Recal Zeep puisol AGENDA. Roomboter is onbetaalbaar. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Dinsdag. Amicilia (Breeslraal)Alliance Francaise: conference de Mr. Gabriel Mourey sur Puvis de Chavannes. Gebouw Morscbweg 59: Samenkomst, te 8 uur nam. Jeruël (Groenesteeg 16): Knapcnvereeni- ging; 8 uur nam. Leidsche Schouwburg: Opvoering van de revue „Verdien je wat". 8 uur nam. Manege Doelenkazerne: Groot ruiterfeest. 8 uur nam. Slad9zaal (kleine zaal): Neder], Reis-Ver. lezing met lichtbeelden, door den heer J. A. Chrisliaanse. Sladszaal: Symphonie-concert door dc Haarlemsche Orkest-Vereeniging. 8 u. nam. K a t w ij k (Gemeentezaal)Spr. dc heer Spijkhovcn; 7 uur nam. Woensdag. In den Vergulden Turk: Algemcene ver gadering van de Leidsche IJsclub. 9 u. nam. Jeruël (Groeneeteeg 16): Vertelmiddag: 8 uur; meisjesvereeniging, 8 uur nam. Leidsche Schouwburg: Opvoering van de revue „Verdien je wat". 8 uur nam. Manege Doelenkazerne: Groot ruiterfeest. 8 uur nam. „Prediker11 (Janvosscnsteeg)Ds. Bert- hold over ,,De bestemde tijd van het einde dezer wereld 1"; 8 uur nam. Sladszaal: Concert van de mandoline club „Krebustlipo". 8 uur nam. Wijkgcbouw, Langestraat 6769Ontwik kelingsavondspr. mej. W. Snellen over Ghandki, De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag tot en met Zondag 16 November waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Viscb* markt 8, telefoon 652. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. RECLAME. 4® vermaarde5^- FranscheZeep Cti 9408 ..vc ifwt baan, medo door den strijd, dien het Ver bond daartegen gevoerd heeft. Daarna kwam het plan-Groeneveld, waarbij meu tet blijkbaar eveneens gemunt had op de particuliere kassen. Bij het nieuwe ontwerp van minister Aalberse blijkt, dat de minis ter sedert 1919 geheel van richting veran derd is. De storm, die tegen dit ontwerp is opgestoken, zal wel tot gevolg hebben, dat or belangrijke wijzigingen in worden aange bracht. Men erkent in dit ontwerp alleen de menschcn in loondienstde rest valt er buiten. Spreker zeide verder, dat uit een ingesteld onderzoek bij 317 kassen i6 geble ken, dat de ontvangsten over 1923 bedroe gen f 741.440 en de uitgaven f 646.153, zoo dat er een saldo was van f 95.237. Het be zit van deze kassen bedroeg f754.000. In jaarloon omgezet zou dit f 70.000.000 bedra gen. In Nederland zijn 1500 kassen, die een jaarloon van f 300.000.000 zullen Benaderen. Spreker meende, dat dit werk niet onge daan gemaakt moet worden, en hoopte, dat dit ontwerp zal verdwijnen, en dat de mi nister weer tot zijn oude beginselen zal te- rugkeeren De tweede spreker ,de heer Kuyer zeide, dat het Verbond alle voorwaarden, door den minister gesteld, heeft vervuld. De minis ter was toen voorst-ander van het behoud van die kassen, en thans is in het ontwerp geen plaats meer voor diezelfde kassen. Spreker zeide verder, dat de vereenigingen bij het Verbond aangesloten, steeds aan haar financieele vorpli oh tingen hebben voldaan. Indien de minister de positie van deze kas sen wettelijk ging regelen, zouden deze kassen veel sterker en beter zijn, dan de bedrijfskassen, die men thans wil stichten. Indien spreker kiezen moest, zou hij een bedrijfsraad kiezen boven een bedrijfsver- eeniging, omdat in de laatste alleen de werk gevers iets tc zeggen zullen hebben. De heer Kuye'r zeide voorts, dat dc duur van de uitkeering te kort is, het percentage van de uitkeering te laag, en