DONDERDAG 13 NOVEMBER Anno 1924 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. Ko. 19841. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advcrlenliën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer b Cis. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507 Postchèque- en Girodienst No, 57055 Postbus No. 54 PRLIS DEZER COURANTi Voor Leiden per 3 maanden f 2.35, per week Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 -f- portokosten. Z0.18, 0.18. lit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, ischmarkt 18, tel 1225, is VRIJDAG ver- frijgbaar: SCHELVISCH a f 0.12f 0.16 052 SCHOL a 1 0.13—f 0 18—10.42, CHAR a 10.10—10.12. KABELJAUW a 0.33—10.58 (geheele Kabelj. a 10.48); TAR- lOÏ a 10.65 per pond en HARING a 5 ct. er stuk. N, C. DE G1JSELAAR, Burgemeester. Leiden, 13 November 1924. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden irengen ter algemeene kennis, dat A. A. liel. te Leiden, een verzoek heeft ingediend er bekoming van verlof voor den verkoop ran alcoholvrijen drank voor gebruik ter llaatse van verkoop in hel perceel Janvos- lensleeg No. 2828a. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, den 13en November 1924. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden irengen ter algemeene kennis, dat de beslis- ling op het verzoek van: a. C. M. van Sille- roldt, om vergunning tot uitbreiding van de egel- en laiencelabriek op het perceel H. Jorschweg No. 54, kad. Sectie P, Nis. 337 en 138, b. de Commanditaire Vennootschap leleman en Dros, om vergunning tot uitbrei- Ling van de fabriek voor het vervaardigen an verduurzaamde levensmiddelen in het erceel Middelstegracht, kad. Sectie I, Nis. J534; c. de Commanditaire Vennootschap Pieleman en Dros, om vergunning tot uitbrei ding van de fabriek voor het vervaardigen van verduurzaamde levensmiddelen in het perceel Oude Rijn. kad. Sectie I No. 2301, is erdaagd. N. C DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 12 November 1924. Uitbreiding van het Diaconessenhnis. liet bestuur van het Diaconessenhuis I alhier heeft, gedrongen door het gebrek aan I "erplegïngsruimte dat zich in de laatste I jaren steeds sterker deed gevoelen, besloten het Diaconessenhuis uit tie breiden. Het bestuur hoopt deze uitbreiding zoo te [kunnen inrichten dat het intiem karakter |van het huis gehandhaafd blijft. Lezing over Gandhi. bisteravond sprak mej. W. Snellen in het [Wijkgebouw (Langestraat) over Gandhi de I Messias van het' herleefde lndië. Spr .begon met Britsch-Indië op de kaart laan te wijzen en schetste in enkele woorden I de geestelijke opleving onder de Indiërs en [hare religieuse en politieke beteekenis, daar- 1 bij de namen van Rabindranalh en diens vader Devendranath Tagore noemend. Gandhi wordt de Messias of de Christus [genoemd omdat in hem vele trekken van I overeenkomst bestaan met Jezus. Gandhi 1 (geb. 1869) is de leider van de beweging [voor Zelfregeering, de profeet van het Niet- geweld-oefenen. Hij is een mensch van een blanke oprecht- [heid, eenvoudig, bescheiden; iemand die nooit schroomt eigen fouten te erkennen. Hij i genoemd Mahalma d. i. Groote Ziel, en I vrordt door zijn volgelingen als godheid ver leerd; van deze verheerlijking heeft hij, de [deemoedige, een groolen afkeer. Hij is het 1 gelukkigst in de eenzaamheid, als hij „de stille, zachte stem" in zijn hart kan ver- staan. Zijn gestalte is klein, hij is tenger, I heeft kort geknipt haar en wijduitslaande looren, niets bijzonders dus dan alleen zijn loogen: diepe donkere oogen, die spreken van I oneindig geduld en wondere zachtheid. En dit is de mensch, die 300.000.000 menschen in beweging heeft gebracht, welke in Afrika het hebben gewaagd met de waarheid en rechtvaardigheid als enkele wapens tegen- lover den leugen en het onrecht. Bij duizen- |den werden ze gevangen genomen; er waren dooden en martelaren, maar dc macht boog I ten slotte de knieën voor de heldhaftige I zachtheid! Gandhi