kinkhoest. Laat O* lieveling niet kwellen Geef het dadelijk Akker's Abdijsiroop TWEEDE KAMER. Mn beboelt geen boete of vermissing van togage te vreezen, het treinpersoneel wordt telegrafisch gewaarschuwd, en de in den tre'.n zittende vrienden vernemen wel, dat de man per eerstvolgende gelegenheid komt- „Alles zal rech kom" zeiden de Trans- vaalsche boeren en zoo schijnt men in Ca nada ook te danken. En werkelijk komen ook de schijnbaar moeilijkste gevallen wel terecht. Een paar Ireffendc staaltjes daarvan hoop ik U in de volgende artikelen te ver tellen. RECLAME. door den Kom de natuur te hulp de taaie kleverige slijm I09 te maken en te verwijderen. De telkens terugkee- rende krampachtige, benauwde hoestaanvallen maken licht van Uw stevige kleine een zwak poppetje. 9985 (Zitting van gisteren). Regeling van werkzaamheden. De VOORZITTER stelt voor na Hoofd stuk X aam de orde te stellen Hoofdstuk VII B (Financiën) en na Hoofdstuk I, Hoofd ruk IV (Justitie). Conform besloten. STAATSBEGROOTING VOOR 1925. Algemeene beschouwingen. Voortgegaan wordt met de algemeene bc- sahouwingen over de Staatsbegrooting voor 1925. Hierbij is tevens aan dë orde: die motie van orde van den heer Ter Hall c.s., betreffende het instellen van een com- niisbie van advies in zake verbetering van den toestand van de vóór 1920 gepension- oeerden en van hunne weduwen en weezen. De heer FRUIJTIER (R.-K.) bestrijdt menige beschouwingen van den heer Van Vuuren over de bezuinigingscommissieaan wie hij lof brengt voor haar werk en haar ijver bij het volbrengen van haar ondank bare taak. De heer Van Vuuren heeft geen Soed inzicht in dae taak en blijkt de op dracht aan de commissie niet te kennen. Spr. beschermt de ambtenaren tegen de kri tiek van den heer Van Vuuren. De Minister aan het woord. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer RUYS DE BEERENBROUCK, ant woord*. De financieele beschouwingen laat spr. aan minister Colijn over. Berst de details van de beschouwingen. De motie-TER HALL is. ingediend vóór de Regeering sprak. De Regeering kan zich niet bmden en zij zal ze naast zich neer leggen als zij wordt aangenomen, want zij spreekt een beginsel uit, dat onaanvaard baar is. De Regeering blijft aan deze aan gelegenheid denken maar belooft niets. Herziening der Kieswet. De aandui ding daarvan door den heer Dresselhuys *as te vaag om een advies op te vragen. Wordt de bedoeling duidelijker dan. zal de Regeering nader overwegen. Onderwijscommissie. De Regeering kan. tot instelling alleen overgaan als alle partijen deze wenschen. Nu dit niet het ge- yal is, kan de Regeering er niet toe over gaan. Verschillende partijen voelen er niets voor. Landbouw. Er zou ha weinig voor Landbouw worden gedaan en de toeslaand *ou niet best zijn. De Regeering is het met den heer Braat niet eens en zet haar gege vens tegenover de zijne. De R-egeenng kan toet helpen dat de vorst vroeg is ingevallen. P berichten die de Regeering bereiken, toesteren de verwachting dat de vorst weer goedig zal verdwenen zijn. (Gelach). Zeker- •ftd daaromtrent kan de Regeering niet ^n- (Gelach). De Regeering heeft open !°J voor den Landbouw, maar mag andere j. J daarbij niet achterstellen. Met vele ^^öttwingen, o. a. van den heer Van Rap- i Baat de Minister accoord. De passage ha. r» ,^roonre<k over ten landbouw hand- Regeering; de vooruitzichten zijn ordaad iels beter betgeen met cijfers is te toon en. Hou gr*Ltie- De Minister geeft een over- Yofvli van te verleende subsidies. Hetzelfde keschikba&r gesteld en er *eun 8amen eeT m€er ten minder Militaire pensioenen. Over dit punt sprak nir. Marchant. Diens mededeelingen moeten uit den koker van een ambtenaar komen. De algemeene maatregel van be stuur is nog niet