De Holland-lndië Vliegtocht. O. 19850. MAANDAG 24 NOVEMBER Anno 1924 Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTENi i 30 CU. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine AdvertentiCn, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER CODRANTi Voor Leiden per 8 maanden ƒ2.35, per week ƒ0.18. Buiten Leiden, waar agenlen gevestigd zijn, per week' „0.18. Franco per post 2.35 4~ portokosten. lit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken viscbwinkel, iischwinkel 18, tel. 1225, is DINSDAG rerkrijgbaar SCHELYISCH a f 0.12, SCHOL 10 IB—10.33, KABELJAUW a 10 35— 0.40 (Geh. Kabelj. a f 0.29) per pond en IARING a 10.05 per sluk. N. C DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 24 November 1924. Dietsch Studentenverbond. Het bestuur der afdeeling Leiden van iet Dietsch Studenten-Verbond heeft het nitiaticf genomen tot het opvoeren te Lei- Sen van Marieken van Nijmegen door het Vlaamsche Volkstooneel, onder leiding van fohan de Meester Jr., Wies Moons en Ge ard Rutten, op een nader te bepalen avond. Voorts wenscht het in verband met het eit, dat het 27 November a.s. 25 jaar ge e-den is, dat Guido Gezelle stierf een Ge- telle-herdenking te doen plaas hebben. Het igt in de bedoeling Karei van de Woeslijne lil te noodigen om over Gezelle te spreken, erwijl na hem een voordrachtkunstenaar Lit Gezelle zal voordragen; mogelijk kan de nedewerking van een Vlaamsch trio ge- rraagd worden: declamatie met muzikale legeleiding van klavier en harp. De omstandigheden, in verband met een uimere studentendeelname, zijn van dien iard, dat een herdenking op den sterfdag lelf moeilijk kan plaats hebben. Er schijnt rouwens geen bezwaar tegen een verdaging ran de Gezelle-viering tot midden of eind anuari, zooals ook elders wordt voorge- ïoraen. Op 2 December a.s. zal voor leden en be- nstigers van het Dietsch Studcnlcnver- ond in het Academiegebouw Felix Timmer- a-ns komen met het onderwerp Over en uil ieter Breughel, zoo mogelijk den volgenden vond gevolgd door een lezing voor niet ademici. Dr. W. J. de Haas, nieuwbenoemd loogleeraar bij de faculteit der Wis- en Na- uurkunde, om onderwijs te geven in de atuurkunde en Meteorologie, hoopt z'n ambt faanvaarden met het houden eencr rede- roering op Woensdag 3 December a s des Aarniddags te 2 uur, in het groot auditorium ran het universiteitsgebouw. De heer A. Solewijn Gelpke, alhier, lot irts bevorderd, is bestemd lot reserve-officier an gezondheid 2de kl. bij het leger hier te ande. Op 1 Dec. a.s. hoopt de lieer M. Kolk man, procuratiehouder bij Scheurleer Zoo m's Bank, te dezer stede, den dag te her- lenkon waarop hij vóór 25 jaar in dienst rad bij de Leidsche Bankvereeniging II. F. Gerlings, waarvan Scheurleer Zoonen's lank alhier eene voortzetting is. Geslaagd voor het eerste gedeelte van 'et proponents-examen der Remonslrant- :he Broederschap mcj. G. M Boot. Door de commissie uit den Kerkeraad oor de jeugddiensten der Ned.-Herv. Gem. hi?r is besloten, dat jeugddiensten voor lopig om de veertien dagen zullen gehou- '•-n worden 's Zondagsavonds in de Waal- phe kerk. De eerste dienst zal a.s. Zondag 'aals hebben en geleid worden door ds. 'Oedhard. Gisteravond heelt, weer voor een ge- eel bezeilen Schouwburg, de tweede op- oering plaats gehad voor den wedstrijd, 'oor ,,Nut en Vermaak" uitgeschreven bij 'aar 50-jarig jubileum. Het woord was nu 'in de Haarl. Tooneel-verccniging Jacob 'Ti Lennep, onder regie van Joh. Haus uit 'on Haag, die kwam met een goed sluk ;in den leider der Groningsche beweging loert Teis Pzn., genaamd „De Grond". In Groningsch dialect had dit sluk reeds kees, ook nu. overgezet in meer Holland se taal, was het succes groot. Ma afloop van den wedstrijd komen wij W' oen en ander nader terug, gelijk reeds ■roögpr gezegd Het „Leidsch Symphonie-Orkest" heeft Baterdag de eerste repetitie gehad, onder |Nmg van den lieer Zcldenrust, die goed loslaagd is. De heer Gcijp heeft zicli aan looien voor eerste cello, die tevens be- •oernd is als 2e dirigent. Er is nog gelcgen- jOid zich aan te sluiten voor goede bespe- prs van strijkinstrumenten Aanmelding bij FJ> heer Veerman. Aalmarkt. l;?KVr ecn'£en lijd hoopt het orkest met een programma voor den dag te komen. Zaterdagmiddag is or.ze jeugd weer in J?