c. H. DE JONG GESCHENK ERECTOR Leo Knottenbelt. Bonheurdu Jour P.H0GEND00RN ZOON Linnenkast KOOPJES! DIVANS No. 19851 LËIDSCH OaüBLAD, Dinsdag 25 November Derde Blad. Anno 1924, UIT DE RIJNSTREEK. m v OMSTREKEN. W. A. ELSROF ZOON fg w.e.z. Punch leiden Cognac \io23/ Likeuren Het van ouds V /oudeGenever bekend en meest V Half om Half vertrouwd adres I j Boerenjongens S. G. J. DE GROOT Atelier voor alle voork. reparatie ÏO pCt Korting* STUDEER-GE LEGENHEID, MARIENBADER -'E. VOCKING, Hel beste van het beste voor Uwe Kinderen NIEUWE Metalen Constructiedoos van 45 ct.totfïï.- f 600.-- REMY Publieke Verkooping Meubilaire Goederen Geëtaleerd Alphen, In een alhier gehouden ver gadering van ründveefokkers is besloten ©en commissie te benoemen, die voorstellen za' doen, op welke wijze tussclien de in de Rijnstreek bestaande fokvereenigingen be tere samenwerking en organisatie is te bereiken. Tot voorzitter van deze commissie werd Aangewezen de heer dr. Lovink, en tot secretaris de rijksveeteeltconsulent voor Zuid-Holland, de heer J. G. Tukker. Koudekerk. Onder eenige jeugdige fa brieksarbeiders ontstond Zondagavond een vechtpartij, waarbij drie personen zoodanig verwond werden, dat zij zich onder genees kundige behandeling moesten stellen Terwijl C. K. Zaterdagavond bij de wed. de G. in huis was is zijn rijwiel dat hij buiten had staan, spoorloos verdwenen. De vorige week had de boterhandelaar M., alhier, het ongeluk een portemonnaie te verliezen, inhoudende ongeveer f 70. Geluk kig voor hem was deze in eerlijke handen terecht gekomen. De los arbeider M. Noor- dervliet wonende alhier, was de vinder, en stelde het verlorene aan de rechtmatige eigenaar onverwijld ter hand. Geboren: Geertruida, dochter van A. van .Winkel en G. van Zijllen. Getrouwd: M. H. Schaap en M. Deege naars. Zwammerdam. Voor het beroep naar de Geref. Kerk alhier is bedankt door ds. W. v. Gelder, ie Langeslag. Haarlemmermeer. Aan den heer L. Thuis alhier, is eervol ontslag verleend als agent van den Raad van Arbeid te Haar lem. Voor het arbeidsveld in de Haarlem mermeer, dat door dezen funclionaris werd bewerk is aangewezen de heer J. D. Toe bes, Bloemendaal. Zaterdagnacht werd bij den landbou- w/1 cL G. aan den Sloterweg in de Haarlem- r>*rmeer een varken vermist. Bij de politie urerd van deze vermissing aangifte gedaan. De landbouwer v. d. H. aan den Slo terweg alhier vond Maandagmorgen twee paarden op z'n erf, zonder dat hij wist waar de dieren vandaan kwamen. De politie werd met deze vondst in kennis gesteld. Maandagnacht is weder ingebroken in de Haarlemmermeer en wel bij den land bouwer R. aan den Aalsmeerderdijk. De dief verschafte zich toegang tot de woning door het verbroken van een ruit, waarna hij gelegenheid kreeg de pen weg te nemen en 4ie»t raam op te schuiven. In een der kasten vond men 's morgens alles overhoop ge haald. Verscheidene gouden voorwerpen (horloges, ringen, broches enz.) werden ver mist. De politic stelt een onderzoek in. Hillegom. He afdeeling Hillegom en O. van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft een vergadering ge houden, waar behalve verschillende andere zaken ook de toestand werd besproken, waarin het personeel verkeert, nadat sinds 1 Januari 1922 allerlei verslechteringen zijn ingevoerd. Een motie is aangenomen, waar in de vergadering tot uitdrukking bracht, dat zij kennis heeft genomen van de raede- deelingen, dat de hoofdbesturen van de or ganisaties besloten hebben gezamenlijk en in een gelijkluidend schrijven aan de di rectie en regeeriüg het verzoek te doen, maatregelen te treffen