Kecai Zeep AGENDA. Door de Koude BUITENLAND. ti Donderdag. NulszaalLezing van cis. Boissevain voor den Ned. Chr. Vrouwenbond; 8 uur nam. 'I Posbhol: Dansavond; 8 uuf nam. Stadszaal (kleine zaal): Volkszangavond 8 uur. Dansinstituut Van Wijk: Dansavond; 8 uur. Dagelijks: „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddagg van S tot 4 uur kinder- en familie-malinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags malinée te 2 uur. „Rejo theater", Haarlemmerstraat: Bios coopvoorstellingen. Dagelijks to 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée. De „LakenhalTentoonstelling van schil derijen en teekeningen door Willy Sluiter. Leidsche Volkshuis: Ned. Ver. Schoon heid in opvoeding en onderwijs, afl L?i;Ien en omstreken; tentoonstelling van artistieke prentenboeken; 12 tot 22 November. VolksgebouwBazaar ten bate van de stichting wan een Jeugdhuis voor de afd. Leiden der A. J. O., van Donderdag 20 tot en met Zondag, 23 Nov. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48,- is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 17 tot en met Zondag 23 November waargenomen door de apotheken van de hecren G. F. Reyst, Steenstraat 35, telefoon 136, cn A. J. Donk, Doezastraat 31, telefoon 1313. RECLAME. de vermaarde®1- FranscheZeep 5848 'ets Op een Zaterdag j.l. gehouden verga dering ie het „Leidsch-Symphonie Orkest definitief tot stand gekomen. Naast de beroeps-musici hebben zich een voldoend aantal dilettanten beschikbaar ge steld. Tot directeur is benoemd de heer Zelden- rust, dirigent der Holl.-Opera te 's Graven- hage, onder wiens leiding do repetition Zaterdag a.s. zullen aanvangen. Naar we vernemen kunnen nog enkele zeer goede dilettant-vioolisten worden aangenomen. Het selskip „Fryslan", de alhier be slaande vereeniging van Friezen hield gis teravond onder voorzitterschap van den heer W. J. Nijholt, in de bovenzaal van „De Harmonie" een druk bezochte leden vergadering, welke een min of meer feeste lijk- karakter droeg. De voorzitter kon met genoegen consta- teeren, dat er in den laalsfen tijd herhaal delijk nieuwe leden zich aansluiten, waar bij ook vele jongeren, die hier op onder wijsinrichtingen en in andere betrekkingen werkzaam zijn, zoodat ook op dezen avond weer eenige nieuwe leden werden gebal loteerd. De voorzitter deelde in verband met het bovenstaande mede, dat het vroeger be staande zangkoor weder was herleefd en dat ook een tooneelclub is opgericht. Er werd dan ook besloten, dat er dezen winter, vermoedelijk in Februari, een too- neelavond zal worden gegeven. Of er een spreker uit Friesland zal worden gevraagd, of dat men met eigen krachten vooraf nog een kleinen looneel-avond zal arrangeeren, werd aan het bestuur overgelaten. Verder werd besloten, dat in de volgende maand ook een sjoel wedstrijd onder de leden en hun huisgenooten zal worden uitgeschreven. De avond werd vervolgens doorgebracht met voordrachten, solo- en gemeenschap- pelijken zang, enz. Er heerschte een opgeweklen geest en het was ongeveer middernacht toen' de voor zitter de bijeenkomst sloot en de aanwezigen een tot weerziens toeriep. De Muziekvereeuiging „Werkmans Wils kracht' was uitgenoodigd, om Woensdag avond 8 uur aanwezig te zijn in de zaal van den heer Kulk aan den stationsweg alhier. .Van welke zijde 't bericht kwam en wat de reden was, zou de vereeniging daar wel ver nemen. Ondanks"'t geheimzinnige was W.W. aanwezig om te zien wat haar wachtte. Precies op tijd werd door de tamboers „geef acht" geslagen en onmiddellijk daarop nam de Maitre het woord, en met een har telijke toespraak bood hij de vereeniging namens de tamboers en hem zelf een Schelle boom aan. Nadat de fanfares gepasseerd waren, dankte de voorzitter, voor dit schitterend geschenk; hetwelk hij voor „W.W." aan vaardde als een sierlijke