uitgevaardigd en dus spreekt de Minister er niet over. Omtrent de terugwerkende kracht heeft de Minister zich .reeds eerder uitgelaten. Gemeentelijke verordeningen. Geklaagd is over vernietiging van eenige verordenin gen. De Regeering eerbiedigt de autonomie zooveel mogelijk, maar kan niet inzien dat zij nimmer van haar macht gebruik mag maken. Het is niet de bedoeling besluiten op te dringen maar wel om de gemeenten bin nen haar machts-perken te houden. Al ver nietigde de Regeering eiken dag tien ge meentelijke besluiten, dan was dat percents gewijze nog geen aanranding der autonomie. Zij, dae die autonomie altijd willen bescher men, zijn ook de eersten, die de Regeering vragen de "gemeenten financieel te steunen. Mr. Vos erkende bevoegdheid der Regeering ook en geeft een statistiek van vernietigde besluiten, die niet gunst'g lijkt voor deze Regeering. Maar deze statisticus vergeet dat de omstandigheden van veel invloed zijn op het nemen van besluiten die buiten de auto nomie kunnen vallen. Het schorsen van besluiten leidt niet al tijd tot vernietiging, maar is nu eenmaal noodig voor een onderzoek. Dal was ook liet geval met hel Donilsche besluit, waarop de heer Rutgers doelde. Zondagsrust bij de spoorwegen. De Re geering wejischl de Zondagsrust zooveel mo gelijk le bevorderen. Wanneer bijzondere gebeurtenissen nopen lot extra diensten, is daaraan niets le doen. Werden die extra treinen niet ingelegd dan wordt hel verkeer ndet kleiner maar loop' de dienst gevaar. Dc Regeering moet daarin helaas berusten, maar zij zal'nog overwegen of uitzonde ringsmaatregelen onvermijdelijk zijn. Buitenlandsch Beleid. De conferentie te Londen betreffende het reparatie-systeem sloeg terug op ons land als slond dit er bui ten. Het aanvaarden van de overeenkomst is voor ons land verblijdend. Het Protocol van Genève is te beschouwen als betreffen de de bewapening van veel gewicht. Slechts internationaal is vermindering der bewape ning te krijgen en de Regeeering steunt dal streven met groolc sympathie. Iedere poging in die richting heeft de instemming onzer Regeering en leidt tot een voorzichtig en te gemoetkomende houding. In afwachting van wat andere landen doen, heeft de Regeering haar beslissing nog opgeschort. Hot aandeel, dat de delegatie van Nederland had, bewijst de houding der Regeering. Van vermindering van bewapening kan slechts internationaal sprake zijn. Beslissing militair pensioen. Het ge val, door inr. Marchant genoemd over het niet opvolgen van een advies van den Cen- tralen Raad van Beroep in pensioenzaken door den Minister van Oorlog, licht de Mi nister nader toe. De Minister van Oorlog heeft zijn juridische adviseur die zijn hou ding goedkeurt. De militaire pensioenwetten geven duidelijk aan wat de beslissing van den Centralen Raad beteekent. Een afdoen de beslissing blijft bij de Kroon berusten en de uitspraak van den Raad van Beroep is een leiddraad en heeft geen bindende kracht. Indisch Wetboek van Strafrecht. liet nieuwe art. 161bis treft geen enkele werk staking, evenmin de stakers als de staking van zuiver economischen aard. Alleen als de staking bedoelt de ondergraving van de grondslagen van de maatschappij, is zij strafbaar. Indische Bestuursambtenaren. Dc po gingen om te Utrecht een Indische leerstoel op te richten zijn nog niet officieel bekend. Als een aanvraag wordt ingediend, zal hij aan de H. O.