R.H.W. Limonades Hoestsiropen voor Kinderen UIT ONZE STAATSMACHINE. RECHTZAKEN. met precies beoordeelen. De fiegeering zou éuë eerst advies aan de Kamer moeten vra gen. De heer d, Waerden zou moete» voorstellen de Huurwetten te wijzigen, want die dragen de Regeering op te beoordeelen of opheffing gewenscht is. Het is staats rechterlijk onjuist dat de Kamer daarin vooraf gekend moet worden of zou kunnen worden. Tenslotte beantwoordt de Minister nog eenigc detailpunten. De verdeeling der pa tiënten over de sanatoria maakt een punt vos onderzoek uit De kleine sanatoria heb ben ook hun voordeel. Den heer Fruytier antwoordt spr. dat hel door hem aangevoerde onderwerp moei lijk is. Vermoedelijk wordt aan de totstand koming eencr voorziening gewerkt. De VTceschkeuringswet heeft moeilijkhe den opgeleverd, zeide de heer Van Rap- pard. 8pr. zal gaarne de geopperde bezwa ren overwegen. Over de motie wordt Donderdag ge stemd. De vergadering wordt te 11.30 verdaagd tot heden één uur. Mijnhardt's Borsthoningsiroop 60 ct. Mijnhardt's Thijmsiroop 76 cfc. Anga-siroop (ook bij Kinkhoest) f 1.75 Bij Apothekers en Drogisten. 135 Hier en daai nit de Staatibegrooiine. I. Ben tamelijk uitvoerig, maar toch altijd te weinig sprekend, beeld van de Staatsbe- grooling, zou waarschijnlijk bijna alleen uit cijfers bestaan, en cijfers zijn dorre lectuur. Wij zullen het een en ander uit de ver schillende hoofdstukken aanstippen en dan zullen wij toch den lezer nog al eens met cijfers moeten laslig vallen. Al zullen wij hier en daar een zeer korte opmerking ma ken, wij zijn niet van plan de bcgrooting trilisch te beschouwen. Dat doen do leden der Stalen-Generaal, vooral van de Tweede Kamer, voor ons, en zij leggen dat neer in hel Voorloopig Verslag. Bezuiniging is het wachtwoord tegen woordig en de betrachting daarvan i9 ook .wel noodig, want de belastingdruk i9 van J910 lot 1921 voor Rijk, Provincie en Ge- raeenle van f 33 21 per hoofd der bevolking gestegen tol I 139.20. De gewone ontvangsten van hel Rijk be droegen in 1904 ongeveer 170 millioen, in 1914 225 millioen en in 1924 (raming) 559 millioen. Dat is een zeer belangrijke stij ging, die uit belastingen moet worden ge vonden. Er zijn in den loop der laatste jaren allerlei nieuwe uilgaven bij gekomen en zelis belangrijke uitgaven, die hel publiek Dog le gering acht en waarvan het den om vang niet kent Zoo werd in 1922 reeds 11'/» millioen uitgegeven voor woningbouw en premies, en in 1923 was dat geslegen tot 25 millioen. Over de eerste hoofdstukken hebben wij weinig of nites op te merken. Hoofdstuk I Is al heel eenvoudig, omdat het in hoofd zaak betreft sommen, die bij de wet zijn vastgesteld en dus onveranderlijk zijn; maar ook in dit hoofdstuk treedt de bezui niging op, doordat f 75.000 minder geraamd wordt voor herstellingen aan het Koninklijk Paleis op den Dam te Amsterdam. Ook op hoofdstuk H. hooge colleges van Staat, is bezuiniging toegepast, meestal door Vermindering van personeel en verlaging van jaarwedden. Wij slippen alleen aan, dat er f 72.187 noodig is voor pensioenen van Kamerleden: 't is le hopen, dat er niet r*l te veel leden vrijwillig of gedwongen af treden. vóórdat zij 20 jaar zitting Rebben, en dat zij het lidmaatschap zoo behaaglijk vinden, dat zij ook na die 20 jaar nog wat aanblijven. De jaarwedden der ministers, die inder- Itjd van f 12.000 tot f 18.000 stegen, zijn weer gedaald tot f 15.000; maar de repre sentatiegelden van den minister van Bui- tenlandsche Zaken zijn f 10.000 gebleven. De minister van Justitie (Hfdst. IV) is wel Voldaan over de door hem betrachte bezui niging, maar 't is opmerkelijk, dat juist de Bezuinigingscommissie nu niet zoo bijster over hem voldaan is. Maar nu zullen wij uit zijn begrooting alleen een paar punten aanroeren zonder al te veel nadruk op de bezuiniging te leggen. Voor het verdachte Vreemdelingenverkeer (ongewenschte ele menten, vreemde arbeiders, handel in blan ke slavinnen, uitzetting van vreemdelingen, enz.) is alleen f 1.17-1.636 noodig. Het rijks tucht- en opvoedingswezen eischt 15.161.827 de reclassecring en wat er mee samenhangt f 309.023 en de gevangenissen en Rijks werkinrichtingen f 4.128.711Bij dat Rijks tucht- en opvoedingswezen ia één post, arti kel 99 der begrooting. die heel merkwaardig is. Daar wordt f 10.000 gevraagd voor „kos ten van instandhouding van een opleidings schip in het bijzonder voor ter beschikking van de Regeering gestelde jongens, met bij- befeooren." In 1924 was daarvoor f 100.000 uitge trokken en de „Uitgewerkte en Toelichtende Staat" bij de begrooting maakt dan ook den Indruk van een bezuiniging van f 90.000. De zaak is wat anders. Indertijd is het pantserschip „Noord-Brabant'van Marine gekocht voor Justitie om tc dienen als op leidingsschip voor regeerings- en voogdij kinderen; het is daarvoor ingericht en al les te zamen heeft dit plannetje ver over het millioen gekost. Maar nu i» er van afgezien. Het geld ia •weg, het schip Ifgt te Botterdam en is geen schip meer, maar een drijvende kazerne, zonder inwonenden, en er is f 10.000 noo dig voor bewaking, onderhoud en ligging. In de Memorie van Toelichting zegt de Minister, dat omtrent de bestemming van hei opleidingsschip nog geen beslissing is kunnen worden genomen. Dat heet bezuiniging. Een aangename vergissing* f'ï. Parijs. Conducteur, hier heb je 20 francs. Wek mij tc Avignon, maar denk cr aan, ik slaap teer vast. 2. Dy on. LyonLuister even, je moet in Avignon dien dikkert wekken, die hier in dezen wagen slaapt. Hier heb {e 5 frcnca. 4. Avignon. 5. Marseille Dieven, bandieteD, ellendelingen 11 6. Laat hem maar schreeuwen, mijnheer de stationchef. Hij zal toch nooit zoo bard schreeuwen als degene die ik In Avignon nit den.trein gezef heb.Excelsior Hoofdstuk V omvat Binnenlandscho Za ken, Landbouw, Visscherij e.d.g. Yoor Armwezen wordt f 848.158 meer aangevraagd wat gedeeltelijk liet gevolg is van onder steuning van Nederlanders in Duitschland, die. zonder steun hier wellicht de werkloos heid zouden vermeerderenhet is dus min of meer uitkoop. Voor Landbouw wordt f564.514 minder gevraagd. Het spreekt haast van zelf, dat dergelijke bezuiniging het gevolg is van ver mindering van personeel, verlaging van traktementen en vereenvoudiging van den dienst. Bezuiniging wordt ook genoemd als re den van de opheffing van het krankzinni gengesticht te Grave en de overbrenging van de daar verpleegden naar Woensel, waar nog plaats genoeg is. Daardoor zal voorloopig f 20.000 per jaar bespaard wor den die som zou veel hooger zijn, als er geen personeel uit Grave op wachtgeld moest worden gesteld. De doorgezette be zuiniging op personeeluitgaven wordt heel wat geringer, ook bij andere departemen ten, doordat wel de traktementen minder vordereD, maar de pensioenen en wachtgel den daardoor stijgen. Het Centraal Bureau voor do Statistiek en de Centrale Commissie e-ischen in 't ge heel f 550.500. Voor de Vrijwillige Burgerwachten wordt f 310.000 uitgetrokken (f 100.000 minder dan voor 1924), voor den Vrijwiliigen Land storm f305.500 (d.i. bijna f40 000 minder), maar voor politietroepen is f 61.000 meer noodig, waardoor de post op f 485.993 komt. Als subsidie voor werkverschaffing en steunvcrleening in verband met crisiswerk loosheid wordt 4 millioen uitgetrokken. Dat is een belangrijke som wij zouden durven vragen om een goed afgeronde definitie vbor crisis-werkloosheid. Het bomt ons voor dat de werkloosheid niet alleen in de crisis zit, maar ten deele ook in de kapitaalver mindering van hen, die riet meer kunnen laten werken cn datv ten deele, nooit meer zulten kunnen laten doen. Voor Staatshulp b$ bebossching van woeste gronden in een reeks van opgesomde gemeenten wordt f142.278 uitgetrokken. Enkele subsidies worden niet meer uit