UIT DE OMSTREKEN. L. v. ESCH Wz. Donkerst. 5, VRAGENRUBRIEK. opdat rr.cu tot een goed eindresultaat zal kunnen komen. Wat hel protocol betreft, leek de vorm van hot vroegere voorstel-Cc-cil spr. veel beter dan dien van het thans bestaande protocol. Spr. vraagt waarom men niet ge komen is tot amendeering van het protocol. Bepaald is dat amendementen binnen 2 maanden moesten worden geratificeerd. In dit verband wacht spr. groole moei lijkheden en hij wijst er op dal van de tot dusver ingediende 14 amendementen er slechts 1 is goedgekeurd. Het kan derhalve vele jaren duren, voordat alle landen het protocol zullen hebben omgezet in amende menten op het Pact. En dit kan tot gevolg hebben dat landen, die thans warm er voor zijn. na dat lange wachten lauw zijn ge worden. Inlusscben hangt daarmede het protocol in de lucht. Spr. vraagt den mi nister zich nog eens ernstig aan deze quaes- tie te wijden. Hoewel spr. deze kritiek op den vorm heeft geuit, neemt dit niet weg. dat de ge dachte. welke aan het protocol ten grond slag ligt een goede is en spr. twijfelt er niet aan, of ook Nederland zal tot de stalen be- hooren, die tot dit protocol zullen willen toetreden. Spr. zou een toetreden van Ne derland tot het protocol dan ook van harte toejuichen. Spr. vraagt den minister, wat nu. na Ge neve cn na het Protocol de rol zal zijn van het Permanente Hof van Arbitrage. Wat het begrip der veiligheid betreft, vraagt spr. of do regeering dc veiligheids clausule ten volle aanvaardt. Drieërlei standpunt is mogelijk: het neutraliteits- standpunt. het standpunt van de Tolstoria- nen, dienstweigering enz. die zich op het standpunt stellen, dat men zich prijs geelt aan alle oorlogsgeweld, en ten slotte het standpunt van Genève; het: een voor allen 2n allen,voor één". Dit laatste standpunt acht spr. het juiste Ook voor ons land lijkt spr. dit standpunt waarbij getracht wordt den moorddadigen staat in toom te houden de beste oplossing, en daaraan past niet het streven naar na tionale ontwapening. Het staat voor spr. vast, dat, wanneer wij toetreden tot het protocol, wij ook op ons nemen den plicht om het eerlijk en hvaal na te komen. De heer VAN RAVESTEUN: En des noods to vechten De heer DRESSELHU1JS: Ook om be reid te zijn tot vechten, zelfs tegen vrienden .van den heer Van Ravesteijn, wanneer zij ens land willen binnendringen. Wanneer men aanvaaidt dc voordeelcn van Genève, dan zou bet klaploopcrij van de allerergste soort zijn wanneer men anderen do ver plichtingen zou willen opleggen, welke wij zelf kunnen vervullen en welke verplichtin gen we moeten nakomen. Dc heer LOVTNK (C -H.) (Slecht ver staanbaar) vraagt, of het geen overweging vei dient enkele met Duitschland gesloten handelsverdragen te herzien, teneinde deze ïr.ccr JTi overeenstemming te brengen met dc sedert hei sluiten er van gewijzigde toe standen. i De handelsbetrekkingen tusschen Duitscli land nemen gelukkig weer zeer toe, en al het mogelijke moet worden gedaan om den handel tusschen beide landen zooveel mo gelijk in de hand te werken. De heer VAN RAVESTEIJN (C. P.) is ran mccning, dat het protocol het stempel dra-agt van de democratisch pacifistische pc-riode van het kapitalisme, welke periode echter niet lang heeft geduurd en welko episode thans achter den rug is. De beperking van de bewapening was voor de bezittende klasse in tweeërlei op zicht een noodzaak. In de eerste plaats we gens de zee; hooge financieele offers, die gebraoht moesten worden en in de tweede plaats, omd.it de groote volkslegers een ge vaar werden voor het internationaal kapi talisme. Dat men th.