AGENDA. RADIO-PROGRAMMA KUNST EN LETTEREN. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. Gemeenteraad van Leiden. Donderdag. ElisabctbshofMedisch Consultaticbu re;m toop alcoholisten. 8 nur. „Jeruéi" "(Groenesteeg 16): Bijbelbcspre- king. 8 uur. Leger des Heils: fleiligingsdiensl. 8 uur. Nulszaal: Openbare vergadering Herv. (tlerel.) Staatsparlij. Spreker d6. P. J. Rosoara Abbing, van Amsterdam. 8 uur. ,,'t Posthof": Dansavond. 8 uur. Stadszaal: Concert van „Sempre Crescen do". 8 uur. Zaterdag. ,,'t Posthof": Dansavond. 8 uur. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 1 tot en met Zondag 7 December waargenomen dcor oe apotheken van do heeren D. J. van Dricsum, Mare 76, telef. 40G, eu W. Pcllet KorURapenburg 12, telef. 594. hel grijpen, Berlioz heeft er zijn specialiteit van gemaakt. Zeer geprononceerd is Berlioz' voorliefde voor het imprévu; de Damnalion, een der meest representatieve werken van den meesier, draagt er ai zeer sterk het ken- n>erk van. Of de onvoorbereide tegenstel ling geen gevaar oplevert voor de éénheid van liet kunstwerk? In Parijs was men tij dens Berlioz' leven (hij stierD in 1869 en het werk is van 1846) zender reserve die meening toegedaan: zijn werk kreeg er geen voet, laat staan vasten voel. Maat schappelijk bracht hij hel, gevolgelijk, niet vorder dan tot de vrij onbelangrijke positie van bibliothecaris'aan hel conservatorium, dat hem hardnekkig de zoozeer begeerde leeraarsplaats voor compositie onwaardag keurde. In Duilschland vond hij, dank zij vooral Liszts bewondering voor zijn werk, meer aanhang. Na zijn dood, natuurlijk, kwam men ook in Parijs tot de erkenning dat de hier genoemde eigendommelijklheid niet, gelijk aanvankelijk gemeend werd, een éénheidsverbrekende factor was doch veet eer aan het werk een orriginalileü en frischheid gal waardoor het op een aller eerste plaats in de rij der meestercomposi- tios mocht aanspraak maken. Ben tweede zijde van Berlioz' geniali teit, die nu zoozeer onze bewondering wekt, en waarin hij al weer met Beethoven ver geleken kan worden, haalde hem in nog sterker mate de ongunst van de Parijsche muziekwereld op den hals: zijn geweldige instrumentatiekunst. Op dit gebied is hij de renovator na Beethoven en tot op den huldi gen dag onoverlrolfen.Dat hij ontzaglijk veel van de orkestmu9ici eischt wordt ons reeds door de partituur der Damnation duidelijk en dat zulks destijds niet naar den zin der heeren was komt ons meer verklaarbaar dan afdoende voor. Berlioz, zoo oordeelen wij thans, dacht alles orkestraal. Zijn mu ziek ontstond niet om ze daarna voor orkest te „zetten", geïnstrumenteerd werd ze ge boren. Bij Berlioz (evenzoo als bij Mozarl) zijn vaak verwonderlijk weinig stemmen opgeschreven, maar ze klinken als waren het er veel meer; in tegenstelling met mo derne partituren, waarbij het juist vaak ver wonderlijk is hoe vele stemmen genoteerd zijn die men door den totaal klamk, een eupihemisme voor lawaai, totaal niet hoort. De Damnalion wordt door het orkest ge dragen. Dii geelt de muzikale uitbeelding der situatie, waarin het gezongom woord ons brengt. Dit belangrijke deel der uitvoe ring was voor rekening van het Residentie orkest, dat zijn taak op onvolprezen wijze heeft volbracht. Was de Marche Hongroise niel een specimen van virluoos orkeslspel en kan men ach de menuet des Pollets sier lijker en fijner denkon? om ons Ie bepalen tot een enkele aanduiding van die gedeel ten waarin hel OTkest geheel zelfstandig optreedt. De solisten hebben hier, kunnen we wel zeggen, burgerrecht verkregen. Mevrouw Joy Demarquotte (Mac Arden) zong de partij van Marguerite, waaraan ze een uit beelding gal