AGENDA. U!T DE RIJNSTREEK. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. Dinsdag. Gebouw Morschweg 59: Lichtbeelden - avond, spr. dr. J. G. van Es; 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal): Openbare voor dracht en filmver tooning over de Maggi's producten; nam. halfdrie eo 8 uur. Vereeniging „Vakschool voor Meisjes voor Leiden en Omstreken": Ledenvergadering in het gebouw der Vakschool, Rapenburg 43; te 4 uur nam. Stadszaal: Concert van het Utrechtsch Stedelijk Orkest; 8 uur nam Valkenburg. J. Weitkamp voor de Chr. Hist. Kiesver. 7% uur. Woensdag. Jerucl (Stadsevangelisatie) Bijeenkomst. Kerkgebouw (Oude Vest); Ds. K. P. Groot (zendingsarts te Solo) over „Zesjarige erva ring op 't Zendingsterrein". 8 uur nam. De apotheek van „Hulp der Menscb- beid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 17 tot en met Zondag 23 November waargenomen door de apotheken van de heeren G. F. Reysfc, Stcenstraat 35, telefoon 136, en A. J. Donk, Doezastraat 31, telefoon 1313. Door de politie alhier is iemand uit Haarlem aangehouden, die zich aan op lichten had schuldig gemaakt. De man werd daarna ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld. Gisteren is een handwagen, geladen met pijpleidingen tegen het politieposthuis aan de Haven aan gereden, waardoor eenige ruiten werden vernield. De oorzaak was, dat een met een paard bespannen wagen, toebehoorende aan den expediteur Van de M., alhier, te ver naar den kant van het politieposthuis week, waar door de handwagen in het nauw kwam, met bovengenoemd geyolg. Gistermiddag zette mtj v. E, alhier, voor een winkel aan de Haarlemmerstraat even haar rijwiel neer, terwyl zij zelf den winkel inging. Toen zij weer terug kwam, was een taschie, dat aan de fiets hing, gestolen. Het bevatte, behalve een aantal voorwerpen, welke in een dainestasch hooren, een beorag van ruim f8, dat mede ver. dweilen was. Gisteravond is uit dm gang van een woDing aan de Marienpoelstraat door open- sluiling van de huisdeur, een heerenrijwiel uit den gang meegenomen. Morgenavond hopen de heeren M. Blitz en Co. in het perceel Brcestraal 120 een nieuwe zaak, magazijn ,,'t Hoekje", te openen. We zijn daar hedenmorgen eens een kijkje gaan nemen en bevonden, dat er voor „elck wat wils" is. Er is werkelijk een keurcolieclie van ijzer waren, rijwielonderdeelen en -banden, hout snijwerk en electricileilsbenoodigdheden aanwezig. De étalagekast is geheel uitgebouwd en biedt een levendigen aanblik op met al die schitterende voorwerpen. Met het oog op de a.s. Sint Nicolaasfees- ten zal deze winkel voor menigeen een ware uitkomst zijn. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Het Schcuwtooneel. De Opschepper, blijspel in 3 bedrijven door G. Kelly. Na al de Amerikaansche bombast en ge zochte dingen, die we den laatsten tijd in Amerikaansche blijspelen te genieten kre gen, i9 dit Amerikaansche blijspel een soort verademing. Het is toch niet anders dan een scherpe milieu-teekening in intiemen, bui- selijken kring, 't Is zoo heel anders dan anders, dat men aanvankelijk wat eigen aardig staat tegenover „De Opschepper", maar het duurt niet lang, of men is er in en eenmaal zoover, beschouw je het ver loop als een kalm vliedend boekje van lichte amusementskost, met hier en daar eens even een rimpeltje, doch meer niet. Getypeerd wordt een fraai exemplaar van wat in de wandeling inderdaad wordt ge noemd: een opschepper. Een groote nul, niets anders, die echter door zijn gezwets, dat veel heeft van een nimmer afgcloopcn ratelende wekker met telkens terugkeerende momenten als b.v. „op de stippellijn" etc., weet te poseeren en in veler oog daardoor iets groots wordt. Jn