Na.'19869. DONDERDAG 4 DECEMBER Anno 1924 Qffinjppte Kennisqevinqen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van hp.Hei). LEIDSCH DAGBLAD PRU8 DER AD VERTE NTIEN i 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Adverientiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts, bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgeas postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 175 en 1835 - Redactie 1507 Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 8 maanden ƒ2.35, per week ƒ0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18. Franco per post f 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, yisehmarkt 18, tel. 1225 is VRIJDAG ver krijgbaar: SCHELVTSCH a f 0.15—f 0.36, SCHOL k i 0.19—f 0.32—f 0.40, KABEL JAUW a f 0.40f 0.45 (geh. kabelj. k f 0.35) TARBOT k f 0.65 per pond en HARING k f 0.05 per stuk. N. C DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 4 December 1924. RAADS-COMMISSIEN. Burgemeester on Wethouders van Leiden Gelet op art. 54 der Gemeentewet; Brengen ter algemeene kennis dat de Gemeenteraad, in zijne vergadering van den len December j.l. heeft benoemd: tot lid der Commissie van Financiën: den heer J. Splinter Gzn. tot lid der Commissie voor de Strafveror deningen: den heer P. P. Deumer. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 4 December 1924. HAVENGELD. Burgemeester en Wethouders brengen ter kennis van belanghebbenden: dat vanaf Maandag 15 December a.s. icderen Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag, van des voormiddags 10 tot 12 "uur en des namiddags van 2 tot 4 uur, ten kantore van den Directeur van den Markt en Havendienst (Waaggebouw Hoof din gang) wederom gelegenheid zal bestaan zich op havengeld te abonneeren; dat, teneinde hoogere schatting te voor komen, geldige meetbrieven moeten worden yertoond van die vaartuigen, waarvan zulks Uog niot heeft plaats gehad, of die in den loop van 't jaar een betimmering hebben on dergaan, welke op het laadvermogen van invloed kaQ zÜn- N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 4 December 1924. f Dietsch Studentenverbond. Op uitnoodiging van het Dietsch Studen tenverbond afd. Leiden, hield gisteravond 3e heer Felix Timmermans een voordracht in het groot- auditorium dor Universiteit alhier. Ais onderwerp had de heeT Timmer mans gekozen zijn juist voltooiden en veel- Movenden roman „Pieter Breughel". De voorzitter, de heer Kant, heette allen, in het bijzonder den spreker van dezen avond, harelijk welkom. Spr. rekende het zich tol een groole eer nu reeds iets- van dit groote, nieuwe werk te mogen vernemen en nog wel bij monde van den schrijver zelf. Allereerst gaf spr. een korte uiteenzetting van hetgeen het Dietsch Studentenverbond beoogt: „Het heeft ten doel het saamhorig heidsgevoel onder de studenten te verhoo- gen." De beste wijze om hiertoe te komen is» een nadere aanraking te bewerkstelligen tusschen de Nederlandsche studenten en die dor aanverwante stammen, zooals bijv. de Zuid-Afrikanen en de Vlamingen. Aldus moet het Dietsch Verbond hechte banden knoopen tusschen Noord en Zuid. Onder zeer groole belangstelling ving Vervolgens dc heer Timmermans zijn rede aan. „Pieter Breughel is geboren in het dorp Brenghel. Aanvankelijk luidde zijn naam alleen Pieter, maar tóen hij in later jaren naar Antwerpen verhuisde, werd hieraan, volgens de gewoonte van dien tijd Breughel toegevoegd. Iets definitiefs omtrent hem we ten wij eigenlijk niet; wat wij er van weten is geheel ontleend aan de geschriften van oen zekeren Karei van Mander, die tege lijkertijd met Breughels zonen in Brussel woonde. In dezen lijd was het allerminst gunstig Voor Breughel om carrière te maken. In Brussel vind men werkelijk de grootste tegenstellingen. Hier vond men overal ar moede, hongersnood en besmettelijke ziek ten, ginds vierde men feest en hield