ZATERDAG 8 NOVEMBER Anno 1924 No. 19837. LEIDSCH DAGBLAD PHIJS DER ADVERTENTIENi 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags &0 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven jo Cts. porto to betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No, 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden f 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per weck Franco per post 2.B5 portokosten. 'f 0.18. „0.1S. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Officieele Kennisgevingen. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de koe- pokinrichting in het Elisabelhshof aan de Oude Vest na Woensdag 12 November e.k. |ot nadere aankondiging is gesloten. N. C. DE G1JSELAAR, Burgsm. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 8 November 192-L Burgemeesler en Wethouders van Leiden brngen ter algemeene kennis dat door hem, ten aanzien van den door het Moderamen yan den CentraJen Wijkarbeid op 18, 19 6n 20 November a.s. in het Wijkgebouw Le- yendaal te houden bazaar, ontheffing is verleend van bet sluitingsuur voor winkels, welke ontheffing geldt tot 11 uur des avonds. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, den 8slcn November 1921. STADSNIEUWS. Prof. dr. A. Eekhof. Bij Kon. besl. is benoemd aan de Rijkfr- aniversiteit alhier in d? faculteit der god geleerdheid, om onderwijs te geven in de geschiedenis van het Christendom en van de leerstellingen van den Christelijken gods dienst. alsmede in het bijzonder in de ge schiedenis van het Gereformeerd Protestan tisme, tot gewoon hoogleeraar dr. A. Eekhof, ract toekenning van eervol ontslag als bui- teng. hoogl. aan die universiteit met ingang van den dag, waarop hij zijn ambt van ge woon hoogleeraar zal aanvaarden. Geboren in 1884, studeerde prof. Eekhof te Leiden en promoveerde cum laude in 1909 tot doctor in de godgeleerdheid op een proefschrift, getiteld „De Questierdere van den Aflaat in de Noordelijke Nederlanden", aarbij zijn leermeester prof. Pijper als promotor optrad. Hij deed daajop een we tenschappelijke studiereis naar Noord-Ame- rika, waarna hij een werk in twee deelen hel licht deed zien over de geschieden, a der Hervormde Kerk in Noord-Amerika, dat onlangs door de Preuss. Akademie der Wis senschaften te Berlijn met de Count de Lou- hal-prijs werd bekroond. In 1914 deed prof. Eckhof zijn intrede als buitengewoon hoog leraar te Leiden met een oratie over „Het Gereformeerd Protestantisme". Vele zijn öe publicatóén die op kerkhistorisch gebied an de hand van dezen hoogleeraar zijn verschenen. In Nederland, Engeland, Schotland en Noord-Amerika heeft prof. Eekhof herhaal- del ijk lezingen gehouden, o. a. over de Pil-' grim Fathers, over wier geschiedenis hij .een speciale studie heeft gemaakt. Prof. Eckhof is lid van verscheidene geleerde ge nootschapen, lid van de Wetenschappelijke Commissie van de Nederlandsch-Amerikaan- sche Fundatie, lid van de Commissie tot uitgave van de werken van Hugo Grolius en voorts voorzitter van de Historische Com missie van de Maatschappij der Nederland- sclio Letterkunde en mede-redacteur van hel Nederlandsch Archief voor Kerkgeschie denis1. De „derde trede" der Romaansche linguïstiek. Ia de gisteravond gehouden maandelijk- sche vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche letterkunde hield dr. C. de Boer, lector in de Romaansche talen aan de Universiteit alhier een voordracht over bo venstaand onderwerp. 