AGENDA. TELEGRAMMEN. BUITENLAND. Zaterdag. ,,'t Posthof": Dansavond. S uur. Zondag. „De Burcht": Dansavond. 8 uur. Dagelijks: ..Caoino-bioscoop". Hoogewoerd: Voortel lingen te 8 uur. Woensdag- en Zalerdaguuddagg van tol 4 uur kinder- en lamilie-matinêe. „Luior-theater", Stationsweg- Bioscoop- 1 en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags malinée te 2 uur. „Uejo-theater", Haarlemmerstraat: Bios coopvoorstellingen. Dagelijks te 8. uur. Woensdags en 'a Zaterdags matinée. De Rijnland-commissie heelt al haar ver ordeningen aan een herziening onderwor pen, teneinde ze in eeu geest van verzoe ning aan te passen b(j de huidige omstan digheden. Zjj besloot, dat de eerste reeks 8 December van kracht zal wor den. De nieuwe verordeningen bepa len o.a., dat de Duitrche wetten en ver ordeningen voortaan in bijna alle gevallen in het bezette gebied gelijktijdig met het overig Duilschlrni van k acht wo d n Uit zet (irgen zullen voortaan alleen geschieden, nadat den betrokkene de reden van den maatregel is meegedeeld en gehoord is. yercorde-ling.n tot gev. njtni st-af z II n voortaan buiten Duitsch'and alle n volstrekt ■worden, indien de Rjjnlaïidcomiri s;j zulks cpeciaal heeft besloten. Do commi si.» overweegt verd r «ei ver zachting van de bepalingen ten aanzien van de vrijheid van drukpers en persoon lijke vrijheid. Bij plaatselijke feestelijkheden zal mogen worden gevlagd. Andere verordeningen, die overbodig ge worden zijn, worden ingetrokken, zooals die tegen ongeoorloofde prijsopdrijving ér. ver zending per poslpakket Het secretariaat van den Volkenbond bee it een nota ontvangen van den Eagcl- fichen minister van bui tenia ndsclu zaken, die de bewoordingen aanhaa't der ac.e, die ten einde maakt aan het Engelsche pro tectoraat om Egypt?, en tevens verklaart, da* de Engelsche regeering als een on vriendelijke daad zal beschouwen iedire in- mengiug in de Egyptische kwestie. Het is niet aan te nemen, dat door de Egyp tische regeering een arbitrageprotocol zou worden onderleekend, om interventie te vragen in de Egyptische regeling, die door bovengenoemde actie aan de Engjlsche regeering voorbehouden is. Een uitdrukkelijke herhaling dus van het Engelsche standpunt vlak voor de bijeen komst van den Volkenbondsraad t? Rome. Chamberlain zal het te Parrjs met iïerrbt en Doumergue, die hij beiden reeds ont moette, wel hierover, hebben gehadI in de „Spectator" waarschuwt Ramsay MacDonald de Engelsche Regeering tegen allerlei bondgenootschappen,-die in de plaats zoader kunnen treden van het protocol van Genève. De oud-premier is van meening» dal Engeland den Volkenbond in ï.der op zicht moet bljjvcn steunen en dit niet mod worden ingegaan op Fransche en .Belgische voorstellen ter waarberging van de veil'g- heu dezer landen, 'welke een defensief ver bond ten gevolge zou hebben. In plaats daarvan meent hij, dat hst protocol van Genève moet worden aanvaard V.ooits moet Engeland geen nieuwe mandaten ainneme.i, er. er voor zorgen zich niet te steken in welke militaire verbonden dan ook. En geland kan, door het gewicht van Enge- latdsch kracht in de schaal te werpen, te allen tijde den doorslag geven, «hetgeen is uitgesloten indien het toetreedt tot een combinatie van welke groep van staten ook. FRANKRIJK. Geen interpellatie-Sadonl. De voorzilfcer van de Kamer kondigde aan, dat hij een verzoek om interpellatie over de arrestatie van Sadoul had ontvangen van den communislisohen afgevaardigde Ber- Lhou. Herriot vroeg echter verdia ging dezer interpellatie en deze werd hem toegestaan met algemeene stemmen (544) tegen de com