UIT DE OMSTREKEN. Lissc heeft sinds kort haar eigen electrisch bedrijf. Wij geven hier een afbeelding van kantoor en magazijnen der Naamlooze Vennootschap. Drie 20 meter breede bassins beslaan te zamen een lengte van 70 M. Het ondiepe bassin dat 10 M. lang zal zijn heeft een diepte afglooiend van 50 tot 70 c.M., het halfdiepe met een lengte van 1.50 M. is van 70 c.M. tot 1.50 M. diep, terwijl de diepte \an het derde bassin welke lengte 45 M- is. varieert van 1.50 M tot -1 M. Tussehon diep cn' lialfdiep bassin wordt een loopbrug aangebracht van M. breedte. Aan de achterzijde van de inrichting, met het front naar den ingang bevindt zich een spring- toren ran 3 Meter hoogte met aan weers zijden een springplank, de een op gelijke hoogte met het perron, de andere 1 Meter hooger. In de hoeken der bassins worden de trapjes aangebracht. Aan weerszijdon der perrons zijn de kleedkamers aange bracht; 60 één-persoons, en 6 groote voor kinderen. Ter hoogte van de loopbrug tus- sclien de bassins zijn aan eiken kant 3 dou ches, waarvoor het waterreservoir zich bo ven bet portaal bevindt. Dit moet, doordat cr geen waterleiding of electriciteit is, met de hand worden volgepompt. Het bassin wordt gevoed door water uit liet Aarkanaal, door een buis en na reini ging in 2 filters. Het water wordt weder geloosd in den polder en daar het peil van I et buitenwater met dat van den polder ongeveer 1.50 Meter verschilt is dus hier geen pompinst-allatie voor noodig. Men hoopt, indien het weer niet te reel tegenwerkt, in het voorjaar van 1925 gereed te komen. Zoo zijn de plannen. En die zul len worden verwezenlijkt l En dan zullen in den volgenden zomer de zwemmers zich naar hartelust hun sclioone sport kunnen beoefe nen, «badei »rces voor een proces-verbaal dan zal de politie des te steviger in haar schoenen staan om de overtreders van het y.wemvevbod extra zwaar te straffen dan zullen de ouders hun kinderen met een ge rust geweten laten leeren zwemmen en dan zal Alphen, na jarenlang het gemis hiervan gevoeid te hebben, een zweminrichting heb ben. Alpher waardig. De heer E. J. v. Hcijningen alhier deed met gunstig gevolg examen boekhouden, af genomen door de Vereen, van Leeraren iu bet Boekhouden te Utrecht, Gisteravond omstreeks 9 uur brok brand uit in de drukkerij „Het Wapen van Alphen a. d Rijn". Eenige voorbijgangers, die dit bemerkten, forceerden de dour, waarna zij met emmers water en later mot behulp van een slang op de waterleiding het \uur bluschten. De 2 motorspuilen die waren uitgerukt, behoefden niet in werking te worden ge steld. Het kantoor, waar vermoedelijk do brand ontstond, brandde leeg, terwijl ook aaü den papiervoorraad benevens de ma chines veel schade werd toegebracht. De oouaak van den brand is niet met juistheid te zeggen, daar er niemand aan wezig was. Leimui den. Gemeenteraad. Aanwezig alle leden. Voorzitter; de heer J. A. Bakhuizen, bur gemeester. De voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen der vorige vergadering wor den voorgelezen, goedgekeurd en onder dank zegging aan den secretaris geteekend. De voorzitter doet mededecling van o.m. de navolgende ingekomen 9tukken; Missive van God.Staten, waarin deze mededeelen, dat over het jaar 1922 als aan deel in de kosten van den Keuringsdienst van Waren, district Leiden, f 36,01 te veel is betaald. Dit bedrag kan op de eerstvol gende storting in mindering worden ge bracht; schrijven van den heer J. C. Klaren, waarin deze mededeelt, dat hij zijn benoe ming tot lid der Commissie tot Wering van Schoolverzuim aanneemt; adres van eenige bewoners en cigenann van huizen, gelegen aan de Molenkade, waarin zij den Raad verzoeken op de Mo lenkade een drietal lantaarns te plaatsen. Indien de raad hiertoe niet mocht over gaan, verzoeken zij de door hen ten on rechte betaalde verlichtingsbolasting terug io mogen ontvangen. De voorzitter deelt mede. dat dit adres nog niet in het college van B. en W. is be handeld, aangezien het eerst eenige dagen geleden is ingekomen. Hij stelt daarom voor het adres in handen van B. en W. te stel len om praeadvies. Ingekomen is een verzoekschrift van de II.