ZATERDAG 22 NOVEMBER Anno 1924 Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voernsiatmte nieuws van heden. No. 1^349 pay* DBrt ADYBSTBNraK: 30 Cts. per regel. 3'; rcjtlebttsroaenl l«'t igrijk l?.<freo prijs. Kleine AdvertsnliSn, uKsJ'UÏMüil Wj vsoreiibbUiing. Wo»n«4*7« en Zaterdags 60 Ómbij «m maximum aantel vr>rden Tan 30. Incasso volgens poslrecfct. Voer tTanlnt-ie opzendini ven brieven 10 Cts. porto te betalsn. Bewijsnnairoor 6 CU. Guroau Nocrdeindsplein Telefoonnummers voor Oirsotie sn Administratie 175 en 1035 Redactie 1507. Postchèrjua- en Girodienst Ho. 57G55 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 8 maanden 7 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd lijn, per week Franco per post 7 2.35 portokosten. 70.18. „0.18. Bil nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan J. Spruijt en rechtverkrijgenden, tot oprichting van een brood- en banketbakkerij in het perceel Lage Rijndijk No. 65, Sectie K Nis. 1170 en 1471 N. C DE GIJSELAAR. Burgem VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 22 November 1924. Onze Universiteit. Aan de Memorie van Antwoord van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten- ichappen aan de Tweede Kamer is het vol gende ontleena: De Internationale Education Board van dc Rockefeller Foundation heeft zich bereid verklaard een som van 100.000 dollar ter be schikking van de Regeering te stellen, om 'daaruit ten dienste van het onderzoek in het Natuurkundig Laboratorium te Leiden, bijzondere instrumenten en hulpmiddelen aan te schaffen. Dat aanbod heeft dc re geering met groote ingenomenheid aanvaard Als contraprestatie heeft de Rockefeller Foundation, ten eindeden voortgang van bet wetenschappelijk onderzoek met de nieuwe hulpmiddelen to verzekeren, ge vraagd een jaarlijksch buitengewoon sub sidie ter beschikking van het laboratorium te stellen van f 10.000, waarvan f 7500 tey einde het aan wetenschappelijke werkers mogelijk te maken hun tijd aan het onder zoek te wijden en f2500 voor materieele onkosten. De Minister meent deze \oc7rraai.^? te genover een aanbod, dat voor de Neder- landschc wetenschap zoo eervol is, te moe ten aanvaarden. Do genoemde bedragen zullen echter eerst bij jaarlijkscbe opklim ming in 192S benoodigd zijn. Voor 1025 kan worden volstaan met f 5000 aan personeele hulp in 192C met f 550Ö aan personeele hulp en f 500 voor materieel en in 1927 met f 6000 voor personeel en f 1000 voor materieel. Tevens is met ingang van 1 December 1924 aan den onder-directeur van 's Rijks museum van Oudheden alhier eervol ontslag verleenden verband met het bereiken van 3en pensioengerechtigden leeftijd. Het ligt nu in het voornemen van den minister om dit ambt onvervuld te laten en 'de werkzaamheden te verdeelen over de aanwezige wetenschappelijke assistenten. De twee bedoelde wetenschappelijke as sistenten zouden daarom met ingang van 1 Januari 1925 zijn te bevorderen tot conser vator, waardoor een verlaging wordt ver- kreeen vin f 5300 Chr. Hist. Unie en Herv. ((Gerf.) Staatspartij. Gisteravond had de aid. Leiden van de Clrr. Historische Partij een vergadering be legd in hel gebouw „Prediker" waarin voor als spreker was aangekondigd den lieer J. M. Krijger, lid der Tweede Kamer, die een pro- teslvedc zou houden legen het optreden van de Ilerv. Geri. Staatspartij. De zeer druk bezochte vergadering werd geopend met het lezen van een gedeelte uit den Bijbel 't zin gen van een Psalm en gebed. De voorzitter, de heer Meynen had aan mr. dr. J. Schokking, eere voorzitter der vereeni- ging verzocht de vergadering te leiden. Hoe wel dr. Schokking daarvan niet de noodzaak in zag had hij niet willen weigerenJ3n zoo sprak hij een kort inleidend woord. Aanlei ding lot den bijeenkomst was het optreden van de Herv. (GeTef.) Staatspartij tegenoveT de Chr. Historische partij. Spr. gevoelt niet veel voor dit feitelijk negatief optreden Maar waar nu sinds jaar en dag de Ilerv. (Geref.) Staatspartij haar best doet om de