munisten (29 stemmen). ENGELAND. Gouverneur van den Soedan. Sir Goffrey Archer, gouverneur van Oe ganda is tot gouverneur-generaal van den Soedan benoemd. ZWITSERLAND. Zwitsersche rechten als internationaal rechten. De nationale raad heeft een wetsontwerp aangenomen, dat bepaalt, dat Zwitsersche bondsrechters geen internationale scheids rechterlijke functie op zich mogen nemen zonder toestemming van den president van het bondsgerechtshof en dat zij deze func ties niet mogen uitoefenen dan na verkre gen overeenstemming tusschen het bonds gerechtshof en den bondsraad, zoo zij be trekking hebben op den politieken toe- etand van Zwitserland. SPANJE. Gerechtigdheid? De opperste oorlogsraad heeft in de affaire van Vera drie doodvonnissen geveld en een persoon vrijgesproken. De /eden van den krijgsraad te Pampeluna, die, zooais bekend, alle beklaagden vrijsprak, zjjn in arrest gesteld. DENEMARKEN. Een nieuwe strafwet. Een niéuwe strafwet is ingediend, ter vervanging van de wet van 1866. In plaats van de bestaande zeven categorieën van j gevangenisstraf en dwangarbeid worden er j drie ingesteld met een maximum van IS jaar, terwijl er een afzonderlijke gevango- nisafdeeling wordt ingericht voor juuge menschen tuschen 10 en 21 jaar, wanneer deze tot straffen van niet meer dan drie jaar zijn veroordeeld. Er wordt een nieuw beginsel ingevoerd, nl. dat dc rechtbank de bevoegdheid krijgt om bij liet vellen van een vonnis tevens den duur en den omvang vast te stellen van verlies der burgerrechten. Vo r misdaden tegen de grondwet, co veiligheid van het rijk en de staatsautori- teiten en voor bedelen en diefstal worden clt straffen verlaagd, vergeleken bij de bo- staande wet, terwijl ze worden verhoogd voor misdrijven als dierenmishandeling, aan slagen op vrouwen en kinderen en fraudo en dergelijke. Dronkenschap wordt niet aanvaard als een verzachtende omstandigheid. Nieuwe misdrijven, waartegen straf ge dreigd wordl, zijn aansporing in liet open baar tot misdaad of tot speculatie of wegens het er een beroep van maken om aan sporen tot emigratie. Dc doodstraf die in Denemarken al on geveer dertig jaar niet is toegepast wordt formeel afgeschaft en in plaats daarvan wordt bepaald, dat levenslange dwangar beid moet worden opgelegd wegens aanslag op het leven van den koning of den regent en kan opgelegd worden wegens moord, ernstige spoovwegaanslagen enz. Onder bij zondere omstandigheden lean er straffeloos heid zijn voor iemand, die een ander op diens verzoek van het leven berooft om hem te verlossen van een ongeneeslijke ziekte of hopeloos lijden en dezelfde bepaling geldt voor iemand, die medeplichtig is aan <"n zelfmoord van een ander. Afgeschaft wordt de bestraffing van trouwbreuk en tegennatuurlijk verkeer, be halve met een kind of uit winstbejag ge pleegd. Er worden verzachtende bepalingen inge voerd nopens abortus, maar het beoefenen van abortus uit winstbejag blijft strafbaar. POLEN. Algemeene staking te Lodz? Gisteren diep in den nacht hebben tte arbeiders te Lodz besloten tegen heden de algemeene staking aldaar af te kondigen, als daar de textiel-staking niet op bevredi gende wijze was bijgelegd. Deze staking zal bijna alle bedrijven, behalve de kranten, omvatten. Gisteravond zou er op het minis terie van arbeid een conferentie met dc werkgevers worden gehouden, waarin de regeering zou voorstellen het geschil door arbitrage bij te leggen. ESTLAND. De communistische Futsch. De Times meldt uit Riga: De Esthland- srive krijgsraad heeft opnieuw achttien com munisten ter dood veroordeeld en terecht doen stellen. Deze