CHIEF WHIP O. 19855 LEfOSCh DAGBLAD, Zaterdag 29 November Tweede Blad. Anno 1924. BINNENLAND. De feest sigaret GEMENGD NIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. Influenza 305^1-tabletten Bezoldiging Rechterlijke Macht. Verschenen is het voorloopig verslag over t wetsontwerp tot nadere wijziging van ,ret van 5 Juli 1910 tot regeling van samenstelling van den Hoogen Raad, de 'chtshoven, de arrondissements-rcch ban en de kantongerechten en van de jaar- cdden der rechterlijke ambtenaren, alsmede w de klassen der rechtbanken en kanton erechten. Verscheidene leden verklaarden tegen de it wetsontwerp voorgestelde algemeene Jrlatring van de salarissen der rechterlijke ebt ernstig bezwaar te hebben. Ook indien ta de noodzakelijkheid erkent om ter ver- iadering van de Staatsuitgaven de salaris- der Rijksambtenaren lager te stellen, er, naar de meening dezer leden, alle aiding hierbij een uitzondering te maken aanzien van de rechterlijke macht. Zij aren van oordeelden zij hadden van dit roeien reeds herhaaldelijk blijken gegeven, t onze rechterlijke macht reeds nu te og wordt bezoldigd en dat die te lage zoldiging, met het oog op de bijzondere sitie, die de rechterlijke macht in de enleving inneemt, een ernstig euvel is. Andere leden voerden hiertegen aan, dat et toch kwalijk zou aangaan, bij een al- emeene vermindering van de salarissen der ijksambtenaren, alleen de rechterlijk© macht ngemoeid te laten. De leden der rechterlijke ebt vormen, niet de eenige groep van btenaren, wier bezoldiging te wenschen t Intusschen konden vele leden, waaronder e de noodzakelijke bezuiniging op de -hterlijke macht op zichzelf erkenden, zich k niet met de uitwerking der voorgestelde »ling kwalijk vereenigen. Men vroeg zich welk stelsel er in gelegen is, dat men de ldiging van leden der rechterlijke maoht 0 een salaris hebben van bijv. f 10.000, et £500 vermindert, terwijl (degenen, die 6000 of minder genieten, 10 tot 13 h 6 pet. van hun salaris moeten afstaan). Deze leden waren voorts van oordeel, dat e indeeling der rechtbanken in rechtban- en 1ste en 2de klasse geen redelijken zin eeft. Ook achtte man de bezoldiging van f540U naarvan nog de pensioenkorting af gaat, nor rechters bij een rechtbank 2de klasse, mder de tegenwoordige omstandigheden ab- loluut te laag. Met betrekking tot het lager rechterlijke ersoneel werden gelijksoortige' bezwaren nagevoerd. Sommige leden konden er zich niet mee .'ereenigen, dat voor het personeel bij het jerechtshof en de reohtbank te 's-Graven- isge een afzonderlijke salarisschaal bestaat, Itaardoor met name een belangrijk versohiï uitstaat tusschen de bezoldiging der meeste functionarissen bij de rechtbank te 's-Gra- ■snhage en die der titularissen in gelijken ang bjj andere rechtbanken lste klasse, et uitzondering van die te Amsterdam en Rotterdam. Eenigo leden wezen op het huns inziens te geringe verschil in bezoldiging tusschen leden van en rechterlijke ambtenaren den Hoogen Raad en die bij de Ge rechtshoven. De vice-presidenten der ge- [echtshoven te Amsterdam en te 's-Graven- Lige worden zelfs hooger bezoldigd dan "i leden van den Hoogen Raad. Eenige leden bepleitten het denkbeeld een elage toe te kennen aan rechters van in- Itruotie in strafzaken, die in den regel met leer veel werk zijn belast. R.-K. Staatspartij en St.-Michaël." De aangekondigde vergadering van den jlgemeencn Bond van R.