de eerste plaats van zijn vrouw, die in hem een grenzeloos ver trouwen stelt.. De overige familie heeft hem echter door, doch zijn wartaal brengt niet temin den ontdekkenden uilvinder-zoon tot rijkdom, het eenige, wat per slot van reke ning in dit stuk toch nog Amerikaansch aandoet. In dezen kring van vader, moeder, dochters, zoon en schoonzoon, speelt zich het gansche gegeven af simple comme bon jour maar het doet bet door een over 't algemeen rake schets van het huiselijk le ven, al blijven enkele figuren wat vaag en wat heel erg aan de oppen-lakte. Daarnevens krijgen we een tweetal uit beeldingen, die alleen al in slaat zijn het stuk te redden. We bedoelen den opschepper in persoon van Ivo Arnoldi, dien we voor 't eerst sinds langen lijd hiermee weer eens ®p volle kracht zagen en voor wien zoo'n typeering een kolfje naar zrjn hand is en dan Willi, v. d. Horst-—-v. d Lugt Melserl als de moeder, die zoo uil het leven op het tooneel scheen geslapt, 't Was af en uiterst knap werk in het genre van jnilieu-schil- dering. De rest dwaalt om deze beiden heen als noodige vullAg. De twee dochters, de vader, de zoon, die dollar-koning wordt, de enkele verdere bijrolletjes, 't is niet meer dan en tourage en uit den toon viel niemand, zon der echter aan den andweren kant bijzon der te frappeeren. Een zoo-zoo gevulde schouwburg heeft het gebodene weten te waardeeren. Alphen. Bij het vertrek van den heer G. Nijhoff als onderwijzer der Cbr. School Gouwsluis werd hem een schilderstuk aan geboden. De heer Nijhoff is benoemd tot hoofd der Chr. School te Nic-uw-Weerdinge. Jn zijn plaats werd tot onderwijzer benoemd de heer J. Jongkind te Amstelveen die ook de leiding zal overnemen van de Cbr. Kna- penvereen., waaraan de heer N. steeds zijn beste krachten heeft gegeven. Ook deze ver eeniging ziet hem noode vertrekken. Wij wenschen den heer Nijhoff veel succes in zijn nieuwen werkkring. v Dat het de laatste nachten reeds flink gevroren heeft, is iets dat men aan den lijve ondervindt, doch men heelt niet kunnen vermoeden dat gisteren reeds op een enkele sloot werd schaatsgcredcn. 't Waren wel belhamels, die wel wat te veel waagden, maar er moeten toch enkelen de eersten zijn en juist daarop zijn ze grootsch. Kerkelijk bericht. Ned. Hcrv. Kerk Julianaslraat. Woensdagavond zeven uur ds. Veldhoen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Nog eens de schuldvraag. De opiumconferentie. Toen onlangs van Duitsclie zijde de schuldvraag aan den wereldkrijg opnieuw ter tafel scheen tc zullen worden gebracht, is aangedrongen om deze kwestie maar zoo spoedig mogelijk weer op te bergen en zoo is vooreerst gedaan ook. Deze tijden zijn nog lang niet rijp, om op dit leere punt beslis send te kunnen oordeelen en zonder harts tochten."Het is toch feitelijk nog pas eenigs- zins vrede. Bovendien is er nog zooveel te regelen tusschen de beide oorlogspartijen en met name tusschen Frankrijk en Duilsch - land, dat alles, wat den toestand onnoodig zou kunnen vertroebelen, rnoet worden ge weerd. Niettemin is op dit oogenblik de schuld vraag opnieuw opgeworpen en wel door de publicatie van bet dagboek van wijlen Geor ges Louis, oud-gezant van Frankrijk in St. Petersburg, in „l'Europe", een Fransch tijdschrift. Deze doet in zijn boek verslag van gesprekken met Pichon en Jules Cain- bon, onderscheidenlijk oud-minister van bui- tenlandsche zaken en oud-gezant in Berlijn en voorts met Paleologie, ook oud-gezant te Petrograd, gesprekken, waaruit blijken zou, dal Poincaré in de eerste plaats en ook ge noemden niet vrij uit gaan in de voorge schiedenis van den oorlog. Men begrijpt, dat deze publicatie het rechlsche blok in Frank rijk