9 De spr. begon met op te merken dat zich in de laatste jaren in de methoden der ro maansche Lnguistiek wijzigingen beginnen ?Af te leekenen, belangrijk genoeg om te mo gen spreken van een nieuwe phase in die studio. Het eerste tijdperk is dat der voor trekkers met Diez als leider; het tweede is Jat 't welk gedomineerd wordt door. Gaston Paris. Naar spr.'s meening heeft dat tijdvak ,0ns weinig nieuws meer te vertellen en mogen zijn methoden in zijn tijdschrift de Romania als reeds verouderd beschouwd worden. Een nieuw linguïstisch tijdschrift slaat dan ook op 't punt opgericht te wor den. De nieuwe orienteering is het duide lijkst zichbaar op 't gebied der semantiek °n etymologie, op dat der dialectologie en pP dat der syntaxis. Wat die beide eerste betreft, hierbij spelen de talrijke moderne taalatlassen een groote rol. De studie van het aldus opgeleekende materiaal heeft ons in slaat gesteld, zooals nader werd aange toond, vele vraagstukken der dialectologie op te lossen of althans scherper te formu leeren. Voor de semantiek en de etymologie hl u ^er a^ajsen nog Grooler ge bleken, dank zij de methoden van onder- f° i; 'gepast door prof. Gilliéron en zijn eerlingen. Do resultaten daarvan, van wel- 0 talrijke voorbeelden werden gegeven om e nieuwe ideeën te karakteriseeren, hebben melegonstaande veel delail-overdrijving, de tudio een nieuwe richting gegeven, welke ®Pr- aldus formuleerde: lo. Bij het etymolo gisch onderzoek wordt thans aan den he- dendaagschen toestand der verschijnselen een veel belangrijker plaats toegekend dan dat tot nu toe het geval is geweest: men heeft begrepen dat zeer dikwijls het syn chronistische als uitgangspunt moet geno men worden, om het evolutieve te verkla ren; 2o. In de etymologie moet aan de be- teekenis evolutie en aan ontleening dikwijls de plaats gegeven worden welke de compa- ralisliselie methoden uitsluitend aan de vorm-evolutie geven, wat veel te simplis tisch is. Op 't gebied der syntaxis zijn de verande ringen niet minder groot, maar wel' veel minder algemeen nog doorgedrongen. Hier formuleerde spr. aldus "de nieuwe richting: lo. Erkenning van de volkomen gelijkwaar digheid der synchronistische syntaxisbe- schrijving met de historische; 2o. Het besef dat deze laatste de evolutie der construc ties niet werkelijk zal kunnen verklaren en begrijpen, voordat het wezen dier construc ties door de synchronistische syntaxisbe- schrijving zal zijn gevonden; 3o. Het besef der noodzakelijkheid, op die syntaxisbe- schrijving der moderne taalbeginselingen der algemeene linguïstiek en der. taalpsy chologie consequent toe te passen. In bij zonderheden werd aangetoond hoe prof. Brunot in zijn monumentaal werk „La Pen- seé et la Langué" heeft misgegrepen door volkomen verwaarloozing van de studie van taalpsychologie en algemeene linguï stiek, en hoe daarentegen de beginselen uit eengezet door De Saussure en toegepast door zijn leerlingen, meer en meer in staat blij ken te zijn*het noodige perspectief wel aan ie brengen. En ook hier zijn de verande ringen in de methode zoo belangrijk, dat ook hier de naam „derde trede" volkomen gerechtvaardigd schijnt. Spr. maakte van deze gelegenheid ge bruik scherp te protesteeren legen de wijze, waarop Brunot's werk bespot wordt in een niet eens geestig boekje, door twee, volko men incompetente letterkundigen, wier na men lang vergeten zullen zijn, wanneer de naam Brunot nog onder de romanisten als een der grootslen genoemd zal worden, niet tegenstaande de groote bezwaren, welke men tegen het genoemde werk kan aan voeren. Tenslotte merkte spr. op, dat aan het be gin van die derde trede, de twee mannen staan, twee Zwitsers, wier namen bij meer dan eens in zijn voordracht had genoemd Gilliéron en De Saussure. Höpital Wallon. Van de meest bevoegde zjjde vernemen wij, dat na 30 November a.s. geene pa- i tiënten in HOpital Wallon zullen worden opgenomen. De patiënten die er dan nog