-K. Rijkskieskring-' irganisaties in Nederland kwam gister- Irond om aoht uur bijeen iir het Jaarbeurs- ïebouw te Utrecht. Met den voorzitter mr. A. baron vanWijn_ lergen waren aanwezig do beide secreta- issen mr. F. Teulings en mr. De Groot, do penningmeester mr. J. Heerkens Thijssen la de afgevaardigden J. C. Aarts, J. Ver- leijen, mr. A. Leesberg, G. van Spanje, mr. 3. E. Passtoors, A. J. Oostdam, G. O. ftibben, pastoor W.Overmeer, J. IJsselmui- Jen, H. Hellebrekers, mr. E, Baron van foorst tot Voorst, E. Ohms, H. ten Braak, for. O. Goseling, mr. A. van Rijckevorsel, Vienings, bet plaatsvervangend lid voor ten Rijkskieekring Nijmegen Braams en irof. dr. J. A. Veraart als afgevaardigde 'an den kieskring Den Haag. Prof. Veraart verliet om half negen de 'Mgadering en deelde omtrent zijn heen laan het volgende mede aan ,,De Msbode": Terstond na de opening der vergadering praken verschillende leden als hun meening lit, dat het in tegenwoordigheid van prof. leraart niet goed mogelijk was over het 'ooi-gevallene naar aanleiding vart de door len voorzitter te Alkmaar gehouden rede Tijuit te spreken. Deze sprekers wenschten Worn aan prof. Veraart te verzoeken, het lérelte, waarin het voorgevallene zou wor-, leo besproken, niet bij te wonen. Prof. Veraart gaf hierop te kenne in deze 'lastandighcdcn er geen prijs op te stellen tij het verder verloop der vergadering aan *ezig te zijn en aan het verzoek der spre '(is te zullen voldoen. Hoewel van andere t'jde werd aangedrongen om te blijven, 'ohtte prof. Veraart het thans meer ge minacht, om heen te gaan en zijn rocht hls bondsbestuurder bij deze gelegenheid f.US te geven, doch niet van plan te zijn 1 vergaderingen met voor den voorzitter der pijnlijke discussies weg te blijven 'been to gaan. bjaar aanleiding van de gestelde VTaag. e, tr. van verdere onderhandelingen met -Michaël" nog te verwachten is, doelde 'of. Veraart mede, dat „St. -Michaël" het eaeeptreglement reeds had ingezonden en *daana een artikel voorkomt, waaruit J dat ,,St.-Michaël" tct permanent '«'eg bereid is. 'of. Veraart verliet hierop de vergade- hoewel enkele leden nogmaals te ken- gaven op zijn aanwezigheid prijs te ^eo, ten einde alzijdig te worden inge- Op een vraag van het Blad aan prof. Veraart omtrent de voorzetting der actio van St.-Michaël" verklaarde hij onom wonden, dat de actie, die naar zijn mee ning niet in strijd is met eenig reglement, onverflauwd wordt voortgezet. Prof. Veraart gaf verder als zijn meening te kennen er aan te twijfelen, of deze verga dering eenig resultaat zou opleveren. Een beroep op de Bondsvergadering achtte hij een 6lag in de lucht. Van de zijde van het Bondsbestuur ont vingen wij zegt ,,De Msbode" om half- elf de mededeeling dat de gehouden bespre king tot dusver nog geen resultaat had op geleverd. De stand van zaken was nog on gewijzigd en het liet zich aanzien, dat de besprekingen nog geruimen tijd in beslag zouden nemen. Anti-duurte Actie. Op 27 November 1.1. had een vergadering plaats van de besturen van het R.-K. W. V. (Roomsch Katholiek Werkliedenverbond), het C. N. V. (Ohrist. Nat. Vakverbond) en het A. N. V. (Alg. Ned. Vakverbond) op het bureau van laatstgenoemde Vakcentrale, ter bespreking van de maatregelen, die even tueel zouden kunnen worden aangewend tegen het stijgen der prijzen van de eerste levensbehoeften. Verschillende maatregelen werden in deze vergadering besproken. Voorgesteld werd uit deze drie Vakcentrales een anti-duurte-comité te stichten, dat be last zal worden met het doen van die slap pen, welke aan bovengenoemd doel bevor derlijk kunnen zijn. Waar de vertegenwoordigers van het U -K. W. V., het C. N. V. en het A. N. V. de resultaten van deze bespreking nog aan de resp. besturen moeten mededeelen, werd in principe besloten Woensdag 3 December a.s. de eerste vergadering van het anti- duurte-comité te doen plaats vinden. Naar wij vernemen zijn bij Koninklijk