aanwinst niet alleeo maar ook als een blijk van opoffering en saamhoorigheidDaar in den regel twee Schelleboomen worden meegevoerd uitte hij den wensch, dat de nu nog ontbrekende ook langs dergelijken weg in haar bezit mocht komen. Een kleine rondwandeling door de stad toet muziek besloot dezen voor „W.W." aangenamen avond. Met de voorbereidende werkzaamheden der nieuwe tramlijn Haag—leiden heeft men op de Blauwpoorisbrug reeds een aan vang gemaakt. Hedennacht zal men aldaar een wissel aanbrengen, welke op de lijn naar de Haarlemmerstraat aansluiting zal geven. Gisteravond ongeveer 11 uur slipte een -motorrijder met dame achter op de duo-zitting op de brug bij het standbeeld van Boerhaave. Van de duo-zitting brak de veer. De dame viel over de straat en be zeerde zich eenigszins. Een 10-jarig meisje werd gistermiddag uit baldadigheid in de Morschstraat tegen een lantaarnpaal geworpen, waarbij het kind zoodanige verwondingen verkreeg dat opneming in het Academisch Ziekenhuis noodig was. Naar wij vernemeD, zal op den Minia tuur-bazaar, georganiseerd in het .Wijkge bouw Levendaal, door den Centralen Wijk- krans onder leiding van mevr. Spaargaren, de verkoop van goederen hedenavond te 7 uur worden gesloten. Te half-negen zal, in dezelfde zaal, de mooie groote film van de Koninklijke Zeep fabrieken, De Duif, voorheen Chr. Pleines, te Den Dolder worden vertoond. De op brengst strekt eveneens ten bate van den Centralen Wijkarbeid. De toegansprijs 13 zeer laag bepaald. Aanbeveling is natuurlijk overbodig. De film. spreekt voor zich zelf De openbare vergadering der Chr. Ilist. Unie, waar de heer J. M. Krijger, lid der Tweede kamer hoopt te preken, zal gehou den worden op Vrijdag 21 ^November in ge bouw „Prediker", gelijk men in de adverten ties heeft kunnen lezen. RECLAME. worden Uw handen ruw en gesprongen; Uw gezicht en lippen pijnlijk schraal. Purol maakt ze spoedig beter. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apothekers en drogisten. 9851 (Zitting vaa gisteren.) Staatsbegrooting voor 1925. Algemeene Beschouwingen. Voortgegaan wordt met de behandeling der algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting voor 1925. De heer VAN GIJN (V.-B.) vergelijkt de millioenennota's 1923, 192-1 en 1925. Hij keurt de financieele politiek van den Minister af. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de nieuwe belastingen sluitpost zouden zijn. Van die opvatting is de minister afgeweken want als dat zoo ware hadden de meevallertjes moeten dienen om belastingen te verlagen. Thans, echter zijn nieuwe belastingen inge voerd en zijn de ambtenarensalarissen sluit post geworden. Spr. keurt dit stelsel af. Met den heer Marchant is spr. 't eens dat de mi nister van financiën toezicht houdt op de financieele gestie van andere ministers, om dat wij hier zullen komen tot de Engelsche treasurymethode. Van de bézuinigingen die de minister nu zal gaan toepassen gelooft spr niet veel. De prikkel daartoe is weg nu het tekort is ge dekt. Daarom had hij liever willen wachten met de volledige sluiting. Met een tekort landsche zaken, moet over alle details voor de psycho-analyse beschikken. Den propa gandist wordt veel vergeven. De Regeering moet in de porseleinwinkel van de buiten- landsche politiek met groote omzichtigheid te werk gaan. Meer geestdrift bij buitenlan ders houdt verband met hun aard. Deze re geering spoort hij eer aan tot omzichtigheid dan tot het geestdriftig getuigen voor groote gedachten. Het is een internationale sport geworden om te spreken over de crisis en de inpopula- riteit van het parlementaire stelsel. Een der ledeo van dit parlement is heftig uitgevallen tegen het Parlement, maar spr. vraggt of die spreker zijn eigen deel alleen op het oog had. Gebreken heeft het stelsel, maar is er nu reden