 23o. oorstel ot beschikbaarstelling van gelden voor het doen drukken van een nieu wen catalogus van de schilderijen in het Stedelijk Museum „de Lakenhal". (297) Conform besloten. 2k>. Praeadvies op het verzoek van dc - Onderwijzersclub tot besludeering van hel Dal Ion-onderwijssysteem, om het kosteloos gebruik van een gemeentelijk lokaal voor het houden van gemeenschappelijke 9ludie- vcreadorineen. (311) Uitgesteld. v 2.">o. Verordening op den verkoop van vuurwerk. (303) Vastgesteld W 20o. Bezwaarschrift van J. J. Paardekoo- pcr, legen zijn aanslag in het gemeentelijk vergunningsrecht, dienst 1924/1925 (295) Goedgekeurd. 27o. Verzoekschriften in zake schoolgeld Middelbaar- en Hooger Onderwijs, dienst 1923/1924 Goedgekeurd. 28o. Praeadvies op hel voorstel van den heer Groeneveld, mevr. van Itallie—van Embden en den heer Sijtsma, om langs de Breestraat trottoirs te doen aanleggen. (300)' Uitgesteld 29o. Praeadvies op het verzoek van den Cenlralen Bond van Transportarbeiders, om don straatverkoop van melk op Zondag bij verordening te verbieden. (287) Uitgesteld Hierna sluiting. Vermoedelijk komt de raad 22 Dec. a.§. weer bijeer. Van ROBERT LOUIS STEVENSON. Geautoriseerde verlating van J. G. L. B. Pet. (Nadruk verboden. 12) Het was heerlijk mijn oogen weer in hel daglicht te openen en weer in het gezel schap van menschen te zijn. Het vooronder was een tamelijk groote ruimte, overal voor zien van kooien, waarin de mannen zaten te rooken of lagen te slapen. Daar de dag kalm was en de wind gunstig, was hel luik open en niet alleen hel goede daglicht, maar nu en dan scheen zelfs door het slingeren van het schip een straal zonlicht.naar bin nen. Ik had mij nauwelijks bewogen, (oen een Ier mannen mij een slok gaf van een ver sterkenden drank, d-ien mr. Riach had be reidden zed me, rustig te blijven liggen, dan zou ik gauw weer beter zijn. Er waren geen beenderen gebroken, legde hij uit. „Een slag op het hoofd was ni-ls. Man," zei hij, „ik Web hem je 2elf gegeven." Hier lag ik vele dagen als een goed be waakt gevangene en kreeg niet alleen mijn gezondheid terug, maar leerde ook mijn ge zelschap kennen. Het was een ruw troepje, °öa'3/eelui meestal zijn; menschen, die alle vriendelijke dingen van het. leven mis- S^Qaen veroor^ea'(t zijn samen te zwoegen op de ruwe zeeën en onder meesters, die st minder ruw waren. Er waren er onder, e als zeeroovers hadden gevaren en din- *"n ,ia^den gezien, waarvan de gedachte alleen schandelijk is; anderen waren weg- geloopen van 's Konings schepen en liepen met een strop om den nek, waarvan zij geen geheim maakten, en allen waren bereid om een kleinigheid met hun beste vrienden le 'twisten. Toch was ik nog maar weinig dagen met Iien samen geweest, of ik schaamde mij over mijn eerste oordeel, teen ik weggeloo- pen was Van die pier van hot veer, alsof zij •beesten waren geweest. Geen enkel slag menschen is door en door slecht maar iedere soort heeft haar eigen deugden en gebreken en deze matrozen maakten geen uitzonde ring op den regel. Zeker waren zij ruw en naar ik vermoed ook slecht, maar zij had den veie deugden. Zij waren vriendelijk, wanneer zij konden, naief in een graad, die ver boven de naïveteit van een landjongen als ik uitstak, en hadden eenige vage ideeën over eerlijkheid. Er was één man van onge veer veertig jaar, die dikwijls urenlang aan mijn kooi zat en rr.ij vertelde van zijn vrouw en zijn kind. Hij was vissoher en had zijn boot verloren en was daardoor ge dwongen tot de groote vaart. Het is nu jaren geleden, maar ik heb hem nooit vergeten. Zijn vrouw, die veel jonger was dan hij, zoo als hij mij dikwijls Vertelde, waohlte tever geefs de terugkomst van haar man; nooit zou hij 's morgens heit vuur weer voor haar aanmaken en nooit het kind meer zoet hou den, wanneer zij 2iek was. Zooals later bleek waren do nieeslen van deze arme ke rels op hun laatsten tocht; de diepe zeeën en de vraatzuchtige vissc'hen wachtten hen, en het is een ondankbare bezigheid kwaad van de dooden te spreken. Onder de andere goede dingen, die zij deden, gaven zij mij mijn geld terug, dal onder hen verdeeld was en ofschoon er ongeveer een derde deel le kort kwam, was ik er erg blij mee en hoop te, dat hel mij van dienst kon zijn in het 'land, waarheen ik ging. Het schip was be stemd voor de Carolina's en men moet niet denken, dat ik daar eenvoudig als banne ling heenging. De menschcnhandel werd toen ad tegengewerkt; sindsdien, tijdens den opstand van de koloniën en de vorming van de Vereenigde Stalen, is er