-K. Vereeniging „Moederschapszorg" te Heerlen. Hierin wordt om een subsidie ge vraagd van f 25 per jaar over 1925 en de daaraan volgende jaTen. De voorzitter zegt, dat het vorig jaar een dergelijk verzoek ter tafel is gekomen, toen is daarop afwijzend beschikt. Ditmaal hebben B. en W. besloten het voorstel te doen afwijzend op dit verzoek schrift te beschikken. B. en W. ontkennen het nut van deze iu- etelling niet; ze is echter te ver van Lei- muiden gelegen, om van een gemeentebe lang te kunnen spreken. De raad besluit nu afwijzend op dit verzoekschrift te beschik ken. Aan de orde komt punt 3 der agenda;Uit- breiding van het electrisch kabelnet. De voorzitter zegt, dat het den raadc.led&n voldoende bekend is, dat B. en W. al lan gen tijd hierover met de gemeente Leiden aan het onderhandelen zijn geweest. Deze onderhandelingen zijn voor deze gemeente tot een gunstig einde gekomen. Aan de gemeente Leiden zal een som van f 10.700 a fonds perdu gestort moeten wor den. B. en W. stellen den raad nu voor de overeenkomst met de gemeente Leiden te wijzigen. De voorzitter leest de concept- overeenkomst voor; deze wordt nu zonder aanmerkingen door den Raad goedgekeurd. De voorzitter wenscht de gemeente en ae leden van den raad met dezen grooten voor uitgang- geluk. De commissie, die B. en W. heeft bijge staan in den arbeid, kan nu ontbonden wor den. Va."» de commissie tot wering van schooli- verzuim is een lijst ingekomen, vermelden de de namen der leden, die op 31 December a s. moeten aftreden. De aftredende leden J. P. Heblij, D. L. Hakker, P. de Jeu, A. van Loon en C. J. Klaren worden door den raad herkozen. Vaststelling nieuwe s-hoolgeldvororae- ning. De voorzitter deelt mede, dat de in Mei van dit jaar goedgekeurde «chool- geldvcrordening slechts lol 1 Januari 1925 van kracht is. Dit komt omdat Ged. Stalen bezwaar hebben gemaakt legen de reductie-clausule in deze verordening opgenomen. B. en W. hebben daarom gemeend te moeten voorstel len deze reduclie-clausule uit de verorde ning te doen vervallen. Aluds wordt door den raad besloten. De heer Rietdijk vraagt bij de rondvraag nog hoe het slaat met de verrekering van de Burgerwacht-gelden. De voorzitter zegt, dat dit zeer spoedig aan de orde zal komen. Niemand meer het woord verlangende en niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. Ter secrearie alhier werd over de maand November een bedrag van f 102,50 aan keurloon ontvangen. Woubrugge. De politie alhier heeft deze week weder een waakzaam oog ge houden op hel te snel varen door stoom- sn motorboolen. Dit is noodig, gezien de vele en groote uitgaven, welke de eigenaren aan hun sehoedingen moeten bekostigen. Met dergelijke vaartuigen is de passage hier in de laatste 15 jaren mc-( ruim 10 pCt. toegenomen, en door den golfslag der boo ten hebben de oevers zeer veel geleden. Interessant is het wat we speciaal daar omtrent vonden. Ruim 200 jaren terug werd een verzoek door ambachlbewaarders ge richt tot Rijnland, om le verkrijgen een „Go- nerael Consent" voor alle eigenaren hier „om te sehoeijen, daer de cadens op veele plaetsen niet anders als met schoeywerck le huoden