No. 19845 LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 18 November Derde Blad. Anno 1924. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. Zijn Uw handen en lippen Burgerlijke Stand v. Leiden. Begrafenisonderneming KEERËWEER INGEZONDEN. Rpc&l VRAGENRUBRIEK. Bodegraven. Voor het volledig diploma van het Genootschap voor Practisch Han delsonderwijs is geslaagd J. Groenendijk, alhier. Leiderdorp. Bij de politie is aangifte gedaan omtrent een zwart gekoolteerde ijzeren roeiboot, welke eenigszin; gehavend onbeheerd is aangetroffen. Inlichtingen zijn ter Secretarie te bekomen. Burger 1. Stand. Geboren: Adriana, D. van A. Spies en D. A. Groenen dijk. Getrouwd: J. van Konijnenburg en M Splinter. Nieuwe-Wetering. Einde vorige week werd de jaarvergadering gehouden van de ijsclub „Ijsvermaak'' in het calé De Wit. Aanwezig waren 33 leden. Na opening door den voorzitter, den heer J. J. van der Meer, werden door den secretaris, den heer J. Eekman, de notulen voorgelezen en het jaarverslag uitgebracht, welke beide door de vergadering werden vastgesteld. Daarna werd door den penningmeester, den heer Otlo, verslag uitgebracht over het geldelijk beheer over hel afgeloopen jaar. De reke ning sloot met een batig saldo van 1165.04 en werd nagezien door de heeren M. Spring in 't Veld en B. varf der Meer en in orde bevonden. De periodiek altredende bestuursleden M. Klerks en J. Eekman werden met groote meerderheid van stemmen herkozen De door het bedanken van de heeren G. de Wit en W. van Beek ontstane vacatures werden aangevuld door de verkiezing van de heeren N. Haazebroek en J. van Egmond, die beiden hun benoeming aannamen. Daar na werd het bestuursvoorstel tot het aan- koopen van 250 M touw door de vergade ring aangenomen. Na de rondvraag, waarbij eenige vragbn ten genoege werden beantwoord, bracht de voorzitter eenige woorden van dank aan de scheidende bestuursleden Van Beek en De Wit, voor al wat zij voor dc- verceniging hebben gepresteerd on voor hun vriend schappelijke samenwerking. Hierna sloot hij de vergadering met een dankwoord aan de leden voor hun opkomst en hun medewer king, waarna werd overgegaan tot verloting van sigaren onder de aanwezigen. Roeloiarendsveen. Dinsdagavond zat de muziekvereeniging „Door Gunst Verkre gen" van Nieuwe-Wetering met medewer king van het duo-Van Ruiten van hier een uitvoering geven in het calé Bakker. De baten zullen dienen tot versterking van de kas der muziekvereeniging, welke er tame lijk slecht voorstaal. Waddinxveen. In de jongste gemeen teraadsvergadering werden de huizen in wijk E. No». 447, 419 en 451 onbewoonbaar verklaard. De tijdelijke gemeentewerklieden P den Boer en J. Mokle, kregen hun vaste aanstelling. Het fanfare-corps Concordia" zal f 75 subsidie krijgen cn G in plaats van 5 concerten gevein, 3 aan de Brug en drie aan bet Dorp. Burg. Stand. Geboren: Pieter, Z. v. A de Wilde en M. van der Bent. Johanna, D v. J. J. Troost en M. Verhoef. Pieter, Z. v. G. van der Beek en A. Koorevaar. Maarten, Z. v. W. W. van Dorp en H. Honkoop. Overleden: Maria Lamina Wielaard 1 j. Gehuwd- L van der Meer en T. Boevé. Gevonden voorwerpen. Een porte- monnaie, twee pantoffels en twee rijwielbe- lastingplaatjes. Komen aantoopen een hond. RECLAME. Wees liever verstandig dan spijtig; waar om niet heden een flacon Foster's Maag- pillen gekocht? Dit geneesmiddel wekt de lever op. regelt de vloeiing der gal, draagt zorg voor goede spijsvertering en houdt de ingewanden werkzaam. Dit beduidt reiner bloed, betere zenuwen en een helderder hoofd. Prijs per flacon van vijftig versui- kerde pillen f 065; in apotheken en dro gistzaken. 