-ms niet meer de democratische pacifistische illusies huldigt blijkt wel uit den val van het kabinet MacDonald in En geland, on aan dc verkiezing in do Ver. Staten van Coolidge tot president. Het imperialisme viert thans weer hoog- ij en een golf vaD militarisme gaat weer over de wereld. De Volkenbond is eeo middel om de vol ken in slaap te sussen mot pacifistische phrascn. resultaat nu van de laatste volkenbondsvergadering is het bekende pro tocol. Van do ontwapeningsconferentie kan niet anders worden verwacht dan een herhaling van de conferentie van Washington, waar van het resultaat nihil is geweest. Reeds nu heeft Engeland laten weten, dat het niet tot het protocol zal toetreden. Ook spr. verklaart zich togen toetreding tot het protocol, omdat daardoor nog veel te- veel geschillen buiten arbitrage worden gehouden. Aanvaarding van liet protocol bcteckent het zich onderwerpen aan mili taire en economische dwangmiddelen, waar san dan ook Nederland verplicht zou moe ten meedoen. Dit acht spr. onoverkomelijke bezwaren. Tenslotte bespreekt dc heer Van Ravo- élcijn de totstandkoming van een verdrag met Turkije. Het doet spr. genoegen; dat dit verdrag met Turkije is tot stand ge- Komen, dat nog altijd is het bolwerk tegen het imperialisme. Hij betreurt evenwel dat de minister ook met is gekomen tot een verdrag met Sovjet. -Kusland. Spr. er echter van overtuigd, dat ook ^ederland door den drang der omstandig heden wel gedwongen zal worden, een ge zant naar Moskou te zenden. 'Vanneer de erkenning van Sovjefc-Ru*- -fud een feit zal zijn geworden, zal Neder- and den opbouw van dat machtige rijk ttoeten steunen door het verstrekken van leening. Ho heer BIEREMA. (V.-B.) hoopt dat Jöimster ai zijn invloed zal aanwenden om ccvnar. dat dreigt te ontstaan voor den afzet naar Duitschland voor onze Boskocp- sehe kweekers tengevolge van het door dc Daitsche regecring ingediende wetsontwerp oin bevoegd te zijn tot tijdelijke verhooging van tarieven, af te wenden. Spr. dringt aan op het sluiten van goede handelsverdragen en verklaart zich tegen een agressieve handelspolitiek. De heer VAN VOORSI TOT VOORST (R.-K.) bcsp.'cekt den uitvoer van land- en tuinbouwproducten naar Duitschland, welke producten volgens een door de Duitsché re geering ir-gcdiend wetsontwerp worden be dreigd met een verhoogd invoerrecht. Deze vevbooging zal vooral van nadeel 7.irn voor onze Boskoopsche kweekers en spr. vraagt den minister pogingen aan te wenden om een dergelijke verbooging te voorkomen. We moeten komen tot een nieuw verdrag met Duitschland, onafhankelijk van België en in welk verdrag de meeatbegunstïging is opgenomen. Do heer VAN DER BILT (R.-K.) behan delt het rijwiel verkeer met België. Spr. wil het stelsel van reciprociteit toe gepast zien, en de Belgen op dezelfde wijze behandelen ale. de Hollanders in België wor den behandeld. Dc heer MARCHAXT (V.-D.) zegt, dat bc-t zijn aar dacht heeft getrokken dat de Indische regeering het bij de behandeling van het Vloctwetsontwerp heeft willen doen voorkomen, alsof dit ontwerp beteekende een handhaving van de neutraliteit. Daarmede heeft die Regeering blijk gege ven niet begrepen te hebben de nieuwe in to.-nationale positie, welke ons land thans ir neemt. Spr. vei werpt de stelling dal; Nederland, wanneer het is toegetreden tot het proto col, een zehstandige weermacht moet on derhouden Noch in het Pact, noch in het protocol is opgenomen een bepaling, dat elk land een eigen zelfstandige weermacht moet blijven onderhouden, doch naar sprekers oordeel is de geest van Pact cn protocol, dat elke beperking der bewapening, die wordt be reikt, moet worden beschouwd als winst. De opvatting van den Volkenbond als een onderlinge garantie van de leden i« naar sprekers overtuiging fout en in strijd met den geest van het Pact. Wanneer die opvatting juist zou zijn, zooals door den heer Rutgers is betoogd, dan zou de Volkenbond iets zijn wat hij niet mag en wat hij niet moet zijn. Spr. gait zelfs verder en zegt dat, ware die opvattiDg juist, Nederland nooit tot den Volkenbond had mogen