si ju, aen de Erve in de Buyrt van de Woudwateringh, (Woubrugge, het dorp, was toen nog een buurtschap) „door diepte mde Continued (gedurig) zijion van scher pen" enz. Men vreesde als zulks niet bevorderd werd, dat vele „ten aensien van de coslen ende moeijlen souden worden naergclatenv en daardoor „verval van passagic-n van voor veele. Erven". Onze 9malle voetpaden in ons dorp zijn daar zeker nog een gevolg van; ook de zigzaglijn van de oevers bewijzen wel, dat de één de 9choeiing onderhield en de ander niet. Katwijk aan den Rijn. Zekere B., rij wielhersteller,. is door de politie aangehou den terzake van diefstal. Katwijk aan Zee. Door de Anti-Rev. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" werd een vergadering belegd, waarin als spreker optrad de heer A. den Dikken, hoofd eener Christ. School. Nadat de verga dering op de gebruikelijke wijze was ge opend, en verschillende stukken in zake candidaatstellingen, financiën enz. waren behandeld, leidde de heer A. den Dikken het vraagpunt in: „Is enthousiasme voor dc beginselen ook nu nog te verwachten" Met voorbeelden uit de historie mocht spreker deze vraag bevestigend beant woorden. Spreker wekte op tot trouw van de beginselen, en was overtuigd dat bij het trouw belijden het het enthousiasme mocht het bij velen zijn verflauwd, terug was te krijgen. Nadat spr. zijn rede had geëindigd volgde een aangename discussie. De vergadering werd ook met het Stem busprogramma in kennis gesteld. Inzake de vaccinatie, besloot de vergadering in stemming met de motie Zwolle. Nadat de vergadering aan het einde ha- rer werkzaamheden was gekomen, sloot de heer den Dikken de vergadering met gebed. De opening der winkelweek zal Don derdagmiddag 11 Dec. te halfdrie in „Casa Cara" door den burgemeester geschieden. Ook de wethouders zullen tegenwoordig zijn. Vrijdagavond, 12 Dec., des avonds te halfnegen zal de prijsuitreiking plaats vinden. In enkele nieuwe straten van het dorp zooals de Mr. Foc'hstraafc en andere in de nabijheid, worden regels boomen gepoot. Dit zal velen voldoening schenken, aange zien door den schralen zeewind vele stra ten, van wege hun ligging er zich niet toe leenen, met boomen te zijn beplant. Lisse. Door het college van nolabelen in de Ned. Hen-. Kerk werd als kerkvoogd iD de vacature Guld&mond gekozen de heer Joh. Potman te Lisserdijk. Door dit zelfde college werd een besluit genomen, om in overleg niet den president- kerkvoogd welke ernstig ongesteld is een plaatsvervangend kerkvoogd te benoemen. De heer C. van Parijs zal als zoodanig op treden. Bij de periodieke aftreding van den kerkeraad van de Ned. Herv. Kerk wensclite de heer G. van Parijs zich niet meer be schikbaar te stellen. Door het college van gemachtigden werd hiervoor aangewezen de heer A. Marseille, welke er echter voor be dankte. Bij de laatst gehouden verkiezing werd gekozen de heer C. Koordes. Noordwijk. Gistermiddag omstreeks half vier werd op d'e agem een e begraaf T plaats het stoffelijk overschot van het zoo vreeselijk om het leven gekomen bijna 13-jarig zoontje van den heer E. A. Achter berg alhier aan de school der aarde toever trouwd. Door de medewerking en liet tact volle optreden van den commissaris van po litie mei zijn mannen was voor de goede orde op uitstekende wijze zorg gedragen, ter wijl vier hoeren van de Christelijke Jonge- linigsvereeniging zioh bereids opgesteld had den om aanstonds het lijkje naar zijn laat ste rustplaats te brengen. Nadat de vader van het knaapje, de overige familieleden en genoodigder waren aangekomen nam ds. Van Haaften het woord, hield in korte doch duidelijke trekken zijn rode on