GEMEENTEZAKEN. Gramofoonlief hebbers BINNENLAND. Mftitinf der feesten een hartelijk welkom toeriep. Spr. herinnerde aan het succes der nationale jcliieiwedstrijdan. liet bestuur had echter gemeend thans nog iets voor de da mes ook te moeien doen en zoo werd tot de zen avond besloten Spr. wenschle allen een aangenamen avond toe. Daarna was het woord aan het Strijk orkest ,,A. N. U." onder leiding van den heer W. J. Srnoldersen. We kondén niet anders getuigen: „Een orkestje, dat er zijn mag". Evenwel wachtte het ei*zich voor om tè zware nummers in hun répertoire op te nemen. Voor het overige niets dan lof. liet was een werkelijk met zorg samengesteld programma, waarvan de Ouverture „König Mydas" met een keurige celsolo van mej. van Luijken en een wals van Srauss ons het meeste konden bekoren. Heel mooi was ook een „Hongaarsche dans" van Brahms, terwijl de vaandelmarsch ,,A. N. U.", gecom poneerd door den pianist, den heer A. J. Plu al zeer vlot van stapel liep. Jammer, dat de piano zoo ontstemd was, hetgeen vooral in de ouverure van Mydas bepaald hinderlijk te noemen was. De voorzitter verzocht vervolgens aan den heer en mevrouw J. C. Gaykema het po dium te betreden. Reeds 25 lange jaren, zoo zei spreker, heeft de heer Gaykema het 1ste secretarisschap bekleed en op welk een wijzei Wij danken U dan ook voor het ont zaglijk vele door U voor de vereeniging ge daan en bieden U hierbij het eerelidmaat- echap van „Willem Teil" aan. De heer II. Brouwer, 2de secr., getuigde ook van het vele door den lslen secretaris tot stand gebracht Het is hem dan ook een groot genoegen als blijk van waardeering namens alle leden een gouden horloge te overhandigen. Mevr. Gaykema werd bloe men aangeboden als schadeloosstelling voor de opofferingen, zich in den tijd der schiet wedstrijden getroost. De heer Gaykema meende niets dan zijn phcht gedaan te hebben; hij bracht echter zijn harlelijken dank aan allen over, die medegewerkt hebben om dezen avond voor hem tot een onvergetelïjken te maken. Spr. bracht ook dank aan den voorzitter, waar- i mede hij zoo langen tijd prettig heeft mogen samenwerken en bood wederzijds den heer Alphenaar het lidmaatschap van verdien ste aan. Deze stelde hoogen prijs op deze onder- scheiding en dankte er allen voor. Voorts bracht hij harlelijken dank over aan den heer W. J. Smolders en z'n orkest. Den di rigent werd een stoffelijk blijk van waar- doering overhandigd. Vervolgens werd opgevoerd een blijspel in 2 bedrijven: „Mevrouw is op rcisl" Een Genk stuk, waarbij het spel van Ida Meer burg, echtpaar Muller en Albert van Brug- rgen zeer te roemen viel. Den dames wer den bloemen aangeboden, den regisseur, den heer H. Brouwer een herinneringsmedaille. Nog werden prijzen uitgereikt aan den heer Van Zijl als beste corpsscliuller en den heer Th. G. Barthen voor de eerst 'geschoten 100 punten. Als slotnummer van het eerste gedeelte ran den averffö droeg de heer Van Slaveren éemge liedjes voor, waarmee hij veel bijval oogstte. Een zeer geanimeerd bal, onder uitste- 'hsnde leiding van den heer Massaar, was "Set waardige slot van dezen avond. Eerste Lsidsche Klucht- en Revne- j Gezelschap. Dit gezelschap herdacht Zaterdagavond zijn twee en een halfjarig bestaan. Voor een liefhebberij vereeniging is dit al een aar dige prestatie en mag men aannemen, dat bet door de ergste kinderziekten heen ia. Het wa9 Zaterdagavond dan ook de vijfde 'groote uilvoering, die het gezelschap in „Zo- }n»rzorg" hield. Daar tusschenin werd me- nig intieme avond gegeven, terwijl het ge- zelscJiap ook bij andere uitvoeringen mede werkte. Men denke maar eens aan den laalsten feestavond van den Marklkooplie- I denbond. Zaterdagavond was het bezoek ook weer zeer bevredigend. ,Zomerzorg" zat