komt met het gezag van een lei- I dor in lndië terug en als daar, na den wereld- I oorlog in plaats van de beloofde hervormin gen, wetten aan het volk worden opgelegd, I Grger zi^n ^an begint hij zijn groot- L'-he laak om ook hier het niet-geweld-ocfe- non in toepassing te brengen. Herhaalde woe lingen komen voor; het volk, dat hem trouw I ooioofd, slaat niet hoog genoeg om de idea- I )p.a verwezenlijken. G. heeft veel steun in nlat, den geleerden, sterken leider, den po- 'hcus. G. blijft de religieuse kracht, maar als '•sterft neemt hij noodgedrongen de geheele I ,}Jdlng over, waartegen Tagore zijne bezwa- I ren onomwonden te kennen geeft, o Staa* le bezien of Gandhi zal blijken -P2ewassen te zijn tegenover zijn zware taak. geurig heldhaftig lijden komt het volk .fpia- scbermulselingen. Gandhi betreurt t diep en doel boete. Hij zal zijn volgelin- n ^voeden tot de groolsene taak. Zijn geest werkt zuiverend. Als hij eens op een genomen besluit moet terug komen en weet zich belachelijk te zullen maken, zegt hij: „Het is beter slecht beoordeeld te worden dan God te verraden." Hij oordeelt scherp over de Europeeschc z.g.n. beschaving, cn is met zijn opwekking tot handenarbeid middeneeuwsch volgens Tagore, die het betreurd dat G. zich in dc politiek werpt. Of het hooge beginsel van Gandhi zal zijn vol te houden is de vraag; maar cene mis lukking zou niets afdoen van de hooge be teekenis van zijn edel streven. Met groote belangstelling zien wij de bijeenkomst van het Indisch Nationaal Congres tegemoet, dat in Dec. zal plaats hebben en. Gandhi tot president heeft gekozen, die in Febr. 1924 is vrijgelaten door de Labour-regeering in En geland na een gevangenschap op grond van artikelen door Gandhi in Jong-Indië geschre ven, welke inderdaad voor de Engelsche Re geering beleedigend waren; hetgeen G. ten volle erkende tegenover den zéér welwillcn- den rechter. G. neemt er niets van terug, al dus spr. Hij zegt ruiterlijk dat hij wist, met vuur te hebben gespeeld en voegt er aan toe, dat hij, indien hij in vrijheid zou worden gesteld, opnieuw zou beginnen. De veroor deeling van G. is aangrijpend. Gandhi's boodschap tot de geheele wereld is het Niel- geweld-oefenen, dat leiden zal tot den we reldvrede. Daarvoor willen hij cn zijn volge lingen sterven. Mandolineclub „Krebustlipo". De oudste Mandolineclub in Leiden en een der oudste van geheel Nederland is Krebustlipo" die den volgenden zomer haar vierde lustrum hoopt te vieren met een na- In het gebouw zal de verdere regeling der oefeningen lijdrg worden bekend gemaakt evenals de bepalingen betreffende de te hou den wedstrijden, terwijl de prijsuildeeling der in Juli gehouden wedstrijden met scherpe patronen, daar -zal gehouden wor den op den len Dinsdag in December. Gistermiddag viel de 46-jarige metse laar H. G. NV., die in de Wasslraat werk zaam was. van een geringe hoogte op den grond, met het gevolg, dat hij veel pijn aan een der beenen gevoelde en niet kon op staan. Bij de geneeskundige behandeling door den arts Stoof bleek, dat het been ge broken was. Per politiebrancard werd hij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd cn ter verpleging opgenomen. Gistermiddag liep in een woning aan den Haagweg de 24-jarige student B. A. P. met een geladen buks in de woning van zijn hospita De V. den trap op naar zijn kamer. Toen hij boven aan do vrij donkere trap kwam deed mevrouw De V., die ook boven was, plotseling de deur open cn dientenge volge schrok de student, maakte een onhan dige beweging met zijn buks, waardoor deze afging en de kogel mevrouw V. in den hals trof. De vrouw werd ter verpleging in liet Eiizabclhgesticht opgenomen, waar bij on derzoek dc toestand niet ernstig bleek te zijn Gisteravond maakte een man, die bij het Burgerlijk Armbestuur was geweest en vermoedelijk over de uitkeering niet tevre den was, zich erg zenuwachtig en sloeg eenige ruilen van het gebouw in. Er werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Gistermiddag, te ongeveer 4 uur werd de 76-jarige weduwe B. K. alhier op de tionaal concours. Wat vliegt de lijd! Wij Breestraat voor de woning van prof. K. aan- herinneren ons nog haar oprichting cn haar eerste optreden. Wat was ons toen deze teere dwepende muziek, waaraan wij nu al ge wend zijn, vreemd! „Krebustlipo" is voor een liefhebberijvereeniging al heel oud, maar gelukkig niet verouderd. Telken jare komen er jongere krachten bij en deze, ge voegd bij de reeds geschoolden, vormen een mooi en waardig geheel. De leiding is er uitnemend. De voorzitter, de heer Ilarting, weet met zachte hand er regel in te houden en de rustige kalme, levens knappe dirigent, de heer L. C. Veerman heeft het veertigtal (veel voor een mandolineclub) tot een mu zikale hoogte weteu op te voeren waarop menige directeur hier en elders jaloerech mag zijn. Voor de zeer goed bezette groote Stads- zaal heeft het gezelschap gisteravond een uitvoering gegeven, waarmede we directeur en leden feliciteeren. Met genoegen hebben wij weder den blik gevestigd gehad op hel mooie stemmige vaandel en geconstateerd, hoe sinds het vorige jaar het aantal kleurige linten aan de speeltuigen weer was loegc- Domen. Voor wij over het spel zelf iets zeggen willen we ook nog wijzen op de goede orde die van het begin tot het einde er heerschte. Prompt op tijd begonnen, eindigde de uit voering te halfelf. Een mooi voorbeeld aan vele andere vereenigingen. Het spel stond, zooals wij dit hier gewend zijn, weer op hoog peil. Reeds met de be kende marsch „Soleil d'Helvetia" had de club het volle oor der zaal en dat bleef cres cendo doorgaan tot het laatste stuk voor de pauze: „Adagio de la Sonate Pathetique de Beethoven", waarop een stormachtig, applaus volgde. De luil-zanger „Renali" uit Den Haag wist, met zijn oude en nieuwe liedjes, die, zooals altijd, met krachtige stem werden gezongen de groote zaal volkomen te be- lieerschen en oogstte ook weder veel bijval. Na de niet te lange pauze, speelde het ge zelschap achtereenvolgens de marsch „Ma- suren" en de ouverture „La Caravane" waarna „Renati" weer eenige liederen zong en vooral veel succes had met zijn in deze dagen bijzonder populair geworden „De wa pens neder", waarna het gezelschap met twee heel goéde nummers sloot. Aan het slot had. èn directeur èn club een warme en welverdiende ovatie in ontvangst te nemen. Het was een succesvolle avond voor Kre bustlipo. Gisteren behaalde onze oud-stadge noot-, D. van der Lelie Jr., Ie 's-Graven'hage, het volledig diploma „Privaat-docent in de IT andelsw eten sc h a/ppen Zaterdag 15 Nov. zal een tentoonstel ling van schilderijen en teekeningen van Willv Sluiters, welke ongeveer drie weken duurt, voor genoodigden worden geopend in het Stedelijk Museum de Lakenhal. Op initiatief van het bestuur der ver- ceniging „Duinoord en Omgeving" wordt van 19 Nov. tot en met 24 Nov. d.a.v. in deze buurt van Den Haag een winkelweek georganiseerd. Tot voorzitter van deze orga nisatie-commissie is gekozen onze oud-stad genoot, de heer P. Spaa Jr. De belangstelling voor deze winkelweek is buitengewoon groot en de deelname ver rassend. De bedoeling is deze winkelweek te schoeien op dezelfde leest als de korten lings gehouden Leidsche Winkelweek. Door verschillende autoriteiten zijn me dailles beschikbaar gesteld. De schietoefeningen met marga-patno- neai en met de buks van de Leidsche Bur gerwacht zullen worden hervat op den 14en Nov. a s. in de zaal Pieterskerkgracht No, 7, gereden door een vrachtauto. Het voertuig liep op een moment, zonder een signaal te geven achteruit, waarop de vrouw niet ver dacht was. Gelukkig kreeg het oudje geen letsel. Gistermiddag reed aan don Haagweg tegenover de woning van den heer Noord- man een vrachtauto van de firma Welgele gen te Voorschoten, geladen met balen hooi in den sloot. Door het felle licht van een schijnwerper geraakte dc. bestuurder in de war, met het gevolg dat hij te veel naar den slootkant reed. waarna de auto cr ln tui melde. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Hedenmorgen te negen uur werd op de Steenstraat de motorrijder G. J. P. aange reden door de tram. De oorzaak was dat er juist een autobus voor de tram uitreed. P., dit bemerkende, zou uitwijken echter met het gevolg, dat de tram zijn voertuig te pakken kreeg. Het ongeval liep nogal goed af Heden heeft de heer J. S. Lips, meu belmaker en stoffeerder alhier, die zijn werkplaats en magazijn aan de Langegracht heeft gevestigd, het meubelmagazijn „Mo dern" geopend in het perceel Janvossen- steeg 51, waar vele jaren een smederij werd gedreven en daarna voor korten tijd een handel in naaimachines en onderdeden. Het pand, en met name de winkel, heeft nog al eenige veranderingen ondergaan, die niet alleen deze zaak maar de geheele straat ten goede komen. Het vrij breed en diep magazijn is goed voorzien en de meu belen, meest eigen fabrikaat, zijn solicde ge maakt en keurig afgewerkt, terwijl naar ons wordt verzekerd do prijzen zeer concurrce- rend zullen zijn. Belangstellenden kunnen er zich vanavond van overtuigen. De vliegtocht Nederlandlndië. De heer Van der Hoop seint uit Allahabad aan het Haag9chc Aneta-kantoor d.d. 12 dezer: Na een goede reis zijn wij hier vlot geland Alles wel aan boord. Hedenmorgen is het vliegtuig vertrokken naar Calcutta. De Kamer van Koophandel te Groningen verwierp met 12 tegen 8 stemmen een voor stel van het bureau der Kamer om f 100 subsidie le geven voor den vliegtocht Ne derlandNederl. lndië. Wijziging Ongevallenwet 1921. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging der Ongevallenwet 1921. Uit de Memorie van toelichting blijkt, dat uit een uitspraak van den Gcntralcn Raad van Beroep volgt, dat naar de meening van dien Raad de internationale Rijnvaart niet onder de werking der Ongevallenwet 1921 zou vallen, een gevolg, door den weigever zeker niet bedoeld en waarvan het naar de meening van den Minister twijfelachtig mag heeten, of de bewoordingen der wet wel tot zijn aanvaarding dwongen. Aangezien in be doelde uitspraak dit vraagpunt slechts ter loops werd behandeld, heeft het bestuur der Rijksverzekeringsbank alsnog een princi- pieele uitspraak uitgelokt. De Centrale Raad handhaaft het door hem reeds ingenomen standpunt. Het Bankbestuur is du9 than9 ver plicht, wil het de wet, gelijk de hoogste ad ministratieve rechter deze heeft geïnterpre teerd, handhaven, alle Rijnvaartondernemin gen niet verzekeringsplichtig te verklaren. De Minister acht het noodzakelijk in dit, zeker niet door den wetgever van 1921 ge wilde, gevolg zoo spoedig mogelijk te voor zien. Daarom is het onderhavige wetsont werp ingediend. Do nieuwe redactie van art. 12 der Ongevallenwet 1921 stelt thans, naar liet gevoelen van den Minister, onomstoolc- lijk vast, dat elke bedrijfsuitoefening hier te lande met schepen welke niet voor de bin nenvaart plegen te worden gebezigd, onder bereik der ongevallenwet 1921 valt. Aan de wijzigingswet wordt terugwerkende kracht toegekend van af den dag van het in werking treden der Ongevallenwet 1921, n 1. 1 Octo ber 1921. Dit is noodzakelijk, omdat anders nieuw opgerichte ondernemingen een Tijd lang niet vcrzckcring-plichlig zullen zijn, hetgeen gelijk Tceds werd opgemerkt, met de bedoeling van don wetgever niet zou stroo- kcn. Uit het drukkersbedrijf. Aan het eind van dit jaar loopt dc huidige collccticvo arbeidsovereenkomst in de typo grafie af. Dc ondcihandelingscommissie, be noemd door do patroons- en gczellenbondcn om over een nieuw contract te spreken, is na ccn groot aantal vergaderingen tot over eenstemming gekomen. Zoowel dc vertegen woordigers der federatie als die der gczcl- lcnorganisatics hebben verklaard, dc voor stellen voor hun leden tc zullen verdedigen. De voornaamste veranderingen hebben betrekking op den arbeidstijd en de arbeids- loonen. Voor het machinale bedrijf is do mogelijkheid