No. 19843. ZATERDAG 15 NOVEMBER Anno 1924 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het nieuws i van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENÏIEN: 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentièn, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Katerdags 60 Cis., bij een maximum aantal woorden van SO. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven }0 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANTl Voor Leiden per 8 maanden ƒ2.36, per week rrv.yr. 0 18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week' 0.18, Franco per post f 2.35 portokosten. Olt nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat H. G. van Steijn te Leiden, een verzoek heeft in gediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor ge bruik ter plaatse van verkoop in het perceel JCoorlammfrsteeg no. 6. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 15 November 1924. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van J. C. van der Wiel, om vergunning tot oprichting van een verplaatsbare benzinetank voor het bewaren van ten hoogste 1S5 Liter benzine op het perceel Haarlemmerweg No. 7, kad. Sectie K. No. 105. Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij dezen kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is Alsmede dat op Zaterdag den 29en No vember e.k .des voormiddags te halfelf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een zij ner leden zijn verscheenn. teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. N. C. DE GIJSELAAR. Burgem. VAN STRÏJEN, Secretaris. Leiden, 15 November 1924. Pioi. dr. Albert Verwey. Toen voor eenigen tijd dr. Albert Verwey genoemd werd als den vermoedelijken op volger van wijlen prof. dr. G. Kalff als hoog- jjeraar in de faculteit der letteren en wijs begeerte aan de Leidsche Universiteit, werd dit bericht min of meer officieel tegenge sproken. De buitenstaanders hebben het toen blijkbaar toch bij het rechte eind gehad, Wint het is moeilijk te veronderstellen, dat eerst na deze mededeeling, de aandacht op dezen letterkundige zou zijn gevestigd, al is het waar dat hij in zijn Noordwijksche af zondering meer een stille kracht bleef dan dat hij zich, zooals vóór jaren mee op den bres stelde voor de nieuwe richting in onze Vaderlandsche letteren. Het was ai lang bekend dat bij het bezet ten van dezen zetel een streven vooropging, om nu een man te vinden, niet zoozeer uit de uitsluitend wetenschappelijke kringen, als wel uit die, waarin eigenlijke litteraire bekwaamheid en ervaring mot wetenschap pelijke kennis samengingen, al werd van andere zijde dit streven niet gedeeld. Maar dat bij het zoeken naar zulk een figuur ein delijk de aandacht gevestigd werd en be paald bleef bij dr. Albert Verwey behoeft niemand te verwonderen cn zal in litteraire kringen zeker met voldoening zijn verno men. Bij het aftreden van prof. Te Winkel te Amsterdam werd trouwens reeds moeite g:daan den heer Verwey als diens opvolger benoemd te krijgen. Albert Verwey werd in 1SG5 te Amster dam geboren en trad zeer jong in de letter kundige wereld op den voorgrond. Immers, in 1885, dus reeds op 20-jarigen leeftijd, be hoorde hij tot de oprichters van ,,De Nieuwe Gids". Hij had drie jaren te voren trouwens al verzen geschreven, waaraan een plaats werd waardig gekeurd in de kolommen van de „Nederlandsche Spectator". Met Kloos en anderen voerde hij een scherpe criliek op de oude litteraire stroo mingen en lanceerde met'felheid de onbe voegdheid der destijds overwegende kritiek op de letterkundige voortbrengselen. Na het uiteengaan d^r .Nieuwe Gids"- rodactie, richtte de heer Verwey met Lode- wijk van Deyssel in 1891* liet „Tweemaan- dchiksch Tijdschrift" op, dat later weid her- uoopt in „De XXe Eeuw". Doch ook hier j kon de heer V. het niet met zijn mederedae- i teuren vinden; in 