fio. 19860 LEIDSCH DAGBLAD. Vrijdag 5 December Tweede Blad. Anno 1924. BINNENLAND. Begrafenis-Onderneming KEEREWEER CREMATIE, AUTO-TRANSPORT GEMENGD NIEUWS. St.-Bernardus-Gesticht. (Het Sassenheimsche Ziekenhuis). UIT DE RIJNSTREEK. B. cn W. van Rotterdam stellen den B$ad voor, om, in afwachting eener herzie ning der salarisregeling, voor de bewaar- pchoolonderwijzeressen, de handwerkonder- ^iizeressen en onderwijzers in de gymna stiek, waarbij de van Rijkswege vastgestel de salarissen voor de onderwijzers bij het lager onderwijs tot grondslag zullen wor sen genomen, bijwijze van voorloopige maat regel van de wedden van deze groep van personeel met ingang van 1 Januari 1925 èen vermindering van 10 pCt. toe te pas sen De bezuiniging bedraagt f 141.533. Naar ,.De Volksschool" meedeelt, heb ben de besturen van de afd. Amsterdam van Öen Bond var Ned. Ond. van het N. O. G en van den R.-K. Openb. Onderw.-Bond B en W. van Amsterdam verzocht, do zo- mervacantie voor lagere en voorber. lagere scholen zoodanig te willen vervroegen, dat het begin samenvalt met het begin der va- san tie aan de middelbare scholen. Op de tweede algemeene begraafplaats te Utrecht had gistermiddag onder zeer groote belangstelling in allen eenvoud de begrafenis plaats van dr. A. W. Bronsveld. De lijkbaar was slechts met één lauwer tak gedekt. Aan de groeve hoeft ds. Quasi Psalm 00 gelezen, waarna ds. Barger voor ging in gebed. Volgens den wensch van den overledene werd niet gesproken. De zoon van den overledene, dr. D. L. C. B. Brons veld, dankte voor de belangstelling en zei- de, dat het zijn vader goed had gedaan, dat hem in de laatste dagen, teen hij in het Diaconessenhuis verpleegd werd, zooveel belangstelling was betoond en hij zoo lief derijk verzorgd was. Hij verklaarde, dat de overledene op velerlei terrein in den lande grooten invloed had geoefend, doch ook een goed vader was geweest en een trouw echt genoot, die zorgzaam was voor zijn kinde ren en belangstelling had voor zijn klein kind. Hierna zongen allen op verzoek van ds. Barger het laatste vers van Psalm 81. Ten gevolge van de bhans geldende sa- larisregeling voor mindere marineschepe- lingen, zullen de traktementen van o-nge- trouwden met 1 Januari a.s. een aanzien- Ljke verlaging ondergaan. Deze bedraagt voor sommige categorieën van f8 tot f 10 per week. Het gevolg is, dat verloofde paar tjes alsnog met haastigen 9poed vóór den fatalen datum van 1 Januari gaan trou wen; gisteren werden ten stadhuize in Den Helder niet minder dan 21 paren in onder trouw opgenomen. En in de „Ilcld. Crt," stonden den "laalsten lijd herhaaldelijk ad vertenties van marineschepelingen, die langs dezen weg een vrouw zochten, ten einde aan de dreigende salarisvermindering te ontkomen. Bij Kon. besluit is benoemd aan de Rijks universiteit te Groningen, in de fa- oultcit der geneeskunde, om onderwijs te geven n de physiologie, tot gewoon hoog- leeranr dr F. J. J. Buytendijk, hoogleeraar 'aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. RECLAME. OPGERICHT 1871 AALMARKT 16 TELEF. 861 7797 Ten aanzien van 't s t an d p u n t Ier moderne en Katholieke bouwarbeiders- óonden inzake de staking aan „De Bijen korf" in Den Haag hebben gisternamiddag de stakers met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de houding der besturen van deze bonden met groote ver ontwaardiging wordt afgekeurd. Besloten werd de staking onverzwakt voort te zetten. Woensdag was de heer A. Lan- genlaar, stationschef te Aalsmeer, getuige geweest bij een scheidsgerecht te Amster dam .Vóór hij naar Aalsmeer terugkeerde, was hij Amsterdam