geopend, den arbeidstijd in plaats van tusschen 7 v.m. en 6 uur n.m. te laten vallen tusschen 6 v.m. en 7 uur n.m. om de zetmachines, persen, enz. productie ver te kunnen maken. Verder zijn do over- werkperccntages op den morgen na een Zondag of een feestdag veranderd. De arbcidsloonen zijn zoo gcrcgold, dat de uurlooncn van dc volslagen werknemers met 2 cent worden verlaagd. Het minimum uurloon voor de zetters en drqkkcrs wordt daardoor 73 cent in Arasterdam cn 56 cent in de laagste gemeenteklasse. In de loonen van de leerlingen en jongc- zellen is een veel geleidelijker opklimming gebracht. Do rcscrve-machinezctters zullen als zij dienst doen als handzetter, geen extra bclooning van 3, 2 of 1 cent meer ontvangen. Dc loonscommissic, welke, wanneer de tijdsomstandigheden daartoe aanleiding ge ven, do loonen kan verheogen of verlagen, is weer opgenomen. In de ontslag regeling is geen verandering aangebracht. Dc onderhanoclingscoramissie stelt voor, dat voor den tijd van een jaar geen nieuwe leerlingen van 1-1 jaar zullen worden aan genomen, opdat do werklooze leerlingen eerst kunnen worden geplaatst. De duur van het contract is bepaald op 2 jaar on 3 maanden. De besturen der patroons- en gezellen- bonden bereiden dc algemeene vergaderin gen voor, waarin het ontwerp-contract zal worden behandeld. De vergadering van de patroonsorganisaties zal omstreeks midden December worden gehouden. Ingediend is een wetsontwerp lot wij ziging van het zevende Hoofdstuk B der Slaatsbegrooting voor het dienstjaar 1923 (diverse onderwerpen). De verhoogingen in dit ontwerp opgeno men, bedragen f 6.228.226.20, terwijl daaren tegen verminderingen zijn aangebracht lot een totaal van f 60.228.226.20 (o.a. art. 148 voorschollon aan gemeenten ingevolge art. 33, le lid der Woningwet, met f 42.112.156.15 en art. ,149 voorschotten voor woningbouw met premie, met f 15.000) zoodat het eindcij fer der begrooting f 54.000.000 lager kan wor den gesteld. Bovengenoemde cijfers zijn als volgt nader le splitsen: Gewone dienst vermeerdering f2.115.570.05, vermindering f3.115.570,05; Crisisdienst vermeerdering f 500, verminde ring f500; Buitengewone dienst vermeerde ring f4.112.156.15, verm. f57.112.156.15; to taal vermeerdering f 0.228.226.20, verminde ring f 60.228.226.20. De gewone en buitengewone dienst wor den derhalve met respectievelijk f 1.000 000 en f 53 000.000 verminderd. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft aan hoofden of bestuur ders van broodbakker\jen, waarin tevens koek-, banket-, chocolade- en suikerwerken worden vervaardigd, in alle gemeenten des Rijks vergund, dat, in afwijking van het bepaalde bij art. 24 der Arbeidswet 1919, in het tijdvak van 17 November tot en met 5 December 1924 op werkdagen, en boven dien op 22, 23, 24, 29, 30 en 31 De cember 1924 door de in hun onderneming werkzame jongens van 16 en 17 jaren ge durende ten hoogste 10 uren per dag arbeid wordt verricht, onder voorwaarde, dat: a de betrokken arbeiders niet langer dan 55 uren per week arbeid verrichten; b. de arbeidstijd fn zijn geheel gelegen is tusschen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags; De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft aan hoofden of bestuurders van broodbakkerg*en, waarin tevens koek-, banket-, chocolade- en suikerwerken wor den vervaardigd, in alle gemeenten des Rijks vergund, dat in afwijking van het bepaalde bij art. 40, eerste lid, der Arbeidswet 1919, in het tijdvak van 17 Nov. tot en met 5 Dec. 1924, op werkdagen, en bovendien op 22, 23, 24, 29, 30 en 31 Dec. 1924 de werktijd van de in hun onderneming werkzame bak kersgezellen per dag met ten hoogste twee uren en per week met ten hoogste twaalf uren wordt verlengd. f BINNENLAND. Uitbreiding van het Diaconessenhnis U Leiden. De Tweede Kamer heeft de Tariefwef aangenomen. De vliegtocht Nederlandlndië. Allaha bad reeds gepasseerd. De Indische Volksraad en de Vlootwet. Uit het drnkkers- en