I No. 19847. FEUILLETON. DONDERDAG 20 NOVEMBER Anno 1924 Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voorinasfmte nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS der advertentien: 30 Cis. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertenliën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cis., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 175 en 1335 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst Mo. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week" Franco per post 2.35 portokosten. Z 0.18. „0.18. pit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE J3LAD. Zaterdag a.s. beginnen wij met een nieuw |boeiend. ieuilleton getiteld „ONTVOERD." DE DIRECTIE. gemeentelijke vischverkoop Aan den gemeentelijken vischwinkel, ffischmarkt 18, tel. 1225, is YRIJBAG ver krijgbaar: SOHELVISOH a £0.12-f 0.33- [0.42, SCHOL a f 0.10—f 0.12—f 0.14—f 0135 tABELJAUW a f 0 35—f 0.40 (geh. kabelj. f 0.30), HARBOT a fO.65 per pond en KARING a f 0.05 per stuk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 20 November 1E21. De Zedelijke eisch der ontwapening. Gisteravond had in het Leidsche Volks huis het Leidsche Comité Jongeren Vnefles- ac'tie, een vergadering belegd, waarin onze stadgenoot, prof. dr. G. J. Heering zou spre ken over den zede lijken eisch der Ontwa pening. De zaal was geheel bezet door een zeer gemengd publiek en het waren nie't alleen jongeren, die hunne belangstelling toonden. In de zaal hingen twee groene doeken met het opschrift: „Oudseren luister'naar rede, de jongeren roepen om vrede". De voorzitter van het Comité, de heer Sti- priaan Lucius hield een korte inleidende toespraak, waarna hij het woord gat aan den spreker. Het is oen belang van de eerste orcèe, al dus ving spr. aan dat een volk leert onder leiden tusschcn het Christelijk geweten ïfterzijds en het kwaad van den oorlog an derzijds. 9terker dan ooit voelt men op hiel {-ogenblik, dat recht moet gaan boven macht. Genève wil dat de -oorlog niet meer het belang van één volk, doch het recht moet dienen en totdat deze rechtsmacht groot genoeg is, moet elk volk zijn leger, zijn g^weldimacht houden. Doch het karakter van oorlog, van dit machtsmiddel, is ook een zedelijke kwestie. De oorlog heeft wel degelijk dit tegen de theorie van prof. Slolomaker de Bruine verband met «de humaniteit, welke toch de grondslag van zedelijkheid en recht is. Pseudo-ethiek vindt men bij hen, die de" vraag naar het men- schelijke of onmenschedijke karakter van den oorlog verkleinen, of op den achtergrond schuiven, terwijl ze loch, van bijzonder be lang i3. De zedelijke onduldbaarheid van den 'oorlog vailt ndet meer te ontkennen, volgens prof. Heering. Er vormt zich wa't nog nooit is geschied een openbare mconing, welke oorlogvoeren om zijn principieel ka rakter zedelijk ontoelaatbaar acht. Dit wordt veroorzaakt door de vera-njlering in hel zedelijk oordeel en door de verlaging van liet peil van den oorlog. Hel humani- l'hsbeginsel, met zijn dicpsten grondslag in het Evangelie, heeft zich sterk ontwikkeld; men kan het begrip ooriog niet meer ver dragen, de oorlog past niet meer in het kader onzer cultuur. De apotheose van on- menschelijkheid, van 1911'18, heeft het beginsel van menschelijkheid met elemen taire kracht doen opkomen. Het zedeloos mcnscholijk vernuft, van &He moraal gespeend, heelt demonische krachten over d'e menschheid uitgestort in den oorlog, welke een alle beschrijving tax- lend mcnschonleerend karakter heeft ge kregen. Men voelt, dat geen doel het middel van den modernen oorlog vermag te heiligen. Integendeel dit middel doet het zedelijk be- Biftsol van helgeon waarvoor het wordt ge bezigd, geheel t-o niet. 