fel in het geweer brengt. Eenige der in het geding gebraclilen zijn dood, evenals Louis zelf. Nu duikt de vraag op of deze machtiging tot de ruchtbaarma- king heeft gegeven. Wie het goed met zijn nagedachtenis meenen, ontkennen dit. Ande ren uiten tegen hem de beschuldiging van lafheid. Hij zou zelf deze aanteekeningen niet openbaar hebben durven maken. De on derstelling, dat Louis, die in 1913 als gezant te St. Petersburg door Delcassé vervangen werd, op de daarvoor verantwoordelijke man nen wraak wilde nemen, ligt voor de hand. Ze geldt vooral Poincaré, maar ook Briand, die ook daarbij in het spel was. Ook deze moet een veer laten. De tweede vraag is of dit alles authentiek is. Tot nu wordt geen ernstige twijfel geop perd. In elk geval schijnen de aanteekenin gen Louis' opvatting weer te gt» en. Poincaré, Jules Cambon, Pichon en Paléo- logue hebben reeds naar de pen gegrepen en ontkennen het in het dagboek gepubliceerde dat kletspraat heet en wat niet al. Met dit al: een gevaarlijke knuppel is in Frankrijk neergedaald. Churchill zal binnenkort naar Parijs gaan, om deel te ncinen aan de conferentie van den ministers van financiën, doch de datum is nog niet vastgesteld. Alles hangt af van de finaflcieele deskundigen der geallieerden, die zich op Lel oogenblik bezighouden met de verdceling van de sommen, afkomstig uit de ontvangsten tengevolge van de bezetting van liet Roergebied en andere bijzondere ont vangsten. Gedurende het geheele jaar 1923 hebben Frankrijk en België ontvangsten ge had, doch over de verhouding der verdee ling is nog geen beslissing genomen. Boven dien moet daarbij de Vereenigde Staten wor den geraadpleegd. Uitdrukkelijk wordt ech ter verklaard, dat deze aangelegenheid niets heeft te maken met de onderlinge schulden der geallieerden, die vroeger of later op eene algemeene conferentie ter sprake zullen ko men. De opiumconferentie te Genève heeft een Fransch-Engelsch-Japanschc resolutie aan genomen, waarbij een algemeen staatsmo nopolie voor den verkoop van opium wordt ingesteld. De verkoop bij kleine hoeveelhe den zal daar, waar de overheid zelf er zich niet mede kan belasten, plaats hebben door bemiddeling van personen, die daartoe een speciaal verlof zullen krijgen. DUITSCKLAND. Bemiddeling gevraagd Von Heydebrand t Het Bcrlijnsehc gemeentebestuur heeft de bemiddeling ingeroepen van don minister van arbeid in de staking bij de viaduct spoorwegen waardoor het verkeer ten zeer ste wordt bemoeilijkt. In den ouderdom van 73 jaar is de vroe gere leider der conservatieve partij in Duitschland Von Heydebrand op zijn land goed in SileziÖ overleden. (Ernst von Heydebrand und der Lase is geboren to Gollkowe in Silezië 20 Febr. 1851, van 1S87 tot 1895 was hij Landrat, 6edert 1888 lid van het Pruisische Huis van Afge vaardigden, waar hij optrad als voorzitter der Duitsch-conscrvatieve partij; van 1903 tot 1918 had hij zitting in den Rijksdag). FRANKRIJK. Her riot over do buitenl politiek. Herriot heeft op verschillende vragen, hem gesteld in de seoaats-conimissie voor de buitenlandsche zaken, verklaard, dat se dert de toepassing van het plan-Dawes de maandelijk3ehe betalingen van Duitschland normaal worden verricht. Alle moeilijkheden nopens de ontwapening van Duitschland zijn nog niet opgelost, met name wat betreft de organisatie der rijks- weer. Ten aanzierr der toelating van Durtsch land maakt Frankrijk steeds nadrukkelijk voorbehoud, het wenscht dienaangaande aan Duitschland geen voorrechten te geven. Het in contact treden met het nieuwe Engelschc kabinet heeft een zeer gunstigen indruk gegeven. De erkenning der sovjetregceving is noo- dig uit economisch, politiek en militair oog