No. 19842. VRIJDAG 14 NOVEMBER Anno 1924 'eerste blad. SERI01T. Officieels Kennisqeyfag. STADSNIEUWS. Het voar^mstr» nieuws van heden, LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIE!*! 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiên, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventüèele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Pcstchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT! Voor Leiden per 8 maanden 2.35, per week 'f 0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week0.18. Franco per post 2.35 -f- portokosten. Dit nummer bestaat uit ViER Bladen FOTO-PAGINA. Met heden te beginnen, znllen wij in den vervolge iederen Dinsdag en Vrijdag een foto-paginn in ons blad opnemen. DE DIRECTIE. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18, tel. 1225, is Zaterdag en voor zoover voorradig ook Zaterdagavond verkrijgbaar- SCHELVISCH a f 0.12—t 0.10 SCHOL a f 0.13—f 0.18. KABELJAUW a f 0.53f 0.58 (geheele Icabelj. a I 0.-4S) per pond. N. C. DE GIJSELAAR. Burgem. Leiden. 14 November 1924. Chr. Middenstandsvereen. (afd. Leiden). Gisteravond hield de bovengenoemde ad ducing éen goed bezochte vergadering in de bovenzaal van „Amicitia", waarin als sprekers optraden de heeren L. Attema, di recteur van het Chr. Middenstandsbureau te Hilversum en mr. P. G. Knibbe, secre taris van de Kamer van Koophandel voor Rijnland, die het ontwerp-Ziektewet be spraken. De vergadering werd door den voorzitter, den heer J. van der Steen, met gebed ge opend. Daarna heette hij de aanwezigen harte lijk welkom op den avond, die de win ter campagne inleiden zal. Deze eerste avond niet vroeg begonnen. Als excuus kon hij daarvoor aanvoeren, dat het bestuur vele werkzaamheden te verrichten "had. En dan hebben wij hier een groot feest gevierd, tóde spr., waaraan alle commissies uit het bestuur deelnamen. En nu staan wij voor een winter, die veel van de middenstanders kan vergen. Er zal vanavond reeds een be langrijk punt behandeld worden, n.l. de Ziektewet, die zal besproken en toegelicht worden door twee sprekers, de heeren L. Alteman en mr. P. G. Knibbe. Deze zullen deze belangrijke wet van twee zijden be lichten, waarna de leden zich er ook over kunnen uitspreken. Nog heette hij de leden van de afdeeling Katwijk hartelijk welkom, alsmede een aantal Christelijke middenstanders uit Noordwijk. Hij hoopte, dat ook daar spo •- dig een afdeeling zal worden opgericht. Hierna gaf hij het woord allereerst aan don heer Attema, die opmerkte, dat het vóuronlwerp der Ziekte- en Ongevallen-wel van zeer groot belang is. Voor hij dit ont werp besprak, gaf hij er een kort historisch overzicht van. In 1913 kwam minister Talma niet een ontwcrp-Zicktewet en wist dit tot wet te verheffen. Na het aftreden van hel Ministerie bleef de wet echter onuitgevoerd liggen, totdat de oorlog kwam, waardoor zij geheel op den achtergrond geraakte, om in 1920 door den, inmiddels gevormdcn, Hoo- gen Raad van Arbeid weder in behandeling t? worden genomen. Deze wet werd evenwel door de meer derheid te ambtelijk gevonden en er werd oen nieuw ontwerp aanhangig gemaakt, gewoonlijk het onlwerp-PoslhumusKupers genoemd, dat echter ook al geen genade kon vinden in de oogen der meerderheid. Ifet ging te veel in de tegenover gestolde richting der Zicklewét-Talma. .In de laatste Troonrede werd echter e^n nieuw ontwerp aangekondigd en daarbij werd later door den lieer Aalbcrse ver klaard, dat hij niet tot de invoering van dc wet-Talma zal kunnen overgaan. Ook hij wil deze regeling niet geheel ambtelijk cn minder administratief maken en boven dien meer ain do belanghebbenden zeif overlaten. De wet van den Min. A. sluit ook de patroons niet uit om zich tegen ziekte L* verzekeren. En de ingenieur, die in loon dienst is zat zich kunnen verzekeren, even goed als de dienstbode. Ook is er een rege ls getroffen om hen, die gemoedsbezwaren IcgenVerzekcring hebben, tegemoet te ko men. Een en ander achtte spr. belangrijke voordeel en. Spr. behandelde nu de vraag, welke mo tieven er toe geleid hebben, om het ambte lijk stelsel van min. Talma te laten varen en aan een ander stelsel, dat spr. het stelsel van mr. Aal her se zal noemen, te aanvaar den. Men is .hpt.