lo 19848 LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 21 November Tweede Blad. Anno 1924, BINNENLAND. Begrafenis-Onderneming KEEREWEER UIT DE RIJNSTREEK. De Staatsloterij. De Minister van Financiën deelt mede, A,: j,el de bedoeling is van de regeering Co v.-elsontwerp in le dienen tot het ge- Kielijk doen uitsterven van de Staats loterij- Geoiuaniseerd overleg. I Inde vergadering der-Centrale commissie Boor georganiseerd overleg in ambtenaren- Cken°van Dinsdag jt. is Ier sprake gekomen Kit van de regeering in antwoord op de Corslellen der commissie ontvangen con- Kt-.pt lot reorganisatie der commissie. Tegen dit ontwerp hadden alle organisa- Bjts ernstige bedenkingen. Om te tracliten Bieraan Tegemoet te komen stelde de com- Bifeie deze aangelegenheid in handen van Ben uil haar midden aangewezen subcom- Koissie. die zoo mogelijk Ier zake nader B-crieg zal plegen met de regeering ot met Bmblenaren, die geacht kunnen worden in Bezen de regeering te vertegenwoordigen B Zij zal zoo spnedie mogeliik haar rapport Blbreneen I Bel overcompleet aan Posterijen en Telegrafie. I In den loop van een audiëntie deelde de fcrecleur-Generaal aan een Vsreeniging van Hooger Personeel bij de P. T. T. mede, dal Kog noodzakelijk een afvloeiing moet plaats pinden en dal deze was bepaald tegen 1 Hei a.s WDe Directeur-Generaal had er geen be llaar legen om hun, die op 1 Mei voor af- Hoeiing in aanmerking komen, dit binnen per korten tijd te doen weten, opdat zij des- Pewenscht nog vóór 1 Januari a.s de noo- Bige maatregelen zouden kunnen nemen, ïldus de „Msbd.". Dit laatste in verband piet de aanslaande wijziging van de Pen- ■ioenweL Begrocting Posterijen 1925. Verschenen is het voorloopig verslag over iet wetsontwerp lot regeling van dc inkom- ,ten en uitgaven van de posterijen, de telefo- ile en telegrafie over 1925. Bedrijfsinkomslen; bezuiniging. Hoewel net voldoening was vernomen, dat de ont - rangsten van het bedrijf over de eerste maanden van 1921 reden tot tevredenheid [even en de ingediende begrooting zelfs een liet onbelangrijk overschot aanwijst, indien Ithans geen rekening wordt gehouden met le nog onzekere uilkomsten van den post- fnèque- en girodienst, konden toch vele le ien de opmerking niet weerhouden, dal in- lien dit staatsbedrijf met meer koopmans- ;eest en commercieel inzicht werd beheerd, ie linancieele uitkomsten beter en de tarie ven lager zouden kunnen zijn. Er werd aan gedrongen den te benoemen nieuwen direc teur-generaal bij voorkeur le zoeken uit den koopmansstand. kVclo leden drongen aan op tariefsveria - Andere landen, b.v. Engeland, zijn op den peg van tariefsverlaging reeds voorgegaan. I Men gaf in overweging te beginnen met Ke drukwerken, door deze weer te brengen p liet tarief van vóór den oorlog. Voor een ■mindere opbrengst behoeft volgens deze le lden niet gevreesd le worden. Andere leden ■verklaarden zich voorshands geen voorslan- Kers van tariefsverlaging, omdat de pas in- fcelreden verbetering van de vooruitzichten fan het bedrijf daardoor aanstonds weer in Bevaar zouden worden gebracht. I Vele leden verklaarden zeer onaangenaam li? zijn getroffen door de mededeelingen in Bet 4e rapport der bezuinigingscommissie, waaruit h. i. duidelijk blijkt, dat bij het [hoofdbestuur der posterijen en blijkbaar ook pij den minister geen steun is le verwachten poor de pogingen van die commissie om on- ■ïoodige uitgaven bij den staatsdienst zoo- peel mogelijk te voorkomen. Opnieuw werd [ingedrongen op de instelling van een [Postraad, welke belangrijke diensten zou Kunnen bewijzen door het geven van advie- fcen inzake de inrichting van het bedrijf, de [brieven, bestellingen e. d. [Geklaagd werd over de wijze, waarop te