in verband met de stijging van de kosten der dagelijksche le vensmiddelen; de vergadering voorts met deze actie haar volle instemming betuigt en er op wijst, waar de beide laatste jaren in de positie van het personeel zeer ongunstige wijzigingen gebracht zijn en de loonen sterk werden verminderd, dat een bijslag op deze loonen alleszins noodzakelijk geacht wordt. Vervolgens het volle vertrouwen uitspreekt in de leiding van het hoofdbestuur en van oordeel is, dat dit bestuur de actie ook verder met alle geoorloofde middelen zul voeren; terwijl ten slotte het Christelijk Spoor- en Tramwegpersoneel wordt opge roepen zich naar eigen beginselen te orga- r-iseeren, om door versterking der organisatie de nu begonnen actie zoo krachtig mogelijk te steunen. Burger 1. Stand Ondertrouwd: M. Bos en A. van Resteren. Bevallen: D. E. SoetSmit, Z. Th. C. HulseboschDobbe, D. G. Th. Pouw Hartman, D. M. E. van VlietSchrier, Z. C. ElderbroekOuwehand, D. M. M. AssendeiftApswoude, D. C. A. de GrootKapteijn, Z. Overleden: J. van Schravendijk m. 81 j. Katwijk aan den Rijn. Binnenkort zal vanwege te houden militaire oefeningen, alhier inkwartiering plaats hebben van en kele officieren met de nuodige manschappen. Katwijk aan Zee. De Winkelweek Reeds lang lag het in de bedoeling der Chr. Middenstandsvcreeniging alhier etn étalage-wedstrijd, juister gezegd: een Win kelweek te houden. In de op 30 Sept. j.l. gehouden vergadering kwam men tot het vormen van een commissie, die de vraag zou trachten te beantwoorden: Wanneer zullen we een winkelweek houden? Etn circulaire, welke ten doel had gegadigden voor het plan te animeeren, ging in zee en na de gehouden vergadering stond het plan vast. Hoe groot echter de deelname zou zijn, welk karakter men er aan zou geven, welke prijzen zouden worden be schikbaar gesteld, welke jury men zou heu- Len, dat waren alle vragen, die nog oplw- antwoording wachtten. Het aantal deelnemers bedraagt reeds on geveer 70. Ten opzichte van het karakter wenschle men de indoeling te houden even als in Leiden, n.l., dat speciaal op de be kende vijf vragen een étalage zal worden beoordeeld. De beschikbaar gestelde prijzen zijn tot heden: 18 medailles. Verschillende groote firma's als Verkade, Rademaker, v. Nelle enz. stelden medailles beschikbaar, terwijl men een jury heeft benoemd uit Den Haag, allen ter zake kundigen, welke reeds meermalen' winkelélalage-wedslrijden heb ben beoordeeld. Daarenboven komt heden, Dinsdagavond, te 8 uur, in „Casa Cara" iemand uit Den Haag een lezing houden over: „Hoe moet ik etaleeren?" De toegang is vrij voor alle neringdoenden met hun dames. De medailles zijn reeds aangekocht en staan in de étalage bij den heer W. Haasnoot, sigarenhandel Voorstraat. De winkelweek zal worden gehouden van 1017 Dec. a.s. Lisse. Op den Naiionalen Tooneelwed- strijd te Purmerend, ingeschreven door de R.-K. Tooneelvereeniging ,,Leo XIII" be haalde onze plaatselijke vereeniging „Nut en Genoegen" een eerste prijs met het stuk „Jocrise de Vondeling", benevens een extra-prijs voor het beste samenspel en een voor den besten speler. Nooidwijk-aan-Zee Bij de Ned. Herv. Kerk te Rhenen is beroepen ds. J. Vermeu len, alhier. Naar we vernemen bestaat hier het voornemen om een bazaar te organiseeren, welke dan in Januari 1926 zal worden gt/- houden en waarvan de balen zullen strek ken voor de Chr. Bewaarschool. De zendingscollecte, welke Zondag j.l. in de Herv. Kerk alhier is gehouden, heeft opgebracht ruim f210. Kerkelijk bericht voor Woens dag: Ger. Kerk, 's avonds 7 uur, ds. Koers. In het zaaltje naast de Herv. Kerk alhier, vergaderde de Chr.