toetreden. Door toetreding lot den Volkenbond heeft Nederland vele vrijheden prijsgegeven, maar wat door die toetreding niet is prijsgegeven, is de vrijheid om de bewapening te beper ken, om te breken met de zelfstandige weermacht. Spr. behandelt vervolgens verschillende passages uit hel Verslag van de Volken bondsvergadering. Nederland is thans verplicht zijn gebied open te houden voor operatie*. Daarbij heb ben we niets aan een zelfstandige weer macht. We weten niet wat het contingent zal zijn, dat de Volkenbond vraagt, maar wel, dat we niets hebben aan hetgeen we thans hebben. De VOORZITTER merkt op, dat de lijd van den heer Marchant om is. De heer TILANUS (C.-H.) zal in plaats van den heer Schokking, die licht ongesteld is, eenige opmerkingen maken. Spr. acht de grondgedachte van het protocol zeer toe te juichen. Toch heeft spr. enkele bedenkingen. Spr. vraagt of de '.amenslelling van den Raad van den Volkenbond, zooals deze tot dus ver was, niet in den weg slaat aan de ver krijging van andere verhoudingen. Spr. vraagt of voor de mogelijkheid, dat onze weermacht over de grenzen zal kun nen worden gezonden niet wijziging van 3e Grondwet noodig is. In t-cgin>c-l verklaart spr. zich niet legan liet protocol. Hij kan geen vrijheid vinden ondanks eenige bedenkingen zich daarvan afzijdig te houden. De heer RUTGERS (A.-R.) juicht ook de gedachte, die aan het protocol ten grond slag ligt, van harte toe. Omtrent de verdichte arbitrage gevoelt spr. zich niet geheel gerust. In de eerste plaats loopt men kans, dat men uitspraken krijgt, die te zeer zijn ge baseerd op de politiek in plaats van op het recht. Voorl3 kan door verplichte arbitrage het aantal arbitragezaken onnoodig worden uitgebreid. Verder wijst spr. op de macht van beleekenis, wel^e den raad van den Volkenbond door de verplichte arbitrage krijgt. Ook vraagt spr. of de nakoming van de uitspraken wel verzekerd is. Ten slotte merkt spr. op, dat de algemeene strekking van e?n verplichte arbitrageregeling con servatief is. De algemeene 3trekking van hel protocol en de arbitrage is de veilig heid van het verdrag van Versailles. Ondanks de genoemde bezwaren moeten we niet uit liet oog verliezen, dat bij niet- aanvaarding der verplichte arbitrage altijd blijft dreigen het alternatief oorlog, en juist dit punt doet over bezwaren heenstappen. Het vertrouwen voorts in de veiligheid ligt in de veronderstelling, dat alle leden hun verplichtingen nakomen, doch eon waarborg is noodig voor het geval een der leden 2ijn verplichtingen niet nakomt. De leden zijn dus voor elkaar garant. De garant nu verplicht zich om loyaal en krachtig medewerking te verleenen. Ook Nederland kan dezen eisch aanvaarden. Ze is een re delijk en een zedelijk doel voor bewapening tegen een aanvalsoorlog. Wat de beperking van de bewapening betreft, deze zal conditio sine qua non zijn. Ten slotte zegt spr. dat het nog twijfelach tig is» of wel bereikt zal worden, wat men zich te Genève van het protocol heeft voorgesteld en daarom kan spr. zijn aan drang vooralsnog niet voegen bij die van de leden, die tot teekening wer.schen over te gaan. 13e minister vangt zijn rede aan. De vergadering wórdt geschorst tot he- demniddag l uur Wassenaar. Gemeenteraad. Woensdagmorgen v-rgaderde de raad dezer gemeente,onder voorzitterschap van den bu.