pork is gegaan bij den verkoop van goede- pn van het radiostation te Kootwijk. De kntvaneen sommen zijn schandelijk laag. fele leaen waren van oordeel, dat hierbij op lichtvaardige wijze met rijkseigendommen is Imgegaan. I Verscheidene leden haden met bevreem - fling gezien, dat de poslchèque- en giro dienst weer geleidelijk voor het publiek was flpengesteld, zonder dat de minister gevolg mad gegeven aan zijn toezegging, dat hij, al vorens een keuze le doen omtrent het te polgen stelsel, de Kamer in de gelegenheid pou stellen zich daarover uit te spreken. Men achtte het voorts gewenscht, dat een PPgave werd verstrekt van de kosten, die de plopzetting van den postchèque- en giro dienst heeff veroorzaakt, aangezien thans fngelwijfeld zeer overdreven verhalen dien aangaande de ronde doen. I Gevraagd werd of de minister bereid is, Weze opgaaf zoo spoedig mogelijk aan de Ka Por le verstrekken. I Gevraagd werd ook, waarom de beeltenis Rn het Hoofd van den Staat' zoo weinig Poer op de postzegels werd aangetroffen, paarne zou men zien, dat de regeering in pi opzicht tot de vroegere gewoonte terug keerde. I Verscheidene leden drongen aan op meer foorzichtigheid bij het sluiten van overeen- pffisten voor reclamedoeleinden, niet alleen Pp het oog op de geldelijke nadeelen, die u zulke contracten voor den staat kunnen poortspruiten, doch vooral opdat door deze I Gcjame geen aanstoot wordt gegeven aan L??eren' Al zijn ongetwijfeld vormen van ciame te vinden, waartegen niemand be- Blaa? k&n hebben, het gebeurde met de Sp i an<* stempels heeft terecht ergernis Ifo en verdient afkeuring, ook al zou llreff v/0n proces u*t z|in ontstaan. Het be- K hier een monopolie, dat moet kunnen Boje3an zon^er deze kunstmiddelen. Eenige I n achtten iedere reclame op brieven en andere stukken, aan particulieren toebehoo- rende, ongeoorloofd. Men zou gaarne vernemen, voor hoelang het Blue-band-contract was afgesloten, welke balen het voor den staat zou opleveren en welke het inderdaad heeft opgeleverd. Opheffing van hulp-postkantoren Door den heer De Boer zijn aan £en Mi nister van Waterstaat de volgende schrif telijke v igen gesteld. 1. Is den Minister bekend, dat door de directie der Post-, Telegraaf- en Telefoon administratie verschillende hulppostkanlu- ren op dorpen wórden opgeheven? 2 Zoo ja, gaat de Minister accoord met de handeling van. bovengenoemde directie? 3 Is dit wel het geval, is de Minister dan van mcening, dat door deze voor het platteland" zoo ingrijpende maatregelen da behartiging van de economische belangen van het platteland kunnen worden bevor derd? 4. Is den Minister bekend, dal door de opheffing van beslaande hulpposlkantorcn de belanghebbenden veel grootere afstanden moeten afleggen om het naastbij gelegen kantoor te bereiken? 5. Is de Minister van meening, dat op het platteland de stelregel „tijd is geld" niet van toepassing is, en dat uit schijnbare be zuiniging in deze door de plattelandsbewo ners groote offers moeten worden gebracht door de opheffing der hulpposlkantoren? Ondersteuning van Nederlanders in Duitschland. Op de vragen van den heer Van Rave- steijn betreffende ondersteuning voor reke ning der Nederlandsche Regeering van in Duitschland woonachtige werklooze Neder- lendsche arbeiders, luidt het antwoord van den heer Ruys de Beerenbrouck, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, als volgt; Besloten is, bij de ondersteuning van Ne derlanders in Duitschland voor rekening van de Nederlandsohe Regeering voortaan scherper te onderscheiden tusschen werk- loozen (zij, die tot arbeiden lichamelijk ge schikt zijn) en armlastigen (zij, die door ouderdom, ziekte, invaliditeit als anders zins niet in staat zijn om in