Glazen Flacons GEEL ETIKET JOH. GEIJTENBEEK ABDIJSIROOP. AGENDA. A. GERRITSEN, Alphen aan den Rijn Hma-$ioscopen T o o v er lantaarns vanaf f 8.75. BREESTRAAT 79. Die erge verkoudheid RADIO-PROGRAMMA KUNST EN LETTEREN. verpakt in met zwarten opdrnk Weigert alle andere verpakkingen BUITENLAND. :k4«<V- Zateidag. Café „Centrum (Janvosscnstecg)Kunst biljarten, enz. van prof. Dcnis. 8 uur. Dansinstituut Van Wijk: Soirée dansante; halfnegen nam. ,,'t Posthof"Dansavond. 8 uur. „Zomerzorg"Tweede feestavond der Jeugdgroep vao„ Dierenbescherming. 8 uur. Zondag. „De Burcht": Dansavond. 8 uur. „Jeruêl" (Grocnesteeg 16): Jeugddienst. Halfelf. Sluiting. Evangelie-prediking. Half zeven. Leger des Heils: Samenkomsten te 10 uur, halfvier en halfacht. Leidsch Volkshuis: Muziek-uitvoering. 8 uur. Morschweg 59: Samenkomst. Halfacht. ,,'t Posthof": Dansavond „Ctéo de Mé- rode", 8 uur. Schouwburg: N.V. Theater Odeon: „Do Meid", voorafgegaan door „High Life." 8 uur. Stadszaat: „Het Teeken des Kruises". 8 uur. Volksgebouw: Dansen van 8 tot 11 uur. De apotheek van „Hulp der Mensch- beid". Hooigracht 48, is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagdienst d< r apotheken wordt van Maandag 24 tot en met Zondag 30 Nov waargenomen door Je apotheek van den heer H. J. M Proot, Maarsmanssteeg 17, telefoon 435. De geneeskundige Zondagsdienst wordt te Leiden van Zaterdagavond, te acht uur, tot Maandagmorgen, te acht uur, waar genomen door de doctoren Horst, tel. 2238; Janssens, tel. 970; Poortman, tel. 1481; en Weebere, tel. 369. Deze dienst wordt dan te Oegstgeest waargenomen door dr. Varekamp, Gevers- itraat, tel. 1916. loste nummers van ons blad zijn, behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILL EN, Broestraat 154 Firma A. HILLEN, Stationsweg Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogewoerd 24 Fa. A. J. H. WIJTENBURB, Haarl.str. 2 en bij en des Zaterdags bij I0H. HOQERVORST. Haarl straat 128 RECLAME. 389 Nooidwljk. Bij het alhier gevestigde correspondentschap waren in de afgeloopen week als werkzoekende ingeschreven 56 per- Noordwijk-aan-Zee. Kerkelijk bericht voor Zondag. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur de eerw. heer L. v. d. Meer; nam. 5 uur ds. Rutgers, van Katwijk-a.-Zee. Ger. Kerk, voorm. 10 uur en nam. 5 uur ds. Koers. Noordwijk-Binnen. Kerk. bericht, voor Zondag. Ned. Herv. Kerk, voorm. 10 uur en nam. 2.30 uur ds. W. D. van Haat ten, nam. Bed, II. Doop. Prot. Bond 's avonds halfacht ds. Makking Ev. Lulh. Pred. te Leiden. Oegstgeest. Kerke 1. bericht. Geref. Kerk: Zondagmorgen, te tien uur, en 's avonds, te hallzes, ds. J. van Herksen. Sassenhoim. Burger 1. Stand. Ge- Boren: Martina Margaretha Pelronella, d. van Th. J. v. d. Meij en C. J. de Groot. Ondertrouwd: L. v. Dijk 42 j. en E. V. Duijvenbode 40 j. Loop der bevolking; Inge schreven: Mej. A. J. v. d. Ploeg van Nw.- hout. Vertrokken: Mej. A. H. de Riclder naar Leiden; mej. A.