'Als middel loopt de oonlogsontwapening dood meer en meer voelt men, dat war foas not pay. Men moet zich keeren liegen de handha- v,ng van 't oorlogsinslojtuut, belichaamd in een ministerie van Oorlog en een oorlogs macht, welke bewijzen, dat een regcering oorlog niet als onzedelijk brandmerkt, doch m'--gen de el in bepaalde gevallen sandio- r;-ort. Het paraathoud.cn van een oorlogs macht is een gevaar. Er is periculum in mora de veilige w,-g. 9iajp voor stap, naar de ontwapening 13 de gevaarlijkste. Élk oogenhlik kan de oorlog losbreken en wachten op een gele-i- ü-'ijke ontwapening helpt niels. Nationale ontwapening is dwingende, zedelijke eisch, zonder te vragen wat een ander doet. Natuurlijk is hieT ecnige risico aan ver- jenden, doch zonder gevaar geen leven. iasmus6en had gelijk, toen hij Denemar- ■^s vloot een gevaar voor zijn land noem- -• Een oorlogsmacht is geen bliksemaflei- jr voor haar land, doch trekt juist den P! - ;^em aan. Ons volk mag niet actief worden betrok ken in den duivelsclien doodendans, die oorlog heet. De groote vraag is of men mag gebruik maken van de middelen eener van alle ze delijke beginselen gespeende techniek en daarop luidt het antwoord: neen! Want het ergste is de zonde, de schuld, de schande De zedelijke afkeer moet groeien in ons volk om in dagen van beproeving de offer bereidheid van de zedelijke kern zoo groot tc doen zijn, dat het karakter van ons volk bewaard blijft. Zoo'n volk gaat niet onder en een volk, dat uit zedelijkheidsmotief ont wapent, heeft het recht met vertrouwen zijn toekomst te leggen in Gods hand. Want door den duivel den dienst op te zeggen, komt men op Gods wegen. Erkend moet worden, dat oorlog op zich zelf om zijn wezen en karakter misdaad is, dat er geen bijzondere omstandigheden zijn, welke dit oorspronkelijk karakter omzetten en een oordeel ten goede van den oorlog veroorloven. Niet van regeeringen en conferenties, docli van den innerlijken drang van liet volk zelf moet uitgaan het élan tegen militairisme. Dit élan zal wellicht de regeeringen bren gen tot het inzicht, dat ze haar volken niet achter zich hebben, zoo ze oorlog verklaren. Het protocol van Genève is een groote slap voorwaarts op den goeden weg; liet laat nationale ontwapening toe. Een even tueel militair optreden van den Volkenbond acht prof. Heering een herschenscliim, een psychologische onmogelijkheid. Want hel zal leiden tot een gewonen oorlog en niet enkel een dreigement zijn. Waarbij nog komt, dat als de: Volkenbond klop krijgt, wat niet onwaarschijnlijk is, aangezien zijn tegenpartij dan als een tijger voor haar leven zal vechten recht en beschaving voor goed legen den grond zullen liggen. We staan op een keerpunt in de geschie denis de tot nog toe heerschendc mee rlingen moeten worden herzien, de over heid moet in vele opzichten omkeeren. Steeds meer ontwaakt in ons volk de waar heid, dat de gemeenschap geen recht heeft op de ziel en het geweten harer leden, welke in den oorlog geheel ondergaan. Er breekt een zedelijke opstandigheid los in het volk, waarmede de overheid reke ning dient te houden, wil haar gezag niet onherstelbare schade beloopen. liet eerste wat haar te doen staat, is de opheffing van den militairen dienstplicht, welke het vree- gelijke gewetensconflict veroorzaakt. Maar God geve, dat de volksconscienlie haar ook spoedig dwingt lot den tweeden stap: afzwering van den oorlog, nationale ontwapening, aldus besloot spr. zijn met groote overtuiging uitgesproken rede, die met stille aandacht door de talrijke aanwezigen werd aangehoord. Van de gelegenheid om vragen te stellen en opmerkingen te maken, werd door eenige personen gebruik gemaakt, die alle sympa thie betuigden met de ontwikkelde denk beelden. De heer Verver bracht inzonderheid naar voren de dienstweigering. Van den Staat, zooals hij thans is samengesteld, verwacht hij niets. De ouders moeten de jongeren op voeden voor den vrede: vooral ligt hier een taak voor de moeder. Het moet komen tot •persoonlijke ontwapening, d.w.z. wanneer de Staat van den jongen vraagt, dat zij de wapens moeten loeren hanteeren, dan moe ten zij uit overtuiging daaraan niet voldoen. Ilij vroeg ten slotte hoe de