voor de soms kinderachtige aan vallen op het Parlement 1 Er zijn menschen die hun zin niet kregen of door maatregelen werden getroffen die zij niet aangenaam vinden; anderen, vooral jongeren, onder in druk van wat in andere landen plaats heeft, voelen zich aangetrokken tot exotische nieu wigheden,' die altijd op de een of andere dic tatuur, uitloopen, omdat men zelf dictator mag zijn. Voor verandering van stelsel bestaat geen aanleiding. Het Parlement is het product van de kiezers en het is mogelijk dat er in het kiesstelsel fouten zijn, die hersteld moe ten worden. Overigens wat dc Tweede Kamer betreft, meent hij dat deze in hahr geheel genomen een^vergelijking met andere wat betreft de gelijkheid cn wijze van werken gerust kan doorstaan. Ds* parlijgroepeerjng heeft haar grond slag in do geschiedenis. Het groote ver schil ligt gewoonlijk dieper dan in tijdelijk verschil van inzicht en belangen. Men kan daarin nu wel willen grabbelen en maken een andere indeeling naar conservafismo of vooruitstrevendheid, maar daarmede is men er niet. Die begrippen zijn relatief en onze communisten hebben er al weer een heel anderen kijk op. Eigenlijk wil men de Katho lieken in twee groepen indeden. Niet te veel inzicht daarop bestaat echter, omdat het in strijd is met de katholieke partij. Sommige jongeren verkeeren nog in een Sturm- und Drang-periode en kunnen de politieke weelde niet goed verdragen. Zij kunnen niet goed zien, wat de gevolgen van verdeeldheid zijn geweest. Over de eenheid in de R.-K. partij maakte de heer Schaper zich ongerust en hij vergeet zijn eigen partjj hrelemaal, waarin ook wel eenig verschil schijnt te bestaan. In het Katholieke corps zal rekening gehouden worden met de inzich ten over doel en werken der partij. Het doel van dio partij is het algemeen belang, op gevat in den zin als~omvaltend de veelzijdige belangen van allo groepen van de maat schappij. De handhaving van alle standen. Christelijke beginselen acht zij haar plicht, ovenals de verdediging van de vrijheid van de kerk. Daarmede is niet uitgesloten, dat andere part^en ook niet het algemeen belang villen bevorderen. De Katholieke partij is een volkspartij en daarmee heeft zij zeil het meest rekening te houden. De kiezers hebben daarmede te rekenen; voor hen allen is plaats in de R.-K. partijl De aard van de partij moet b'j de ver kiezing zooveel mogelijk tot uitdrukking komen, opdat alle leden zich als één geheel hebben te gevoelen en hetzelfde doel hebben. van 32 millioen had spr. zich kunnen veree- JÊ nigen. Van de kapitaalvorming bij eventu- Dat niet altijd da ipenschcü het allen met belastingverlaging verwacht hij ook lïflrf ,Tnnr honfl eel o niets. Van de kapitaalvorming belemmerende be lastingen zal worden afgestapt maar andere daarvoor in de plaats, zijn reeds aangekon digd. Spr. betreurt echter het voornemen om de verdedigingsbelasting af te schaffen, daar dit de eenige kapitaalvormende belas ting is, omdat zij trekt tot aflossing van de crisisschuld. Kapitaalvorming acht hij noodig en on juist acht hij de bewering, dat in het alge meen te veel kapitaal wordt gevormd o.a. omdat er te veel schepen zijn geproduceerd. met elkaar eens zjjn, ligt voor de hand, want zgn niet minder onvolmaakt dan alle andere" menschen. In onderling overfëg dient het algemeen belang afgewogen te worden. Het standpunt heeft zijn moeilijkheden, maar de oplossing daarvan is te vinden, als men het algemeen belang voorop stelt. Verschil lende stroomïngen moeten dairbjj tot uiting komen. Bjj de verkiezingen gaat het niet om 'n Kabinet; 't laat spr. koud, of de heer Rnys weer terugkeert. De lust om Minister ta zijn is niet altijd buitengewoon groot en in spr.'s partij zeker niet. De bezorgdheid van sommigen, dat Minister De heer NOLENS (R -K.) zal alleen spre- j