No. 19854. VRIJDAG 28 NOVEMBER Anno 1924 Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het nieuws van heden. GENEESKUNDIGE BRIEVEN. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERZENTIEN 80 CU. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs Kleine Adverientiên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cis., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens poslrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 CU. porlo te betalen. Bewijsnummer 6 CU. Bureau Koordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1635 Redactie 1507. Postchèqus- en Girodienst No. 57055 Postbus Ho. 54 Ei Dit nummer beslaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. gemeentelijke vischverkoop. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Yischmarkt IS, tol. 1225, is ZATERDAG en voor zoover voorradig ook ZATERDAG AVOND verkrijgbaar: SCIIELVISCH a 10 10- 0.31f 0.45, SCHOL a f 0.22—£0.10, TONG a f 0.90 per pond en ZEEUWSCHE MOSSE LEN a 5 cent per K.G. N. C DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 28 Nov. 1921. PRIJS DEZER COURANT! Voor Leiden per 8 maanden 2.35, per week 0 18. Buiten Lejden, waar agenten gevestigd zijn, per week„0.18. Franco per post 2.35 portokosten. Ned. Vereen, van Vertegenwoordigers van Handelaren en Industrieelen. Dank zij het onvermoeid streven van wij len mr. dr. Ketwich Verschuur, in leven burgemeester van Groningen, en enkele voormannen in de Handelsreizigers-vereeni- gingen, zooals de heeren J. Th. O. Ter- burgh, te Arnhem, J. A. Lotgering, te Am sterdam, en anderen, is er een fusie tot stand gekomen ran de neutrale handelsrel- zigersorganisatie in het land, welke verce- nigingen vroeger los naast elkander ston den cn ieder op eigen wijze de belangen van de leden zeiven en van het vak trachten te behartigen. Twaalf van de dertien bestaan de Vereenigingen hebben zich tot deze fusie bc-reid verklaard, welke, zoo mogelijk, defi nitief tot stand zal komen op een algemceue vergadering van afgevaardigden van de plaatselijke vereenigingen, die dan afdec- lingen zullen worden van de groote organi satie, welke bedoelt een zuivere vakvereo- niging te zijn, wier eerste streven zal we zen, vakactie te voeren. De Leidsche vereeniging ,,De Eendracht had ook haar voornemen te kennen gege ven om, wanneer geen onvoorziene bezwa- rer in den weg kwamen, zich om to zetten, ir. een afdeeling van N.V.V.H.I., met welke -initialen de vereeniging bij verkorting wordt aangewezen. Daarvoor was gisteravond een vergade ring belegd in de bovenzaal van ,,De Har monie", waar zoo goed als alle leden der Yereeniging aanwezig waren. Zij werd ge leid door het hoofdbestuurslid, den heer Dunselman, uit Den Haag, die een woord van warme hulde bracht aan de nagedach tenis van mr. dr. Ketwich Verschuur, die in zijn leven zooveel had gedaan voor deze fusie. Het verheugde hem, dat de Leidsche vakgenooten goed op hun post waren en het belang inzagen, dat in het organisce- ren van 'd vakbeweging voor hen is gelegen, niet het minst in dezen tijd van salaris- ci» loonsverlagingen. Hoewel de nieuwe Vqt ecniging niet voornemens ?s de roode vaan te zwaaien en de neutraliteit strikt hoopt Fe bewaren, wil zij zich toch op het stand punt plaatsen, dat ook de Nederlandsche handelsreizigers recht hebben op een be hoorlijk bestaan, waar zij zijn te beschouwer, als de benzine, die den motor van den ban de! en de industrie in beweging houdt. Sprekende over de nieuwe Vereeniging, die zal worden geacht op 1 Januari 1925 to zijn opgericht, zeide hij, dat op de me dewerking van alle Nederlandsche handels reizigers, die zich niet als vercenigingsman- nen op Eektarisch standpunt plaatsen, wordt gerekend. De contributie kan niet te hoog zijn, als men bedenkt, dat wellicht veel actie zal moeten worden gevoerd. Het voorloopig hoofdbestuur beeft voorgesteld dit op minstens f 10 te bepalen. Nadat