Christelijk Ibst. partij onaangenaam te zijn en er scheuring in te brengen inoest volgens het bestuur daartegen front gemaakt worden. Maar de spr. zal naar dr. S. hoopt er voor zorgen dat het niet geschieden zal op een rfrtÈ*: die dc verwijdering grooler zal maken; Afeist zou hij wenschcn,dat liet tot meerdere toenadering mocht leiden. Hierna gaf hij het woord aan den spreker die aanving met te herinneten dal hij een Open brief lot liet bestuur van de Ilerv. (Geref.) Staatspartij heeft gericht, waarin hij mededeelde dat hij tegenover liet optreden van die partij, voornamelijk in haar orgaan „Staat en Kerk" zicli in hel openbaar zou moeten verzetten, althans eenmaal, en waar nu Leiden spr. het eerst heeft gevraagd, jreedi hij hier hedgnavond op met 'n pro- testredo. Hij merkte op dat de verwijlen van de Herv. (Geref.) Staatspartij die principieel niet ver van de Chr. Historische partij af staat, met het principe raakt maar de practijk. Het gaat om art. 36 der Geref. Geloofsbelij- jfcms waaraan volgens „Staat en Kerk" de •hr. Historische zich in de praktijk niet Zonden houden. Spr. zegt dat het iets anders is principes voorop te zetten dan op te treden in de prac tijk. Daar moet men meermalen naar plicht en geweten handelen met en naast andere partijen en groepen. De H. G. P. heeft nog weinig harer man nen in de openbare lichamen gebracht maur hun twee leden harer Partij in den Haagschp g meenteraad staan ook voor verschillende feiten en moeten ook dikwijls naar plicht en geweten kiezen in zaken die buiten het prin cipe omgaan* Maar dan gaat het niet aan, om te dier zake, als men weet dat anderen eveneens handelen deze daarover met grof heden te overladen. Boven de belijdenis staat ten slotte de H. Schrift. Het wezen der belijdenis en de Kerk is /liet het programma der politieke partij. Spr. verduidelijkte deze stelling nader met het standpunt van ver schillende hoofdmannen der Christel, par tijen uiteen te zetten mannen als Groen van Prinsterer Hoedemaker dr. Kuyper em ande ren, wier standpunt onderling zeer verschil de doch die allen werden erkend als mannen die door God aan ons Christenvolk werden geschonken om het te leiden en nader tof Christus te brengen. Dit moest de heeren der H. G. S. al reeds tot bescheidenheid nopen. Spr. wees er deze partij op dat wat zij doet ben opzichte der Chr. Historische Partij alleen toekent aan de Kerk. Om dit nader te demonstreeren besprak hij allereerst een geschrift van dr. Roscam Ab- bing uit Arnhem (niet de gewezen Leidsclie predikant) die daarin zeer arrogant optreedt legen de Christelijk Historischen en daarbij zeer in consequent is bovendien. Op de con sequentie vestigde spr. de bijzondere aan dacht van de H.G.S. is, volgen9 spr. dat zij zelf doet en optreedt wat zij in dc Chr. His torische Unie veroordeelt. Een doorn in het oog der H.G.S. is vooral, dat de Ohr. Historische Unie allen, die het in het hoofdbeginsel met haar eens is, in zich opneemt om op deze wijze een macht te vormen voor de Christelijke beginselen in onzen moeilijken en verwarden tijd. Spr. heeft de 144 nummers, die er tot nog I toe verschenen zijn van „Staat en Kerk" i alle voor zich en ze alle gelezen, maar hij heeft or allerminst 'eenheid en vastheid in gevonden; alleen in allerlei variaties vond hij er, dikwijls op grove wijze in: „de Chr. Historische partij moet er aan!" (Gelach). Een en ander werd door spr. met een aan tal citaten uit „Staat en Kerk" geïllustreerd. Een groot bezwaar van spr. tegen de II.G. S. is ook haar groote tweeslachtigheid Zoo zegt zij, dat zij geen partij is, maar een groep van menschen, die biddend willen getuigen dat zij is een beweging, een strooming, staande naast en zoo noodig tegenover an dere Christelijke en niet-Christelijke stroo mingen alleen met haar getuigenis. Spr. ontkent ten 9terkste, dat bij haar al leen van een groep of strooming sprake is, integendeel, de II. G. S. is wel degelijk een Staatspartij, die plaatsen in de Kamer wenseht te