punt, maar Frankrijk wil niet, dat men zijn verzoenende houding uitlegt als een prijs geven van de rechten zijner onderdanen. Het heeft dienaangaande trouwens alle voor behoud gemaakt. ENGELAND. Morgen kabinetszitüng Mexico, Egypte en Indië. Nadat Baldwin gistermorgen een audiën tie bij den koning heelt gehad, Ier mededee- ling, dat het ministerie nu geheel was sa mengesteld is bepaald, dat morgen een ka binetsraad zal worden gehouden, waarin de commissie in zake de Russische inmenging in Britsche aangelegenheden ter sprake zal komen. De taak dezer commissie was eerst het nagaan van dc al dan niet echtheid van Zinovjels brief, doch allengs is die taak uitgebreid tot de geheele Russische propa ganda. De „Evening Standard" acht het waar schijnlijk dat een mededeeling aan de 6ov- jetregeenng zal worden gezonden. Hel meent dat het nieuwe Britsche kabinet over tuigd is dal de omstandigheden zoo spoe dig mogelijk woiden opgehelderd. Er be staat bij de Engelsche regeering in bet ge heel geen neiging om inbreuk le maken op het werk door Mac Donald gedaan en om door zijn afspraken een streep te halen, aangezien hetgeen de vorige regeering ver richtte het uitzicht opent op een verbete ring der betrekkingen tusschen de twee lan den. De nieuwe regeering wenscht niets lie ver dan door jie erkenning der sovjelreger- ring de goede verstandhouding en handel en verkeer verder te ontwikkelen, doch aan den anderen kant veronderstelt het blad, dal het aan Moskou duidelijk zal worden gemaakt, dat, indien de hoop en de ver wachtingen die Engeland koesterde op grond van zijn erkenning der sovjetregeering niet ernstig in gevaar willen worden gebracht, alle propaganda uitgaande van welk cen trum in Rusland dan ook in Engeland moet ophouden. Men verwacht verder dart de kabinets raad zich zal bezighouden met het vraag stuk dor prijzen der levensmiddelen en van hel levensonderhoud in het algemeen. De regeering heeft dienaangaande een onder zoek toegezegd doch inmiddels verneemt men dat de minister van handel Lloyd Crreame reeds een voorloop]g onderzoek heeft ingesteld waarvan hij de resultaten aan het kabinet zal meededen, daarbij le vens den vorm aangevend dien een volledig onderzoek moet aannemen, terwijl hij ook voorstellen zal doen aangaande de leden die in deze commissie zullen willen plaats ne men. Er bestaat alle kans op, dat de regee ring onmiddellijk zulk een commissie van onderzoek zal benoemen en dat er pogingen zullen worden gedaan zoo spoedig mogelijk haar verslag le ontvangen. De hoofdkwes tie, welke deze commissie zal hebben le on-derzoeken, is, of de prijsstijging gerecht vaardigd is dan wel of er onredelijke win sten worden gemaakt. Volgens de „Times" zou de Eugelsehe regeering niet bereid zijn het nieuwo kabi net in Mexico te erkennen. Zij zou haar zaakgelastigde Sir Thomas Hohler willen opdragen eerst de in Mexico bestaande toe- verklaring aan het parlement gciegd. dat standen te bestndeeren. Egypte's premier, Zagloel. he ft in een ds koning de meest voorkomende verkla ringen heeft afgelegd, waardoor zijn be zwaren en verantwoordelijkheid ze^v zijn verlicht; hij heeft zijn verzoek om ontslag ingetrokken. Rij besloot met God te vragen om hen allen te helpen hun land te dienen en volledige onafhankelijkheid te verwerven. Volgens een bericht uit Delhi, her ft de Brilsch-Indische regeering, naai men ver neemt, definitief besloten het volgend jaar aan de Wembley tentoon; telling geen d.e! t3 nemc-n. OOSTENRITK. Seipel gaat heen. Bondskanselier Seipel heeft am d n voor zitter van den Nationale» Raad Miklas, die tevei)3 voorzitter is van de centrale com missie, een brief -gericht, waarin hij uit eenzet, dat