Roys weer zal terugkeeren, is vleiend voor Lt- TTUlnol onnalo 1-iofr. in 1QO» ie dtxn Vi£mr Rrtvc Icpr^f. nis dft VPl'kipzincrpfl ken over het Kabinet zooals het in 1922 is opgetreden, over het Parlement in zijn^ ge heel en in het bijzonder over spr.'s eigen partij; Over verdiensten erTtekortkomingen van het Kabinet zal spr. niet uitweiden. Het oordeel dezerzijds zal wel verschillend zijn, want de rechterzijde die er nog is, bestaat nu eenmaal uit groepen die het niet «altijd geheel eens zijn omdat zij nu eenmaal zelf standige groepjes zijn Vandaar dat niet ieder alles verwezenlijkt ziet wat hij wil. Het minst daarover te klagen heeft ,de oppositie omdat de scherpe kanten dikwijls worden afgevijld van wat zal kunnen heeten partij politiek. De hoofdzaak van dit Kabinet was het herstel van het financieel evenwicht. Dit is het nuchtere feit waarop de heer Wijn koop zich zoo graag beroep. (Gelach.) Er is een sluitende begrooting verkregen, waarnaar men verlangd heeft. Van verschil lende zijden is erkend dat althans door dit Kabinet iets goeds is bereikt. Ia de meeste staten, dikwijls als voorbeeld gesteld, zat men met dit vraagtuk nog leeLijk in de maag Wij kunnen constateeren welke dc funests gevolgen zijn van niet-sluit en op den duur zijn. Of het sluiten blijvend gewaardeerd zal worden betwijfelt spr. Het begint nu al en men spreekt al denigr eerend over 't bereikte er was geen gevaar voor den gulden, zegt men dan't Is nu gemakkelijk te zeggen en spr. voorziet, dat deze verdienste eerst later op prijs gesteld zal worden. Na den oorlog sprak.men ook declineerend over defensie. Voor het herstel der financiën zijn diepin grijpende maatregelen genomen, die indu sfcrieele personen ernstig troffen. De Regeering die maatregelen neemt die zij noodig acht, weet dat zij zich en haar medewerkers niet tot populariteit brengt. Alleen de steun van een vaste medewerking kan haar helpen en spr. brengt een woord van hulde aan hen, die de Regeering steun den. Gebrek aan idealisme op internationaal gebied is de Regeering verweten. Dat ver wijt is ongegrond. Op dit gebied is altijd gevaar voor overdrijving en deze schaadt juist hier poedig. Het overdreven idealisme heeft geleid tot de onhoudbare leuze van nationale ontwapening De propagandist mag bijzaken verwaarloozen en leuzen eventueel aanheffen: de politicus, vooral in buiten- den heer Rnys. Eerst als de verkiezingen zijn afgeloopsn, dient overwogen te worden wat gedaan moet worden, als niemand de meerderheid heeft. Spr.'s partijl wil met eigen zelfstandigheid samenwerken met hen van wie de meeste medewerking is te wach ten, Wil men spreken van een manage de raison, dan is dat spreker goed, als men wil erkennen, dat de trouw bijzonder hecht is geweest, als zij straks veertig jaar heeft bestaan. (Gelach). Mocht die samenwerking onmogelijk wor den, dan zou voor de Katholieke partij de tijd komen om te overwegen of zij met eenige andere groep zou binnen samen werken. De logica zou haar Jot die beslis sing brengen. Eventueele gegadigden mogen weten, dat met handhaving van het program van 13 Mei 1922 op den voorgrond moeten komen de volgende punten. Vergemakkelijking van de echtscheiding wil hij niet, maar iiandhaving van het chris telijk gezin is zijn wensch. De onderwijs kwestie eischt eenige oplossing maar het openbaar onderwijs mag niet achtergesteld worden. Handhaving der gelijkstelling blijft de grondslag. Wat de financiën betreft, moet het doel zijn voortgezet herstel van het evenwicht, verlagiDg van eenige belastingen, die te zwaar drukken of kapitaalvorming tegen- honden met meer aftrek voor groote ge zinnen. Nopens de buitenlandsche politiek, ver mindering van bewapening is daarbij het streven geweest. Medewerking van ons land aan het Protocol is ook noodig. Na- r$p overleg