-wet worden getoeisl. Zal er ooit een leerstoel zijn, dan zal de vrijheid van keuze voor de jongelui volkomen ge ëerbiedigd zijn. Als de studie tot ontoelaat bare gevolgen zou leiden, heeft de Regeering de bevoegdhid daaraan paal en perk te stellen. Hij besprak vervolgens het algemeen be leid. De rede van mr. Troelstra raakt eigen lijk de regeering niet. De minister geeft cenige historische overzichten. Wat in 1918 werd vastgesteld als program van het Kabi net, is afgedaan, al is het tempo ietwat ver sneld. Yan een vervanging der theologische grondslagen door sociale iB geen sprake. De sociale grondslagen stonden wel degelijk vast. Mr. Troelstra nam feitelijk afscheid. Yoor de Regeering is het niet onverschillig hoe oppositie wordt gevoerd. De heer Tioelstra is een tegenstander met wien het een eer was den degen te kruisen, wars als hij was van kleinzieligheid, breed van op vatting. De partij, die een dergelijk veld heer verliest, treft een zware slag. Toen de Vlootwet viel, heeft spr. nooit anders gedacht, dan dat een ander Kabinet zou optreden. Het liep echter anders en het Kabinet kreeg een ietwat extraparlementair karak ter. Dat heeft ook een goede rijde gehad want de continuïteit in de Regeering bleef nog eenigen tijd. Spr. heeft steeds getracht werkzaam to zijn in het algemeen belang en maakte zich los van het ambt dat ïiij bekleedde. Af en toe heeft het Kabinet de baiens verzet. Dat was onvermijdelijk bij het Bnelle en wisselende tempo in de ontwik keling van het maatschappelijk leven. Men zou eer lof hebben verwacht dat het Kabi- het steeds op de werkelijkheid lette cm zich daarbij aanpaste dan een verwijt vafl onvastheid. Het christelijk beginsel zou niet te veol tot zijn recht zijn gekomen, heeft Mr. Mar chant gezegd. Het is moeilijk dat te beslis sen maar of Mr. Marchant de beste arbiter is. om dat te beoordeolen, betwijfelt de Mi nister. Coalitie is iets anders dan fusie en dus is niet te wachten dat rechts altijd ge lijk denkt over alle onderwerpen. De libe rale partij die een eenheid heeito was nooit zoo hopeloos verdeeld als toen zij nog één partij was. Het was dus maar beteT over dit verschil van meening ter rechterzijde niet te reel uit te weiden. De samenweT- l long ter rechterzijde was eendrachtig. Het is de schim der Coalitie die Mr. Dressel huys vooral dreigde. Schim of geen schim de samenwerking was niet gering. (Gelach) Een coalitie kan berusten op overeenstem ming in beginselen of op een aantal pun ten van practisch regeeringsbeleid. Die welke op principieele basis staat, staat ster ker «al is het mogelijk dat er verschillen zijn 1 Die welke op een practisch program staat, loopt altijd gevaar op een goeden dag te mislukken door een principieel ver schil. Wanneer een principieele overeen komst niet meer mogelijk is, zal men zich n:et een andere moeten behelpen. In Ne derland schijnen maar twee coalities moge lijk. De rechtsche heeft een principicclen grondslag al deden zich vele verschillen voor. Het Kabinet heeft steeds samenwerking gezocht met do geheele Kamer, daarnaast in het bijzonder met da drie partijen van rechts. De ervaring leerde dat dit mogelijk is mits de beginselen van onderling ver trouwen en ernstig verlangen om tot prac tisch werk te komen, blijven -bestaan. Dat samenwerking met rechts onmogelijk zoa 1'lijken, is denkbaar. Dan zal er een tijdperk van verval, van zakenkabinetten komen waarbij het geroep om den sterben man zal ontstaan, leder begrijpt tot welk een on heil dit zou leiden in ons land van de vrij heid. Wie dit inziet zal zich bewust worden van de noodzakelijkheid om tot samenwer king op staatkundig terrein te komen. De ervaring van het verleden zij de le9 vcor ons allen, ouderen en jongeren. Minister Colijn spreekt. De Minister van Financiën, dc heer CO- LIJN is aan het woord. Was spr.'s raming voor 1924 te somber? Uitvoerig geeft de Minister nog eens een overzicht van zijn raming 1921 en het ver loop der middelen om aan te toonen, dat bij niet te somber was. Volgens den heer V iegen was de zaak wel in orde gekomen als de Minister niets had gedaan, maar