-M. v. Rooijen, naar Ilille- gom; mej. J. Heimera, naar Lisse; D. J. Sala en gezin, naar Warmond. Kerkelijk bericht voor Zon dag. Ned. Herv. Gem. vm. 10 uur, ds. Krij- kamp; n.m. 5 uur, dezelfde. Ger. Kerk, voorm. halftien, ds. Boeienga; nam. 5 uur, dezelfde. Dinsdagavond, 7 uur, in de Chr. Ger. Ge meente, ds. J. A. Riekel, van Maarten. De heer D. Langhorst heelt zijn Be noeming tot diaken in de Ned. Herv. Kerk niet aangenomen, waardoor a.s. Maandag een nieuwe verkiezing moet plaats hebben. De oproep van het bestuur der Christe lijke Naaischool aan de moeders der leer lingen en belanghebbenden, heeft succes ge had. Besloten werd aJle leerlingen een proef stuk te laten maken, dit te late® beoordee- len door onpartijdigen en naar den uitslag daarvan de leerlingen in te deelen in klas sen. Tot secretaris van hot Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente is gekozen de heer J. v. d. Meer Sr, RECLAME. I'S ■1 znocgt U niet laten voortwoekeren tot eene aandoening van borst of keel. Bestrijdt dat gevaar! Ontsmet verzacht en versterkt de pijnlek ontstoken slijmvliezen met de sly m- oplossende, zuiverende, genezende AKKER's Alom verkrijgbaar Ia koker* van 230 gram /I.50, 550gram ƒ2,75 cn 1000gramƒ4,50 338 VOOR ZONDAG 30 NOVEMBER. 8 3p. Munster (410 M.) Morgenconcert met medewerking van Ernst Schulte-ltheinc (bas). Liederen van Bach, Mendelssohn en Aogt. Halm. Orgelvoordrachten. Leipzig (ongev. 400 M.) Orgel: „Ave Maria" (Cherubini); „Jerusalem" (Mendels sohn): „Hore Israel" (Mendelssohn). I.05. Parjjs (1780 M. SFR). Het Tzigans- orkest van Radio-Paris met het volgende progismma: L Gavotte d'Armide, Gluck; 2. Giguo. Air Tendre en Courante, Lulli; 3. Chanson de Printempc, Mendelssohn; 4. Le Cygne, violoncel, St. Saens; 5. Menuet des Petis Violins, Pessard; 6. Sous Bois, Staub; 7. Forlane de Mignon, Thomas; 8. Lendler, Wekcrlin; 9. Serenade, Widor; 10. Eitournelle, Cbaminade; 11. Sarabande Es- pagnolle, Massenet; 1Z Chanson de Guillot Martin, Perilhou; 13. Temps Basse, Flegier; 14. Serenade, Gounod; 15. Marche Militaire, Schubert; 16. Cavalleria Rusticana, Trio, Matcagni. 3.20. Londen (365 M. 2LO). The Wire less Symphonic Orchestra: 1. Ouverture „Tannhaüuser" (Wagner); 2. Waltz uit „Slee ping Beauty" (Tchaikowsky), o.a. nog 3t acte „Lohengrin" (Wagner). Bournemouth (385 M. 6BM). Militair Orkest. 3.50. Leipzig (ongeveer 40) M.). Mando line-orkest. Cardilf f351 M. 5WA). The Station Or chestra onder leiding van Warwick Braith- waite. Ouverture „Kionzie", Wagner. 4.20. Munster (410 M.) Concat: „Judas Maccabaus", Oratorium voor Soli, Koor, Orkest en Orgel, door G. F. Handel. 5 05. Par(js (1780 M. SFR). Concert met medewerking van Mme. Nina Botly. Mono loog van Radioio. O.a. Aria v. Mdm. But terfly (Puccini), Aria uit Traviata (Verdi). Beide aria's gezongen door Mevr. Nina Botti. 5.20. Brussel (763 M. SBR). Concert. LoDden (365 M. 2LO). Kerkdienst voor de kinderen, onder leiding van Rev. C. S» JVoodwart (St. Peters Church). 6.50. Leipzig (400 M. ongev.). Dresdner Abend Strijkkwartet C. moll, Op. 18, No. 4 v. Beethoven. 8 uur. Hilversum (1050 M. NSF). Hil- versumsche DraSdlooze Omroep der N.S.F. Concert. Boris Lensky (Amsterdam), viool, en Mevr. Mendes Coutinho-Predeezkv, piano. Programma: Sonate C.-moll, Grieg; Allegro Molte ed Appassionato; Allegro espessivo alla Romanza: Allegro animate; Adagio uit het concert No. 22, Viotti; A. Caprice, .Viennois, Kreisler; B. Serenade, Boris Lensky; C. Liebesfreud, Kreisler. Verder Mevr. Reclaire, Hilversum (zang), Mej. .Willy Fransen, Den Haag (piano). Program ma: Chopin: 1. Fantaisie Impromtu; 2. Noclurno, en 3. Grande Valse. Piano Mej. Fransen, enz. 8.20. Brussel (763 M. SBR). Concert. 