gullen wij hebben te beslissen. Voor de Katholieken is richtsnoer het woord van Benedictus XV van Augustus 1917 en zij wenschen dus krachtige medewerking met de plannen van den Volkenbond tot geleide lijke en gel\jktjjdige vermindering van be wapening. De eerste schrede is daartoe gezet: ae volgende schreden zouden zijn ae ratificaties en daarna de vermindering der bewapening. Van de ratificaties hangt af de kans voor de vermindering. Zoolang het eerste niet is geschied, kan van de rest geen sprake zgn, omdat het Protocol *dit verhindert Reduction des armements, aldus sprak Benedictus en daarom gaat het nl. de wljtierrijdsche ontwapening. Pregnante uitdrukking van een leuze is heel fraai maar kan verwarrend werken. Nationale ontwapening werkt verwarrend omdat er allerlei reslrincies bij in aoht ge nomen moeten worden. Al te idealistisch aangelegdsn, jongere, soms ook onderen, gaan Te ver en dat geeft maar last. (Gelach). Ieder wil graag vermindering van bewape ning; hoe dat moet gaan, weet hij niet want hij heeft allerlei stelsels in den loop der jaren hooren verkondigen. (Gelach). Daarover moet dus nog eens gepraat wor den. (Gelach). We moeten een leger hebben binnen de grenzen der eventueele interna tionale regelen gesteld. De sociale wetgeving. Samenwerking tus- schen werkgevers en werknemers acht spr. onmisbaar. De grondslag daarvan is het ar beidscontract. Naar meer intensieve samen werking is thans oen verlangen ontstaan, in hel belang van den werklust en de pro ductie. Een betere regeling is ongetwijfeld mogelijk, maar het terrein is uitgebreid en biedt gelegenheid voor vele stelsels. Voor zichtigheid is daarbij vereischt. Hoever moet die samenwerking zich uitstrekken; hoe moet zij gaan, ondernemingsgewijze ol bedrijfsgjewijze; moet de wetgevende macht er bij behulpzaam zijn? Al dergelijke onder werpen moeten nog onderzocht worden en met voorzichtigheid dient men er in door të dringen. Men zal er niet aan ontkomen dat op den duur een regeling dient te worden getroffen. Voor die samenwerking moet ieder bereid zijn; plicht daarloe dient al leen opgelegd te worden als dat onvermijde lijk is. De uitvoering der sociale wetgeving dient zooveel mogelijk te worden opgedra gen- aan degemeenschappelijke organisa ties. De heer VAN RAPPARD (V. B.) dringt er vooral op aan om de tegenstelling slad-ptat- leland te verzachten. De toestand bij den landbouw laat veel te wenschen over en de Regeering heeft haar aandacht daaraan te wijden. De beer VAN YUUREN (R.-K.) spreekt zijn verbazing uit over de mededeelzaam heid der Regeering in zake de liquiditeit der Rotterdamsche Bank. Eenmaal zoo ver ge gaan, had de Regeering zich niet ach'l'er het bankgeheim moeten verschuilen. Uitvoerig verdledigt hij de noodzakelijk heid van kapitaalvorming voor den bouw van het maatschappelijk leven en voor op voering van productie. Het belang daarvan is een belang van eerste orde, ook voor den arbeider. De Regeering moet' daarom zorgen dat kapitaalvorming mogelijk i9, o. a. door verlaging der directe belastingen. De regeering heeft op het onderwijs be zuinigd, maaT geen enkel gebied daarvan heeft zóó geledon., dat het misvormd is. De pereoon van minister Aalberse is spr. waarborg, dat hoogere belangen veilig zijn, al wordit tijdelijke afwijking van goede re geling gewenscht geacht. Voor spr. is hot 't beste, dat er een mid dentoestand in kapitaalbezit bestaat. Wei nige maar groote kapitalen naast ka-pilaal- gemis lijkt hem ongewenscht. Vele maar kleine kapitalen is een beter systeem, om dat daardoor de kleinere door spanen aan de kapitaalvorming kunnen deelnemen. De staatsschuld is te groot en in elk geval wensoht spr. niet meer te leenen dan er jaarlijks wordt afgelost, opdat de schuld, niet aangroeie. De heer TER IIALL (V. B.) komt op voor de