dnn zou er thans een tekort zijn van 114 millioan, hetgeen naar spr.'s meening niet precies in orde is. Overleg over de bezuinigingen op mili taire zaken gaat niet snel, omdat ook In- dië daarbij betrokken is. De heer Oud zou het niet sneller kunnen. Tot zijn leedwezen moet de Minister ver klaren dat hij bij dit debat geen cnkél ad vies heeft gekregen dat hem wijst hoe hij op een - andere wijze tot een resultaat zoa kunnen komen. Eenzijdige ontwapening is het een'ge advies, dat gegeven is. De Vrijz. democraten wenschen dertig millioen be schikbaar te stellen voor een politielcger. Op de oorlogsbegrooting staan allerlei pos ten die onmisbaar rijn zooals betonning en toezicht ter zee, pensioen enz. Trekt men die van het totaal bedrag af dan blijft er 72.} millioen over, die object zijn voor «be zuiniging. Er zou dus 42} millioen wcVden bespaard Daarvan zouden nog pensioenen en wachtgelden afgaan. (Geroep Dit is tijdelijk!) De Minister moet weten wat hij voor het oogenblik heeft aan deze bezuiniging en dat zou slechts een 18 millioen gulden zijn. Sluitend maken van de bcgrooting over meer dan één jaar acht de Minister niet in 's lands belang. Het voortdurend leenen voor den gewonen dienst heeft groote na- deelen. De rust in de financiën is gezonct voor de politiek. Het verbaast hem, dat de heer Yan Gijn een tekort van 32 millioen zou hebben aanvaard. De regeering deed ver standig met het einddoel niet in de waag schaal te stellen: sluitend-maken was onver mijdelijk en hoe eerder het kwam, hoe beter het was. Het overbrr/igen van uitgaven voor du Maas-kanalisatie naar gewoon acht de mi nister ongewenscht. Sedert 1912 staan rij op buitengewoon en het zou dus ^onderling zijn daarvan nu plotseling af te wijken. Wat moet er nu in de toekomst gebeuren? Men moet niet denken, dat wij er nu zijn en dat alles weer mogelijk is. Met geweld is veel tegengehouden en nu zal van alle zijden de wensch komen van meer steun van staatswege. Hij wijst b.v. op de 18% mil lioen voor het Invaliditeitsfonds, die nu zijn uitgesteld, maar die in 1926 wel noo dig zullen zijn. Hoe zullen de middelen vloeien? Sommi ge wij'zen nu al aan, dat zij minder zullen zijn; sommige uitgaven zullen onvermijde lijk stijgen. De grootst mogelijke zuinigheid is dus noodig. Er rijn gunstige en minder gunstige aanduidingen voor het perspectief en dus voorzichtigheid vóór alles. Er gaat een veel te. gxoote deel van het volks-inkomen in de schatkist. Ruim 40 pCt. wordt geschat, met alle inkomsten mee, zonder winsten op be drijven en retributies wordt het in elk ge val 30 pCt. Dit cijfer is nog te hoog, meent de minister. Over de Rotterdamsche Bankvereoniging wil spr liever niet spreken. Hij acht dat riet gewenscht. Staat en particulieren heb ben beide boven hun krachten geleefd en bet kost moeite dat te herstellen. De mi nister kan niets meer meededen dan hij deed, want er is niets gebeurd na ziji^ toe zegging, dat hij eventueel garantie zou ge ven. In zake kapitaalvorming is de minister het niet eens met den heer Troelstra. Kapi taal en staat moeten elkaar niet ondersteu nen, maar moeten ieder op hun terrein blijven. Onjuist acht hij, dat de, indirecte belas tingen den zwakkere zwaarder treffen dan den sterkere. Omtrent verlaging der uitgaven heeft spr. geen adries gekregen. Inkrimping van cfc» staatstaak, reorganisatie van den staats dienst e. d. zeggen niets, want het zijn geen concrete aanwijzingen. Spr. heeft de begrooting van 1913 eens vergeleken met die van 1925. De gewone uitgaven waren toen 168 millioen. Het indexcijfer is nu 1.7 en het cijfer van den aanwas der bevolking. i« 19 pCt. Du8 sou de begrooting thans 340 raillicen gulden moeten bedragen plus en kele uitgaven, die sedert 1913 