communisten waren bij de gevechten van Maandag gearresteerd. In totaal zijn er nu 39 terechtgesteld. Het grootste gedeelte van de in verbauC met dc mislukte revolutiepoging gearres teerde communisten was slechts enkele da gen voor deze poging uit Rusland in Estli- iriid aangekomen. Velen van hen spraken alleen Russischanderen zijn geboren Esth- larders, die zich bij de bolsjewiki hadden aangesloten Er is geen twijfel aan of de poging is geheel door Moskou georganiseerd Nog honderd gevangenen zullen voor den k lijs raad te velde terecht staan, welke geon andere keus heeft dan vrijspraak of ter dood veroordeeling. Gistermiddag zijn op staatskosten de 21 ambtenaren en staatsbedienden begraven, die Maandag den dood gevonden hebben. VEREENIGDE STATEN. De schulden der geal lieerden en de vorde ringen op Duitsehland. In dé boodschap vau Coolidge aan het Congres heeft de'president nog gezegd dal hij voorstander is van een furwleering der schulden van hel buitenland aan de Ver. Staten, doch van schrapping dier schulden wil hij niet hoorei). De voorspoed van de wereld eischt dat de schulden zullen wor den betaald, doch de President wil geen dwangmaatregelen loepass-en. Op zijn hoogst zullen nieuwe kredieten worden geweigerd. Wel zou van Amerikaansche kant rekening kunnen worden gehouden met de afwijken de bclaalkracht der verschillende landen, maar: betaald moet er worden. Het Congres is zeer tegen de opvatting van Coolidge dat er onderscheid behoort te worden gemaakt tusschen de verschillende schuldenaars. Men trekt het in twijfel dat aan Frankrijk grootrr concessies behooren te worden gedaan dan aan Engeland. Bo vendien was overeengekomen, dat Engeland door de betaalregeling niet zou worden be nadeeld. De Vereenigde Stalen eischen h. i. met he-t volste recht deel te nemen aan de finan- cieele conferentie te Parijs om de volgende redenen: le. De Vereenigde Staten hebben door hun afzonderlijk verdrag met Duilschland de zelfde aanspraken gekregen als dc geallieer den door het verdrag van Versailles. 2e. Dc geallieerden hebben deze aanspra ken op de conferentie te Londen ten volle erkend. 3e. liet plan-Dawes bepaaldal de beta lingen van Duilschland de vorderingen dier geallieerde en geassocieerde mogendheden volkomen moeten dekken en dat geen beta lingen van Duitsehland mogen worden ont vangen op een wijze die de Vereenigde Sla- ten van die ontvangsten zou uitsluiten, een bepaling die ook geacht wordl Le gelden voor de vorderingen voortvloeiende uit de bezetting. CHINA. De burgerstrijd. Woe-Pei-Foe is weer gevlucht en te Sin- ganehon gearriveerd. Zijn troepen hebben de groote spoorwegbrug Nankon-Peking op geblazen. BIJITENLAND3CH GEMENGD. Het lentoonstellingscomité van Wembley heeft medegedeeld, dat allen, die zich borg gesteld hebben voor het dekken der uitga ven van de tentoonstelling, het ganschc door hen genoemde bedrag.zullen moeten storten Dit is een groole verrassing. Men had hoogstens gerekend 'op een tekort, dat gelijk zou staan met 20 a 25 .pCt, van hel gewaar borgd bedrag. De regeering had zich voor GOO.OOO p. st. borg gesteld; een groote aannemersfirma voor 150.000 p. st. Vele banken en andere belangrijke bedrijven voor 10.000 p. st. Het verlies heeft 1.950.000 p. st. bedragen. Daar de waarborgsom 1.700.000 groot was, blijft er een tekort van 250.000 p. st., tot dekking waarvan dc terreinen en gebouwen zouden moeten verkocht worden. Gistermorgen 11 uur is voor de Ilanno- vcrsche gezworenen-rechtbank het proces begonnen legen den massa-moordenaar Haarmann, die beschuldigd wordt 27 jonge mannen le hebben