die de dramatische figuur in al haar stemmingswisselingen prachtig ac centueerde. Verrukkelijk zong ze met haar prachtige slem het roerende lied van de Coupe du Roi de Thulé, verrukkelijk gese condeerd door den heer Dévert, die de all- soln speelde. Dat was een weelde van een gezongen en gestreken klankschoonheid. De heer Panlet is niet alleen een begenadigd tenorist doch ovcnzcer een fijn misicus. Hoo wist hij mei zyn heldere tenorstem, dis hem een liooge b glanzend laat zingen, relief to geven aan do Faustfigunr, haar tot een stuk Jeven verheffend, dat on3 meenam naar waar het zich zeiven verplaatste. Om iet; te noemen: do aangrijpende scène in da studeer kamer, de invocation la nature, dat waren juueelon van voordrechts- en zangkunst. Do heer Van Oort heeft, gelijk hst den duivel betaamt, met diabolischen wellust gezongen, zoo satanisch mooi, dat Faast's afdwalingen er bjjna door werden veront schuldigd. Zjjn fraai baritongeluid en zijn uitnemende rangkunst (bijv. Chant de ia puce, de sérénade} zijn te overbekend, dat dat deze uitweiding behoeven. De hoer De Klerk heeft zich zeer ver dienstelijk gemaakt als Brander, een zeer ondankbare partij, die zoo laag ligt, dat ze haast niet over het orkest komen kan. Bedenkt men dit, dan waardeert men in hem een zanger met een vol en goed ont wikkeld basgeiuid. De coupletten in Auer- bac.hskeller zong hrj zeer muzikaal en zeor correct. Van de orkestleden verdienen nog ge noemd te worden de heer Spier voor zijn Ei gelsch hoornsolo, de heer Poolman (fluit) en wisten wij hun namen, alle bonten en koperen blazers. De koren hebten prachtig gezongen met schoonen, massieven klank, vast in het rytfcme en zeker in de attaques: alles uit muntend voorb.reid. De tenoren zouden nog wat versterking kunnen verdragen Zijn er dan in Leiden geen tenoristcu meer om in zulk een voortreffelijke verceniging mee te werken? En lest best: de ziel der uitvoering An- ton Ticrie. Dc Damnation is volkomen zijn geestelijk eigendom. Hfrj belieerscht hel met een rust en een kalmte waardoor niet al leen do uitvoerders maar ook de toehoor ders met volle overtuiging zich aan hem O'ergeven. Wij noemen het een voorrecht eeu magistraal werk onder magistrale Ici- ting to hebben mogen hooren. öeeetdriltig publiek; bloemen voor de zangeres; een krans voor den dirigent. VOOR VRIJDAG 5 DECEMBER. 10.15 Amsterdam (2175 M.) Tijdsein Vaz Dias (officieeJe Amslerdamsche lijd). 1120 Leipzig (ongeveer 40^ M.) Middag concert. 12.18 Idem. Tijdsein van Nauen. 12.50 Parijs (1780 M. SFR) Het Tzigaiie- orkest met hel volgend programma: 1. Ro ses d'Aulomne, P. Arezzo: 2 Sousieuse. Ca- ludi; 3. Serenade Florentine. Franchesi, 4. Lointaine Chanson (viool). C. Lecail; 5. Ty- Thee. Irving Bibo; 6. Par la Sen te Embau- mee. M. Pesse-, 7. Une nuit a Vcniso, Bar- girolli; 8. Minuelo (cello-solo). Marias. 9. Popee, Fanlaisie, J. Rico; 10. Gavotte Ber ceuse, Lafarge; 11. Lolita. Valse Espagnole. Amaniera; 12. Chant d'Amour, viool, E. Thomson; 13. Serenade Crainlive. E.Zamor 14. Les Myrles. P. Waches; 15. La Bcrri- chone. P. Waches; 16. Berceuse. G. Mario. 17 Phi-Phi (fantasie), Christine. Manchester (375 M. 2ZY) Orgelmuziek door H. Fitzroy Page van the PicAdilly Pic ture Theatre. 1.20 Londen (365 M. 2LO) Tijdsein van Greenwich. Concert door the .,2LO"-lrio. 3.20 Bournemouth (385 M. 6BM) Causerie Mr. C. W hi leaker-Wilson over: Famous Componisls". The ,,6BM"-trio. 3.35 Londen (365 M. 2LO) Telefonie voor de scholen. 3.50 Birmingham (475 M. 5IT) Lozells Picture House Orchestra. Cardiff (351 M. 5WA) The Station Trio. Berlijn (430 M.) Concert. Orkest o.a.: Ouverture van de operette: „Ein Morgen, ein Mittag, ein Abend in Wien"; Fantasie uit de Opera „Margaretha" van Gounod. Aberdeen (495 M. 2BD) Voor de scholen. Glasgow (420 M. 5SC) Causerie over mu ziekgeschiedenis. 