ontkende, dat de collectieve verzekering de administratie veel vereenvoudigde. De kassen moeten blij- _ven bestaan, en daarvoor moet alles gedaan "^worden wat maar mogelijk is. Een motie in den geest van het gespro kene werd aangenomen. Van Hentsz-herdenking. Op aanstichting van den majoor der ma rechaussee, den heer Bauduin, is te Gro ningen een commissie gevormd, die gelden zal verzamelen voor de oprichting van een monument ter eere van de nagedachtenis van generaal Van Heutsz. Eere-voorzilter der commissie is de commissaris der Ko ningin, jhr. mr. E. Tjarda van Slarkenborgh Stachouwer, voorzitter de burgemeester jhr. mr. Bosch ridder van Rosenthal. Ook elders zullen comité's worden opge richt. De „N. R. Ct." verneemt, dat van de zijde der Nederlandsche regeering wordt aangestuurd op de totstandkoming van een monument, dat even sober als welsprekend de nagedachtenis van den generaal in her innering zal houden. Dit monument zou, naar de meening der regeering, zijn juiste plaats vinden in Amsterdam, op het plein vóór het Koloniaal Instituut aan de Mau- litskade. In de overtuiging, dat ook in dezen alle overdrijving zou schaden, moest de gogeering dan ook het ontwerp voor een g andioos standbeeld, haar onlangs ter in zage gegeven, onvoorwaardelijk afkeuren, hoe good ook door den ontwerper bedoeld. De leekening van dit ontwerp stelde gene raal Van Heutsz, ten voeten uit, op een reusachtig marmeren onderstuk, met op de vier hoeken een symboliek van de vier voornaamste Inlandsche bevolkingsgroepen, met den Javaan en den Atjeher aan de voorzijde. Naar de meening der regeering wordt de eenvoud, die leven en werken van ge neraal Van Ileulsz steeds kenmerkte, mei dergelijke grootsche en min of meer trot- sche ontwerpen niet gediend. Hier in Ne derland niet en in Indie evenmin. Van daar ook haar advies om in dezen een sobeTe welsprekendheid te betrachten. Een standbeeld van Willem den Zwijger te New-York. Naar wij vernemen, aldus het „Hbld.", koestert de Holland Society te New-York het voornemen om een standbeeld van Willem den Zwijger aam de stad New-York aan te bieden, in verband met het aanstaande her denkingsfeest van het driehonderdjarig be staan van Nieuw-AmiUTdam en tevens in verband met de kortgeleden plaats gevon den herdenking van de komst der eerste Hu genoten naar Nieuw-Nederland. Het beeld zal binnen een of twee maan den gereed zijn om te worden onthuld. Over de plaats waar het zal worden opgericht, wordt nog met het gemeentebestuur van New-York van gedachten gewisseld. De Holland Society is een vereeniging van New-Yorksche families van oud-Ne- dcrlandsche afkomst. Zij werd in 1885 op gericht en telt ongeveer 1000 leden. De tegenwoordige voorzitter is de heer D. van Buskirk. Ter gclegènheid vain dc herdenking van het honderdjarig bestaan der beide Redding maatschappijen is bij Eon. Besluit de De Ruytermodaille in goud toegekend aan Prins Hendrik. De Koningin heeft aan de kerkvoogdij der Nederduitsch Hervormde gemeente te Apeldoorn en Het Loo een aanzienlijke bij drage doen toekomen in de kosten voor don bouw eener derde kerk en de vestiging eenoY vijfde predikantsplaats. Bij Kon. besluit is ontbonden de dele gatie van de Ned. Regeering op de in Nov. 1913/Jan. 1914 te Louden gehouden interna tionale conferentie voor de beveiliging van menschenlevens op zee. Aan de nog in leven zijnde leden der delegatie is daarbij dank betuigd voor de. vele en