men „ommegangen, landjuweelen," enz. Hiermee valt samen een periode van Èrooten opbloei der kunst. Uit dezen tijd dateert ook „Marieken van Nimwegen", dat heden ten dage nog in trek is. an dien Karei van Mander welen wij °?k, dat Breughel naar Rome en Sicilië «mg en na zijn terugkomst in Vlaanderen jen groole voorliefde voor rotsen aan den dag legde. Hij ging nu alle bruiloften op het platle- ajid afloopon en besetedde al zijn aan- acut aan het besludeeren der verschillende bruiloftsgasten. Hierdoor heeft Breughel het volk in al Ju vorm«n steeds zoo prachtig weer kun- ©n verdient hij den naam van djken bewaarder van het Vlaamsche «VRC ten volk» Uit deze vagebond-periode van Pieter Breughel schiep spr. zijn: „Vroolijke en trieste avonturen van Pieter Breughel". Breughel zelf is hier geschilderd als de verpersoonlijking van den strijd tusschen de zinnelijkheid en de vroomheid, zich te gelijk steeds vroolijk uitend en een groote liefde voor de natuur koesterend. De bijpersonen zijn alle genomen uit sprekers naaste omgeving. In den thans overleden pastoor Van Aken uit Brugge vond spr. een schitterend model voor den parochiepaap, die vriendelijk moest zijn en tegelijkertijd begaafd met een groote dosis humor. Van diens grooten zin voor humor ge tuigde spr. in een aantal geestige anek dotes, waarin pastoor Van Aken de hoofdrol speelt en waarvan we slechts noemen het gebed van iemand, die van den toren valt. Vervolgens las spreker enkele passages uit zijn boek voor, die tintelden van ge zonden humor en door haar rijke woorden schat ieders bewondering afdwongen. Na de pauze gaf. spr. nog een uitvoerige uiteenzetting van de motieven van Breughel welke hem noopten tot het schilderen van twee zijner grootste scheppingen: „De vette en de magere keuken". Een lang aanhoudend applaus aan het einde van sprekers voordracht bewees hoe zeer men zijn nieuwe werk apprecieerde. De heer Kant dankte den heer Timmer mans voor zijn interessante lezing, daarbij de hoop uitsprekende, dat de heer Timmer mans ter gelegenheid van het a.s. Vlaamsch Studentencongres wederom bereid zou wor den gevonden zijn thans afgebroken voor dracht voort te zetten. Tropische Geneeskusde. Zooals waarschijnlijk genoegzaam bekend is, organiseert de Paus momenteel te Rome een missie-lentoonstelling, waaraan wordt deelgenomen door alle landen der aarde. Hieraan is ook verbonden een afdeeling „Tropische hygiëne". In het Instituut van Tropische Geneeskunde, Rapenburg 33, al hier, was prof. Flu zoo welwillend ons rond te ledden, om aan te toonen van hoeveel" nut een grootere bekendheid met de tropi- sche-hygiëne-voorschriften is. Door het In stituut te Leiden zijn de volgende voor werpen naar Rome gezonden: een 25-tal platen en graphieken, een honderdvijftig groote diapositieven, een verzameling voedingsmiddelen, waar van het voortgezet gebruik in verband slaat met het optreden, voorkomen en genezen van Beri Beri, een verzameling van dierlijke parasieten, welke als veroorzakers van tropische ziek ten bekend zijn; een verzameling bloedzuigende insecten, bekend als overbrengsters van in de tTopen voorkomende ziekten. De combinatie van deze verschillende de monstratie-objecten geeft een duidelijk beeld van de oorzaken, de wijze van verbreiding en vóórkoming van: pest, cholera, filaria- wormziekte, beri beri, door amoeben ver oorzaakte dysenterie, de framboesia tropica, lepra en lal van in de tropen voorkomende huidziekten, de invloed van omgeving en muggen- fauna op de verbreiding van malaria in enkele tropische centra, de invloed van vaccinatie op het verloop der pokken, en de wijze, waarop men in Indiö tracht het vraagstuk van den afvoer van faecaliën op te lossen. Wij leeren, dat de pest veroorzaakt wordt door een bacil, die door een Fransch- man en een Japanner omstreeks 1894 ont dekt werd, zoowel in heL lichaam van pest lijders