oud-gepensionneerden en herinnert aan zijn vroegere pleidooien daarvoor. De nood bij deze menschen is hoog gestegen, maar de regeering, die eindelijk toezeggingen deed laat na iets te doen. Weer is anderhalf jaar verstreken en nog is er voor de oud-gepen- si onneerden bij de zeemacht niets gedaan. Hij hoopt, dat de regeering na de meeval lertjes iets zal doen voor do oud-gepension- neerden en dient een motie in om aleun- verleening te vragen, nadat een commissie den werkelijken toestand heeft onderzocht. De heer VLIEGEN (S. D.) vraagt inlich tingen over het Kroondomein en zijn op brengsten. Voorts behandelt hij de rede van den heer Wijnkoop, die de heele wereld afreisde in zijn rede. Als spr. dit stel ziet zitten, denkt hij altijd aan Bulletje en Boonestaak. Overi gens trekke men zich van de redevoeringen van den heer Wijnkoop niets aan. Verder bestrijdt hij eenige opmerkingen van den heer Van Vimren. De financiën adht apr. op dit oogenblik niet ongunstig. De minister blijft echter pessimistisch om verschillende maatregelen te -kunnen moti ve eren. Dit licht spr. met vele voorbeelden toe, ontleend aan de opbrengst der midde len in 1920 en 1924. In'zake de forensen-belastingen geeft spr. een serie cijfers, waarudt o. a. blijkt, dat iemand niet altijd meer betaalt als hij forens is dan wanneer hij in één stad woont. Het hangt er van af, waar hij woont. Onjuist acht spr. de berekening van het percentage van belasting, dat rijken beta len. Ook daarvan geeft hij voorbeelden om aan te toonen, dat de minister overdrijft, ten eindie op dit punt belastingverlaging te motiveeren. Als de verdedigings-bclastingen niet meer noodig zijn, zul-Len dë rijkeren zoo zeer ontlast worden, dat een verdere belas tingverlaging niet meer noodig is. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. RECLAME. Last wan gal en sijlm beslagen tong, een voortdurend onaangena men smaak, tragen 'stoelgang en een out?! blazen gevoel. Gebruikt hierlegen de zond-, eenige kramp werkende Mijnhardfs Last., tabletten. Doos CO cis. Bij apolli en drogisten! 9852 DE ALGEMEENE TOESTAND. Handelsverdragen ln de maak. De onderhandelingen over een handels verdrag tusschen Frankrijk en Duitschland zullen weldra worden hervat evenals die tns- schcn Engeland en Duitschand. Misschien zal ook Amerika met Duitschland in onder, handelingen treden. Met sovjet-Rusland is Duitschland in druk ke besprekingen. FRANKRIJK. Malvy en Caiil.mx. Men verwacht dat Malvy, nu hem am nestie is verleend, revisie tan zijn proces zal aanvragen. Caillaux schrijft men het zelfde voornemen toe. Of do revisie echter mogelijk zal blijken, is nog de vraag. ENGELAND. Kabinetsraad en beprekingea met de Dominions moord, aanslag in Egypte. Over den kabinetsraad, die gisteren jj gehouden, wordt officieel niets meegedeeld, iïel heet evenwel, dat men zich bezig heelt gehouden met het Russische vraagstuk, doch (laar bet onderzoek nog niet geheel ah voltooid wordt beschouwd, werden er geen besluiten genomen. Inmiddels verwacht men, dat de Britschz regeering te Moskou duidel lijk zal laten weten, dat iedere toenadering van Britsche zijde afhankelijk wordt gesteld van een algeheeie onthouding van wie dan ook in Rusland van inmenging in de liritsche politiek en van een staking der communis, tische propaganda. Zinovjef's brief zou als echt worden I schpuwï De grondtoon van de politiek, die Baldwin in de troonrede zal ontwikkelen, zal zijn bezuiniging in het bestuur, waardoor in dn naaste toekomst een vermindering van de inkomstenbelasting mogelijk zal worden en waardoor de industrie betere voorwaarden zal krijgen, hetgeen naar de opvatting dei conservatieven vooral aan de ondernemings- lust der kleine ondernemers ten goede zal konqgn, aldus de, „Star". De regeering is voornemens zich voorloopig meer met