nog in geweest. Waar schijnlijk door den mist, is hij toen te wa ter geraakt en verdronken. Gisteren werd zijn lijk uit de Heerengracht opgehaald. Gisteravond kwart over Zevenen kwam iemand bij de politie te Haarlem kennis geven van een bcrooving, die plaats gevonden zou hebben in een café aan de Kampe vest aldaar. Een in specteur ging er met vier rechercheurs op uit. In een café in de Tulpenstraat waren vijf mannen aanwezig, van wie twee aan gehouden werden, P. J. v. d. K., 25 jaar, losse werkman, en C. D., 28 jaar, letter zetter, beiden te Haarlem. Bij de arrestatie wierp D. een portefeuille weg. Beiden wer den in het bezit gevonden van f 122 en eenige premie-obligaties. Deze beide man- ben hadden een ©ogenblik daarvoor het café op de Kampervest verlaten, in gezel schap van een derde man, die daar rondjes had gegeven. Zij zijn toen met hun drieën m de richting van de binnenstad vertrok ken. Op den Kampersingel heeft een van de twee den derden man een portefeuille ontnomen. De benadeelde is nog niet ge hoord. Het is waarschijnlijk de Hagenaar J. D. Eenige jaren terug beston den plannen om te Zandvoort een pier te bouwen. Door omstandigheden hebben die plannen teen geen voortgang gehad. Thans *Dn er opnieuw besprekingen gevoerd om zien, of men tot uitvoering van het plan kan komen. In verband met de in Den Hel der plaats gehad hebben branden op mari neterreinen, waarbij zeer waarschijnlijk kwaadwilligheid in het spel was, heeft de procureur-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam den commissaris van politie in Den Helder gemachtigd, een belooning van f 300 uit te loven voor dengene, die aan wijzingen kan geven, welke tot veroordee ling van de daders leiden. Men meldt uit Helder aan ,,De Msb.": In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft men op de „Gelderland" de roods vlag geheschen, die daar gedurende den geheelen nacht gewapperd heeft. Bij het aanbreken van den dag moet de vlag weer zijri ingehaald. Van de daders is niets be kend. Men schrijft aan de „N.R.Crt." Tusschen Utrecht en Houten is aan den Oud-Utrechtschen weg onder laatstgenoem de gemeente het landgoed ,,Ouw Wulven" gelegen, dat behalve door een bijzonder aardige kapel, welke van 1635 dagteekent, bekend is om het zeer fraaie geboomte. Men vindt cr, behalve fraaie boomen in het parkachtige gedeelte achter het huis, een aardig laantje van geschoren linden, dat naar het bcsch voert, waarin prachtige, zware eiken, esschen, beuken en iepen staan. Een brcede laan van oude zware iepen verbindt het landgoed met den Utrechtschen weg. Al deze boomen zijn stuk voor stuk van een reusachtig nummer voorzien en bij informatie bleek, dat het landgoed, op een onbeduidend klein ge deelte na, binnenkort onder den hamer zal komen, waarbij de boomen afzonderlijk zullen worden verkocht. Zoo dreigt weder om een van de oude landgoederen uit de omgeving van Utrecht te zullen verdwijnen cn daarmee een stuk prachtig loofhout- loofhoutbosch. Men meldt uit Arnhem aan de „N.R.Crt.": Dezer dagen werd meegedeeld, dat de Nederlandsche Kunstzijdefabriek alhier een gedeelte van haar bedrijf naar Rotterdam zou overbrengen. Bij informatie is geble ken, dat dc directie dezer fabriek voorloo- pig een pand te Rotterdam heeft gehuurd, terwijl met het Rotterdamsch gemeentebe stuur wordt onderhandeld over het in erf pacht verkrijgen van gronden voor den bouw van een fabriek. Als deze tot stand is gekomen, zal naar Rotterdam worden overgebracht de sorlecr-inrichting en de twijnerij-afdeeling. Daarin zullen dan een 1400 h, 1500 meisjes te werk kunnen worden gesteld. In de toekomst