hun onderhoud te voorzien). Dit besluit wordt toegepast in dezen zin dat, behalve de armlastigen, on dersteund worden ook de werkloozen, die, trots ernstige pogingen daartoe, er nog niet in slaagden arbeid te vinden. Vele Nederlanders in Duitschland maken thans inderdaad moeilijke tijden door, we gens *de langdurige werkloosheid cn de hooge kosten van het levensonderhoud. Dat echter him toestand onhoudbaar zou zijn geworden, is der Regeering niet gebleken Uit de rapporten der grenscommissaris- sen, die met de regeling der ondersteuning zijn belast, bleek evenmin, dat de werkloos heid in Duitschland nog zou toenemen on da< de duurte nog steeds-grooter zou wor den. De ondergeteokende ia echter voorne mens op dit punt nadere inlichtingen in to winnen bij zijn ambtgenoot van Bnitenland- sche Zaken. Overigens werd reeds in September j.l. beslist, dat gedurende dezen win tor aan behoeftige Nederlanders in Duitschland. die zulks noodig hebben, boven de gewone ondersteuning een toeslag kan worden ge geven voor bepaalde behoeften, n.l. voor brandstof, aardappelen en ter tegemoetko ming in de huishuur. Centrale van Rijkspersoneel. De Centrale van Vereenigingen_van Per soneel in 's-Rijksdienst heeft op 15 Novem ber j.l. haar jaarlijksch congres gehouden, voorafgegaan door een algemeeue bestuurs vergadering. Er heerschte onder de congressisten een verbitterde stemming over de door de regeering genomen beslissingen inzake de salarieering en de voorgestelde pensioen- verslechteringen. Aan het Dagelijksch Bestuur werd op gedragen, met kracht te blijven ageeren tegen de salaris- en pensioenpolitiek der Regeering. Mededeelijigen werden gedaan betreffende het voeren van een procedure tegen den Staat inzake de juridische mogelgkheia der salarisvermindering in verband met artikel 40 van het „Bezoldigingsbesluit 1920". Be sloten werd, gehoord de meening van den rechtskundige, verdere uitvoering te ge 'en aan het reeds genomen besluit. Terzake samenwerking met andere or ganisaties werd het Dagelijksch Bestuur gemachtigd, naar de grootst mogeljjke sa menwerking te streven, zonder dat een te sterke band aangelegd wordt en daaromtrent in de Maartvergadering van het volgend jaar een plan voor te leggen. Door het treden uit het A. N. V. verloor de Centrale den Bond van Ambtenaren bij 's Rijksbelastingen, zoodat zij op 1 Januari 1925 nog 32 organisaties met plm 7000 lede.n telt. Het verslag van den penningmeester wees er op, dat over 1924 een belangrijk bedrag van ongeveer f4000 in de reservekas kon worden gestort, terwijl op een tekort was gerekend De contributie werd voor 1925 met f 1.25 per lid verlaagd. Inzake de salarieering van het Rijksper soneel zal het dagelijksch bestuur zoo spoedig mogelijk een nieuw salarisprogram aan de verschillende organisaties voorleggen, welk program begin 1925 zal worden vast gesteld. Algemeene Synodale Gommissie der Ned.-Herv. Kerk. Het huishoudelijk reglement van den Raad van Beheer voor de predikanlstrakte- menten, waarin sinds de vergadering der Synode ernstige wijziging was gebracht, werd goedgekeurd. De Nederlandsche vcreeniging tot be scherming van dieren heeft verzocht, te be vorderen dat op de Agenda der classikale vergaderingen in 1925 de vraag komt: „Wat kan onze kerk doen in het belang van de bescherming van het dier?" De synodale commissie vindt echter geen termen aan dat verzoek te voldoen. Nadat verschillende punten waren afge daan, werden lot leden der Spoedeommissie herbenoemd de heeren G. E. M.' Picard en H. Veenman; tot hun secundi de heeren dr. Callenbach en mr. Schoch. Tot gecommitteerden voor het toezicht op de admmislratie van quaestor-generaal wer den herbenoemd de heeren Picard en mr. Schoch; tot