verwerven. Trouwens, zooals spr. uit verschillende nummers van „Staat en Kerk" aantoonde, ook zelf acht zij zich een partij. In de II. G. S. heeft spr. daarentegen wei nig van een beweging gemerkt, wel van la- waaimaken en hij denkt bij haar biddend getuigen onwillekeurig aan een ander soort z,g. nomen, die met politieke doeleinden op de hoeken der straten stonden te bidden en door den Heer zelf daarom werden ver oordeeld. Als spr. aan een beweging denkt, gaan zijn gedachten terug naar het reveil, dat beoogde eenheid te brengen, geen scheu ring, zooals de II. G. C. het beoogt. Spr. wil een oogenblik aannemen, dat zij inderdaad geen verwijdering bedoelt, maar haar optreden leidt toch onweersprekelijk tót verwijdering en scheuring, tot groote schade van de Hervormde Kerk en va:; de Christelijke Beginselen. Spr. trachtte dit aan te toonen met een rij van citaten uit „Staat en Kerk", waarin het telkens uitkwam, hoe de Chr. Hislori- schen zich buigen voor Rome, waarbij het den aanwezign moeilijk wiel om niet te ap- plaudiseeren, terwijl er ook een enkel flui tend .geluid werd gehoord. Zeer verontwaardigd haalde spr. uit „Staal en Kerk" aan hoe daar gevraagd werd bij wie in de Kamer, naar aanleiding van een bespreking van dr. Schokking van dc Christianiseering der openbare school, meer het levend geloof aanwezig was,'bij dr. Schokking of bij mej. Van Dorp, wat spr. oen diepe bcleedigin? voor dr. Schokking achtte en waarlegen hij onder bravo-gerocp der aanwezigen krachtig protesteerde. Spr. riep, na nog meerdere uitspraken uil „Staal en Kerk" te hebben aangehaald, de Christenen van alle schakeering op, om ite voorkomen, dat er door de II. G- S. schei ding komt in de Hervormde Kerk en schei^ ding in het Christenvolk, waarvoor het ge vaar groot is. Dat in „Staal en Kerk" ge sproken wordt van een roode revólulion- n^re kleur in de banier der Chr. Ilistorl- schen, waar het oranje er nog slechts als franje bijhangt, hoemde spr. met veront waardiging een groote schande. Gij zijl geen echte geuzen nv:er, zoo roept men ons toe. Spr. daarentegen riep hel uit/dat de Chr.- riistorisclien nog w:l degelijk den geest van de oude Watergeuzen bezitten, spijt allen laster van de H G. S. I Spr. wilde nu nog aantoonen, dat ons volk en onze Staat in gevaar komen als de geest van de H. G. S. ingang in ons land zou kriige, maar hij heeft te goed vertrou wen op ons Christenvolk, dat dit ooit zal geschieden. Spr. had nog andere punten willen be spreken, onder anderen had hij willen spre ken over de samenwerking met de Katho lieken. Hij zal daarvan afzien, omdat de H. G. S. niet heeft willen ingaan op zijn voorstel om hier met hem een debatavond aan te gaan. Nu dit niet geschied is, zal hij het bij deze opmerkingen laten en- alleen nog con- slateeren, dat ah Groen van Prinsterer nog leefde, deze met droefheid zou vervuld zijn over het optreden der II. G. S., om te eindi gen mot de opwekking om, steunende op de Chr.-Historische beginselen, voort te arbei den in diens geest. Ook voor de ouders is in dit opzicht een laak weggelegd. Met al de gebreken van de schoolwet-De Visser groeit het aantal leer lingen der Christelijk^ scholen met den dag en dat heeft ons volk mede te danken aan de partij, die nu door de H. G. S. op bijna misdadige .wijze wordt aangevallen. Spr.'s met groote overtuiging uitgesproken en sterk gedocumenteerde rede, waarvan wij uit den aard der zaak slechts een frag mentarisch verslag kunnen geven, werd luide toegejuicht. Aan de herhaalde aanmaning tot debat werd slechts door den lieer De Graaf, die zich als anti-reVT>lutionair aandiende, ge volg gegeven. Deze betreurde de tweespalt, welke er tusschen de Christelijke partijen beslaat, ook zeer. Hij zag het gevaar juist aan de andere zijde, n.l. van den revolu tionairen kant. Doch daarom had het hem zoo getroffen, dat dc spreker, die zoo fel uil- viel tegen do H. G. S. wijzende op den staats greep van Troclslra. daarop zoo zwak rea geerde. De heer Krijger, hierop