4.20 Londen (365 M. 2LO) Tijdsein van Greenwich. Concert. 4.30 Amsterdam (2175 M.) Tijdsein vaa. Vaz Dias (Officieele Amslerdamsche lijd). 5.05 Parijs 1780 M. SFR) Litteraire mid dag Fragmenten uit „l'Ami Fritz". 5.20 Brussel (763 M. SBR) Concert. Bournemouth (385 M. 6BM) Kinderver- lellingen. Cardiff (351 M. 5WA) De ..Five b clocks", vocaal en instrumentaal concert. 6 uur: Hilversum (1050 M. NSF) St.-Ni- cólaas op de N.S.F. met Antoinette van Dijk 7.35 Leipzig (ongev. 400 M.) Concert: Liederen, 7.50 Berlijn (430 M.) Beethovenavond5e Symphonie in C rodll. a. Allegro, b. An dante noc moto, c. Allegro, d. Allegro. 2. Vioolconcert in E-dur; 3. Ouverture Egrnont Londen (365 M. 2LO) Groot concert met medewerking van the Wireless Orchestra. Bournemouth (385 M. 6BM) The Wireless Augmented Orchestra. Munster (410 M.) o.a.: Concert voor viool en luit v. Paganini. 8.20 Brussel (763 M, SBR) Concert en voordrachten. 8.50 Parijs (1780 M. SFR) Laatste wed- strijduilslagen. Glasgow (420 M. 5SC) Schotsche muziek. 9.20 Parijs (1780 M. SFR) Concert met medewerking van Mme. Luzy Murra. 10.20 Londen (365 M. 2LO) Dansmuziek. Parijs (1780 M. SFR) Dansmuziek. Kathleen Parlow. Op het volgende abonnementsconcert der Hollandsche Concerldireclie Dr. G. dc Koos, zal de Canadeesclie violiste, Kathleen Par low optreden, met medewerking van Theo van der Pas. Kathleen Parlow werd geboren te Alberta (Canada) in 1S90. Haar eerste muziekonder- richt ontving zij van haar moeder, die ook zeer muzikaal was. Reeds op 6-jarigen leer tijd trad Kathleen voor het publiek op, welk optreden niel zonder succes was. Kathleen debuteerde te New-York in 1910. De cou ranten constateerden eenparig het verschij nen van een nieuw viool wonder. In de daarop volgende 10 jaren was Kathleen de sensatie- van twee werelddeelen en haar talent maakte zulk een indruk op hel pu bliek dal baar optreden steeds een overwel digend succes werd. Off een harer kunstrei zen in Noorwegen ontving Kathleen van eenige enthousiaste bewonderaars een pracht Guarnerius viool ter waarde van 10.000 dollar, welk instrument zij immer bespeelt. Parlow is in ons land te goed be kend om veel lof over haar te uilen. De dame met de reden tot echtscheiding. Maandag 8 December e.k. zal de N. V. Ver. Rollerdamsch-Hofêtad-Tooneel weder om een opvoering in den Leidschen Schouw burg geven van het groole succesblijspel „De dame met de reden tot echtscheiding, van Ernst Vajda, welke opvoering de vorige maal zooveel succes heeft geoogst. Annie van der Lugt MelsertVan Ees en Cor van der Lugt Melsert spelen de hoofd rollen. Regie: Cor v. d. Lugt Melsert. FAILLISSEMENTEN. Opgeheven wegens gebrek aan actief: G. G. Fieret, te Koudekerk. D. J. Bjjleveld, te Alphen. DE ALGEMEENE TOESTAND. De 26 percent. De Rritscho en Duitsche regeeri.igen zijn het eens geworden over de practische uit- voerbaarh id eener wijziging der t~gen\vocr- digo methode van betaling krachtens de pchadeloosstellingswet, zoodat deze be taling niet me-?r door de handelaars indi vidueel zai geschieden, doch door de Duit sche regeering. Als een bevredigende rege ling wordt bereikt, zji de Britsche regee- ring daarna, met den oprechten wensch naar overeenstemming, streven naai' het maken eener gewijzigde regeling, mits hierdoor de betalingen, waarop Engeland recht geeft, geen vermindering ondergaan. Gilbert* de agent-generaal voor de ver goedingsbetalingen stelt zich echter op het standpunt, dat, ook al komen Duitsch-_ land en Engeland of Duilschland