hun secundi de heeren dr. Cal lenbach en Veenman. Na de rondvraag werd de najaarsvergade ring der Alg. Synodale Commissie gesloten. Tuberculose-beslrijdicg. Onder voorzitterschap van mr. L. N. Roo- denburg heeft te Utrecht een vergadering van hel bestuur der Nederlandsche Centrale Vereeniging tot bestrijding van de tubercu lose plaats gehad. De besprekingen waren in hoofdzaak gewijd aan de vraag, op welke wijze meer samenwerking tusschen de rijks inspectie voor de tuberculosebestrijding en de Vereeniging kan worden verkregen. Met groote voldoening deed de voorzitter mededeeling van de belangrijke gift, die de vereeniging heeft ontvangen uit de opbrengst van de weldadigheidspostzegels, in Decem ber 1928 en Januari 1924 verkocht. Dit be drag (f 4000) stelde de vereeniging in staat, verschillende plannen uit te voeren, die an ders tot de vrome wenschen zouden blijven behooren. Van gedachten werd gewisseld over de mogelijkheid de kolonieverpleging in den lande, meer dan tot nog toe het geval is, dienstbaar le maken aan het met tubercu lose bedreigde kind. Gepoogd zal worden, met vereenigingen die zich met de uitzen ding van kinderen bezig houden, meer voe ling le krijgen. Op voorstel van de Provinciale Drentsche Vereeniging zal worden nagegaan of de te genwoordige wijze van het verdeelen van de rijkssubsidie voor de tuberculose-bestrijding wel de meest juiste is, en of er bij de regee ring moet worden aangedrongen op een be tere verdeeling Ook werd nog besloten, instemming te beluigen met het request van eenige ver eenigingen aan de Tweede Kamer legen de voorgenomen belangrijke vermindering van den post op de Slaatsbegrooting voor uit zending van kinderen naar gezinnen en ko lonie-huizen De Koningin-Moeder heeft ter gelegen heid van het eeuwfeest der Zuid-Holland- sche Maatschappij tot redding van schip breukelingen het volgende telegram aan het bestuur van deze maatschappij gezon den Ik stel er prijs op, bij het herdenken van het honderdjarige bestaan van uwe Maat schappij haar hartelijk geluk te wenschen, dat zij het voorrecht heeft, na een eeuw met groote voldoening terug te zien op haar nuttig en zegenrijk werk. Met haar houd ik in eere de nagedachtenis van do velen, u.c dikwijls met achterlating van vrouw en kinderen bij hun heldenwerk zijn omgeko men. cn herdenk ik dankbaar de heldenda den van de dappere zeelui, die niet ge schroomd hebben, bij hun reddingswerk hun leven te wagen. Bij Kon. besluit is benoemd tot rech ter in de rechtbank te 's-Hcrtogenbosch mr. dr. C. Heyman, rechter-plaatsvervanger in de rechtbank te 's-Gravenhage tot idem to Dordrecht rar. J Bentfort van Valkenburg, thans subst.-grifier bij de rechtbank te Rot terdam is benoemd tot notaris to St.-Anna Parochie, gemeente de Bildt, R. Timmer, cand.-notaris to Bussum tot notaris te Am sterdam J A. Houtzager, cand.-notaris te Haarlemis op verzoek eervol ontslagen mr. J. S. Loke, als presidentplaatsvcrvan- gor van den Krijgsraad voor de Landmacht to 's HertogenboscV Te Bussum is in den ouderdom van 75 jaar overleden da. O. D. Eerdmang, cm.- pred. bij de Geref. Kerk te Boskoop. Ach tereenvolgens diende hij de kerken te 01- dehove, Wanswerd, Ierseke en van 1896 1916 to Boskoop. Na langdurige ongesteldheid was mej. v. Dorp gistermiddag weder in de vergade ring der Tweede Kamer aanwezig Het concept-program, dat door de com missie is ontworpen, waarop de Chr. Soc. Partij, de Chr. Dein. Partij en de Chr. Volks partij federatief zouden optreden, is, naar de Stand, meldt, als volgt samengesteld: 1. Afschaffing van de Eertse Kamer en invoering van het Volksreferendum; 2. Be vordering van de internationale samenwer king; verplichte arbitrage bij internationale geschillen; 