vermoord. Tot dusverre heeft Haarmann slechts bekend, elf moor den le hebben gepleegd. Vóór het begin van het proces deelde de president mede, dat de getuigen eerst Maan dag zullen worden gehoord, omdat hij hoopt het geheele proces in veertien dagen ten einde- le kunnen brengen. Haarmann riep daarop: „Dat is onmogelijk, dot houd ik niet uit," De president deelde voorts mede, dal hein ter oore is gekomen, dat verschillende ge tuigen. wier zonen door Haarmann ver moord zijn. het voornemen koesteren een aanslag op beklaagde le plegen. Hij zal daarom alle getuigen zorgvuldig lalen fouil- leeren. In het geheel zijn er Ihans 190 g'tuigen gedagvaard, voor het meerendeel ouders en familieleden van de slachtoffers van Haar mann. De president wees er verder op. dal Haar man, reeds vijftien veroordeelingen achter den rug heeft, waaromtrent in de zitting nadere bijzonderheden bleken. Voorts wordt naar aanleiding van een vraag van de verdediging medegedeeld, dat, behalve 27 gevallen waarvoor de beklaagde is gedagvaard. Haarman waarschijnlijk nog drie moorden heeft begaan. De 27 gevallen die behandeld zullen worden, zijn echter van dien aard, dat daarvoor het bewijs ge leverd kan worden. Vervolgens begon een uitgebreid verhoor van den beklaagde. Haarmann deed daarbij verschillende mededeclingen over de wijze waarop hij zijnslachtoffers om het leven heeft gebracht. Alle gruwelijke bijzonder heden kwamen daarbij ter sprake. IRtar- mann zeide zelf te gelooven 16 moorden te hebben gepleegd. Cynisch zeide de beklaagde verder, dal men hem ook gerust dc andere gevallen mag toeschrijven. Het komt op een moord meer oT minder niet aan. merkte hij op. Zeer hef tig keerde dc beklaagde zich tegen een vraag van den president of hij het vieeseh der lij ken heelt verkocht. Voorts deed hij allerlei gruwelijke bijzonderheden wat hij met dc lijken heeft gedaan. Haarmann drong er op aan. snel met het proces voort te gaan. „want ik wil onthoofd worden" riep hij uit. Daarna werd zijn medeplichtige Grans verhoord. Hij deelde mede, dat hij Haar mann in October 1919 heeft leeren kennen. Ha^rmann's homosexueele neigingen waren hem bekend. Hij bestreed medeplichtigheid aan de misdaden en de aanstichting tot moord. Alles wat Haarmann van hem had gezegd, was slechts uit wraak geschied. Grans heeft slechts één lijk in de woning van Haarmann gezien. Haarman heeft hem kleeren geschonken en hem gezegd, dat hij die van jongelieden legen betaling had ge kregen. Angerslein, de moordenaar van Siegen, heeft vorgens de bladen bekend, dat hij zijn vrouw reeds in den nacht van Zondag op .Maandag tusschen 3 en 4 uur heeft ver moord. z.g. omdat hij haar wilde vrijwaren van de pijnen, die zij leed in verband met verlammingsverschijnselen na een tram wegongeluk. Hij beweert, dat hij daarop in een vlaag van waanzin alle anderen heeft gedood en daarna de lijken naar de ver schillende kamers heeft overgebracht. Uit vrees voor wraak van de woedende bevol king is Angerstein naar een kliniek te Gies- sen overgebracht. De genecsheeren gelooven hem in het leven te kunnen houden. Toen Angerslein zijn vrouw de doodelijke dolksteken toebracht, riep zij om hulp, ver telt de „N. R. Ct." Haar moeder kwam toe gesneld. maar werd onmiddellijk met twee bijlslagen geveld. Zij was onmiddellijk dood. Het lijk wierp Angerstein in de badkuip. Het dienstmeisje, dat eveneens toegesneld kwam. werd ook met bijlslagen gedood. An gerslein bracht het lijk naar haar kamer. Den volgenden keerde de zuster van me vrouw Angerstein van een uitstapje terug. Terwijl zij in de keuken voor de kachel stond