9741 Haarlemmermeer. De heer G. H. Blom- hoff, opzichter hij dc Nederlandsche Spoor wegen, is van Harlingen overgeplaatst naar deze gemeenle. De heer F. van der Weij, alhier, is be noemd tot onderwijzer bij het bijzonder onderwijs le Amsterdam. Omtrent bij den arbeider L. aan den Leimuiderdijk in de Haarlemmermeer ge pleegde ergerlijke baldadigheden, vernemen we, dal van zijn woning 12 ruiten en de dakgoot werden vernield, alsmede de be planting in den voortuin, terwijl ook in den achtertuin op schandelijke wijze werd huisgehouden en een 100-tal kooien en andere vruchten werden uitgetrokken en voor de deur vau de woning werden ge worpen. De politie heelt de zaak in handen. Naar wij vernemen zat met ingang van 1 December a.s. het waterpeil ïn den Haarlemmermeerpolder op z.g. winterpeil worden gehouden. De stand van het water zal dan gedurende de wintermaanden zeer Jaag zijn. Dit werk der bemaling zal in hoofdzaak wel worden verricht door het iPcuw-ingerichle stoomgemaal „De Lijnden" waarmede, zooals onlangs bij den hoogen Waterstand is gebleken, in korten lijd heel wat kan worden gepresteerd. Tot diakenen bij de Ned. Herv. Kerk 'e Nieuw-Vennep weiden gekozen de hee- rer' C. J- Bos en C. Kempenaar. Benoemd werden tot leden van hel kies college de liceren W. J. Parlevliet, P. van woeiden, J. \y. Bras, H. den Butler en C. Kroon. Alle genoemde heeren hebben zich bereid verklaard de benoeming le aan vaarden. De in deze kerk gehouden collecte tijdens het dankuur voor het gewas, heelt ruim t 300 opgebracht Hillegom. De Ned. Verceniging tot af schaffing van Alcoh. Dranken afd. Hille gom, gaf een feestavond aan haar leden, donateurs en genoodigden. De zaal was tjokvol en het podium met groen versierd. De heer B. C. Franke uit Amsterdam hield een gloedvolle rede over „Plaatselijke Keu ze". De dames Volkers en Nelson wisselden het program af, evenals de humorist „Flip van Haarlem" (de heer v. d. Schaal). Alle medewerkende ontvingen een dankbaar ap plaus. Voor de vereeniging was het een mooie avond; 7 leden en twee donateurs werden ingeschreven. De dames-medewer kers ontvingen een bloemenhulde. De eerste Godsdienstoefening der af- deeling Hillegom van den Nederlandschen Protestanten-Bond in de Nulszaal was zeer druk bezocht. Dr. Beyer-man, van Amster dam, trad als voorganger op. Mej. T. de Wreede bespeelde het nieuwe orgel, mej. Tuyl Schuitemaker zong een sololied. Ver tegenwoordigers der afdeelingen Lisse en Haarlem woonden de bijeenkomst bij, even zoo de heer Van der Staay, uit Leiden. De nieuwe lokaliteit voldeed uitstekend. Katwijk. Gemeenteraad. (Vervol g). Na heropening der vergadering kwam de heer Houwaart weer terug op zijn voorstel om de Besteva-arstraat t« bestralen met klinkers. Hij heeft zich volstrekt niet bij hetgeen de wethouder en de voorzitter wilden, neer gelegd, naar zijn meening. Hij wil aJsnog dit voorstel in behandeling gebracht zien. De voorzitter zeide dat dit niet ging. Er is nu f 10.300 voor den post: Onderhoud van Straten en Pleinen gevoteerd. Wil hij daar in verandering brengen dan moet hij een molie indienen. Maar de voorzitter raadde hem om later met zulk een voorstel le ko men. Er kon dan praeadvies over worden uitgebracht. Hierbij legde de beer H. zich neer. Bij den post: Onderhoud van wandelplaat sen en planlsoenen brengt