Wed. J. H. v. ROSSUM DU CHATTEL ZONEN UIT DF UITSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. Dinsdagmiddag isbijdefir- ra* Reesink, fce Zutfenr een autogeen-lasch- apparaafc, dat bevrorcu was, tijdens het verplaatsen uiteen gesprongen. De met bet vervoer belaste B. werd ongeveer 5 M. ver weggeslingerd en met een paar gebroken ribben, een verbrand gezicht en een groot gat in het hoofd in hoogst ernstigen toe stand naar het ziekenhuis vervoerd. Op last van den officier van justitie te Almelo is in De Lutte bij Olden- zaal gearresteerd en gevankelijk naar Al melo overgebracht de assuradeur J. W. uit Enschedé, wegens het plegen van een groot aantal verduisteringen en oplichterijen ten nadeele van verschillende personen. Gedurende de laatste dagen leeft te Enschedé de paardensmokkelarij v/eer op, hetgeen zijn oorzaak vindt in het feit, dat de prijzen in Duitschland aanmer kelijk hooger zijn dan hier te lande. De vo rige week werden weer een aantal dieren door grensbeambten in beslag genomen en in het openbaar verkocht. Te Zenderen had de zoon van den arbeider M., die voor z'n moedor een boodschap moest doen, onder weg een gul den ingeslikt. Men heeft hem te Almelo ge opereerd en daar het geldstuk uit den pseu- do-spaarpot gehaald. De jongen maakt het redelijk wel. D. uit Klimmen, ou c1-8 e c r e t a- ris van de Boerenleenbank aldaar, is ver dacht van verduistering van een aanzienlijk bedrag, aangehouden en naar het huis van bewaring te Maastricht overgebracht. Z ij: Wat zou j ij moeten begin nen als alle menschen in het zweet huns aanschijns hun brood moesten verdienen. Hij: Ik zou een zakdoeken winkel oprich ten. RECLAME. Haarlemmerstraat 82 en 101 „Wienerhans" Breestraat 32 Eau de Cologne d'Orsay fl. 0.39, fl. 0.71 en fl. 1.52 Ean de Coty fl. 1.51, fl. 2.01 cn fl. 5.05 Parfums Piver fl. 2.13 Luxe doozen Toiletzeep (3 stnks) vanaf 21 cent per doos. 9858 Alphen. Bij de gehouden aanbesteding van het verbouwen van huize Zoete Rust" van den heer B. C. Schouten, werd dit werk gegund aan den laagsten inschrijver A. J. J. v. Engelen, alhier, voor f 5245. Heb tim merwerk wordt uitgevoerd door Gebr. Vriesekoop alhier. Gisteren reed in do Btuggestraat al hier een paard en wagen tegen den groen- tenwagen vaü zekere H. De-ze kantelde en kwam in de étalageruit van den goudsmids winkel van den heer J. aldaar terecht, waardoor deze geheel verbrijzeld werd Dit is reeds de derde maal binnen 1$ jaar dat daar een nieuwe ruit moest worden ingezet. Leiderdorp. Onder voorzitterschap van den heer G. Los hield gisteravond de Anti revolutionaire Kiesvereeniging een leden vergadering in het gebouw Irene. Nadat was gezongen Psalm 84 van 3 en gelezen de Psalmen 127 en 128 opende de voorzitter do bijeenkomst met gebed en een toepasselijk openingswoord. De notulen der vorige verga dering werden hierna gelezen en goedge keurd. Tot afgevaardigden naar de algomee- ne vergadering van den Kamerkiesvereenï ging werden benoemd do heeren G. Groe nendijk en H. D. van Osnabrugge, omreden het zich laat aanzien, dat er met de komen de stembus nogal financieele offers zullen worden gevraagd, werd besloten om het volgende jaar tweemaal, ééns in het voorjaar en ééns in het najaar, de Contributie te hef fen. Na het afdoen van deze huishoudelijke zaken verkreeg de heer Zuidema van Leiden het woord, die een inleidende bespreking gaf over het Ontwerp-Stembusprogram van actie van de Antirev.