No. 19848 LEIOSCH DAGBLAD, Vrijdag 21 November Vierde Blad. Anno 1924. IJiTONZE STAATSMACHINE. LAND- EN TUINBOUW. RECHTZAKEN. VRAGENRUBRIEK. Uitvoering van art. 90, laatste ltd, der Grondwet. Dat opschrift kot weieens afschrikken. Wjj sullen daarom allereerst in herinnering brengen, dat art. 80 der Grondwet de scha deloosstelling regelt van de leden der Tweede Kamer. Men weet, dat deze bepaald is op op f5000. Bovendien wordt aan aftredende leden een pensioen In uitzicht gesteld van f150 voor elk jaar, dat zij voor of na de totstandkoming van deze bepaling lid der Kamer waren, tot een maximum van f3000. Bet derde lid van het artikel, waarvan in het opschuft sprake is, luidt: „Aan weduwen en weezen van Kamer leden of gewezen Kamerleden wordt pen sioen verleend volgens regels door de wet te stellen." waarbij nog in aanmerking moet worden gc-romen Artikel XII der Additioneele Ar.i- kelcn, dat luidt: De in het laatste lid van art. 80 der Grondwet bedoelde wet kan geen weeien verzekeren aan weduwen en weezen van gewezen Kamerleden, die vóór 1 Januari 1921 afgetreden of overleden zjjn Daaruit volgt dus al, dat het pensioen voor de Kamerleden zelf zonder eenige beperking, dan alleen wat betreft den duur van hun lidmaatschap wordt verleend en dus ook zonder dat een bjjdrage voor dat pensioen van hen gevorderd wordt. liet wetje, dat uitvoering moet geven aan het laatste lid van art. 90 en dat dus regelen moet stellen voor het wedu.ven- en weezenpensioen stelt te dien aanzien wel regelen. Wg, laten enkele daarvan hier volgen. De weduwe heeft geen recht op pensioen, als het huwelijk is gesloten nadat de over ledene of afgetredenë den leeftijd van GO jaar had bereikt of nadat hg was afgetreden- Op weezenpensioen hebben aanspraak: lo. de minderjarige wettige of gewettigde kin deren van eeu Kamerlid, die als Kamerlid overlijdt, mits zij niet geboren zijn uit eeu huwelijk, dat de vader na zijn 60e jaar sloot of na het bereiken van het 60e jaar vau den vader gewettigd zijn; 2o. de min derjarige wettige of gewettigde kinderen van de vrouw, die als Kamerlid overlijdt; 3o. de overeenkomstige kinderen van een overleden gewezen mannelijk Kamerlid, die na het inwerkingtreden van de wet is af getreden, mits zjj niet geboren zijn uit een huwelijk, dat de vader sloot na zijn altreding of na het bereiken van den leeftijd van 60 jaar; 4o. kinderen van een overleden gewezen vrouwelijk Kamerlid, die na het inwerkingtreden van de wet is afgetreden, m.ts het huwelijk der moeder niet gesloten is na haar aftreden. Het pensioen der weduwen bedraagt de helft van het peasioen, dat haar man zou hebben genoten, als hij niet gestorven, maar als Kamerlid was afgetreden. Het pensioen der halve weezen bedraagt één tiende, dat der volle weezen één vijfde van het pensioen, dat de vader of moeder zou hebben ge noten, als hij of zij niet gestorven maar afgetreden waren. Dat zelfde geldt voor do weduwen en weezen van eeu overleden gewezen Kamerlid. Het weduwen- en weezmpensioeu samen overtreft nooit het pensioen, dat het over leden Kamerlid genoot of zou hebben ge noten. Het weezenpensioen van één tiende wordt op één vjjfdo gebracht, als het weduwen- pensioen is geëindigd (b.v. door huwelijk) of als het niet mag worden genoten. Het weduwenpensioen eindigt bij het aan gaan van een volgend huwelijk. Wordt dat tweede huwelijk ontbonden, dan kan de viouw wederopvatting van haar pensioen aanvragen; indien haar door een volgend huwelijk ook pensic.cn toekomt, blijft