geheel vol en voor het podium 9tond de mooie banier der Vereeniging met groene palmen er omheen. De voorzitter, de heer A. Yelthuizen, die te ruim acht uur den avond opende, sprak over die talrijke opkomst zijn voldoening uit, heette de aanwezige leden en geïnlru- duceerden hartelijk welkom en constateerde met genoegen, dal het gezelschap zich in voortdurenden groei en bloei mocht ver heugen. Het ledental was reeds boven de 60 gestegen en het aantal donateurs bedroeg reeds meer dan honderd. Hij wekte de aanwezigen ten slotte op om voortdurend propaganda voor het Gez*'- schap te maken en wenschle vervolgens ieder aanwezige oen aangenamen avond toe. De muziek, waarvoor op uitnemende wijze de heeren Blokker en Van der Wilk den gehcelcn avond zorgden, viel dan op krach tige wijze in, dat direct dc rechte stemming in de zaal bracht, die tot het aan het einde toe bleef voortduren. Hierna werd opgevoerd het blijspel „Ziek gemeld" van Centuria, dat ook al eens op het repertoire stond van de Kon. Vereen. „Het Nederlandsch Tooneel". En nu willen we daarin geen vergelijking zien tusschen onze Leidsel» Kluchtspelers en het Ned. Tooneel, maar wij durven wel constateereu, dat het onschuldig-vroolijk, maar lang nijt gemakkelijk stuk. goed werd gespeeld. De rollen zaten er perfect in, zoodat de souf fleur een gemakkelijke taak had. Wij hebben het blijspel van het begin tot het eind, evenals de andere aanwezigen, met genoegen gevolgd. Als wij den spelers toch nog een goeden :aad mogen geven, zou dat zijn, zich vooral op een behoorlijke uitspraak toe te leggen. Met uitzondering van mej. Vaneveld, ha perde daaraan nogal iets. Voor een oppas ser en een kamerverhuurster, hindert dialec tisch spreken niet zoo erg, maar voor offi cieren en een medisch student valt het niet. Het publiek zal het voor het meerende 1 niet gehinderd hebben, maar de jonge kluchtspelers zullen op den duur zelf meer voldoening hebben als zij zich dit afwen nen. Overigens hebben wij niets dan lof voor bun spel. Dit geldt eveneens voor het slotslukjö: „Een Sludenlenmop", blijspel in één bedrijf, door Tobias, een dol stukje, dat er schille rend inging en een geweldig applaus ver wekte. Den daines-speelslers werd aan het slot van het spel een bloemenhulde gebracht. Tusschen de beide blijspellen in werden bij afwisseling door den humorist van het gezelschap (de heer II. van Egmond) eenige vroolijke liedjes gezongen, eveneens in vroo- lijk genre. De heer Van Egmond zingt bijzonder goed en zijn voordracht is ook best, maar •wij hadden de keuze der zangnummers liclst wat anders gewild. Op het gebied van hu mor is er heel wal aardigs, waarvan ook nog een opvoedende kracht uit kan gaan. Laat onze jonge humorist daar eens naar zoeken. Er volgde op den looneelavond een druk en geanimeerd bal. Het jubileum van de Arbeiders-Zangvereen. de Stem des Volks. Uit hel verslag van de Arbeiderszangver- ceniging de Skm des Volks onlleenen wij het volgende: 27 November 1904 werd d« Arbeiders- zangvereeniging de Stem des Volks opge richt in hel lokaal van den heer Holsderver aan de Oude Vest, die daar een Volksgaar keuken had. Het koor werd opgericht met 18 leden onder leiding van mej. Betsy Vos. Dat deze een zware laak had zal voor ieder duidelijk zijn. wanneer meD weeet dat deze personen nooit geen deel hadden uitgemaakt van een zang vereeniging. Daarnaast' was een groote moeilijkheid dat de moderne arbeidersbewe ging in die dagen weinig te beteekenen had in Leiden, en daaruit moest hel koor spe ciaal zijn krachten halen, en velen, hoe gaarne zij ook wilden durfden zich niet met de uitvoeringen op hel podium verloonen. De repetities werden gehouden boven die bakkerij van de Coöp. Vooruit, welke toen in de Lange Schoolsteeg gevestigd was. Niettemin trad zij reeds met de Mei-mee ting in 1905 voor het eerst op in de groote Stadsgehoorzaal. Het reperloir bestond uil eenvoudige pro- paganda-nummers. Langzaam breide het koor zich uit en kreeg meerdere bekendheid, doordat zij meerdere malen, voor medewerking weid uitpenoodigd. 