spr. daarover dacht. De hceren Roggeveen meende, dal de ge scheidenheid der menèchen betreffende do vraagstukken van politiek, privaatbezit en .godsdienst den oorlog veroorzaakt en hij vroeg of zoolang deze toestand blijft, het wel ooit tot ontwapening zal komen? Mej. Van Eek vreesde, dat zoolang de politiek blijft predominceren er in Neder land nimmer een regeeringcaan het bewind komt, dat de ontwapening teil bevorderpji. De Techlerparlijen willen deze nipt en de rechlsche kiezers, al willen zij dit wel, zul len toch niet op de linkscbe candidaten 9lemmen. De beer Kok vindt hel idealisme van oe jongeren zeer sympathiek, maar is het niet gevaarlijk dat de oudere.n het offer willen opleggen? De heer Van Noort meent, dat de oorlog een overblijfsel is van een oerdrang in den mensch en hij vreest, dat als wij het oor- logsinsliluut afschaffen er toch iets anders voor in de plaats zal komen. De heer Jacobs, geloofde dat de groote kracht uit kan gaan van cle georganiseerde arbeiders, die door een staking bij een na derenden oorlog, het oorlogsinstrumenl moeten laten stilstaan, terwijl eindelijk de Vros aanbeval een daad waarmede de pa cifisten de Regeering kunnen toonen dat de natie .ontwapening wil, bijv. door een groot volkspctitionement. De spr. beantwoordde de verschillende vragen, de hoofdvraag van den heer Ver ver, waarbij die van den heer Kok zich aan sloot tot het slot bewarend. De bezwaren door de VTagers geopperd telde hij niet licht, maar hij achtte ze niet onoverkome lijk. Vooral de vrees dat de rèchtsche par tijen niet te bewegen zouden zijn tot mede werking, achtte hij, met de verschijnselen voor oogen, niet geheel gemotiveerd, al stemt hij toe dat rechtsche kiezers niet ge makkelijk op links-democratische candida- tèn zullen stemmen. Maar in de rechtsche partijen komt leven. Spr. noemde de Katho lieke en de Chr.-Historische partij, daar in worden de jongeren ook vaardig. Dc lei ders zullen daarmede rekening moeten hou den. Met den hcor Jacobs ^iet hij in de geor ganiseerde internationale arbeidersbewe- I ging een üiacht tegen den oorlog, maar daarop mag niet alleen worden gebouwd. In 1014 is de Internationale een mislukking gebVken. Dat de bewapening van Rusland voor de vredesbcweging een gevaar zou zijn, zooals mej. Van Eek vreesde, gelooft spr. niet. Komende tot de ontwapening, zeide spr. dat hij voor den overtuigden dienstwei geraar groote eerbied heeft, maar hij ont houdt zich vrji aanmaning tot persoonlijke dienstweigering. Wanneer iemand op zijn raad of suggestie daartoe overging, zou de kracht daartoe niet sterk genoeg zijn cn« hij zou zich niet verantwoord gevoelen, wanneer de jonge man daardoor moest lij den. In dat opzicht sluit hij zich aan bij den heer Kok. Maar persoonlijk heeft hij respect voor iemand, die uit zedelijke overtuiging dienst weigert en hij zou willen, dat in alle lan den bij tienduizenden opstonden om op deze wijze tegen den oorlog te getuigen. De spr. werd ook nu weder zeer warm toegc j uicht. De voorzitter sprak ten slotte nog een kort woord tot opwekking en deelde o.a. mede, dat met Kerstmis een groote alge- mecne actie door het geheelc land zal wor den gevoerd. Aan den uitgang lag een lijst ter leekc- ning voor hen die zich als medestanders wenschtcn op tc geven, waarop een aantal personen hun naam plaatsten. Ook werd een motie uitgereikt, waarin een groep godsdienstige voorgangers tegen oorlog en oorlogstoerusting hun programma ontwik kelen. Voor deze en voor de Jongerenactie werd bij den uitgang gecollecteerd. Tweede Volksbijeenkomst. Wanneer voor een Volksbijeenkomst het „Adriani-Eosemblc" is geëngageerd pleegt dc groote Stadsiaal tot in de uiterete hoe ken bezet te zijn. Dat is zoo, in den loop der jaren, tot een prettige „gewoonte" ge- v. orden, cn gisteravond was het dan ook weer als vanouds. Het ensemble verdicuu die belangstelling trouwens geheel cn al. Het weet, onder leiding van den heer Adriani, zeer