1905 trok hij zich terug en slichte „De Beweging", waarmede hij een geheel zelfstandig standpunt innam. In 1919 hield ook dit tijdschrift op te verschijnen. Hij bleef ook nu in Noordvijk wonen, waar hij het middelpunt vormt van een aantal letterkundigen, waaronder ook uit Leiden, uoewel de nieuwbenoemde hoogleeraar geen ha is van de Maatschappij der Nederland sche letterkunde. In 1914; bood de Groningsche Universileit hem het ecredoctoraat in de Nederlandsche otteren aan en een jaar later op zijn 50sten verjaardag, werd hij op groolsche wijze door 'Jn vrienden en vereerders gehuldigd, t.Gaama verschenen geleidelijk de tien celen van zijn verzameld proza. In een in- '-luing daarbij verklaarde* hij dat hij na de pnoiiing der „Beweging" zijn persoonlijke op het gebied der Nederlandsche let- -ren als afgedaan beschouwde. c om?fandigheden hebben het anders beschikt. Than9 is aan den bijna 60-jarigen litterator een nieuwe en belangrijke taak opgedragen en velen koesleren van rijn plaats nemen op den door prof. Kalff te vroeg leeggelaten leerstoel groole verwach tingen. Draadloos. Ieder jaar om dezen tijd komt in de Stads- een goede bekende te gast: Henri ter Hall's revue. En dit jaar was het natuurlijk niet anders. De belangstelling er voor was groot, de groote zaal was vrijwel uitverkocht voor het 28e product uit ter Hall's revue-keuken, dat tot titel draagt: „Draadloos". Of die be naming nu wel geheel klopt, doet er niet toe; alles moet een naam hebben, dus deze revue ook en bovendien, de draadlooze komt er werkelijk eenige malen bij te pas tot zelfs in een pracht-finale toe, terwijl het refrein om mee te zingen eveneens de draadlooze verheerlijkt. Let eens op, Maandag hoor je overal in de stad die deun Wat een revue in algemeene trekken be hoort te zijn, we hebben het in deze week nog eens kort verklaard en zullen daarop niet terugkomen. We volstaan met te be kennen. dat ter Hall's 28e revue wederom aan de eischen voldoet Het gegeven? Jupi ter verveelt zich op den Olympus en wil een slippertje gaan maken op de aarde. Hij doet dit tegen den zin van zijn vrouw en alle goden en godinnen, Mercurius uitgezonderd, in en komt terecht in ons Haagje waar hij zijn vrouw tegen het lijf loopt. Allerlei waarvan de moeder door ziekte tijdelijk ver hinderd is hieraan de noodige aandacht te geven en welke door andere oorzaken hulp behoeven. Zoo mogelijk zal dit werk ge paard gaap met het verleenen van steun in geld of natura. Dergelijk werk wordt ia verschilonde an dere plaatsen verricht in samenwerking met gemeente-autoriteiten en -lichamen zoowel als met particuliere organen. Ook te Loiden zullen wij dit gaarne zoo doen en zijn daartoe gaarne tot Uw dienst en ter beschikking in gevallen waar U bovenge noemde hulp wenschelijk moöht achten. Het adres is voorloopig: Zuster G. Fles, Nederlandsch Leger des Heils, Noordeinde 10a, Leiden. Deze zuster heeft dit werk reexis met veel ondervonden waardeering elders mogen verrichten en zal te Leiden naar behoeften geassisteerd worden door ondergeschikte krachten. Wij beoogen zoowed morcele ails stofelijke hulpverleening, ongeacht religie en met be paalde vermijding van eenigerlei sectarische beïnvloeding op godsdienstig terrein. w. get. G. MASTE, kommandanl Nederl. Leger des Ileils. Het Luxor-theater geeft deze week voor de pauze en uitgebreide weekrevue en een aardige klucht, en daarna een mooi le vensdrama in 6 aclen „De man van Lost River". Deze film is rijk aan mooie natuur opnamen en wordt goed. gespeeld. Na de ontmoetingen. etc. volgen. Kortom: het is pailze <]e hoofdfilm „Amsterdam bij Nacht" het oude recept, dat echter altijd nieuw blijft lederen dag bijkans eet men aardap pelen en dat verveelt niet. laat staan dan eenmaal in een jaar een revue van ter Hall, die.steéds voor heeft, dat ze decent is. 