13 Juli 1911 bedankte mej. Vos ais Direc trice en werd opgevolgd door den heer W. H. dfé Wette doch cteze moest 11 April 1912 wegens vertrek naai* Apeldoorn weer bedan ken als Directeur. Inmiddels liad een scheuring in de S. D. A. P., en da slachting van de S. D. P. de Stem des Volks terwille van de eenheid doen besluiten, om bij eventueel e ullnoodi- ging aan belde partijen medewerking te ver- leenen totdat de leden van de S. D. P. wei gerden in 1912 voor de S. D. A. P. te zingen. Dit had tengevolge dat deze men9chen wer den geroyeerd, waardoor de Stem des Volks nagenoeg gehalveerd was. In de plaats van den heer De Wette was als directeur de heer A. K. A. Burgdorffer. Met het uitbreken van de oorlog moest hij echter deze functie weer neerleggen en hij werd opgevolgd door mevr. v. EekKoch. Daarna is de Stem des Volks geleidelijk een tijdperk van ontwikkeling tegemoet ge gaan, zoowel wat ledental betreft als het muzlekrepertoir waarmede die Stem op haar concerten uitkwam. Wat de Stem thans is Heeft zij te danken aan de uitstekende leiding van mevr. v. Eek die het koor gebracht heelt op een peil, waarvan gezegd kan worden, dat zij een voorname plaats inneemt in de rijen van de zangkoren te Leiden. Door oen langdurige ziekte kon zij de lei ding van het koor, dat onder haar leiding sterk gegroeid was, niet meer blijven waar nemen, en werd zij opgevolgd door den heer H. v. Kesteren uit IXcn Haag. Van dezen jongen dirigent kan gezegd worden dat hij volkomen voor zijn laak be rekend is. Hiet koor is onder zijn leiding gereorgani seerd in Vrouwenkoor, Mannenkoor en Gemengdskoor. En het concert op Maandag 1 December a.s. waar o. a. de mooiste gedachten van Adema van Schel tenia uitgevoerd zullen worden, zal ongetwijfeld worden het mooiste concert door de Slem gegeven. In November'191? was ook een Kinder zangkoor de Kleine Slem aJs onderafdecling van de Slem dies Volks onder leiding van den heer L. W. Beumer. Dit koor groeide vrij snel, waardoor liet bestuur van de Slean dies Volks besloot, de bestuursled ding in het vervolg door de ouders te doen waarnemen. Deze beslissing is een zeer goede geweest want ook die Kleine Stem is inmiddels ge groeid tot een organisatie die vermaardheid heeft gekregen door de mooie concerten die door haar gegeven worden. Het is dan ook goed te begrijpen dal de Arbeidierszangvereeniging de Slem des Volks heeft gemeend, dal dat jubileum in het tee- ken moet staan van oen jubileum van de geheele moderne arbeidersbeweging te Lei den. RECLAME. WIJNHARDT's Staal-Tabletten 90<* Maag-Tabletten.75 Zenuw-Tabletten 75<« Laxeer-Tabletten 60f« - Hoofdpijn-Tabletten 60 Bij Apoth. ca Drogisten. 53 Beschikking op een bezwaarschrift inzake vergunningsrecht. Naar aanleiding van hel om advies in handen van de Commissie, belast met 'het onderzoek van de bezwaarschriften tegen aanslagen in het Gemeentelijk Vergunnings recht g€9tolde bezwaarschrift van J. J. Paardekooper, legen den hom opgelejohm aanslag in het gemeentelijk vergunnings recht over het vergunningsjaar 1924/1925, bericht deze Commissie hel volgende: Reclamant heeft thans vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik Ter plaatse van verkoop in het perceel Vrouwensloeg No. 16. Vóór 1 Mei van dit jaar was hel bedrijf van reclamant gevestigd in perceel Peli kaanstraat 4 en op genoemden datum werd het naar het eerstgenoemde perceel overge bracht. De aanslag over het