onverandeia zijn gebleven. Het totaal wordt dan 558 millioen gulden voor 1925, d.i. 70 millioen lager dan de werkelijke begvooting voor 1925 bedraagt. Yan de betuinigingsstelsels der inspec teurs was practisch niet veel bruikbaar. Daarna is meer overleg gezocht met de lei ders der departementen. Op die wij^cis meer bereikt. Het materieel resultaat kifcn altijd slechts beperkt zijn, omdat niet in staatkundige vraagstukken kan worden ge treden. Doelmatige inrichting en zuiniger be heer alleen kan overwogen worden. Alleen op de defensie, het onderwijs en de sociale verzekering zou veel te bezuinigen zijn, als bezuiniging toelaatbaar was. De z.g. over bodige schoolsplitsing heeft op zijn hoogst 2 a 2} millioen gulden gekost. De herzie ning der sociale wetgeving is in onderzoek. Meer bezuiniging op onderwijs hoopt men door overleg te krijgen. Spr. hoopt, dat ieder bereid zal zijn tot dit overleg, ook op defensiegebied. Dc vergadering .wordt verdaagd tot Dins- cog één uur. Het is opmerkelijk hoe de beurs in haar passiviteit, die wij nu reeds sedert weken kennen, volhardt. Ook de afgeloopen be- richtsperiode toont ons in dit opzicht geen enkele verandering, noch ten goede, noch ten kwade. Economische factoren zijn er uiter aard nog weinig, en die er zijn, zijn van on voldoende kracht om stimuleerend op den fondsenhandel in le werken. Ook de politieke facoren hebbnn veel van hunne importantie ingeboet voor de fondsenmarkt. En zoo blijft het derhalve wachten op cte dingen die voor- loopig niet komen. Alles heeft zijn tijd no dig, ook het herstel van het geschokte eco nomische leven van Europa. Weliswaar zijn er allenvcge hier cn daar verbeteringen waar te nemen, maar deze vallen nog niet sterk onder de publieke aandacht. De groote lijnen van het herstel zijn nog niet merkbaar en juist deze zijn het die als stimulans moeten dienen. Wonderbaarlijk snel gaat overigens» het economisch herstel van Duitschland. Wel is er de levenstandaard nog duur, wel heerscht ook daar werkeloosheid, maar in vergelijking van enkele maanden geleden, is datgene wat reeds nu valt waar le nemen een aanmerkelijke vooruitgang. Het best kunnen wij de gunstige veranderingen opmerken in het bankbedrijf. Er wordt op een gezondere basis gewerkt. De hooge koslencijfers hebben plaats gemaakt voor normale uilgaven die ons aan de uitgaven van vóór den oorlog herinneren. Ook de overmatige personeelbu- hoefte is verdwenen, dewelke een duidelijke uitwas is geweest van een ongezonde uitzet ting van het bankbedrijf, dat eigenlijk in de laatsle jaren meer een speculatiebedrijf is ge worden. De bronnen ve inkomsten, waarop men voor den oorlog moest vertrouwen, en die tijdens en na den oorlog grootendeels heb ben opgehouden, beginnen wederom, en m steeds ruimere male te vloeien. De meeste ondernemingen op bank- en industrieel ge bied gaan thans oyer tot omzetting der pa pierbalans en in goudbalans en allerwege hebben als gevolg hier van kapitaalsreduc ties plaats. De innerlijke sanoering heeft een aanvang genomen en hiervan mag stellig worden verwacht, dat zij binnen korten tijd geheel zal zijn doorgevoerd. Ook ten opzichte van het internationale 'handelsverkeer gaat Duitschland zich op maatregelen toeleggen om eigen industrie te bevorderen en vreemde concurrentie te weren. Zoo werd o.m. een voorstel ingediend, om den invoer van bui- tenlandsche, speciaal Amerikaansche auto mobielen met een viervoudig invoerrecht te treffen, hetgeen practisch hierop neerkomt, dat* geen enkele Amerikaansche wagen zal worden ingevoerd. Begrijpelijkerwijze, heeft dit de noodige protesten van Amerikaansche zijde uitgelokt waaraan"men zich in Duitsch land echter weinig zal storen, waar het gaat om de bescherming van een belangrijke