't Is een pracht aan costumes en decors, dat weer te genieten wordt gegeven. Noe men we op dit terrein der goden woonhuis op den Olymp, de Radio-finale, de gera niums, hoe Holland in het buitenland wordt "gedacht en de poppen-finale. Opnieuw smult men aan die kleurenpracht, door schijnwer pers en anderszins nog verhoogd. Men krijgt bovendien weer de lichtgevende costumes enz. Mevr. ter Hall heeft alle eer van haar af deeling I Daarnevens zorgt Buziau als altijd voor de vroolijkheid en dat zegt voldoende. De zaal lag af en toe krom van den lach. Ieder keer weet hij wat nieuws te vinden, iets origi neels. Jammer, dat zijn partner ter Ilall heeft verlaten, n.l. Nieuwenhuizen. Dions plaats werd nu ingenomen door Bood, maar deze moest het afleggen legen zijn voorgan ger en naast Buziau viel hij tegen. Mcj. M. van Biene was een aardige, commère in den vorm van Juno. Dan: het mannenkwartet, goede dansnummers van mej. Sommer en Dickson, passende muziek van Gerrit van Weezel. een collecte voor een goed doel, in dit geval het Dorus Rijkerfonds, enkele trucs als in de auto-scène en de geheimzinnige schaduwen, een optisch bedrog, dat men moet zien, 't Iaat zich niet beschrijven. Het had zeer veel succes. Trouwens, wat had er geen succes? Leiden wordt ontegenzeggelijk weer door ter Hall's revue veroverd. De eerste avond staat daar borg voor. Dr. D. Cohen, nieuwbenoemd bijzonder hoogleeraar, vanwege het Universiteitsfonds bij de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte, om onderwijs te geven in het Hellenisme, hoopt zijn ambt te aanvaarden op Woens dag 10 Dec. a.s. raet het houden, eener rede voering, in het groot-auditorium van het Universiteitsgebouw, des namiddags té 2 uur In de vacature, ontslaan door hét overlijden van den heer prof. mr. A. C. Vis ser van IJzendoorn is tot commissaris der N. V. DisLilleorderij de Fransche Kroon, voorheen Hartevelt en Zoon, alhier, geko zen de heer F. L. de Vries, directeur der Twonilsche Bank te 's-Gravenhage. Voor het apothekers-assistent examen alhier waren opgeroepen-6 candid afren. Geslaagd zijn de dames F. M. Mlnder- rnan té Den Haag, F. A. Langendijk te Maassluis, J. van Ekfkendonk en G Z. B. Schraelhng, beidon tc Rotterdam. Naar wij vernemen, zaJ de eerstvol gende vergadering van den Gemeenteraad, waarin de ontwerpbegrooling over 1925 zal worden behandeld, plaats hebben op Maan dag 1 December a.s., te beginnen le één uur en dat die vergadering zal, zoo noodig, worden voortgezet op: Maandag 1 Decem ber te 81U uur; Dinsdag 2 Dec te 2 uur; Dinsdag 2 December te 8'/% uur; Woensdag 3 December te 2 uur; Woensdag 3 Decem ber te 81/» uur; Donderdag 4 December te 2 uur. Volgend schrijven is aan de autoritei ten hier ter slede gericht: Het zij den ondergoleekende veroorloofd beleefd Uwe aandacht er op te vestigen dait het Nederlandsch Loger des Heils met zijn werk tc Lelden een aanvang heeft kunnen makon en wel met de beoefening van het achterhuurts- of Barmhartigheidswerk. Dit werk zal voorloopig bestaan uit. heit doen van huisbezoek van huis tot huis in de achterbuurten, het geregeld bezoeken van dc minste volkslogementen, uitoefening van gezinsvoogdij; het verplegen en helpen van de armste zieken en het waarnemen der gezinsverzorging in de armste gezinnen, in 6 acten, welke kijk geeft op het Amster- damsche nachtleven, waardoor zooveel men- schen hun ongeluk tegemoet gaan. Deze film speelt zich af in zeer Lekende buurten van oud-Amsterdam. De filmbeelden zijn heel goed. Het geheel wordt van begin tot het einde begeleid met zang en explicatie door den lieer „Maurits Vigeveno". Het aar dige van deze film is dat bij het vertoonen der danshuizen de muziek wordt vcrvangeij door een groot draaiorgel. Het zien van deze film is wel de moeite waard. De traditie getrouw, krijgt men in het Casino-theater een keurig verzorgd pro gramma. le