besluit benoemd in de Centrale Commissie, bedoeld in atikel 13 der Ruilverkavelings- wet, tot voorzitter dr. L. Deckers, secreta ris van den Nederlandschen Boerenbond te 's-Gravenhage; lot leden de heeren S. L. Louwes, secretaris van de OVerijsselsche Landbouwmaatschappij te Zwolle; mr. dr. K. J. Frederiks, referendaris bij het Depar tement van Binnenlandsche Zaken en Land bouw te 's-Gravenhage; jhr. C. E. W. van Panhuys, directeur van het Rijksbureau voor de ontwatering van 's-Gravenhage; J. F. A. van Riessen, ingenieur-veriilcateur van het te Utrecht; tot plaatsvervangende leden: J. Middelveld te Ruinerwold; J. Wuyte Jzn te Huizum bij Leeuwarden, mr. dr. J. W. Schneider, advocaat en procureur te Hen gelo (O.); G. J. van den Broek, hoofd-inge- nieur van den Rijkswaterstaat ie 's-Graven hage; P. W. H. Paulussen, ingenieur-verifl- cateur van het kadaster ie Roermond; tot eerste secretaris J. P. van Lonkhuysen, di recteur der Ned. Heidemaatschappij; tol tweede secretaris H. J. van Leuscn, hoofd ambtenaar bij de Nederlandsche Heide maatschappij. Den 13den December zal het vijftig jaar geleden zijn, dat ds. K. W. Vethake, emeritus-predikant van de Ned.-Herv. Kerk, wonende te Utrecht, de Tlvangeliebeiiening aanvaardde te Wilhelminadorp. Daarna heeft ds. Vethake gearbeid te Katwijk a. d. Rijn, Leeuwarden, Arnhem, Overschie, Alphen a. d. Rijn en Leiden, waar hij emeritus werd I Juli 1916. Nog dikwijls treedfiis. Vethake op in de bediening des Woords. Gisteren is te Wagemingen herdacht het 25-jarig bestaan van den Plantenziek- tenkondigen dienst. Deze werd bij Kon. be stuif van 29 Nov. 1899 ingesteld. Uit de toelichting, bij dat Kon. besluit ge geven, blijkt, dat de Plantenziektenkundigen Dienst zijn oorsprong heeft gevonden in de eischen, welke sommige landen gingen stellen bij den invoer van levende planten. En tot op heden is het voldoen aan deze eisdhen eeen der belangrijkste en zekier de omvangrijkste werkzaamheid van den Dienst. Tevens blijkt daaruit, dat reeds dadelijk de mogelijkheid werd geopend, werkzaam te zijn in het belang der Nederlamdsche cultures, ook zonder dat dit verband hield met de eischen, waaraan de export handel moest voldoen. Als hoofd van den Dienst trad op prof. dr. J. Ritzema Bos, bijgestaan door bet personeel vain het Fthytopalihologiseh Labo ratorium Willie Grommelin Scholten" en de toenmalige Rijks-; Land- en Tudnbouw- leeraren. Bij Kqn. besluit van 21 dezer is, gelet op het Kon. besluit van 29 December 1923 no. 33 (Ned. St,ct van 7 Januari 1924, no. 4) bepaald het bepaalde onder 1 in genoemd besluit aldus te lezen; 1. hetzjj een getuigschrift, waaruit ten genoegen van voornoemden hoofdinspecteur blijkt, dat de candidate, na haar diploma te hebben verkregen, één jaar in eena kraaminrichting of in eene kraamafdeeling van een erkend algemeen Sfekenhuis als verpleegster is werkzaam geweest en daar een volledigen cursus in kraamverpleging beeit gevolgd; hetzij een getuigschrift, waaruit ten ge noegen van voornoemden hoofdinspecteur blijkt, dat de candidate, na haar diploma te hebben verkregen, één jaar in een erkend algemeen ziekenhuis is werkzaam geweest, daar een volledigen cursus in kraamverple ging heeft gevolgd en in dat jaar 20 ver lossingen, waaronder 4 kunstmatige,, heeft bijgewoond, daarbij eventueel hulp heeft verleend en 20 kraamvrouwen met hare larderen heeft verpleegd. Het hoofdbestuur van Volksonderwijs heeft aan de afdeelingsbesturen en corres pondentschappen o. m. verzocht, alle aan dacht te schenken aam het groote belang, dat er voor de kinderen in gelegen Is, die zes verplichte leerjaren van de lagere school te doorloopen en het