eindigde met gebed; de vele toeschouwers waren dan ook allen zeer ontroerd en begaan met de ouders wier kind zoo noodlottige wijze uit hun mid den was gerukt. Vreeselijk om aan te zien zcoals zich laat begrijpen was de toesband van den vader. Hij moest met geweld van de groeve worden weggebracht wat eenigs- zins jammer is voor enkele belangstel lenden welke nog een woordje hadden willen spre ken. Door den broer van Jiet overleden kind wérd nog een krans met de woorden „Rust zacht lieve Broer" op het kistje gelegd waar na de aanwezigen, upenigeen niet zonder tranen in de oogen huiswaarts keerden. Dat zijn jonge zieltje ruste in vrede is de wensch van allen die hem hebben gc-keiid. Noordwijkerhout. Mej. I. aan Piet Gijzenbrug had het ongeluk een pot met kokend vet over het lichaam te krijgen. Haar toestand ie levensgevaarlijk. Aan den heer J. Plaat, onderwijzer aan de R.-K, St. Jozefschool, is als zooda nig, eervol ontlag verleend. De voormalige heerenbehuizing „Sas- b erg en" werd gisteren verkocht voor af- bvj-ak. Do R.-K. St. Victor-Kerk wordt nog gedurende dezen winter centraal verwarmd. Een aantal werklieden behulpzaam bij den verbouw van het St. Bavo-Gesticht, werd reeds ontslag aangezegd. Het groote werk nadert zijn voltooiing. Rijnsbnrg. In de zaal achter het Wees huis, hield de vereeniging voor ziekenhuis- verpleging „Draagt Elkanders Lasten" al hier, een algemeene ledenvergadering. Dc heer De Vletter, die de leiding der vergadering had, verzocht de aanwezigen te j zingen Psalm 121 1 en ging na het zingen daarvan, voor in gebed. De voorz deelde daarna mede, dat door drukke werkzaamheden van eenige bestuuTS leden, de gewone najaarsvergadering eerst nu kon worden gehouden, wat met het oog op de werkzaamheden voor sommige leden - wellicht nog geschikter uitkwam. Met dank aan God,- zei de voorzitter, mocht de vereeniging weder op liet-, in het afgeloopen jaar verrichte werk terugzien. Het dagelijksch bestuur had wel met moei lijkheden te kampen gehad, maar deze wa ren niet onoverkomelijk. In het af^iloopen jaar was ds. Lutein als voorzitter van de vereeniging, door ver trek naar elders afgetreden, na door mid del van het bestuur van de vereeniging af scheid te hebben genomen, omdat het bij eenroepen van een vergadering in den zo mer ondoenlijk is. Spr. bracht dank aan ds. Luteijn, voor wat deze in het belang van de vcroeniging bad verricht. De vereeniging was nog jong, niet alle werk kon aan het dagelijksch be stuur ter regeling worden overgelaten, waardoor ds Luteijn vele uren voor baar had opgeofferd. Ook de 2e voorzitter, de heer Bloemen- daal, had, zonder opgaaf yan redenen, be dankt, zoodat het bestuur verre van voltal lig was. Hierna leest de secretaris, dè heer Jac. Kromhout de notulen van de vorige verga dering, die ongewijzigd worden vastgesteld. Vervolgens werd overgegaan tot verkie zing van een voorzitter, waarbij met nage noeg algemeene stemmen werd gekozen ds. Altena. Een deputatie, die ds. Altena met deze benoeming ging in kennis stollen, bracht het bericht mede, dat deze de benoeming aanvaardde. Mede, met bijna algemeene stemmen, werd tot bestuurslid verkozen dr. H- G. Jonker, die met dank voor de uitgebrachte stemmen, de benoeming aannam. Met applaus betuigde de vergadering haar instemming met de woorden van den heer P. Kort Sr., die de benoemde geluk wensehte met. deze verkiezing, en hem nog vele jaren arbeid in de vereeniging toe- wenschte. Daarna werd overgegaan tot verkiezing van een controle-commissie van drie perso nen, die vóór de volgende vergadering de boeken en bescheiden moet verifiëeren. Bij de eerst gehouden vrije stemming