vergunningsjaar 1921/1925 werd door B. en W. bepaald naar oen huurwaarde, die de loealiteit in hot perceel Pelikaanstraat No. 4 in verband met den omvang van hel bedrijf weid ge acht te bézitten en welke huurwaarde werd geschat op f 285. Het bezwaar tegen den aanslag is van tweeërlei aard. In de eertle plaats gaal re clamant er niot mede accoord, dat hel ver gunningsrecht over 1924/25 is bepaald naar den omzet van gedistilleerd in de loealiteit van het peseeel Pelikaanstraat No. 4, waar in hij vóór 1 Mei 1924 het bedrijf uitoefende wijl hij van oordeel is dat de berekening van het vergunningsrecht had moeten ge schieden naar den omzet in het perceel Vrouweiistoeg No. 16, waarin reclamant thans het bedrijf uitoefent. In d'e tweede plaats is de huurwaarde van de loealiteit in het perceel Pelikaanstraat 4 naar het oordeel van reclamant te hoog ge schat. \Yat hel eerste bezwaar aangaat valt op te merken, dal het vergunningsrecht steeds wordt bepaald naar den omzet in het afge- loopen jaar. Reclamant, die voor de Commissie zijn bezwaren toelichtte, stelt zich nu op het standpunt dat, waar vóór 1 Mei (datum waarvóór het vergunningsrecht over liet volgende vergunningsjaar moet zijn be taald) de omzet in de loealiteit van hel'per ceel Vrouwensteeg No. 16 niet bekend was, een der factoren ontbrak voor de berekening van liet gemeentelijk vergunningsrecht 1924/1925 en dal hij derhalve naar het door de Drankwet bepaalde minimum had be- hooren te worden aangeslagen. Daabij komt nog dat hij een verminder den omzet van gedistilleerd venvacht in de nieuwe loealiteit. De Commissie is evenwel van oordeel dat geen aanleiding beslaat om voor recla- j mant van den gevolgden regel af te wijken. Ook een vernachte verminderde omzet kan I daartoe geen aanleiding geven, vermits zoo danige vermindering in een volgenden aan slag in hel gemeentelijk vergunningsrecht tol uitdrukking zal komen. W-at hel tweedie bezwaar betreft kan worden medegedeeld ook de herschaftten de li uur waarde van de loealiteit in het perceel Pelikaanstraat No. 4 lager hebben geschat dan den schattor. Volgens den schatter behoort die huur waarde op f 285 te worden gesteld, de her- sohatlors daarentegen meenén dat een be drag ad f 250 als voldoende moet worden be schouwd. De schatter is van oordeel dat de drank- localiteil van ree lama nt in het perceel Peli kaanstraat 4 in verband met dc inrichting en exploitable valt onder de categorie van inrichtingen, waarin f L45 per L. gedistil leerd winst wordt gemaakt, de herschallers rekenen het tot die waar slechts f 1.30 peer Liter winst wordt gemaakt. Het viel d'e Com missie moeilijk tusschen deze twee opvat tingen een uitspraak te doen. Het komt haar echter voor dat, waar in casu het nemen van een op goede gronden steunend besluit, niet wel mogelijk was. toch met de verplaatsing van hel bedrijf rekening kan worden gehouden en dat in verband met de mogelijke vermindering van omzet in laatstgenoemd perceel de huur waarde voor de berekening van den aanslag in het gemeentelijk vergunningsrecht over eenkomstig het rapport van de hersdhatters ware te bepalen op f250 en dientengevolge den aanslag terug te brengen van f75 op f 62.50. Bijslag op pensioenen. Door B. en W. wordt aan dsn Raad voorgesteld om ook voor het jaar 1925 weer een bijslag op de ambtenaars- en hunne weduwen- en weezenpensioeneu toe te ken nen zooals vorige jaren en do daarvoor noodige wijzigingen in de betreffende ver ordening aanbrengen. Overneming van grond door de gemeente. In de raadszitting van 11 Februari 1924 werd besloten tot overneming in eigendom en onderheid bij de gemeente van een ge deelte voor straat bestemden grond tusschm den Rgnsburgerweg en den Warmonderweg, eigendom Yan de N. V. „Lsidsche