onderwijs in een zevende leerjaar te volgen; het kwaad, dat er voor onze schoolgaande jeugd kan -voortvloeien uit de wettelijke bepaling, dat het Rijk slechts van één onderwijzeres) per 48 leer lingen het salaris betaalt, zooveel mogelijk te keeren; waar niet voldoende wordt voor zien in het noodige bewaarschool-onder wijs, alle stappen te doen, die tot het ver krijgen daarvan kunnen leiden; en het on derwijs aan schippers- en kramerskinderen te bevorderen. Naar aanleiding van deze punten worden nadere wenken gegeven. Verschenen is de Memorie van Ant woord op het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp lot regeliDg van de ontvang sten en uitgaven van het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds voor het jaar 1925. Hieraan is het volgende ontleend: De Minister heeft met hel oog op de ge boden bezuinigingen iedere voorgestelde ver- hooging op zichzelf aan een crilisch onder zoek onderworpen, met gevolg, dat er een groot aantal buitengewone promoties zijn geschrapt. De tihans voorgestelde verhoo gingen zijn, naar het oordeel vin den Mi nister, geheel gemotiveerd. Bij den Pensioenraad is -en wordt "nog steeds buitengewoon hard gewerkt. Er wordt een belangrijke hoeveelheid overwerk ver richt en buitendien offeren vele ambtenaren nog vrijwillig een deel van hun vrijen tijd. Niet uit- liet oog mag worden verloren, dat voor die buitengewone prestatie in de jaren 1922, 1923 en 1924 aan het personeel geen buitengewone verhoogingen zijn toegekend. De heer Heerkens Thjjssen, lid van da Eerste Kamer, heeft aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de navol gende vragen vragen gesteld betreffende bestrijding, uit de administratiekosten der Rijksverzekeringsbank, van uitgaven, welke geen direct verband houden met de uit voering der Ongevallenwet 1921: 1. Is het den Minister bekend, dat een comité van voorbereiding voor een in 1925 te houden Internationaal Congres voor Onge- vallengeneeskunde aan het bestuur der Rijks verzekeringsbank de vraag heeft gericht, of deze instelling zou willen deelnemen in het garantiefonds, hetwelk moet worden bij eengebracht, om gemeld congres te doen slagen? 2. Kan de Minister waar uit zoodanige deelneming voortvloeiende kosten slechts te bestrijden zijn uit de administratiekosten der Rijksverzekeringsbank het goedvin den, dat de risicodragers op deze wijze belast worden met uitgaven, welke geen direct verband houden met de uitvoering van de Ongevallenwet 1921? 3. Is de Minister niet van meening, dat bjj het toestaan van het hier -gevraagde de weg openstaat, om allerlei indirecte uit gaven, in min of meer verwijderd verband staande met de verzekering, onder den naam der administratiekosten te leggen op de schouders der risicodragers, "zonder dat dezen eenige medezeggenschap hebben over deze uitgaven, zonder dat ze zelfs kennis krjjgen van hetgeen aldus door hen wordt medebetaald? 4. Aoht de Minister het niet veeleeu' wen- schelijk, dat uitgaven, als hier bedoeld, reohtsstreeks voor rekening van het Rijk worden gebracht? Bij Kon. besluit is bepaald, dat de wet van 28 Juli jJ., tot wijziging van art. 143 van het Wetboek vam Burgerlijke Rechts vordering, in werking treedit met ingang van 1 Februari a.s. In vele kweekersvereenigingen worden Stappen gedaan, ten einde tot een fusie te geraken tussohen de Federatie van Kwee- kerevereemigingen en den Bond van Ned, Plantemhamdelaren. Te Utrecht zal binnen kort een vergadering van deze organisaties gehouden worden. Aaneensluiting wordt thans dringend geacht, nu de Tuinbouwraad spoedig niet meer als zoodanig zal beslaan. Men meldt uit Warschau aan „De Tel.", dat tot Poolsoh gezant hier