-Hist. Kiesvereeni- ging. De heer P. Admiraal, voorzitter der vereeniging, leidde deze vergadering en opende met gebed. In zijn welkomstwoord sprak de voorzitter zijn leedwezen uit, dat niet meerderen waren gekomen ter verga dering en hij wekte daarom te meer de aan wezigen op tot ijver en waakzaamheid op het politiek terrein. De notulen werden na enkele opmerkin gen goedgekeurd. De ingekomen stukken werden behandeld met de noodige bespreking. In deze vergadering werden tevens op gegeven de candidaten voor de a.9. Kamer verkiezing. De heer P. D. Bardelmeyer bracht als afgevaardigde naar de vergadering te Utrecht verslag uit en liet duidelijk naar voren komen, de zaken welke op die vergadering waren behandeld. Als vrucht van de bespreking „Winter- campagne" zullen enkele sprekers worden uitgenoodigd om in den komenden winter een lezing te houden. Na de rondvraag sluit de eere-voorzitler ds. J. Vermeulen, deze vergadering met dankzegging. Noordwijkerhout. Maandagnacht werd de heer J. B. opgeschrikt door een duide lijk lawaai aan de achterdeur. Direct sprong hij uit bed en met stevigen knuppel gewapend wilde hij de inbrekers te lijf gaan die klaarblijkelijk zich op de binnenplaats ophielden. Na opening van de buitendeur bleken de inbrekers te zijn.twee „knorrepotten", die ontsnapt waren uit 't varkenshok van N. Duivenvoorden en die nu éen nachtelijke wandeling maakte. Oegstgeest. Het bestuur der R.-K. Geitenfokvereeniging heeft besloten in de volgende maand een lezing met lichtbeelden te houden met als spreker de heer Tukker, veeteeltconsulenfc, of bij diens verhindering de heer Zuidam. Deze lezing zal zeker belangrijk zijn, doordat tevens praktische beschouwingen gehouden zullen worden over de gehouden melkcontröle. Daar geitenmelk steeds meer wordt voorgeschreven als kindervoeding, en velen hiervan onkundig zijn zal een uiteen zetting van de leer der Vitaminen in deze melk gegeven worden. Voorts in beginsel besloten om binnen korten tijd eene groote propagandafeestvergadering te houden voor een ieder toegankelijk, waarover echter nog verschillende besprekingen gehouden ■worden. Evenals vóór 2 jaar zal wederom een stalwedstrijd georganiseerd worden. Rijnsburg. Op de bloemenveilingen al hier waren gistermorgen, van diverse bol- lenkweekers, reeds meerdere partijen Scar let Due's aangevoerd. De prijs bedroeg ongeveer f 8 per 100. Een groot gedeelte van de aangevoerde tul pen werd aangekocht voor Duitschland. De kwaliteit is over 't algemeen beter dan vorig jaar. Kerkelijk bericht. Chr. Geref. Kerk. Woensdag voorm. 10 uur en nam. 7 uur, ds. de Vries (dankstond voor het gewas). Sassenheim. Door den Rijksveeleelt- eonsulent werd na het maaien behandeld: De verliezen bij hooibereiding. Zelfs bij hooibereiding onder de meest gunstige om standigheden treden, in vergelijking met de aanwezige voedingstoffen in het gras, waar uit het hooi bereid is, nog aanmerkelijke verliezen op, gemiddeld wel van 15 tot 20 pet. Deze verliezen zijn het gevolg van: lo. De ademhaling der planten, die aanvanke lijk nog doorgaat, nadat de planten zijn af gesneden. Door de ademhaling worden or ganische stoffen gebruikt. Door drogen wordt het walergehalle minder, hetgeen ten gevolge heeft, dat de ademh'aJing vermin dert en tenslotte geheel ophoudt. Hoe vlug ger dus de planten drogen, hoe beter. Tegen over de ademhaling staat bij de afgesneden levende planten de assimilatie, waarbij voe dingsstoffen worden gevormd. Assimilatie kan alleen plaats hebben bij zonlicht. Do planten in de bovenste laag van het zaad assimileeren wel, die in de daaronder liggende lagen niet. De verlie zen door de ademhaling zijn grooter dan de winsten door de assimilatie. 