als in de lijken van aan pest ge storven ratten. Wij zien de veranderingen door den pestbacil in het lichaam van die ren veroorzaakt en leeren de ralten ken nen, welke bij de verbreiding der pest ou de menschen een rol spelen. De platen enz. leeren ons, dat de pest een ziekte is van ralten en dat alleen dan als de pestrat in de,onmiddellijke nabijheid van den mensch slerft, de mogelijkheid be slaat, dat vlooien, die het cadaver van de rat verlaten en met pestbacillen geïnfec teerd zijn, door hun steek de infectie cp den mensch zullen overbrengen. Op deze wijze treedt de klier(bubonen)-pcst bij den mensch op. Wij zien verschillende geval len van bübonenpest bij den mensch i.n leeren de ne9tplaatsen van de rat kennen. Wij zien, dat vooral de holle bamboe, waar uit. het steungeraamte der Inlandsche wo ningen is opgetrokken aan do ratten een welkome neslplaats biedt, maar ook, dat deze dieren allerhande plaatsen, waar zij lang rustig kunnen blijven voor het bou wen hunner nesten uitkiezen. De platen leeren ons, hoe een doelmatige bestrijding en vooral voorkoming van de bubonenpest alleen mogelijk is, indien men de woningen zóó verbouwt en verbetert, dal" de rat niet meer in de menschelijke wonin gen nestelen kan. Wij zien, dat de longpest, in tegenstelling met de klierpest, niet door rallen wordt ver breid, maar zich door contactinfeclie van mensch op mensch voortplant. Wij zien de verwekker van de c h o 1 e r a, de kommabacil in 1885 door Robert Koch ontdekt. Wij maken kennis met de koloniën van dit milcro-organisme op agar en gelatine en met de karakteristieke veranderingen. welke handen en gelaat, alsook de inwen dige organen onder den invloed van den choleravibrio ondergaan. Graphieken toonen ons het verband tusschen regenval en cho- leraverbreiding en den gunstigen invloed der entingen tegen cholera op ziekte en sterfte cijfers aan cholera. De mijnwormziekte kan met recht de geesel uer tropen worden genoemd. Voor al landbouwbedrijven en mijnontginningen kunnen door de mijnwormziekte, welke on der hun arbeiders heerscht, ernstig worden bedreigd. Wij zien, dat mijn wormen kleine wormen zijn.^Jie ongeveer 13 m.M. lang worden. Zij leven in de dunne darmen van den mensch en hechten zich aan het slijmvlies vast. De wijfjes leggen een groot aantal eieren, welke met de ontlasting het lichaam van den lijder verlaten. Wordt met deze ontlasting achte loos omgesprongen, dan zijn in de tropen met hun gelijkmatig liooge temperatuur en groole vochtigheid, de voorwaarden voor eene verbreiding der ziekte vervuld. Wij zien, hoe onder zulke omstandigheden uit de eieren larven te voorschijn komen en hoe deze, na een rijpingsperiode, die ongeveer 14- dagen duurt, de huid van den mensch kunnen binnendringen. Reeds spoedig be - vinden zij zich in het onderhuidsche cel weefsel, dringen in de bloedvaten, komen in het rechterhart en van hier naar de longen. Zij doorboren het longweefsel en verschijnen in de luchtpijp vertakkingen om, al9 zij in de keel geraken, te worden doorgeslikt en in den darm terecht komen. Hier kunnen zij zich dan verder tot volwassen ankylostomen ontwikkelen. Vooral voor onze West-Indisclie koloniën is de filari.a wormziekte van groote beteekenis. Zij wordt veroorzaakt door het parasitisme van zgn. filariawormen in de groote lymphevaten van het menschelijk lichaam. Wij zien, hoe uit de haardunne wormen kleine beweeglijke larven voor den dag komen en dat deze de eigenaardigheid verloonen van slechts gedurende de avond en nachturen in aantoonbaar aantal in het bloed, dat men uit een vingertop tappen kan. voor te komen. Wordt bloed, waarin zich filarialarven bevinden, door ^en mus kiet opgezogen, dan komt in liet muskieten- lichaam de larve tot ontwikkeling. De dia positieven toonen ons deze ontwikkeling en verduidelijken ook de wijze, waarop de muggen door hun steek de larven