Exploi tatie Maatschappij van Onroerende goederen" en werd verder aan genoemde N. V. uitstel verleend van betaling van de kosten van slraataanleg op bsdoeld terrein, geraamd op f35000, onder verplichting harerzijds om, tot zekerheid van die betaling, de haar toe- behoorende perceelen Sectie P nrs. 732, 168 en 169, hypothecair ten behoeve van de gemeente Leiden te verbinden. Aan deze voorwaarde is door de N. V. voldaan. De hypothecair verbonden per ceelen zijn thans kadastraal bekend Gemeente Leiden Sectie P nis 815, 168, 169, 797, 813 en S05, gezamenlijk groot 3 H.A. 91 A* 14 cA. Op eon gedeelte van dit terrein is de N. V. thans voornemens 11 heerenhuizen te bouwen, waarvoor zij echter een bouw er ediet noodig heeft, hetwelk slechts kan worden verstrekt tegen zekerheid, in den vorm van eerste hypotheek op dit perccels- gedeelte te vestigen. Hiervoor zou dan echter noodig zip, dat de gemeente afziet van de te horen behoeve op dit terrein rustende hypotheek, m. a. w. dat deze grond uit het hypothecair verband wordt ontslagen, waardoor de N. V. de bevoegdheid verkrijgt daarop een nieuwe eerste hypotheek te vestigen. Bedoeld terreingedeelte omvat de per ceelen Sectie P nis 850 t.m. 859 (deel uitmakende van het oude perceel no. 815) en 813; tezamen groot 1833 cAl .Wordt aan het verzoek van de naamlooze vennootschap voldaan om dit terrein gedeelte uit het hypothecair verband .te ontslaan, RECLAME. Weet U, dat het nieuwste model ,,His Masters Voice" Grnmofoon slechts ÜONDERD GULDEN kost 10 jaar garantie op alle onderdeden Deze machine is door zijn kenrige uitvoering, geluid en degelijke constructie van den motor tienmaal goedkoopcr dan eenig ander merk. EENIG AGENT VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN: H. G. VAN LUIJKEN, Nieuwe Rijn 87, Telef. 35 daa zullen de nog hypothecair verbonden perceelen eene oppervlakte beslaan van 3 H.A., 72 A., 81 cA.. waarvan 2 ÏÏ.A. 31 A., 67 cA. zijn gelegen in de onmid dellijke nabpeid en 1 H.A., 41 A. en 14 cA. langs de Ajaxlaan. De vermindering bedraagt nog geen 5 pet. van de totaal thans verbonden oppervlakte. Aangezien van den bereids ondernomen en gedeeltelijk voltooiden bouw van ver schillende woonhuizen op bet terrein der naamlooze vennootschap, bet omliggende terrein reeds belangrijk in waarde is ge stegen, welke waardevermeerdering ruim schoots opweegt tegen de waarde van het uit het hypothecair verband te onttrekken terreingedeelte, terwijl de op f35000 ge. raamde kosten van straat-aanleg vermoedelijk niet meer dan f21000 zullen bedragen, kan inwilliging van het verzoek ds belangen van de gemeente niet schaden. Overeenkomstig het advies van de Com missie van Fabricage geven B. eo W. den Raad mitsdien in overweging, te besluiten, ons College te machtigen de perceelen Gemeente Leiden Sectie P nis 850 tot en met 859 en 813 uit bat ten behoeve van de gemeente daarop gevestigde hypothecair verband te ontslaan, met afstanddoening var. bet recht van hypotheek van die perceelen. Aansluiting hij de Tuinbouw Onderlinge. De Land- en Tuinbouwongevallenwel 1922 beoogt o. m. de verzekering van de ambtenaren en werklieden der gemeente, die belast zijn met het aanleggen en onderhou den van tuinen, parken cn plantsoenen, te gen geldelijke gevolgen van ongevallen hun, in verband met hun dienstbetrekking, over komen. Hot dragen van „eigen risico", zooals mo gelijk is met betrekking tot de verzekering voortvloeiende uit de Ongevallenwet 1922 welke vorm van verzekering, ook in deze gemeente wordt gevolgd kent de Land- en Tuinbouwongcvallenwet niet. Het uit deze wet voortvloeiende risico kan slechts worden gedragen óf door de Rijks verzekeringsbank óf door een door de Kroon erkende bedrijfsverzekering. De