-gamees!er. Tegenwoordig alle leden. De nolulen der vorige vergadering worden onverandrd vastgesteld. Ingekomen zijn o m Goedgekeurd raadsbesluit lot liet ten ge schenke aannemen van de marmeren leeu- weivgroep voor iluize „De Paauw". Goedgekeurd raadsbesluit lot verliooging van de buren van aan particulieren ver huurde woningen. Beschik lang van Ged. Staten, houdende nadere regeiing van de jaarwedden van burgemeester, secretaris, onvanger en wet houders. Door de toename van het zielen aantal is de gemeente in een liooger bezol digingsklasse gekomen. De jaarwedden van burgemeester, secretaris, ontvanger worden dientengevolge [200 hooger en die van dc wethouders gebracht van t 420 op t 650. Van de herbenoemde leden der Commis sie tot Wering van Schoolverzuim is bericht ingekomen, dat zij die benoeming aanne men, met uitzondering van den lieer W. A. Koning. Al deïe stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Door het ljd van den raad, den heer Provo Kluit is een voorstel ingediend lot uitbrei ding van de straatverlichting op den Schouwweg, de Scho-uwlaan, en de Molen- inan van het Molenplein tot Kerkdam. Wordt gerenvoyeerd naar B. en W. om advies. Door den heer D. G. Knijnenburg, hoofd der school aan de Waalsdorperlaan, is een brief ingezonden, waarbij hij te kennen geelt, dat het billijk is, dal aan mej. Koops, oen vergoeding wordt toegekend voor door haar gepresteerde diensten als assistente over de tweede hellt van September 1924. Op voorstel van B. en W. wordl zonder hooldelijke stemming besloten aan mej. Koops een gratificatie toe Ie kennen van 25 gulden. Op een adres van het bestuur der Kweek school voor Vroedvrouwen Ie Heerlen, om een subsidie uit de gemeentekas, wordt op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt. Ken reclame legen zijn aanslag in hel schoolgeld van B. Kemme wordt op voorstel van den controleur der gemeentebelastingen van de hand gewezen. Op een achttal verzoeken om onlheBing van liet verbod tot bouwen op grooler af stand van 10 Meter van den openbaren weg wordt gunstig beschikt. De Voorzitter deelt mede, dat enkele per sonen bereid zijn de door hen verschuldigde grondrenten al le koopen, mils zij de toe zegging ontvangen, dat, wanneer de gemeen te de procedure, welke de omtrent al of niet geldigheid der heffing zat worden gevoerd, zal verlieizen, de bedragen ran afkoop wor den teruggegeven. De Raad kan zich hiermede rereenigen. Tot lid der Commissie lot wering van Schoolverzuim in de vacature Konings wordl met algemeene stommen benoemd de- heer D G, Rnijnen-buiig, hootd der 0. L School No. 2. Tot lid der Plaatselijke Schoolcommissie wordt bij acclamatie herbenoemd de heer C. N. J. Meijsing en benoemd in de vacalure De Veij Mestdagh, de heer C. van Tol. Door Ged. Stalen is teruggezonden de ge meenterekening over het dienstjaar 1922 met verzoek om alsnog eenige wijzigingen aan le brengen. Eenige der gemaakle opmerkingen zijn van zuiver administratie-ven aard, anderen brengen wijziging in de eenmaal vastge- slelde cijfers. B. en W. slellen voor aan de gemaakte bedenkingen tegemoet te komen en de reke ning 1922 en als gevolg daarvan ook die over 1923 opnieuw vast te stellen, waarloe met algemeene stemmen wordt besloten. Hierna doet de voorzitter mededeeling van de gehouden inschrijving voor het ma ken van een cenlrale verwarming in huize „De Paauw". Het blijkt, dat het laagst is ingeschreven door de firma Deerns en Westeringh te 's-Gravenhage voor f 6358. Zonder hoofdelijke stemming wordt be sloten hel werk aan genoemde firma oo le dragen. Vervolgens worden opnieuw vaslgesleld de pensioensgrondslagen van een aantal ambtenaren. Thans is aan de orde een verzoek van bet Kerkbestuur der parochie van „De Goe de Herder" alhier, om de benoodigde geiden te willen toeslaan voor de stichting van een R.