zeevisschersbedrijf. Hevige aardbeving in Ned. Oost-Indië. BUITENLAND. De spoorwegstaking in Oostenrijk Is he* dennacht geëindigd. Opening der Italiaansche Kamer. Eerste Kabinetsraad van het ministeria* Baldwin. Labonr in Victoria gevallen. Gisteren is te Utrecht gesticht do Nederl. Federatie van Winkeliersve oenigin- gen in het koloniale warenvak, ten doel hebbende de algemeene en raoreele be langen van do winkeliers in deze vakgroep to steunen en tc bevorderen. Reeds bij de op richting hebben zich verschillende organi saties uit Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Gouda, Deventer en Groningen aangesloten. Tot voorzitter werd benoemd de heer F. Deutekom, te Amsterdam; secretaris is de heer H. G. Verburgt, te Amsterdam. Dc directeur van den postchèque- en girodienst brengt onder de aandacht: a. dat postwissels, postbewijzen, chèques, enz., welke men op postrekeningen wcnscht te doen bijschrijven, niet aan het centraal girokantoor moeten worden opgezonden,- doch dat inzending of inlevering daarvan rechtstreeks aan de betrokken postkantoren behoort plaats te vinden. (Zio art. 14 vaa den Gids voor rekeninghouders.) b. dat alle correspondentie, de uitvoering van den postchèque- en girodienst betref fende, portvrij is (zie art. 27 van den Gids voor rekeninghouders). Dagelijks worden een aantal poststukken ontvangen, welke van frankeerzegels zijn voorzien. Op vragen van het lid van dc Tweede Kamer, den heer Ketelaar, betroffende in trekking der met ingang van 1 Mei on 1 October 1924, op de jaarwedde van het per soneel, verbonden aan het Koninklijk Con servatorium voor Muziek te 's Gravenhagê, toegepaste kortingen: 1. Is het juist, dat nadat sinds 1 Mei jl. op de jaarwedden van hot personeel, ver bonden aan het Koninklijk Conservatorium voor Muziek te 's Gravonhage, de kortingen van 5 pet. voor gehuwden en 10 pet. voor ongehuwden waren toegepast, sinds 1 Octo ber jl. die korting niet meer geschiedt, ter wijl de reeds ingehouden sommen aan de leden van het personeel zijn teruggegeven! 2. Zoo ja, wil de minister dan mededcolcrï waarom eerstbedoelde korting is toegepast cn later het eenmaal ingehouden bedrag is toruggegeven 1 3. Ia het do bedoeling van den minister, ook op do jaarwedden van het personeel aan andere gesubsidieerde inrichtingen cenzelf- den maatregel toe te passen 1 heeft de minister van onderwijs, kunsten cn wetenschappen geantwoord 1. Deze vraag wordt bevestigend beant woord. 2. Aanvankelijk werd dc korting, die sinds 1 Mei 1924 plaats heeft op dc traktementen der rijksambtenaren, naar analogie toege past op de wedden van het personeel, ver bonden aan het Koninklijk Conservatorium voor Muziek. Bij nadere overweging kwam dit den ondcrgetcckcndo echter niet billijk voor, terwijl het personeel vas dezo rijksin stelling reeds in meer dan één opzicht ach terstaat bij dc andere rijksambtenaren. Den doorslag heeft bij ondergctcckende gegeven het feit, dat dit personeel geen kindertoe slag geniet. 3. Deze vraag wordt ontkennend beant woord. Naar dc „Zwolschc Ort." nader van don Commissaris der Koningin in Ovcrijscl ver nam, heeft deze reeds tegen 1 Mei 1925 zijn ontslag gevraagd. De minister van oorlog heeft den in specteur der infanterie verzocht, te laten nagaan, in hoeverre do functie van serge ant-kok vcrecnigbaar is met die van raenage_ meester. Naar aanleiding van den hierover ingekomen rapporten heeft hij thans den inspecteur geschreven, dat deze functies over het algemeen zeer goed vereenigbaar zijn, en verzoekt hij maatregelen in dezen geest te nemen. Dn Raad der gemeente Velscn besloot op voorstel van B. en W. met algemeene stemmen tot aankoop van het buitengoed Velserbcek voor de som van f 450.000, waarvoor een geldleening zal worden aan gegaan met de N. V. Bank voor Nederl. Ge meenten groot f 500,000 Tentendo 6'/« pOt. tegon een koers van 100 pCt. De bedoeling K een deel van bet land-

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1