3. Nationale ontwapening: poti- tieleger, 4. Organisatie van hel bedrijfs leven, regeling van de medezeggenschap. Regeling van de rechtspositie van hel Over heidspersoneel. Herstel van het aan het Overheids- en semi-Overheidspersoneel ge pleegd onrecht. Handhaving van den acht uren-dag; 5 Weder-invoering van het 7de leerjaar en wegneming van de onderwijs- verslechteringen; 6. Regeling van de finan- cieele verhouding tusschen rijk en gemeente. In een dezer dagen gehouden vergade ring van fabrikanten van gecondenseerde melk is, naar het „Ned. Weekbl voor Zui velbereiding en -handel" meldt, gepoogd de fabrikanten te bewegen één lijn te trek ken bij het vaststellen van den verkoopsprijs en de verplichting op zich te nemen, mede te werken aan een geregelden uitvoer naar Engeland, om te voorkomen, dat die markt overvoerd wordt. Regeling van den uitvoer is noodig, omdat het dezen zomer is voor gekomen, dat er weken achtereen gemiddeld 112.000 kisten gecondenseerde gesuikerde OTidermelk op de Engelschc markt kwamen, terwijl het. wekelijksch gebruik slechte 71 000 kisten bedraagt. De bedoeling is nu den uitvoer zoodanig te regelen, dat het aantal te exporteeren kisten pondsponds gewijs over de fabrieken wordt verdeeld Bij de kleine fabrieken be'staat 'echter voor een en ander niet veel animo. In de te Amsterdam gehouden ver gadering van aandeelhouders van de Al gemeene Centrale Bankvereeniging voor den Middenstand, die ook in Leiden vertegen woordigd is, is de behandeling van de statutenwijziging voortgezet, wijl in de vorige vergadering niet voldoende kapitaal vertegenwoordigd was. Thans waren aan wezig 47 personen, vertegenwoordigend f 183.500 kapitaal, uitbrengend 143 stem men. De statutenwijziging werd met alge meene stemmen goedgekeurd Gistermiddag werd namens een aan tal Nederlandsche industrieën, welke door den heer Ch. Benoisl, gezant van Frankrijk, le 's-Gravenhage, lijdens zijn verblijf in Nederland bezocht zijn geworden, een album met foto's aangeboden als blijk van waar deering voor heigeen de heer Benoist ter bevordering van de Fransch-Nederlandsehe handelsbetrekkingen heeft gedaan. De aanbieding had plaats in het gebouw der Fransche legatie door een deputatie van den Raad van Beheer der Nederlandsche Jaarbeurs, beslaande uit dr J G. Konings berger, W. Graadt van Roggen en J H. Mulder. De gezant, die vergezeld was door den heer George Glaser, handelsatlaché der Fransche legatie, toonde zich zeer getroffen door dit blijk van sympathie en sprak de hoop uit, dal de handelsbetrekkingen tus schen Nederland en Frankrijk, die in den laatsten lijd in belangrijke mate waren toe genomen, zich mochten blijven ontwikkelen tot heil van beide naties. Het album, in leeren band gebonden, bevat, behalve de opdracht, een 70 foto's van fabrieken, werven, Limburgsche mijnen, kweekerijen, enz. In voorbereiding is een algemeene maatregel van bestuur ten aanzien van den arbeidsduur van verplegend personeel. De maximumwerktijd 'zal 55 uur zijn. De minister van koloniën maakt be kend, dat het percentage, hetwelk wordt in gehouden van de bedragen, welke door tue- schenkomst van zijn departement worden gedelegeerd aan hier te lande woonachtige gezinsleden of crediteuren van in Nederl.