te lande ia benoemd de aifdeelingschei van het Pool- sehe departement van Buitenlandsche Za ken Kosininski. De gewone audiëntie van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal op Donderdag a.s. niet plaats hebben. RECLAME. VIRGINIA Ardath TobaBM C«:. I.td., Loadao Twee winkeljuffrouwen van 19 en 20 jaar, die gisteren aan het Spaarne te Haarlem wandelden, zijn door een man met inkt geworpen. De politie heelt dén dader, den 23-jarigen zwerver J. G. de J„ gedomicilieerd te Numansdorp, aangehouden. Een der voortvluchtige direc teuren van de Brusselsche Bank, De J., is thans aan de Nedetlandsche justitie uit geleverd en opgesloten in het huis van be waring te Amsterdam. In een gezin, wonende te Slo- terdjjk zijn de vrouw en vier kinderen ha het eten van rookvleesch ongesteld gewor den. De verkooper van het vleesch, een slager nit de Groen-van-Prinstererstraat, is aan een der bureaux bjj proces-verbaal gehoord. De keuringsdienst van waren heeft geconstateerd, dat het vleesch schadeljjk voor de gezondeid was. Een groote autobus van de Ja- catra-Maatschapprj, komende uit de rich ting van het Bolwerk, te Rotterdam, reed gisteravond de Willemsbrug op langs het aan de linkerzijde van die brug openge broken gedeelte. Zij kon de rechtsrzjjde niet houden, omdat uit de richting der Van- aer-Tak-straat een tram kwam, die in ver bena met de werkzaamheden, het uit die richting loopende linker-tramspoor volgde. De autobus is toen in het opengebroken gedeelte gegleden en boven de rivier bljjven hangen op de jjzeren binten van den onder bouw der brug. Met behulp van een takel wagen is het achtergedeelte van de auto bus zoover opgevijzeld, dat zjj uit bet opengebroken gedeelte getrokken kón wor den. Zoodra de bus naar beneden geploft was, zjjn de passagiers, ran wie niemand letsel gekregen bad, er uitgestapt. Het tramwegverkeer over de Willemsbrug was bjjna een uur gestoord. De dezer dagen 103 jaar gewor- den C. Kurpershoek is gisteravond in zjjn woning fh de Gerard-Scholtenstraat, te Rot terdam, gevallen. Hjj heeft het rechterbeen gebroken. De oude man is in „Eudokia" aan den Bergweg ter verpleging opgenomen. Bjj de politie te Amersfoort heeft zich aangemeld v. D., thans woonachtig te Spakeifburg, voorheen te Njjkerk, met de bekentenis, dat hij drie jaar geleden te Njjkerk heeft brand gesticht in een auto- garage. Hij is door de justitie naar Zwolle overgebracht. Gewetenswroeging is oorzaak van deze eigen aangifte. Gisteren heeft op de Amster- damsche-Weg te Arnhem een motorrijder het ongeluk gehad bjj het passeeren van een auto te ver naar den kant van den weg uit te wjjken, waardoor hjj in volle vaart tegen een boom reed. Hij is in bewasteloozen toestand naar het diaconessenhuis vervoerd, en nog niet tot bewustzijn gekomen. Zjjn identiteit ia onbekend. Toen zekere v. C., uitEindhoven, zich per rjjwiel naar Veldhoven wilde be geven, werd hjj in het donker aangevallen door een viertal personen, waarvan één hem een mes op te keel zette Juist bjjtjjds kon v. C. den booswicht bjj den pols grjjpen en wel op zoodanige wjjze, dat deze het mes liet vallen. De aangevallene, wist zich van de anderen los te maken en een stuk hout te grjjpen, waarmee hjj flinke klappen uitdeelde. De aanranders sloegen op de vlucht, v. Cl keerde naar Eindhoven terug, om aangifte te doen bjj de politie. Een der aanranders is later herkend en gearres teerd. Op aandrang van de expor- touis van kwcek'erijproducten heeft de di rectie van de Spoorwegen zioh bereid ver klaard de wagon3 van den Ferrydienst Zee- bruggeHarwich op haar lijnen toe te la ten. Dït was tót dusver geweigerd, daar deze wagons niet in lret