en Frank rijk tot eenigerlej overeenkomst inzake de 26 procent, bij die betalingen niet behoeft to vervangen door anderen, wat*, hg dan ook niet voornemens is te doen, FRANKRIJK. Botsing in de Kamercommissie voor bnitenl. zaken. Sadonl te Parijs. In de commissie van buitenhmdsche zaken van de Kamer, waar hg een uiteenzetting zou geven van den buitenlandschen toestand, vroeg Herriot aan de leden het geheim te bewaren over ^gkere vertrouwelijke mede- deelingen. De communist Doriol weigerde dit, waarop Herriot de zaal verliet te mijden van do toejuichingen. De commissie zal do Kamer nu inlichten over de houding van Doriot, die haar belet ha r taak te vervullen. De Kamer heeft met algememe stemmen op Doriot na, een motie aangeno men om de houding van Herriot goed te keuren. In strijd met de geruchten, zal de commissie niet aftreden, wig-ms de on mogelijkheid om de communisten tot ontslag te dwingen. De commissie zal aan de Kamer voorstellen brj de jaarlijksche vernieuwing der leden van de commissies, de keuze der communistische groep niet te ratificeer en. Het bureau der commissie heeft zich naar Herriot begeven om de mededeelingen in ontvangst te nemen, die het onder verzoek van geheimhouding van de leden zal onU vangen. Kapitein Sadoul, die in 1919 bj verstek ter dood is veroordeeld door den krijgsraad wegens verstandhouding met den vijand (Rusland), desertie in het buitenland en wervingen voor den vijand is uit Rusland te Parijs aangekomen. Naar men weet, valt •Sadoul niet onder de jongste amnestiewei ENGELAND. Chamberlain over Egypte bierarbeidersstaking in Ier land. Voor zijn vertrek naar Rome ter bijwo- ïung van de Volkenbondsraad-«it>ting, heeft Aufcten Chamberlain aan een noenmaal, hem door de non-conformistische unionisti sche vereeniging a>ar)geboden, een rede ge houden. Hij zeide, dat de nieuwe Engelsche regeering reeds aanstonds bij het optreden heeft moeten toonen wat zij waard is Ier oplossing var» het nationale en imperiale probleem van Egypte en hij gelooft dat in verband me: deze crisis dc regeering zich het vertrouwen harer landgenooten heeft waardig gemaakt en dat, als er op onder deden ook crifciek valfc uit tc oefenen, dc vegcering er toch in is geslaagd een politiek to volgen om een houding aan te nemen die overeen komt met de oprechte gevoelens van alle partijen zoowel in Engeland als in de Dominions. De moord op den Sirdar is is 't resultaat eener opzettelijk tegen En geland gerichte politiek. Hij verwees verder naar de waarschuwing door MacDonald als premier aan Zagloel Pasja gegeven in verband met diens poli tiek, waardcor de positie van Engeland in Egypte en in Soedan werd bedreigd. In weerwil van de ernstige waarschuwing van MacDonald ten opzichte der gevolgen, waar t-oe het .hardnekkig volhouden van de poli tiek van Zagloel moest leiden heeft men er helaas bij volhard tot den moord op Lee Stack plaats had. Het is absoluut onmogelijk een dergelij- ken gang yoji zaken verder te dulden. D« leidende gedachte die de regeering bezielde bij haar maatregelen was, dat zij zichzelf een positie wilde voorbehouden, zoodanig, "dat zij haar verplichtingen tegenover Soe- ann zou kunnen vervullen, nadat zij aa-n het volk aldaar beloofd had dat zij voortaan aan de oude slechte regeering van Egypte onttrokken zou blijven. Wat Egypte zelf betreft wenscht de* re geering oo min mogelijk te intervenicercn in het bmnenlandsch bestuur, doch tevens de verplichtingen ten uitvoer te leggen die Engeland or zich genomen heeft toen het iedere vreemde interventie verbood, op het oogenblik dat Engeland aan Egypte zijn onafhankelijkheid schonk, Engeland moet hier do Engelsche en