wer den gekozen de heeren H. v. d. Pol en P. van Delft Czn., waarvan eerstgenoemde voot de benoeming bedankte. Bij de volgende stemming werd gekozen de heer A. Rodenburg, en tenslotte, na een herstemming tusschen de heoren W. Oud water en G. Vos, eerstgenoemde. Namens het bestuur stelde de voorzit ter voor, teneinde to ontkomen aan de ein- delooze stemmingen, voortaan in de No- vembervergaderingen, de leden voor de controle-commissie te doen kiezen uit een voordracht van het bestuur, vermeldende zes personen. Dit voorstel werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Rondvraag. De heer Rodenburg merkt op dat de controle-commissie het vorig jaar niet ha t geteekend voor het gehouden onderzoek, en vraagt of dit alsnog niet ge beuren moet. De lieer PI. v. d. Pol vraagt of aan alle opmerkingen van de controlecommissie ge volg is gegeven. Uit de hieruit volgende discussie blijkt, dat de penningmeester schade heeft gele den, doordat een ziekteuitkeering twee maal plaats had, en nu een keer voor zijn rekening komt. De heer A in 't Veld acht het billijk, dat deze schade ten laste van de vereeniging komt, indien hier den penningmeester geen schuld treft. De heer D. v. Iterson merkt op, dat het Ziekenhuis te Leiden tweemaal betaling ontving voor één patiënt. Spr. is overtuigd, dat het Ziekenhuis zichzelf hiermede niet beeft willen bevoordeelen, doch dat hier sprake is var een administratiefout, waar om spreker voorstelt, dat de secretaris om trent deze kwestie nog zal correspondeeren met de administratie van het Ziekenhuis, cn indien restitutie niet meer mogelijk is, dat de vereeniging de schade aan den pen- ningmeester vergoedt. Onder applaus wordt aldus besloten. De heer D. v. Itorson verzoekt voortaan de vergaderingen per convocatie bekend fe maken daar hem leden bekend zijn, die van deze vergadering niet op de hoogte waren gestold. De voorz. antwoordt, dat dit tot nu toe op de hooge kosten is afgestuit, doch net bestuur zal aan het verzoek de noodige aandacht schenken. Dr. Jonker deelt mede, onlangs te heb ben gelezen van een gecombineerde verga dering van soortgelijke vereenigimgen uit den omtrek, waarop echter Rijnsburg ont brak. Deze vergadering was belegd, met het doel, om overschrijvingen van leden bij ver trek naar elders, mogelijk te maken. Spr. meent, dat dit streven zeer nuttig 13, en verzocht het bestuur, zoo mogelijk samenwerking te zoeken voor een gemeen schappelijke regeling. De secretaris antwoordt, dat het bestuur verhinderd was, bedoelde vergadering bij to wonen, dcch dat spr. ten spoedigste po gingen in die richting zal doen. Vervolgens deelt ds. Jonker mede, dat naar het bestuur hem zeide, uitkeering voor eenige typhuspatiënton, die in een zieken huis in Den Haag opgenomen zijn, volgen* de reglementen, niet mogelijk is, alleen in geval van operatie of observatie kan dit. Spr. acht het echter wenschelijk, dat de reglementen alsdan gewijzigd worden, op dat ook bij verpleging in Ziekenhuizen uit keering mogelijk is. De heer G Vos verklaart zich hiertegen. Spr. vreest-, dat dan ingeval van epidemieën de vereeniging lang niet genoeg draag krachtig is. en de contributie beduidend verhoogd moet worden. Z.i. behooren deze patiënten te worden opgenomen in de ge meentelijke ziekenbarak, doch niet ten laste van de vereeniging te komen. Dr. Jonker zegt dat dit voor enkele ge vallen ondoenlijk is, omdat dit te veel kos ten medebrengt voor de gemeente. De heer Kromhout meent, dat de regle menten dit niet toelaten. Alleen ingeval verpleging thuis onmogelijk is, wordt uit keering gedaan en in dif speciale geval as, alhoewel verpleging in een