spoedig contact to krijgen met het publiek, dat zich bij voorbaat al verheugt in een genoeglijken avond, en dan gaat alles van een leien dakje. De heer Adriani zorgde, als altijd, voor de inleiding. Hij vertelde nog eens even hoe gaarne z'u gezelschap naar Leiden komt, en vestigde dc aandacht op het aardige en vernieuwde decors. Daarna kreeg mej. Tilly Lecning, wier afscheidsvoorstelling dit was, gelegen heid eenige liedjes te zingen aan den vleu gel. Iloe goed klonk dat „Kom terug, jon genlief", waarvan zij eerst den oorspron- kelijken Engelschcn tekst cn vervolgens de Hollandsehe vertaling deed hooren. Zóó was dc juiste stemming direct verkregen en deze bleef heel den avond. Gaston Lcroux, wiens uitstekende stom opnieuw imponeerde, zong met medewerking van het ensemble „The bells of St. Mary's"het vocaal-kwartet „Nijapian" deed o.m. een gondellied hoo ren, waarbij zelfs de gondel niet ontbrak, en verder het zeer vermakelijke ,,0, Pe- pita", waarom hartelijk werd gelachen. Warm, heel warm zelfs, werd er tclkeps ge applaudisseerd, vooral ook toen het „Resi dentie-strijkje", dat steeds voor de begelei ding zorgde, een keurig nummertje ten beste gaf. Minder enthousiast was men toen een nieuwelinge, mej. Beppie Engels aan den vleugel „Schuld" cn „jantjes vuile vinger tjes" zong, doch de mezzo-sopraan, mej. Jo van der Gaag deed dit spoedig vergeten, niettegenstaande ook deze debutante in haar derde liedje aanvankelijk faalde. Er kwam thans een kleine huldiging. De voor zitter der Commissie, de heer Van Wave- ren, betrad het podium om het gezelschap hartelijk dank te zeggen voor wat het de zen avond had gebracht en nog zou bren gen. Allen daarvoor in de bloemetjes te zet ten was natuurlijk onmogelijk. Evenwel meende de commissie een uitzondering te moeten maken voor mej. Tilly Leaning, die het ensemble ging verlaten, om zich geheel aan de studie te wijden. Haar werden daar om bloemen geschonken. Bovendien werd een potje met eenige plantjes overhandigd aan den heer André Engelbregt, die z'n Tienjarig -jubileum vierde. Voor het vele dat u ons in den loop der jaren hebt ge bracht, aldus de heer Van Waveren, zijn 'deze plantjes slcchTs een geringe belooning. Doch tusschen die plantjes zult u iets vin den waarvoor u iets anders zult kunnen koopen, mede ter herinnering aan dezen avond. Spreker gaf Tenslotte uiting aan de hoop den heer Engelbregt nog heel vaak hier te mogen zien optreden, waarna 'de jubilaris in het kort dank braoht voor het cadeautje en de vele vriendelijke woorden, en ter cere van de commissie het „Lang zullen zij leven" aanhief, hetwelk door de aanwezigen uit volle borst werd meegezon gen. Nóg voerde de heer Adriani eren het woord tot mej. Tilly Leening aan wie an dermaal bloemen werden aangeboden, en daarna werd gepauzeerd. Mót de hervatting kwam, zooals cle heer Adriani het noem de het vroolijkc uurtje. En zoo was het ook werkelijk. Hoe is er gelachen om de komische voordrachten van Engelbregt en Koos Pitlo, en om de „Nijapian-marsch" van het vocaal-kwartet. Ter afwisseling werd men vergast op een cowboy-liedje aan het kampvuur. Zoo mogen wij, alles samen vattende, constateeren dat deze tweede Volksbijeenkomstuitstekend is geslaagd. Daarenboven is het een succes-avond ge weest voor het Adriani-Ensemble, dat wij gaarne nog eens terug-zien. Op het Zendingsterrein. In het kerkgebouw op de Oude Ycsl al hier heelt dr. K. P. Groot, zendingsarts te Solo, gisteravond een lezing gehouden over zijn „Zesjarige ervaring, op het zendin-gs- terrein". Nadat door alle aanwezigen Ps. 22 :.l-f gezongen was. ging dr. Van Es voor in- het gebed. Daarna riep hij dr. Groot een hartelijk welkom toe, terwijl hij er tevens zijn leed wezen over uitsprak, dat slechts zoo weini gen van de gemeente aan den oproep gehoor hadden gegeven. Dr. Groot nam als voorbeeld van één der vele zendingslerreinen het liefste de resi- denbie Soerakarta; omdat hij daar ruim zes jaar gearbeid