de Rijksbelangen be schermen. Chamberlain legde er den nadruk op, daf de regeering van den moord geen gebruik wenscht te maken om nu eens aan te komen icet een heelo reeks van eischen die niet met dezen aanslag in verband staan en daarin geen rechtvaardiging vinden. De regecring heeft getracht de aangelegenheid zoo te regelen dat, als men nu eenmaal de moeilijkheden van het oogenblik heeft over wonnen, vriendschappelijke betrekkingen met Egypte kunnen worden hervat, zoodat het ook mogelijk zal worden de besprekin gen voort te zetten die nu door de onbe kwaamheid o? den onwil van Zagloel Pasja tot geenerlei resultaat hebben geleid ten einde de Engelsche belangen te waarbor gen en zoo min mogelijk in te grijpen in de onafhankelijkheid van Egypte. De Britsche regeering is overtuigd, zeide Chamberlain, dat zij bij de verkiezingen vele stemmen had gekregen van een partij wier tradities haar anders niet zouden heb ben laten medegaan met de conservatieven, Di. van liberale zijde. Dc regcering begrijpt derhalve, dat wat 't land van haar verwacht niet is een partij- doch een nationale poli tiek. Als dit in het algemeen van de regee ring wordt venvacht, verwacht men het zoo veel te meer van het buitenlandsch beleid, waarvoor spreker direct verantwoorde lijk ie. Chamberlain zal zijn reis Daar Romo te Prrijs afbreTen ten einde kennis te maken rnet Herriot en dan zullen beide staatslie den de gelegenheid hebben verschillende politieke vraagstukken, beide landen betreF- fendc tc besprekeD. Ten gevolge van bet feit, dat'e^ zeer veel dringende kwesties nen dc orde zijn, vooral de Egyptische, heeft Chamberlain, sedert hij als minister \nn buiicclandscbc zaken optead, nog slechts weinig gelegenheid gehad zich aan deze vraagstukken tc wijden, doch bij zijn terugkeer ub Rome hoopt hij deze proble men in behandeling te nemen, waarbij hij dan het voerdeel zou hebben ze te kunnen overwegen na kennis te hebben genomen van dc persoonlijke opvattingen van den Fiansehen premier. Vrijdagavond zal Cham berlain zijn reis naar Rome voortzetten. In Egypte zelf gaan do nationalisten zich steeds meer roeren en het wil ons voorko men, dat Ziwar pasja een politiek volgt, d'e nooit bekrachtigd zal worden door het parlement. Gelijk gisteren nog gemeld, heb ben 113 Kamer-afgevaardigden bijeenroe ping der Kamer geëïscht Senatoren deden hetzelfde In deze Kamer en in dezen Se naat zal van goedkeuring van de houding der huidige reg-eering geen sprake zijn. Sn bij Kamerontbinding? Ook dat zal o.i. Zag loel pasja de meerderheid doen behouden, zoo deze niet versterkt wordt. Het verzoek der afgevaardigden spreekt van „brutaal misbruik van macht" en zegt dat bet land niets minder dan de on afhankelijkheid genoegen zaJ nemen. Engelsche versterkingen stroomen nog steeds Egypte en Soedan binnen. Ramsav MacDonald is door de. arbeiders partij herkozen als voorzitter en Olynes tot on d o r- vo nr zi tier der parlementaire fractie. 600 heibergen op Ierland hebben moeten sluiten in verband met. de- bierarbeiders- slaking. OOSTENRITK. Gemeenteraadsverkiezingen. Volgens een. voorloopige officieele be rekening van de mandaalsverdeeling na de gemeenteraadsverkiezingen, die in Neder- Oostenrjjk hebben plaats gehü'J, bedraagt de winst der burgerlijke partijen 122 zetels, die der sociaaldemocraten 2, waarbij men rekening moet houden met het feit, dat bet aantal mandaten met 118 is vermeerderd. De burgerlijke partijen hebben van de „19.059 mandaten 15.598 gekregen, de so ciaaldemocraten 3439. De communisten, die tot nog toe 28 zetels hadden, hebben er er 6 verloren. De officier van justitie gaat volgens de bladen in beroep tegen het vonnis