-K, school voor gewoon Lager Onder wijs op een terrein, gelegen aan den Drie sprong. Het ligt in de bedoeling een school le houwen, ruimte biedende voor minstens 97 leerlingen en bestaande uit 3 leslokalen en een gymnastieklokaal. Bij het verzoek is overgelegd een staal, bevattende de namen van 60 kinderen, die bij de opening de school zullen bezoeken. De heer Drop had aanvankelijk bezwaar •un gelden voor deze school toe te slaan. Nu hij heeft gehoord, dat zooveel leerlin gen de school zullen bezoeken en de plaats van stichting in aanmerking genomen, is hij er niet legen. Met algemeene stemmen wordt daarop de gevraagde medewerking verleend. De begrooling 1924 wordt gewijzigd in verband met het opbrengen van nieuwe posten. Vervolgens is aan de orde hef voorstel van B. en W. om een rechterlijke beslissing uit te lokken ten aanzien van de geldigheid der inning van door particulieren verschul digde grondrente. De voorzitter deelt mede, dat mr. Tan Kuijk. de rechtskundige raadsman der ge meente, heeft geadviseerd tot hel voeren van een proces. De heer Drop slelt de vraag, of het niel mogelijk was tot een schikking te komen. De voorzitter zegt. dal hetgeen werd aange boden. belachelijk is te noemen. De heer Prins is er voor, dat deze zaak nu maar door den rechter wordt uilge- maakt. De voorzitter zegl, dal het in de bedoeling ligi. den Baad in kennis le stellen van aan nemelijke voorstellen, die voor hel uitbren gen der dagvaarding mochten zijn ingeko men. In hel tegenovergestelde geval zal tot in hoogste instantie worden gegaan. Eveneens wordt met algemeene stemmen goedgevonden ecD proces le voeren legm den heer Knighl alhier, ten einde uitge maakt te zien of het pad, liggende voor het perceel van den heer Knight al of niet openbare weg is. Op voorstel van B. en W. wordt besloten een rekening-courant-overcenkomst aan te gaan met dc Bank voor Nederlandsche Ge meente. De gemeente heeft vaak een groot bedrag aan kasgeld, belegd bij de Rijkspost spaarbank. Aangezien deze instelling slechls lot can bedrag van 11200 rente vergoed, wordt door de gemeente bij deze wijze van belegging nadeel ondervonden. Met algemeene stem men wordt hiertoe besloten. Ten sTotte is aan de orde een voorsiel van B. en W. tot wijziging der instructie voor de vroedvrouw. Tot nu loe waren twee geneeskundigen als plaatsvervangers van de vroedvrouw aangewezen. Deze regeling gaf lot moeilijkheden aanleiding, waarom B. en W., in overleg met de vroedvrouw, een andere regeling voor de vervanging heb ben getroffen. Voorlaan zal de vroedvrouw hebben te zorgen, dat zij bij verhindering door een of meer bevoegde vroedvrouwen of geneeskundigen voor haar rekening zal worden vervangen. De vervangers zijn ge houden dezelfde verplichtingen na le komen als bij in instructie aan de vroedvrouw zijn opgelegd. Bij aanvaarding van deze wijzi ging stellen B. en W. verder voor: lo. dc inslruclie le doen ingaan 1 Jan. 1925 en de oude inslruclie met ingang van dien datum in 1e trekken; 2o. met ingang van 1 Jan. 1925 op te heffen de belrekking van genees heer-plaatsvervanger; 3o. op grond van deze opheffing eervol ontslag tc verlpenen aan do hoeren Van Praag en Duetz, als genees kundigen-plaatsvervangers. Met algemeene stemmen worden alle voorstellen aanvaard. Hierna stelt de voorzitter aan de orile de behandeling der gemeentebegrooting en die van het Gasbedrijt De heer Provo- Kluit zegt, dat de post onvoorziene uitgaven op de bagrooiing van het gasbedrijt veel hooger geraamd is dan het vorig jaar, terwijl er geen toelichting bij gegeven is. De voorzitter zegt, dat deze post als sluitpost dient en bijgevolg het verschil aangeeft tusschen de geraamde ontvangsten en uit gaven. De heer Prins z°gt, dat de keurloon-u veel meer opbrengen dan voor de uilgaven van den keuringsdienst noodig is. Hij meent, dat de gemeente geen voordeel of winst van dezen dienst mag genieten en stelt daarom voor esn verlaging van het keurloon op varkens in te voeren. De voorzitter z gt, dat B. en W. bereid zijn na te gaan; of het keurloon te hoog is. Is zulks het geval, dan zijn zij bereid met voorstellen tot verlaging te komen. Vervolgens zegt do heer Prins, dat Leiden keurloon helt van uit deze gemeente ingevoerd vleesch, terwijl andere gemeenten zulks niet doen. Hij vraagt, of hierin geen verandering kan worden gewacht. De voorzitter belooft te overwegen of hieraan iets te doen is. De heer Th. Vogeis vraagt, of in de kosten van straatverlichting onder volgno. 