had. Reeds in 1895 werd het zendingswerk er ter hand genomen, doch werd in de ontwikkeling niet weinig tegen gewerkt, doordat dr. Soheure* geen vergun ning kreeg zioh te Solo te vestigen als mis sionair arts. Eerst 15 jaar later in 1910 werd Solo voor de zending geopend en deze door dc Kerk van Amsterdam op zich genomen. In 1922 werd dit editor te omvangrijk en werd een gedeelte van de res. Soerakarta overge nomen door de Kerk van Delft en noordelijk Zuid-Holland. Na de algemeene synode te Middelburg in 189G werd hel zendingswerk echter Das goed begonnen. De voornaamste motieven waren de be vordering der maatschappelijke welvaart, het bewijzen van barmhartigheid aan de ellendigen en de liefde tot den Heiland. Hot zendingswerk is een slijld, niet om en dezen te verderven, maar in beginsel om ze te behouden. Dat het ieders sympathie heeft, blijkt wol uit liet feit, dat de zending over de geheel e wereld veitbreid is en door menschen van alle nationaliteiten ter hand wordit geno men. Hel eigenlijke zendingswerk omvat: lo. den zgn. hoofddienst en den hulpdienst d. w. z. de directe prediking van het Woord Gods door Europeanen en Javanen met theologische opleiding; 2o. colportage, d. i. het verspreiden van christelijke lectuur onder de Inlanders; 3o. den schooldiensl en 4o. den medischen dienst. De schooldienst wordt gevormd door diverse scholen voor Inlanders en Ohinee- zen, waar hen wat algemeene ontwikkeling wordt bijgebracht en die alle een Sterk uit gesproken christelijk karakter dragen. De medische dienst, indertijd door dr. Scheurer begonnen, vond haar basis in ver schillende ziekenhuizen; ook Le Solo is er een, plaats biedende aan plm. 200 personen eh blijkens den g-roolen aanvraag om opne ming voorziende in een groote behoefte. Ook in de ziekenhuizen spelen de Inlan ders zelf bij de verpleging een groole rol. Spr. .haalde dan nog verschillende staal tjes aan van bekwaamheid cn trouw aan de christelijke beginselen door Inlanders aan den dag gelegd. Tot slot hield spr. een warm pleidooi voor het mooie werk der zending; „niet alleen daa/dwerkelijken steun hebben wij nooctig, ook don moreelen steun is voor ons noodza kelijk en deze wordt slechts verkregen door bidden." Nadat door alle aanwezigen Ts. 5G C cn Ps. 103 11 gezongen was, riep dr. Groot den zegen des Hemels in over het moeilijke Zendingswerk. Opleidingsschool voor U.L.O. Maresingel A. Gisteravond hield bovengenoemde school een ouderavond, die door een 50 ouders wa3 bezocht. Het hoofd, de heer P. C. Schreuder, opende de vergadering ei sprak een woord van welkom tot die ouders, wier klederen in Sept. j.l. op school waren gekomen. ïïy hoopte, dat zy trouwe be zoekers (3ters) van de ouderavonden zouden worden. Ook heette hrj welkom het lid der Plaatselijke Schoolcommissie, den heer J. W. van Hees. Mededeeling werd gedaan, de de commissieleden mevr. Proos en de heer Essers niet aanwezig konden znn, de eerste wegens huiselijke omstandighed n en de tweede wegens een kleine ongesteldheid. De voorzitter deed mededeeling, dat een Fransche cursus is gesplitst, zoodat thans aan de school drie cursussen in de Fransche Taal zyn verbonden, nml. 'één voor het zesde leerjaar van de scholen A. en B., «gén cursus voor school A. en één voor school B. Deze cursussen blijken volgens de deelname in een behoefte to voorzien en li\j hoopt; dat zij in bloei mogen toenemen. Vervolgens deed spr. mededeeling van de onlangs plaats gehad hebbende reorganisatie en welke beteekeni3 deze heeft gehad voor de school. Ook bracht hij onder de aandacht der oudera de bestemming der school en set nader uiteen de vnordeelon, die het BINNENLAND. De algemeene beschouwingen over dé staatsbegrooting ln de Tweede Kamer. Antwoorden op vragen van Kamerleden. De Portugeesche vlieger blijkt op zee te zijn verongelukt. De eerste Kamer nam met 23—14 stemmen de wijziging van art. 26 der Arbelderswet aan BUITENLAND. Moordaanslag op '3:1 Engelschen opper bevelhebber in Egypte. In Tsjecho-Slowakije trekt d'e oppositio zich uit het parlement terug. Regeeringscrises in Portugal en Finland. M. U. L 0.