ondervinding leert, dat door aanslui ting bij een risico-vereeniging o.a. voor de aangeslotenen bij de Centrale Werkgevers- Risicobank voor de verzekering voortvloeien de uit dc Ongevallenwet een aanzienlijke besparing op de premitn kan worden ver kregen. Een van de meest op den voorgrond tre dende organisaties van werkgevers in het tuinbouwbedrijf, welke het gemeenschappe lijk dragen van het wetelijk risico voort- vloiendc- uit de Land- en Tuinbouwongeval- lenwet ten doel heeft, is de „Tuinbouw-On- derlinge", een verzekerings-organisatie, welke in 1909 op initiatief aan den Neder landsehen Tuinbouwraad werd gesticht, liet beheer der „Tuinbouw-Onderlinge" wordt ge voerd door dc Coöperatieve vereeniging Cen traal Beheer, waarbij o.a. ook de Centrale Werkgevers llisieo-Bank is aangesloten. De kosten per f 100 loon hebben voor de aangeslotenen bij de „Tuinbouw-Onderlinge 1 bedragen over 1909, 1910 en 1913 f 0.75, over 1911, 1912, 1915, 1916 en 1917 f 0.70, over 1914- (0.88, over 1918 f 0.83, over 1919 f 0.73, over 1920 f 0.69, over 1921 f 0.63, over 1922 f 0.70 en over 1923 f 0.60. De premie, welke thans aan de Rijksver zekeringsbank verschuldigd is, bedraagt f 0.80 per f 100 loon. Tegenover bet meer dere risico, dat verbonden is aan bef deel nemen aan een onderlinge verzekeringsorga- nisalie, staat mitsdien een premiebesparing van pl.m. 25 pet. of f 100 per jaar, berekend naar een totaal uit te keeren loon van f 50.000. Behalve de jaarlijksche uitkecring als aan deel in de uitbetaalde sommen, zou de ge meente bij toetreding moeten betalen een entreegeld van pl.m. f 50. Aangezien 'n besparing van pl.m. f 100 p. jaar of 25 pet. van de premie niet onaan zienlijk is, moet de vraag of toetreding lot de „Tuinbouw-Onderlinge" wenschelijk is, volgens B. en W. bevestigend beantwoord worden. Trouwens in tal van andere gemeen ten is reeds tot' een dergelijke aansluiting besloten. Verbod van verkoop van vnnrwerk. Hel komt in den laatsten tijd herhaalde lijk voor, dat de jeugd des avonds, gewoonlijk na bet uilgaan der avondscholen of bij an dere gelegenheden, op den openbaren weg vuurwerk afsteekt en daardoor aan voorbij gangers, als anderszins, gevaar en hinder veroorzaakt Er is toch in verschillende win kels allerlei goedkoop vuurwerk verkrijgbaar dat zoodoende gemakkelijk onder het bereik ook van jeugdige personen valt. Dc politie ondervindt hiervan, zooals uit rapporten van den Commissaris van Politie kan blijken, veel last, terwijl de middelen ontbreken om dit euvel doeltreffend tegen te gaan. Wel be paalt arlikel 33 van de verordening op de Straatpolilie onder meer, dat het, tenzij met schriftelijke vergunning van den Burge meester, verboden is vuurwerk, met uilzon dering van zoogenaamd Beneaalsch vuur, af le steken, doch het is meestal moeilijk, om de daders des avonds in de drukke stralen te achterhalen en in ieder geval is het kwaad dan toch reeds bedreven. Ook art. 429 van het Wetboek van Strafrecht, bepalende, dat met geldboete van ten hoogste vijf en twin, lig gulden wordt gestraft hij, die een vuur. werk ontsleckt op zoo korten afstand van ge. bouwen of goederen, dat daardoor brandge vaar kan onlstaan, is voor een doelmatige bestrijding van het hier besproken euvel niet geschikt. B. en W. achten hel derhalve gewenschl, dat de verkoop van vuurwerk door winke liers, tenzij met vergunning van B. en W. in deze gemeente worde verboden. Dan zal hel, vooral voor jeugdige personen, niet zoo ge makkelijk meer zijn, zich van vuurwerk le voorzien; hel kwaad is dan, om zoo le zeg gen, bij den wortel aangetast. Aan zulk een vergunning kunnen B. en W. en W. voorwaarden verbinden, er, bij voorbeeld. loe strekkende om den verkoop van vuurwerk op bepaalde dagen of uren, ol