Prijsverlaging LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag i December Derde Blad. Anno 1924. BINNENLAND. WYBERT cfe. TWEEDE KAMER. L. v. ESCH Wz. Donkerst. 5. GEMENGD NIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. f4o i385S Dt H.-K. Staatsparty en „Sint-Michair. Het dagelijksch bestuur van den Alge- laeenen Bond van R.-K. Rijkskring-organisa- fjes deelt a&n de R.-Katholieke bladen naar aanleiding van de verschillende persberich ten mede, dat over het besluit tot afkeuring yan de actie „8t.-Miohaël" niet is gestemd, $n dat het communiqué, zooals het is ge publiceerd naar aanleiding van de Bondsbe- aiuursvergadering van Vrijdag j.l., is aan genomen met 13 tegen 7 stemmen. „De Res.-bode" had den dag te voren meegedeeld, dat het besluit van het hoofd bestuur genomen was met 10 tegen 8 stem men. Daaromtrent schrijft zij nu: „Vóór de stemming, bovenbedoeld, werd er ge stemd over een motie-Goseling, die onder handeling met „St.-Michaël" wilde door ter nieuwe commissie zonder den voorzit ter, en deze motie werd verworpen met 10 tegen 8 stemmen. Deze lezing geeft een anderen kijk op de zaak dan het officieel communiqué. „De Glindhorst." De heer Kleerekoper heeft aan den Minister van Justitie de volgende vragen Heeft de Minister van Justitie kennis genomen van de verontrustende mededee- lingen In de pers, omtrent de toestanden, welke op het gesticht „De Glindhorst" heerschen? Is met name den Minister bekend, in hoeverre juist zijn de bedenkingen, welke gerezen zgn tegen de wjjze, waarop de moreele belangen der jeugd daar zouden worden behartigd? Kan de Minister aan de Kaïner de uit komsten mededeelen van een daaromtrent in te stellen grondig onderzoek, dat ook de financieel© gestie van dat gesticht zal omvatten? Het ligt in de bedoeling van den Minister van Binnenlandsche Zaken om dr. J. J. L. van Rijn te benoemen tot bezoldigd vertegenwoordiger voor Nederland in het Permanente Comité van het Internationaal Lan dbou w-Insti tuu t. Brj Kon. besluit is, met ingang van J Januari, aan N. van der Swaay, op ign verzoek eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de Rijks-academie van beel dende kunsten, te Amsterdam, onder dank betuiging. Uit Velzen wordt gemeld: Na een excursie van de Raadsleden naar het on langs aangekochte landgoed „Velzeroord" fe in een Raadszitting besloten het heeren- irois op bet landgoed te verpachten als hotel-pen3*011- In de te .Veenendaal gehouden Raads vergadering is, op voorstel der commissie, belast met het onderzoek in zake het tekort van ongeveer f17000, in het beheer der militaire gelden, de gemeente-secretaris ais Zoodanig geschorst. i— Men meldt uit Arnhem aan het njHbld.": Naar wg vernemen, is jhr. mr. D. J. de Geer aangezocht om zitting ts nemen in den eereraad, welke de rechterzijde van den Arnhemschen Gemeenteraad gevormd wil zien inzake de gestie van den wethou der J. Wu Ysselmuiden, als accountant van de failliet verklaarde N. V. Hanzebank. Dt heer De Geer heeft in deze nog geen beslissing genomen. In de algemeene vergadering van bandeel houders van de N. V. Maatschappij tot Exploitatie van Jaarbeursgebouwen, te Utrecht is verslag uitgebracht over de werkzaamheden in 1923, welk verslag, benevens de balans en winst- en verlies rekening over dat jaar, ongewijzigd zgn jgoedgekeurd. Het „Tgdschrift voor Postergen en Telegrafie" deelt mee, dat een aantal hoo- gere ambtenaren bij P. T. en T. hun aX- vloeiïngsbrief reeds heeft thuisgekregen. He datum van heengaan is 1 Mei a.s. Nader wordt gemeld, dat het in de be doeling ligt een voorschrift in de Boterwet op te nemen, waarbij de verkoop van boter fcn