het hoogste der pensioenen gelden. oor de p.nsiocneo van haar weduwen en weezen betalen de Kamerleden jaarlijks aan het Rgk een bijdrage van 3 procent van de hun toegekende schadeloosstolling. Hen moet dus aannemen, dat de onge- hawden evenzeer die 3 procent van bun schadeloosstelling 2ien inhouden als de ge huwden, ook ai zouden zij nooit weduwen c.i weezen nalaten Dit het bovenaangehaalde artikel XII van de Additioneele Artikelen blijkt al, dat deze regeling ook van toepassing mag worden Haard op weduwen en weezen van Ka uw rieden, die vóór het in-werkingtreden Tan dei: wet, maar na 31 Dec. 1920 zgn af getreden of overleden of beide. la de Memorie van Toelichting wijst de Mluister cr meer dan eens op, dat do Ka- mcrledcn geen ambtenaren zgn. Dat is een o. l.mg, waaraan niemand twijfelt, al heeft dan nok de laatste Grondwetsherziening icc: de nieuwe redactie van art. 90 het verschil tusschen ambtenaren en Kamer leden wat verdoezeld. De Kamerleden zgn echter in gunstiger verhouding: hun schade loosstelling is, zonder Grondwetsherziening, niet voor vermindering vatbaar; zg hebben aa 20-jarigen dienst recht op het hoogste pensioen (f3000): zg betalen voor dat pen sioen geen premie: de Grondwet waarborgt hun een premievrjj pensioen. Di9 bepalingen hebben wel in sommige kringen tot opmerkingen aanleiding gegeven, en al is het Kamerlid geen ambtenaar in den gewonen zin, het Kamerlidmaatschap heeft toch in menig opzicht den aard ge kregen van een betrekking, een vak. Nu staat men weer voor een zeer goed gunstige beschikking, die, merkwaardig ge noeg, eerst kracht van wet krggt, als de Kamer haar goedkeurt. In ons constituti oneel stelsel is dat moeiljjk te veranderen, maai het is wel wat in strijd met bepalingen volgens welke een lid van bgv. een ge meenteraad niet mag meestemmen, als zjjn eigen belang er bij betrokken is. Voor het pensioen van weduwen en weezen tal 3 pet. van de schadeloostelling moeten worden gestort, dus 11.60 per jaar. In 't geheel zal dus per jaar 115.000 in de schatkist vloefsn, aangenomen, dat, wanneer een lid het geheele jaar absent is en dus, volgens art, 90 geen schadeloosstelling ontvangt, hg toch de f150 most offeren en dit jaar wel meetelt voor zijn dienst jaren. Het wetsontwerp zwijgt hierover. Het pensioen der weduwe zal bedragen de helft van het pensioen, waarop net Kamerlid aanspraak heeft, had of zou heb ben, en varieert dus tusschea f75 en f 1500. Eerst, wannser er 10 weduwen zijn van Kamerleden met 20-jarigen dienst, js de geheele f 15.000 noodig. Er zullen' dus wel jaren zijn, dat de Staat er wat aan verdient, ondanks de lage premie. Do Staat! want terecht herhaalt de Minister, dat Ka merleden geen ambtenaren zijn en dus niets uitslaande hebben als zoodanig met het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren. Er is niet lang geleden een balletje opgeworpen, dat de Kamerleden uit eigen beweging 10 proc. van hun schadeloosstel ling zouden terugstorten in 's-Rgks kas. Sommigen doen dat; anderen hebben ge weigerd o.a. omdat die „sommigen" het deden, zonder overleg met hen te plegen; ook een argument! Wij zouden nu twee vragen willen doen. Ten eerste of de weigerende Kamerleden niet gevoelen, dat de gunstige bepalingen, die voor hen geiden, een ergernis kunnen zl;,m voor ambtenaren, die wegens de benarde omstandigheden, hun inkomen zien vermin deren. Ten tweede: of het niet op den weg der regeering had gelegen om in dit bij zonder geval een bgdrage voor weduwen- en