8.50. Parijs (1780 M. SFR). Laatste wedstrijduitslagen. Londen (365 M. 2L0). St. Andreas Night Tho London Scottish Choir. 9.20. Aberdeen (495 M. 2BDL The WT. reless Septet Far ijs (1780 M. SFR). Concert door het Orkest Jaumain. VOOR MAANDAG 1 DECEMBER. 10.15. Amsterdam (2175 M.) Tijisc-in vjn iVaz Dias (Officieele Amsterdamsche tijd). II.20 (ongev. 400 M.) Middagconcert 12 50 Parjjs (1780 M. SFR). Concert door het Tzigane orkest van Radio-Paris. 3.20. Cardiff (351 M. 5WA). Falkman zgr bioscoop-orkest, Manchester (3.75 M. 2ZY). Concert van Pieadilly Picture Theatre. S.S5. Londen (365 M. 2L0). Telefonie voor de scholen. 3.50. Leipzig (ongev. 400 M.) Kamer muziek. Birmingham (475 M. 5IT). The Station .Wind Quintet Glasgow (420 M. 5SC). Tho Wireless Quartet Alexander Richard (bas). 4.20. Londen (365 M. 2LO). Tijdsein van Greenwich. Concert: The „2L0"-Trio. 4.30. Amsterdam (2175 M.) Tijdsein van .Vaz Diaz (Off. Amsterdamsche tijd). 6 uur. Hilversum (1050 M. NSF). Hil- versumsche Draadloozo Omrcep. Mevr. An toinette van Dijk verzorgt het kinderuurtje. 6.50. Leipzig (ongev. 400 M. Rijksdag- verkiezingsrede der Sociaal-Democratische Partij. 7.50. Londen (365 M. 2L0). Opera „Car men" van Bizet, in 4 acten, met medewer king van koor en the Wireless Symphonie- orchestra. Leipzig (ongev. 400 M.) Concert.-Klassieke muziek. Munster (410 M.) Xylophon Band. Voor drachten. 9.20. Parijs (1780 M. SFR). Soirde Litte raire: le acte van Misanthrope v. Moliere, Fragmenten „Le Chauffeur", Max Maurey. Huize Meiciia, Kai^ijk-aan-Zes. Tentoonstelling van werken valt de Haagsche Schoei en cade schilderijen. In ie van licht vervulde kamer van deze villa gelegen aan den Boulevard bij de oude grijze kerk. heeft Henrietta Blommers een aantal werken geëxposeerd, een deel van de nalatenschap van haar vader. De spheer van samenhoorigbeid onder de schilders, in die periode na de 17e eeuw, en hierbij via de Barbironners aanknoo- pend, als hoogtepunt in onze nationale schilderkunst onder de samenvatting „Haag- schc Schoolbekend, moet hen een grootc onderlinge geestelijke 9teun zijn geweest. Door voortdurend contact leerde men eikaars krachten kennen, levendige uitwis seling van gedachte bracht grootere ont- plooing daarvan daarvan. Men voelde zich eèn, hoevele hedendaagsche kunstenaars ondergaan het. ontbreken van dien band niet als een groot gemis, een gemis waarvoor diepere gronden zijn dan afwezigheid van vriendschap. Deze collectie beval in hoofdzaak werk van BlommeTs zelf, maar daarnaast ook van de vrienden o.a. Thijs en Willem Maris en van de veel jongere Isaac Israels. Hier in deze omgeving heeft Blommers gewerkt, toen het visschersbedrijf het strand ver levendigde. Nu nog zien we door liet venster de zee, gestoffeerd mot de talrijke uitzeilende gar- nalenbooljes, maar het leege strand heeft al een verlaten wintersch karakter. De romp van een bom op het strand ge trokken tol de vloedlijn met spelc-nde kinde ren dit op de ankertouwen hangen te schommelen is het onderwerp van een heel fijne aquarel van Blommers. In deze tech niek-, zoo speciaal Ilaagsche School, die