de besprekingen met de ver tegenwoordigers der politieke partijen en der landsrogeeringen, die hij gevoerd hoeft sedert hij als bondskanselier 13 aangewezen, hem overtuigd hebben, dat de meerderheids partijen eu de landsregeeringen krachtig de op de saneering der staatshuishouding en den wederopbouw van het bedrijfsleven gerichte politiek willen handhaven. Daar entegen heeft hij zich niet de zekerheid kunnen verschaffen, dat de door hem en zijne medewerkers noodzakelijk geachte af zonderlijke maatregelen lot e;n snelle vol tooiing van het saneeringswerk eene aan de cischen des oogenbliks beantwoordende bevordering door alle voor de openbare aan gelegenheden verantwoordelijke factoren zonder onderscheid van partij, binnen en buiten het parlement, zullen vinden. Hij gelooft, dat bet groote doel stellig bereikt zou worden, indien thans de leiding der regeering aan een andere persoonlijk heid werd toevertrouwd. Hft legt daarom de opdracht tot vorming eenèr nieuwe re geering weer in handen der centraio com missie. Hri heeft daarbij ook op het pog zijn, sedert z^jn verwonding, verminderd persoonlijk prestatievermogen. De bonds kanselier had gistermorgen de leiders der meerderheidspartijen en 's miduags den af gevaardigde Seits, als leider der sociaal democraten, dit besluit medegedeeld. Seipel is daarmee van het tooneel. Als opvolger heeft hij aanbevolen Ramek, maar 't is thans twijfelachtig geworden, of niet een ander zal opvolgen. ITALIË. Tegen het fascisme. Het fascisme blijft verzwakken. De afge vaardigden Scveno en di Tarbia, de gewe zen onderstaatssecretaris van oorlog, zijn uit het fascisme getreden. De afgevaardigde Paolelti zou ook zijn ontslag hebben ge nomen. De bladen melden bovendien, dat er een nieuwe politieke partij, de Nationale Unie. gevormd is, die zich voorstelt, de verschil lende groepen van democratische elementen te vereenigen, en die legen hel fascisme op positie zal voeren. GRIEKENLAND. Vier Grieken vermoord. Naar de „Daily Telegraph" 'uit Athene verneemt heeft een moord op vier Grieken le Stenimochos in Zuid-Bulgarije groote op winding te Athene veroorzaakt. De bladen oischen opheffing van het jongst Grieksch- Bulgaarsche minderheden verdrag en spre ken de hoop uit, dat de Volkenbond, onder wiens auspiciën dit verdrag tot stand is ge komen. lu «sc hen beide zal komen. POLEN. Een volledig kabinet. Na heel wal moeilijkheden beeft Gratski weer eeD volledig kabinet kunnen vormen. Of het van langen duur zal zijn? BUITENLANDSCH GEMENGD. Een geweldige brand woedde gisteren in het goederenstation en de magazijnen van het hoofdstation te Reichcnberg. De schade bedraagt ruim 11 millioen Tsj. kronen. Bij het blusschingswerk werden talrijke per sonen gewond. Zondagavond ontstond brand in een bios coop te Créteil (Dep. Seine). Tijdens de voor stelling ontplofte het filmapparaat. Een dame en een jongmensch liepen brandwon den op aan lichaam en handen. Een dame kwam in de vlammen om. De oecumenische patriarch Gregorius is te Konslantinopel overleden. Er heelt le Jersey City binnen een week een tweede groote brand plaats gehad. Een rangeerstation met een aantal volgeladen wagons is door brand vernield. De schade wordt op 10 millioen dollar geschat. De Fransche Senaat. PARIJS. 18 Nov. (Ilavas). De Senaat heeft bij de beraadslaging over het amnestie- wetsontwerp met 176104 stemmen de amnestie aangenomen voor die feiten, die anders door hel Hoog Gerechtshof werden berecht Nieuwe Fransche partij. PARIJS, 18 Nov. (N.T.A. Draadloos). Al hier is opgericht een democratische volks partij die ten doel heeft de belangen der katholieke kerk te beschermen. Lord Beatty gaat heen. LONDEN, 18 Nov. (N.T.A. Draadloos). Naar verluidt, zal lord Beatty einde van dit jaar aftreden als eerste lord der admi raliteit. Hij zal dan 40 zeedienstiaren heb ben. Seipel's heengaan. WEENEN, 18 Nov. {Kor.