weezenpensioen voor te stellen van 10 proc. Er zou dan fierh.id van de Kamer leden uit gesproken hebben, als dat voor stel zonder discussie met algemeene stemmen was aangenomen. Zou niet een der Kamer leder. een araendement willen voorstellen om te doen wat de Regeering verzuimde, en de Kamér in de gelegenheid stellen om een mooi gebaar te maken? Bloeiende planten in den winter. Hoewel het aantal bloeiende planten, ge schikt om in den winter in dc huiskamer te kweeken, vrij groot is* is er een betrekke lijk klein aantal, hetwelkc zich in een grooe populairiteit mag verheugen. Behalve de Clivia en de Cyclamen, welke we in ons vo rig artikel uitvoerig beschreven, behoort zeker de Aaronskelk tot deze meest voor komende. Dit gewas, in den tuinbouwwereld alge meen bekend als Calla (Richardia) aethio- pica, is afkomstig van Kaap de Goede Hoop en kan eigenlijk worden gerekend tot de mocrasplanten. Dit wijst er reeds op dat de Aaronskelk veel van water houdt, en tijdens de groei- en bloeiperiode hieraan nooit ge brek mag lijden. De bladeren zijn pijlvormig flink gesteeld, terwijl de bloemen op flinke stelen zich boven de bladeren verheffen. De bloeitijd valt, wanneer de plant in pot in huis wordt gekweekt, in de wintermaan den. Men houde haar vooral niet te warm Bij open winterweer kan de Calla voor een raam geplaatst in een ongekookt of zeer matig verwarmd vertrek. Kachel warmte ver oorzaakt lang gerekte bladeren en slappe blomstelen en is ook oorzaak van het optre den van bladluis. Bij invallende vorst zette m*n de plant na tuurlijk zóó, dat van bevriezen geen 6prakc kan zijn. Een mengsel van oude mestaarde, kleigrond en scherpzand is voor dit gewas aan te raden. Tijdens den winter geve men geregeld water, terwijl ééns per week dc bladeren worden afgesponsd en afgesnoeid. Zoodra de bloemen voor den dag komen, gc-eft men ééns per week dunne koemsst. terwijl de plant een plaatsje krijgt voor 't raam, zooveel mogelijk in 't licht. Af en toe omdraaien is aan te raden om een een zijdige ontwikkeling te voorkomen. Na den bloei houdt men de planten droger terwijl de bloemen worden uitgesneden Eind Mei, begin Juni kan dit gewas een plaatsje in den tuin krijgen. Ze kan in den vollen grond geplaatst, dus uit den pot. De mogelijk/ aanzittende zij scheuten worden daarbij afgenomen cn als afzonderlijke jonge planten voortgekweekt. In de eerste weken zal de plant zich weinig ontwikkelen, niet zelden zullen de nog aanzittende bladeren verbleeken De plant vraagt een goed be werkte, met mest vermengde, vochtige bo dem. In Augustus begint bet blad zich flink te ontwikkelen cn in September, wanneer het tijd is van oppotten, is het meestal flink gevormd, mooi donkergroen In bovenge noemd grondmengsel stevig opgepot zal de Richardia een paar weken buiten blijven en daarna op een lichte, koele plaats binnen gezet spoedig doorgroeien en gedurende don winter bloeien. We willen deze gelegenheid gebruiken nogmaals te schrijven over de Azalea indica_ een van de meest gewilde kamerplanten, welke aanstonds weer in de mooiste kleuren voor de ramen van de bloemenwinkels zul len prijken. Heel veel worden deze sehoone potplanten gekozen als verjaarsgeschenk en 't behoeft geen betoog dat de gelukkige be zitter(ster) zal trachten zoo lang mogelijk van de bloei te profiteeren. Behalve dat wil men natuurlijk probeeren de plant voort te kweeken om haar een volgend jaar weer in bloei te hebben. Niet zelden vallen de blaadjes af in huis; als oorzaak hiervan gel den soms meerdere redenen. Droge, warme kamerlucht doet thrips en spint optreden. Dit ongedierte is uiterst klein en is alleen bij zeer goede waarneming zichtbaai*. De planten moeten dan ook zoo koel mogelijk staan, vorstvrij natuurlijk maar desnoods ongestookt. 