fle lieer v. Ton geren naar voren de wénsöheüjfcheid om bij den Tol weer een uitkijk le maken zooals die er vroeger was. Men moet wat doen voor de bezoekers van Katwijk. Wethouder Ouwehand antwoordde dat dit koepeltje vroeger zoo volgeschreven werd met allerlei vuiligheden, dat B. en W. zich daardoor hebben laten weerhouden er weer iets nieuws te ir.aken. Wil de Raad zoo iets riskeeren laat hij het dan voorstel len. De heer Van der Zwan wilde bij volgn. „Dag en weekgelden van werklieden" een poel uittrekken voor sneouwopruimen, ook omdat daarmede aan werkloozen werk kan worden gegeven. De voorzitter raadt in dezen lot voorzichtigheid aan. Zoo'n post zat altijd de begrooting bezwaren. De lieer Van der Zwan dient nu een mo tie in waarbij B. en W. worden verzocht om tot sneeuwopruiming over te gaan, wanneeT de sneeuw eenige dagen is blijven liggen. De voorzitter wil in dien geest der motie wel een toezegging doen. Bij volgnummer 174: Strandhuur en kos ten afgraven, onderhouden enz. wenschte de heer Van der Zwan een 'oprit bij het Duinpad le maken van planken. De wethouder Ouwehand maakte daarte gen bezwaar. Planken neerleggen is niet voldoende. Dan zal men een trap moeten maken wal veel geld kosi. Er zijn ook an dere bezwaren aan verbonden bijv. hel stuiven van zand. De heer Van Duyn bij dezen post het woord voerend houdt niet van aanbestedin gen in dezen Altijd doen dezelfde menschen dit werk. Het zou beter zijn zulk werk in eigen beheer uit te voeren. De wethouder Ouwehand zeide dat men verleden jaar het juist anders wilde. De Raad is dus wél veranderd. Maar men moet hel maar zeggen. De heer Van Tongeren wilde den toegang naar het strand zooals door den lieer Van der Zwan bedoeld bevorderen door het leg gen van vlonders. Dat zal een groote verbe tering zijn. Hij wil aldus gewijzigd gaarne het voorstel Van der Zwan steunen. De heer Van der Zwan verdedigde zijn Voorstel nog nader, als iels dat men aan het strand niet ontberen kan. De heer Van Duyn begrijpt niet, waarom de heeren geen keien willen. In Schevenin- gen heeft men ook keien voor dergelijke op ritten. De heer Van Tongeren stelde nu voor den post met f300 te verhoogen voor liet aan brengen van een afnitvlonder. Dit vooratol werd verworpen met 9 tegen 4 stemmen. Vóór stemden de hoeren Parlevliet, Van Tongeren, Houwaart en Van der Zwan. Bij het volg. „Onderhoud cn administra tie van bezittingen niet voor den publieken dienst gebruikt" wilde de heer Van Ton geren met f 1000 verminderen. De wethouder Ouwehand wijst er op, dat voor de post in het geheet slechts f 2900 is uitgetrokken. Daarbij behooren dc kosten voor aankoop van verf, glas, hout, enz., in totaal f 1400 Er blijft dus maar f 1500 over. Wordt daaraan nog f 1000 onttrokken dan blijft er slechts 1500 over. Wat zal hij daar voor doen? De heer Van Tongeren trekt nu zijn voor stel in. De hoofdstukken betreffende hel onder wijs gingen zonder eenige discussie onder den hamer door. Alleen bij de atdeoling Nij verheidsonderwijs maakte de heer Grimber gen de opmerking dal deze visschorijschool naar hij vernam sleohts een leerling telt. (ontkenningen). De voorzitter zeide ook dal dit niet juist ij. Bij het volgn. „Kosten voor verpleging van arme krankzinnigen" wilde de heer Van Tongeren met de verpleging daarvan voorzichtigheid aanbevelen. Eerwt moet het particulier initiatief zich laten gelden, dan de Kerk en daarna moet men eerst de ge meente aanspreken. De voorzitter zegde dal B. ril W. niet royaal zijn. Maar hij is het niet eens dat ook de Kerk eerst moet optreden. De Kerk zou dan niet alleen de gemeente maar ook de provincie die o.