vaak tol groole weidschheid voerde zijn nog enkele interieurs, ook een kinderkopje, een klein Kalwijksch meisje kluivend op het SDoepgoed als belooning voor het zoete po seeren, gekregen. De blijde kant van het leven vond in Blommers zijn vertolker, de visschcrsbevolking zag hij nooit tragisch. Een belangwekkend werk is ook de schets van de Katwijksche rekel met de lachende snoet, dae zijn poes in de armen draagt. Breed in het kader gezet, geschilderd met vollen malsohen toets. „Iiot opene" als een element van fijne aandoening leeft in het beste werk van Blommers. Hij hield dit messt ook in de grootere werken, zooals we hier zien in het groote, van schildering zeer verzorgde strandgezicht met de zittende vis- schersvrouw die het op de in heit water spe lende kinderen. Eigen zag hij ook het interieur of oen dorpsbuurtje in een blond gamma. Hij is van kleur beschaafd. Van Jozef Israels en van Jaap Maris ging invloed op hem uit. Een kleine dToomerij is het meisjeskopje van Thijs Maris, met die als ademende gouden vloed, ontroerend schoon jeugdwerk van deze wonderlijk begaafde. Van zijn broer Willem bevindt zich in de collectie een studie naar een koebeest, die niet lot zijn beste behoort. De door de sobere schakeeringen groot gehouden totaaltoon boeit in een schels waarvan de maker onbe kend is. Het is een stukje weidie op den duin grond. Over een aantal schetsbladen, waarvan do maikers, uit de Haagsche Sdhool, niet al tijd zijn aan te wijzen, die zich eveneens in het bezit van mej. Blommers bevinden, mo gelijk een volgende keer. Het om de kleur en rake actie steeds be langrijke van Isaac Israels vinden we in diens schilderij met ezelrijdende meisjes aan het strand, met de zoo delikale toon^ verschillen. Uit Duilsch bezit verwierf Henriette Blommers een paar doekjes die beide fees tende lieden voorstellen buiten voor een herberg. Vooral in het verschiet heeft het eene kwaliteiten. Vermoedelijk hebben we met Hollanösoh wérk uit de 17e eeuw te doen. Een drietal groote te saam behoorende doeken zijn min der belangrijk. De Haagsche School, vroeger, bij een na tuurlijk altijd foutieve waardebepaling in geld, overschat, wordt nu, deze bloeitijd m onze schilderkunst, geminacht, waarin we slechts weer een möde zien, kenschets van dezen tijd. Werkelijke kunst, eens als een levend iets naar buiten gebracht, kin niet sterven. A RECLAME. Wij vestigen er de aan dacht op. dat Fosters' Rugpijn Nieren Pillen thans uitsluitend verkocht worden in Fostcr-Mc Clellan. London 341 PE ALGEMEENE TOESTAND. EngelschDuitsch handels verdrag de zaak-Nathu- sius. De Engelsch-Duitsche onderhandelingen over een handelsverdrag zijn met succes be ëindigd. Beide partijen zijn zeer tevreden over liet bereikte resultaat en men ver wacht, dat de ratificatie door het Brits:he parlement evenmin moeilijkheden zal op leveren als die door den Rijksdag. Het verdrag zal in het begin van liet nieuwe jaar in werking treden. De overeen komst omvat behalve het verdrag nog twee annexen en een memorie van toelichting, zegt het „Hbld.". Engeland zal door Duitschland als mee-t begunstigde natie worden behandeld cn ontvangt waarborgen tegen iedere beperking van zijn expori naar Duitschland, dat zich verplicht geen enkelen maatregel