om eten te koken, sloeg haar zwager haar onverwachts met een bijl op het hoofd. Zij viel bewusteloos neer, waarop Anger stein haar met een dolk afmaakte. Vervol gens lokte hij een 24-jarigen hulptuinman naar binnen en doodde hem. Daarop kwam de tuinman zelf aan de beurt, een groote, krachtige man, die veel sterker dan de moordenaar was. Angerstein verstopte zich achter de. deur toen de man het huis bin nentrad en kon hem toen zonder moeite' in den rug aanvallen. De beide kantoorbedien den werden op dezelfde wijze omgebracht. Elk slachtoffer werd in een ander vertrek gedood, zoodat de lijken ten. slotte over het heele huis waren verspreid. Nadat de acht moorden waren gepleegd, heeft Angerslein de noodige voorbereidingen getroffen om het huis in brand te steken. Hij hoopte, dat al de lijken zouden verbran den en iedereen dan geloof zou hebben ge hecht aan het door hem opgedischte ver haal, dat een bende roovers de moorden en de brandstichting had gepleegd. Hij had zelfs de waterleiding afgesloten, zoodat de brandweer de grootste moeite zou hebben gehad om (ot het blussehen over te gaan. Het staat nog niet vast of Angerstein de misdaad in een oogenblik Van zinsverbijste ring pleegde of dat hij inderdaad belangrijke bedragen had verduisterd. Angerstein ver diende 800 mark per maand en bezat geen eigen vermogen. Onlangs had hij groote bouwgronden gekocht en veel meubels en kostbaarheden, die hij voor 73.000 mark had verzekerd. Angerstein was methodist en wegens zijn vroomheid zeer gezien. Ilij leefde heel kalm en teruggetrokken. Een trein is bij Detroit, in Michigan, in botsing gekomen met een vrachtauto, welke geladen was met terpentijn. Er deed zich een ontploffing voor. De chauffeur van den auto en vier vrouwen uit den trein zijn le vend verbrand. Een tiental andere personen zijn ernstig gewond. In tegenwoordigheid van genoodigden uit de kringen der reedcrij en der technische universiteiten voor scheepsbouw, uit in dustrie en handel en de buitenlandsche pers, heeft gisteren een proefvaart plaats gehad van Flellner's „rolorschip". Het schip ge - hoorzaamde aan de luchlcylinders in iedere ligging en voerde bij wisselende windstilte verschillende bewegingen uit De „Daily Express" maakt bekend dat' zij met het bekende warenhuis John Barkers (Kensington) een advertentie-contract heeft gesloten dat een nieuw record vormt voor transacties tusschen een firma en een cou- I rant. Voor een geheel jaar heeft John Barkers de geheele derde pagina van de „Express" be sproken. Mel aftrek van Zon- en Feestdagen verschijnt de Express 312 per jaar cn het contract loopt dus over 2184 kolommen of ruim 260 vierkante meier publiciteitsruimte. Sir Sidney Skinner, de directeur van Bar kers en haar filialen Derry en Toms en Pon- tings, zeide na het afsluiten van het contract „Alleen door adverteeren zijn wij groot ge worden, en wij hebben ons altijd gehouden aan de stelregel: „als een zaak de onkosten voor adverteeren niet kan dragen, adverteer dan liever om de heele zaak te verkoopem" De Duitzcke Rijksdag. BERLIJN. 