zullen deze afdee- lingen te Ede worden opgeheven. Verder schijnt het niet uitgesloten dat de voorge nomen bouw van een nieuwe fabriek te Arn hem niet door zal gaan, in verband met de zwaardere eischen die thans door het ge meentebestuur aldaar worden gesteld. De directie is aangezegd, dat zij met ingang van 1 Februari zal moeten ophouden met het loozen van het afvalwater in het ge meenteriool. Indien deze eisch gehand haafd wordt, zou dit stopzetting van de ge heel ei fabriek ten gevolge hebben. Deze eiseh is het gevolg van het feit, dat on langs is gebleken, dat een pas voor enkele jaren geleden aangelegd gemeenteriool nu reeds geheel vergaan is en vernieuwd zal moeten worden. Men meent, dat deze spoe dige vernieling van het riool het gevolg is van de loozing van het afvalwater van dc kunstzij defabriek. Aan de directie is te Amsterdam een uit stekend gelegen terrein aangeboden aan de buitenzijde der stad, om aldaar een nieuwe fabriek te stichten. Den Raad van Arnhem zal bin- nenkort een voorstel bereiken om het grond gebied'dier gemeente, dat met de fraaie par ken Sonsbeek, Monnikenhuizen enz. reeds aanzienlijk is, zeer belangrijk uit te breiden, n.l. door aankoop van het ten noorden van Sonsbeek daaraan geheel aansluitende land goed Zijpendaal. De tegenwoordige eigenaar is graaf van der Goltz, gehuwd met de doch ter van de huidige bewoonster van het kasteel Zijpendaal, baronesse Brantsen van de Zijp. Een combinatie had aan graaf Van der Goltz een aanbod gedaan om een ge deelte van het landgoed te koopen. Het ge meentebestuur, dat van deze voorstellen kennis had, heeft toen aan graaf Van der Goltz een aanbod gedaan om een groot ge deelte van het landgoed, omstreeks 50 H.A., aan te koopen. De gemeente is daardoor in de gelegenheid gesteld om het mooiste stuk van het landgoed, dat uit park en wandel bosch bestaat, in eigendom te verkrijgen. Het bosch wordt begrensd in het Zuiden door het park Sonsbeek, in het Westen door den Zijpendaalschenweg, in het Noorden door de Deenensche en Schclmsche wegen en in het Oosten door den Boschweg, langs de achterzijde van het gemeentelijk sport park. Komt de koop lot stand, dan zal hel' mogelijk worden den thans zeer kronkelen den Zijpscheweg te snijden en den geheelen weg te verbreeden tot 1G Meter, zooals thans het begin van den weg reeds is. Bovendien krijgt de gemeente een schitterend gelegen bouwterrein ter grootte van 5 a 6 H.A. ter beschikking Bij den koop zal worden be paald, dat baronesse Brantsen van de Zijp gedurende haar leven de beschikking zal moeten houden over het thans door haar bewoonde kasteel, dat wel in den koop be grepen is. Naar het huis vanbewaring te Middelburg zijn twee veekooplieden uit Aardenburg en een uit Maldeghem overge bracht, die in een café te Aardenburg een Belgisch koopman geweldadig van 5500 francs hebben beroofd. Het Z e n d i n g s c o n s u 1 a a t te Batavia ontving volgens het ,,Bat. Nwsbl. hofc onstellende bericht, dat de heer Grau, dienaar des Woords van bet Sangi- en Ta- laut-comité, te Tangoelandang, te zamen met Penoeloeng Tiendas, bij hun voorgeno men dienstreis naar Blaro, dit eiland niet hebben bereikt, maar met den sterken stroom uit het Westen afdreven en hoogst Te Sassenheim is Woensdagmiddag het St -Bcrnardus-gesticht geonend, gelegen aan den straatweg LeidenSassenheim. In ons Blad van gisteren heeft men een uitvoerige be schrijving van het fraaie gebouw kunnen lezen. Wij geven hier thans nog een aan zicht van den voorgevel, naar een teekening van onzen correspondent. waarschijnlijk verongelukt zijn. Het schijnt, dat de l.eer Grau