zijn, zullen natuurlijk verpleegd worden, totdat zij de inrichting kunnen verlaten. Daarna zal het huis gesloten worden. Met de likwidatie worden belast de thans fungeerende directrice en regenten. Orgelconcert Doopsgezinde Kerk. Gisteravond is er gemusiceerd in de Doopsgezinde Kerk Len bale van het orgel, I dat na 150-jarigen, trouwen dienst nog niet op pensioen zal worden gesteld. Het behoeft ook nog niet. Want het bevat nog zoovele goede hoedanigheden dat het de kosten van een grondige nazierring met misschien cenige uitbreiding in de dispositie, als daar ruimte voor is, wel waard schijnt. Verschil lende registers klinken nog fraai en voliF mine us. Het instrument doet zijn maker, den Leidenaar Johannes Miltereither, eer aan. De vroegere organist der gemeente, de heer V. E. van Thiemen te Delft, heeft voor deze gelegenheid zijn bankje nog eens weer beklommen. In een praeludium en fuga van Handel, statig en breed naar Handels aard, en in een prachtig koraal voorspel (het vooral door een pianobewerking van Busoni bekend geworden) „Waohet auf" van den groolen cantor deed hij zich kennen als een. organist van fijnen smaak, die binnen de grenzen, due het instrument hem stolde .te genstellingen. wist le bereiken waardoor het luisteren tot een genot werd. Dat dfö poly- phone stijl 's Heer-en van Thienens geestelijk eigendom is heeft hij overtuigend aange toond in een eigen stukje in vrijen vorm dodh, zooals het op het orgel voegt, in ge bonden stijl: zeer muzikaal. Mevrouw Van LeeuwenDe Paauw heeft zeer verdienstelijk de kerk-aria van Stnadelia gezongen en het zoo geliefde „Drei Könige" uit de Weinachlslicder van Corne lius. Verder met den heer Riedel al3 fluitist een wat ai te zoetelijk werkje van Pomper en het fraaie Ave Maria van Franok, met zijn bekoorlijke imitatie der zangpartij door de fluit. De lieer Riedel produceert oen goeden toon op zijn instrument. Mevrouw Van Leeuwen beschikt over een helder klinkend orgaan dat in alle registers ^behoorlijk is ontwikkeld. In de voordracht hoede zij zich voor een te-veel aan senti ment (bijv.: in de beide eerste 9trofen van „Drei Könige"). De heer Panman uit Delft verleende zijn medewerking met de voordracht van een paar deelen uit een vioolsonate van Baoh. Om hierin voortdurend te kunnen boeien mo6t men een uitgegroeid viodist zijn. Afge zien van de omstandigheid dat het samen spel met het orgel in het Allegro niet altijd precies klopte wat onrust vie! te bespeu ren heeft hij zich ook door de meer be zonken voordracht der aria op do g-snaar en in een andante van Saint-Saëns als een ernstig strevend violist doen kennen. E'en koortje onder leiding van mevrouw Van Leeuwen heeft zijn best gedaan op een zestal kleinere werken. Neemt men in aan merking dat het koortje zeer klein is en uit ongeschoolde slemimen besbaat, dan viel er werkelijk te loven. Een opmerking: de vooixlracht tot het het bereikbare verzorgen, maar hooit ten koste van het rylhmc (Ab- sahied vom Walde). Im An fang war der Rythmus, niet waar? De musici hadden een volle kerk: het orgel zal er wel bij gevaren zijn. Samenkomst voor Chr. Jengdhulp. Vanwege de vereeniging voor Chr. Jcugd- hulp, wier werk uitgaat van het voor eeni- ge weken geopende Huis aan het Ulrecht- sche Jaagpad werd gisteravond in de Waal- sche kerk aan de Breeslraat een samen komst gehouden, waarvoor als sprekers waren aangekondigd de heeren dr. M. J. Punselie, pred. bij de Ned.