->k met 1/3 der kosten bij springt tegemoet komen. Daarvoor dienen de kerkelijke londsen niet. De heer Ouwehand, wethouder, merkt nog op dal de gemeente tot deze verpleging is verplicht. Bij den post: Huur -van Huizen enz., ai- deeting: „het gebouw gemeentezaak' bracht de heer Meerburg in herinnering dal bij het gebruik der zaal een buur van f 10 wordt gevraagd; na 12 uur des nachls begint edi tor weer een nieuwe dag. Men zou dam tweemaal f 10 moeten betalen. Hij zou het tarief zoodanig willen toepassen. De heer Van Dura zou daar togen zijn. 't Zijn in den regel niet de best gesitueerden die er bruiloft houden in de Gemeentezaal. Als het goed is trouwt een mensch slechts eenmaal. Laat men hen dan gelegenheid geven een goeden bruiloft le vieren. Na nog eenig debat waaraan vele leden deelnemen werd besloten, dat B. en W. dit tarief nog een3 zullen herzien en dan later met een voorstel komen. De heer Van Duyn meende dat, als men niets anders op de begrooting bezuinigen kan, men deze kleinigheid ook maar moet laten loopen. De heer Van Duyn vroeg of bij het werk aan den Wassenaarschen Weg wel zooveel mogelijk Kalwijksche arbeiders zullen wor den aangenomen. Hij zou B. en W. verzoe ken in dien zin invloed uit te oefenen op den aannemer. De voorzitter wilde wel in die richting zijn best doen; maar de gemeente is ook ge bonden aan het contract met den aannemer. Hij gelooft echter dat deze reeds bij voor keur Katwijksohe werklieden neemt omdat daarmede best 1e werken is. De hoor Houwaart wilde met de uitvoe ring van dit werk voor Maart beginnen, met liet oog op de winler-werkJoo^heid. Ook hierin kunnen B. en W. niet wille keurig verandering aanbrengen. Dit hangt af van de bestekkbepalingen. De heer Van der Zwan, betoogde nog dat juist de voorjaarsperiode er een is van ge brek aan werk. Na nog eenig debat over kleine detail punten werd de begrooting vastgesteld zoo als deze door B. en W. was voorgesteld De inkomsten en uilgaven bedr. f 462.442.45. Het totaal der inkomstenbelasting werd be paald op f 165.465.40. Voor den post on voorziene uitgaven werd f 14.167.18s uitge trokken, f 4000 meer dan oorspronkelijk was voorgesteld. Hierna werd de vergadering le vier uur ongeveer met dankgebed gesloten. Verschillende bloemenkweekers zijn door de onverwachts ingetreden vorst over vallen. Daardoor is in vele kassen met Chrysanten groote schade aangericht. Die vanaf 1.1. Vrijdagnacht de kachels aan had den zullen hiervan nu wel de" voordeelen plukken. Katwijk aan den Rijn. De tuinder W V. Vliet uit Rijnsburg reed op de fiets met zijn zoon op de Sandllaan, richting Katwijk aan den Rijn, om zich naar zijn werk te begeven. Hiervoar hadden zij een mestvork bij zich. Bij den oprij aan den Kanaalbrug raakte de zoon met den vork het stuur der fiets van zijn vader, die hierdoor het even wicht kwijt raakte en vanaf de aldaar zijn- do hoogte zeker 3 M. diep, met fiets en al in de sloot viel. Hij kwam er met den schrik en een nat pak af. Was hij voorover in de sloot terecht gekomen, dan hadden de gevolgen ernstig *kunnen zijn. Noordwijk. Bij het correspondentschap voor Arbeidsbemiddeling zijn momenteel slechts 13 personen ingeschreven, waaron der 6 losse arbeiders, 2 vhschers, 2 land arbeiders, 1 schilder, 1 smid, 1 kok. Dit ge tuigt zeker van een vooruitgaanden tijd, daar verleden jaar op denzelfden tijd reeds een massa "werkloozen stonden ingeschre ven. In het Juvenaatsgebouw gaf gister avond de dames-tooneelclub „De Blijde We reld" een uitvoering. Gespeeld weid „Niet doen" en „Tante en Nicht". Vooral het laatste oogstte veel succes. Het was ook zeer vermakelijk. Ook de dames-gymnas- tiek-club „L. E. F." verleende haar mede werking met vrije en orde-oefeningen, waar van het Papaverlied en het Lintenspel veel applaus oogsten. Noordwijk-Bümen. Naar we vernemen zal de Chr. Jongel.