gewichtige diensten, welke de dele gatie zoowel gedurende de conferentie als daarna, aan den lande heeft bewezen. De Vrijzinnig-Democratische Jongeren organisatie heeft Zondag te Rotterdam haar algemeene vergadering gehouden. De voor zitter, mr. L. G. van Dam, besprak in zijn openingsrede de positie der vrijzinnig-demo cratische jongeren in de jongeren-VTed.es- fie. Verschillende voorstellen tot reglements wijziging werden behandeld. Het nieuwe hoofdbestuur werd samenge steld als volgt: mr. L. G. van Dam, Haar lem, voorzitter L. Nijk, Haarlem, secreta ris; mej. E. A. Wagemaker, Haarlem, pon- ningmeesteresse; Th. A. v. d. Have, Haar lem; Th. J. van Nes, Zwolle; L. A. Schenjc, Middelburg; H. P. Cloeck, Rotterdam; mr. D. L. Staal, Amsterdam; A. Prins, Alkmaar, en mr. Cb. Polak, Amsterdam. Tot slot sprak de heer L. Nijk over de werkwijze van de afdeclingen; het systeem der „zelfwerkzaamheid". De Engelsche Christen Studentcn-ver- eeniging heeft de Ned. Chr. Stud, vereeni ging gevraagd, om in den komenden zomer op een harer terreinen een Engelsch jon genskamp te mogen houden. In verband met verder doorgezette be zuinigingen in het leger zal, volgens de ,,H, Crt.", de inspectie van het militair onder wijs op 1 Januari a.s. worden opgeheven, «uUw mede in verband met de dit jaar plaats govonden hebbende opheffing van de ca dettenschool te Alkmaar en de samcnsinel- ting van den Hoofdcursus met de Kon. Mil. Academie cn het centraliseeren van de ver- lofsschool der infanterie te Kampen. Mevrouw De VriesBruins, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van justitie de volgende vragen gesteld: 1. Is de minister bereid, mee te declen, of het juist is, dat in de strafgevangenis in Den Haag aan de gevangenen op Zondag geen beweging in de open lucht woïdt toe gestaan, ook niet aan degenen, die op me disch voorschrift meer dan den aangegeven minimum tijd beweging in de openlucht moeten nemen. 2. Indien deze vraag bevestigend moet worden beantwoord, wat is dan de reden, dat wordt afgeweken van art. 65 van den algemeenen maatregel van inwendig be stuur, bedoeld in artikel 22 van het wet boek van strafrecht? 3. Wanneer in Den Haag inderdaad van bovengenoemd artikel 65 wordt afgeweken, zou de minister dan een onderzoek willen laten doen naar den toestand in de andere strafgevangenissen ten opzichte van dit punt? 4. Mochten óf in die in Den Haag, óf in een der andere strafgevangenissen derge lijke hoogst ongewensobte toestanden voor komen, welke maatregelen denkt de minis ter dan to nemen, om te zorgen, dat in het vervolg de weinige hygiënische voorschrif ten, die er in het belang vnn de gevangenon bestaan, worden opgevolgd? De Broederschap van ontvangers der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen heeft aan den minister van financiën verzocht te willen bevorderen: le. dat voor de kantoren der le klasse, waaraan geen vast salaris is verbonden, het eindsalaris wordt bepaald op f 6000 2e. dat het aantal kantoren der le klasse met vast salaris wordt uitgebreid met alle kantoren der directe belastingen met meer dan CO.000 zielen eD met de belangrijkste gemengde kantoren 3o. dat de kantoren der directe belastin gen enz. in dezelfde verhouding over de verschillende klassen en categorieën (teza men 6) worden verdeeld als de kantoren der registratie en domeinen over 6 klassen zijn verdeeld. Het bestuur van de Nederlandsche fe deratie van transportarbeiders heeft