getrokken. Zoo- zullen de Nederlandsche Tuinbon wraad, de Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw- en Plantkunde en de Ned. Landbouw- kamcr het zonder subsidie moeten deen; blijkbaar hoopt de minister op betere tijden en lip trekt den post wel pro memorie uit, maai* deelt vast mee, dat, als de financiën. h?t later toelaten, er f 10.000 voor deze lichamen bestemd zal worden. Hoofdstuk Va betreft Onderwijl Kansten en Wetenschappen. Op de begrooting is ruim 11 millioen min der geraamd, waarvan ruim 10.8 millioen wegens inkrimping van personeel en korting op salarissen. Verder is f90.000 bezuinigd op de materieelo uitgaven en f2.273.000 zal vrijkomen door verdere salarisherziening en intrekking van subsidies; deze Iaatsten betreffen vooral de nijverheids- en handels scholen. Dö opleiding van onderwijzers ondergaat heel wat verandering. Door de opheffing van normaalscholen komt f790.000 vrij; de intrekking van subsidies voor cursussen voor de hoofdact© levert f 100.000; maar door de omzetting van normaalscholen in kweek scholen zal f270.000 meer noodig zijta. Het aantal normaalscholen werd in 1923 al van 70 op 43 gebracht en in 1924 werden er weer 17 ten doode opgeschreven. De omzetting van dagnormaalscholen fn kweek scholen ten deele een naamsverandering had^ tweeërlei voordeel: le. kan er, nu de inrichting „kweekschool" heet, schoolgeld geheven worden en 2e. worden de uitgaven voor onderwijzers-examens verminderd, om dat de kweekschool een school-examen heeft Eh de kweekscholen zullen eenvoudiger worden ingericht; aan gemeentelijke en bij zondere kweekscholen zal geen subsidie wor den gegeven voor parallelklassen. De op leiding zal in 't geheel, in verband met de salarisvermindering in 1925 kosten f5.350.062 tegen een raming voor 1925 van f6.126.380. Verdere bezuiniging brengt de reorgani satie van het schooltoezicht. Daarvoor wordt f260.000 uitgetrokken, maar daartegenover staat, dat er f 100.000 noodig zal zijn voor pensioenen en wachtgelden. Het rijksschooltoe-zicht bestond uit 4 Boofd-Inspecteurs, 1 Inspecteur voor het buitengewoon enderwijs, 27 Inspecteurs, 78 Schoolopzieners, terwijl er 64 bureau-amb tenaren waren. Voortaan zullen er zijn 5 Boofd-Inspecteurs, 1 Inspecteur voor het buitengewoon enderwijs, 59 Inspecteurs, 14 Schoolopzieners en er zullen maar 9 bureau ambtenaren zijn. Het is duidelijk, dat er 64 schoolopzienersbetrekkingen zijn afgeschaft en dat 32 van die titularissen tot Inspecteur zijn bevorderd. Als die titel invloed heeft op het traktement en dat is gewoonlijk wel het geval dan hebben die 32, ondanks de bezuiniging, er voordeel bij. Tegenover deze bezuinigingen staat, dat er voor openbare en bijzondere gymnasia en idem H. B. S. resp. f 43.009 en f104.000 meer noodig zal zijn; een begin van uit voering voor het leerlingwezen bjj het nij verheidsonderwijs zal f 100.000 eiscben; het zwakzinnigen-onderwijs zal £210.000 meer vorderen en voor pensioenen en wachtgelden zal samen f2.270.000 noodig zijn. Als rijksvergoeding aan gemeente- en scboolbestureen voor opeibaar en bijzonder onderwijs wordt 82 millioen uitgetrokken. Een groot aairtal gebouwen, die historische of architectonische waarde hebben, worden met rijksbijdragen onderhouden of geres taureerd; te zamen wordt daarvoor f528.833 geraamd. Voor uitgaven, subsidiën em persoonlijke toelagen ten behoeve van wetenschap en kunst en haar beoefenaars wordt f 152.290 uitgetrokken. Heemschut krijgt £5000, Hen drik do Keyser £5000, Natuurmonumenten f 7500 en eenige letterkundigen samen 10000.' Voor openbare leeszalen vraagt de mi nister f221.450; nit de bewoordingen moet men opmaken, dat hij gaarne de beschikking had over een hooger bedrag. RECLAME. Overal verkrijgbaar. 9230 LET OP HANDELSMERK R.H.W. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Er stonden heden slechts 17 zaken op de rol en de meeste beklaagden lieten ook nog verstek gaan. Samuel M. juridisch student te Leiden, wonende te Wassenaar, was gedagvaard, terzake dat hü op den avond van 14 No vember zich niet op de eerste aanmaning van de politie uit een volksverzameling op de Breestraat ongeveer tegenover de zaafc- Gerzon had verwijderd. Hij zou tot den dienstdoenden agent van politie W. Bloos hebben gezegd; „ik verd.. jou, ik blijf hier staan en ga niet weg." Beklaagde ontkende, deze woorden te hebben gesproken wel is hij meegegaan naar het politie-bureau om een anderen student te halen. Toen had de politie tegenover hem het woord „sclhoTum" gebruikt wat hij ook niet mooi vond. Zoo iets van min derwaardig beteekende dat meende de kan tonrechter. De verbalisant hield zijd procesverbaal staande. Als tweede getuigen werd nog gehoord, dc heer P. Provo Kluit, medisch student te Leiden die wel hard gehoord dat cr ge schreeuwd was, maar dat had hij zijn weten niet beklaagde gedaan. Hij had hem aan gemaand niet mee te doen hem bij den arm genomen en toen was beklaagde dade lijk meegegaan. De onaangename woorden had beklaagdo niet gesproken. De waarn. Ambtenaar mr. II. B. Vos, achtte hier twijfel aanwezig en ten voor- deele van beklaagde waarom hij vrijspraak vroeg. P. O. -19 jaar, van beroep smid cn winke lier te Leiden zou volgens het procesver baal zonder toestemming van B. en W. voor zijn winkel aan de Grocnesteeg voor werpen op straat hebben uitgestald. Beklaagdo bekende dat er tijdelijk een ledikant cn een kinderwagen op de straat hadden gestaan, maar dat kwam, doordat hij aan een landbouwer van buiten een fornuis had verkocht dat achter deze voor werpen stond. Om het fornuis uit den win kel te krijgen had hij deze artikelen even buiten gezet. De boer had baast. Hij moest het fornuis naar het Utrechtsche Veer brengen en had toen even de twee voor werpen buiten laten staan. Toen hij terug kwam was reeds zijn vrouw verbaliseerd. De Ambtenaar eischte f 1 subs. 1 dag. Beklaagde vond dit nog te veel daar hij geen voornemen heeft gehad zijn artikelen uit te stallen. Uitspraak over twee weken. De Haagsohe rechtbank heelt vonnis wij zende in hooger beroep: vernietigd het von nis van mr. Fokker inzake J. B. V. (overtr. der Invaliditeitswet), waarbij deze was ont slagen van rechtsvervolging, en hem ver oordeeld tof f 3 subs-. 3 d. hechtenis; idem; het vonnis inzake II. v. Z. veroordeeld tot 11, subs. 1 d. hecht, wegens fietsen zonder licht, en hem vrijgesproken; idem: het von nis inzake A. A. H. (overir. motor- en rij- wielwet, f 60 of 10 dagen hechtenis) en hem vrijgesproken. AMSTERDAMSCHE RECHTBANK. De diefstal van een posttrommel met i 22 000 Op 14 October 11: heelt de vierde kamer den geruebtmakenden diefstal van den posllrommel met ruim I 22.000 behandeld. Bij de uitspraak, die op 28 October geveld werd, werd o.a. W. de V., die op 16 October veroordeeld werd lot 6 jaar gevangenisstraf wegens poging tot diefstal met geweldple ging, een gevangenisstraf van 2 jaar opge legd, omdat hij 14000 uit den diefstal van den posttrommel had genoten. Deze \V. de V, gaf een gedeelte van hel gold, dat hij ge heeld had, in bewaring aan den caféhouder H. F. B., Haarlemmerplein. Ook deze per soon heeft zich op 14 October voor de vier de kamer te verantwoorden gehad. Hij zeide het geld van W. de V. ter leen gekregen te hebben zonder er rente voor te behoeven le betalen, doch W. de V., die als getuige werd gehoord verklaarde, dat hij boven de f 1500 nog f100 aan H. F. B. gegeven had. Hel O. M., waargenomen door mr. Reilingh, had ter zake van heling 1 jaar gevangenisstraf geéiseh-t. De rechtbank, op 28 October uil- spraak doende, sehorschte de verdere be handeling der zaak lot gisteren aangezien zij het onderzoek niet volledig achtte. Beklaagde H. F. B. was in verband met de poging tot diefstal met gewc-ldpieging in hechtenis. Het O. M., waargenomen door mr. Rei- lingb, zeide bij zijn vroeger genomen re- quqisitoir te zullen volharden, hoewel er reden zou kunnen zijn om een zwaarderen eisch te nemen. Alet het oog op de omstan digheid, dat bekl. binnenkort voor de andere zaak zal moeten terechtstaan, zal hij dit echter niet doen. Als verdediger trad op mr. De Leeuw, die tot vrijspraak concludeerde. De rechtbank zal op 9 December a.s. von nis wijzen. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. Dood door schuld. Deze rechtbank heelt veroordeeld; J. H., 32 jaar, landbouwer, de Waddings veen, wegens hel aan zijn schuld te wijlen hebben, dat B. Nieland, te Haastrecht, zoo danig lichamelijk leisel bekwam, dal de dood volgde, tot 2 maanden gevangenisstraf Bekl. had op den Zuid-IJsseldijk, te Haas trecht, een slroopersmachine laten slaan; B. N. reed er met zijn rijwiel tegen op en stierf aan de bekomen verwondingen. RECHTBANK TE WINSCHOTEN. Schandelijke mi*hnndeliu(j. Deze rechtbank heetl vonnis gewezen ia do zaak der mishandeling van een jong vrouw door eon tante, bi) wie zn inwoonde, door haar echtgenoot en den knecht. De tante, S. R„ die de jonge vrouw een paar uur met de handen omhoog had laien slaan met een steen in efke hand, zoodat zr) er bij neerviel, werd veroordeeld tot vier maanden cn twee weken gevangenisstraf, Tot dezelfde str3f werd veroordeeld H. 8, landbouwer te Bourtange, die zijn vroa» met een bord op het hoofd sloeg; tervjj de knecht, M. S., die de vrouw stompte, veroordeeld werd tot f25 boete of 10 da gen hechtenis. KANTONGERECHT TE ALPHEN. M. van D. -was ten laste gelegd, a. dat bij I een varkenshok op 9 Meter afstand van be woonde huizen had geplaatst en b. dat ziet op zijn erf een mestvaalt bevond welke door de onaangename lucht zeer hinderlijk wa« voor de omwonenden. Getuige A. C. 8. zeide van het b genoemde veel last te hebben, want vooral bij warm weer was de stank onverdraaglijk, terwijl de ramen van het huis niet konden open ge zet vanwege deze doordringende atmosfeer. Ook getuige A. K. legde een dergelijke ver klaring af, waarop de ambtenaar van het O.M. voor het eerste feit vrijspraak ver zocht, aangezien het hok een landhok is en niet als bedoeld in de plaatselijke verorde ning en voor het tweede een geldboete van f 2 subs. 1 dag. De kantonrechter veroordeelde bekl. to( f 3 snbsidair 3 dagen hechtenis. W. S. stond terecht dat hij als bestuurder van zijn door mechanische kracht voortbe wogen boot in het Kanaal voor een hem oploopend vaartuig eveneens door mecha nische kracht gedreven niet voldoende heeft uitgeweken met hefc gevolg dat beide booten tegen elkander voeren. Getuige M. L. zcido bekl. gesignaleerd te hebben met een stoot op de hoorn om hem to kennen te geven dat hij wilde passeeren, toen bij naast de andere boot voer, kwamen zij met elkaar in botsing. Getuige G. S. gaf toe dat voor het pas seeren der boot niet voldoende ruimte was doch zeide niet gehoord te hebben dat b. signaleerde. Hiertegenover getuigde A. G. het tegendeel. Z.i. was er voldoende ruimte om to passeeren, doch door de zin- ging zijn de booten tegen elkaar gevaren. Dit was ook de meenng van L. Hij beweerde dat dit niet zou zijn gebeurd wanneer S. niet full speed was doorgevaren. Dit deed hij om hem voor te blijven, het harde va ren veroorzaakte nu de sterke zuiging- De ambtenaar achtte het overtuigen® bewijs van bekl. ten laste gelegde niet ge* leverd en verzocht daarom vrijspraak, ba kantonrechter vereenigde zich hermede. C. H. stond terecht dat hij deelen vnfl een gedood, althans gestorven varken wezig bad gehad welke niet van het keo- ringswaarmerk waren voorzien. Eisch f of 10 d. Vonnis f 30 of 10 dagen. G. V. to Boskoop had als hoofd eene? onderneming verzuimd de loonlijst m leveren bij den raad van arbeid te Go»1 G. N. A. ambtenaar bij voornoemden beidsraad bevestigde zijn verbaal do>

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 6