en Penoeloeng Tiendas met nog 7 opvarenden door een plotseling opkomenden storm-zijn overvallen, waar door de prauw het vermoedelijk niet heeft kunnen houden. Met het weiwillend ter be schikking gestelde gouvernementsvaartuig ,,Deneb'7 heeft men vier dagen lang naar de vermisten vruchteloos gezocht, zoodat thans welhaast mei zekerheid mag worden aange nomen, dat allen om het ïeven zijn gekomen. De heer Grau, die in 1921 door het Sangi- en Talautcomité naar Indië werd afgevaar digd, laat een weduwe met twee kinderen achter. Made in England. Een Leider - dorper wil te Leiden een lecrcn sigarenko ker koopen, maar vindt den prijs te hoog. „Maar, meneer," zegt de bediende, ,,'t is fijn Engelsch rundleer en maaksel." „Kun je wel zeggenI" repliceert de man ongeloovig. „Zie maar, 't merk staat er op." De man zet" zijn bril op, kijkt, leest: „Made in England." „Zie je wel," zegt hij, „dat jullie oplich ters zijn! Made ligt niet in Engeland, 't ligt in Brabant; ik heb er zelf vroeger gewoond." RECLAME. 659 Alphen. De SL-Crt. bevat de gewijzigde statuten van de Marlha-Slichling alhier. Naar wij vernemen, zal in de voor malige koekfabriek der firma Dros, alhier, een Haagsche fabrikant in chocoladewerken zich vestigen. De afdecling Alphen van ,,'t Groene Kruis" heeft in haar laatste ledenvergade ring besloten lot stichting van een eigen gebouw. Het gemeentebestuur heeft hier voor een perceel bouwgrond in erfpacht ge geven, gelegen aan de Prins Hendrikstraat, tusschen de Zaalberg- en Torenstraat. Hoewel nog meerdere belangrijke toe zeggingen voor gratis leveringen door par ticulieren gedaan zijn en ook de heer Kroon, architect alhier zijn deskundige medewer king belangloos verleent, moet er nog f GOGO voor dit doel bijeengebracht worden. De vereeniging tracht een gedeelte van dit bedrag te krijgen door het sluiten van een hypotheek, het restant lo. door schen kingen; 2o. door het plaatsen van renlelooze aandeelen en 3o. door het plaatsen van renlegevende aandeelen; van deze laatste mag de rentebasis de 5 pCt. niet overschrij den. Het is te hopen, dat deze nuttige ver eeniging in haar pogingen om dit doel te bereiken geheel moge slagen. Bodegraven. De z.g. Evangelisatie in het lokaal Willemstraat is dezer dagen ge- institueerd als een afdeeling van de Geref. Gemeente van Leiden. Door den predikant ds. den Hengst wer den de hoeren A. de Bruin cn S. J. de Jong als ouderling en J. S. Hakkenberg als diaken bevestigd. Burgerl. Stand. Ondertrouwd F G. Hamoen 24 jaar en C. Verbeul 24 jaar F. de Koning 22 jaar en A. van Dam 24 jaar. GeborenGerardus Wilhelmus, z. van G. G. Pijnacker en G. Vink Maarten z. van J. Schouten en A. Markus Johannes z. van C. Snaterse en C. H. v. Gameren. Overleden: J. F. Verbree geh. met W. Verlaan 69 jaar. Dezer dagen verzond dp firma Grif fioen alhier een schip met appelen naar Duitschland, inhoudende 1500 mud. Dit is vrijwel een unicum 1 De plannen tot het herdenken van het G0-jarig beslaan der Ohr. Scholen nemen reeds een vasten vorm aan. Thans zijn alle oud-leerlingen opgeroepen tot een vergade ring. Onze vroegere ambtenaar ter secreta rie, de heer G. Hospers, thans commies te Bergum, Fr., slaagde te Amsterdam voor het examen Staatsinrichting M. O. Verwacht wordt dat Vrijdag de Burge meester le Coullreklok zal worden geplaatst. De in gebruik neming zal met eenig cere monieel geschieden. De datum daarvan kun nen wij echter nog niet geven. Wij vernemen dat thans door het ge meentebestuur de kwestie van al of niet overname van d'e Gasfabriek wordt bestu deerd. Binnenkort zot dus ook deze zeer be langrijke zaak aan de orde worden gesteld. Kerk bericht. Ned.