in een circulaire de havenarbeiders opgeroepen tot een proteststaking van 24 uur op van daag tegen de door de werkgevers aange nomen afwijzende houding ten aanzien van de eischen tot verbetering der arbeidsvoor waarden. In den namiddag zullen om half ëén groote vergaderingen belegd worden te Amsterdam cn tc Rotterdam ten einde de verdere actie voor hooger loon en de wederinvoering van den achturigcn werkdag ta bespreken. Het verkiezingscongres van do S. D. A. P. wordt Zaterdag, Zondag en Maandag -4, 15 en 16 Februari 1925 gehouden in het Concertgebouw te Amsterdam. De audiënties van de ministers van Marine en van Waterstaat zullen resp. op Donderdag en Vrijdag a.s. niet plaats heb ben. RECLAME. Van Roomboter niet te onder scheiden en de helft goedkooper is DE GRUYTER's lioogfijne Melange. Per pond slechts 85 ct. Plantenboter slechts 60 cent p. p. Alleen in De Gruyter's winkels! 9407 DE ALGEMEFNE TOESTAND. Wapenstilstandsdag Bald win's politiek. Heden is het de plechtige herdenking van den verjaardag van het teekenen van den wapenstilstand in den wereldkrijg, Aller wegen zullen natuurlijk de twee minuten stilte plaats hebben met daarnevens fcer- denkingspleahtigheden etc. He graven van den onbekenden soldaat zullen pelgrims plaatsen zijn. Baldwin, men zie onder Engeland, heeit zijn speeoh gehouden over de a.s. politiek. Deze is uitgevallen als wij dachtende buitenl. politiek zal ongewijzigd worden voortgezetbehalve dan ten aanzien van Rusland, dat niet genoemd iB, maar dat is vanzelfsprekend. Baldwin was zelfs niet te grootsch om McDonald alle eer te geven, die hem toekomt. Wat de binnenl. politiek betreft, hier was Baldwin minder duidelijk, doch zijn voornemen is blijkbaar om een politiek te voeren, die van reactie is ge speend. Zulks in overeenstemming met het votum der kiezers. DUITSCHLAND. 1 De verkiezingsactie geen spoorwegstaking in 't alge- meen. Geregeld tomen thans verslagen in van verkiezingsredevoeringen van ministers ete. Zij bevatten uit den aard der zaak weinig nieuws. Bij de verkiezingen voor den Landdag van Anholt hekhen de democr aten en socia listen winsten behaald ten koste van uiterst rechts en links, vooral de demoeraten Mag dat als een omen voor de a.s. Rijksdagvor- kiezing worden beschouwd! Gisteren heeft een bespreking plaats ge had van -de hoofddirectie der Duitsehe Spoorwegmij. met de vakrereenigingen, die bij het loontarief betrokken zijn, over de kwestie der looneÏ6chen. Daar de beslissing voor een wijziging der Iconen wettelijk bij den raad van beheer ligt, sal vdo hoofddi rectie bij den raad van beheer ccn voorstel tet verhooging der looncn indienen, waar over men het met de vertegenwoordigers der vakbonden voorloopig eens geworden is. Het verkeerspersoneel van den onder- en bovengrondschen spoorweg te Berlijn heeft zich uitgesproken voor staking. ENGELAND. Baldwin over de regeerings- politiek het kabinet com pleet Asquith naar Egypte. In zijn rede aan de jaarlvjksclie LorS Mayor's banket voor het eerst sinds jaren is de lord mayor een katholiek zeide Baldwin 0.3. liet volgende: Het hoofddoel van de bu'tenlanasch? po litiek der regeering zal z(jn de stabilisatie en dc- voortzetting van het werk der vo:ige regeering. Wij gaan akkoord met de vredes verdragen en zullen de goede betrekkin gen met alle landen op den grondslag dez r verdragen aankweeken. Spr. herinnerde er aan, dat de vorig® conservatieve regeering een actie op