's Avonds geeft men de Azalea een plaatsje in een frissche kamer, waar ze 's nachts blijft staan. Vooral dient voor gas licht te worden gewaakt. Het afvallen van de blaadjes is tevens een gevolg van het niet voldoende doorworteld zijn van de potkluiten. Dit laatste is het geval, wanneer de planten kort voor het in bloei trekken in den pot zijn gezet. Dit laatste kan men bij aankoop moeilijk zien. Bloeiende Aza lea's krijgen dagelijks water, hetwelk niet heel koud mag zijn, terwijl de bladeren met een heel fijn spuitje nat worden gemaakt. Na den bloei zet men de planten gohcel koe!, liefst onseslookt, en verwijdert de bloemres- ten, ook de bloemsteeltjes met de vruchtjes. Aan de planten behoeft weinig gesnoeid. Tot half of eind Mei houdt men ze binnen en zet haar daarna in den tuin op een zonnig plekje. Men kan de Azalea nu uit den pot in den vooraf gemesten tuingrond plaatsen of wel de plant in pot houden en met den pot in den grond graven. In dit laatste geval dient nieuwe grond gegeven by het naar buiten brengen. Een geschikt grondmengsel betrekt men bij d;*n bloemist of late hem de plant verpotten. Het voor naamste, waarop men dan verder heeft te letten, is of ae plant voldoende vochtig wordt gehouden. In pot staande, moet iederen dag gegoten en minstens twee maal per dag gesproeid over de bladeren. Gaan de bladeren slap hangen, dan zal droogte daar van de oorzaak zijn en is het meestal noodig de plant zoo lang in een emmer water te plaatsen, dat er geen luchtbellen mier op stijgen, Vanaf half Augustus is ééns per week een weinig dunne koegier geven van groot belang. Half September worden de planten opgepot en blyven nog een veertien dagen buiten staan op den grond. Geregeld gieten blyft niet achterwege. Begin Oc'.o!:er binnen gebracht komt de plant koel te te staan en in 't licht. Brandt de kachel, dan zoo ver mogelyk daar vandaan. Al naar de soort zullen de knoppen vroeger of later gaan zwellen. Men zet de plant dan in een verwarmd vertrek en giet en spuit dageljjks met lauw water. By het „kamer doen" de plant in* een ander ver trek plaatsen. Stof is een eerst? aanleiding voor 't optreden van ongedierte. J. S. Vraag. Eenigen tijd geleden is in de stadsgehoorzaal een bloemententoonstelling gehouden, waar als byzonderheii een plant prykte, welke ongeveer 100 jaar oud werd ei maar éénmaal bloeide, om dairna af te sterven. Daar me de naam ontgaan is, zou ik dien gaarne weten. E N. te L. Antwoord. De naam van b doelde p!aul is Agave Americana, meestal genoemd d? „Honderdjarige Aloë". Dez^laatste betiteling heeft dit gewas te danken aan de om standigheid, da-t het veel gelijkt op de Aloë, tcrwyl velen rneene-n, dat tLz..1 plant pas op 100-jarigen leeftijd bloeit. De Agaves kunnen meerdere jaren oud zijn, soms 30 a 40 jaar vóór dat de bloemstengel te voor schijn komt, welke laat3te soms C M. hoog wordt en per jlag 30 h 40 cM. in lengte toeneemt. Na het ryp&n van de vruchten sterft de plant gewoonlyk, na echter eerst meerdere wortelscheuten te hebben gemaakt, welke kunnen worden voortgekweekt. Vraag. Wij hebben in de kamer een bladbegonia in pot staan, waarvan de bla deren reeds verdorren vóór ze volgroeid zijn. Wat kan hiervan oorzaak zgn? Mevr. d. O., te