-egenheid geweest om Sint Nicolaas, reeds den derden, feestelijk binnen te '•n. Trouwens, over geringe opkomst hebben te klagen. I 1 -as lang voor tijd stond een groole kin- r- - "aar aan het station om den Sint wel- l6 hcelen. Te pl.m. 1.1b arriveerden de trein uit Spanje en slapte Sint Nicolaas in het voor hem gereedstaande rijtuig. Na een rijtoer door de stad nam hij zijn intrek bij de firma Van Clecf, Haarlemmerstraat 172174, waar hij lot 5 Dec. aan ieder kind aardige geschenken blijft uitdeelen. In den afgeloopen nacht heeft een agent een oud heerenrijwiel onbeheerd aan-, getroffen in het portiek van een woning aan de Oegstgeeslerlaan. Rechthebbenden kun nen inlichtingen verkrijgen aan hel politie bureau. Gistermiddag waren jongelui aan het voetballen op het Sportterrein aan den Hooge-Rijndijk. Juist op hei oogenblik dat eT een auto passeerden, trapte een der spielers een bal over de afscheiding en het toeval wilde dat de bal ging door de ruit van de auto. De eigenaar de heer Van D. te Katwijk eisohle geen schadevergoeding doch deed van het geval mededeeling bij de politie om er de aandacht op te vestigen dat hier voor verdere ongevallen maatregelen dienen te worden genomen. Vrijdagmiddag werd alhier ter slede door een 17-jarig jongmonsch een rijwiel in bewaring gegeven, met de mededeeling dat hij het rijwiel in den loop van den verderen dag zou terughalen (het rijwiel was voor zien van een groole mand, met brood"). Toen Zaterdag het rijwiel nog niet terug gehaald was. kreeg men achterdocht en stel de men de politie er mede in kennis. Bij on derzoek bleek, dat het jongmensch er met de fiets en de mand met brood van zijn pa troon vandoor was gegaan. Hij had nog een aanzienlijk bedrag geld bij zich en was af komstig van een der plaatsen nabij Den Haag. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen 201 vol wassenen, 12 kinderen, in totaal 216 perso nen. Men zie voor 't overige Stadsnieuws in het Tweede Blad Een zeer eigenaardig ge val heeft zich Zaterdagavond voorgedaan te Voorscholen Omstreeks kwart voor 'acht kwam aan hel station der II. IJ. S. M. al daar een heer, wiens hoold en gelaat geheel met bloed waren bedekt. Direct werd de hulp ingeroepen van den Spoorwegarls dr. R. Birkhoff, die, terstond aanwezig de eeTsle hulp verleende, waarna deze lieer door de politie naar Lïsse werd overgebracht. De gewondene verklaarde omstreeks half- zes in Rotterdam, in een 2de klasse coupé te zijn geslapt van den sneltrein naar Amster dam, met bestemming naar Leiden o<m ver volgens per tram naar Lisse te reizen. Tot Delft waren er medereizigers, vervolgens zat hij alleen tot Den Haag, alwaar op hel laatste oogenblik oen heer in de coupé slap te. Toen is hij ingedommeld en ten slotte heeft hij zijn denkvermogen teruggekregen op het wegvak liggend en door duisternis omhuld. IIij is naar hel Station geloopen maar wist niet hoe hij uit den trein kwam. Volgens de berekening heeft hij een uur langs de lijn gelegen. Bij aankomst van den trein in Amsterdam zijn daar als gevonden gedeponeerd, zijn hoed, jas en actetasch. Na een ingesteld onderzoek door de politie te Voorschoten is langs de lijn een plas bloed gevonden waar dezer heer heeft gelegen. Zijn gouden horloge en zijn beurs had hij nog in bezit. Roof heeft dus niet plaats gehad en ver moedelijk evenmin mishandeling, want dan zou de heer de J. het toch zelf moeten ge weten hebben. En verwondingen van be- teckenis had hij niet. Wel is het ccnigzins vreemd dat de medereiziger niet aan den noodrem heeft getrokken of althans aan hftt eerst aankomend station het geval heeft meegedeeld. Voor opheldering van deze zaak is het van belang, dat een ieder die hierin licht kan brengen, zich wendt tot de Burgemees