aan personen beneden een zekeren leeftijd,te verbieden, of om (e voorkomen, dat vuur werk boven een bepaalde hoeveelheid ol vuurwerk van bepaalde soorten wordt ver kocht. Op grond van het bovenstaande geven B. en W. in overweging, over te gaan tot vast. stelling van een betreffende verordening. Nationale Woningraad. Zaterdag hebben leden van den Nationale!! Woningraad een bezoek gebracht aan den beton woningbouw in de Watergraafsmeer te Amsterdam. Des middags' is een algemeene vergadering gehouden, waarin behandeld werd het rapport inzake de kapitaalsvoor ziening. De voorzitter, mr. G. v. d. Bergh, gaf] als inleiding een kort overzicht van de?' geschiedenis van dit rapport en herinnerde er aar, dat geruimen tijd geleden de ze- geering het voornemen te kennen gaf da kapitaalsverschaffing voor woningbouw stop te zetten. Naar aanleiding hiervan werd een commissie benoemd tot beantwoording vaö de vraag: „Kan, en zoo ja, op welke wijze in de tegenwoordige omstandigheden voor zien worden in de behoefte aan bouwkapi- taal voor woningbouw door woningbouw- vereenigihgeti en gemeenten?" Zeer kort samengevat is de gedachtetf- gang van de commissie als volgt. Er is groote woningbehoefte, vooral aan eenvofc dige volkswoningen. Hierin zal slechts ten deele door de particuliere bouwnijverheid worden voorzien. Voor het overige deel zal deze voorziening door gemeenten en bouw* vereenigingen moeten worden ter hand ge nomen. Tot nog toe werd zjj gefinancierd door den staat Deze meent hiermede echter slechts op beperkte schaal te kunnen voort* gaan, daar dit anders bezwaarlijk zou worden voor zijn crediet. Getracht moet daaropi worden het staatscrediet zooveel mogeljjV te ontlasten, zonder de woningvoorzieniDg al te zeer te schaden en daarbij een goeie verdeeling der beschikbare gelden te be houden, Dit is te bereiken door de oprick ting van een centraal instituut, hetwelk van alle zijden gelden voor den woningbouw bij* een brengt. Deze gelden worden verkregen; a. van het rijk (eventueel ook provincies), rijksinstellingen, hypotheekbanken, levens; verzekeringsmaatschappijen, en andere pen* sioenfondsen en spaarbanken; b. indien dj onder a. genoemde gelden niet toereikend zijn. cit gelden door de uitgifte van zelf* standige leeningen op de vrije markt to verkrijgen. De door de gemeenten beschik-j baar te stellen gelden worden buiten dez? centrale regeling om gehouden. Het insti tuut dient den geldbeleggers den noodigea waarborg te geven voor rente en aflossing hunner gelden. Dit is te bereiken' dool staatsgarantie, eventueel ook door het ver- hypothekeeren der oude woningen. Het aaö deze garantie verbonden risico wordt dooï den staat grootendeels op da gemeent# afgewenteld. Van de bijeengebrachte geldea wordt nu als het ware een centrale po» gevormd. In plaats van uit de gewone staats inkomsten of uit de staatsleeningen, zullt-j de voorschotten voor woningbouw zooveel mogelijk hieruit worden geput. Jaarlijk* stelt de regeering met het instituut in groot® lijnen vast, welke plannen zullen word?3 uitgevoerd. De uitbetaling der gelden.' coo* trole enz. wordt dan geheel aan de daarvoor aangewezen rijksorganen overgelaten. Het zal eenigen tyd duren eer dit geheel is doorgevoerd. In afwachting van kan de volkswoningbouw worden gca' nancierd met kapitaal, verkregen door k;<Pj I theekverleening qp de bestaande wong»Dj' I wet-woningen. Dit geschiedt aldus, düt I opgenomen gelden aan het rjjk worden I rugbetaald in den vorm van vervroegde I lossing der voorschotten en daarna d het rijk weer opnieuw voor woning00 beschikbaar worden gesteld. - f Na een levendige gedachtenwisseujj worden hoofdplan €H subsidiair pl*11 genomen,

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 6