margarine in dezelfde lokalen wordt verboden. De Minister van Binnenlandsche Zakefi éd Landbouw heeft tot de sluiting van de j acht op wilde ganzen aan alle houders van Jachtakten vergund op den door hen ge bruikten grond, in gebruik bij anderen, van wie Zij daartoe toestemming hebben verkre gen wilde ganzen te vangen door middel van vang- of treknetten, waarvan de vleu gels een lengte hebben van meer dan 10 me iter, gemeten van stijggaren tot stijggaren, zooals het is bevestigd aan de bovenlijn, fen een breedte van meer dan 2 meter, ge meten volgens de lengte der staven, en waarvan de mazen een lengte en breedte hebben van meer dan 3 c.M. In antwoord op een desbetreffende uifc- boodiging van den secretaris-generaal van den Volkenbond heeft de Nederlandsche tegeering bericht, dat zij bereid is deel te fremen aan een conferentie, die tegen April of Mei 192'3 zal worden bijeengeroepen, ten einde te beraadslagen 'over het ontwerp verdrag nopens het toezicht op den inter nationalen handel in wapenen, munitie en Oorlogsmateriaal, als uitgewerkt door de gemengde tijdelijke commissie van den Vol kenbond. Naar aanleiding van den brief van het i.ederlandseh Verbond van Vakvereenigin- fcen aan het. Alg. Nederlandsch Vakverbond eeft het A.N.V. gisteren den volgenden rn?f aan het N.V.V. gezonden: In den brief van 26 September 1.1. deelt u ÏaJt ae8W' ontworpen fusievoor- en ons verbond zijn verworpen; tn dien van l Dec. heet het, dat ons verbond bet beginselprogram heeft verworpen. Noch het een, noch het ander is juist. Ons verbond heeft, zooals a trouwens be kend is, daarover zelfs niet gestemd, maar op 33 Me: 1922 besloten uw en ons bestuur te zamen dat het fusierapport en de daar op betrekking hebbende voorstellen van ere agenda der vakcentrales en aangesloten bonden dienen te worden afgevoerd. Wij verwijzen u hiervoor naar uw eigen orgaan „De Strijd" van 3 Juni 1922. Wij constateeren hierbij tevens, dat u niet op de door ons gestelde vragen in uw laat- sten brief en evenmin in dien van 26 Sep tember" antwoord geeft. De voorstellen, door u gedaan aan het verbond van hoofdarbeiders, waarnaar u verwijst tn uw brief van 1 dezer, werden door ons bestuur, zooals u reeds in onzen brief va 24 November werd medegedeeld, niet als een antwoord beschouwd, en vor men, naar de meening van ons algemeen bestuur, geen basis voor besprekingen. Waar verschillende uwer vooraanstaande bestuursleden nadrukkelijk hebben te ken nen gegeven, dat het beginselprogram 1922, thana door het N.V.Y. nkt meer wordt aan. vaard, waarvan trouwens uw voorstellen, gedaan aan het V.V.H., ook radicaal atwlj- ken, stelt het bestuur van ons verbond prijs op een onomwonden, klaar en duide lijk antwoord, om vast te kunnen steh*« of het nadere voorstellen aan de bij verbond aangesloten organisaties kan voor leggen. Mocht uw verbond niet voornemens zijn, zijn relaties met de S D A.P. te wijzigen overeenkomstig het beginselprogram 1922, dan zal er uwerzijds toch wel geen bezwaar bestaan, dit mede te deelen. Indien wij. handhavende den termijn ge noemd in onzen brief van 24 November, den 24sten December hieromtrent niets naders van u hebben vernomen, zullen wij moeten aannemen, dat u beide vragen, door ons gesteld, ontkennend beantwoord RECLAME. liuiuiiiiiiiuuiiaiiiiiiUiiiiiiiiiiiiiiiii>iii!iiiiiili|iurjiiiliiiiiiu'iltiiiuir.ri.ui,.ii.ïïïTiii..u groote doozen TABLETTEN Bij Apothekers „en Drogisten. nnnnwmiRimwn»»»"»" rnn 65 •••iiiiiimiiniiiciii •-* 614 (Zitting van gisteren). Staatsbegrooting voor 1925. Hoofdstuk V A (Onderwijs.) yoortgegaan wordt met de behandeling van hoofdstuk V A (Onderwas) dor Staats, begrooting voor 1925. De algomeene beschouwingen worden voortgezet. De hoer VAN WIJNBERGEN (R.