in het lichaam van anderen doen geraken. Tal van diapositieven geven ons een denkbeeld van de verschrikkelijke misvor mingen, welke onder den invloed van deze parasieten kunnen optreden. Wij zien de verschrikkelijke verdikkingen aan armen, beenen en andere lichaamsdcelen. Van de amoebendysenterie het volgende: Diapositieven stellen ons de verschillende stadia, welke de ziekteveroor- zakende amoebe, de Tetragena, doorloopt. Wij zien de histolytica stadia, de minuta- vormen en de een-, twee- en vierkernige cysten. Wij maken ook kennis met 'de tal rijke onschuldige saprophylisch in den darm levende amoeben. Deze kunnen bij het stellen van de richtige diagnose veel zorg baren en daarom moet de medicus ze kennen. Wij zien hoe de tetragena oorzaak wordt van zweervormiug in den darm! Wij zien do enorme massa's dezer amoeben in de zieke darmen en ook in den wand van de leverabcessen door hen veroorzaakt. De schitterende diapositieven, welke de huidziekten demonstreeren zijn vervaardigd naar foto's welke door den lector der Vereeniging voor Tropische Ge neeskunde te Rotterdam, dr. J. Kayser zijn genomen. Wij zien afbeeldingen van de Dajaksche schurft cn van tal van andere parasitaire tropische huidziekten. Tal van foto's geven ons een kijk op de Framboesia tropica en van de schitterende resultaten, welke men bereikt, door de behandeling der lijders met het Salvarsaan. In tijd van 8 a 14 dagen zijn afzichtelijk uitziende lijders in men schen met een gaven huid veranderd. Dc invloed van het seizoen op de frequen tie, waarmede malaria in een street optreedt, wordt duidelijk aangetoond cn wij zien hoe een en ander nauw samenhangt met de eigenaardige levensgewoonten van de mug. Leerzaam is een kaart van Welte- I vreden. waarop men ziet hoe de malaria het meest verbreid voorkomt langs de broed plaateen van de Ludlowi, die aldaar do malaria overbrengt en hoe de verbreiding van de malaria m de stad Weltevreden eD de benedenstad Batavia zich volkomen dekt met den afstand, waarover de Ludlowimug in staat is zich van en naar haar broedplaat sen te begeven. Tot onze verbazing bemer ken wij dat deze afstand gewoonlijk 3 a 4000 M. bedraagt, maar soms ook het cijfer \an 6500 M kan bereiken. De uitbreiding van de Beri-Beri wordt teil sterkste bevorderd door het eten van z. g.n. geheel afgewerkte rijst. Veel beter is het dan ook de rijst te eten, zooals de inheemsche bevolking dit doet, al lijkt 0eze ook iets minder smakelijk. Schitterende diapositieven toonen ons de vrecselijke verminkingen, welke .beri-beri- lijders, zoo mensch als dier, ondergaan. Wij wekken gaarne op om iedereen, die iels voof de geneeskunde in het algemeen en de tropische in het bijzonder, voelt aan te raden eens een kijkje te gaan nemen op deze interessante tentoonstelling. Wij zien modellen van heel eenvoudige privaten voor de inlandsche bevolking op Java (Weltevreden) en meer kostbare voor economisch sterkeren. De eerste zijn van bamboe, hout en plaatijzer, de laatste uit steen en cement vervaardigd. De eerste zijn eenvoudige zinkputten, welke echter tot in het grondwater reiken; de andere zijn septiclanks. In principe komt de wijze, waar op de faecaliën in de tot in het grondwater reikende zinkputten en in de septiclanks worden vernietigd, met elkaar overeen. Sep ticlanks voldoen echter beter, maar hun constructiekosten zijn voor de economisch zwakke inheemsche bevolking veelal veel te hoog, zoodat men zich met de zinkput moet tevreden stellen. Wij zien, hoe het ge lukt is, om ook met kleine middelen een oplossing van hel probleem le bereiken. Leeszaal Renvens. Gistermiddag hield de openbare leezaal Reuven® een algemeene ledenvergadering, welke zeer slecht bezooht was. De notulen der vorige vergadering wer den zonder nadere bespreking goedgekeurd. De voorzitster, mevr. D. KuenenWick- sleed, deelde mede, dal van den