ziekenhuis wen schelijk, de verpleging thuis niet onmogelijk. Dr. Jonker vraagt dar. het reglement wat ruimer op to vatten, en b.v. vrpleging in een ziekenhuis ook vereischt te achten, in dien om bijzondere redenen, klein behuisd zijn, de huisarts opname in een ziekenhuis wenschelijk acht. De heer J Oudwater sluit zich hierbij aan. De hee: D. v. Iterson vraagt, nu er een geneesheer zitting heeft genomen in het bestuur, de besliseing in ieder bijzonder geval aan heb bestuur over laten, dat daarvan aan de vergadering rapport kan uitbrengen. Besloten wordt-, thans aan het best-uuf viij mandaat te verleenen, en in Februari een reglementswijziging voor te stollen. Dr. Jonker zegt ..ct voorts op prijs te zullen stollen, indien aan de leden die dit wenschen, desnoods tegen kostprijs, etn reglement wordt uitgereikt. De voorz. antwoordt-, dat dit reeds in het voornemen van het bestuur lag, maar dat het is uitgesteld, omdat de vereeniging nog zoo kort bestaat, waardoor reglementswij ziging wel te wachten W3«. De heer Yan Drongèlen vraagt naar de controle van verpleegden in het Ziekenhuis to Ledden, omdat hem gebleken is, dat bij de administratie aldaar, wel eens fouten voorkomen. De penningmeester •ferstrekt den heer v. Brongelen inlichtingen, die hem tevreden stellen. De heer P. van Delft Czn., vraagt of reeds donateurs tot de vereeniging zijn toegetreden en waarvoor de donatie-gelden bestemd zijn. De heer Kromhout antwoordt, 'dat reeds een bedrag is ingekomen, dat afzonderlijk btheerd wordt, en bestemd is, in geval van epidemieën dienst te doen. Toetreding van meer donateure ic echter zeer gewensebt. De heeren J. v. d. Meij en J. Oudwltèr 1 stellen zich beschikbaar, om daartoe mode to werken. De heer Yan Egmond vraagt of een ter* mijn bestaat, binnen welke de oontributid betaald moeten zijn, en of daaraan de hand werdt gehouden. De voorz. antwoordt, dat een termijn ja gesteld, en dat deze ook wordt nagekomen, doch dat het bestuur gemachtigd is, op ver' zoek, daaraan ontheffing te verleenen. Niets meer aan de orde zijnde, wordt og verzoek van den assessor, den heer P. v, d. Meij Sr., de Avondzang gezongen, waar na de voerz. de vergadering met gebeif sluit. Sassenheim. St. Bernardus-gesticht. Tusschen huize „Sassem" en de Knorren burgerlaan is een gebouw verrezen, dat om zijn schoonheid en ligging een sieraad is voor onze gemeente: de St. Bemardus-stich- ting. Toen, vóór een paar jaren, in onze ge< meente pogingen werden in 't werk gesteld, om een algemeene vereeniging op te richten ter bestrijding van ziekenhuiskosten, is dat gestrand op het destijds nog vage zeggen, dat er een R.K. Ziekenhuis zou worden gesticht Van Protestantsche zijde zag men daarin een zeker gevaar en de splijtzwam deed zijn werk: èn van R.K. zijde èn van Protestant* schen kant werd eene vereeniging opgericht, Op de laatst gecombineerde vergadering kre gen we, na de interpellatie van ds. Boeienga, van pastoor Thus te hooren, dat de Katho lieken werkelijk plan hadden een „zieken huisje" ie stichten, zooiets „als eersto hulp bij ongelukken". Wanneer er b.v. hier een ongeluk gebeurde, dat men de patiënt dan niet naar Leiden behoefde le vervoeren, maar in dat ziekenhuisje dan hulp kon ver- leenen. Dat ziekenhuisje is uitgedijd tot het grootsche aan den Ouden Post verrezen ge-; bouw. Ziekenzorg is dan ook wel bijzaak. Hoofd doel zal wel zijn het huisvesten van ouden van dagen. Toch zal er b.v. ook gelegenheid zijn voor rustbehoevenden, die andere enkele weken naar een inrichting te Leiden zouden gaan. Dezulken kunnen nu weer terecht in het St. Bernardusgesticht. En we kunnen nu wel voorspellen, dat