-Herv. gemeente alhier, ds. T. J. Jansen Schoonhoven, idem te Oegstgeest en ds. W. Bouman, Geref. pre dikant alhier. De opkomst was zeer bevre digend, zoodat vrijwel alle plaatsen bezet waren. Ds. Punselie opende de rij der sprekers. Na voorgelezen te hebben de gelijkenis van het Verloren Schaap, knoopte hij heigeen hij over het onderwerp had te zeggen vast aan het bijbelwoord: „Redt degenen, die ten doode gegrepen zijn". Hij ving aan met de opmerking, dat de jeugd altijd aan bijzondere gevaren bloot geslaan heeft, maar dat het ruwe klimaat van de moderne wereld al zeer slecht voor haar is. Wij leven in een nerveusen lijd, wij kunnen het niet meer vinden in de stille rust van het gezin. Wij zoeken het buiten en daar is het gevaarlijk, vooral ook, omdat het zedelijkheidsbesef er wordt verlaagd. Onze kinderen onttrekken zich daardoor meer en meer aan ée ouderlijke lucht, zwal ken zonder leiding op de levenszee. Zij ne men de moderne denkbeelden in zich op. God weet waar ze terecht komen: de straat, de bioscoop, de publieke vermakelijkheden trekken hen; 't een is al gevaarlijker dan het ander. Het is echter niet genoeg alleen te redden die ten doode gegrepen zijn, alleen zich le bemoeien-met wat reeds verloren is, voorkomen is beter dan genezen. En wie er zeggen dat zij vin de der jeugd bedreigende gevaren niets weten, spreken onwaarheid of bedriegen zich zelf en heb ben nooit geleerd wat dienende liefde is. Wij protestanten, zeide spr., zijn niet ge woon ons geloof te doen berusten op onze werken, meer op de ontfermende genade. Eu loch is het noodig ook in ons werk der liefde te gelooven. Aan dat werk ons te ge ven, te geven vooral aan de jeugd is meer dan ooit in onze moderne tijd geboden, ter- wille van dat werk zelf en voor hen aan wie het bewezen wordt, maar ook ter wille van ons zelf. aldus besloot spr., omdat wij ons loon zullen ontvangen in de hemelen. Na dit even welsprekend als ernstig woord, dal niet naliet indruk op de aanwe zigen le maken, liet het orgel zich hooren, waarna ds. Jansen Schoonhoven den kansel beklom en zijn oprechte sympathie voor dit jeugdwerk uitsprak om vervolgens dit werk te schetsen aan de hand van Deuternomium 22 8 „Wanneer gij een nieuw huis zult bouwen, zoo zult gij op uw dak een leuning maken, opdat gij geen bloedschuld op uw huis legt, wanneer iemand vallende daar af viel". Ter nadere verklaring deelde hij mede, dat de menschen in het Oosten meest op het dak verkeerden, waar zij hun vrien den ontvingen doch ter beveiliging een leu ning er om heen bouwden. Zooals op het dak van het Oostersche huis is er gevaar in deze wereld, vooral voor de jeugd; voor dat gevaar zijn zij niet enkel zelf, maar ook anderen, ook de maatschap pij verantwoordelijk terwijl eindelijk legen dat gevaar beveiliging dient te worden aan gebracht. Na het gevaar, dat de jeugd bedreigt om het-pad zuiver te bewaren in zijn veelvul- digen vorm le hebben aangegeven, schet ste hij hoe in de eerste plaats de ouders voor hun kinderen verantwoordelijk zijn, doch ook de maatschappij, die de jeugd in zich opneemt en ten slotte moet voorname lijk de Christen, ziende op Christus zelf, deze verantwoordelijkheid sterk gevoelen. En eindelijk de middelen ter beveiliging noemende, wees spr. er op, dat de jeugd vroeg de overtuiging moet worden bijge bracht, dat het hier bedoelde kwaad is een zondigen tegen God, door welk besef Jozef zich slaande hield tegenover de verleiding in Potifars huis. Daarbij moet hen zelfver trouwen gegeven worden, waaruit hjet besef groeit, dat zij slaande kunnen blijven, door de kracht van het gebed en eindelijk moe ten wijzelf, wij Christenen bovenal, zeide spr., naar het voorbeeld ons door Christus gegeven, uitgaan om de kleinen, die zon digen of dreigen op het verkeerde pad te zullen gaan, te redden. Door velen onzor 13 geen leuning aan het huis gebouwd, of is deze veel te klein gehouden en het zou aan ons zelf zijn. te wijten als er