in het proces-Jaworek, omdat de straf te gering is VEREENIGDE STATEN. Coolidge's boodschap. In zijn jaarlijkscho boodschap aan het congres herhaalt Coolidge zijn bezwaren tegen toetreding tot den Volkenbond, doch beveelt hij deelneming aan het permanent internationaal gerechtshof aan. Hij steunt het plan-Dar» e6 voor het herstel van Europa doch bevestigt nogmaals zijn tegenzin in het schrappen van de oorlogsschulden Hij zal zich tot de andere mogendheden wen dtel ter verdere beperking van bewapening zoodra zich daartoe een gunstige gelegen heid voordoet. BUITENLANDSCH GEMENGD. Dc zaak van de moordpartij te Siegen heeft een onverwachte en dramatische wending genomen. De heer Angerstein heeft bekend alle moorden zelf gepleegd te hebben. Er is een bevel tot in hechtenisneming tegen hem uitgevaardigd, doch voorloopig blijft hij in het ziekenhuis. De aanvallen op de villa had Angerstein verzonnen. Men houdt hem voor niet recht snik. Een draadloos bericht' meldt trouwens, dat hij zou lijden aan een ernstige en ongeneeslijke ziekte, welke op algeheele verlamming uitloopt. Dé verdenking legen hem was gerezen, omdat men niemand het huis had zien binnendringen, de brandkast onaangeroerd was gelaten en men op de ver moorden vingerafdrukken van Angerstein had aangetroffen. Angerstein's eigen ver wondingen had hij zich zelf toegebracht. Men verdenkt hem ook van verduisteringen tengevolge van mislukte grondspeculaties. Reeds een oppervlakkig onderzoek had Dinsdag uitgemaakt, dat de dood bij de slachtoffers niel eerst omstreeks G uur tij dens de afwezigheid van Angerstein, doch eenige uren vroeger was ingetreden. De doodgestoken hond vertoonde een wonde, welke alleen bij verrassing door een be kende kon zijn toegebracht. Op de gevonden moordwerktuigen, een hartsvanger en een bijl, waren vingerafdrukken van Angerstein waargenomen en aan zijn kleeren bloed, dat niet van hemzelf, doch van dc slachtoffers bleek te zijn. De Nobelprijs voor den vrede zal dit jaar niet worden toegekend. De intern, opium-conferentie GENEVE, 3 Dec. (Belg. Tel. Ag.) Op de internationale Opium-conferentie werd heden overeenstemming bereikt tusschen Groot-Brittannië en Indië eenerzjjds en Ja- win anderzijds over de kwestie der ceni- ficaren van invoer. Dientengevolge werden achtereenvoIgens.de 15 artikelen van het ontwerpverdrag aangenomen, nadat eenige wijzigingen warén aangebracht, voorgesteld door de Japansche delegatie. Volgens de bepalingen van het verdrag lullen de 8 onderteekenende staten, waaronder Neder land, alle krachten Inspannen om bod n. leidèloke en doelireftenfe vermindering bewerken van bet labrioteren van opt™ en van den binnenlandschen handel erin en het gebruik van opium voor te rookte verbieden. ft; Chamberlain naar Parijs. LONDEN, 4 Deo. (Reuter) Minister 'A\ö ten Chamberlain is hedenmorgen naar Parïi'i vertrokken. Kapitein Sadoul gearresteerd. PARIJS, 4 Dec. (Belg. Tel. Ag.) Kapitein Sadoul is hier vanachtend tea buizo van den afgevaardigde Flash in hech- tenis genomen. De Egyptische kwestie. KAiKO, 4 Dec. (Reuter) Naar gemeld wordt heeft koning Foead het verzoek schrift der afgevaardigden aan de minis ters overhandigd, die hieromtrent zullen beraadslagen met rechtsgeleerde adviseurs. Na de Putsch in Reval. RE VAL. 3 Dec. (Reuter) Sinds gisteren haddenjweer J00 nieuwo arrestaties plaats. STADSNIEUWS. S. van Gtoningen. Den heer S. van Groningen, wien eervol ontslag is verleend uit zijn betrekking van hoofdleeraar aan de Muziekschool der Maat schappij voor Toonkunst alhier, en die zich metterwoon te Laren gaal vestigen, zal door de Maatschappij op Zaterdag 13 dezer in den Leidschen Schouwburg