2o. De werkzaamheden der bacteriën. Uit de sneevlaktc vloeit een weinig celvochl dat een geschikte voedingsbodem voor de bacteriën is. Deze verbruiken voedingsstoffen en zet ten verder het eiwit gedeeltelijk om in voor dieren zeer moeilijk verteerbaar bacteriën- wit. Met de verlaging van het watergehalle vermindert de werkzaamheid der bacteriën; geheel ophouden doet zij evenwel niet zelfs niet bij een vochtgehalte van pl.m. 15 pet. In den hooiberg of hooimijt wordt het pro ces steeds voortgezet, waardoor oud, over jarig hooi, minder in kwaliteit is geworden. 3o. Bladverlies. Hoe minder in het hooi gewerkt behoeft te worden bij de bereiding, hoe geringer dit verlies is. De verliezen aan ascbbestanddeolen berust enkel op het ver loren gaan van bladeren. Bij hooien, onder minder gunstige om standigheden zijn de verliezen veel grooter. Dat wordt veroorzaakt, lo. door het lange doorgaan van de ademhaling. 2o. Door langduriger en krachtiger bac teriewerking. 3o. Door meer bladverlies. 4o. Door uitspoeling of uitlooging. Juist de gemalde el ijk verteerbare voedings stoffen gaan verloren bij hooien onder slechte omstandigheden. Op de Vaartkade wilde een boerenwa gen keeren. De weg is daar zoo smal, dat de wagen met een der wielen vasten grond verloor. Rustend op een achteras bleef de zaak hangen. Het kostte heel wat moeite het gevaarte weer op den weg te krijgen. Voorhout. Gemeenteraad. Voorzitter: de burgemeester. Afwezig de wethouder Warmerdam en v. d. Laan. De voorz. opent' de vergadering met ge bod, waarna de secretaris de notulen leest, die met een kleine correctie worden goed gekeurd. Van den A.N.W.B. is een verzoek ingeko men om in de dorpskom een rijwielpad aan te leggen. De voorz. zegt dat dit hier niet te doen is, waarom ook dit wordt aangenomen voor kennisgeving. Van aangelanden en belanghebbenden bij de z.g.n. Groene Laan, met als eerste onder teekenaar de heer Witteman, is een adres ingekomen verzoekende bedoelde laan over een breedte van 3 meter te verharden. De gezamenlijke belanghebbenden, allen wo nende le Sassenheim. willen hiervoor in geld bijdragen een som van f 1030 waarbij de firma Speelman nog aanbiedt een partij daar opgeslagen puin en 20 vrachten sintels van de gasfabriek te Leiden. De voorzitter wil dit adres dat eerst he denmorgen is binnengekomen, aanhouden ter bespreking na afloop der agenda. Door den voorz. wordt medegedeeld, dat gebleken is dat de heer van Werkhoven aan genomen is voor het ophalen van vuilnis en asch tot 1 October 1925. Het besluit van den raad tot aankoop van een vrachtauto, waar mede ook dat werk in eigen beheer komt, maakt noodig. dat onderhandeld wordt met den heer v. Werkhoven over afkoop. De raad ging hierover in besloten zitting, waarvan de uilslag was, dat B. en W. ge machtigd werden naar bevinding te hande len en zoo voordeelig mogelijk le zien klaar te komen. Aan de orde komt nu de verordening voor het geneeskundig toezicht' op de scholen, en de benoeming van een schoolarts. Met een geringe correctie werd de verordening aan genomen, de jaarwedde van den schoolarts bepaald op f 300, en daarop op voorstel van B. en W. benoemd tol schoolarts, dr. h. A. G. Bols alhier. De raad ging andermaal in geheime zit ting tot bespreking van de sollicitanten voor 2e gemeentewerkman-chauffeur, waarvan op de voordracht de namen kwamen van C. v. d Meij en A. C. van Diemei. Met algemeene stemmen werd hierop be