tegen den invoer van Brilsche goederen te zullen nemen. Voor bepaalde artikelen als motor rijwielen, textielproducten, machinekamer en sportartikelen zullen aan Engeland boven dien bijzondere faciliteiten op de DuitscLe markten worden verleend. Duitschland verkrijgt van zijn kant de opheffing van alle beperkende bepalingen, die nog in Engeland worden toegepast tegenover den vrocgeren vijand en wordt met alle andere buitenlandsehe mogendh - den gelijk gesteld. Bovendien verkrijgt het bank-faciliteiten, hetgeen echter niet nood zakelijk behoeft in te houden, dat Duitschers het recht krijgen banken te Londen op te richten. Aangaande de heffing der 26 pCt. rechten werd nog geen overeenkomst tot stand ge bracht, daar de voorstellen, welke de Duit schers daaromtrent te Londen hebben ge daan, naar Britsche opvatting, in strijd zijn met het plan-Dawes. Men venvacht echter dat ook voor deze moeilijkheid een bevredi gende oplossing zal worden gevonden. De Oberreichsanwalt, wij zouden zeggen procureur-generaal bij den Hoogen Raad, heeft het onderzoek in de zaak-NatliU9iu£' opgedragen aan den „Slaatsanwaltschafts- rat" Lehemann bij het Rijksgerechlshof. In verschillende steden in Duitschland zijn de getuigenverhooren reeds begonnen. In de eerste plaats worden de personen ge hoord, die tijdens den oorlog tot de onmid dellijke omgeving van Nalhusius hebben be hoord. FRANKRIJK. Het Hooge Commissariaat in Syrië. Generaal Sarrail is tot Fransch hooge commissaris van Syrië benoemd en tot op perbevelhebber van het leger in den Levant ter vervanging van Weygand, die naar Pa rijs is geroepen om het centrum der hooge- re militaire studies te besturen. Havas kondigt nog aan, dat Weygand, wegens de diensten door hem in Syrië bewe zen, het grootkruis van het Legioen van Eer zal ontvangen. ENGELAND. Verwarde toestand in Egypte twee Russische nota's. De toestand in Egypte wordt verwarder. Het verzet wordt feller. Over de muiterij te Kartoem zijn nog weinig bijzonderheden bekend. Het heet, dat slechts het 11e Soe- daneesche bataljon er bij betrokken was, doch vermoedelijk zal het wel meer bette kenen, althans de verbinding met Soedan is verbroken en trein noch boot gaat meer derwaarts. Het zelfde bataljon was betrokken bij de relletjes in Augustus j.L Hoe onzeker de toestand is blijkt uit het feit, dat Lord Allenby die gisteravond een officieel diner zou bijwonen gemeend heeft te moeten bedanken. Een aantal leden van het Egyptische parlement zijn in verze kerde bewaring- gesteld en zullen naar men vermoedt onder Engelsch toezicht worden geïnterneerd, ten einde te voorkomen dat verder kwaad wordt gesticht. Belangrijk it voorts liet feit, dat de partij van Zagloel Pasja geweigerd heeft den nieuwen pre mier als zoodanig te erkennen, aangezien hij nog niet bij maohte is geweest in het thans verdaagde parlement een motie van vertrouwen te verkrijgen. Het kabinet van Ziwar Pasja staat dus voor bijna on overkomelijke moeilijkheden aan den eenen kant de eischen van Engeland en aan den anderen kant die der nationalisten. Lt Parmoor, de vertegenwoordiger van McDonald's regeering in den Volkenbond, schrijft in de „Manchester Guardian": ,,De toon en geestesgesteldheid van de telegrammen naar Egypte hebben weinig