bij acclamatie besloten werd de voreeniging ,,De Eendracht" om te zetten ia een afdeeling van de N.V.V.H.I.. bracht dó voorzatFer der oude vereeniging, de heer Kic. Timmermans, hulde aan liet hoofdbe stuur voor zijn initiatief en dankte het voor zijn collegiaal optreden. Tot bestuursleden der nieuwe afdeeling werden nu benoemd de heeren Nic. Tim mermans, voorz.W. Hilarius, se er., J. C. de Goederen, penningm., F. Starkenburg, vice-voorz., en J. van Eoma, commissaris, die allen zich deze keuze lieten welgevallen. Hierna werden de -lijnen uitgestippeld voor een te volgen propaganda voor het werven van nieuwe leden in Leidon en om geving. Genoemd werd huisbezoek, ad ver teoren in het ,,Leidsch Dagblad" en een openbare vergadering met een spreker van buiten. Hierna werden tot afgevaardigde en pla&tsverv. afgevaardigde naar de alge- me ene vergadering te Groningen op 22 en -3 December te houden, benoemd de hec- ïen Nic. Timmermans en W. Hilarius. Daarna werden de beschrijvingsbrief voor deze algemeene vergadering en de ontwerp- 8lafcuten besproken, waarna de zeer geani. meerde vergadering door den heer Dunsel- ^n met een gelukwcnsch voor de jonge &*ileeling gesloten werd. ^at hebben onze arbeiders thans noodig? tfeteravon'd Ihïeld de Ned. Cïir. Land- hnr-eidersbond afd. Leiden in Het gebouw da*kier een openbare vergadering, v 4i spreker zou optreden de heer L. mi Vb et, bd van het hoofdbestuur, met het onderwerp: „Wat hebben de arbeiders fcnans noodig?" Op het laatste oogcziblik echter was de heer Van Vliet verhindert te komen en werd de heer Simons, eveneens hoofdbestuurslid bereid gevonden in zijn plaats te spreken. Nadat de afdeeLingsvoorzLtter, de heer M. van Borstelen, in gebed voorgegaan was, merkte hij op, dat het hem een genoegen was, dezon avond te mogen leiden, daar liij zeer zeker een mijlpaal in ons teven vormt. Spr. wijst op de wie moeite, die gedaan is j om leden be werven en op het helaas slechts geringe succes. Hij heette allen welkom, in 't bijzonder den heer Simons, die bhans het woord kreeg: Wal wij noodig hebben, aidus spr., is het i behartigen onzer maatschappelijke belan gen. Dit weer is noodig, omdat wij zulk een groot belang hebben bij de bepaling van ons loon, daar dit toch veelal de cenige bron van inkomsten voor den arbeider is. Ook is het van groot belang te weten hoe het gaan zal Ln geval van ziekte, invaliditeit, ouder dom of werkloosheid. Voor dit alles is een goede sociale verze kering noodig en die kunnen wij alleen door een hechte organisatie, welke door haar machtige kracht invloed kaai uitoefenen op de bepaling onzer loonen. Wat wij dus willen, gaat spr. voort, is medezeggenschap in die bepaling van onzo loonen en arbeidsvoorwaarden. Reeds veel i3 door de Ned. Glir. Arb.-bond bereikt. Spr. noemt ails voornaamste resultaat in de landarbeiderswet van 1918, de ouderdoms wet van 1919, de land- en tuinbouwongeval- lenwet in 1922 en vooris nog d«e ziektever zekering. Speciaal voor de Christelijke arbeiders is organisatie noodig; zij looh hebben, behalve hun aardsch, ook nog een hemelsdhe roe ping te vervuilen, daar hel loch ook Gods wil is, dat de arbeider een menschwaardig beslaan leidt Met een krachtig opwekking lot propaganda besluit spr. zijn rode. Vervolgens werd nog door enkele aanwe zigen met den spreker van gedachten gewis seld, waarna de voorzitter allen dankte voor de betoonde belangstelling, in het bij zonder den heer Simons voor de bereidwil ligheid, waarmede hij deze lezing op zich genomen had. Ook deze spr. wekt allen op lot aansluiten bij de organisatie. Nadat de heer Simons het dankgebed had uitgesproken, sloot de voorzalber de zeer ma- lig bezochte vergadering. Ouderavond Meisjesschool vooi U. L. O. Breestraat In het gymnastieklokaal van bovenge noemde school is een ouderavond gehouden. De belangstelling der ou lers bleek wel door het groot aantal