ter van Voorscholen. Zaterdagochtend is op li et emplacement van de Staatsspoor in Den Haag s de 32-jarige rangeerder W. L. v. d. W.f bij hel rangeeren gestruikeld en onder een wagon gekomen. De man was onmiddel lijk dood. De politie van hel bureau Visschershaven le IJmuiden heeft twee per sonen aangehouden, L. en T., verdacht van verduistering van valschheid in geschrifte. Zij hebben, zonder daartoe gerechtigd le zijn, op naam van schepelingen bedragen aan geld opgenomen bij de visscherijmaat- schappij Praxis. Voorls hebben zij zich schuldig gemaakt aan diefstal en vernieling. De begrafenis van den kwartiermeester Van Dort, die gistermiddag om het leven kwam bij het vliegongeluk op het vliegveld de Kooy, zal Woensdag plaats hebben. De toestand van den gewonden stoker le klas Verhoef, is niet zonder gevaar. Vrouw (tot- zeeman, die thuis komt na 'n reis van 3 jaar) Daar kom je weer binnen zonder eerst je voeten te heb ben geveegd. VAN DEN BROEKE. VAN DER HOOP. VAN WEERDEN POELMAN. De HollandIndic-vliegtocht is vol bracht! Er zal bij het vernemen van deze lijding een schok gaan door de gemoederen van honderdduizenden landgenooten, die met de allergrootste interesse, gedurende vele weken achtereen, de berichten omtrent de Fokker F VII en z'n koene bemanning hebben verslonden en hebben medegeleefd, van dag lot dag, met dat drietal Holland- sche piloten, die het aandurfden, gedragen door de vleugelen der moderne techniek, een vlucht van 15.899 K.M. te ondernemen over zeeën, bergen en woestijnen. Er zal op rechte vreugde zijn in tallooze harten, om dat voor de zooveelsle maal is aangetoond, dal de Ilollandsche faam op luchtvaartge bied ten volle is verdiend. Met een Hol- landsch vliegtuig, door Hollandsche vliege niers, mot Hollandsche moed en wilskracht en energie, is de schijnbaar eindelooze tocht volbracht, waardoor niet alleen een prac- tisch, doch ook een sportief en moreel suc ces is behaald. Bravo Van der Hoop, bravo Van Weerden Poelman, en bravo ook Van den Broeke, die ter wille van dc goede zaak deze enorme daad hebben volbracht en daardoor niet al leen de achting van vele Nederlanders, zoo wel hier als in Indiê hebben verworven, doch tevens hebben zorg gedragen, dat de aandacht van tallooze vreemdelingen cp den ondernemingsgeest der nakomelingen van Houtman cn Dc Keizer, die een derge- lijken tocht per vaartuig deden, werd ge vestigd. Het kan ons landje slechts ten goede komen. Welk een buitengewone prestatie is het geweest van dit drietal kloeke mannen, d.e zich gedurende die bijna twee maanden van inspanning, van hoop en teleurstelling, door niets hebben laten ontmoedigen, doch met echt Hollandsche hardnekkigheid hebben doorgezet om le bereiken datgene wat zij zich ten doel hadden gesteld. Want ook aan teleurstelling heeft h.'l hun immers geenszins ontbroken. In den beginne, ja, toen ging het geheel naar wensch. Welk een prettig en indrukwekkend moment was hel toen op Woensdag, 1 Octo ber, daar op hel vliegveld „Schiphol" des morgens le kwart voor negen de groote Fok ker-machine het luchtruim koos en, toege juicht door honderden belangstellenden, waaronder vele autoriteiten, begeleid door twee oorlogsesquadrilles, benevens door den heer Fokker in de C. IV, koers zette naar de hoofdstad, waar den vliegers in den vroegen morgen een stoomfluilserenade werd gebracht. De tocht begon zoo goed. In 8 uur werd den 800 K.M. langen afstand naar Praag afgelegd, terwijl den volgenden dag Belgrado (860 K.M.) werd bereikt. Op Vrij dag, 3 October, begon echter de misèi». Reeds heel in de vroegte steeg de Fokker- vogel weer op om de 880 K.M. naar Kon- stanlinopel te verslinden, maar helaas Op een gegeven moment kwamen de vlie gers lot de conclusie, dat de koeler lek ge raakt en de motor door oververhitting was vaslgeloopent Een noodlanding met de mo- toTlooze machine was onvermijdelijk. Zij scheen prachtig le lukken, doch op het laatst stuurde een met gras begroeid dijkje de plannen in de war. Een schok de machine helde