^ar in.de kringen van de Patroons, ook in die vaOde Ghristenjko middenstanders, over eens, dat men niet nel ambtelijk systeem moet behouden. Men streeft zooveel mogelijk naar eenheid in de verzekering. Er zijn zelfs stemmen opge- Bnan, die ook do verzorging van do zieken ®r aan willen verbinden. Dat denkbeeld is 'c der in de wet-Aalberse niet opgenomen en dit juicht spr. toe. Daartegen gelden inderdaad bezwaren. Wel zal de verzekerde zich moeten aanslui ten bij een erkend Ziekenfonds, wat de heer A een juisten maatregel noemde. De wet wil ook een aantal ongevallen van geen bijzondere beteekenis in de Ziektewet op nemen, pm daardoor de Rijksverzekerings bank, die met zulke gevallen wordt over laden, te ontlasten. Ook dit juichte spr. met name uit een administratief oogpunt en uil zuinigheidsoverwegingen toe. Verder merkte hij op, dat de wet-Aal berse geen monopolie schijnt en de collec tieve verzekering op den voorgrond stelt. Het systeem laat bedrijfsverzekeringen toe, welke evenwel geen winst kunnen maken, zoodat de levensverzekeringen uit den aard der zaak zijn uitgesloten. Noch minister Talma, noch minister Aal- berse heeft kans gezien de plaatselijke zie kenkassen in de wet op te nemen, maar toch wil min. Aalberse deze kassen behou den. Hoe de hierbij geldende bedrijfsvereeni- gingèn er zullen uitzien, werd door spr. vervolgens uiteengezet en daarbij aan de Vereeniging van Christelijke Middenstanders den raad gegeven hun vereeniging in zulk een bedrijfsvereniging ora te zetten. Inder daad kan zij als zoodanig worden toegela ten en dus ook als een instrument in deze verzekering gelden. Spr. kwam eindelijk tot de kosten. De gemoedsbezwaarden kunnen van den verzelceringpremLe worden vrijgesteld doch vinden de premie ©enigszins verhoogd op tiet belastingbiljet terug. Er wordt op een aantal van 1.500.000 loontrekkend en gerekend. En men denkt dat ■aan de bedrijfsvereeniging voor elke f 1000 loon zal moeten worden betaald een bedrag van f 10 tot f 30, dat is dus 1 pol. lot 3 pet. De ervaring heeft geleerd, in de Chr. Middenstandsvereenigingen dat dit ruim bc- Tc-kend is. Daarbij moet men niet vergeten •dat er zal bespaard kunnen worden met bc-- trekking lol een groot aantal ongevallen die I nu bij de Rijksverzekeringsbank komen. Ten slotte adviseerde spr. het bestuur om in verband met deze wet zijne vereeniging tot een bedrijfsvereeniging fce vervormen. Ook het hoofdbestuur adviseert dit. Nadat op deze sobere en tevens heldere rede een hartelijk applaus was gevolgd, ver kreeg mr. Knibbe het woord, die ook voor opzette dat het ambtenaarssysleem niet ge volgd moet worden, maar toch gelooft spr. dat de aanwezigen aan het slot van zijn be loog met hem zullen zeggen: deze wet moet er ook niet komen. Spr. wilde in de eerste plaats eenige finan- cieele en technische bezwaren er legen noe men om daarna zijn principieele bezwaren naar voren te brengen. Er zal door de pa troons in totaal moeten worden opgebracht dertig millioen en dat acht spr. veel te veel. En men weet blijkbaar nog heel weinig van het bedrag der premie, omdat de kosten vol gens den heer A. zullen varieeren van 1 pet. tot 3 pet. Dat is geen basis waarop men bouwen kan. Als technische bezwaar noemde spr. de selectie die de patroon zal maken onder de arbeiders en later ook de arbeiders op de patroons. En dan zat er veel administratie aan verbonden zijn. Alle patroons moeten geboekt worden en eindelijk ook de. loon- trekkenden zelf. Men zal dan toch weer veol ambtenaren moeten gebruiken. Een groot bezwaar is volgens