een afscheids concert worden aangeboden, waarop door mej. Mia Peltenburg (zang), den heer C. Ofcerstadl (piano) en het Ilaagsch Strijk kwartet (SwaapPotbDévertVan Isier. dael) uitsluitend werken van Van Gronin gen zullen worden uitgeroerd. De moord te Wijcheo. Het Gerechtshof Ie Arnhem heeft heden in de moordzaak le Wijchen bevolen, dat een onderzoek door deskundigen zal worden in gesteld naar de geestvermogens van den be klaagde J. van Munster. Voor dit onderzoek werd de zaak naar den reebler-cornmissaris teruggewezen. De eardverschniviugen te Wouosobo. Het aantal doodeD de jongste aardschui- vingen bedraagt 114. Er zijn 3 zwaar-- en 6 lichtgewonden en 1100 vluchetlingen. Minister Aalberse. Bij de Tweede Kamer is heden een schrij ven ingekomen van minister Aalberse, dat liij bereid is de behandeling zijner begroe ting te hervatten. (Zitting van hedenmiddag). Uitgaven. Bij art. 440 (Buig. Armbestuur) is eeu \corstel van den heer VAN STRALEN: De Raad, van meening dat de ondersteu ningen van het Burgerlijk Armbestuur ver^ betering behoeven, besluit den post „Sub sidie aan het Burgerlijk Armbestuur" met f i te verhoogen. Spr. zegt, dat in het secticverslag staat dat afgifte van bewijs van onvermogen niet is ter competentie van den raad, maar hij heeft toch bezwaar tegen de huidige rege ling, nu het B. A. dat n.l. beslist en wel afwijzend boven een bedrag van f 1600. Hij verzoekt den burgemeester de oude regeling te herstellen, want al is mon niet direct armlastig, daarom kan men toch proces kosten nog niet betalen. Wat zijn voorstel betreft, dat is bedoeld als prinoipieele uitspraak. Het B. A. Is buitengewoon schriel met zijn uitkeeringen. Hij geeft voorbeelden onder uit den crisis- steun uitgeelotenen. Lfitkeeringen van 17.50 en f 15 daalde onder het B. A- tot reep. f 7.50 en f 10 etc. 't ls beslist onvol doende. Een onderhoud met den wethouder bleel zonder resultaat, gezien het- verschil in standpunt tusschen hen beiden. Kan de Raad aceoord gaau met zulke cij fers? Het B A. staat wel buiten den raad, maar het hpudt toch wel rekening met den wil van den raad, ook al Heeft het B.^ A. wellicht ten deze gelet op de zuinigheids- circulaire van B. en W., tot iedere tak van dienst gericht. De VOORZITTER zegt, dat hij wat bewij zen van onvermogen betreft, zijn licht mag opsteken, waar hij wil, dus ook het B. A.» aat echter slechts adviseert ön dus buiten de kwestie staat. Het procedeer en mag niet re licht werden gemaakt, uien moet ook rekening houden met dogenen, die anders lichtvaardig zouden worden aangevallen. Is men niet tevreden, klaag dan bij de re gcering. De beer OOSTDAM meenl. dat oen verge lijking van steun van crisiseomilé en B. A. niet opgaat, 't Crisis-comité steunt naar nor men, het B. A. naar behcefle en di't is 'och niken juist. Hij zegt dat niel, om het B. A. lot lagere uitkeeringen te brengen het adres van de Mij. van Nijverheid is al zeer ongelukkig en niet staande boven het peil van Ingez. Stuk ken maar hij constateert alleen dit' steu nen naar behoefte, waarbij geen bezuiniging mogelijk is, doch ook geen uitbreiding. Zelfs al was er een geval te noemen, dat het B. A. het mis heelt, zegt dat nog niets in verhou ding tot het groole aantal ondersleuningen. Gelukkig zat hij niet in het B. A. Zeker gelukkig, roept de lieer van Stralen. De heer W1TMANS wil slechts even op een onderdeel wijzen, n.l. zijn ondervin ding bij de gemeente-woningen-huur, die bijna niet is te krijgen bij verlaging der ondersteuning. Niet alleen, dat de nien- schen hongeren, zij loopen daarbij gevte* op straat te komen in hel hartje van den

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2