secretaris dr. Kroon bericht was binnengekomen, dat 'hij wegens gezondheidsredenen voor deze functie moest bedanken. De heer Leimbach was zoo welwillend dit ambt, voor zoo lang dit noodig zou blij ken, over te nemen. Uit het jaarverslag van den penningmees ter bleek, dat de inkomsten en uitgaven in hel afgeioopen jaar juist togen elkaar op wogen, f 13.695. De aftredende bestuursleden t. w.: mevr." D. KuenenWicksleed, de he er en P. G. Hocks, J. B. Meijnen, mr. dr. J. C. Over- voorde, dr. J. E. Kroon en mej. dr. G. Ser- rurier, werden bij acclamatie herkozen. Besloten werd in de vacature van prof. Van der Vlugt vooralsnog niet le voorzien, terwijl oen dankbetuiging zal worden gezon den aan ck. Kroon voor het vele, wat deze in do afgeioopen jaren als secretaris voor de Vereeniging gedaan heeft. Nadat de voorzitster haar dank had over gebracht aan den secretaris en den penning meester voor hun jaarverslagen, werd de vergadering gesloten. .Mot ingang van 1 Februari is ver plaatst de inspecteur der belastingen J. van Buttingha Wiohers van de inspectie Leiden, lste afdeeling, naar de inspectie Heerlen. De lieer A. M. Blok, onlangs alhier tot semi-arls bevorderd, is bestemd lot reserve- officier van gezondheid bij het reserve- porsoneel van don geneeskundigen dienst deT landmacht. Onze vroegere stadgenoote mej. B. E. van EsGeai behaalde aan het Kon. Conser vatorium in Den Haag hot solo-diploma voor klavier, weder met onderscheiding voor algemeene muzikale eigenschappen. De afdeeling Leiden van „Mercurius" hield gisteren voor de kinderen barer leden een Sinl-Nicolaas-avond, waarvoor groote belangstelling bleok. De kleinen met hun ouders of begeleiders vulden de beide zalen van „De Harmonie". Sinterklaas had oen bijzonder vrijgevige bui en de kinderen, dus natuurlijk ook de ouders, hadden veel pret, welke nog verhoogd werd door de welwil lende medewerking van een,kleine hairmo- niekapeh ITet was een welgeslaagde avond. Ingaande heden, 4 December, loopt trein 31, verlrdk 7.30 v.m. van Leiden II. S., niet meer door naar Keulen, maar moet men te Nijmegen overstappen, alwaar de aansluiting slaat te wachten. Visitatie heeft plaats te Granenbung. 's Avonds loopt trein 36 van Keulen niet meer door naar Leiden, maar moet even eens te Nijmegen worden overgestapt. Visi tatie heeft dan plaats te Nijmegen. Door P., alhier, werd bij de politie aangifte gedaan, dat zekere V. 211 boter- dividendbons le zijnen nadeele had verduis terd ter waarde van ongeveer.f 10. Ter verklaring dienc, dat deze bons worden uit gereikt bij den verkoop van margarine cn later tegen een klein bedrag weder kunnen worden ingewisseld. De 22-jarige* vrouw K., moeder van twee kinderen, werkzaam bij de wasoli- inrichting van den heer S., alhier, maakte zich schuldig aan diefstal van een zak met wasehgoed. Van het geval is aangifte ge daan bij de politie. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Odéon-Theater. „De wrekende God", detective- spel in 4 bedrijven van D. Rawde. De roep, die aan iets vooruitgaat, wordt niet altijd bevestigd, wanneer men er kennis mee maakt. Ten aanzien van dit detective- stuk, waarvan we de geboorte kortelings hebben geschetst', durven we echter gerust verklaren, dat de roep volkomen is be vestigd. Je kon werkelijk een speld in den Schouwburg hooren vallen en de gezichten stonden strak van spanning. Wat heeft de auteur zijn publiek vast in zijn greep te pak ken en hoe keurig weet hij je er in te hou den tot het laatste toe, want eerst in het slotbedrijf wordt het ingewikkelde kluwen BINNENLAND. De Leidsche Gemeenteraad zet de behan deling van de begrooting voor 1925 voort. Adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid inzake de Ziekte- en Ongevallenwet 1925. Minister Aalberse zal de behandeling zijner begrooting met de Tweede Kamer hervatten. BUITENLAND. De helling van"26 pet. op