aanwezigen. Mej. Van der Wissel hoofd der school, opende deze bijeenkomst met een vriende lijk woord tot allen en speciaal tot de ouders, die door hun aanwezigheid loon den hun belangstelling voor de school en het onderwijs. Door spreekster werd herinnert aan het verlies van de op nog vrij jeugdigen leeftijd overleden onderwijzers der school mej. Ber- keljon; zoo ook hieraan, dat hvee onder wijzeressen wegens gevorderden leeftijd de school met pensioen hebben verlaten. Door de oudercommissie was voor dezen avond als spr. uilgenoodigd de heer J. P. A. Brand, landarls, alhier, die zoo vriendelijk was hieraan gevolg te geven. De liter Brand had als onderwerp geko zen: „Het onderhoud van den kindermond". Spreker begon met de vraag: Waarom is een goed gebit noodig? Ten eer9te, zei hij, om het voedsel te vermalen: len tweede voor het spreken en zingen: ten derde geeft het ons gelaat een bepaald voorkomen. Goed gemalen voedsel wordt nagenoeg geheel verbruikt en komt dus geheel len nutte van het lichaam. Voor het zuiver spreken is een slecht gebit een belemme ring; ook het zingen wordt daardoor b moeilijkt. De heer Brand komt nu tot de oorzaken van een slecht gebit. Een der eerste oor zaken is wel het niet voldoende reinigen van den mond. Bij kinderen van hvee jaar moet men reeds beginnen inet liet reinigen van het gebit. Een goed gebit is een wapen legen tuber culose. In holle kiezen cn tanden vinden bacterieën een geschikte plaats om hi.n vernieling voort te zeilen, totdat len slotte d<> kaak ook wordt aangedaan. Een van de mees verspreide landzieken is de z.g. wolf. Is het glazuur der tanden ol kiezen bijna weg, dan krijgen de bacte riën vrij spel, er ontstaat eerst een kuiltje, langzamerhand een gaatje, dat al grooter en grooter wordt, en ten slotte brokkelt oe goheele kroon af. Ainbevoliag verdient, dat kinderen het voecUel goed kauwen, waardoor het geheele gebit zijn werk verricht en zich vanzelf als hel ware ln sian«l houdt, doordat het voed sel langs de tanden cn de kiezen sleept en hel glazuur hierdoor rein blijft. Spreker ging voort mst nog ecnige voor- boelen te gsvan van voorkomende afwij kingen van den atar.d der tanden bij kin deren. Slechte aanv/endsels der kinderen kunnen hiervan de oorzaak zijn, als duini- zuigen, of bcddelakens kluiven, enzvrij wel onschuldige liefhebberijen; doch de tanden verplaatsen zich hierdoor meer en meer. Ook bij kinderen, die voortdurend ademhalen door den mond, komt het voor, dat het gebit en de kaak langzamerhand een verkeerden stand krijgen. Tandbederf ontstaat veelal doordat spijs- resten daartusschen blijven zitten. Snoepen is zeer slecht voor de landen; deze bevin den zich hierdoor dag en nacht in een sterke suikeroplossing. ITet schoonmaken van het gebit moet vooral vóór het naar-bed-gaan geschieden; dit is beter dan 's morgens, daar des mor gens, even reeds na het schoonmaken, weer spijzen worden genuttigd. De heer Brand lichtte zijn rede nader toe door een twintigtal lantaarnplaatjes op het scherm te verloonen, hem welwillend hiervoor afgestaan door de Vereeniging van Tandartsen. Van de gelegenheid tot liet stellen van vragen werd gaarne door de aanwezigen gebruik gemaakt. Mej. Van der Wissel dankte namens allen den heer Brand voor de op zoo aangename en duidelijke wijze uiteenzetten van het zoo belangrijke onderwerp. Hierna volgde een pauze, om den ouders gelegenheid te geven met de onderwijzeres sen der school te spreken. Door de Oudercommissie werd kenni3 ge geven van eenige ingekomen riukken en werden verdere mededeelingen gedaan Ooz een aanbeveling voor het sedert kort uitge geven Ouderblad" werd niet vergeten. Aan de orde kwam nu het verkiezen van een geheel nieuwe Oudercommissie. De thans in functie zijnde commissie trad in haar geheel af, na een periode van twee jaren haar diensten als Oudercommissie voor de school te hebben verricht Na gehouden rondvraag, sloot de voorz., mej. Van der Wissel, met dank voor de be- landstelling deze bijeenkomst. Zondeval en verlossing. 