-Vereeniging alhier, even als het vorig jaar, geen jaarfeest bereiden voor de begunstigers, maar weer een avond organiseeren, waar de film „Alleen op de wereld" zal worden vertoond. Nooidwijk-aan-Zee. Kerkelijk be richt voor Woensdag 19 Nov. Ned.-Herv. Kerk, nam. halfacht, ds. D. A. van den Bosch van 's-Gravenhage. Rijnsbnig. Burgert. Stand. Ge boren: Neeltje, D. van F. C. Tilburg en A. J. Timmerman Cornells, Z. van Jan Ho- gewoning en Maria v. d. Meij. Ondertrouwd: P. Reijneveldt te Noord- wijkerhout en C. v. d. Meij, alhier. Overleden: Janna v. d. Eijkel 84 jecht- genoote van P. Glasbergen. Sasaenheim. Met hel leggen van de waterleidingbuizen is men nu zoover ge vorderd, dat alleen nog de zinkers, buizen onder het water door, er in moeten. De veibreeding van den Rijksstraat weg gaat langzaam maar zeker. Nu is er weer een gedeelte verbreed tusschen Voort laan en Engelenbrug. De wagen had lang gereden met een wiel, belangrijk uit het lo<xi. Toen hij gis teren was geladen met een zware vracht aleenen, kon hij den last niet meer dragen. De vooras brak en de wagen zakte ineen, midden op den drukken verkeersweg. Het duurde een vrij langen tijd, eer de weg weer vrij was. Kerk. bericht. Chr. Ger. Gem. Kelklaan, a.s. Donderdagavond 7 uur, ds. Joh. Jansen," ran Leiden. Zegwaart. Beroepen is bij de Gcref. Kerk alhier de heer P. Prins, cand. te Hil versum. RECLAME pijnlijk, schraal of gesprongen door de koude gebruik dan de heerlijk verzachtende en snel enezendé Purol. In doozen van 30, 60 en 0 cis. Bij apoth. en drogisten. 9745 ONDERTROUWDJ. v. d. Ende wedr. 41 j. en L. E. J. A. Hoorn, wede. 35 j. H. G. v. Wclzen jm. 27 j. en H. M. A. Huis man jd. 24 j. H. v.Leeuwen jm. 30 j. en M. Vergeer jd. 28 j. M. M. Segaar jm. 29 j. en L. M. v. Heusden jd. 28 j. H Hertstein, jm. 29 j. en J, C. de Leeuw jd. 32 j. G. J. Gerritsen jm. 26 j. en E. J. W Kraaneveld jd. 32 j. P. S. Landzaat jm! 27 j. en M. A. Meijgaarden jd. 28 j. B. Verplancke jm. 32 j. en C. Langezaal jd. 23 j. W. F. Kriek jm. 25 j. en J. Ramp jd. 24 j. A. R. 7. d. Tuin jm. 20 j. en O. Ramp jd. 22 j. A. C. Sloos jm. 25 j. en O. Holverda jd. 24 j D. W. Carree jm. 26 j. cn R. A. Reynold jd. 25 j. L. Neuteboom jm. 22 j. en S. v. d. Bom jd. 22 j. J. A. Haaren jm. 23 j. en F. C. Beurse jd. 23 j. A. Swager jm. 22 j. cn J. P. v. Rossum jd. 19 j. A. Meyvogel jm. 24 j en M. v. d. Meel jd. 17 j. RECLAME. CREMATIE, AUTO-TRANSPORT OPGERICHT 1871 AALMARKT 16 TELEF. 861 7797 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie..) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt oiet teruggegeven. Stalling voor de woonwagenpaardjes. 