-Hei v. Kerk, Zondagvoorm. halftien uur ds. Pottj nam. 6 uur do heer Müller. Woensdagavond 7 u. ds. Pott. Ger. Kerk, Zondagmorgen halftien uur, H. Avondmaalnam. 6 u. voortz. H. A. en Drnkz. ds. Dam. Lokaal Willemstraat Geref. Gem., Zon dagvoorm. halftien en nam. 6 uur, preekle- zen Maandagavond 7 uur, ds. A. Verhagen, van Middelburg. Boskoop. Kerk. bericht voor Zondag. Nederl. Herv. Kerk v.m. 10 uur ds. Glas. Geref. Kerk v.m. half tien en n.m. G uur ds. Fcrnhout. Nederl. Herv. (Geref.) Evangelisatie, v.m. half lion de eerw. lieer P. Lykcrna; n.m. 6 uur in de Nederl. Herv. Kerk bediening van het II. Avondmaal door ds. G. A. Pott van Bodegraven. Woensdagavond 7 uur de eerw. heer W. van Leeuwen van Dordrecht. Gevonden voorwerpen: 1 sponzendoos, 1 Alpacca beursje, 1 R.K. kerkboekje, 1 zak mes, 1 bankbiljet, 1 jongensmuts, 1 strikdas, 1 zakmesje. Inlichtingen op het Polilie-bu- rcau. V In een algemeene vergadering van het Boskoopsch Slrijk-Orkest (B.S.O.), alhier ge houden, is met algemeene stemmen besloten ten spoedigste uit le zien naar een ander (groolcr) repetitie-lokaal, dit in verband met de uitbreiding van bet ledental. Er treden geregeld nieuwe leden toe en er komen ook goede instrumenten bij, waaronder eenige cello's, dus is de vereeniging B.S.O. ditmaal, met recht, gelijk door één der leden werd opgemerkt „uit haar pakje gegroeid". Leiderdorp. In de vorige maand zijn ter secretarie aangegeven als bedrijfsslach- ting: 12 runderen cn 13 varkens; als huis slachting 10 varkens; als noodslachting 3 schapen, 1 rund, 1 varken en 1 kalf. Af gekeurd wérden 3 schapen. Aan keurloon werd ontvangen f 186. Burgerl. Stand. Geboren Hermanus, z. v. G. Metselaar en M. v. Leeuwen. OndertrouwdAlbertus van Klaveren, jm., 32 j., en Jantje Demmendal, jd., 23 j. Overleden: Maria van Nood, 85 j., echtg. van A. Westerman. Ter Aar. De St.-Crt. bevat de gewijzig de statuten van de R.K. Tuindersvereeniging „St. Phocas", alhier. Waddinxveen. De heer A. Jonkheid heeft bedankt als voorzitter van de Bur gerwacht alhier. Tot lijdelijk onderwijzeres aan de R.-K. school aan de Zuidkade alhier is be noemd mej. A. M. J. Simonius le Rotter dam. De brug over de Achlerloopwelering, welke toch niet meer behoefde le worden opgehaald, zal door de zorg van het ge meentebestuur worden veranderd in een vaste brug, wat de veiligheid ten goede zal komen. Op het raadhuis zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden rollteje en f 1.25. Toen de koopman v. d. L. alhier even zijn paard op den 3den Bloksweg onbeheerd liet staan, ging het dier op hol. In zijn vaart rende het met de achter hem hangende kar tegen een op dien weg staande automobiel. Door den schok ging de auto aan het rijden en reed in den diepen tocht naast dien weg. Het paard kon gegrepen worden en het bleek dat er groote schade aan kar en tuig was ontstaan. Door vereende krachten en takels werd de auto op het droge gehaald. Ook deze was licht beschadigd. Door y. d. L. werd de schade vergoed. Kerkelijk bericht voor Zondag. Ncd -IIerv. Kerk, voorm. halftien en 's nam. halfzeven, ds. Dekking, van Kesteren. Geref. Kerk, voorm. halftien en 's nam. halfzes ds. Veder, van Gouda. De begrooting dezer gemeente voor het dicnsljaar 1925 is vastgesteld op de volgende bedragen: gewone dienst in ontvangst en uilgaaf f 277.665,33l/s, kapilaaldicnst in ont vangst f3386,68 en in uitgaaf f 111.078,387» De post voor onvoorziene uilgaven is voor 1925 vastgesteld op f 12.408,897». Woubrugge. Tot notabelen bij de Ncd. Herv. Kerk zijn herkozen, do hecren C. Verweij en Th. Kroes, tot