-partij. Breedvoerig ontwikkelde spreker wat er door het tegen woordig ministerie was gedaan in het be lang van land en volk, inzonderheid de werk zaamheid van den minister van financiën om de financiën van den Staat in goede ba nen te leiden. Was alles niet tot stand ge komen zooals dit werd gewenscht, en wat ook. in aanmerking genomen, de verschil lende geestesstroomingen, moeilijk kan wor den verwezenlijkt, toch moet op den ingesla gen weg worden voortgegaan. Hiertoe wekte spreker zijn gehoor op, in dezo dagen wordt er wel eens te veel op de materieele dingen gelet, en worden de geestelijke op den ach tergrond geschovendoch zijn de eerste soms wel pijnlijk om te dragen, de tweede moeten steeds voorop staan. Nadat spreker, na het beëindigen zijner rede, verschillende vragen had beantwoord, werd dc vergadering door hem met dankge bed gesloten, waarna nog werd gezongen Psalm 86 vers 6. Roelofaiendsveen. Dinsdagavond gaf de nmaiekvereeniging „Door gunst verkre gen". van Nieuwe-Wetering een uitvoering in de zaal van den heer Bakker, alhier. Dat dieze vereeniging uitvoeringen geeft in de omliggende dorpen van de gemeente vindt haar oorzaak m het feit, dat zij jammer genoeg niet de beschikking heeft te Nieuwe-Wetering zelf over een goede zaal ▼oor tooneel- en muziekuitvoeringen. De vereeniging is hierdoor zeer noodlijdend, en tracht dierhalve langs dezen weg haar financiën weer in evenwicht ie brengen. Na hetgeen we te hooren kregen is dit ongemak nog meer be betreuren; alleen was het jammer, dat de zaal niet nog meer ge vuld was, dan nu het geval was. De mu zieknummers werden door deze nog jonge vereeniging keurig uitgevoerd, en verras send waren de snedue vorderingen, die de ■eden der vereeniging hadden gemaakt on der de bekwame leiding van hun directeur, den heer Van der Kaay uit Leiden. Vooral de nummers: Voix Romadnes, Catherine en Le Blagner (Marsch) werden onberispelijk gespeeld. De pauzes tusschen de verschillende num mers werden gevuld door het optreden van het in onze gemeente welbekende duo: van Ruiten en Van der Meer. Zij wisten het pu bliek gezellig bezig te houden. De tooneel- slukjes „De lastige klant" en „Sergeant en Recruut" vielen zeer in den smaak van het publiek, dat de spelers beloonde met lang durig en luid applaus. De heer J. van der Meer maakte zich verdienstelijk door mooie piano-begeleiding. We hopen, dait de muziekveiecniging „Door gunst verkregen" van Nieuwe-Wete ring ons hel volgend jaar weer met een uit voering zal komen verblijden, en dat zij dan zal kunnen optreden in een bot de uiterste hoeken gevulde zaal. Dinsdagavond werd in de Pancratius- zaal alhier d'e jaarvergadering gehouden van de tooneelclub SI. Pancratius alhier. De voorzitter, de heer Th. Wes9olman opende de vergadering met dien chrislelijken groet en met het uitspreken van een woord van welkom bot de aanwezigen, inzonder heid de beide kapelaans van deze parochie. De notulen werden hierna door den secreta ris gelezen en onveranderd goedgekeurd. Vervolgens bracht de secretaris een keu rig jaarverslag uit, waaruit bleek dat het aanbal leden in 19*23 was gestegen Lot 22. Er waren in het afgeloopen jaar 4 uitvoe ringen gegeven, welke uitvoeringen zeer in den smaak zijn gevallen bij het publiek en met veel succes werden gespeeld, fn het jaarverslag werd dank gebracht aan den pastoor voor zijn gegeven linanfcieelen steun aan de vereeniging, aan den heer J. van Berkel voor zijn moeite en zorgen, be steed bij het Lnstudeeren der stukken en aan den heer A. Hoogenbooin, die wegens zijn drukke werkzaamheden buiten de gemeente geen werkzaam aandeel meer kan hebben bij de opvoering van de tooneelstukkon. De v(*eeniging ziet hem dan ook neode heen gaan en verliest in hem een harer beste krachten. Bij het eindigen van het jaarver slag mocht de secretaris een applaus van de vergadering als dank voor zijn keurige weergave ontvangen. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat de ontvang sten hebben bedragetn f 695.23 en dc uitga ven f 665.50 alzoo een klein babig 9aldo van f 29.63. De voorzitter bracht den penning meester dank voor zijn accuraat beheer. Aan de orde was nu do verkiezing wegens periodieke aftreding van den voorzitter. Op voorstel van een der leden werd deze bij acclamatie herkozen. De voorzitter deed vervolgens mededeelin.g dat voor het a. s. seizoen zullen worden opgevoerd een drama in drie bedrijven getiteld „Zijn trots" en een blijspel in een bedrijf getiteld „Johans als rentenier", waarna tot rollénverdeeling werd overgegaan. Tn het drama zullen de hoofdrollen vervullen de heeren J. v. d. Meer, Th. Wesselmam, J. v. d. Meer en N. van Berkel. Het drama hoewel zeer moeilijk zal bij grondige studie weer een succes we zen voor de vereeniging. Van de rondvraag werd gebruikgemaakt door den geestelijk adviseuT der vereeniging. die de tooneelisr ten aanspoorde; vooral trouw ter repetitie te komen, ten eiinde zoodoende het succes te verzekeren. Na sluiting brachten de heeren nog eenige gezéllige uurtjes in de zaal door. Zwammerdam. De heer W. M. C. Regfc te Alpben schrijft aan de N. R. Crt. In bet belang van het Rijksbureau voor Monumentenzorg te Zwammerdam zijnde, trof ik daar in de Remontrantsche kerk op den kansel een ouden statenbijbel aan, een editio princeps, die, volgens bet daarin ge plaatste geslachtsregister, eenmaal het ge lukkig eigendom was van Ockeris Slinger- lant en zijn gade Jacoba Olshoovn. Op de sohutbladen van den bijbel heeft Ockeris het volgende aangeteekend ,,Anno 1665 den 5 Dccemb. op St. Niko- laas Avont des avonds ontrent tussen 4 en 6 uyren is alhier tot Rotterdam soo ongemee- nen hoogen waatervloet geweest alsoock heel Hollant door, soo dat dat weel dyeke syn doorgebroke en (ver)scheydc beeste dooh weynich mensche syn (ver)droncke. Het vloeydo wel 2 3 uyren langer als ordi- naris soodat het water soo hoogh gewassen is dat het by mensclio gedencke noyt soo hoogh is geweest, den dyck by 't sot Honin ge liep over doch brack niet door.1' ,,Anno 1682 dfeil 26 January is bet weder soo ongemeenenj hoogen watervloed geweest des savonts tusee 6 en 7 ueren, twater stonfc tot tegen den eersten dorpel aen het rondt vant Ojijff cn hebbe doen een teyko geslago in de styl van de Packhuysdeur by do Blau we steenen dorpel an de hoeck int huys daer. Ick nu woon genaamt (Ie Swarto Leeuw, twas op een maandach." ,,1697 op den 10 April synde den vierden paasdach woensdach, heeft men hier de ga- persbruch beginne af te breecken en donder- daachs den 11 dito de valbruch aft gebange en alles (ver)nieut en den 23 Mey savons heeft men daer weder over gegaen, synde donderdach voor pinexteren." RECLAME. Foster's Zalf verdrijft onuitstaanbare kwellingen van aambeien en gaat ontsteking tegen. Inderdaad een probaat geneesmiddel Per doos f 1.75, per tube f 1. 9845 Haarlemmermeer. Maandag had de timmerman \V. alhier het ongeluk met z'n hand in aanraking te komen met een in werking zijnde zaagmachine, met 't gevolg, dat een zijner vingers nagenoeg geheel word afgesneden. Geneeskundige hulp werd in geroepen. Op den Kruisweg sloegen twee paarden, bespannen voor een boerenwagen, op hol, doordien een der dieren schrok voor een passeerende auto. De voerman wist er in tijds af te springen en bekwam geen letsel. De paarden konden gelukkig spoedig tot staan worden gebracht, zoodat dit ongeluk nogal goed afliep. Dinsdagavond vergaderde in hotel ,,de landbouw" te hoofddorp de Haarlemmer- meersche Hoenderclub. O m kwam in be spreking liet voorstel tot het houden van een Pluimveetentoonstelling. Daartoe werd besloten ca' dé dagen, waarop de tentoon stelling zal plaats hebben, voorloopig be paald op 21, 22 en 23 Januari a.s. Tot lid van het R.