internationaal spoorweg- verband opgenomen zijn. Thans kan reoht- slreeksche verzending naar Engeland plaats vinden, hetgeen, béhalve tijdsbesparing, het voorkomen van schade aan planten en an dere producten beteebent. Volgens mededeeling van het Handelsinformatiebureau van Van der Graaf en Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 28 November, in Nederland uitgesproken 81 faillissementen, tegen 92 in dezelfde week van het vorige jaar. Va nl Januari tot en met 28 November 1924: 4205 faillissemen ten, tegenover 3804 over hebzelfde tijdperk van het vorige jaar. Z ij n bagage. Zij waren op de huwelijksreis en hadden voor het eerst van hun leven hun klein dorpje verlaten. Op 't groote 9talion van de hoofdstad kwam een pakjesdrager op hen af en vroeg; „Wil ik voor uw bagage zorgen, meneer?" Toen keerde de jonge vrouw zich met woedende blikken tot haar gemaal en sprak: „Fritsie, als je dien man niet onmiddelijk Vtertelt hoe hij over mij moet spreken, ben je géén man!" Alphen. Kerkelijk bericht. Ned.- Herv. Kerk, Julianastraat. Zondag, voorin, halftien, ds. De Bruin, en nam. halfzeven ds. Veldhoen. Geref. Kerk, Raadhuisstraat. Zondag, voorm. iien uur en nam. zes uur, ds. Schou ten. Naar wij vernemen bestaan er plan nen om te komen tot oprichting van een particulieren bewakingsdienst in deze ge meente. Den lsten Dec. a.s. hoopt de ch^!- monteur der telegrafie, de heer J. Labail, alhier, den dag te herdenken, dat hij vóór 25 jaar in dien9t trad bij den Rijkstelegraaf dienst. Voor het examen boekhouden en a. v., afgenomen vanwege de Ver. van Leeraren in het Boekhouden is geslaagd de heer G. J. Kooiman, alhier. Alkemade. Burger 1. Stand. Gebo ren: Johannes 'Petrus, Z. v. Cornelia Johan nes van der Geest en Anna Maria de Haas. Petrus Franci6cus, Z. v. Cornells van der Werf en Margaretha Rietveld. Adriana Johanna, D. v. Jacobus Heemskerk en v, Oornelia Quirina Loos. Jacobus NicolaaJ, Z. van Gerardua Johannes Bakker en Anna Cornelia Anthonia Huigsloot. Maria Eli sabeth Barbara, D. v. Bernardus van der Moer en Anna Martina Koek. Gehuwd: Wilhelmus Johannes Raap horst met Maria Catharina Huigsloot. Johannes Bartels met Margaretha Christ®* van der Meer. Overleden: Johanna Helena Baak 6 J. Apolonïa Wilhclminn Plasmeyer 18 i- RECLAME. Nu de gure winter nadert kunt gij bij de geringste kouvatting door tocht op tram. straat of kantoor opgedaan, uw influenza ▼an vorige jaren terugkrijgen. Wapent U zich bijtijds daarte gen en draag steeds een flacon bij U. zij houden verkoudheid en influenza op een afstand. Door talloozen aan bevolen bij Rheumatiek, Jicht, Spit, Slapeloosheid, Hoofd- en Zenuwpijn. - Bij alle Apoih. en Drog. k f 0.60 en f 2.-1 348 Hazerswoudo De winkelweek Nadat de officieele opening der winkelweek had plaats gehad, werden we in de gelegen heid. gesteld een kijkje te gaan nemen bij de verschillende demonstrantea Allereerst zagen we bij den heer P. v. tl. Spek Czn. een keurige collectie rook-artiko- len, wel achter een klein raam, maar niet temin zeer aardig gerangschikt. De heer W. v. d. Spek had een drietal ramen geëta leerd, waarachter baby-artikelen, manufac turen en kleedingstukken waren uitgestald; ook Was er een kamer geheel tot bedden zaak enz. ingericht Alzoo een rustige aan blik. De lieer Hoogendoorn, wonende aan de overzijde der straat, had prachtig geëtaleeid met allerlei fijne suikerwerken en gebak. Bij den heer Huisman komende, kregen we voor het eerste raam 't gezicht op lste klasse schoenwerk in alle maten en kleu ren, lerwijt een tweede raamkast stoffeer- arlikelen te aanschouwen gaf. Het gaf ons den indruk, dat men voor deze zaken ook niet meer naar elders