-bureau). De of ficieuze Politische Korrespondent, dr. Sei- pel'3 weigering tot kabinetsformatie be sprekend, zegt dat wij do overtuiging heeft gekregen dat hij, zonder het saneeringswerk in gevaar te brengen, de regeering in andere handen kan doen overgaan, daar zonder eenige twijfel de meerderheidspartijen en vooral de chrietelijk-socialen absoluut vast houden van de saneeringspolitiek, en de sa- neeving sedert lang reeds geen aangelegen heid van den persoon Seipel cfoch van Oos tenrijk is. Bovendien houdt Seipel het voor noodzakelijk met alle hem na zijn verwon ding, noch restende krachten voor de door voering van het werk van Genève te arbei den, waartoe hij als bondskanselier phy- siek niet meer in staat was. Dit is de beteekenis van het aftreden van dr. Seipel, die onmiddellijk weer de functie van president der christelijk-sociale partfl op zich neemt. Als zijn opvolger heeft h(j den ex-minister ir. Rudolf Ramek aanbevolen, aan wien ook reeds door de christelijk-sociale partij de voorbereidende werkzaamheden tot formatie van een kabinet werden toever trouwd. De tegenwoordige ministers werden door Seipel verzocht een nieuwe keuze aan te nemen, doch de minister van financiën, Kien- böch, zal geen lid van het nieuwe kabinet worden. De onrust in Italië. ROME, 18 Nov. (Belg;. Tel. Ag.L Naar de Giornale Italië meldt, drongen in een dorp bij Pisa fascisten de dorpsstraat binnen on der hel lossen van revolverschoten. 1 dor peling werd gedood. 4 gekwetst. VolgeDS hetzelfde blad ontplofte te Rivomo een bom voor de deur der vrijmetselaarsloge, waar door aanzienlijke schade werd aangericht. Van de Poolsche grens. BERLIJN, IS Nov. (N.T.A. Draadloos). Nau-r uit Kofno gemeld wordt, werd in het Wilnagebicd een geheele Poolsche grens- patrouille doov Russische benden overval len en over de grens gesleept. De ontruiming van Marokko. MADRID, 18 Nov. (Belg. Tel. Ag.). Een nota van het presidentschap van het direc torium, die de ontruiming der versterkte stelling van Tsjetsjoean, alsmede der kleine vaa deze stelling afhankelijke posten kotnl bevestigen, zegt verder dat het plan, heb welk velen onuitvoerbaar achtten en het kind van de Marokkaansche nachtmerrie zat verlosser, zich met mathematische juistheid verder ontwikkelt. Ten slotte zegt de nota dat de operatie bij Tsjetsjoean der Spanjaarden op het verlies van slechts 3 dooden te staan is gekomen. De strijd in China. SHANGHAI. 18 Nov. (Reuter). Woepeifoe vestigde een onafhankelijke militaire regee ring met hulp der gouverneurs tod de pro vincies Yangtse en Gelerivier wat er op wijst, dat de actie van Feng en Chantsolin om Woepeifoe uit te schakelen, mislukte. Gemeld wordt dat Woepeifoe bereid is het prcsidenschap te aanvaarden maar de kwes tie blijft bestaan of de tegenstanders den oorlog zullen voortzetten of wel de kwestie onderling regelen en zich vereenigen onder Tuanghopui. STADSNIEUWS. Mevrouw P. J. tan BcschVan der Tak. j Allfcier is op 55-jarigen leeftijd na een lang durig en smartelijk doch geduldig gedragen lijden overleden een in vele kringen beken de en gewaardeerd stadgenoote, mevr. P. J, ten Boschv. d. Tak, secretiresse-penning- mccsleres-se van de Vereeniging van Neder- landsche Huisvrouwen, voorzitster van de Coöperatieve Keuken en oud-commissaresse van de Leidsclie Broodfabriek. In al deze functies deed zij zich kennen als een vrouw, die over een zeldzame werkkracht beschik te. En wat zij deed was altijd correct en af, Aan deze werkkracht en werklust