eerbied voor de beginselen, vervat in het Convenant van den Volkenbond, of voor de verdrags-verplichtingen, die Engeland in dit Convenant op zich heeft genomen. Het is niet moeilijk weer wantrouwen te wek ken ten opzichte van den ernst van Groot- Britannië tegenover de Yolkenbonds-poli- tiek. Zijn tegenstanders wordt een voor beeld gegeven, dat hun bedoelingen uitste kend dient en waar»-an zij gebruik maken. De rechtvaardiging van deze houding, door te verwijzen naar een verdrag met andere mogendheden, die deel hebben aan do ex ploitatie van Noord-Afrika, wijst op een reactionaire opvatting van de buitenland sehe politiek en dringt naar de vergetelheid Let beginsel, dat een zwakke en kleine staat hetzelfde recht heeft als een sterke en mach tige om zaken ter sprake te brengen voor een onpartijdig hof." Namens de Brilsche Vereeniging voor den Volkenbond publiceert prof. Gilbert Murray een open brief waarin hij het be treurt dat de Engelsche regeering wat be treft de interpretatie 'van de verklaring van 1922 aangaande Egypte de tussehen- komsb van den Volkenbond niet heeft inge roepen. IGj vreest dat deze houding op nieuw voet zal geven aan de veelvuldig in het buitenland verspreide mcening, dat het' Engeland geen ernst is met het streven ran den Bond. Aan het depaitcment van buitenlandsehe zaken zijn twee nota's der eovjet-regeering ontvangen één, welke zich met den brief van Zinovjef, de andere, die zich met het Britsrii-Russische verdrag bezighoudt. In de eerste nota. die een aanzienlijke lengto bezit bestrijdt de Bovjet-regeerrog opnieuw de authenticiteit van Zinovjef's brief. Zij wijst eveneens elk verband met de Derde Internationale van de hand en zegt. dat zij zich zelf niet verantwoordelijk acht voor welke daad ook van dit lichaam. De tweede nota, die zeer kort is, betuigt het leedwezen der Russische regeering over besluit der Britsche regeering om het Britsch-Russisehe verdrag niet aan het par-» lemenf ter ratificatie voor te leggen. Volgens berichten uit Londen zal de En- gelsche troonrede uitvoerig stilstaan bij de nieuwe regeling van de sociale verzekerin gen, waarin meer eenheid zal worden ge bracht, zoodat de tegenwoordige ingewik kelde berekeningen niet meer noodig zul len zijn. De regeering is voornemens de ouder- doïhs-pensioenen op vervroegden leeftijd en volgens eenzelfde tarief uit te keeren, ter wij eveneens voor de weduwen- en weezen- pensioenen een nieuwe regeling zal worden ingevoerd. Bij dit nieuwe systeem zullen de reeds verkregen rechten vankracht blij ven, ook voor degenen, die geen bijdragen voor het ouderdomspensioen hebben ge stort, terwijl evenals voor de werkeloos heid- en ziekteverzekeringen het beginsel van verplichte verzekering zal worden inge voerd. Het huidige systeem der uitkeeringen vol gens de Armenwet zal geheel worden afge schaft. Men schat het aantal personen, dat- onder dit nieuwe stelsel uitkeeringen zal or.tvangen, op een millioen. Hoogstwaarschijnlijk zullen de stortingen voor de ziekteverzekering worden verhoogtf en wel voor mannen van 15 op 30 shilling per week en voor vrouwen van 12 op 50 shilling. Het ouderdomspensioen zal waarschijnlijk ingaan op 65-jarigen leeftijdvolgens som mige bladen op 03-jarigen leeftijd. Het zal