be. stuursmaatregelen dan met wetgevende maat. regelen bezig te honden. Natuurlijk zal in de troonrede ook over sociale vraagstukken, als het onderzoek naar de stijging van de prijzen der levensmiddelen en over voor, stellen betreffende d.n woningbouw worden gesproken. L'e hooge commissarissen der zelfbeslu- rende gewesten waren gistermiddag de gas, ten van Baldwin in z(jn officieele woning. Behalve ae premier zelf waren ook Ainery en Austen Chamberlain als Ministers van Koloniën en van Buitenlandsche Zaken aan wezig. Do uitnoodiging had ten doel den premier de gelegenheid te geven om ten spoedigste den wensch der regeering te toonen, in nauwe aanraking met de Dp. minions te treden. Tot de punten van bespreking, zegt de „Times'', behooren: het onderzoek naar de kosten van het levensonderhoud, de vorming van een oeconomische commissie voor het Kijk, de tarieven aangaande de Rijksvoor- keurtarieven, het vraagstuk der tentoon stelling to Wembley enz. In verband met het laatste punt verneemt de „Times", dat de regeering aan het parlement denkt voor te stellen het nationaal garantiefonds vaö f600.000 pd. Ie verhoogen lot l.OOO.OOO pd. om subsidies te verleenen aan Domi nions, kolonies-of bezittingen, die zich niet in staat achten de gekeele kosten eener heropende tentoonstelling te dragen. In vele gevallen gelooft men, dat zulk een regeling de aarzeling zal .overwinnen. Er is een moordaanslag gepleegd op Sir Lee Stack, den Sirdar van het Egyptische leger en gouverneur-generaal van Soedan. Terwijl hjj van het ministerie van oorlog in Kaïro naar huis reed, vergezeld van zjja adjudant kapitein Campbell, werd een bom geworpen, die evenwel niet ontplolte. Eer. aantal mannen als effendi gekleed, gewa- pand met revolvers, liepen de auto. waarin d« bevelhebber zich bevond, al schietend ach terna. Stack werd 3 maal getroffen in buik, band en voet eo ook kapitein Campbell en de chauffeur werden gekwetst. Stack werd direct door een dokter in zijn woning behandeld en daarna in ernstigen toestand naar het ziekenhuis overgebracht, waar h'j, geopereerd is. De aanvallers ontsnapten In twee automobielen wier nummers aan de politie bekend zgn. Zagloel Pasja en verschillende andere mi nisters bezochten het paleis van den Sirdar onmiddellijk na den aanslag en uitten hun afgrgzen over den aanslag en bun deel neming in het lot van den opperbevelhebber. Algemeen gelooft men, dat het de daad is van een groep vaji revolutionairen, die ln het minst geen partij achter zich hebben. Het zal. de betrekkingen natuurlijk niét hartelijker maken. OOSTENRIJK. Het nieuwe kabinet. De Groot-Duitschers hebben besloten, dat Schaerff als handelsminister in het kabinet Hamek zal kunnen treden en Waber vice- bondskanselier zal kunnen worden in de plaats van Frank, die een hei kiezing afwee?. Tegen Kerstmis verwacht men een amnes tie op groote schaal. TSJECHO-SLOWAKIJE. 3 De oppositie trekt zich temo* In het parlement is het totaal mis. De ge zamenlijke Duitsche partijen hebben beslo ten om zich te onthouden van het deelne men aan de begrootingsdebatten en dit voorbeeld is gevolgd door een zelfde be sluit van de Slowaaksche clericale volks partij van Hlinka en van de Magyaren. Er is nu nog slechts een Kamer over, waarin de vijf coalitiepartijen, de va-kvereenigings- partij en de communisten verschijnen,' want cok namens den "Karpatho-Russische auto nomen landbouwersbond werd in het Rus sisch verkfeard, dat de leden van dezen bond niet aan de beraadslagingen deel zou den nemen. SPANJE. Generaal gedood» Volgens berichten uit Marokko is gene- raai Serrano door een verdwaalden kogel gedood. PORTUGAL. Chronische crisi* De regeering is weer eens afgetreden., doordat zij in de Kamer werd versla Jen me 4813 stemmen.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2