U Antwoord. Vermojdelyk hapert er iets aan de wortels. Laat u de plant eens door een bloemist verpotten. Mochten de wortels ziek zgn, geef dan de plant eenigen tijd bij een vakman om haar in een verwarmae kas weer aan den groei te krygeo. Vraag. Hoe heet het plantje, waarvan enkele blaadjes hierby gaan.' Welke is de beste behandeling in den winter? Waardoor verdorren enkele blaadjes? Mej. E. II, B., te L Antwoord. De naam van uw plant is Tradescantia, in dit geval i3 het een bont- bladige. Dit gewas groeit heel goed bin- ncshuis en vraagt geregeld water. Worden de stengels lang, dan gaan, vooral by gebrek aan voedsel, de oudere blaadjes dood. 't Besta doat men elk jaar nieuwe planten te kweeken door meerdere stekken te plaatsen in pot van 10 cM. middellijn. Vraag. Ik ben in 't bezit van plm. 200 vierk. M. tuin, waarop jaren achtereen bloemen zijn geteeld. 100 vierk. M. heo ik nu bestemd voor aardappelen, de andere 100 vierk. M. voor verschillende groenten. Welke kunstmest is hier 't meest aan te bevelen? Het is zwarte, vuehthoudende grond. Is stalmest ook noodzakelijk? J. J. H., Ie L. Antwoord. Mest het voor aardappelen bestemde gedeelte even vóór het spitten met 10 kilo patentkali en 8 kilo super fosfaat, welke meststoffen mede worden ondergespit. Strooi by het eggen of gelyk harken 2 kilo chilisalpeter en geef nog maals 1 kilo hiervan, wanneer de planten op de rij staan. Mest het voor groenten bestemde deel met stalmest en voeg daaraan toe 6 kilo superfosfaat en 4 kilo patent- kah, welke meae worden ondergewerkt. Geef 1 k 2 küo chifisalpeter, wanneer de groen- ten flink boven staan. Wissel eeu volgend jaar de beplanting en tevens de bemesting op beide gedeelten om. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Re- dactio onder motto „Tuinbouw". KANTONGERECHT TE LEIDEN. Er werden gisternaimddag voor het Kan tongerecht een 60-tal zaken behanck-ld. Mr. M. B. Vos fungeerde als Ambtenaar van hot O. M. H. v. d. V., baloker le Leiden, had moeten terecht slaan wegens hel 's morgens voor 10 uur leveren van versch ol opgebakken brood. Beklaagde was niet verschenen, doch de 17-jarige knecht Barth Verver, dse te halfnegen in den ochtend het brood reeds had bezorgd, bevestigde het verbaal, waar na de Ambt. f 5 subs. 5, dagen eischte. Dezelfde straf werd gevraagd tegen A. F. D, J. St., bakkersgezel, werkzaam bij den bakker Van der 11.. te Leiden. Deze erkende bet brood le circa lialfachf te hebben be zorgd bij dn depoühouder J. L. van dr-r Lin den in de Janvossensteag. Hij had gedacht dat hel oudbakken brood was. Hij had maar een greep gedaan uit het op de bank loggend brood, niet wetende dat er versch brood lus- sehen lag. Van der Linden constateerde dal hij er niet voor 10 uur van verkoeld had. Hierna kwam aan de orde een zaak van ergerlijke dierenmishandeling. II. v. d. W koopman le Leiden, had in Xoordwijkerhout met een kar gereden .waaronder drie hon den. Onder een stortregen had hij deze beesten buiten laten staan en nog wel zóó, dat een der dieren in een goot lag, waardoor aanhoudend het water stroomde. Het beest kon zich mol uit deze positie verlossen, omdat de andere twee druipnatte beesten tegen hem aanleunden. Het had zoo onge veer een uur geduurd toen gen particulier zich over de dieren ontfermde en de kar in een stal had gereden. Intusschen had de majoor van de veld- wacht, Eshuis, aldaar, proces-verbaal opge maakt. Beklaagde scheen het niet zoo erg le vin den. Hij was zeil ook doornat geregend, wanl