antwoordende, zeide dat hij zich diametraal stelt tegen de S. D. A. P. en als het noodig is ook zich daarover uitspreekt, maar daartoe was hel hedenavond niet de gelegenheid, andere par tijen kwamen niet in 't geding. Bovendien ligt het geheel in de lijn van de C. II. U. om andere partijen niet aan te vallen, wanneer het niet noodig is. Dat de II. G. S. hier niet was verschonen, betreurde spr. zeer. Nadat de heer De Graaf nog met een en kel woord had gerepliceerd, sprak dr. Schok king nog een slotwoord. Hij dankte den spreker, die met een zeldzame overtuiging en vuur opkwam tegen het gevaarlijk drij ven der H. G. S. Inderdaad schuilt er ge vaar van de zijde der revolutie. Men moet den heer Wijnkoop daarover maar hebben gehoord. En juist wat de II. G. S. doet, zou er ook toe kunnen leiden, dat de R.-K. Kerk overwegend sterk werd. Het gevaar waarle gen deze partij waarschuwt, zou zij op deze wijze zelf bevorderen. Daarom riep spr. haar loc; staak uw drij ven! en wekte hij allen op lot aansluiting bij de Chr. Hist. Ünie, die het Christelijk en het nationaal karakter onzer natie krachtig wil bevorderen. Er volgde op deze krachtige peroratie een luid applaus. Daarna werd de vergadering gesloten. Prol. Charlton. In het Kleiu-Auditorium heeft prof. H. B. Oharlton, uit Manchester, gisteravond een interessante lezing gehouden over: Poetry and the plain man", voor de leden van de Lcidsche af deeling van de English Asso ciation. Spr. begon met op te merken, dat ieder wel weet, hoe ,,the man in the street" oordeelt over dc dichtkunst. Een verstandig mensch, zoo luidt dat oordeel, léést geen gedichten. Een tegen tien kansen, zegt spr., dat een gedicht goed gelezen wordt, en wat betreft die negen andere gevallen heeft ,,the man in the street" gelijk. Het was sprekers bedoeling, een denkbeeld te geven van de wijze, waarop een gedicht wèl moet worden gelezen, cn daartoe stelde hij de vraag: wat is dichtkunst Waaruit is ze gemaakt 't Het antwoord daarop luidde geheel natuur, lijk: uit woorden. Doch wat zijn woorden 1 Spreker koos het woord moeder". Welk eon netwerk van gedachten zijn er aan dat woord verbonden, in hoevele vormen kan de beteekenis er van zich voordoen! En wat is bijvoorbeeld een „raam" 1 Iemand kan bij dat woord denken aan de ramen van een vertrek, dat hem lief is, aan bloemen op de vensterbanken en zonneschijn door de vensters. Een ander zal zeggeneen raam is een gat in den miuir, waardoor je in den tuin van je buurman kijkt. Wanneer men spreekt over woorden, kan men deuken aan de woordenreeksen in het woordenboek of bijvoorbeeld aan de woor den, gebezigd door de mannen van de wetenschap, die vreeaen dat meetkundige figuren of stellingen worden aangeduid en uitgedrukt door woorden met een levend begrip. Daarnaast staat het woord van den dich ter. Hij verstaat de kunst, elke'gedachte, elk gevoel door het woord te illustreeren. Om de volle beteekenis van een gedicht te begrijpen moet zelfs elke lettergreep wor- °den beschouwd en moet men de beteekenis van alle woordön tot zich laten doordringen De dichter ziet niet de dingen, doch gevoelt ze en vertaalt de indrukken in woorden. Hij opent het rijk der impressies. Voor de gene, die aandachtig leest, is het niet moei lijk zich te verplaatsen in de gedachtensfeer van den dichter. Prof. Charlton, een geestig en ohder- houdend spreker, behandelde ten slotte enkele gedichten Vergadering van Spoorwegpersoneel. Gisteravond hield de afd. Leiden van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramweg personeel een vergadering, waarin behalve verschillende andere zaken ook dc toestand werd besproken, waarin het personeel thans verkeert, nadat sinds 1 Januari 1922 allerlei verslechteringen zijn ingevoerd. De actie der vijf erkende organisaties tegen de duurte maakte tevens een punt van bespreking uit. Een motie werd aangenomen, waarin de vergadering tot uitdrukking 'bracht, dat zij kennis heeft genomen van de mededecling, dat de hoofdbesturen