noemd C. v. d. Meij. Goedgekeurd werd dat de bestendiging van de schoolgeldheffing-verordening zal wor den aangevraagd, zooals deze nu is. Eveneens werd goedgekeurd dat de veror dening op de heffing van leges zal worden gewijzigd, in dier voege, dat de tarieven ge middeld verdubbeld worden -van de be staande. De kiezerslijst zal b.v. kosten in plaats van f 2.50 voor de le duizend namen f 10 en ver volgens voor iedere volgende 1000 of ge deelte f 2.50. De kosten voor het sluiten van huwelijken zullen thans zijn als volgt: Woensdag te 11 uur v.m. gratis. Donderdag f 25, andere da gen f 6 en 2e klas f 10, le klas Zondags (in- plaats van f25) thans f50. Trouwen kostte voorheen niets of f3. De uitkeering aan het bijzonder onderwijs werd vastgesteld op f 13.03 per leerling, waarmede de Raad accoord ging. en waar voor de heer Colijn B. en W. dankbaar was omdat de door hen genomen maatstaf niet tot het kleinste minimum is gebracht. Goedgekeurd werden de wijzigingen be grooting dienst 1921, die voorgesteld werden. Aan de orde kwam thans de bespreking over het bij den aanvang aangehouden adres. De voorz. heeft de vergadering bijgewoond waar de besprekingen tot het reeds genoemde aanbod hebben geleid. Bovendien wil de firma Speelman krui wagens en kruiplanken gratis in bruikleen geven. Oorspronkelijk waren B. en W. voorne-. mens f 200 te subsidieeren, daar het een al gemeen belang is, en betere verbinding ver-* kregen wordt met Lisse. Nu men echter de weg op 4 meter (3 meter verhard) breedte wil brengen, en daarvoor beschikbaar stel len wil: bermen met beide kanten afheinin- gen met luguslrum hagen; f 1030 bijdragen in de kosten, 70 kub. M. puin, en ruim 300; kub. M. sintels, nu oordeelt de voorzitter dat de gemeente hierop moét ingaan,-daar er ze-* ker niet f400 te verkrijgen is wat nooit meer geboden wordt en tevens de werkveld ruiming in de hand gewerkt kan worden. De heer Colijn ziet bezwaren om het on-# derhoud dat later komt van de wegen en thaais over ruim 13 K. Al. gaat, nog met 1 Kilometer uit te breiden. De heer v. d. Voet verwacht behalve een betera verbinding in de Lockomst, dat daar gebouwd zal worden. De heer Roozen ziet ook bezwaar in het latere onderhoud. De heer Nijssen vreest een zelfde aan«# vraag omtrent de laan die bij de woning van v. d. Vlugh heenloopt. Onder dezelfde conditie geen bezwaar, ineent de Voorzitter. De heer Wilteinan vreest het onderhoud niet, daar deze weg den Voorhouterweg zal ontlasten, en dus het onderhoud niet zoq groot zijn. De heer Colijn wil, gehoord de besprekin-* gen, met betrekking tot de werkverruiming zijn stem er nog wel aangeven, doch zeker heid moet bestaan dat als do brug in dien weg door de gemeente versterkt is, die niet iü onderhoud komt aan de gemeente, wat' da. voorzitter kan bevestigen. Met algemeene stemmen werd daarop d? machtiging aan B. en W. gegeven deze zaak verder af te handelen. Ook werden B. en W. gemachtigd het af« zandwerk bij, voor wie zich daarvoor aan gaven, le subsidieeren met f 5 per r. r., waar bij de heer Roozen nog eens wees op ver* breeding van den 's Gravendamschen weg. B. en W. waren voor een gedeelte al in onderhandeling met de aangelanden. Bij de rondvraag vraagt de heer Witteman naar do straatverlichting, waarop de voor zitter kan antwoorden, dat behalve bedoeld® verplaatsing ook de lantaarns langs Voor< houter weg en Engelsche laan, welke de heer Colijn had voorgesteld, spoedig zullen ge* plaatst worden. De vergadering werd hierop gesloten. Voorschoten. Op den Nationalen Too# neelwedstrijd te Purmerend, uitgeschreven! door de R.