-diploma voor de kinderen biedt, wat nader aangegeven stond op een biljet dat spr. ter kennisname der ouders stelde. Nadat vervolgens de secretaris de notulen had voorgelezen en deze onder applaus der vergadering en een woord van dank door het hoofd waren goedgekeurd, verkreeg de heer Schreuder wederom het woord om in te leiden het onderwerp: „Iets over beroeps keuze". Spr. besprak uitvoerig de belangrijkheid van den beroepsarbeid, waar zjj is een groot deel van het leven. Men moet niet te veel aandacht altijd schenken aan de materieele zijde van den beroepsarbeid, zeide spr. Ook en vooral moet gelet worden op den idiëelen kant. Dit komt tot uiting b.v. in een beroep van dokter etc. De keuze tot een beroep is een gewichtige zaak. Voor velen ligt zij reeds klaar. Van keuze i3 in zoo'n geval geen sprake en veelal past die arbeid niet bjj het kind. De kinderen moeten bjj de keuze hierin worden gekend, zeide spr., waarbij ook zij een deel der verantwoordelijkheid krijgen te dragen. Het idiëele moet altijd op deri voorgrond staan. Verandering van beroep doet voel moeite verloren gaan en moet dus zooveel mogelijk worden voor komen. De waarde van een beroep hangt veel af van de wyze waarop en door wie het wordt beoefend. De tusschenkomst van onderwijzers(essen) die het kind kennen, is zeer aan te bevelen. Ook zijn er bureau's, zeide spr., die hier helpend optreden; o.a. was Arnhem de eerste. Vervolgens werden deze ook ingesteld :e Amsterdam, Zaandam, Hilversum, Dan Haag, Dea Helder en Wormerveer. Eenige dezer bureau's werken met vast personeel em_ de resultaten zijn goed te noemen. Spr. licht aan de hand van een rapport van het bureau te Hilversum dit nader toe. Ook te Amsterdam werkt dit bureau uitstekend. Hier ter stede bestaat geen bureau. Wel was op dit gebied voor de oorlogsjaren een zwakke poging waar te nemen (bureau in het Volkshuis), doch dit bestaat thans niet meer. Spr. hoopt, dat, wat hjji over de beroeps keuze had medegedeeld, de oudei'3 tot na denken zou stemmen bij het kiezen van cea werkkring voor hun kinderen. Een levendige gedachtenwisseling der ouders vond hierop plaats. Deze waren voor standers van oprichting van een bureau tot beroepskeurze, anderen zagen er niet veel nut van in. Ten slotte werd besloten, dat do Oudercommissie deze zaak nog eens in eigen kring zou bespreken, zoo noodig in overleg met de andere commissies in den Centr. Ouderraad. In meerderheid spraktn de ouders zich uit voor de wenschelijkheid tot oprichting van een dergelijk bureau. Do pauze, die nu volgde, werd gebruikt om met het personeel kennis te maken. Ook gaven zich een 15-tal abcmné's op voor „Het Ouderblad". Bij de verkiezing van leden der Commissie werden gekozen: mevr. S. G. BaartBrag- gaar, en de hoeren I'. de Wolf, J. W. Harting en H. Cornet. Nadat de secretaris, de heer P. de Wolf, uitvoerig verslag had uitgebracht over de werkzaamheden der Commissie over 't af- geloopei^ jaar, was men genaderd aan de rondvraag. Achtereenvolgens werd duor de ouder» inlichtingen gevraagd over „Godsdienst onderwijs op school", of dit geen nadeel opleverde voer het onderwijs, hoe of het personeel dacht over de lierfstvacantie, waarop door den voorzitter afdoende werd geantwoord. Ten slotte hield de heer Koelma, secr. van den C. O. R. een pleidooi voor het nemen van een abonnement op „Het Ouderblad", waarop de voorzitter onder een woord van dank aan de ouders dezeu welgeslaagden avond sloot. Onze vroegere stadgenoot dc heer L. v. Norden is te Weltevreden gestaagd voor liet Machinisten-diploma. De tweede jubileum opvoering dooi liet gezelschap van Chrispjjn Sr. van Dc Ver overaar, van mevr. SimonsMees trok slechts een vrij goed bezochten schouwburg. Het succes was echter groot.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1