behoeft te gaan, aan gezien ook de fijnste meubelen door hem kunnen worden geleverd, en niet te ver geten franco thuis worden bezorgd. Daarop namen we een kijkje bij den heer L. van Gorkum Jzn., die ruim bleek gesor teerd te zijn in speelgoedartikelen en ook vaatwerk, glas, porselein en email-arti kelen achter een mooie spiegelruit ten toon had gesteld. - Vervolgens brachten we een bezoek aan den grooten, mooien winkel van den heer v. Ex Ier, die zich veel moeite had getroost voor een keurige en smaakvolle étalage De waag, waar kaas, varkens enz. gewogen wordt, en een Geldersche kruiwagen van het fijnste gebak vervaardigd, trokken de aandacht en noodigden tot nadere kennis making uit. Aan de overzijde bij den heer C. v. Aalst weiden we gelokt om een fijne havana te koopen, doch aangezien onze tegenwoor dige jongelui blijkbaar ook erg van sigaret ten houden, heeft hij ook gezorgd daarvan allerhande soorten, zoowel goedkoope als duurdere in voorraad te hebben. De kerk Iaat hij echter ook in heit midden, zooals wc hebben opgemerkt. Nu we van lieverlede met allerlei zoelig- heid hebben kennis gemaakt, worden we verlangend naar een hartige brok. Daarvoor heeft slager van 't Riet uitmuntend gezorgd. Een paar kleine geslachte varkens kijken met den kop tusschen de voorpoten liggend, naar buiten, doel) houden blijkbaar ook een oogje in het zeil bij hét koopen van de fijne vleeschwaren, die er in de ruimte zijn uit gestald. Een koekop, door de wand naar binnen blikkend, ziet angstig naar zijn me deslachtoffers, die heizelfde lot als zij heb ben ondergaan. De fijne knakworstjes, in groote hoeveelheid aanwezig, doen ons den ken aan iemand, die jaren geleden een hongerkuur onderging, doch de knakworst jes inmiddels zich lekker liet smaken. We loopen nu even over de Schouten- brug en nemen een kijkje bij den heor Oudshoorn, die in zijn helverlichten win kel 01» laat zien, wat een sieraad het is, een mooie gaslamp in kamer oi salon te hebben, maar ook hoe men een keuken aantrekkelijk kan maken met solied keuken gereedschap. Allerhande emaille, koper en nikkel-arlikelen staan bij hem uitgestald, en van het kleinste voorwerp af is bij hein le vinden. Een kooper van een mooi heeren- of da mesrijwiel ie bij hem hartelijk welkom, ook al staat er lood- en zinkwerker als gekozen ambacht aan zijn gevel van zijn huis ver meid. De hoer L. van Gorkum Dzn., boter- en kaashandelaar, Iaat ons zien, hoe rustig zijn koeien grazen in de weide en wil daar door gaarne de aandacht op zich vestigen, dal bij hem de fijnste kwaliteiten boler en kaas le verkrijgen zijn. Wie van een versch eitje liever gediend is, hard, of zacht ge kookt, kan nok bij hem terecht De heer Zaal houde het ons ten goed,.; maar de reis naar den Voorweg, om zijn êlalage te gaan bezichtigen was ons in liet donker wel wat te ver. Organisator als hij evenwel is en iemand die met zijn tijd mee wil, kunnen we gerust zijn, dal een tb ander heel goed bij hem verzorgd ie. In kruidenierswaren is hij voorzeker goed gesorteerd en inmiddels klopt hij zijn grut jes. De kleinste bestelling brengt hij gaarne bij u aan huis, daar kan men zeker van zijn. Nu moeien we nog even het westelijk gedeelte van ons dorp gaan bezichtigen, want ook daar heelt men niet stilgezeten Bij de firma D. de Bruyn, een vanouds ge vestigde manufacturenwinkel, zijn de uit stalramen met fijne stoffen geëtaleerd. De jonge man heeft er slag van om van voren te laten zien, wat achter in den winkel of in het pakhuis aanwezig is. Een oud moe dertje hoorden we zeggen; „Je koopt er zulk degoiüY snul". Fijne Handwerken, gehor-

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5