bloed schuld over het huis komt. Ook deze eenvoudige, doch zeer boeiénde rede, werd met groote aandacht gevolgd. Daarop volgde weer orgelspel waarop ds. W. Bouwman een kort slotwoord sprak. Ook van hem en zijn geestverwanten had dik werk de volle sympathie. Naar aanleiding van een gesprek, dat spr. in den trein had opgevangen, had hij van een ongeloovige dame, die zich aan het werk voor gevallen meisjes wijdde, de aanklacht vernomen dat de menschen van de oude moraal daar mede waren wij bedoeld, zeide spr. deze ongelukkigen vaak aan #hun lot overlaten. Spr. had deze beschuldiging als niet geheel onverdiend aangehoord, en daarom verheug de het spr., dat hier nu dit werk is aan gevat en de beschuldiging wortli gelogen straft. Hij wenschte voor hel comité op dit werk des Heeren onmisbaren zegen. ■Hierna zongen de aanwezigen Psalm 25:2 waarna ds. B. de samenkomst met dank zegging sloot. Bij den uitgang werd een collecte voor de kas der Vereeniging gehouden. Staking van schildersgezellen. Hedenmorgen is op het werk van den ge meen tewoningbouw een staking uitgebroken onder de schilders waarvan er een vijftal werkzaam waren. Do aannemers, de fa. Raay- niakers Co., heeft, nadat do gezellen het werk neerlegden, dezen ontslag aangezegd. Aanleiding tot dit conflict is een loonquaeslie. De gezellen werkten in aangenomen werk en ontvingen voor het afwerken van een woning naar het type dier woning f 43, f 48 en f 61.50. Volgens hunne verklaring hadden zij voor elke woning dooreengenomen twee weken noodig. De patroon meende dat liet werk kon worden afgedaan in anderhalve week. De gezellen wilden het loon tot resp. f45, f60 en f75 per woning opvoeren. De uiterste concessie, waartoe de patroon wilde overgaan was dal hij van de middenlype het bedrag met f 3 wilde verhoogen. De stakende werklieden zijn aangesloten bij den Ned. Schildersgezellenbond. Voor het examen apothekers-assistent waren opgeroepen 4 cand. Geslaagd: de da mes A. H. van der Stok, Leiden; P. Kaper, N. van der Zwam, 's-Gravenhage. Door het Prov. Kerkbestuur van Noord- BraJbant is tot de evangeliebediening toege laten die heer J. W, Sevensler, candidaat alhier. Met ingang van 1 December a.s. is de brievenbesteller L. van Leeuwen, te ZoeLcr- vvoude, overgeplaatst naar hier, in dezelfde betrekking. Mogen wij secretarissen van veree- nigingen in het bijzonder, maar in het algemeen allen, die hier in onze goede stad wonen, nog ean3 met nadruk op het hart binden om adresveranderingen etc. toch tijdig op te geven aan de firrma IJdo, met het oog op het spoedig te verwachten nieuwe adresboek van Leiden? Het is toch ongetwijfeld een groot Leidsch belang, dat j dit adresboek zoo volledig en zoo juist mogelijk is. I Hedenmorgen hadden wg het ge noegen even een kijkje te nemen in de mar.ége van de Doelen kazerne, waar de j volgende week groote ruiterfeesten zullen plaats hebben, ten bate van het sanatorium der onderoïficiers-vereeniging „Ons Belang". j Wqj kunnen niet anders zeggen, dan dat de manége keurig versierd was, en wanneer het gebodene hiermede gelijken tred zal houden, waaraan wqj niet twqfelen, dan kunnen wy reeds nu gerust een succe3 voorspellen. Door de vereeniging Pro-Patri* wordt weer een eerewacht georganiseerd, welke, indien H. M. de Koningin zulks goedkeurt, .zal worden opgesteld ter gelegenheid van Haar bezoek aan Leiden op 9 Februari 1926. Aan de Pluimvee-tentoonstelling van de „Leidsche Pluimvee-Vereeniging" te hou den op 13, 14 en 15 Februari 1925, zal we derom eene demonstratie van postduiven toegevoegd worden en wel van Leidsche lief hebbers aangesloten bij een der plaatselijke Postduivenvereeniging. Voor deze demonstralie i3 cene Commis