in dustrie. Zoo zouden er nog meerdere voor beelden aan te wijzen zijn. Inlusschen, met dat al is en blijft onze fondsenmarkt een slap aanzien verlooneiL Van de economische verbetering in het alge meen trekt men zich niet veel van aan, ofwel men laat er zich niet door beinvloeden. Ge woonlijk pleegt het najaar een opleving van affaire te toonen, waarop men thans blijx- baar een uitzondering wil maken. Nu er wei nig engagementen loopen valt er natuurijk ook weinig te likwideeren, hetgeen nog wel eens de drukte in de hand wil werken, doch evenwel, ook uit dien hoofde is geen ver lo- vendiging te verwachten. Hierbij gevoegd nog de verschillende reorganisatieplannen en voorstellen van diverse ondernemingen die zoo nu en dan weer de ronde doen. Daarte gen 9taan natuurlijk ook weer enkele gun stige beriohlen. Zoo b.v. o.m. van Van Ber- kels Palent. Het jongste boekjaar is voor deze onderneming alleszins gpnstig geweest. De fabriek te Berlijn lieeft een grootere activi teit kunnen ontwikkelen. Dank zij de stabi liseering van het Duilsche betaalmiddel tn het als gevolg hiervan ingetreden economisch herstel, heeft de fabriek een grootere ver koopsproductie bereikt. Ook de zusterbedrij ven in Engeland en Amerika brachten con stant gunstige resultaten. Het beschikbare uit de afschrijving op het aandcelenkapiaal voortgekomen is als volgt aangewend Voor afschrijving verliessaldo f 1.1 millioen, voor likwidalie afdeeling motorenbouw hijkans 8 ton, voor gebouwen etc. nog een bedrag van bijkans 5 ton. De week begon reeds met een stillen handel, ook voor de Amerikaansche afdee ling, waar juist in de laatste weken, door de variaties van den dollarkoers zich eenige speculatie had ontwikkeld. Een gunstige uitzondering bestond er voor min waarden en wel voor aandeelen Redjang Lebong, die fcmelrjk scherpe variaties te zien gaven. In aansluiting hieraan waren in den beginne ook aandeelen Algemeene Ex ploratie iets meer gevraagd. Een goede ten- denz ontwikkelde zich voor het hoofdfoods Koninklijke Olie, hoewel een bepaalde koer3- verbeffing niet tot stand kon worden ge bracht Gelijk wij in ons vorig overzicht er op wezen, kan voor olie op een vermin derde productie worden gerekend. De ver wachte prjjsverhooging als gevolg hiervan laat echter nog op zich wachten. Dienten gevolge is ook het publiek met zjjn kooplust nog eenigszins gereserveerd. Men bepaalde vaste stemming vertoonden Tabakken en voor de hoofdsoorten bestond zelfs op enkele dagen goede vraag. De voorgestelde reorga nisatie bjj de Holland-Suma tra-Ta bak-MjJ. bracht weinig verandering in den koers teweeg, waaruit men mag concludeeren, dat een en ander reeds in het huidige koeTS- niveau is verdisconteerd. De voorstellen van reorganisatio beoogen op de eerste plaats reouctie van het geplaatste aandeelenkopitaal van 1 millioen tot do helft, waarvan de tegenwaarde aan to wenden is tot afschrij ving van het verliessaldo ad 3 ton en tot afschrijving op het hoofd Landconcessie ad 2 ton. Op de tweede plaats, het toekennen aan preferente aandeelhouders van het recht om hunne preferente aandeelen om te wisse len in gewone aandeelen tot gelijke nominale waarde; en op de derdo plaats het wijzigen van de winst vcrdeelmg, in dier voege, dat dat preferente aandeelen een zekere cumu latie genieten, en dat gewone aandeelen een zekere preferentie verkrijgen op een eerste dividend van 6 pet. De Rubbcrafdeeling daarenteg.n lag deze week al zeer verlaten. Hier ging zoo gced als niets om en de prijzen waren dienten gevolge ook iets zwakker. Hetzelfde kan worden getuigd van de scheep vaar tafdeeling. Hoewel hier in het algemeen betere toe standen heerschen, zrjn deze nochtans niet van zoodanigeo aard om een flinke koopbe weging in