hij was indien lijd heen en terug naar Noordwijk geloopen. De Ambtenaar die hierin een overtreding van art. 455 van de Strafwet zag. eischte 125 boele, subs. 25 dagen hechtenis, wat de koopman in geen maand verdient, naar hij 2iei. N. IC.. te Noordwijk en Arie v. d B. te Noordwijkerhout hadden zich in laatstge noemde gemeente aan strooperij schuldig gemaakt en waren deswege verbaliseerd door den majoor der veldwaeht Eshuis. N. K. had intusschen ook nog een valsclien naam opgegeven. De Kantonrechter wees er dien jongen Arie v. d. B., die al vaker voor dezie overtreding had terecht gestaan, dait stroapen een vorm van diefstal is, waar van deze vreemd opkeek. Tegen den eersten beklaagde werden twee geldboeten van f 10 gevraagd, subs, twee maal 10 dagen hechtenis, met verbeurdver klaring van hel geweer. Tegen den anderen beklaagde werd recidivi geëisebt f 20 subs. 20 dagen. Joh. J. W schipper te Rotterdam had va rende in Rijnlands boezemwater de vaart niet verminderd, hoewel een rood licht do aanwezigheid van een spoorbrug moest doen vermoeden. Nu had hij de brug aangevaren. P. van Eden, wegopzichtcr bij de Ned. Spoorwegen, verklaarde dat inderdaad de seinpaail bij de brug verlicht was. Beklaagde, die onbekend was met de vaart, zeide dat zijn reglement de bepaling bevat, dat het rood lioht o p de brug moet gegeven worden niet naast de brug. De Ambtenaar eisohte f 5 subs. 5 dagen. P. van W. en C. D. te Noordwijk, stonden terecht wegens strooperij. Zij iiadden een patrijs en een fazant dood gestagen en na tuurlijk daarna meegenomen. De Ambtenaar meende een strenge straf le moeten eischen, ook in verband met het wreede optreden en vroeg tegen ieder een boete van f 20, subs. 20 dagen. A. Dr., automobiclhandelaai', le Leiden, had op een tweewielig motorrijtuig gereden, zonder voorzien te zijn van een behoorlijk nummerbewijs. Hij bezat wel een nummer- bewijs, doch dat behoorde aan zijn broer, die ook een motorvoertuig berijdt. Eisali f 6 of 5 dagen. Dezelfde Dr. moest tevens terecht staan wegens te snel rijden met een auto, even eens in het Noordeinde. Beklaagde protes teerde logon het optreden der politie, die on mogelijk de juiste snelheid kan meten. Vol gens zijn eigen afstandsmeter reed hij niet te snel. De Ambtenaar hield zich echter aan de beëedigde verklaringen der politiebeamb ten en eischte ook in dit geval f 5 subs. 5 dagen. Tegen H W. v. d. Bchauffeur te Leiden weid wegens dezelfde overtreding twee maal f 5 subs, tweemaal 5 dagen geéisdht en tegen G. V., monteur te Leiden eveneens 15 subs. 5 dagen, evenals legen Herman W. ohaiulfeur alhier. J. v. d. V., monteur te Leiden, die voor lietzelfde feit terecht stond, kon aanneme lijk maken dat niet hij, maar een ander, aan wien hij les gaf, aan hel stuur had gezeten, zoodoende moest de Ambtenaar vrijspraak vragen. Amalia v. d. H,, te Wassenaar, had onder Voorschoten bij avond gereden op een rij wiel zonder dat dit voorzien was van een helder schijnend lioht. Beklaagde had een goede lantaren nl. een soort Berko. Nauwe lijks had deze zijn dienst geweigerd, zoo ver telde ze, ol de poklieman stoof als een dolle kal op haar af. Eisch f 3 of 3 dagen De mevrouw vroeg of zij er niet voor kon zitten. Hee! goed zei de Kantonrechter. Zij vroeg of ze dan haar kindje mocht mee nemen. Dat geloofde de Kantonrechter niet. Dc vrouw liep boos weg en het publiek lachte. De 18-jarige Cornelia Antonia K. te Lei den, slond - voor dez-oHde overtreding te recht. Haar licht was