-K.), de tijden in aanmerking nemend, ineen t reden tot tevredenheid te hebben. Deze minister heeft ten volle aanspraak op dank, en waardeering voor zijn werk. Wanneer de minister had kannen doen wat hjj wilde, dan had hij nog oneindig veel meer den dank verdiend. Ten onrechte is critiek geoefend op 's minister bezuinigingen. Misschien zrjn nog meer bezuinigingen mogeljjk en daarom is hij er voor, dat de L. O.-wet nog eens grondig wordt herzien. Hoe dat moet geschieden, laat hij liever in het midden. De grieven ten opzichte van de gemeentebesturen dienen eens ernstig onderzocht te worden en spr, juicht de instelling van een onderzoek daarvan zeer toe. De openbare school wordt z.i. niet achtergesteld; zij houdt altjjd een voor sprong. Dat haar aanzien dalende is, is niet de schuld van den minister. Voor standers van de openbare scholen zenden vaak hun kinderen naar bijzondere scholen. De eenheid voor de wet is eenigermate gedaald en dat bespeurt men ook eeniger mate bij het onderwijs. Het gevaar be staat, dat de bezuinigingen worden diensb baar gemaakt aan de achterstelling van het bijzonder onderwijs. Spr. wjjst b.v. op het bijzonder bewaarschool-onderwijs. Ten aanzien van het kweekschool-onder wijs verschilt hij van meening met den minister. Hij vraagt den minister dit punt nog eens te overwegen, want de wijze van toepassing der wettelijke bepalingen acht hij niei juist. Nopens het Nijverheidsonderwijs wijst hij op de houding der gemeentebesturen. De opvatting van den minister mogen sjj ter harte nemen. In het algemeen is het noodig eens na te gaan, welke verschillen er zijn ontstaan over de toepassing van alle onderwijswetten, opdat deze Worden weg genomen. Met enkele kweekscholen is het zddrer gekomen, dat de directeur der school te 'Hillegom zich per open brief heeft gewend tot den minister. Er moet een verandering komen. De heer KETELAAR (V.-D.) bespreekt art. 73. Hij citeert ook het geval te Arn hem, waar van de 160 handteekeningen er maar 12 waarde bleken te hebben. In Utrecht liet men teekenen door ouders, die jongens hadden, terwijl het voor een meisjes school was. Met slinksche streken tracht men oprichting van scholen mogelijk te maken. De minister kan dit niet helpen, maar hij moet onderzoek instellen. Het zijn slinksche streken, kwade praktijken en spr. begrijpt niet, dat de rechterzijde niet wil meehelpen om deze tegen te gaan en door een commissie dit punt te laten onderzoe kon, opdat er paal en perk aaa gesteld wordt. - Dat de bijzondere opleiding in het nauw is gebracht, spreekt deze afgevaardigde aan de hand van cijfers, die een daling van het openbaar en een stijging van het bijzonder opIeidiDgsonder\yijs doen zien, met nadruk tegen. Spr. begrijpt niet, hoe men durft volhouden, dat het bijzonder onder wijs is achtergesteld. Hp hoopt, dat de minister de juistheid van spr.'s cijfers zal erkennen. De houding van den minister tegenover de parallel-klassen acht hp on juist. In de grooto steden zijn zij onvermij delijk en spr. ziet er ook geen nadeel in. Is de voorlichting, die de minister krijgt nopens de wenschelpkheid van ophefcing der opleidingsscholen wel altjjd juist? Spr. vertelt een geval van een wethouder, die over een voorgenomen opheffing praatte met een hoofdambtenaar. Deze zside, dat de minister wel stapelgek moest zjjn, als hp naast een kwijnende bijzondere inrich ting een rpks-zuigpomp liet bestaan. Spr. komt op tegen de bewering van moj Westerman, dat de opheffing van het ambulantisme in het nadeel van de school is geweest. Hij begrijpt niet, hoe