ze er een prachtig rust oord zullen hebben. Wanneer we het gebouw van af den Rijks- straatweg beschouwen, zeggen we onwille-; keurig: „dat 'smooil", en brengen in stilte hulde aan den architect, den heer Tonnais uit Dordrecht, den ontwerper van het plan, 't Is, alsof hij door den krachtigen forschea bouw, en door de omhoog-gerichfe lijnen er op heeft willen wijzen „de mensch is tot veel in staat, als hij het oog houdt gericht naar boven." Gaan we de noodbrug over. De aanleg van den tuin is nog in wording, evenals den vijver. Eenmaal klaar, dan krijgt de stichting eon omlijsting, waardoor zij nog in schoonheid zal winnen. Dan zal het zijn een schilderij, ten sieraad aan S«8< senheimsch westelijken wand. Bij het gebouw gekomen, kunnen we niet nalaten te wijzen op het fijne metselwerk, waaruit blijkt, dat onze vakmenschen er mo gen zijn. Gaan we nu het gebouw binnen. Een fraaie trap voert naar de hoofdverdieping, het centrale gedeelte van de stichting, maar wij gaan liever een zijdeur binnen, om met de beschrijving gelijkvloers te beginnen. Hier vinden we een ruime gang, waarvan aan weerskanten zitkamers vóór en slaapkamers achter, benevens drie keukens, de installa tie voor den centrale verwarming,, de kliniek en toiletten. Een trap hooger cn we slaan in de hal van de straks genoemde hoofdverdieping. Weer zes zit- en zes slaapkamers, een ziekenzaal met badkamers er vlak bij, toilets en een keuken. De trap van de hal naar de volgende ver dieping ontvangt licht door vier ramen, glas in lood. In deze ruilen zijn gebrand in zachte kleuren vier tafereelen uit het Scheppings-* verhaal; 1. Het wordt licht. 2. Schiep hemel en aarde. 3. Vogels en dieren. 4. Schiep den mensch Daar Zijn gelijkenis.. De motieven zijn van den architect; ze zijn uitgevoerd door de fa. Botman le Haarlem. De voorra men van het gebouw, de bovenlichten, zijl ook gebrand glas in lood, uitgevoerd door d» fa. Schuit, Den Haag. De teekeningen zijl weer van den architect. Op de derde verdieping weer een gang. Iwaalf zit-slaapkamers, keuken en toilets. Nog een trap hooger de trappen zlja alle van graniet en we komen weer o? een gang. Hier vinden we aan den voorkant vier zit-slaapkamers en aan den achterkant de kamers voor de zusters. De keukens zijn alle door 'n spijzelift ver» bonden. Nu nog een trap en we bevinden ons in den toren, die als zolder kan worden bruikt. Als 't gebouw eenmaal klaar is, zal hel lastige trappenklimmen kunnen worden voorkomen door het gebruik maken van eeö lift. De schacht is klaar. Het geheele gebouw wordt centraal ver warmd en electrisch verlicht. Voor het laat* ste hebben onze dorpsgenooten Bruijnen en lJsselmuiden gezorgd. De verwarming is van een fa. uit Heerlen. Nog moeten we even wijzen op het stukadoorswerk, dat door del heer Bisschop wordt verzorgd en blijkt 13 goede handen te zijn. Als 't bij de trappy met tegels zal zijn afgezet, komt het eer.-i goed tot zijn recht. Omdat de datum, 3 December, eenmaal was vastgesteld, heeft Woensdag de P^LJ' tige wijding van het St. Bernardusge9ticM plaats gehad en wel door den Deken van Vogelenzang. Behalve verschillende geest lijken waren daarbij tegenwoordig de leëtf van onderscheiden corporaties met h"nl1 vrouwen. De aannemer, onze dorpsgenoot de A'c Kiebert, heeft met het bouwen van zoo# stuk werk geloond, iets aan te durven. De kinderen van de Fröbelschool ben Woensdagnamiddag reeds St. Nicolfl»- feest gevierd. Wat waren de kinderen »n« schik met de aardige geschenken. Hen, T het bestuur in de gelegenheid hebben ge* dit feest te doen slagen, vriendelijk dank.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 10