4e verantwoording. Ingekomen van mevr. B f2.50; mej. M. f2.60; prof. U. f5; Bob L. f 1den heer F. f 5mej. N f 5 den heer F f2.50; dames B. f 5mej. de R. f2.50- Totaal f 31 en met vorige malen mee f 433- Hartelijk dank! Wij komen nog steeds een groote som te kort, maar daar de tijd dringt, hebben wij het er toch maar op gewaagd met het bou wen van den stal te beginnen. Deze zal in December gereed kunnen zijn, als wij om financieels redenen den bouw niet moeten stop zetten. Helpt dus nu allen nog mee aan een vlugge afwerking. Dezer dagen zal er een collecte worden gehouden, waar bij speldjes, vlaggetjes tn prentbriefkaar ten worden aangeboden. Wie geen grootere bijdrage kan zenden, stcune ons dus met een of twee kwartjes bij de collecte. Nie mand late de busjes zonder een kleine gift voorbijgaan HUGO VAN POELGEEST, Penningm. afd. Leiden en O. v. d Ned. Ver. tot Bcsch. v. Dieren. 17 Nov. 1924. „Ouderzorg" Leiderdorp. Telef. 1135. De Jongeien-vredesactie. Geachte Redactie. U zoudt mij zeer veel genoegen doen door het onderstaande in uw blad op le nemen, naar aanleiding van het ingezonden stuj van den heer Ebbink van IB Nov. j.l Laat ik beginnen met den mij onbekenden heeT L. hartelijk te bedanken voor zijn sympathiek stukje in het blad van 14 Nov. j.l., dat een antwoord aan den Ebbink haast' overbodig heeft gemaakt. Toch wilde ik, in het belang van de Jongeren Vredes-Aclie aan den heer Ebbink vragen, waarom wij. jongeren, waaronder ik dan versta jongelui van 18 lot 30 jaar, wel dc bewapening mo gen goedkeuren, iets waar wij, gezien den dienstplicht, capabel toe worden geacht, en geen oordeel over de ontwapening mo gen hebben. Zeer zeker geef ik den heer E. toe, dat het vraagstuk buitengewoon moei lijk is, vooral wanneer wij de ontwapening uit een verstandelijk opportunistisch oog punt gingen bekijken. De Jongeren Vredes- Actie staat echter op een geheel ander standpunt. Onze groep verbindt die jonge menschen, die de heilige overtuiging heb ben, dat, wat er ook gebeuren moge en wat de gevolgen ook mogen zijn, geen land ter wereld en in de eerste plaats Nederland niet, gebruik mag maken van middelen om anderen te dooden. Dit is een zuiver zede lijk beginsel, waardoor wij ons niet verbin den tot „een vereeniging met politieke doel einden". Onze actie, die uit de jongeren zelf ontslaan is, omvat jongeren van verschil lende politieke- en geloofsrichtingen en juist daardoor slaat zij sterk. Want sterk moeten wij zijn; als uil de jonge menschen, die toch weldra hun plaatsen in de maatschappij in zullen nemen, geep idealistische strooming ontstaat, als ons het recht om idealen HS hebben en die te propageeren ontzegd wordt, waar moet deze wereld dan op uit. loopen U beleefd dankend voor de plaatsruimte, A M. VAN STirRIAAN LUïSCIUS, Leider van de Leidsche groep der Jongeren Vredes-Aclie. i Leiden, 15 November 1924. Vredesactie en nog wel Jongeren Vredeiactie! Bjjf het lezen van het ingezonden stuk voor bovengenoemde actie, en de manier, waarop die werd ingezet, deed mij onwille keurig denken aan eenige pedanterie der Jongeren. In de eerste plaats: Zjn de personen die regeeren, schuldig aan een oorlog, kunnen die principieel, persoonlijk schuldig daaraan zijn, kan m. a. w. bij e:n verkiezing, door het stemmen op, bepaalde personen, een oorlog uitgeschakeld of ontwapening en daardoor oorlog en ellende worden voor- komen 7 Is inderdaad het probleem van den oorlog zóó eenvoudig uit te schakelen, kan men „heden ten dage", en vooral kunnen onze Jongeren intellectueelen, zoo naïef zjju, om dat dqr wereld kond te doen in een inge zonden stukje? te niet den oorlog een consequent uit vloeisel van den oorlog, die dagelijks op „vreedzame wjjze", door ons, „eerbare bur gers", bommenwerper of dominé, wordt gevoerd? Treedt niet in het persoonlijk leven de oorlog