touw had gezet, welke rechtstreeks leidde tot rapport-Dawes en de conferentie te Lindes, welko onder de kund'ge leiding van Mac- Donald zoo gunstige resultaten heeft op geleverd. Niet alleen de conferentie op zich zef was van hooge waarde, maar zij bad ook speciale beteekeaiis door den terugkeer der Vereenigde Staten bij de behandeling der Europeesche aangelegenheden. Amerikas bijzondere moeilijkheden bij de samenwer king met Europa erkennende, gaf de re- geering uiting aan haar dankbaarheid wo- gesis het aandeel, dat de Ver. Staten hadden genomen in de onderhandelingen, welke uitliepen op het Londeosebe protocol. De regeering had het volste vertrouwen, dat de overeenkomst van Londen Duilscb- land zou in staat stellen een factor te worden bij de handhaving van den vrede en de stabiliteit van Europa, doch de verwezenlijking van die hoop lag in handen van hot Duitsehe volk, dat hierdoor een nieuwe kans kreeg, mits het zrjh ver plichtingen nauwgezet nakwam en alle po gingen weerstond om er aan te ontkomen. De regeering rekende er ter stelligste op, dat de ontwapening van Duitschland zonder buitengewoon uitstel en zonder moei lijkheden zou worden voltooid. Z(j verwelkomde het denkbeeld, dat Duitschland tot den Volkenbond zou toe treden op een wijze, die met zip waardigheid en verplichtingen in overeenstemming was, en zij hoopte, dat de toetreding niet lang moer op zich zou laten wachten. Baldwin verklaarde verder nog, dat de regeering een progressieve binnenlanc'sche politiek zon voeren, ten einde de maatschap pelijke omstandigheden der massa te ver beteren. Zij zou krachtige maatregelen no men in verband met het tekort aan woningen en een diepgaand onderzoek instellen naar de duurte van het levensonderhoud. Er bestond eon to groot verschl tusschen de productiekosten der levensmiddel n en de kleinliandelprijzeo, dat moest worden ver minderd. Do regeering zou een nationale politiek voeren, zooals deze tijdens de verkiezingen door allo partipn op den voorgrond was gesteld. Austen Chamberlain zeide, dat 'de do minions zouden worden geraadpleegd in zake de buitenlandsche politiek, zoodat het Britsche Rijk zou spreken als uit één mond. De Britsche politiek had ten doel den internationalen vrede en da handhaving der vriendschap met de vroegere gealli eerden. Voor zijn vertrek naar Egypte voor een maand heeft Asquith de liberale parlemen tariërs toegesproken. De leider der libe ralen, maakte de gc-dachte belachelijk als zou het liberalisme als po'itieke factor in Groot-Brittannië voor goed hebben afge daan. Wanneer Groot-Brittannië niet zoo'n onredelijk kiesstelsel had, zouden de li beralen thans honderd zettls in het Lager huis hebben gehad in plaats van ve:rlig. Asquith zeide, dat bjj de groote beteeten's van den groei der arbeiderspartij en de verbreiding van den geest van het socia lisme niet onderschatte en dat hg het nic-t betreurde, dat hij er toe had medegewerkt, dat het experiment van de arbeidersregeo- ring was gedaan. „Het heeft de oogen van velen geopend en tenminste van do arbeiderspartij zelf. Ook betreur ik niet, dat wij er oen eind aan hebben gemaakt op het oogenblik, toen het een gevaar dreig de te worden voor de nationale belangen en eer." De twee laatste benoemingen van ka binetsministers zijb burggraaf Cecil als kan selier van het hertogdom Lancaster en burggraaf Peel als „Commissioner df Works". Burggraaf Cecil zal waarschijnlijk optreden