-K Kerkbestuur te Vijfhuizen, w^rd in de plaats van den heer H. Meiman,i wien als zoodanig eervol ontslag werd verleend, benoemd de heer L. J. Cazander aldaar Naar wij vfrnemen \i het hotel „do Landbouw", staapde aan den Hoofdweg te Hoofddorp, in andere handen overgegaan. De heer B. Asjes Jr., die de zaak tot giooten bloei heeft gebracht, en haar meer dan 12 jaren heeft geëxploiteerd, heeft zich wegens droeve familieomstandigheden ge noodzaakt gezien, tot verkoop over te gaan. Kooper werd de heer J, van Woerkom, landbouwer te Hoofddorp^ wien het, naar gehpopt wordt, ook wel gelukken zal de prachtige inrichting op dezelfde uitnemen de wijze te beheeren De groolc winterpaardenmarkt zal te Hoofddorp worden 'gehouden op Dinsdag 9 December a s Gedurende de maand Dec. zal iederen Donderdag aldaar een veemarkt worden ge houden. De schilder B. had bij het verrichten van werkzaamheden aan een woning, ter wijl hij een ladder wilde verplaatsen, hel ongeluk een lak van een boom in een zjj- ner oogen te krijgen. B. moest zich onder behandeling stellen van een dokter, die overbrenging naar een ziekenhuis noodza kelijk achtte. Het begint in den Haarlemmermeer polder met de bietencampagne op een einde te loopen In het begin van de volgende week zullen de laatste Rijnaken geladen met bieten met bestemming naar Duitschland uit de Ringvaart vertrekken. De campagne is dit jaar wel heel prachtig verloopen en was voor vele personen nog een ware uit komst. Hillegom. Hel 30-jarig beslaan der llillégomsche Harmonie is gevierd met een feestconcert in „Flora", welke zaal geheel bezet was en versierd met groen, vlaggen doek, planten en bloemen. Op het podium stond een groote bloemen mand van burgemeester Wentholt. Toen het concert met jubelklanken van J. D. Schouten was geopend, hield de voor zitter de heer W. N. v. d. Werff een toe spraak, waarin hij een en ander vertelde uit de geschiedenis van de Harmonie. De directeur, de heer J. D. Schouten, van Haar lem, en de spreker zelf zijn de twee eenige oprichters, die nog aan de Harmonie zijn verbonden. Zij heeft moeilijke en goede tij den meegemaakt. Dank zij den ijver en de hulpvaardigheid van den heer Schouten, is de vereeniging de moeilijke jaren doorge komen. Lang is gerepeteerd zonder vergoe ding voor den leider. In de laatste drie jaar ham de Harmonie deel aan concoursen; zij wist zich te Weesp op te werken tot in de ecTste afdeeling met het hoogst aantal pun ten en een eereprijs. De leden hebben het werk gedaan, zegt de directeur, maar zon der hem waren zij nooit zoo ver gekomen. Bijna staat de vereeniging op het hoogste peil; nu wil zij naar de klasse van uit muntendheid. De leden zijn hun directeur zeer dankbaar; zij bieden hem een gesloten enveloppe met inhoud aan. Aan het publiek vroeg spreker om veel steun. Ook sprak de voorzitter woorden van dank voor de bloe men van burgemeester Wentholt, voor de versiering van de zaal en voor een brief van een lid, dat wegens ziekte huis moest blijven. Daarna werden aan den directeur en aan den voorzitter door mej. T. v. d. Jagt na mens leden en bestuur bloemen aangeboden. De heer P. Elfring sprak namens oud- leden en feliciteerde den heer Schouten recht hartelijk. Lief en leed heeft hij met de Harmonie gedeeld, door zijn werk en zijn takt is zij voover vooruit gegaan. Als blijk van waardeering boden de oud-leden een gesloten enveloppe aan. De heer Schouten was zichtbaar ontroerd. De heer J. van Til Rzn. sprak den voorzitter toe en schonk hem als blijvende herinnnering aan dit feóst een étui met zifteren lepel en vork aan. jEen familielid fan den heer Schouten sprak de leden van de Harmonie toe met aanbieding van een bloemenmand, namens de familie Schouten. Al deze toespraken en huldigingen vonden warmen bijval van het talrijke publiek. Op