-K- Tooneelvereen. „Leo XIII"f behaalde de vereeniging „St. QenesiusMr alhier een tweeden prijs met het stuk ,,Dö gezellige kamer". Warmond. Het bestuur der Warmond- sche IJsclub besloot ook weer dezen winter een nationale hardrijderij op de korte baan uit te schrijven voor mannen om geldprijzen tot een gezamenlijk bedrag van f 400. Te vens werd door een Warmondsch sportlief- hebber een gouden medaille uitgeloofd voor den snelsten rit. De beschikking over de zich voor deze ge< legenheid bij uitstek leenende Warmonder Poel werd bereids toegezegd door de eigena ren, de stad Leiden, Rijnland en den heef S. Baron van Heemstra. Dank zij de activiteit van het bestuur ver heugd zich de club de laatste jaren in onge kende belangstelling. Wassenaar. Burgcrl. Stand- Ondertrouwd: J. H. Eigeman en W. vail der Niet J. H. Zeeman en M. H. van der Wens. Geboren: Gerdina Johanna Maria, d. van W. J. M. Cappers en A. O. J. van def Knaap Paulina Johanna, d. van O. Tolido en J. O. H. Lelyveld. OverledenJanna Sara den Boer, 62 jaaC vr. van M. van den Berg. Mej. N. Dubbela, gem. vroedvrouw alhier behaalde dezer dagen het diplom! voor algemeene ziekenverpleging. Het gebouw van den Ned. Protes tantenbond alhier is gereedgekomen en Zaterdagmiddag door de leden bezichtigde Binnenkort zal het in gebruik worden ge nomen. Het tramverkeer ondervond Zondag middag groote vertraging doordat het net bijna een kwartier stroomloos was. haarlemmerstraat Handelsmerk ook in luxe-verpakking 106 in Fijne Lederwaren eu Reisartikelen fclef. Interc. 706. N00RDEINDE 11, LEIDEN Gedurende de St-lVicoloas GASTINE WONDERZEEM, onmisbaar voor Automobilisten 9736 Student zoekt voor enkele uren overdag. Br. No. 6102a bur. van dit Blad. Platen leer. p. pond 75 Kernstukken25 Tekitkilo 55 4 p. hoeiyiers 10 6 kaarten Ijzer-of leerbcal. 10 Gummirollen, vanaf 5 1 pot schoensmeer. 10 1 Flesch zwarte lederoll# 10 1 Flesch leder Appretuur 15 «onkerstseg 9 99 automaten Gebruikte Bajazzo-Automaten koopt ten alle tijden Gan- schow Berlijn Noord Kasta- nienallee 39 Prijsopg. verzocht 6 - 117 ontvettingspillcn ^!»Br geheel onschad. f 1.50. C. F. SCHNEIDER, Den Haag, Wagenstraat 118, LEIOEN, Stcon.chuur 1. 84 ▼an at 117.repareeren en stoffeeren van Meubelen A. BOTER Meubelmaker. li. Mare 7a b. d. O. Vest. 6133a Lcerares klavier, Diploma Beet hoven Conservatorium, Han nover, heeft nog eenige uren beschikbaar. Brieven Juliana- laan 10, Oegstgeest. 104 iHoogewoerd 27 bestaat uit stalen Balken, Wielen, Plaatjes, Schroeibontjes, enz. enz. De waarde van deze doos overtreft al de andere, door de montage der vele modellen. 75 Te koop fjcvranyd een groote mahoniehouten Brieven waar deze te zien, No. 114 bur. van dit Blad. ter leen gevraagd gedurende drie maanden. Brieven met conditie bureau van dit blad onder No. 6123a Dadelijk yevr. zeer eenv. maaivdkamer liefst omgeving Station, voor dame werkzaam kantoor Den Haag. Br. 6137a bur. v. d Blad. THE FAMOUS DRINK "4. 10» ▼an om content geld, op Vrijdag 28 November 1024, dei v.m. 10 nnr ln het lokaal „DE ZON" te Warmond, ten overstaan van Notarla KOMEIJN. Te bezichtigen Donderdag 27 November. Goederen kunnen worden bijgevoegd, mits vóór 27 Nov. opgave gedaan zjj- VI HAARLEMMERSTRAAT 150 - GEVESTIGD 1880 Tafelkleedcn Divankleeden W Kapstokklcedeu Tochtdekens A O, Fant. Kussens rL Thee warmers jjr Voetkussens Voetbankjes n Voetzakkcn Vachten ENORME VERSCHEIDENHEID IN Fantasie Doekjes en Witte Kleedjes Tafelzeilen ZIE DE ETALAGES I - LET OP ONZE PRIJZEN I 103 en een dito

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 9