als vertegeuwoord'ger vau Groot- Brittannië in den Raad van den Volkenbond. Ondervraagd naar het artikel in de Egyptische „fiberté") heeft Zagloel Pasja, volgens een bericht uit Kaïro, verklaard, dat zgh politiek „dezelfde bleef als die, welke hij sedert zijn terugkeer uit Enge land in openbare redevoeringen bad ver kondigd". OOSTENRIJK. De spoorwegstaking. Geen verandering is ingetreden in de spoorwegstaking. Dc melkdistributie te Wce- nen is reeds beperkt en vleesch en vet zijn gestegen in prijs. Seipel's aanblijven wordt meer en meer als zeker beschouwd, temeer, waar de ne ringdoenden partij kiezen tegen de -stakers, wier eischen do belastingen zouden doen stijgen. Inwilliging der eischen zou bovendien an deren ook aanzetten om hooger loonen to eischen Het postpersoneol heeft trouwens reeds eischen gesteld, die het voor 10 Dec. wil zien ingewilligd. GiBteren zijn echter onderhandelingen be gonnen, die heden officieel worden voort gezet. SPANJE. Na het complot. De berichten over den t-oestand^in Spanje sprekeu elkander tegen. Naar het schijnt was de Spaansche regeering op de hoogte gesteld van de plannen voor een omwente ling, in Madrid en Barcelona, zoodat zij on middellijk hare maatregelen kon nemen. Een aantal Spaansche revolutionairen zijn ge vlucht en hebben zieh over de grenzen in veiligheid gesteld. Toch zijn er bij botsingen een 5-tal gedood terwijl er 27 in handen van het openbaar gezag Vielen die vermoedelijk tot den kogel zullen worden veroordeeld. Twee zijn er reeds terecht gesteld. Een commisssie nit de Spaansche pers heeft aan Primo de Rivera een memorie overhandigd, waarin de vrensch wordt uit gesproken de persvrijheid te herstellen. Dit is evenwel geweigerd. ZUID-SLA VIE. Toespitsing van den toestand. De ministerraad heeft besloten <ie Skocplsjina bijeen -le roepen om haar het ontbindingsbesluit voor te leggen, dat de verkiezingen vaststelt op 8 Febr. Het nieuwe parlement komt 7 April bijeen. Pasjitsj betert snel. De koning heeft 19 nieuwe prefecten be noemd. De regeering is voornemens Radilsj in staat van beschuldiging té stellen wegens landverraad en majesteitsschennis. 't Belooft zeer fel te worden in Zuid- Slavia. VEREENIGDE STATEN. Gea! F-phes heen? De gcruchlen over Hughes' a'treden hou den aan. Hij ia niet gefortuneerd, en hij kan van zijn salaris niet rondkomen, zoodat hij RECLAME. flSy£j£jfj Ruwe en Schrale Huid M »S-5iü DOOS 30.60.90 Cent. bij Apoth. en Drogisten. 1 Phorm.Föbr. A-Mijnhardi B8F0WI 9430 I er elk jaar op toelegt. Het heet nu, dal Hughes een positie van 200,000 doll, 's jaar, bij een New-Yorksch advocatenkantoor kan krijgen en er serieus over denkt de aan-1 bieding le aanvaarden. President Coolidge schijnt een ander mid-1 del te hebben bedacht. Hij wil, dat Hughts I zal aanblijven als secretaris van Staat* en I zal dan bevorderen, dat in 1928 de republi. keinsche candidaluur voor het president- schap aan Hughes wordt gegeven. MEXICO. Officierseischen. - De-Mexicaanschc officieren dreigen tegen I eind November met een revolutionnaire be I weging van het geheele leger voor het geval, I dat de nieuwbenoemdo president, Call es' niet toegeeft aan verschillende eischen. Als 1 leider der beweging wordt generaal Flores I genoemd. CHINA. De burgerkrijg. I Tusschcn Feng en Tsjang-loo-lin moet heil ook al weer mis zijn en boRingen moeten I niet uitgesloten zijn. Woe-pei-foe verzamelt in het zuiden I strijdkrachten om daarmee