uitgewaaid. Eiseh 11 of 1 dag. P. J. v. L., koffiehuishouder, te Leiden, had in den nacht vam 24 op 25 October te 2.20 ongeveer, op den hoek van den Man- denmakerssleeg twee agenten beleedigd door ze o. a. na te roepen can uitdrukking, die blijkens mededeolingen nog al een gang bare beleediging tegen de politie le Leiden inhoudt. De Kantonrechter vroeg beklaagde waar om hij zoo laat op straat was. Hij sprak een vrouw, zeide hij, die om haar zoon zocht. Zat die bij u in heit café? vroeg de Kanton rechter. Dat kon wel eens zoo zijn, ant woordde beklaagde. De Ambtenaar vroeg f 5 of 5 dagen. De 35-jarige Arie v. d 0. uit Katwijk, had met een motorvaartuig in de gemeente War mond in Rijnlands boezemwater gevaren zonder een behoorlijk lioht op het vaartuig te hebben. Beklaagde zeide een recht geaard zee vaarder te zijn, maar daarmede veel nu niet te verdienen. Daarom was hij in dienst gekomen bij de Maatschappij „Padox" te Warmond. Men had hem nu opgedragen hout per motorschuit te vervoeren. Toen hij verbaliseerd werd was het een storm- aohtige nacht en het licht uitgegaan. De Ambtenaar vroeg nu slechts f 1 at 1 dag. M. v, E., schipper le Rijnsburg, had ou der de gemeente Warmond in de z.g. ..Groo- te Sloot" zonder vergunning van Rijnland gevaren. Eisch f 6 subs. 5 dagvn. J. C., melkknecht te Voorschoten, mocat terecht slaan wegens het rijden met een rij wiel langs de spoorbaan zonder vergunning van de Directie der Ned. Spoorwegen. Eerst zou voor hem optreden een gemachtigde, maar daarmede nam de Kantonrechter geen. genoegen. Toen kwam hij later zelf. Het ge val zat zoo. Hij Verkeerde met een meisje, d 18-jarige Johanna P., wier vader aan hel Spoor was en welks woning anders moei lijk is te bereiken dan langs den spoorbaan tenzij over Veur. Vader en moeder vonden de verkeering echter ook goed. liet is zoo'n rare tijd zeide de moeder. Ilct is beter dat de jongen bij het meisje komt, dan dtit het meisje de straat op gaal. De Ambtenaar maakte liet nogal schap pelijk met f 3 subs. 3 dagen te vragen. C. T., 21 jaar, te Leiden, had hij avond op een rijwiel gereden zonder licht. Eisch f 3 of 3 dagen. K. S., schipper te Leiden, had in de Leid- sclie trekvaart bij het Warmonderhek geva ren zonder vergunning van Rijnland. Eisch f 2 susb. 2 dagen. Uitspraak over twee weken. De Kantonrechter alhier heefl veroordeeld: wegens dronkenschap: J. L., J. M. L., G. C., A. H., zwervende, ieder tot f 3 of 3 d.we gens burengerucht: N. J. N. f 3 of 3 d.; K. J. Ph. B. f 1 of 1 d.; wegens overtr. der Trek honden wet: J. D. f 2 of 2 d.wegens overtr. van het Binnenaanvaringsregtoment: W. B. f3 of 3 d.; wegens overtr. van het Motor en Rijw.-Regl.: L. B. W. f2 of 2 d.; wegens overtr. der Pol.Verord. der gein. Leiden: M. C. van S. f 0.50 of 1 d.; A. S. S. 11 of 1 d.; J. D. f 2 of 2 d.. B. J. A. f 1 of 1 d.J. A. v. R. Oegstgeest f 3 of 3 d.; dezelfde f 1 of ld.; wegens loopen op verboden grond: C. M. te Katwijk aan Zee f 3 of 3 d.J. If. M., zwer vende; J. K. id.; J. v. d. G. id.; ieder lot f2 of 1 d.; wegens als getuige opgeroepen weg blijven: J. v. B. te Katwijk aan Zee, II. M. te Katwijk aan Zee, B. v. R. to Katwijk aan Zee, ieder lot f 1 of 1 d.wegens straatschen derij: Th. II., C, B. O., f 10 of 10 d,wegens als opkooper geen register bijhouden: V. v. F. hv. 11. J. v. A. 120 of 10 d.; wegens overtr. der Arb.