102 op f5000 uitgetrokken is begrepen de verlichting naar Huize „De Paauw". De voorzitter antwoordt hierop ontkennend en zegt, dat t.z.t hiervoor een suppleloire be grooting zal worden ingediend. De heer Wouters vraagt, of het o) volgno. 13J uit getrokken bedrag van f200 voor onderhoud van plantsoenen wei voldoende is. De voor zitter zegt, dat in 1925 nog geen uit breiding van plantsoenen te wachten is. De heer Gussekloo is van raeening, dat de tijdelijke klerk ter secretarie te laag be zoldigd wordt. Hij heeft ruim 6 dienstjaren en heeft wel eenige aanspraak op verhoo ging. De voorzitter zegt, dat deze amb tenaar moeilijk zal vooruit komen, wanneer hij zich niet op de studie gaat toeleggen. Bij post volgno. 133, Jaarwedden van het personeel bij pub*ke werken, verzoekt de beer Drop om liet tweede gedeelte van het voorstel tot handhaving voor 1925 van den tijdelijken teekenaar Bontenbal in te trekken. De door den beer Drop gewraakte zinsnede betreft het verbod van h:t ver richten van particulier vverï door dezen ambtenaar. Spr. acht dit verbod overbodig, want B. en W. hebben die bevoegdheid reeds. Waarom wordt in dit geval d; Raad geroe pen? Hij is van meaning, dat bij aanneming beroep op den Raad, wat reeds eerder 13 toegestaan bij een vroeger besluit, geen zin meer heeft. De voorzitter zegt, dat het geenszins in de bedoeling heeft gelegen, om langs een zijdelingschen weg te be reiken, wat openlijk niet mogelijk was. De bedoeling van B. en W. is geweest, den heer Bontenbal tijdelijk te handhaven en particulier werk te verbieden. Beroep op den Raad blijft gehandhaafd. Hierna ont stond een wijdloopige discussie over de al of niet juistheid van de voorlichting, door den heer Bontenbal gegeven omtrent een onderhoud van dezen ambtenaar van B. en iW. Tenslotte doet de voorzitter een voorstel om den heer Bontenbal een vaste aanstelling te geven. De heer .Versteeg moet het nemen van een beslissing thans ernstig ontraden. Dit voorstel komt te plotseling. Hjj wil den heer Bontenbal voorloopig nog een jaar handhaven. De heer Mansvelt bepleit aan neming van het voorstel van B. en W. Dit voorstel wordt aangenomen met 10 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Drop, Rujjs en ProTO-KIuit. Do heer .Versteeg constateert, dat, niettegenstaande de uit gaven hooger zjjn geraamd, de belasting Diet behoeft te stijgen. Dit heeft hem weer* houden om salarisverlaging voor te stellen .Vervolgens vraagt spr. of de Huurcommissia nog niet kan verdwijnen. De voorzilter zegt, dat het geringe bedrag als waarborg vooB do huurders nog wel gewettigd is. Dart heeft het zijn aandacht getrokken, dat geert post is geraamd voor den Oostdorperweg* De voorzitter zegt, dat van dit werk een togrooting is opgemaakt. Enkele eigenaren van langs dien weg gelegen gronden blijven echter nog weigerachtig om san de ver betering mede te werken. B. en W. hopen, dat deze menschen alsnog tot medewerking zullen besluiten. Zij willen dan spoedig met raoere voorstellen komen. Tenslotte zegt de heer .Versteeg, dat het hem ho.dt ge troffen, dat deze gemeente zooveel moet betalen aan andere gemeenten fn de kosten van het onderwijs. De voorzitter zegt, dal deze uitgaven door de wet aan de gemeentCD is opgelegd. Hiern3 wordt de begrooling vastgesteld. De gewone dienst in ontvang en uitgaaf met f663103.29, de kapitaai- dienst met f796510.101/- met 11 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Drop cn Provo-Kluit. De begrooting van het gas bedrijf wordt vastgesteld Afd. I. in ontv. en uitg. met f 122073.25, Afd. II. met 1192991.78. Hi:rna wordt ds vergadering tot 's middags geschorst. In de voortgezette vergadering van den gemeenteraad brengl de Voorzjltcr ter taiel een twintigtal