diaken werd ge kozen de heer C. Anker en tot ouderling de heer D. Bik, deze laatste in plaats van den heer W. Strookman, welke verzocht had niet meer herkozen te worden. De heer Strookman heeft nu 40 jaren de Herv. Kerk alhier gediend, 17 jaren ala diaken en later als ouderling. Ilij herinnerde zich nog zijn eerste bevestiging. Op dien zelfden dag toog hij e.a. van hier naar Oude wetering, waar ds. van Schelven zijü intrede deed. Dc heer Strookman volgde hier als di aken op den heer Gijsbertus Hcenk (thana nog in leven) terwijl de heer C. Jonker een jaar later de plaats als diaken innam, van wijlen D. van Essen. Wederom heeft de oud-Woubrugger, die onbekend wenscht te blijven, aan den heer A. D. Husson Hcenk doen toekomen f 50 voor dc a.s. Kerstfeestviering voor kin deren van de leden van den Prot. Rond al hier, cn f 100 aan de damesverceniging „Doreas" ter vcrdecling aan behoeftige weduwen van alle gezindten. Na de vergadering met de manslid- maten Donderdagavond heeft de Kerkeraad der Geref. Kerk tot leeraar beroepen de eerw. heer W. J. Baan, cand. te Heem stede. Zwammerdam. Dinsdagmiddag had op feestelijke wijze de opening der nieuwge bouwde openbare lagere school in wijk „De Tempel" plaats. Van het nieuwe schoolgebouw, alsmede van de hoofdonderwijzerswoning (ook nieuw gebouwd) en enkele huizen wapperde de driekleur. Toen te ongeveer twee uur het Dage-, lijksch Bestuur met den gemcente-secreta-* ris en de leden van den raad in een twee- lal auto's op het terrein der nieuwe school aankwamen, hieven de kinderen onder lei ding van het hoofd der school een feestlied aan. Nadat de verschillende genoodigden zich in een der lokalen van de versierde school hadden vereenigd, nam de burge meester het woord om in de eerste plaats allen een hartelijk welkom toe te roepen en vervolgens er aan te herinneren hoe 15 jaar geleden de oude school reeds onvol doende bleek te zijn. Van de verschillende plannen, die vanaf dien tijd zijn bespnn ken en overwogen, is ten slotte het grootste plan aanvaard, n.l. de stichting eener geheel nieuwe school met 2 lokalen. Spr. dankt vervolgens voor. den steun en medewerking Van de ondenvijs-autoriteiten ondervonden; inzonderheid van den heer Van As, inspecteur van het lager onderwijs en van den voormaligen schoolopziener in dit district, den heer Van Nes, die helaas door ongesteldheid verhinderd was thans hier le zijn. Een bijzondere voldoening zal het wel zijn, waar het onderwijzend personeel, dat thans niet meer als voorheen in één lokaal behoeft samen te werken. Spr. eindigt met een woord van dank tot den architect en de aannemers van het werk. De heer Van As, inspecteur van hol La ger Onderwijs, wenscht het personeel geluk met deze school en hoopt, dat het met deu-. zelfden ijver zal voortgaan in het geven van het degelijke onderwijs, waardoor zul ke goede resultaten in de oude school zijn verkregen. Het raadslid Edelman, vertegenwoordiger der Tempelbewoners in den raad, spreekt hierna zijn voldoening uit over de lot-stand- koming van dit mooie schoolgebouw. De hoofdonderwijzerswoning acht hij echter te groot, daar toch voor dit huis niet meer dan f 300 huur kan worden gevraagd, vindt hij, dat door een wat kleinere woning be langrijke kosten hadden kunnen worden be-i spaard. Op de teekening is spr. een en an der niet duidelijk geweest, anders had hij er tegen geprotesteerd. Wethouder van Muiswinkel zegt, dat bij deze school een passend huis hoort. Hij hoopt, dat de Tempel er door in bloei mag toenemen. De heer Konijn, lid der plaatselijke com»

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5