- lndië vertoevende ambtenaren, officieren of gepensionneerden, met ingang van 1 Decem ber wordt teruggebracht van 4 op 31/». De datum van overplaatsing naar Kampen van de le school voor verlofsoffi- ciefen te Amersfoort zou eerst zijn 1 Ja nuari. Toen is dat weer in 't onzekere ge trokken, ja zelfs de overplaatsing er van. De waarheid in deze is, dat, bij sanctie der overplaatsing ook door de Eersto Kamer, begin Januari een luitenant met drie ser geanten naar Kampen vertrekt om alles in gereedheid te brengen. Is dat zoover, dan gaat dc school over. Du gewestelijke vergaderingen van de Nederlandsche vereeniging van spoor- en trampersoneel, den Bond van athbtenaren van dc Ncderlandsclip Spoorwegen en den Neutralen bond van spoorwegpersoneel in zake bestrijding van de duurle zullen gehou den worden op 26 dezer le Amsterdam. Til burg en Zwolle, op 28 dezer le Utrecht, op 3 December te Rotterdam De Vereeniging van Landbouwers, ge vestigd te Leeuwarden, heeft, naar de „Leeuw. Crt." meldt, het volgende verzoek schrift aan de Eerste Kamer gezonden: De vcreeniging, ens., besprekende dc bij de Stalen-Generaal in behandeling zijnde Tariefwet; verwachtende, dal bij aanneming van djt wetsvoorstel het indexcijfer zal stij gen, wal over de geheele linie loonsverhoo- ging en gevolge zal hebben; overwegende dal deze loonsverhooging voor den land bouw zeer drukkend za lzïjndaar immers deze tak van productie op de wereldmarkt moet kunnen concurreeren; vreezende, dat de omliggende groote rijken revanchemidde len'zullen beramen, waardoor hel ernstige vermoeden wordt gewettigd, dat bovenge noemde Tariefwet financieel nadeel zal brengen; verzoekt het daarheen le leiden, dat deze Tariefwet niet tot wel wordt ver heven. Blijkens een kennisgeving van den com missaris der Koningin in Drente bestaat het voornemen, in het tijdvak tusschen 15 December en 15 Februari bij besloten wa ter de scheepvaart op de rijkskanalen in die provincie te verbieden, zoodra de be langen van de kanaalwerken en het ver keer over de ijsbanen dit zullen vereischen en het belang van het scheepvaartverkeer tc boven-zullen gaan.. Overtreding van dat verbod is strafbaar gesteld met een geld boete van ten hoogste f75- Het bestuur van de .Zuid-Hollands:he Maatschappij tot Redding van Schipbreu kelingen, heeft gis leren op den herdenkings dag van het honderdjarig bsstaan der maat schappij, receptie gehouden in het club gebouw van de Kon Ned. Roei- eu Zeil- vereeniging „De Maas", te Rotterdam. Zee velen kwamen den voorzitter, den heer J. Seis en zijn medebestuursled ti daar complimenteeren. In besloten kring heeft het bestuur zijn voorzitter, den heer Jan Seis, de gouden medaille der maatschappij aangeboden, als een bewijs van erkentelijkheid, dat hij sinds 1896, als lid van het bestuur, zijn krachten aan de maatschappij gewrjd heeft. Vele waren de schriftelijke en telegrafische ge- lukwenschcn, die op d°zen dag inkw men De Eenige reederijen hadden bloemstukken ge zonden. De3 avonds werd aan boord van de „In- sulinde" van den Rotterdarasehen Ltoyd een feestmaal gegeven, dat werd gepresideerd door Prins Hendrik. Te Den Helder i3 bericht ontvangen, dat H.M.'s „Tromp" op weg is naar Gibral tar wegens averij, welke aldaar zal worden hersteld. RECLAME. CREMATIE, AUTO-TRANSPORT OPGERICHT 1871 AALMARKT 16 TELEE. 861 7797 Alphen. De agent van politie D. van Donk alhier verzocht onlangs om eervol ontslag als zoodanig. Thans is hij echter op zijn besluit teruggekomen en verzocht hij het verzoek als niet gedaan te beschouwen. Bodegraven. Naar we verenraen zal het brugje op het Jaagpad verdwijnen, ter wijl de mogelijkheid bestaat dat de sloot lusschen Wilhelminastraat en Jaagpad ach ter de Brugstraat zal gedempt worden. Door de politie werd een bedelaar ge arresteerd die in beschonken toestand ver keerde. De man werd voorlbopig vastgehou den, daar het bleek dat hij een valse hen naam opgaf. De onlangs weer opgerichte Chr. kin- derzangverceniging schijnt thans weer te bloeien. Ze telt nu reeds meer dan 60 leden. Directeur is de heer II. WarAaar. Donderdagavond sprak voor de Chr. Oranjevereeniging de heer P. Maaskant, hoofd der Mulo-school, over „Willem