het programma kwamen de twee num mers voor, waarmee den eersten prijs te Weesp is gewonnen. ITet was een echte feestavond. Katwijk aan den Rijn. Voor een goed gevuld kerkgebouw met hoorders trad gis teravond in een openbare vergadering der Geref. Jongel.ver. als spreker op ds. T. J. Hagen, van Delft. Door den eere-voorzilter der Vereeniging, ds. Meyering, werd spreker ingeleid. Deze las Rich leren 11, waarin de geschiedenis is beschreven van den richter Jefla, getee- kend als een strijdbaar held. Nadat spreker eerst in zijn rede had stilgestaan bij öe afkomst van Jefta, hem had beschouwd als een held, ten slrijdete gereed, teekende hij hem verder als een voortvarend man en in zijn gelofte onvoorzichtig. Gelukkig ech ter school in die onvoorzichtige gelofte geen zaak van zonde en ontrouw en hoewel zwaar om te vervullen, bleef hij deze gestand. Met aandrang wees spreker op het volgen in de trouw van Jefta, en beschouwde hij het leven rondom ons als in tegenstelling met wat Jefta beleed. Spreker wekte de jonge lingen op om in het geloof, door Jefta be leden, te leven en de ouderen om de jonge lingen te leiden in de paden, die naar de wegen leiden van Hem, in wien Jefta ge loofde onder alle omstandigheden van het leven. Spreker eindigde met dankgebed. Katwijk-aan-Zee. Aan den haringaf slag was gisteren een partij haring aange voerd. beslaande uit 188 kantjes volle ha ring, 15*A kantje yle haring, 247 kantje* steurharing, 25 kantjes droge steurliaring en 1 kante* makreelharing. Prijzen volle ha ring f26.30; yle f25; steurharing 122 65 23,10, droge steurharing f20.10; makreel f 32. alles per kantje. Was het gedurende den laatsten tijd stil met de kantvi9scherij, daar het haring- bedrijf vele werkkrachten vroeg, gistermid dag was het druk in het gezicht van de kust. doordat vele vaarluigen, voornamelijk uit lJmuiden, aan het visschen waren. Dat gaf een levendigen aanblik op de zee. Lisse. Bij de gisteren gehouden stem ming voor een tweetal notabelen in de Ned.- Herv. Kerk, werden met groote meerderheid van stemmen herkozen de heeren A. Ver- duyn Jnr. en C. van Parijs. Woensdagavond had ten overslaan van de notarissen Mr. G. J. Boerlage te Heemstede, J. P. Smits, F. H. v. d. Helrp en E. Th. Koopman te Amsterdam, de afslag plaats van een boerenwoning met schuur, erf en eenige perceelen weiland, staande en gelegen aan den Middenweg in den Roovers- hroekpolder alhier. Perc. I: en perceel weiland, gelegen als bovengenoemd, groot 2.60.20 II.A., in bod gezet met de hoogingen op 15000, door den heer P. G. Smit le Heemslede, werd niet gemijnd. II: een perceel weiland, groot 3 55.50 H.A. in bod gezet met de hooging op f 6600 door denzelfde werd niet gemijnd: 3: een perceel weiland, groot 3.16.80 H.A. in bod gezet jnet de hooging op f 6300 door denzelfde werd niet gemijnd. 4: een boerenwoning met steenen schuur en erf en een perceel weiland groot 2.54.20 H.A., hetwelk in bod was gezet met de hoo ging op f 12.500 door denzelfde werd niet gemijnd. lste combinatie: Perc. I en II, groot 6.15 70 H.A., hetwelk in bod stond op f 11 600, werd niet gemijnd. 2de combinatie: Perc. I, II en III, in bod slaande op f 17.900, werd niet gemijnd. 