5 Dec. (N. T. A draadlocs). De bijeenroeping van den nog le verkiezen Rijksdag zal niet voor Kerstmis plaats heb ben. De eer.rie zitting zal waarschijnlijk op 7 Januari plaats vinden. Duitsehland en Italië. ROME, 5 Dec. (N.T.A. draadloos.) Gis teren zijn alhier de Duitseh-Italiaansche onderhandelingen voor een handelsverdrag geopend met een begroelingsrede van Mus solini en den Duilschen gezant. Rede van Baldwin. LONDEN, 5 Dec. (N. T. A. draadloos). In zijn rede op de groole conservalieve-meeting in Albert-IIall heelt Baldwin de houding der regeering inzake de EgyptUclie kwestie verdedigd. Voorts verklaarde hij, dat het nieuwe kabinet reeds twee belangrijke kwes ties, namelijk de toestand van den land bouw en de duurebestrijding der levens, middelen ter hand genomen heeft, terwijl ook de woningkwestie moet opgelost en de wantoestand der krotwoningen moet jrej. dwijnen. De regeering wenscht, dat de uit het volk zijn eigen huiseigenaar is. 2ij wil de klasse van huiseigenaar-zelfbewoners Cooveel mogelijk vergrooten en hoopt hej pensioenstelsel uit te breiden voor weduwen met kinderen in geval van vroegtijdigen dood van het gezinshoofd. Den kanselier der schatkist zal worden verzocht rapport uit te brengen omtrent de financieele zijde van bet desbetreffende voorsel. Engelsch scheepvaart-protest. LONDEN, 5 Dec. (Reuter). De British Empire Union' heeft een schrijven gezoii- den aan de voornaamste Engelsche Scheep. vaart-Maatschappijen, waarin geprotesteerd wordt tegen het sluiten van het nieuwe Engelsch-Duitsche handelsverdrag, dat aan Duitschers toestaat weder op Britsche sche pen in dienst te komen. In het schrijven wordt verder uiteengezet dat door dezen maatregel de werkeloosheid op voot de Britsche scheepvaart, waar reeds 20.000 werkloozen zijn, zal vergrooten, terwijl de aanwezigheid van Duitschers een bedreiging is voor het Britsche Rijk. Tenslotte wordt in het schrijven aan de Scheepvaart-Maat schappijen een beslissing in deze aange legenheid gevraagd. Het Britsch-Duitsch handelsverdrag. LONDEN, 5 Dec. (N. T. A. draadloos). De pers uit zich in zeer gunsligen geest over hel zoo juist afgesloten handelsverdrag als middel voor toenadering lusschen beid$ landen. Geen antwoord meer. LONDEN, 5 Dec. (V.D.) De „Daily Te legraph"- meldt, dat de Britsche regeering de laatste nota der Sovjetregeering inzake den brief van Zinovjeff niet zal beantwoor. den. De Hogelscho verhouding tot Frankrijk. DONDEN, 5 Dec. (V.D.) Vernomen wordt dat de kanselier, van de schatkist "Winston Churchill bij zijn bezoek aan Parijs in J* nuari a.s. zal vasthouden aan twee begin selen: Ten eerste indien Frankrijk de Vereenig de Staten kan betalen, kan het ook Enge land beialen. Ten tweededat de Vereenigde Statefi geen enkele bevoorrechte behandeling bo ven èen andere geallieerde zal kunnen heb ben. Het Fransehe Ministerie van Buitenland sche Zaken heeft bekend gemaakt, dat <3ë onderhandelingen met do Vereenigde Sta ten over betaling der schuld tot nu toé slechts niet-offici-iel waren. Studenten-botsing. BELGRADO, 5 Dec. (Belg. Tel. Ag.) Bi» het uitgaan eener in de -universiteit door communistische studenten gehouden pro test vergadering tegen de maatregelen, wel ke door den minister van onderwijs tegen twee professoren van de hoogeschool te Zagzeb zijn genomen, kwam het tot een botsing met gendarmes. De communisten schoten, 5 gendarmes werden gekwetst, van wie 2 ernstig. Ook een tiental betooger9 werden gewond. Aanslagen op 't Engelsche kabinet? LONDEN, 5 Dec. (Reuier). De „Daily Mail" verneemt, dat een complot ontdekt i3 om de voornaamste kabinetsleden te vermoorden. Alles wijst er op, dat het complot het resultaat is van de propaganda door de extremistische Egyptische nationa listische organisatie. Alle regeeringdeparte- menten kregen extra bewaking. Andere in grijpende maatregelen zijn genomen voor het geval van mogelijksche onlusten. Uit Egypte. PORT SAID, 5 Dec. (Reuter) Een ba taljon Schotsche Hooglanders is alhier uit Jvonden aangekomen. KAIDO, 5 Dec. (V.D.) De Minister-presi dent Ziwar heeft den voorzitter van het Parlement medegedeeld, dat de