'Prof. J. P. Verhaar, van Warmond, liield gisteravond zijn derde academie-voordrachit over „Zondval en Verlossing". j In een korte inleiding werd aangetoond dat dit onderwerp nauw verband hield met en steunde op hetgeen in de twee eerste voordrachten was behandeld. In het eerste deel werd geconstateerd, diat de wereldgeschiedenis twee merkwaardige verschijnselen vertoont: Vooreerst, diat er een algemeene gereigdl- hoid naar het kwaad valt waar te nemen, niet in dien zin, dat da mensch ook niet h«t goede kan verrichtenmaar feitelijk gemak kelijker het kwade, de zonde, doet dan het goede. De lijn der zondie kenmerkt de gan- sohe wereldgeschiedenis, me* als indivi dueel feit, maar als ee«n universeel gebeu ren. En als wij daarbij beschouwen het on noemlijke lijden en leed, waardoor zoovelen geslagen worden, dajn zeggen wij aldus spreker niet te veel, wanneer wij de gan- sche menschheid krank noemen. Vervolgens kunnen wij constaieeren, dat het mensohcngeslaoht in den allereerslen aanvang een gelukstoestand en zedelijke hoogheid vertoont, maar plotseling een ge weldige moreele inzinking ondergaat: eerst het Christelijk tijdvak vertoont weer e«en krachtig ontwaken uit die zedelijke de pressie. Dit dubbel verschijnsel der wereldhistorie vraagt verklaring. Het is het groote wereld probleem, dat alle tijden beheerscht en waarvoor allerlei oplossingen zijn uitge dacht. zonder ons volkomen le bevredigen. In het tweede deel werd de vraag behan deld: Welk antwoord geeft de R.-K. ICeifc hierop Allereerst werd uiteengezet, da/t de oplos sing, welke door het moderne 'humanisme wordt gegeven, door de Katholieke Kerk wordt aigewezen, omdat deze oplossing God en Gods Openbaring buitensluit. De oplossing, welke de Kath. Kerk geeft, is ontleend aan hetgeen terug te vinden la in*de goddelijke openbaringsbronrjen, waar van de historische l>elrouwbaarheid in de eerste voordracht is aangetoond. Die oplos sing ligt besloten in de Roomsche leer over zondeval en verlossing. 1. Zondeval. Uit de bronnen van Coda Openbaring blijkt, dat de eerste mensch door God word geschapen in een schat van groot natuurlijk en bovennatuurlijk geluk, want Adam ontving van God de heiligma- kende genade, waardoor hij werd aangeno men lol land van God en het recht ontving op het bovennatuurlijk geluk des hemels; bovendien zou hij niet onderhevig zijn aan lijden en dood en kende hij ook met den feilen strijd der lagere driften, maar zijn wil was lot liet goed geneigd. Al deze bijzondere privileges had God echter uit louter goedheid aan den eersten mensch als stamvader van het gaüsche mensch ?ngeslacht geschonken op óén voor waarde: dat hij niet legen God zou op staanToon kwam de eerste zondè: Adam was aan God ongehoorzaam, stond tegen God op in hoogmoed, en door zijn zondige daad verloor hij voor het gansoh» menschengeslacht al de goddelijke privi leges. En sinds dien leefden Adam en al zijn nakomelingen I-uiten de vriendschap Gods, waren allen onderhevig aan lijden en dood en gevoelden allen den bitteren otrtjd tusschen goed en kwaad, was de wil ten kwade geneigdEn zoo was de gansche menschheid door de zonde van den eersten mensch, welke op on3 allen i3 overgegaan (daarom „erfzonde" genoemd), krank ge worden. AidU3 wordt, volgens spreker, door deze leer over de erfzonde het wereldprobleem en de inzinking van het menschdom, gelijk die in het eerste deel werden uiteengezet, volkomen verklaard. 2. Verlossing. God, in Zijn eisdelooze liefde, erbarmde zich over den weggezon den mensch, die zelf niet in staat was de geschonden rechtsorde volkomen te herstel len (dit werd in den breede aangetoond), wijl daarvoor een menschendaad van on eindige waarde noodig was; God erbarmde zich over den mensch, toen de Zoon Gods mensch werd, om door Zijn lijden en ster ven de menschheid weer mot. God fce ver zoenen. Jezus Ohristus is gestorven voor alle menschen, en sindsdi°n kunnen alle men- schen, die Ilom gehoorzamen, wederom zalis worden. (Ilebr. 