beginnen met de' weekrevue, waar men o.m. te genieten krijgt van kunst rijden op schaatsen, een leuke teekcnfilm „Alpensport", verder een klucht in 2 acten „De Humorist op de piano" en nog voor de pauze „Woeste elementen" naar het boek van Jack London. Deze film wordt voor 't meerendeel gespeeld aan boord van een schip en verder in de wildernis. „De bruut" de hoofdpersoon van deze film wordt schit terend weergegeven door Howard Bosworth. Als extra nummer in de pauze krijgt men een xylophoon-solo van den heer J. v. Pep pen n 1. de Teil-Fantasie welke op meester lijke wijze werd gespeeld. Na de pauze de hoofdfilm „Rin-Tin-Tin de Speurder" naar het beroemde bock van Curwood. Ditmaal is de hoofdpersoon een hond, die te genieten geeft van z'n buitengewone handigheid en liefde voor z'n meester. Hel geheel wordt gespeeld in Canada en de schitterende om geving werkt er toe mee om deze film aan trekkelijk le maken. Het Rejo-thealer geeft de 2e episode van „Beesten in een paradijs". Ziehier een film met vele gevechten en wilde dieren. Thil, Grant, de zoon van George Grant (eigenaar van de Pacific St. Mij.), die op weg is de schat le zoeken, beleeft avonturen, het een nog scnsalioneeler dan het andere. Zceroo- vers zijn eveneens op weg de schat te vin den, waarop ook ieder oogenblik een ge vecht ontstaat lusschen Phil en de zeeroo- vers. Deze avond wordt begonnen met „De wilde Olifant" (2e episode) in 8 acten. Er ontstaat een gevecht lusschen Phil, en de olifant. Na de pauze 4e cn laatste episode „De bloedhonden" in 6 acten (een gevecht Phil, tegen de bloedhonden), '-i Publiek, dat 't begin van deze film gezien heeft, zal on getwijfeld met verlangen naar deze week uilzien. Ziehier een film. 13 acten, van ademstokkende spanning. De Slaaiscoiira-nt bevat de gewijzigde statuien van de Voreeiniging voor Christe lijk Onderwijs, alhier gevestigd. Door hei g em eon lob es lu ur va® Oegat- geest is het bouwen van een autogarage en twee woningen gegund aan den heer G. W. Proper, alhier. .Men verzoekt ons te willen medediee- len, dai de Muziek-Olub „Ona Genoegen" (Jasz. Band) haar weiwilonde medewerking heeft toegezegd op een der avonden van deo BazaT van de Gem. Zangver. „Zang zij onze Leus", welke geihouden wordt 26 lot en met 27 Nov. a.s. in den Foyer. De filmvertooning van de Maggi-pro- ducten in de Kleine Stadszaal wbj gister-* avond zeer druk bezocht. Er moesten nog een groot aantal bezoeker* worden afgewe zen. De firma zal nu Dinsdagnamiddag en -avond nogmaals een uitvoering geven. Gisteren word bij de pdtirtfe aangifte gedana. dat zekere Q., uit Wilnli, op dt veemarfet een kalf had mififhanóeèd, toefen hoorond'e aan dien landbouwer H., te Zwam- merdam. ZaohthandSg was hij deartrij blijk baar niet te werk gegaan, immer» bij on derzoeik door de politie bleek d*t het dier uit den neus bloedde, den kop verwond had en eenige tanden uit de kaken waren ge slagen. Togen Q. word proces-verbaal opge- maaJct wegens dierenmishandeling. Intusschen kwam Q. weder «en kïacflrt in dienen bij de politie fregen den eigenaar van het kalf, omdat deze, zijn dier wrekend, hem éenige gevoelige klappen had toege diend. Eenigszins te begrijpen, al is het waar, dat niemand rechter m eigen zaak mag zijn. W. H. B., huisschilder, 53 jaar, wo nende in de Kraaierstraat, die gisteren aan den Zoeterwoudsche-Singel bezig was een huis van buiten te schilderen, had het onge luk, door het uitglijden van den ladder, ter hoogte van drie Meier door een raam te val len en neer te komen op een in liet vertrek staande kachel. Het ongeval verwekte groote consternatie in de woning. B. zelf kwanu er oogenschijn- lijk nog al goed af. Verwondingen van be- teekenis had hij niet, alleen klaagde hij over pijn in een der liesen en in de borst. Dr. De Graaf, die de eerste geneeskundige hulp verleende, achtte