van bovenbedoelde organisaties besloten hebben gezamenlijk en in een gelijkluidend schrijven aan de di rectie en de regeering hel verzoek te doen maatregelen te willen treffen' in verband mei de stijging van de kosten der dagelijk- sche levensmiddelen; de vergadering voorts mei deze actie haar volle instemming be tuigt en er op wijst, waar de beide laatste jaren, hei laatste op 1 Januari j.l., in de po sitie van hot personeel zeer ongunstige wij zigingen gebracht zijn en de loonen sterk verminderd, dat oen bijslag op deze loonen alleszins noodzakelijk geacht wordt; vervolgens het volle vertrouwen uit spreekt in de leiding van het hoofdbestuur en van oordeel is dal dit bestuur de actie ook verder met alle geoorloofde middelen zal voeren; terwijl tenslotte het Christelijk Spoor- en Tramwegpersoneel wordt opge roepen zich naar eigen beginselen te orga- nisecren, om door versterking der organisa tie die nu begonnen aclie zoo krachtig moge lijk te slcunen. Voor het examen van' apothekers assistent alhier, waren opgeroepen 5 candi daten. Geslaagd is mejuffrouw G. Achttien, geboren te Rotterdam. Door de examencommissie ,.Boer- haave" werd het Diploma Algemeene Zie kenverpleging uitgereikt aan de zusters: I4. Groeneveld, M. v. Holland, N.A. v. d. Yrede, J. C. Delfos, J. v. d. Wiel, P. M. Christaans6 en Dubbeld, alle van het Acad. Ziekenhuis; aan zuster M. Schumacher van Hop. Wallon, en aan de zusters Hugolina en Josina van het St. Elisab.-Gesticht. Vier candidaten van het Acad. Ziekenhuis werden afgewezen. 21 December a.s. zal het 25 jaar gele den zijn, dat dr. L. Mulder alhier aan de Leidsche Universiteit bevorderd werd tot arte. Dinsdag 25 November zal het 50 jaar geleden zijn dat het echtpaar M. van Gel deren—Fontiju, wonende Hooigracht 7, in den echt vereenigd werd. Hij is 76, zij 93 jaar. Aan belangstelling zal het hun op dien dag zeker niet ontbre ken. Door dc Rechtbank te 's-Gravenliage is beëedigd tot makelaar van roerende goe deren de heer A. G. Hooijer, taxateur al hier. Aan B. en W. alhier is volgend acires gezonden: Geven met verscliuldigden eerbied te kennen: Ondergeteckenden, allen bewoners van den Oude-Singel vanaf de Turfmarktsbrug tot aan de Lakenhal, dat de op iederen Vrijdag van v.m. plm. half 8 tot omstreeks 9 uur plaats hebben de keuriDg van het ter markt aangevoerde rundvee, op een zoodanige wijze geschiedt, dat huns inziens hierin dringend verande ring dient te komen. Tot nadere toelichting diene, dat, door dat de dieren stuksgewijze aan den ingang der markt gekeurd worden, een onvermijde lijke doch niet minder onaangename opeen hoping van vee met deszeifs gevolgen, vuil en stank, plaats vindt. Door deze opeenhoping kunnen eerstens de bewoners gedurende dien keuringstijd ternauwernood de huizen verlaten, doch zijn ze tevens genoodzaakt indien het hun ge lukt is zich een weg tusschen de koeien door te hebben gebaand, door de faecaliën ie loopen, terwijl bovendien die opeenhoo- ping het verkeer nagenoeg onmogelijk maakt. Zij geven uw geacht College in overwe ging liet daarheen te leiden, dat de dieren op de boot zelve gekeurd worden, waardoor ze na het verlaten der booten ongehinderd en zonder verder oponthoud, ter markt kunnen worden aangevoerd. 't Welk doende enz., volgen de hand tee - keningen van 13 belanghebbenden). Naar wij vernemen, zullen bij de a.s. verkiezingen van ouderlingen en Diakenen der Ned.'