spr. oo"k nog dat de bestaande ziekenkassen bijna allen ten doode zullen zijn opgeschreven Ten slotte voerde spr. een aantal princi pieele bezwaren aan. Dit ontwerp steunt op de antirevolutionaire beginselen. Men denkt daar niet meer over en is den strijd moe en daa^rom aanvaardt men maar wat men krijgen kan. De lust ontbreekt om ver der le zoeken en daarom aanvaardt men het gewijzigd systeem PosthumusGroene- veld zonder te bedenken of men nog niet beter deed de wet Talma le verbeteren. Spr. wil liever de oude bestaande zieken fondsen tot basis van deze sociale verzeke ring nemen. Het schijnt da£ men er naar toe wil dat de gelden van de>patroons ook hier zullen worden overgeheveld in de zak ken der arbeiders. Daaraan wil spr. niet meedoen. Hij wil niet dat door deze wet de klassenstrijd weder worcte versterkt wat zeker het geval zal zijn. Ook soc.-democra ten en communisten zullen bcdiijfsvcreeni- gingen stichten. Spr. concludeerde nogmaals dat hier liet particulier initiatief in den vorm van de be staande ziekenkassen op den voorgrond moet treden. Het particulier initiatief laat zich thans zoo 9lerk gelden op velerlei ge- tred: spr. noemde de boerenleenbanken en de sterke arbeidersorganisaties. Waarom zoh men bij zulk een belangrijke materie daarvan ook geen gebruik maken waarbij dan ook de looninekfeeiïd-en bij een ziekte verzekering iets zullen moeten bijdragen. Ook mr. Knibbe werd door de vergade ring toegejuicht. Van de gelegenheid, om vragen te doen en opmerkingen te maken, werd gebruik ge maakt door de heeren Boekkooy en Klinken berg uit Leiden en de heer Van der Swan üit Katwijk. Him opmerkingen bedoelden nadere in lichtingen te ontvangen over de wijze van werken en over de uitvoering der aanhan gige wet, waarin zij lot hun genoegen door den heer Attema worden bevredigd. De heeren inleiders repliceerden achter eenvolgens uitvoerig en handhaafden ieder hun standpunt, waarbij de heer Attema met nadruk ontkende dat de wet in strijd zou zijn met de antirevolutionaire beginselen. Het hoofdbestuur van den Chr. Midden standsvereen. zou er dan stellig zich niet bij neerleggen. De heer Knibbe, die zijn bezwaren bleef handhaven, deed nog uitkomen dat men in antirevolutionaire kringen ook nog wel denkt, zooals hij. Hij heeft een vergadering van Patrimonium in Amsterdam bijgewoond waar vele arbeiders ook op principieele gronden zich legen het ontwerp verklaar den. Tot een bepaalde conclusie kwam de ver gadering niet. De voorzitter deelde in zijn sluiüngswoord mede dat de kans z. i. niet uitgesloten was dat beide inleiders het ten- sloble tocb wel eens zullen worden. Hierna werd de vergadering, die lot elf uur duurde met dankzeggen door den heer Attema gesloten. Beantwoordt de R.-K. Kerk aan het Schriftuurlijk ideaal? Dit onderwerp werd behandeld door prof. J. P. Verhaar (Warmond) in zijn tweede academie voordracht, welke hij gisteravond hield in de Kloksteeg. In een korte inleiding werd aangegeven, dat de eerste voordracht volgens weten- schappelijk-historische methode het feit der Godsopenbaring had aangetoond benevens welke de historisch-belrouwbare documen ten en bronnen dier Godsopenbaring -zijn, terwijl deze voordracht vooral zou vragen naar den inhoud dier hislorisch-geducomen- teerde Godsopenbaring, speciaal zou ge vraagd worden, of de R.-K. Kerk beant woordde aan het Schriftuurlijk ideaal. 1. Allereerst weid in het kort aangetoond, dat volgens de H. Schrift de Christus was een door God gezondene, een Godsgezant, ja zells de menschgeworden zoon van God, die uit liefde voor de menschhcid op aartfe was gekomen, om ons allen den door God geopenbaarden godsdianst le leeren en ons den' weg te wijzen, langë welken wij allen hebben te gaan om te, komen tot ons heer lijk einddoel. Welnu, onder .dit opzicht be antwoordt de R.