terug te keerenl als soort strafexpeditie. L Nog geen eind van den burgeroorlog dus! I BUITENLANDSCH GEMENGD. In New-York hebben eenige jongens van I 12 jaar een anderen schoolknaap gedood en I zijn lijk in een moeras verborgen. De kna pen zeggen dat bet een ongeluk was geweest I en zij in hun angst het lijk maar verborgen hadden. Bij de Ionische kust en in Calabrië heb- I ben wolkbreuken enorme schade aangericht Het spoorwegverkeer is geheel onmogelijk 1 geworden. Tijdens een onweder vielen er I bagelsteenen ter grootte van kersen. W apenstüstandsdag. LONDEN, 11 Nov. (Reuter). Ter viering I van de zesde herdenking van den wapen^ stilstand werd vanochtend in Engeland en over het geheele Rijk twee minuten stilte geboden en het geheele verkeer gedurende. dien l'rjd stopgezet. De Koning en de Prins van Wales legden kransen op den cenotheaf ta Londen Admi raal Beatly, generaal Ga van en maarschalk French legden kransen neer namens de v\óot j het leger en de luchtvloot. Vervolgens begaven zich een groot aantal oud-gedienden in optocht naar een gods dienstoefening bij het graf van den onbeken den 9oldaat in Westminster Abbey. Bruto of netto. PARIJS, 11 Nov. (N.T.A., draadloos). De „Secoio" meldt dat de inlergeallieerde iinan-i cieele conferentie besloot de Duitsehe her stelbetalingen bruto en niet netto te verdee- len, daar Italië en Engeland geen aandeel hebben in het betalen der kosten van de. door hen niet gewenschte Roerbezetting, evenmin als zij de kosten voor het bezetten en besturen van het Rijnland helpen betalen. Spanje en Marokko. LONDEN, 11 Nov. (N.T.A., draadloos). Te Gibraltar zijn twee gevolmachtigden van Abd El Krim, waaronder zijn zwager de Sul tan van Tetoean, aangekomen. Daar de Spaansche groot-industrieel EcheveTrieta eveneens le Gibraltar aankwam, vermoedt men, dat er onderhandelingen zullen worden geopend over het sluiten van een modus vit vendi tusschen Spanje en de Rif-opslandet lingen. De strijd om Mekka. CAIRO, 11 Nov. (Reuter). Een telegram aan- het blad ,,E1 Mocattam" meldt dat df troepen van Hedjaz op Mekka aanrukken en, naar verwacht wordt, de stad binnen 8 weken te bezetten. Lodge's opvolger. NEW-YORK, 11 Nov. (N.T.A. Draadloos)! Senator Borah zal naar men meent, det overleden senator Lodge als voorzitter der senaats-commissie, voor buitenlandsche za ken opvolgen. De Braziliaansche opstand. LONDEN, 11 Nov. (Belg. Tel. Ag.) Hot pantserschip Mïriashadras, dat de Sao Pautó achtervolgde, is te Montevidio aaiigekomep. De rebellen, die zich aan boord van de Sao Paulo bevonden zijn aan land gegaan. Het gedeelte der bemanning, dat trouw geble ven was, heeft het schip niet verlaten. De Braziliaansche legatie heeft het schip in be zit genomen. Branden. LONDEN, 11 Nov. (N.T.A.draadloos). De St. Vincentius Anaulokerk te Montreal is een prooi der vlammen geworden. De schade wordt op driehonderdduizend dollars geschat. Tempel vernield. NEW-YORK, 11 Nov. (N.T.A., draadloos). Naar hier verluidt werd de nieuwe tempel der Ku Klux-Klan te Fortworth door vijf op geheimzinnige wijze geworpen bommen, to taal verwoest. Madonna-beeld gesloten. ROME, 11 Nov. (N.TA., draadlc-.*). Ie de kerk Santa Brigitla te Napels werd ven 164 Madonnabeeld, door inbrekers, die zich "h den kerktoren langs het kiokketouw ns" beneden hadden laten glijden, een kostbaif kleinood ter waards van 200 duizesc -y® icroofd.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2