het plaat sen van een besten onderwijzer voor een klas in het nadeel van het onderwpk kan zpn. De heer RUTGERS (a.r.) meent dat de Vrijheidsbond een tweeslachtige politiek len aanzien van de onderwijsbezuinigingen be tracht. Als die Bond zijn zin had gekregen, dan waren verschillende voorstellen verwor pen. De heer DRESSELHUYS (v.b.) Yeranderdl De heer RUTGERS (a.r.): Men wil altijd wal anders maar het eflect was, dat men verwierp wat de regeering wilde. Voor het vraagstuk van de splitsing der scholen heeft spr. wel degelijk oog. De stich ting der scholen in de groote gemeenten heeft met dit vraagstuk niets te maken Die moet men er buiten laten en dan verandert de kwestie al zeer. Aan de pacificatie dient te worden vastgehouden. De kijk dien mejuffr. Westerman op de splitsingen heeft, is niet overeenkomstig de Grondwet. Een arbitraire beslissing van Gedeputeerde Staten over de wenschelijkheid van de slichting van nieuwe scholen acht hij niet alleen in strijd met de Grondwet, maar ook het beste middel om gauw een eind te maken aan de pacificatie. Tegen art. 73 heeft spr. ook wel bezwaar, Feitelijk is het een onmogelijkheid wat daar in gevraagd wordt, want men vraagt een verklaring van een toekomstig feit en dat is uiterst moeilijk. In de gevallen die de heer Van Zadelhoff citeert, was die algevaardigde steeds partij geweest en dus was hij daarin niet objectief. Hii bracht er iets te veel poli tiek in. Daardoor wordt afbreuk gedaan aan de positie van Gedeputeerde Staten. Met eenige gegevens licht spr. toe, dat bijvoorbeeld het geval Ie Oud-Beijerland niet juist is voor gesteld en dat in het geval te Gouda wel re kening is gehouden met een onderzoek. De verklaring van art. 73 acht spr. er één van twijfelachtige waarde. Spr. wenscht or voor in de plaats te stellen dat hij de opening der school hel vereischte aantal kinderen aanwezig moet zijn wil men subsidie kun nen krijgen. De verklaring wordt dan ver vangen door een toets bij de opening. De heer HEUKELS (a.r.) bepleit een rege ling voor het bijzonder bewaarschool-onder- wijs en verplichting voor de gemeenten om voor dit onderwijs te doen wat zij voor het openbaar bewaarschoolonderwijs doen. Ten aanzien van het kweekschool-onder- tvijs uit spr. eenige wenschen, o.a. wat be treft het school-cindexamen. Algemeen be schouwt men dat als zeer geslaadg. De heer RUTGERS VAN ROZENBURG (c.h.) heeft r.iet de scherpe kritiek gehoord die in het Voorloopig Verslag is geuit. Hij verdedigt het Nijverheidsonderwijs, waar voor altijd nog vele millioenen worden be schikbaar gesteld. Spr. bestrijdt den heer v. Zadelhoff, dat de minister niet geslaagd is als minister van Onderwijs. Wat art. 73 be treft, acht hij een waarborg gelegen in de 15 pet. garantie die gegeven moet worden. Het denkbeeld van mr. Rutgers acht hij onnoo- dig, omdat nog nimmer een school geopend is met te weinig leerlingen. De heer v. RAVESTE1JN (c.p.) bespreekt de salarissen der onderwijzers, die hij zeer onvoldoende acht. Overigens beloogl hij, dal de rechterzijde niet eer tevreden zal zijn vóór de openbare school geheel te gronde is gericht. De hoor SCHOKKING (c.-h.): Zijt gij voor opleiding tot alle christelijke en maatschap pelijke deugden? De heer VAN RAVESTEIJNNeen, natuurlijk niet. De openbare school is al zoo slecht, diat hij best kan begrijpen, dat voorstanders daarvan hun kinderen naar bijzondere scholen ziedden. De minister is een uitnemende uitvoerder geweest van de pacificatie, omdat hij ijverig heelt 'ge werkt om de openbare school er onder te brengen. Spr. wijst op de benoeming van Albert Verwey, terwijl er een veel betere was te vinden, n.l. André Jolles. De MINISTER: Die zijn Nederlander schap heeft prijsgegeven. De heer VAN RAVESTEIJN: Het na tionalistische karakter blijkt daaruit in de benoeming van Verwey. De heer SOHOKKING (c.