-K. Kerk volkomen aan het Schriftuurlijk ideaal, daar zij den Christus beschouwt als den mcnóchge worden Zoon van God en zijn leer als een door God zelf geopenbaarde en onfaalbare leer, welke zij zich Ion plicht rekent om altijd en overal aan de menschen te prediken a!s noodza kelijk voor aller zaligheid. 2. Op de tweede plaats werd uit de H. Schrift aangetoond, dat Christus een zicht bare Kerk gesticht heeft ra. a. w. dat Hij een echte organisatie of maatschappij gewild heeft waarin al zijn volgelingen vereenigd zouden zijn. Niet alleen blijkt dit uit de verschillende gelijkenissen, waarmede Chris tus en ook later de Apostelen zijn Rijk ver gelijken (huis op een rots, koninkrijk, slad op een berg. kudde, lichaam, enz.) maar ook hieruit, dat Christus duidelijk al die elemen ten gewild en aangewezen heeft (belijdenis van een en hetzelfde geloof, het gebruiken van dezelfde genademiddelen, het geleid worden door een gezag), welke noodzakelijk een organisatie in strikten zin constilueeren Ook onder dit opzicht beantwoordt do R.-K. Kerk aan het Schriftuurlijk ideaal, daar zij immers is een organisatie in strik ten zin, waarin alle gcloovigen een en de zelfde leer belijden, dezelfde genademidde len gebruiken cn onder leiding van de bis schoppen en den paus van Rome streven naar het bereiken van aller gemeenschap pelijk einddoel. 3. Ten derde; de H. Schrift leert, dal de Kerk van Christus moest blijven voortbe staan tot het einde der wereld en immer haar hooge roeping getrouw zou blijven door ongerept en ongeschonden de door God geopenbaarde en door Chr. gepredikte leer te bewaren en te verklaren. In verband hier mede werden behandeld: Matth. 13 24—32, 37—40, 47—49; Matt. 28 18—20; Joh. 14 1G17. 1G 13; Hand. 1 1—8. En wederom werd aangetoond, dal de R.-K. Kerk ook onder dit opzicht beant woordt aan het Schriftuurlijk ideaal, daar zij de Kerk is die vanaf Christus' dagen tot heden toe is blijven voortbestaan, terwijl nog nimmer aangetoond is kunnen worden, dat zij ook maar in oen enkel punt van de leer van haar goddelijken Stichter is afge weken. wat trouwens is uilgeslolen door de onfaalbare belofte van Christus zeiven: ,,zie ik ben met u alle dagen tot aan het einde der wereld". 4. Tenslotte werd uit de H. Schrift bewe zen, dat Christus wilde, dat zijn Kerk die. zooals uit het bovenstaande reeds was gebleken, universeel moest zijn vooral zou uitschitteren door volkomen onverdeelde eenheid: vooral werd hierbij gewezen op: Joh. 17 11, 20—23. Ook onder dit opzicht beantwoordt de R.-K. Kerk als geen andere Kerk aan het Schriftuurlijk ideaal, gelijk door zeer vele andersdenkenden o.a. door ds. Gunning eer lijk erkend wordt. Spreker zou nog kunnen spreken over de door Christus gevorderde heiligheid in zijn Kerk, over de beoefening der naastenliefde, over het prediken van het Evangelie onder alle volkeren, en dan laten zien op welk een eclatante wijze de R.-K. Kerk ook aan dit Schriftuurlijk ideaal beantwoordt, doch hij achtte de bovengenoemde vier punten vol doende. wijl deze fundamenteel zijn; im mers daaruit blijkt zonneklaar waar wij Gods heerlijke Openbaringen kunnen vinden en hoe wij God moeten dienen. De volgende voordracht „Zondeval en verlossing" wordt gehouden op Donderdag 27 November. Doelmatige Volksvoeding met betrekking tot de Maggi's producten. Gistermiddag werd in de kleine Stadsge hoorzaal een voordracht gehouden over: „Doelmatige volksvoeding met betrekking tot de Maggi-producten" en in verband daar mede een film vertoond, uitgaande van de firma Paul Horn Co., le Amsterdam, die den alleenverkoop voor Nederland heeft voor deze producten. Bovendien werden de aanwezigen een kop kerrysoep en een kop bouillon van Maggi-producten aangeboden. De spreker wees er op, dal er thans veel meer aandacht aan het voedingsvraagsluk gewijd wordt dan vroeger. De beteekenis er van is thans ook veel grooler, omdat in vroegere lijden de strijd om het bestaan veel minder zwaar was. Het