het leven te roepen. Binnenland- sche industrieelen lagen overigens nogal gunstig in de markt. Speciaal Jurgens trok- ken weer eenige aandacht, waarschijnlijk j in verband met liet omzetten van de papier- j balans in een goudbalans der Duitsche Jur- gens fabrieken. Hierbg werden kapitaal en I reserves teruggebracht tot 14.2 millioen goudmark. Het gewone «aandeelen en pre- ferente aandeelenkapitaal worden elk ge reduceerd tot 7 millioen goudmark, terwijl de reserve rond 263 duizend goudmark bedraagt. Suikerwaarden ontmoelt .n af en toe eenige belangstelling. Voor H. V. A. ep andere hoofdsoorten bestond zelfs af en toe eenige vraag, zulks naar aanleiding van de ver- boogde Cubaansche suikerprijzen, welke eerst thans schijnbaar hun invloed doen gelden* De beleggingsmarkt bleef onver.anderd. De geldmarkt trok lichtelijk, waarschijnlijk in verband met het naderend einde van het jaar en de divarso leeningen, die in uitzicht zijn gesteld. r .v ^14 Nov. Londen Berlyn Parijs Brussel New-York cable 11.55 Va 59.35 13.20 12.07 Va 21 Nov. 11.51 Va' 59.25 13.071/2 12.— 2.49',2 2.4815/16 Na de stijging in de voorgaande berichts- periode, vertoont de wisselmarkt in deze week een daling, die voor enkele deviesen niet onscherp kan worden genoemd. Het Pond Sterling heeft van een zeker aanbod" te lijden, waardoor de koers van dit deviea met enkele punten naar omlaag werd ge drukt. Najaarsremises naar Amerika schjjnett hieraan niet vreemd te zijn. Marken konden zich vrijwel handhaven, doch meenen wij een lichte tendenz tot reactie to bespeuren. Francs schommelden nogal, moesten zich ten slotte toch met een lager niveaa tevreden stellen, evenals Dollars, die maar niet op pari-peil kunnen komen. 14 Nov. 21 Not 6 pCL Nederland 1922 5 pCt. Nederland 1919. 47> pCt. Nederland 1916 6 pCt Nederl.-Indië 1919 Amsterdamsche Bank Koloniale Bank Ned. Handel-Mij. Jurgens gew. aand. Philips Gloeilampen Redjang Lebong Compania Merc. Argentinii Geconsolideerde Petroleum Koninkl. Petroleum Amsterdam Rubber Koloniale Rubber Holland-Amerika-Lijn Ncderl Scheepvaart-Unie Mij. „Nederland" Handelsver. Arasterdam Javasche Cultuur-Mijw Cultuur-Mij. Vorstenlanden Arendsburg Tabak Mij. Deli-Mij. Senembah Tabaks-Mij. Atchison Topeka 4 pCt Union Pacific aand. Deze week geen dividenden lOOSo 10l>* 95,H 91% 91% 98H 98'% 1285-S 129H 177H 175 121H 120H 76 H 75y, 365K 345 31%- 319 18M 17H 157 165H 335 341 15SK 165 124H 125 81 82 127« 126H 154 154 427H 426H 370 365M 158 158 «24H 429* 374K 383 367M 390 90 89* 145 147* en uitlotingen. RECLAME. DOOR OVERSPANNING EN ZORGEN. Mannen toowe! als vrouwen hebben on der zenuwachtige, beproevende omstandig heden gewerkt. Zij raakten overwerkt en misseD de kracht om de bacillen van go- vatte influenza of koude te bestrijden Het bloed raakt overladen met overtollig urine zuur, de nieren worden ondermijnd doot de tc gr<»ctt inspanning en spoedig volgen verschijnselen als: hoofdpijn, duizeligheid, zenuwoverspanning, urinekwalen, graveel, wat rzuchtige oogen, rheumatische spieren en door urinezuur aangetaste gewrichten, stijve schouders en pijn in den rug. Daartegen worden Foster's Rugpijn Nie ren Pillen aanbevolen, en er dient geen kostbare tijd verloren te gaan. Uitstel leidt al te vaak tot rheumatiek, spit, steenvor ming, ontsteking van de nieren of blaas, c* nicrwaterzucht. Zelfs ongeneeslijke kwa len kunnen door verwaarloozing ontstaan* Als uw nieren verzwakt zijn door zorgen en overwerking, tocht, koude, epidemische koorts, schadelijke bezigheden enz., wendt U dan met vertrouwen tot Foster's Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogistza ken k 11.75 per flacon (geel étiket met zwarten opdruk)". 9954

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 11