opneming in een ziekenhuis iet noodig. B. kon te voet naar zijn woning gaan. In perceel Hoogewoerd 116, waarin geruime® tijd een meubelzaak was geves tigd is heden het magazijn „De Bijenkorf" geopend. Hot woord „Bijenkorf" doet reeds vermoe den dat men er nu wat anders zal aantref fen dan meubelen. Inderdaad is dit zoo. In wendig is de zaak geheel veranderd. Het voormalig magazijn is nu in tweeën geschei den. De kleinste afdeeling is ingericht als kantoor en de grootste is de ruime winkel geworden met kasten, opstanden en toon bank, benevens een diepe en, dank zij het breocLe front, groote etalagekast, die een be zichtiging ton volle waard is, door do rijken voorraad zoowel, als vanwege de keurige aankleedding. In den winkel vindt men er een rijken voorraad manufacturen, katoen en flanel ook aan het stuk aanwezig, wollen en jaeger ondergoederen, kousen en sokken, hand- en borduurwerken, zakdoeken, linten, knoopen, garens en band. Men heeft moeite op het gebied wat dleze zaak bestrijkt iels le kunnen vragen, dait er niet te koop is. De firma S. van RietJ. F. Bohn komt niet alleen met een ruime sorteering en goede artikelen, maar heeft Zich ook voor genomen tegen scherp concurreerende prij zen le leveren en dat wil het publiek wel. Het werk werd uitgevoerd door den heer Van Riet Sr., drie er iets goeds van gemaakt heeft en voor het schilderwerk zorgde zeer ten genoege van de lastgevers onze stadge noot de heer N. de Water. Vrijdagavond te zeven uur ongeveer had er op de Haarlemmerstraat, hoek Jan- vossensteeg. een aanrijding plaats lusschen twee wielrijders, den loopknecht bij een kruidenier, Bern. St., en den 32-jarigei. landbouwer C. van der V., uit Ocgstgeest, die uit de Janvossensteeg kwam rijden. Het rijwiel van St. werd nogal belangrijk be schadigd en een mand met kruidenierswa ren viel over de straat, waardoor een en ander verloren gi'ng. De wielrijders gaven elkaar de schub1» Geen van twee had etri bel gehoord, hoewel elk voor zich verzu- kerde wel gebeld te hebben. Van der P. was echter bereid aan den loopknecht de schade te vergoeden. Door de N. Z. H. T. Mij. is in de af- geloopen maand October op de lijn van Scheveningcn naar Leiden en Katwijk en Noordwijk (incl. H.-RijndijkEndegeest) ontvangen aan reizigers vervoer f 114.380 vorig jaar October f 6P»781), terwijl de op brengst van het goederenvervoer over Sep tember f 2455 was (vorig jaar Sept. f 319!»;. Voor de lijn LeidenHeemstede bedroegen deze cijfers respectievelijk f 13.673 (f 14.568) en f2287 (f3075). Bij den Gemeentelijken Arbeidsbeurs waren heden ingeschreven als werkeloos in totaal 716 personen. KERKELIJKE BERICHTEN. Vrije Katholieke Kerk (Bonifaciuskapel. Stille Rijn la): Dienst te halfelf voorin. Rem. Geref. Gem.: Zondagmorgen, te half elf, dr. Lente. Rel.-soc. Ver.: Zondagavond geen dienst. Doop3gez. Gera.: Zondagmorgen, te 10 uur, ds. J. M. Leendertz, van Koog-Zaandijk. Evang. Luth. Gem.: Zondagmorgen, le halfelf, ds. J. Ph. Makkink. Eglise Wallonne: Dimanche matin k 101/» heures. mr. P. J. Molenaar, pasteur k la Haye. Vereen, t. Vrijz. Hervormden: Zondag morgen, te halfelf, in hel Volkshuis, ds. A. van der Wissel (koorzang). BINNENLAND. Voortzetting van het begrootingsdebat fa de Tweede Kamer. Dr. D. Coster, te Haarlem, benoemd tot hoogleeraar te Groningen. Het proces-Pape voor den Hoogen Raad. De vliegtocht Nederland—Indië. De vlie gers op weg naar Bangkok BUITENLAND. Verkiezingsmanifest der Dnitsche Volks partij. Plannen der Britsche regeering. Toenemende onrnst in Spanje. De vliegtocht NederlandIndië. Van der Hoop seint uit Akyab aan het Haagseh« Anota-kantoor d.d. gisteren: Vanmiddag is de F Vn hier geland, na een goede reis van Calcutta. Vliegtuig, mo tor en wil verkeert?n ln den besten toestand. Hedenmorgen werd vertrokken naar Bangkok. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Salland heeft aan het comité voor den vlieglocht NederlandIndia een subsidie van f 100 verleend. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zaanland te Zaandam heeft een subsi die toegekend van f 300. Ministerie van Arbeid. In zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer deelt de Minister van Ar beid het volgende mee: Nog in ait kalenderjaar kan de indiening van liet wetsontwerp betreffende de ziekte verzekering worden tegemoet gezien. Ken regeling, overeenkomstig het door eenige werkgeversorganisaties verdedigde denkbeeld om de wettelijk verplichte uit- keering bij ziekte le regelen in het Burger lijk Welhoek, zou inderdaad, uit legislaliei oogpunt bezien, zeer eenvoudig zijn. Maar en daarin ligt het voor den minister on overkomelijk bezwaar bij .een zoodanige regeling is van rechtszekerheid geen sprake. Door den werkgever de verplichting op te leggen het risico van de ziekte zijner ar beiders bij een verzekeringsinstelling te ver zekeren ,zou aan de bezwaren kunnen wor den tegemoetgekomen, maar dan zou men toch, zij het door een achterdeur, komen tot een verhouding, welke aan de verplichte verzekering dicht nabij komt, echter met de daaraan verbonden noodzakelijkheid van een in een stelsel der verplichte verzekering onnoodig en kostbaar toezicht op de behoor lijke naleving door de werkgevers van hun verplichting tot verzekering. Bovendien zou bij verwezenlijking van het hier besproken denkbeeld het gemis aan eenheid in de onderscheidene takken onzer sociale verzekering en aan onderlinge aan sluiting lusschen die takken, welk gemis sinds lang als een ernstig bezwaar wordt gevoeld, nog sterker op den voorgrond ko men te staan. Nopens de begrooting voor 1925 schrijlt de minister, dat do vraag of en op welke wijze het toezicht op de naleving der Ar beidswet zonder bezwaar voor de schatkist versterkt zou kunnen worden door hulp van de zijde der vakvereenigingen van arbeiders ampel is overwogen. De bezwaren tegen de voorgelegde plannen zijn echer zoo ernstig, dat er niet aan gedacht kan worden ln die richting iets anders te doen dan voort le bouwen op de in sommige bedrijfstakken en sommige gedeelten des lands reeds bestaan de samen werking^ tusschen vakorganisaties en arbeidsinspectie. Het geven van controle bevoegdheid aan niet-ambtenaren acht de minister een gevaar voor het bedrijfsleven, voor hot prestige van en het vertrouwen in de arbeidsinspectie en voor de houding van de leiders van het bedrijfsleven tegenover het ingrijpen der overheid in sociale aange legenheden. Wellicht zou in dit opzicht wel iets le bereiken zijn door samenwerking van werk gevers- en arbeidersorganisaties. Verder deelt de Minister nog mede. dat, naar hem bekend is, tot dusver 187 bak kerspatroons wegens overtreding van de Ar beidswet tot vrijheidsstraffen zijn veroor deeld. Ten minste 68 dezer veroordeelingen waren voorwaardelijk. De vraag of, en zoo ja, in hoeverre hel verbod van nachtarbeid voor bakkerspa troons kan worden opgeheven, zal aan d» orde komen, wanneer het in voorbereiding zijnde ontwerp van wet tot wijziging van de bepalingen der Arbeidswet 1919 betref fende den arbeid ln broodbakkarijen bi| de Tweedo Kamer zal zijn aanhangig gemaakt. Arbeid ln broodbakkerijsn. Op vragen van het Tweode Kamerlid Braat: Ia de minister bereid te bevorderen, ten einde moeilijkheden, echade on oneer voor de betrokken personen te voorkomen, dat (SB Arbeidswet zoodanig gewijzigd wordt, I, dat het aanvangsuur van den arbeid voor groote en kleine bakkerijen gelijkgesteld wordt? n. dat door patroons te allen tijde in eigen werkplaats arbeid verricht mag worden? lil. dat bij overtreding van ds wet njofc mer alleen gevangenisstraf geêischt mag worden? Ia de minister bereid tl bevorderen, fed

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1