of te wel de „strijd om het bestaan" (lees: om 't geld) dagelijks scherper naar voren? En is het niet in-consequent in die mentaliteit een „vredesactie" op touw te willen zetten? Leidt dit niet, indien het mogelijk was, ontwapening door te voeren, tot radicalere decadentie (verval), dat tot nu toe? Is niet ons aller lijfspreuk: „De een z'u dood, de ander z'n brood"? Zouden wij bereid zijn, bewust ons leven te ulferen om eeu anders leven te redden, want daar zit ten slotte het einde der vredes actie; wie van de Jongeren wil zich pres geven? Zoo niet, wat verlangen wij dan van den Staat, met zulke onderdeelen? Jlee) sterk is bij mij de indruk, dat hel juist het tegendeel is, wat hun noopt een „vredesactie op touw te zitten. Zoolang bjj ons de „centen" domineeren, zoolang domineert de oorlog F Dus de consequentie voor iedereo vredes apostel is, deemoed bezitten, (wat óók moed vereisebt), zich vrij te geven, offeren in het organisme (de samenleving) van den Staak zonder de vraag te stellen: Wat is m'n positie, hoeveel verdien ik, wie regeert er? Daardoor zou misschien een innerlijke vrede geboren" kunnen worden, die nood zakelijk den oorlog naar buiten zou uil- schakelen, dus zonder het eerst „te willen". Maar wie der geachte agitatoren, 't zij weer bommenwerper, communist of dominé, is daartoe bereid? M.i. voelt men onbewust daar niet toe in staat te zijn, wat tot niting komt in verwijten aan ministers, kapitalisten, of iemand anders. Men zoekt een zondebok voor zijn zonden, die men flink op zjjn knp kan geven, dan liet bosch in schopt, om er morgen weer één te zoeken, die „beter" is, om ongestoorder door te kunnen gaan met zoo mirf mogelijk werken en zooveel mogelijk centen te verdiener., en daardoor noodzakelijk and'ren 't leven te benemen, ellend- o, ellende te stapelen, waardoor „regeeren" steeds no ilijker wordt en voor de regeenngen moeilijkheden ge steld worden, die te alle mogelijke catistro- phen aanleiding geven, w.o. ook oorlog of steeds grooter verval, wat 't zelfde is. In de dagelrjksche slachtoffers, veroor zaakt door te weinig voedsel, te weinig licht en lucht, te weinig kleeding. of veel te weinig geld, ziet men duidelijk, dat met liefdes moraal en centen, men zich zelf en z'n naaste' vernietigt, wat op zich zelt nog zoo "heef erg niet is; we kunnen er uit leeren, evenals onze Jongeren intellec tueelen, die „het beter zulten doen, ais de ouderen", maar niet zoo fanatiek verder gingen in die richting en dus ook in de „vredesactie". Evenwel in de hier ontwikkelde vredesactie ligt geen liefdes droombeeld, en dagelgkschen geldstrrjd. Maar mochten er zqn, die den vrede willen, laten ze hete eens probeeren, waar schijnlijk zuilen zij dan inzien, hoe nood zakelijk zoo'n agitatie is, voor zich zelf en voor anderen, en ook welke men schen het meeste oorlogsmateriaal iabri- ceeren. Met vriendelijken dank voor de plsat-b,g, Hoogachtend, J. A. STOL RECLAME. de vermaarde V Fransc&e^Jeep 974» N. N. Leiden, Leiderdorp, Hascrswou- dc. Waddingsveen, Gouda, Haastrecht, Vlisfc, Schoonhoven, Nieuwpoort, Gou- driaan, Slingeland, Schelluinen, Gorin- cliem, Woudrichem, Rijswijk, Necr-Andel, Veen, Wijk, Heusden, Haarsteeg, Vlijmen, 'a-Hertogenbosch, Dungensche Brug. Zijweg naar Heeswijk, Zijweg naar Vcghel, Zijweg naar Beok, Helmond, Someren, Nederweert, Keipen, Baexem, Hom, Roermond, Suste- ren, Sittard, Beek, de Kruisberg, Weert, Maastricht. 216.5 K.M.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 9