Lode- wijk". In een breed opgezette rede toekende hij dezen talentvollen vorst als den vader van zijn volk, den grooten steun van Mau- rils en den vertrouwden Calvinist, die in vele schoone deugden boven allen uitblonk en alles voor zijn tweede vaderland veil had. Voor deze mooie rede was groote be langstelling. Ieder was hoogst voldaan. Tot bestuursleden der vereeniging werden gekozen dc heeren G. de Bruijn en A. Gründ- mann. Voorzitter der vereeniging is de heer P. M. Smit Burger 1. stand. Gehuwd: T. P. Konsl 29 j. en II. M. Lcliveld 29 j. Geboren- Jan Jacobus Z. v. W. de Koning en M. J. Bosman. Johannes, Z. v. A. v. d. Berg en J. Koning. Overleden- Adriana Groeneveld, wede. v. A. B Tli. ten Brinke 81 j. (wonende le Bar- wouds waarder). Kerk el. bericht, voor Zondag. Geref Kerk: voorm. 9'/* uur en nam. C uur ds. Joh. Dam. Ned. Ilerv. Kerk: voorm. 97» uur ds. G. A. Poll, nam. 6 uur de heer Muller. Evangelisatie: voorm. 9V» en nam. 6 u. preeklezen. Boskoop. De heer P. U. van Eijk, can- didaat alhier, heeft het beroep naar de Ger. Kerk tc Delft (als 2de miss. pred. voor Solo) aangenomen. Woubrugge. Woensdag werd onze voormalige plaatsgenoot, de heer C W. Luyendijk, te Ameide, op het stadhuis ge ïnstalleerd en door de wethouders hartelijk toegesproken. Een commissie uit de burgerij wachtte jiem op aan de grens der gemeente. Ook te Tienhoven was de ontvangst boven verwachting. De beide muziekkorpsen en de beide zangvereenigingen verleenden hun mede werking. In ruim 24 jaren had zoo'n feest dag bij een installatie niet plaats gehad. Een stokje dorpshistoiie. Een historisch verhaal te ©even van. den weg, diie ons dorp met den Rijn verbindt., onder gemeente Alphen aan dien Rijn, en welke met do bouwwerken van de firma Bos e. a. tegenwoordig (ielkens in de Raads vergaderingen ter sprake Icomt, is het doel van dut schrijven. Wij, Woubrugge<rs, noemen dait gebaande pad „Smolen aars weg"de Raad van Al phen meende hel „Woubrugscheweg" tie moeten noemen. Historisch is die naam niet. In de oudste stukken wordt deze weg „de nieuwe Uytweg" genoemd. Vóór het jaar 1738, had ons dorp maar één rijweg naar den Rijn, welke oost- waarsch van hier, liep langs de „Van Wou- deslaam' en Heeren weg liet veonen Ln den polder „Vierambacht" raakte ten eindie, de landerijen lagen na het uilmalen van het water in 1742 ongeveer 8 meter lager dan genoemde wogen, de Van Wouderlaan liep van hier recht op het thans opgerichton monument en de hardsteenen bank aa-n. (1) Geen wonder dait men hier, na het uit- vecnen, utlzag naar een kortere verbinding o. m. naar Leiden. Langs d-en oostelijken oever van de Klei- manswelering onder Oudshoorn, lagen de landerijen van gebroeders Van Leeuwen, Van Kalckhoven, Abshoven en Van Oost- rum, a'lsmede het eTf, waarop de kalkovens van Leliveld stonden-, op een deel van dit erf kwam later de ascli9duuir van Ouds hoorn. De landmeter Bolslra had een ..Fygura- tieve Kaert" gemaakt „van de te maken weg." Den 29sben April 1738 kocht het Am- bachtsbesluur van Woubrugge van genoem de eigenaren zoo veel land, als voor den weg noodig was. Den 11 en Januari 1736 verleenden de Stalen van Holland octrooi -ot het leggen van den nieuwen Uvlweg en 14 Jund 1738 verleende Rijnland consent Genoemde Boistra, de landmeter, die den polder,.Vierambacht" inkavelde. was ook de man, die dezen weg technisch behamielde. Den lOen Dec. 1740 schreef hij: „verklaare ik ondergeschreven ord-inaris land meet er (1) In 1745 werd „de Van Woudeslaan en Heerenweg uilgeveend door de pachters J. van Hees, G. Overpplt en gebroeders Van der Linden. Juist 100 jaren was men bezig geweest met het uilvmen van dien polder.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5