3de combinatie: Perc. I, II, III, IV, in bod slaande op f 30.400, werd gemijnd op f 5 door den heer P. G. Smit te Heemstede. De Chi9telijk-Historische Kiesvereeni ging alhier hield Maandagavond in „Reha- both" een ledenvergadering, welke vrij goed bezocht wa9. Na de gebruikelijke opening door den voorzitter, ds. G. van Dijk, en het lezen der notulen door den secretaris, ging men over tot de candidaatsfelling voor de groslijst, in verband met de verkiezing voor leden van de 2de Kamer in 1925. Een tiental namen werden genoemd en besproken en ten slotte vastgesteld. Bij de gehouden stemming voor de afge vaardigden werden benoemd: a. voor den Kamerkring Leiden de hee ren G. J. Wansink en K. Tani*. b. voor de groepsvergadering le Rotter dam de heeren A. Tibboel en K. Tanis, als secundus de heer J. Kuipers-. c. voor de algemeene vergadering ie Utrecht de heer K. Tanis, als plaatsvervan ger de heer A. Tibboel. Als propagandist werd benoemd de heer S. van Voorst. Een levendige bespreking werd gehouden waaraan vele leden deelnamen over de lands- en gemeentepolitiek. Het bevreemdde den heer Tibboel, dat bij het indienen van de begrooting in den ge meenteraad, er geen algemeene beschou wingen werden gehouden. Het kwam spr. voor, dat verschillende vraagstukken daar eens behandeld hadden kunnen worden. De heer J. Kuipers (lid van den gemeen teraad) diende dezen spr. van antwoord. Bij „benoeming burgemeester" werd lang durig stilgestaan. Een besluit werd genomen in betrekking tot deze benoeming eens een bespreking te houden met het hoofdbestuur. Te halfelf werd deze gezellige bijeenkomst door den heer Wansink met dankzegging gesloten. Woensdagmorgen had door deurwaar der v. d. Bosch den verkoop plaats van den inventaris van den heer A. de Ridder te Lis- serbroek. Belachelijke prijzen werden be steed, o.a. een wenploeg voor f 11, een boe renwagen voor f 40 enz. H,et geheel heeft niet veel opgebracht. Noordwijk. Gelukkig is het harde win terweer weer opgedoekt. Dit is de verzuch ting van de bloemisten. Velen van hen had den nog veel tulpen te planten, anderen gla diolen te rooien, terwijl nog groote velden hyacinthen moesten worden gedekt. Met verdubbelde kracht is men thans bezig om aan het einde te geraken van deze nood zakelijke bezigheden. Gisteravond was in café „Flora" van den heer v. d. Voort, een balavond, waarhij muziek gegeven werd door het Noord- wijksche Mandoline- en Strijkensemble Met veel genoegen werd er gedanst en er heersch- te een prettige stemming onder het gezel schap. Door de politie alhier zijn twee Leid- sche lompen opkoop er s aangehouden, die goederen gestolen hebben uit de bergplaat sen van de gemeentereiniging. Noordwijk-aan-Zee. Gisteravond trad in de Herv. Kerk alhier op ds. D. A. van den Bosch, van Den Haag, op uitnoodiging der Chr. Jongel.-Vereen. „Volg Mij". „Zijneerw. sprak over „Zonde belijden", zulks naar aanleiding van 1 Joh. 1 vs. 9. Oegstgeest. BurgerlijkeStan d. GeborenLeonardus Johannes z. van O. J. Hooymans en M. P. van der Ham Jan z. van P. Schippers en M. Chaudron Eduard Joannes Jacobus z. van G. E. v. d. Linden en M A. Schalks OndertrouwdB. J. E. van Noort te Haar lem en P. C. den Os te Oegstgeest. Gehuwd: A. Pielanen te Leiden en H. Gort te Oegstgeest. Rijnsbuxg. De raad dezer gemeente vergadert Vrijdag a.s., 'savond9 7 uur. Sassenheim. Door den Rijksve lent voor Zuid Holland, den heer j Tukker, te 's-Gravenhage, wordt voor leerlingen van landbouwwintercur* alhier een cursus in veevoeding g€ Gedurende een zestal weken zal een a per week telkens een afgerond onder uit de voedingsleer worden behandeld Op de eerste les van dezen cursus besproken „Welk is het beste tijdstip het maaien van gras en klaver?" Een kort overzicht van het bespro laten we hier volgen- Jonge dieren, die groeien; dieren drachtig zijn en dieren, die vet ge worden, alle producoeren liohaamsstof. gevende dieren produceeren ook mplk. voor is voedsel noodig. De bestanddeelen van de voedermidd; komen in verschillende voedermiddelen ongelijke verhoudingen voor. De voedc delen als zoodanig kunnen niet dienen het vormen van Jichaamsstof of melk; toe moeten ze eerst worden verteerd onverleerbaar is, verlaat als vaste uilw solen het lichaam. Waarde voor het vo van lichaamsstof en melk heeft