paarde zij een groote mate van bescheidenheid zoodat zij zich nimmer zelf op een voor grond stelde Vooral de Vereeniging voor Huisvrouwen en in de eerste plaats de Leidssche aJdccllng, lie eft veel aan mevrouw Ten BoschVan der Tak te danken. Dat de Leidscho afdee- liivg zich in zulk een bloei mag verheugen is ook voor een groot deel aan haar energie en doorzettingsvermogen te danken geweest. Toen in 1920 er verandering kwam in de samenstelling van het Hoofdbestuur, door dat het meer werd gecentraliseerd, werd zij de eerste secretaresse. Mede op liaar initiatief werd het centraal-' bureau gevormd, dat voor de Vereeniging van zoo groot belang bleek. Zij heeft steeds, voor de Vereeniging gewerkt en haar taak werd nog omvangrijker, toen zij ook de functie van penningmeesteresse aanvaard de. Langen lijd, ook toen haar gezondheid wankelend werd, heeft zij lnar werk or voorbeeldige wijze volbracht. De Coöperatieve Keuken heeft eveneentf veel aan haar le danken,.terwijl ook haar adviezen bij commissarissen der Leidsche Broodfabriek sl vds op hoogen prijs werden gesteld. Van haar kan gezegd worden, dat zij op praclische wijze de vrouwenbelangen en hef algemeen belang heeft behartigd, zoolang het voor haar dag was. Haar heengaan zal in wijden kring worden betreurd, in de eerste en voornaamste plaats door haar trouwe medewerksters, bij wie haar arbeid en toewijding niet zal worden vergeten Hoewel het ijs nog zwak is wordt of ia de omgeving cmzer stad reeds druk' schaatsen gereden op verschillende Dolder- siooten en ondergeloopen land. Dc schildersstaking aan den gemeen telijken woningbouw aan den Ilaagweg heeft voor de 13 stakende gezellen geen voordeel opgeleverd. Er boden zich steedi nieuwe krachten voor het werk aan. Zij dan ook aan het einde der vorige week reeds opgeheven. De oplsiding der verlofsoificieren. Naar wij vernemen zal de school voor Vef- iofsofficieren met Januari a.s. niet zooals in het voornemen lag naar Kampen word erf overgeplaatst. Vliegtocht NederlandIndie. Toen gistermiddag bericht uit Bangkok omtrent de landing van de F VII uitbleef, heeft het Haagsche Anela-kanloor aan het Hoofdkantoor van Aneta te Weltevreden per dringend code-telegram gevraagd, of daar ook bericht van Van der Hoop was binnen gekomen. In den afgeloopen naeh kwam reeds het antwoord, hetwelk Aneta's particuliere cor respondent naar Indië had geseind, dat Van der Hoop Maandag zonder moeilijkheden t{ Rangoon was opgestegen en na een schitte rende vlucht boven gebergten en oerwouden te Bangkok was geland. Alles was wel aan boord van het vliegtuig. Hedenochtend eerst kwarn het bericht binnen van Van der Hoop zelf, wiens tele gram pas vele uren na zijn landing te Bang kok te 7.30 n.m. was weggeseind en boven dien nog aan langdurige vertraging onder hevig is geweest. De Rijksmiddelen hebben in Oclobef f 4,125,000 meer opgeleverd dan verleden jaar, waarbij dan nog f 14.220 uit de rij- wielbelastinz komt. Van de rijzing was bij kans 12 millioen te danken aan de succes sierechten. Voor de eerste tien maanden is het voordeclige verschil f 4.134,000, bene vens f 5,247,000 uit de rijwielbelasling. De heer Henri Ter Hall, voorzitter ian het Dorus Rijkersfonds, heeft van de Direc tie van zijn Revue-Gezelschap ontvangen een bedrag van f 16756,38, zijnde de bruto opbrengst van den verkoop van het bekend* boekje over hel Dorus Rijkersfonds, dat dool geheel Nederland tijdens de rovue-opvoeriD' gen werd gecolporteerd. UIT NED*OOST-INDIE. De aardbeving. WELTEVREDEN, 17 Nov. (Ancta.) Hel, aantal personen, dat ten gevolge van aardbeving is omgekomen, overschrijdt rce de 600.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2