bezwaarschriften legen het ontwerp uitbreidingsplan, met de bedoeling daaromtrent oen principieele beslissing uit le lokken, aangezien eerst hel advies der Gezondheidscommissie moet worden inge wonnen alvorens oen definitieve beslissing kan volgen. Een 5 tal bezwaren hebben be trekking op perceelen, gelegen binnen do bebouwde kom van het dorp, waarop voor rr.eer dan een derde gedeelte beslag wordt gelegd voor den aanleg van een straat of p.lcin. Aangezien (lit in de naaste loekomst de gemeenle lol onteigening zou verplichten, wordt besloten dc kom van het dorp uil liet ontwerp lo lichten. Aan verschillende be zwaarschriften zal wordien tegemoet geko men door hel aanbrengen van een meer of minder ingrijpende wijziging, terwijl enkele geheel worden afgewezen. Builen .dc ingediende bezwaarsohriflen worden door B. en W. ook nog enkele wijzi gingen voorgesteld, waarmede de raad zichi kau vereenigen. Hierna deelt de Voorzilter namens B. en W. hel voorstel om het bedrag van het pre sentiegeld voor de leden van den raad, tot dusverre op f 500 uitgetrokken, le verhoogen lot f 600, in verband met de vermeerdering van het getal raadsleden. Met algemeong stemmen goedgevonden. I Bij den rondvraag dringt de heer Provo- Kluit er op aan, dat de Ooslidorperweg zal worden schoongemaakt. De Voorzitter zegt zulks toe. De lieer Wouters vraagl, of E. en W. al hebben uitgezien naar uit te voeren werken voor werkverschaffing. De Voorzitter ant woordt daarop bevestigend. B. en W. zullen t. z. t. als zulks noodig is, lol uitvoering overgaan. De lieer Van Barneveld geeft in overwe ging, bij de uitbreiding van de straat ver lichting ook aandacht le wijden aan da ver lichting van de Sanlihorsllaan. Do Voorzit ter zegt dit toe, maar is van meoning, daj dit meer op den weg van den 'heer Prins ligt om daarin te voorzien. Hij erkent eohteiy dat het wel noodig is met het oog op den locgang van de tramhalte den Deijl. De lieer J. p. Vogels dringt ook aan op' werkverschaffing, maar zou liefst productie! werk willen doen uitvoeren, M Hij noemt als voorbeeld ophooging van bouwterreinen, bij de tramb'rug. Do Voorzitter voelt voor dit werk nte» veel; het zou heel veel koelen en weinig opw leveren. Als de grondprijs met de kosten zou worden verhoogd, zou de grond daar niet \M belalen zijn. Ook wijst de Voorzilter er op'g dat de ingevoerde steunregeling de werken loosheid in de hand werkt. Hij noemt het voerts een treurig verschijnsel, dat zoovelen georganiseerden de bonden hebben veaTateU en is van oordeel, dai het het beste ïb d'B steunregeling maar zoo spoedig mogelijk' weer op le hellen. De heer J. C. Vogels heeft ziciï geërgerd aan de verontreiniging van de Papelaao, waaraan de heer Versteeg een klacht om* trent de Van Zuijlen van Nijeveltetraai toe* voegt. De Voorzitter zegt toe, dat de Pape'-t laan zal worden opgeknapt. Het gedeelte' van de van Zuijlen van Nijeveltstraat, door den heer Versteeg bedoeld, is nog niet im eigendom aan de gemeente overgedragen, Niettegenstaande dat zal getracht worden .rerbetering 1e krijgen, i, Kcrkelijkb oricht. Ned. Prof* BondZondagmorgen, te halfelf, ds* A'w van der Wissel, van Leiden. RECLAME* - Creolen en Javanen En zooveel anderen meer Zij balen voor 'n koopje 638 Bij ons bun stukken leer. J. O., te L. In uw geval zouden wij u aanraden een verzoek tot vrijstelling te richten aan den Inspecteur te Leiden, lsta afdeeling. Abonnee P. Uw aanslag bedraagt: Rijks-ink.beiasting f15, opcenten f4.05, er- dedigmgsbelasting f2.80 en gemeeutebel. 160.30. D. S„ te ll Wij vermoeden, dat het motorrijtuig niet door n op Tijd in aangegeven; in dat geval ia de aanslag juist. I I W: F. te L. De aanslag bedraagt: Kgksinkomstenbel. f24, opcenten f6.18, verdedigingsbelasting f 4.50 en geme nt b«. lasting 167.26, - - -

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 11