de Duitschc goederen. Austen Chamberlain over de Egyptische kwestie. Coolidge's boodschap aan het Congres. De gruwelmoord te Siegen baart een ver rassing. ontrold. Telkens neeml de geschiedenis een verrassende loop. Je denkt iets een on verwachte wending en weg is je gedachte. Hel is een detective-stuk, dat zich gerust kan handhaven naast beroemde of wil men be- ruchle slukken op dit gebied als ..Arsëne Lupin" etc., temeer waar hier en daar te vens geesl tintelt door den dialoog, 't Is voor Veterman een mooi succes. tip een avond, gegeven door een bekenden verzamelaar van oude kunst, prof. Highhill, waarop allerlei voorname gaslen verschij - nen, wordt opeens van allerlei gestolen, wat waarde heeft, een paarlen collier etc. Mid den in de ontsteltenis van dezen diefstal wordt lord Henry Wultonshire door een dolk uit de hand van een afgodsbeeld uit Afrika gedood Wie is de diet, wie is de moorde - naar? De aanwezige dochter van den ver zamelaar, haar a.s. verloofde, de butler, een negerprins? Wie? En nog eens daalt het mes uit de hand van dit afgodsbeeld, waarvan een tweede exemplaar, blijkbaar levend, zelfs verschijnt.... zij het, dat het doel nu wordt gemist. Bestaan er geesten, die werken of is hel menschenhand? De detec tive van Scotland-Yard, die niet aan geesten gelooft, die je portret kan teekenen, wanneer je hem een briefje of wat ook in handen doet vallen, zonder dal hij nog een tip van je neus heelt gezien, deze detective brengt al les helder en duidelijk aan den dag. Met ver bazing volgt men zijn gedachtengang, lo - gisch en zuiver en men accepteert haar steeds doch hij is altijd het publiek een heele slap vooruit. Wie is de dief, wie ie de moordenaar. Men boude het ons ten goede, dat wij dat niet verklappen, dan is de aardigheid er af! Een uitstekende vertolking viel bovendien aan „De wrekende God" ten deel. Nico de Jong, voor wien zooiels geen novum is, was een pracht van een speurder, rustig, geestig, zonder overdrijving of theatrale manieren, losjes en natuurlijk weg. Minny ten Ifove was een aanminnige dochter, die ten slotte een „duchess" blijkt te zijn. Louis Chrispijn Jr. gaf den professor goed, al prcfereeren wij hem in ander genre. Gusta de Vos-Poolman typeerde met bijzonder talent de door het toeval tot „duchess" gebombardeerde leeg hoofdige. Dick van Veen valt te prijzen als den vermoorden lord. Cees Laseur als den neger-prins uit Afrika's binnenlanden, die zoo leukweg onze beschaving een lesje geeft enz. enz. Jan C. de Vos mist blijkbaar nog altijd het gevoelige accent en innerlijke warmte. Hel Odëon-Thealer kan nog pleizier bele ven van dit stuk, dat forsch en tevens lo gisch is opgebouwd, zoodal directe onwaar schijnlijkheden niet opvallen. Enkele kleine detailpunten zouden wellicht maar daar voor laai de spanning je geen tijd, dat is achteraf. Het verscheuren van het gegomde papier in meer dan éën dikte was een kleine slordigheid bij de vertolking. Het succes was hier gisteravond groot in een matig bezeilen schouwburg, waaraan Toonkunst wel schuld zal hebben. Ettelijke malen moest worden gehaald. MUZIEK. Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst La Damnation de Fanst. Zoolas in het leven op elk gebied de con trasten op elkaar instormen, gelijk voor den menschelijken geest hel begrip zijn waarde ontleent aan het tegengestelde daarvan ,a!zoo leeft de Kunst door dc gratie dor tegenstellingen. Jn hel kunstwerk worden d3 tegenstellingen in een hoogere eenheid opgolieven. Sterke, militante figuren zien de tegenstellingen grooler, scherper en heviger dan doorsneemenschen. Zij plaatsen ons tel kens voor het onverwachte, in plaats van wat wij vermoedden komt vaak het andere, daarmede onze aandaoht tot het uiterste spannend. Voorbeelden van verrassingen van dezen aard liggen bij Beethoven vooe

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1