-wot: P. P. Jr.; P. 11. Jzn. te Zoeter, woude, ieder tot 54 inaul f 1 of 54 maat 1 d.; C. G„ den Haag, 4 maal f 1 of 4 maal 1 d.; N. W. de E. te Noordwijk aan Zee f 1 of 1 d.; F. J ,S. f 2 of 2 d.; J. B. v. H. 8 maal f 2 of 8 maal 2 d.; J. H. G, f 2 of 1 d.wegens overtr, der Spoorwegwet: M. v. d. L. Haarlemmer meer f 1 of 1 d.; wegens ovortr. der Wapen- wel: A. D. f 2 of 2 d. i wegens overtr. der Mo tor- en Rijw.-wet: H. J. S. Hazerswoude f 3 of 3 d,wegens overtr. der VisscherijwetA. H. W.H. v. d. II.; L. Ch. C. V. te Leiderdorp ieder tot f 1 of 1 d.; wegens overtreding der Jachtwet: A. A. v. d. T. le Haarlem; C. E. v. d. B. te Noordwijkerhout, ieder tot f 5 of 5 d.T. N. te Noordwijk aan Zee 2 maat f 4 of 2 maal 4 d.; J. v. K. aldaar, 2 maal f2 of 2 maal 2 d.; wegens overtr. van het Motor- en Rijw.-Regl.: J. G. van 't W. te Noordwijk a. Zee 2 maal 13 of 2 maal 3 d.; J. A. van S. Den Haag, 2 maal f3 ol 2 maal 3 d.; G. J. A. J. te Enschedé f 5 of 5 d.; P. C. P. v. d. II, f 1 of 1 d.J. F. f 2 of 2 d.; S. II. v. D., A. H. M.W. F. V. P. ieder tot f 1 of 1 m. tucht school; F. D. v. d. B.; R, V.; F. G.; L. E. J. F. te Oegstgeest; I. K, te Voorschoten; C. J, H. te Voorschoten, P. H. te Nieuwe Wete ring; T. v. B. te Noordwijk aan Zee; P. F. te Noordwijkerhout, J. O. Den Haag, G, H. S. te Alkmaar, P. J. B. zwervende, ieder tot 13 of 3 d.J It. E. te Noordwijk aan Zee f 1 of 1 m. tuchtschoolA. T. te Voorschoten f 2 of 2 d.; wegens het opgeven van een valschcn naam: G. H. A. S, f 10 of 10 d.; wegens over treding der Pol.Verord. der gem. Leiden: J. G. v. N. f 1 of 1 m. tuchtsch.; J. M. f 0.50 of 1 d.; W. S. le Oegstgeest; M. v, N. te Aar- landerveen; J. A. V. ieder tot f 1 of 1 d.; K. de W.; C. v. d. Z. dezelfde; A. O.: J Ch. A. D. ieder lot 12 of 1 d.; A. H. hv. J. K„ C. v, d. C., ieder tot f 0.50 of 1 d.; A. H. B. Itosen- daal f 10 of 5 d.; wegens overtr. der Pol. Verord. der gem. Zocterwoudc: J. II. v. E. la Zoeterwoude 12 of 2 d.; wegens overtr. der Pol.-Verord. der gemeente Katwijk. W. v. B. te Katwijk aan Zee, J. v. R. aldaar, ieder tot f 3 of 3 d.. wegens dronkenschap: R. M.; J. P., C. S., R. M., J. T. v. V. te Gorinchem, E. de K„ te Voorburg, W. S. te Schagen, ieder tot 15 of 6 d.; wegens overtr. der Woning wet: J. W. M. v. d. B. te Hillegom f 5 of 5 d.; wegens overtr. der Jachtwet: J. G. K. ta Wassenaar f 10 of 5 d.wegens overtr. van het Motor- en Rijw-Regl. C. O. le Katwijk aan Zee f 1 of 1 m. tuchtschool; 1. V. f 3 of 3 d.; H. K. te Lisse; J. W. de W. te Amsterdam ieder tot f 1 of 1 m. tuchtschool; P. J. C. f 8 of 3 d.; W. B. f 2 of 1 m. tuchtschoolwegens overtr. der Pol. Verord. der gem. LeidenA, H. W. f 0.50 of 1 d N. v. E f 2 of 2 d J. G. A. 11. v. L.; J. S.; P. Z„ P. R. ieder tot f 1 of 1 d.; wegens overtr. der Pol.-Verord. der gem. SassenheirnM. K. f 2 of 1 m. tucht school; wegens dronkenschap: H L. te Nieuwkoop f 3 of 3 d.; J. F. H. te Bergen op Zoom f5 of 5 d.wegens loopen op verbo den grond: L. v. D. te Katwijk a. Zee f 3 of 3 d wegend overtr. der Arb.-wel: J. C. P. f 2 ol 2 d.; J. J. H. v. H. 2 maal f 2 of 2 maal 1 d.; W. A. K. f 3 of 3 d.; J. v. W. f 3 of 3d. P. W. 3 maal f3 of 3 maal 3 d.; I. W. C. 18 of 3 d.; wegens overlr. der Visscherijwet: W. P. f 3 of 3 d. Waar deze niet is vermeld, is de woon plaats Leiden. M. 8., te L. Uw aanslag is juist. In* vulbiljetten worden verstrekt aan personen met meer dan 2000 inkomen of met een vaat jaarlijka inkomen. O. r. O., te K. Uw aanslag is juist. Mej. J. K., te L. U bad op 1 Mei 1994 een nieuwe bron van inkomsten, waarvoor ten volle wordt aangesUgen.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 13