5 9). Wel bleef h-»t verlies \an enkels privi leges voorteek3-ui, wel bleef de mensch onderhevig aa.n lijden en dood, wel bleef de mensch den strijd der lagere driften in zich gevoelen; maar hij zou nu weer kunnen zijn kind van God, weer gesierd kunnen worden mei de heiligm'akende genade, weer den hemel kunnen l innengian, en gemak kelijker hot liv-Vn kunnen dragen en den strijd legen de zonde voeren. Deze leer der R-K. Kerk ever de Verlos sing vult volkomen aan aldus spreker de verklaring van het boven gegeven wc- i reldprobreem en het ontwaken der wereld uit haar moreele inzinking. De vierde voordracht zal tot onderwerp hebben „Boete en Biecht". Bij enkele candida&lslelling zijn her kozen tot lid van den lcerk er a ad dor Ned. Isr. Gemeente alhier, de heeren G. Alter, E. Loeb en A. N. Turksroa, waarvoor slechts één lijsa was ingediend. Voor de vacalure-liorloos waren twee lijsten inged/enrt, zoodiat voor deze vacature stemming zal moeten plaals hebben tus schen de candidaiten JacoLus -Blilz en Jac. de Vries, welke laatste candidaat is gesteld door een groep vooruitstrevende leden. De stemming zal plaats hebben op Zondag 7 December-. Voor het diploma boekhouden van de Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden is geslaagd de heer J. Verwer. alhier. Naar wij vernemen hééft het Japan- 9dhe nachtfeest onlang* in de Stadsgehoor zaal met hot oog op den bouw van een nieuw Joodsoh Weeshuis gehouden oen ba tig saldo van f 2200 opgeleverd. De afdaling alhier van de S. D. A. P. hield haar jaarvergadering, welke tamelijk bezocht was. lie jaarverslagen van s^retaris en pen ningmeester werden voorgelezen en goed gekeurd, waarbij aan den w.n. secretaris een bijzonder woord van dank weTd ge bracht voor de loffelijke wijze, waarop hij de functie tijdelijk had waargenomen. Het bestuur, dat in zijn geheel aftrad, werd herkozen, terwijl Jongeleen nu defini tief als secretaris werd gekozen. In de vacature-Proos werd G. Wakka als bestuurslid gekozen. Besproken werd de propaganda voor de a.s. Kamerverkiezingen. Het college vin wijkcommissarisscn werd tijdelijk omgevormd tot een werkcomité voor de verkiezingen. Besloten weid om op de herdenkings avond van Heijermans, welke Zondag a.s. in den Schouwburg zal plaals hebben na mens de parlij-aideeling en den Bcsluur- dersbond de nagedachtenis van Heijermans te huWigen. (,/Volk"). Door den heer Verwey zijn volgende voorstellen ingediend ter behandeling bij de begrooling: ln de eerste plaals stelt hij voor post 253 der onbwerp-begrooling van het dienstjaar 1925 behandelende over de kosten van Schoolbibliotheken le verhoogen van f 520 tot f1040. Dan wil bij op de ontwerp-bcgrooling in den vervolge een som van f 10Ö0 uittrek ken, tem einde deze som te verdeel cn onder de plaatselijke vereenigingen, welke zich bezighouden mol de ontwikkeling van vol wassenen. Verder verzocht hij den raad le besluiten dal voortaan de verstrekking van schoenen aan de daarvoor in aanmerking komende kinderen, die gebruik maken van schoolkin dervoeding en kleeding mogelijk wordt ge maakt. Eindelijk komt hij nog met hel navol gende voorstel: De raad van oordeel, dat zoowel in het belang van de veiligheid, als in dat van d° opvoeding der jeugd, het wensehelijk is, dat van gemeentewege meerdere speelterreinen worlen aangelegd, besluit, dat de gemeente den aanleg van meerdere genoemde terrei nen ter band neemt. D« heer Van Stralen stelt voor te heslui ten tot de invoering van het schriftelijk vra- genrecht. Mogen wij er even op wijzen, dal het Mengelberg-oon eert hedenavond begint om half-achl? Na«r ons wordt bericht, is alhier uit leden en oud leden van eenigo tooneelver- eenigingen een neutrale dilettantencombi- BINNENLAND. Op 1 December a.s. treedt de Ruilverkave* lingswet in werking. Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag inzake het wetsontwerp lot verlen ging van termijn art 88a Tabakswet Vergadering van de R.-K. Weikgeversver. in het bisdom Haarlem. Rapport omtrent geneeskundig schooltoe zicht voor de rijpere jengd. BUITENLAND. Verdere arrestaties in Egypte. Drie leden van het nieuwe kabinet afgetreden. Nyko! over de sovjet-regeering. Zware stormen in Engeland en elders. natie gevormd, genaamd: Dilettanten-com binatie „Plaosarla". De leiding is opgedra gen aan den heer A. Arenlscn. Wij verwijzen verder naar een desbetref fende advertentie in ons Blad van lieden. Zondag a.s. zal in de Sladszaal een op voering worden gegeven van ,,'t Teeken des Kruises," waarmede het gezelschap Spree een jaar of twaalf geleden zoo'n succes be haalde. Decors cn costumes zijn ook nu van Spree cn dus goed verzorgd. Het gezelschap brengt'eigen orkest, gemengd koor, solo-zan gerees, ballet en solo-danseres mee. Hedennamiddag le één uur reed een motorrijder ter hoogte van de houtzagerij van de firma Noordman met zijn motor in den langs den weg gelegen sloot; hij zelf kwam er met een nat pak af en de motor werd door toegeschoten hulp opgevischt. Gisternamiddag werd op den Stations weg een wielrijder door de stadstram aange reden. De wielrijder, zekere Van Kr., reod voor de tram uit, en scheen er geen erg in te hebben dat de tram zoo dicht achter hem was. De trambestuurder begon toen het sign naai geven niet hielp uit alle macht te rem men; doch, door de gladiheid van de rails, schoot de tram door en reed togen het rij-, wiel aan. Het achterwiel werd vftjwed ge heel stuk gereden, maar de wielrijder kwam met den schrik en een beetje pijn»van den val vrij. De trambestuurder treft geen schuld. Gisteravond, omstreeks half negen, had op den hoek aan de Turfmarkt, Kort-Rapen- burg en Haarlemmerstraat, oen aanrijding plaals tusschen de autobus „Stadsverkeer", bestuurd door den chauffeur W. en de auto bus BoskoopLeiden. De chauffeur van deze auto. zekere K, wijdde toen hij van de Turfmarkt over zou steken naar hel Kort-Rapenburg zijn volte aandacht aan een passeerende tram en dacht en daardoor niet aan de „Stadsver keer" autobus die van af de Sleenstraat over de Blauwpoorlsbrug kwam aanrijden. De Boskoopcr autobus werd aan de voor zijde geheel ingedrukt. „Stadsverkeer" be kwam eenige schade aan de spatborden, terwijl levens oen kastje terzijde van den wagen werd versplinterd. Ilot ongeval verwekte ontsteltenis onder de inzittenden, waarvan echter niet één eenig letsel bekwam. De politie maakte van het geval proces verbaal op. Gistermiddag kreeg in de Stadhouders- laan een venter, zekere Sj., uit Leiu.-n, een toeval. Hij viel en verstuikte door den val zijn rechterbeen zoodal hij na bijbekomen te zijn toch nog per brancard moest thuis gebracht worden. LX1II. Vruchtenkuur I, Mij bereikt een ingezonden stuk met. dea titel ,,Natuur's geneesmiddelen. Vruchten- kuur", vergezeld van de waag of het mij ook aanleiding geeft, er iets over te zeg gen. De schrijver B. uit den II. is klaar blijkelijk geen geneeskundige. Niettemin, of misschien juist daarom, heeft hij een sterke overtuiging en meent in staat te zijn zijn medemensehen te kunnen helpen door hun een doelmatige leef- of beter voedings wijze, voor te schrijven, welke dan hoofd zakelijk bestaat in het zoo goed als uitslui tend gebruik van vruchten. De schrijver zegt, „dat er talloozen zijn, die bewust of onbewust, te lijden hebben van de gevolgen der onnatuurlijke voeding in onzo beschaafde maatschappij. Men schen, die catarrhaal zijn; die lusteloos zijn; die aanleg hebben tot hinderlijke veb- aanzetting; wier bloed en geheele organis me verzuurd zijn." „Den meesten onzer misschien ontbreek!

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1