komt er nu op aan om voedzaam, licht verleerbaar en te vens smakelijk voedsel te bereiden, legen niet te hooge prijzen. De zware soepen, de vette slampot, heeft plaats gemaakt voor licht verteerbaarder kost en in stede van het bord pap na den eten of bij het naar bed gaan, neemt men een kop bouillon of bord soep, dat licht verteerbaar is cn, door den aard van zijn samenstelling, een eet lust opwekkende werking heeft. Uit dat oogpunt werden de Maggi-producten be schouwd en aangeprezen als samengesteld uit de beste grondstoffen en achtereenvol gens besproken de bouillon, de soepen, de bouillon-blokjes en de Maggi-aroma, het product in zeer gecóncenlrcerden vorm, om andere spijzen aan smakelijkheid en voed zaamheid le doen winnen. Tusschen en na de voordracht werd een film verloond van de fabriek van Maggi's voedingsmiddelen ie Kempllal in Zwitserland en van de wijze, waarop deze producten worden vervaar digd en kon men zien, hoe dit fabrieksb •- drijf ten nauwste met hel landbouwbedrijf samenhangt. En verder werden de groole hoeveelheden groenten vertoond, die de fa briek voor de bereiding harer producten noodig heeft. Het eerste deel der film voerde ons door het vruchtbaar Zwitsersch heuvel land en tevens langs het moderne land bouwbedrijf, zooals het op de groole hoeve van deze firma wordt uitgeoefend. Het tweede deel der film leidde de aan wezigen over het fabrieksterrein, naar dfc fabrieken en leerde hoe de grondstoffen er verwerkt worden, terwijl als toegift een indrukwekkende natuuropname van 't Zwit sersch hooggebergte werd gegeven, een en ander buitengewoon interessant en leerzaam tevens, dank zij de korte, doch zaakrijke explicatie, bij de vertooning gegeven. Het was zeer druk in de zaal en we twijfelen niet of dezen middag en avond is het nog drukker. Bij den uilgang ontvangt ieder be zoeker een. handig boekje met 60 eenvoudige recepten voor de kouken. Onze huismoeders en de keukenmeisjes kunnen daaruit heel leeren. Het ruiterfeest. liet, in de manége der Doclenkazernc ge durende drie achtereenvolgende avonden ge houden, ruiterfeest blijkt nóg succesvoller le zijn geweest dan wij hadden verwacht, ter wijl wij toch al optimistisch genoeg meen den te zijn. Zóó-groot toch is alle avonden, en vooral gisteren, de toeloop geweest, dat zeer velen moesten worden teruggezonden. Dat was jammer, zoowel voor die personen zélf als voor de commissie. Daarom heeft men besloten hel feest met één avond le verlengen. Men zie de advertentie in dit blad. Zij, die waren teruggewezen, kunnen dus hedenavond nog van dit bijzonder aan trekkelijke ruiterfeest genieten. Wij meenen lo mogen aannemen dat het er weer vol zal worden in de manége. Het ringen van in het wild levende vogels. Voor het ringonderzoek Ier verkrijging van gegevens omtrent het trekken en het zich verplaatsen, en ook omtrent den leef tijd, van in Nederland in het wild lovende vogels stelt het Rijksmuseum van Nat. Hist, alhier genummerde aluininiumringen koste loos beschikbaar. De ondervinding heeft geleerd, dat het ringen het gemakkelijkste te bewerkstelligen is bij jonge vogels, korten tijd vóórdat ze uit vliegen. Uitdrukkelijk worde opgemefkt, dat het ringen van gcenerlei nadeel voor de vo gels is. Brj elke zending ringen wordt *een ge bruiksaanwijzing en een gedrukt formulier gevoegd, waarop nauwkeurig aanteekening moet worden gehouden van de ringnum- mers, de vogelsoorten en den datum en plaats van het ringen. De gebruikers der ringen zijn verplicht deze formulieren zoo spoedig mogelijk, in gevuld terug te zenden. Voor de ringproeven komen in aanmer king elke in hol wild levende 9oort, hetzij mheemsche broedvogel, heizij winlergast of trekvogel. Doode geringde vogels moeten worden op gezonden; van gezonde vogels geeft men alleen het opschrift van den ring aan het Museum op, terwijl men den vogel weer laat vliegen. Gemaakte onkosten worden, desge- wenscht, vergoed. De resultaten worden ge publiceerd in het door het Mu9eum uilgege- BINNENLAND. Dr. Albert Verwey is benoemd tot hoog leeraar aan de Leidsche Universiteit Het sectie-verslag uit den Leidschen Raad en het antwoord van B. en W. De Tweede Kamer is begonnen aan het begrootingsdebat. De NederlandIndië-vliegers hebben Cal cutta verlaten. 