het Het maaien van gras en klaver dient te geschieden op hét oogenhlik. dat de veelheid verteerbare bestanddeelen groot mogelijk is. Uit genomen proeven gebleken, dat de verteerbaarheid even of heel in het begin van den bloei grcolst is. De celwanden, die voor het g sle deel uit ruw vezel bestaan, w: daarna dikker en harder, en het binnen wanden opgesloten verteerbare voe wordt daardoor als het ware minder bereikbaar voor de verteringsvochten, dat een grootcr percentage ongebruikt lichaam verlaat. Met het ouder worden planten gaat het gehalte aan voedings fen en de verteerbaarheid achteruit, de n sa neemt toe. Daar onze graslanden bezet zijn mengsels van granen en klavers, wier b!( tijd niet tegelijkertijd valt, geeft dit eenige moeilijkheid. Het is echter geblefc dat, wanneer het grootste gedeelte der gn sen begint te bloeien, de gunstigste tijd te maaien is gekomen. De massa.is dan niet op zijn grootst, maar de samenstell is goed en de verteerbaarheid uitmunta Vroeg maaien heeft bovendien het vo deel, dat de planten gemakkelijker n uitspruiten, waardoor de kans op goed groen grooler wordt. Bovendien wordt groei der ondergrassen, die juist een hoe voedingswaarde hebben, door vroeg maai ten zeerste bevorderd. De zode wordt did ter en fijner. De ondergrassen vormen ik blad, de bovengrassen meer stengels. Ook is de verteerbaarheid der ondergra sen door het geringere percentage nu vezel veel grooter. Ten slotte worden verschillende zaad-d kruiden, als b.v. Zachte Dravik, door vro maaien bestreden: de planten zijn dan ree gemaaid vóór de zaadvoprnihg heeft plas gehad. Vroeg maaien verdient dus om verse lende redenen alleszins aanbeveling. Voorschoten. In het weiland v&n landbouwer J. H. is een rijwiel gevonde hetwelk aan de politie ter liand is g-e«te Nader is gebleken dat dit rijwiel, enkele dagen in Voorburg was ontvree waarheen het rijwiel thans is overgebr SCHEEPSTIJDINGEN. STOOMVAART-MIJ. „NEDERLAND". PRINS DER NEDERLANDEN, 19 Nor.i Batavia n. Amat. REMBRANDT, uitr., 21 Nov. te Colomb verwacht. CELEBES, thuisr., 19 Nov. van Genua. CALEIER, thuisr., pass. 19 Nov. Perim. ROTTERDAMSCHE LLOYD. TJERIMAI, thuisr., 20 Nov. te ColomÜ verwacht. KEDOE, uitr., pass. 18 Nov. Perim. DJEMBER, uitr., pass. 18 Nov. Finis ten SITOEBONDO, uitr., pass 19 Nov. fl braltar. PALEMBANG, uitr., pass, 18 Nov. Perih HOLLAND—OOST-AZIB LIJN. SALAWATI, uitr., 18 Nov. te Port-SaiA OLDEKERK, 19 Nov. v. Hamb. te Brcmed HOLLAND AFRIKA-LIJN. SPRINGFONTEIN, thuisr., 18 Nov. t»| Bordeaux. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. SLANT AR, thuisr., lö Nov. van Brisbane* STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ „OCEAAl EÜflYMAOHUS, 18 Nov. v. Port Swettei ham n. R'dam. ANTENOR, 19 Nov. v. Java te Amst. JAN VAN NASSAU, thuisr., 19 Nov. Havre. POSEIDON, 12 Nov. van Curasao d. Hail HOLLAND—AMERIKA LIJN. BEEMSTERDIJK, 18 Nov. v. Savannah I Norfolk. KON. HOLL. LLOYD. ZEBLANDLA, thuisr., 19 Nov. v. Gonufc ORANIA, uitr., 13 Nov. van Santos. NEDERL. EN VREEMDE SCHEPEN. WAAL, arr. 18 Nov. te Söderhamm. ARUNDO, Cardiff n. B.-Aires, pass. 18 N°' Fernando Noronha. NEW-YORK, tankboot, 18 Nov. van Ne" Orleans te Norfolk. KINDERDIJK, 17 Nov. van Quebec n. H*8 burg. EEM, 18 Nov. v. Gefle n. Hudikswall- BRANT COUNTY, R'dara n. Montrtf pass. 18 Nov. Belle Isle. WlDO, 18 Nov. van Buena Ventura3 Guayaquil. YE ST ALIA, *7 Nov. v. R'dam te Nori** LISS, 17 Nov. v. R'dam to Los Angela, HALLE, 17 Nov. v. R'dam te KaapsW*, GERA, 20 Nov. v. Java te Amst. venvflL WALCHEREN, 18 Nov. v. Montreal n- terdam. j MARKEN, Hamb. n. Montreal, pas'- Nov. Key West. TEXEL, 18 Nov. van Montevideo terdam. BOUTRY, 17 Nov. v. R'dam te Made'

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 6