-h.) verdedigt de handhaving van de theologische facul teit aan die openbare universiteiten tegen over dein heer Visscher, die eerst alles wil afbreken eer hij gaat opbouwen, een com munistische opvatting, die spr. afwijst. De heer DRESSÈLHUIJS (V. B.) komt op tegen de beweringen van den heer Rut gers, dat spr. niet vóór bezuiniging zou zijn. Hij geeft aan wal hij had gewild en waarom hij tegen de wetsontwerpen is van minister De Visser. De MINISTER VAN ONDERWIJS, de heer DE VISSER, beantwoordt eerst eenige detailpunten. Hij wijst af het verwijt, dat hij partijdig zou zijn tegenover hel open baar onderwijs. In 31 van de 33 gevallen van opheffing van openbare scholen heeft spreker het advies van den Raad van Slate gevolgd; in de beide andere gevallen deden zich zeer bijzondere omstandigheden voor, die spr. nader uiteenzet. Onjuist waren ook de opmerkingen van den heer Ketelaar in 51 zake de normaalscholen, gelijk spr, met voorbeelden toelicht. Spr. wijst er op dat in het Voorloopig Verslag veel kritiek is geoefend, waarvan hij niets terugvindt bij deze discussie. Zoo bijv. is de opheffing' der universiteit te Utrecht bepleit, in het V. V. van thans is er geen woord over gesproken. De kwestie van de handteekeningen is verkeerd voorgesteld. Spr. hield wel dege lijk rekening en hij citeerl een kon. besluit, waarbij een aanvrage is vernietigd omdat zij onvoldoende gesteund was. De klacht inzake het bewaarschoolonder wijs wijst de minister eveneens af. De grief van het kweekschoolonderwijs is eveneens ongegrond. Men vergeet maar steeds de financieolc kwestie. Inzake de rechtskwestie meent de minister vast te staan. Op de toepassing der L. O. wet zijn tal van aanmerkingen gemaakt, maar men vergeet alweer dat het hier een nieuw stel sel betreft en dat het aantal geschillen steeds daalt. Een finale herziening acht spr. ongewenscht, tenzij alle partijen hef eens werden en er de politiek buiten lieten. De financieele commissie, gelijk minister Colijn die zich dacht, zou ie weinig beteebe- nis hebben. Ten slotte verdedigt spr. het behoud der theologische faculteit aan de openbare uni versiteiten. Spr. had gaarne gehoord of de heer Visscher het is geweest, die de Utrechlsche universiteit wilde opheffen. De heer VISSCHER (a.-r.): Ik heb het af- deelingsonderzoek niet bijgewoond. De MINISTER vraagt den heer Visscher zijn praclische conclusie eens te geven, op dat spr. houvast krijgt aain zijn bedoeling. Wal hel Fransch betreft, zegt spr. dat hij nog steeds op hetzelfde standpunt staat, maar dat hem het gemis aan medewerking van de zijde van het middelbaar onderwijs zeer is tegengevallen. Als dat niet veran dert, zal hij genoodzaakt zijn hef Fransch weer in de 5e en Ge klasse der lagere school in te voeren. De vergadering word't verdaagd tot heden één uur. KErXA1"rK Creolen en Javanen En zooveel anderen meer Zij halen voor 'n koopje C38 Bij ons hun stukken leer. Naar „H et Volk'- verneemt, hebben zicb in de bijzondere strafgevange nis te Scbeveningen weer onaangenaamhe den met aldaar verblijf houdende dienst weigeraars voorgedaan. Eenigen van hen weigerden, naar de directeur het blad me dedeelde, opdrachten uit te voeren, hoewel de wet he, uitoefenen van werkzaamheden voorschrijft. Als straf werden de werkwei- geraars in de cel opgesloten. Degenen, die op de zaal bleven, zoowel als de gestraften, weigerden hierop als protest voedsel te ge bruiken. Maandagmorgen is deze hongersta- king