natuurlijk een eind aan gekomen; maar in de dagen van mijn jeugd werden blanken nog als slaven verkoelt naar de plantages en dat was liet lot, waartoe mijn ellendeling van oen oom mij had veroorcCeold. De kajuitsjongen Ransome, van wien ik het eerst had gehoord over deze afgrijselijk heden, kwam soms bij mij uit de achterka juit, waar hij een slaapplaats had en dienst deed. Nu eens verbond hij een kwetsuur, zonder klagen de pijn doorslaand, dan weer vloekte hij over de wreedheid van mr. Shuan. Mijn hart bloedde, ate ik hem zag, maar de mannen hadden groot respect voor den.eersten stuurman, die, naar zij zeiden, de eenige zeeman was van liet heele rom meltje en „nog zoo slecht niet als hij nuch ter was." Ik ontdekte een wonderlijke eigen aardigheid bij onze stuurlieden, dat mT. Riach humeurig, onvriendelijk en rus was, wanneer hij nuchter was, terwijl mr. Shuan geen vlieg kwaad deed, behalve wan neer hij dronken was. Ik informeerde naar den kapitein; maar zij zeiden, dat de drank geen invloed had op dezen man van ijzer. In den korten lijd. dien mij gegeven was, deed ik mijn best iets van een man, of lie ver iets van een jongen te maken van den armen Ransomo. Maar hij had nauwelijks een menschelijk versland. Hij herinnerde zich niets van den tijd, vóór hij op zee kwanr. alleen, dat zijn vader klokken had geanaakt, en een spreeuw in de huiskamer had, die „the North country" kon fluiten; al liet andere _^as uitgewisóht in de jaren van ontberingen en wreedheden. Ilij had vroesndle donkheelden over den vasten wal overgenomen uit de veihalen van zeelui, dat hel een plaats was, waar jongens in een soort slavernij weiden gevoerd, die „een baantje" heette, en waar leerlingen voort durend werden gegeeseld en in smerige ge vangenissen werden gestept, in een stad zag hij die helft van die mannen aan voor Tonselaars, en het derde van de huizen voor holen, waar zeelui werden bedwelmd en vermoord. Wanneer ik hem vertelde, boe vriendelijk ik wa3 behandeld op dienzelf den vasten wal, waarvoor hij zoo bang was; hoe goed gevoed en onderwezen door mijn vrienden en mijn ouden, en wanneer hij dan pas geslagen was, weende hij bitter en zwoer, dat hij weg zou loopen. Maar, als hij in zijn gewone dwaze stemming was, of nog erger, wanneer hij in de achterkajuit een glas sterken drank had gehad, geloofde hij mij eenvoudig niet. Hot was mr. Riach, die den jongen te drinken gaf; het was zonder twijfel vrien delijk bedoeld, maar behalve dat het ver- derflijk was voor zijn gezondheid, was hel een ellendig gezicht, het ongelukkige ouderlooze schepsel le zien zwaaien en dansen en onzin praten. Sommigen lachten, maar niet allen, an deren werden razend boos, misschien dach ten zij aan hun eigen jeugd, of hun eigen kinderen, en zeiden den stuurman op te hou- denynet dien onzin, en te bedenken wat hij deel. Wat mij betreft, ik schaamde mij, wanr.eer ik het zag, en nog komt het kind in mijn droomen Al dezen tijd had de „Covenant" tie kam pen met tegenwind en danste op de van voren komende zeeën, zoodat het luik bijna voortdurend gesloten bleef en het vooronder alleen werd verlicht door een slingerende lantaarn aan een balk. Er was voor alle handen werk, de zeilen moesten ieder uur veranderen of ingenomen worden, de ver moeienissen werkten op het humeur der mannen, den heclen dag werd in de kooien gemord cn getwist en daar ik nooit een voet aan boord mocht zetten, is het te begrijpen, dat ik dit leven moe werd, en hunkerde naar een verandering. En die verandering zou ik spoedig krij gen, maar ik moet eerst een gesprek vertel len, dat ik met mr. Riach had, hetwelk mij oen hart onder den riem slak. Ik trof hem in een gunsligen slaat van dronkenschap (hij zag nooit naar mij orn, wanneer hij nuohler was), legde hem plech tig geheimhouding op en vertelde hem mijn hecle geschiedenis. Hij verklaarde, dal hel een sprookje leek, dat hij zijn best zou doen, mij te helpen, dat hij me pen, papier en inkt zou-geven, om een regeltje te schrijven aan mr. Campbell en een anderen aan mr. Ranlieillor, en dat hij, wanneer ik de waarheid had gesproken, tien tegen één in staat zou zijn met hun bij stand, mij te helpen en mij in mijn rechten te herstellen. „En verlies onderlusschen den moed niet," zei hij; „je bent heusch niet de eenige. Menigeen schoffelt tabak aan den anderen kant van de zee, die op zijn eigen paard behoorde te klimmen voor de deur van zijn eigen huis; heelwat. Het leven is op zijn be9t ©en variété-theater. •V tWordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 9