over het reclilerwiel bleek gebroken en de rechtervleugel bescha digd! Voorloopig kon de tocht niet wordt n voortgezet! Is het noodig le herinneren aan wat in de weken daarna is geschied? Moe ten wij verhalen, dat „Het Leven" een nieuwe ,,Rolls-Royce"-molor beschikbaar stelde, dat de onderdeelcn aan de Bul- gaarsche grens werden opgehouden en dat herhaaldelijk hier le lande de vraag werd gesteld of het niet beter zou zijn den tocht tot het volgend voorjaar af te lasten? De lezer weet dat alles immers. Laten wij volstaan met le zeggen, dat alles in orde kwam, en dat de F. VII op Zondag 2 No vember, weer startte op hetzelfde terrein b'j Philippopel, waarop ook de noodlanding was gemaakt. Welk oprecht Nederlander zou zich toen niet hebben verheugd en nioi hebben gehoopt, dat het lol den onzen verder gunstig gezind zou zijn? Die hoop is ge- lukki verwezenlijkt. Maandag, 3 November, arriveerde de F VII in den laten namiddag le Angora, dat op 4O0 K.M. van Konstanlinopel gelegen is. Den volgenden dag werd, in verband met de gevaarlijke hooggebergten en het slechte weer, niet gevlogen, doch Woensdag, 5 No vember, werd de reis voortgezet over 800 K.M. naar Aleppo. Zóó hoog bleken de rols- toppen van het Taurusgehergte le zijn. dat de met reserve-onderdeelen en benzine, BINNENLAND. 1 De NederlandIndië-vliegers bereiken het einddoel Batavia. Onderscheidingen zijn hnn toegekend. Congres van het N. V. V. Vergadering van den Nationalen Woning raad. BUITENLAND. Zeer ernstige verhouding tnsschen Enge land en Egypte als gevolg ven een Britsch ultimatum. Bijzetting van het lijk van Janrès in het Pantheon. Verdragen op den Balkan. zwaar beladen machine er niet over kon cn Van der Hoop genoodzaakt was z'n weg te zoeken langs de dalen, waarin de spoor lijnen zijn aangelegd. Als het waar is wat de Franschc piloten le Aleppo beweerden, namelijk dat een dergelijke vlucht over hei Taurusgehergte nooit eerder met een ver keersvliegtuig was volbracht, ja zelfs voor onmogelijk werd gehouden, dan wordt de prestatie onzer Hollandsche luchtvaarders er des le fraaier door! Doch laten wij ons beknopt verhaal vervolgen. Donderdag werd de route naar Bagdad (800 K.M.) afgelegd, waar de officieren van de British Royal Air Force onze landgenooten op zeer hartelijke wijze ontvingen. Om halfzeven den volgen den morgen, dus Vrijdag, 7 November, startte de Fokker reeds weer. Basra zou het einddoel zijn voor dezen dag, doch hel weer was zóó fraai, dat, na onderling over leg, besloten werd niet te dalen en d^n tocht voort te zetten naar Bushir, hetwelk in 7 uur tijds werd bereikt. 810 K.M; waren in die uren afgelegd! Den volgenden dag hoopte men wederom twee étappes te „ver slinden", maar ondanks het mooie won viel hieraan niet te denken. Verder dan tot Bender Abbas (74-0 K.M.) brachten or.ze piloten het niet. Evenwel: bemanning, ma chine en motor waren in de beste conditie, zoodat de stemming hoopvol was. En dat werd er nog beter op, toen het mogelijk bleek van ddór naar Karachi in plaats van „slechts" naar Chabar te vliegen. 1260 K.M. zonder onderbreking. Als een jubel kreet werd het 's Maandagsmorgens, 10 No vember, geseind! Ongeveer de helft van het traject was daarmede afgelegd. Nog dienzelfden Maan dag, waarop voornoemd bericht werd ent- vangen, kwam de tijding, dal de F VII al weer het luchtruim had gekozen, en op weg was naar Mullan (880 K.M.), terwijl Van der Hoop Dinsdag seinde uit Amballa (op 400 K.M. van Muitan): „Wij zijn hier be houden aangekomen. Wij gaan Woensdag verder en hebben dan hel slechtste deel van de route". Uit een nader telegram bletk inmiddels, dat het toestel reeds Maandag avond te Amballa was aangekomen en dat men daar Dinsdags was gebleven om den motor na le zien. In verband met de zeer slechte étappe naar Allahabad achtte men dit noodzakelijk. Er is op die route even wel niets bijzonders voorgevallen. Woens- #OMITÊ VUECTOCHT NEOERLAND-IN04^ MEERENGRACMT O OEM HAA&

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1