door tien dienstweigeraars begonnen. Thans blijven nog vier van het voedsel wei geren. Reeds eenigen tijd verdacht de politie te Amsterdam eenige brievenbe stellers var. oneerlijkheid, naar aanleiding va het feit, dat het herhaaldelijk voorkwam dat brieven de plaats hunner bestemming niet bereikten. Een der verdachten werd deze week betrapt, toen hij brieven op het hoofdpostkantoor in zijn zak stak. De twee de werd gisteren in zijn woning in het Staatsliedenkwartier gearresteerd. Deze man had *\r. gewoonte brieven in grooten getale naar huis te nemen en ze daar fee openen. Het geld zoo dit er in zat nam hij er uit. Ook drukwerken, als boe ken, enz. verduisterde hij. Een en ander werd in beslag genomen. De Nederlander O. O., uit Am sterdam, onlangs te Brussel gearresteerd wegens ongeoorloofd opkoopen van goud stukjes van 20 francs tegen den prijs van 05 francs en ook van zilvergeld, is door de rechtbank te Brussel veroordeeld tot een maand opsluiting en een geldboete van tien duizend francs. Drie personen, d''e als me deplichtigen terecht stonden, werden ieder veroordeeld tot betaling van een geldboete tot hetzelfde bedrag. De commissaris van politie te Zeist geett belanghebbenden in overweging om, alvorens goederen te zenden aan oi m relatie te treden met Agardus Marinus van Soest, geboren 14 April 1880, vroeger wo nende „Nooit gedacht" 66, te Zeist, sedert 6 Augustus 1924 vertrokken naar Amerika, inlichtingen omtrent dien persoon bg hem C. v. P. in te winnen. Hij tracht thans nog van uir Amerika in relatie te treden met kunstschilders en lijstenfabrikanten. Men meldt ons uit Enschedé: De politie heeft te Bentheim gearresteerd den eigenaar van 'n bekend warenhuis al daar, die er van verdacht wordt, te zamen met een grossier uit Hamburg en tal van andere personen, groote hoeveelheden, voor het buitenland bestemde, goederen te heb ben geroofd. Tal van kisten met Meissner- porselein, kristallen voorwerpen, pelswerk en andere waardevolle artikelen, welke voor het buitenland en builen Europa gelegen landen bestemd waren, werden de laatste maanden in Bentheim open gebroken, van haar inhoud ontdaan en met steenen en papier gevuld, zóó. dat het gewicht weer overeenkwam met dat op den vrachtbrief. Na een langdurig, nauwkeurig ingesteld on derzoek, is de Hamburgsche politie er ten slotte in ^geslaagd de dieven te ontdekken. Tot dusver zijn reeds 20 personen gearres teerd. De eigenaar van het warenhuis te Ben.1- heim is, naar wij later vernemen, tegen een borgstorling van 200.000 Goudmark voor loopig weer op vrije voeten gesteld. („Vad."). In bo89chen te Bergumer-? heide (Fr.) is een keisteen gevonden, waar van de zwaarte op 5000 K G. wordt geschat. De landbouwer J. E., d ie g i g- turochtend per rijwiel van St.-Michiels- Gestel naar Den Bosoh reed, werd bg hef plotseling oversteken an den weg door een autobus overreden em gedood. Uit een nieuwsbericht: Als merkwaardigheid kan nog gemeld worden, dat de vrouw op den dag van den moord geen andere kleeren droeg dan die, welke zij aan Ead. RECLAME. Lijders aan aambeien kunnen niet beter doen dan Foster's Zalf aan te wenden, welke onmiddellijk verlichting schenkt.'Inderdaad een probaat geneesmiddel. Per doos f 1.76: per tube f 1.612 SCHEEPSTIJDINGEN. STOOMVAART-MIJ. „NEDERLAND". BATOE, thuisr., 3-12 te Marseille. JAVA, 3-12 v. Narvik n. Rott PRINSES JULIANA. 