1 Jannari 1925 treedt de hoogere tabaks accijns in werking. In diie der malversatie-zaken bij den Ziekenhnisbonw is hooger beroep aange- teekend. De aardbeving op Java. BUITENLAND. De Fransch-Dnitsche handelsbesprekingen opgeschort. Besluiten van de Fransche Kamer en van den Senaat. Redevoeringen van Engelscke en Dnitsche ministers. De Nobelprijs voor litteratnnr. ven tijd-sch rift f,Zoölogische mededeelin- gen". Personen, die hiertoe willen medewerken, worden verzocht de aanvragen om toezen ding van* ringen", met vermelding van de vogelsoorten, waarvoor zij de ringen gebrui ken willen, le richten tol Dr. E. D. van Oort, Rijksmuseum van Nat. Hist, te Leiden. Tol hoofd der Herv. school alhier is benoemd de hoer H. Damstra, thans onder wijzer aan de Herv. school te Oegstgeest. Het provinciaal kerkbestuur van Utrecht heeft lot de evangeliebediening toegelaten de heer C. L. Tuinstra, eandidaat aan de universiteit alhier. In het verslag 19231924 der Wijk verpleging, uitgaande van de afdeeling Lei den van den Nederlandschen Protestanten bond, wordt een waardeerend woord gewijd aan mej. L. Ilubrecht, die als secretaresse der wijkverpleging heeft bedankt. Mej. Hubrccht heeft gemeend om gezond heidsredenen haar secretariaat te moeten neerleggen. Het doet het bestuur groot leed, haar uit het bestuur te zien heengaan. Se dert de oprichting wijdde zij haar bes e krachten aan de belangen der wijkverple ging. Al de elkaar opvolgende zusters, van wie zij de eerste veel op de polikliniek hielp, zullen ook met groole dankbaarheid aan haar vriendelijke tegemoetkoming cn voorlichtingen denken. Mevrouw A. Sillevis werd bereid gevon den in het bestuur zitting te nemen. Verteld wordt, hoe een gedeelte van het gc-ld, door den bazaar opgebracht, is besteed. Voor beide wijkverplegingen werd het aantal praciische hooge ledikanten met toe- bchooren en wanne dekens, lakens en sloo- P(n uitgebreid; alles van de beste kwaliteit omdat het zooveel le lijden heeft en lang moet duren! Ook de instrumenten werden ruim aan gevuld. Toen, na veel wikken en wegen, alles ge kocht was, hebben de beide zusters en juf frouw Hanselaar met enkele dames hard gewerkt om zooveel mogelijk kosten van naaiwerk uil le sparen, en gaven zij hun avonduren, om een keurige linnenkast te krijgen. Zij noodigden den 8sten Mei de du- mes van den „Bazaar" uit, om in hot Wijk- gebouw Langeslraat den nieuwen inventaris te komen zien. Met de polikliniekkamer in liet wijkge- bouw Langeslraat was het treurig gesteld. Sinds lang waren reparaties meer dan noo dig, het wijkgebouw had er geen voldoende som voor en de wijkverpleging ook niet Alweer, dank zij den Bazaar, kon het be stuur nu helpen. Door een bijdrage van 1728,72. werd de polikliniekkamer keurig en practisch geres'.aureerd. Frissche tegels langs de wandan werden aangebracht; een kostbare, lang uitgesteld© reparatie werd aan den vloer gedaan, enz. Door bovenstaande verbeteringen en in- koopen voldeed hot bestuur aan de wen- schen der geefsters. Dit jaar hebben drie dames: Jacobi, l abor en Wilsenburg, de drukke polikliniek in de Langeslraat waargenomen, terwijl mej. Ilanselaar dit in de Prinsenstraat deed. De Zusters hielpen den 3den October op stations van het Roode Kruis. Het bestuur heeft voor de zusters niets dan lof voor haar groot toewijding, evenals voor mej. A. Hanselaar. Op de Polikliniek LangeslraaL hadibQ plaats 10.105 behandelingen; hét aantal patiënten bedroeg 837, het aantal baden 62.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1