voor mannen 25 shilling bedragen voor vrouwen 17 sh. 6 pence. De stortingen zul len eveneens worden gewijzigd. De werk gevers zullen wekelijks voor eiken arbeider 2 ah. 6 pence hebben bij te dragen, de man nelijke arbeiders l sh. 6 pence, de vrouwe lijke 1 sh. en de staat zal voor iederen ar beider, die don tegenwoordigen standaard overschrijdt, een bijslag van 1 ah. betalen. Verder erkent de regeering de noodzaké- lijkheid van uitkeering aan weduwen en weezen, die den leeftijd van 16 jaar nog niet bobben bereikt. De kosten van deze uitkeeringen aan weduwen en weezen wor den geraamd op 20 millioen, de extrakosteö ten gevolge van de gewijzigd uitkeeringen van het ouderdnrnF-nc.rRiVion on 10 millioen portd BULGARIJE. Communisten gearresteerd, Volgens een mededeeling van het Ver bond van Bulgaareche socialisten is te Phl» Hpopel een anardhistisch-communistisch® bende ontdekt, die zich schuil hield in vetf* scheidene particuliere waningen. Bij de ptf- ging der polrfit ocm do bende te arresteeren, had een ernstige, bloedige botsing plaat®. Drie ambtenaren rijn gedood en een gé- wond. Ook aan de andere zijde vielen doé- den. Do betrokkenen zijn gearresteerd. Heï doel der bende moet geweest zijn de Bul- gaarsehe bevolking 4ot terroristische dadefi op te zweepen. TURKIJE. Rege€ring8verklaring en motto van vertrouwen. Fethi Bey is niet afgetreden. Integendeel heeft de Nationale Vergadering met alge* meene stemmen een motie Van vertrouwen in de regeering aangenomen, nadat Fèthy; Bey het regeoringsprograni had uiteengeae£ Dit kondigt de afschaffing aan van de tft- baksregie; de regeering zal waarborgen eü faciliteiten verleenen aan het buifcenlandschfi kapitaal, waarvan zij voordeelen hoopt oogsten. Wij zullen onze binnen en buiten- land&ohe schulden betalenwij zullen stre ven naar het herstel van het nationale cre- dietwij zullen het leger zoo inrichten, dat het in staat is het vaderland te verdedigen wij zullen onze verbintenissen in zake bui- tenlandscho politiek nakomen wij verwach ten een rechtvaardige regeling der kwestie van Mosoel door den Volkenbond en dan zal er geen bezwaar meer bestaan tegen de hernieuwing der oude vriendschapsbanden, met Engeland. Wij zullen trachten de har telijke betrekkingen met Frankrijk te ver sterken. CHINA. Pro-burgerlijke neigingen. De nieuw gekozen Chineesche president zou met den vroegeren keizer een ^regeling willen treffen omtrent een vergoeding voor diens aanspraken op den troon. De jongé keizer zou den wensch te kennen hebben gegeven een reis rond de wereld te maken waarbij hij zou beginnen Manfcsjoerije en Japan te bezoekeD. BUITENLANDSCH GEMENGD. De rechters te New-York moeten een von« nis vellen over een zonderling geval van bi gamie. Henry en John Morgan waren twee lingbroeders, die sprekend op elkaar gehj* ken. Beiden waren handelsreizigers. John kwam om bij een auto-ongeluk in Frank rijk; Henri wist er van en ging naar d« woning van zijn schoonzuster om haar troosten. Toen hij tegenover de ongelukkigö weduwe stond, ontzonk hem echter a moed om het wreede nieuws te zeggen; DU Henry gaf zich maar liever voor Joh" uit en zoo waren de vrouw en kinder®® verheugd man en vader na de lange

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2