3-12 v. Batavia n. Amst. PRINS DER NEDERLANDEN, thuisr., 4-12 bg Penm verw. PRINSES JULIANA, 3-12 v. Batavia n. Amst. KANGEAN, thuisr., 4-12 bij Perim verw. ROTTERDAMSCHE LLOYD. TAMBORA, thuisr., 4-12 te Colombo verw. SLAMAT, uitr., 4-12 bij Perim verw. MERAUKE, 3-12 v. Hamburg n. Rott. TABANAN, utfr., pass. 3-12 Ouessant GOENTOER, uitr., 3-12 v. Belawan. KON BOLL LLOYD GELRIA, uitr., 45-12 te Pernambuco verw4 HOLLAND AFRIK A-LIJN. JAGERSFONTEIN, thuisr 4-12 bij Gibral tar verw. KLIPFONTEIN, thuisr., 2-12 v. Kiiindini. SALABANKA, uitr., 2-12 te Beira. RANDFONTEIN, uitr., pass. 2-12 Gibraltar. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. POELDIJK, uitr., 2-12 v. Santos. ZIJLDIJK, uitr., 2-12 te Rio Jan NEDERL. EN VREEMDE SOHEFEN. LOOSDRECHT, Rott. n. Arcachon, lag 2.12 bg St. Jean geankerd wegens stormweer. HILLEGOM, 2-12 v. Gibraltar n. Huelva, KINDERDIJK, 4-12 v. Montreal te Hamburg verwacht. ZAANDIJK, Z.-Amerika n. Las Palmas, pass. 2-12 Fernando Noronha. PFALZ, 1-12 v. Rott. te Sabang. COBLENZ, 30-11 v. Rott. te Dairen. ^VIERINGEN, 2-12 v. B. Aires n. La? Palmas. RANDWIJK, Newport n. Gibraltar, apss, 2-12 Finisterre. OISTERWiJK, 4-12 v. New-York te Bremen verwacht. Alphen. Ons nieuwe zwembad. Waren wij enkele weken geleden in de ge legenheid onzen lezers en teekenlng te ge ven van de nieuwe zweminrichting wij ont vingen thans van bevoegde zijde nog eenige mededeelingen omtrent don Ln voorberei ding zijnden bouw van deze nuttige en voos onze gemeente onontbeerlijke inrichting. Zooals velen bekend zal zijn heeft hot gemeentebestuur de toezegging gedaan tot het verleeneo van een renteloos voorschot, tot de helft der bouwkosten, welke geraamd worden op f 24.000. Voor de andere helft is ccn obligatieleening uitgegeven, rentende 0 procent. Deze is, zooals men ons mededeel de, nagenoeg reeds geheel geplaatst. Beslo ten is tot jaarlijksohe aflossing van f 500 op het gemeente-voorschot en hetzelfde be- diag op cle obligatieleening. Het mogelijke tekort op de exploitatierekening wordt door de gemeente jaarlijks vergoed tot een maxi mum van f 1500. Bovendien werd van ge meentewege een stuk grond, ter grootte vaat 30 x 100 M aan den Westkanaalweg ge legen, nabij de noodwoningen, voor den bouw van deze inrichting, beschikbaar ge steld. Dit was echter de gemeente nog niet genoeg. Zij voelde de noodzakelijkheid van een zwembad voor onze gemeente en zij steunde daaiom met kracht het initiatief van die combinatie van ingezetenen om tot ait doel te geraken. Zij deed de toezegging tot den aanleg van een pad van „Flora't hoeve" aan de Aarkade rechtstreeks naar het zwembadHierdoor wordt een reuzen- omweg vermeden en deze voor de zwemlief- hebbers veelomvattende beslissing zal door hen zeer op prijs worden gesteld. Wij moe. nen dan ook dat het op onzen weg ligt het gemeentebestuur namens de vele sportlief hebbers s'oor deze toezegging zeer erkente lijk te zijn. De inrichting zal met het front naar den West-Kanaalweg liggen, waarmede zij door een brug over de sloot verbonden zal wor den. In het midden van het 28 meter breed© fiont komt de ingang met links en rechts rijwielbewaaT plaatsen, welke overdekt zul len zijn. Door den ingang komt men in het portaal waar links de cassa en de bewaarplaats voor het badgoed aanwezig is en rechts een kamertje voor den badmeester en de ma tt riaalbergplaats. Van uit het portaal komt men op perron, van waar men een mooi overzicht krijgt van het interieur. Dc vloeren der kleedkamers benevens de perrons zuller van gewapend beton worden vervaardigd, de zijwanden tot even onder den waterspiegel (damwand) van hout, ver der weer van gewapend beton. De vereeoi- ging prefereerde betonnen vloeren boven 8® houten, daar deze laatste bij vochtigheid zeer glad zijn en spoedig verteren, zoodot de onderhoudskosten der betonnen ook reel minder zulten zijn.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 9