-Herv. Gem. alhier, welke zal worden gehouden op .Vrijdag 28 Nov. a.s., de drie kerkelijke kiesvereenigingen wederom samenwerken en gezamenlijk candidaten stel len. Deze samenwerking is aangevraagd door de kiesvereenigin* „Geloof cn Belijde nis" die eerst TrijwÖg de samenwerking had opgezegd. BINNENLAND. Een fraai geschenk voor de Leidsche Uni- versiteit door de regeering aanvaard, die daaraan een subsidie moet verbinden. B. en W. van Leiden stellen voor in de Breestraat trottoirs aan te brengen. Minister van Kamebeek over de verhou ding tot België. De ministers, Ruys de Beerenbrouck en Colijn in de Tweede Kamer aan 't woord. Ernstig ongeluk in het Vliegkamp de Eooy Herman Heyermans f BUITENLAND De Engelsche regeering beschouwt den brief van Zinovjef als echt. Scherpe nota'* tot sovjet-Rusland De moord in Egypte. Een motie van vertrouwen voor de nieuwe Oostenrijksche regeering. Op de Pluiniveeten toonstelling te Alkmaar werd een inzending Japausche Krielhoenders van den heer P. de Wolf, alhier, bekroond met twee eerste, twee tweede cn vier eereprijzen. Gisteravond hield de O. L. S. aan de Vrouwenkerksteeg A, haar ouderavond in het gymnastiekgebouw van de school aan de Mare. Ongeveer 70 personen waren I aanwezig. Dc voorzitter, de heer D. Bosma, I opende deze vergadering met een woord S van welkom en gaf dadelijk 't woord aan de leerlingen der 5e en 6? klas, die onder leiding van den heer N. F. Kooistra een viertal liederen zongen. Hierna vertrokken de kinderen en behandelde de voorz. in 't kort de jongste reorganisatie van het O. L. 0. in deze gemeente, in 't bijzonder voor deze school. Hij herdacht daarbij de ver trokken onderwijzeressen, de dames Prins en Van R\jkomVellekoop. De oudercom missie moe6t in haar geheel aftreden, 4 ledc-n werden opnieuw herkozen, terwijl iu de plaats yan liet scheidende lid, de heer Sierat, de heer Ble\ji werd aangewezen. Ver volgens leidde de voorz. het onderwerp, in: „Sparen op school". De conclusie» waartoe hjj kwam, nml. dat op school het sparen zooveel mogelijk bevorderd moet worden, werd door de vergadering algemeen gedeeld, terwijl ouders en onderwijzers er bij de jeuga zooveel mogelijk op aan zullen drin gen het snoepen te laten. Tot slot vergastte ds heet Kooistra de aanwezigen op een aardige voordracht, waarna de voorzitter deze welgeslaagde vergadering sloot. De Witte Zuster. Het is de titel der hoofdfilm, welkte deze week in het Luxor-theater gaat en welke gisteravond zeer groote belangstelling heeft getrokken. Deze titel doet een beetje zonderling aan zoolang men met het verhaal onbekend is, en veel zeggen doet hij -zeker niet. Doch de rolprent zelf is er niet minder om. De be kende filmactrice Lillian Gish vervult op schitterende wijze de hoofdrol in dit drama van elf acten, dat bijkans heel den avond vult. Haar stille spel, haai- houding, haar gebaar en mimiek dwingen bewondering af j en veroorzaakten gisteravond ontroering bij zeer vele aanwezigen. De andere fcoofdper- i sonen passen zich daarbij volkomen aan. De inhoua dezer film? Het is een verhaal van een door listige handelingen van haar I zuster, onterfde dochter van een Italiaau- i scheil prins, die meent, dat haar verlojfde, i kapitein Giovanni Severi, op een expeditie door Arabieren is vermoord, en daarom, ten emde raad, in het klooster der Witte Zusters gaat. Dan koint de kapitein terug, doch haar* gegeven woord is wet. Zij kiïn niet terug en tioosteloos gaat de teleurgestelde min naar been om vlak daarop by een uitbarsting van den Vesuvius om te karnen, na eeiat a& bewoners van het dorp hebben go- gewaarschuwd. Een dankstond in de kloc.:ter- Lipel besluit de aangrijpende geschiedenis, welke niet alleen uitmunt door uitstekend spel, maar tevens ook door prachtige ensceueering en zeer fraaie opnamen van tan de uitbarsting van den vulkaan. Het is een film van een bijzonder soort en van eer. bijzondere aantrekkelijkheid! De directie van het Rejo-theater heeft deze week eveneens de hand weten te leg gen op een eerste klas film. Voor de pauze ecnige actueele revue-nummers, een kluch tige 2-acter „De beren jagers", een groot sersatie-no. „De Spookruiter", in 5 acten, en na de pauze een groot historisch meester werk in 6 acten, getiteld „Marie^Antoinette" of „De Lijdensweg" eener Koningin". Een stuk geschiedenis, zoo bekend, dat daaraan weir.ig toegevoegd behoeft te worden. Hot wordt gespeeld op een wyze, die bewon dering afdwingt. Het niet-talryke publiek volgde onder groote aandacht de verschillen-

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1