regeering koning Fuad in geen geval de verlangde bijeenroeping van het Parlement zal aan bevelen. De Regeering heeft besloten tot ontbinding van het Parlement. Amerika's posterijen. WASHINGTON, 5 Dec. (N.T.A. Draad loos). Volgens een door den postmeester- generaal bij den Senaat ingediend rapport hebben de Amerikaansche posterijen gedu rende 1923 een zuiver verlies van bijna 40 milliocn dol'ars opgeleverd. De strijd in China. TIENTSIN, 5 Dcc. (Reuter). Bij aan komst van Soen-Yat-Sen poogden Chinee- sche demonstranten de roode vlag te hij- schen, hetgeen de politie voorkwam. Storm. SARKAJ (Oostpruisen), 5 Dec. (Wolff). Hedennacht zijn acht visschersbooten door storm overvallen. Tot dusver is slechts een van deze teruggekeerd. Van de andere is wrakhout aangespoeld. Twee visschers zijn te llositten gered, dertien worden vermis* en zijn waarschijnlijk verdronken. Mijnramp. LONDEN, 0 Dec. (Reuter) Door een ori ploffing van mijngas in L*u kolenmijn Wrexham in Noovd-Walet zijn 9 mijnwer kers gedood. Treinbotsing. NEW-YORK, 5 Dec. (N.T.A. draadloos;. Bij San Francisco heeft een botsing pDaiJ gehad tusschen twee treinen, die een ver binding met de voorsteden onderhoud^ Vijftien personen werden hierbij gedoo De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch alleen voor leden van dal Ziekenfonds. De avond-, nacht- on Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 1 tot en met Zondag 7 December waargenomen door ae apotheken van de beeren D. J. van Driesum, Mare 76, telef. 406, en W. Pello, Korl-Rapenburg 12, telef. 594. spannen onbewaakt laten slaan, in strijd met de verordening. Beklaagde zeide, dat er geen gevaar bij was, omdat de kar diep in het zand stond; de honden trokken de kar daar niet uit. De Ambtenaar vroeg f 3 of 3 dagen. P. H. de B., schipper te Amsterdam, had in de gemeente Warmond in Rijnlands boe zemwater gevaren, zonder vergunning van Rijnland. Beklaagde had niet geweten, dat hij ver gunning noodig had. Eisch f 2 of 2 dagen. Dc Kantonrechter ried hem aan om nu vergunning aan te vragen. C. B., handelaar te Leiden, had in laten avond gereden op een rijwiel zonder licht. Beklaagde zeide, dat hij woest had gereden, lfij moest in verband met de bevalling van Zijn vrouw een pleegzuster halen en was toen wat zenuwachtig geweest De Ambtenaar wilde daarmede rekening houden en vroeg slechts f 1 subs. 1 dag. De beklaagde wilde graag zonder straf vrij komen. Hij verdient maar f 10 per week De Kantonrecher, bedenkende, dat zoo'n geval niet eiken dag voorkomt, ontsloeg den uian van straf. P. J. C., chauffeur in Den Haag, had op 23 October, circa 5.26 uur 's namiddags met een auto te Leiden gereden zonder dat de lichten waren aangestoken. Beklaagde had er niet aan gedacht, om dat het nog haast licht was. Eisch f 10 of '10 dagen. Maria Henriëtte H., te Leiden, had 's Za terdags op de markt alhier gereden op een rijwiel. Beklaagde bekende, maar achtte zich ver ongelijkt, omdat een heer die achter haar reed vrij mocht doorgaan. Eisch f 1 o fl dag. J. G. B. II., chauffeur te Leiden, had in het Noordeinde met te groote snelheid met een motorvoertuig gereden. Hij reed niet snel, zeide hij. Toch het dubbele van wat hij rijden mocht, meende de Ambtenaar, die f 5 subs. 5 dagen eischte. J. J. de Gr., chauffeur le Den Ilaag. stond voor dezelfde overtreding terecht. Ook deze pucende kalm gereden te hebben. Eisch f subs. 5 dagen. Uitspraak irt al deze zaken over twee weken. DE ALGEMEENE TOESTAND. De verordeningen der Rijn land-commissie Egypte en de Volkenbond.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2