sie aangewezen, uit leden van de „Leidsche Pluimvee-Vereeniging", tevens postduiven- enthousiasten. Alle plaatselijke Vereenigingcn kunnen wederom hieraan deelnemen op voorwaarde door de Commissie dezer afdeeling gesteld. Gezien den prachtigen uitslag van de dit jaar gehouden vlucht van Bordeaux, zal er ook eene klasse worden ingevoegd, uitslui tend van Bordeaux-vliegers. De keuring van deze afdeeling zal wor den opgedragen aan den heer H. J. van Mcr- rebach, te Arnhem, een door den „Raad van Beheer" gediplomeerd keurmeester, zoodat te verwachten is, dat de beoordeeling wederom in goede handen is. Buiten nog lal van andere eereprijzen, zijn door de „Leidsche Pluimvee-Vereeniging" beschikbaar gesteld: tien gulden voor de grootste inzending van een der Leidsche clubs; lauwerkrans voor de fraaiste inzen ding yan een der Leidsche clubs; zilveren legpenning voor den fraaisten doffer of duif van een lid eener Leidsche vereeniging bronzen legpenning -voor op één na den fraaislen doffer of duif van een lid ccner Leidsche vereeniging; wisselbeker, uitge loofd door het eerelid van de L. P. C. voor de fraaiste inzending jonge postduiven broed 1924 van een lid dezer vereeniging. Voor alle verdere inlichtingen kunnen be langhebbenden zich wenden tot den Secre taris van bovenbedoelde Commissie den heer P. J. Werter, Pasteurstraat 30 alhier. Het voomaarwcti» nieuws van heden. BINNENLAND. Dc Bond van Bloembollenhandelaren geel! een groote meerderheid voor Hillegom als zetel der Alg. Vereen, voor Bloembollencul tuur. Dr. A. Eekhof benoemd tot opvolger van prof. Pijper aan de Leidsche Universiteit. Sluiting van het H6pital Wallon te Leiden. Alle moties over de ambtenaarssalarissen door de Tweede Kamer verworpen. De NederlandIndië-vliegers te Bnscbir gearriveerd. BUITENLAND. v Crisis in Oostenrijk. Staking op de spoor, wegen, het kabinet 8eipel afgetreden. Herriot behaalt weer een overwinning in de Fransche Kamer. Baldwin bezig aan zijn regeering. Welke onzer bioscopen zou deze week hot meest interessant programma bieden en derhalve de grootste belangstelling trekken? Niet gaarne zouden wij het trachten uit te maken. Immers alle direclies hebben zich beijverd het publiek iets goede voor te zei len en zij zijn daarin wonder wel geslaagd. Laten wij er in 't kort het een en ander van medodeelcn, en dan ditmaal eens be ginnen met het Casino-theater, waar wij gisteravond genoten hebben van een uit voerig en welverzorgd program. Keurig ver tolkt Wesley Barry in „Ilelden dor Straal" de hoofdrol van den jeugdigen Dicky Calla han, die den moordenaar van zijn vader zoekt en vindt. Z n spel is zeer geestig en tot in de puntjes verzorgd, waardoor deze film in hooge male interessant wordt. De lach en de traan wisselen elkaar voortdu rend af. Het is juist iets wat het publiek zoo gaarne wil. En na de pauze treedt Ha rold Lloyd op in een komische vijf-acler, waarin hij gebeurtenissen verhaalt uit z'n jeugd en op het doek worden gebracht de ontelbare avonturen, door hem beleefd ais poülie-agent, badmeester, ontdekkingsreizi ger, enz. Er is inderdaad braaf gelachen gisteravond I In hel Luxor-bheater ziet men een aar dige klucht in 2 acten „Arresteer me S. V. P.", «1 verder nog voor do pauze een leuke teekentilm „Betaaldag", benevens een Wild West drama in zes acten „De Sneeuw- bruid", welke film zeer aantrekkelijk is door de schitterende omgeving, waarin zij wordt gespeeld ess 't mooie spel van de hooldpersonen. Na de pauze de hoofdfilm „Jackie Cou- gan als circusheld", waarin de kleine Jackie de hoofdrol vervult. Aangrijpend is z'n spel, wanneer hij merkt, dat z n moeder in geldzorgen zit en zij samen overleggen wanneer hij als danseres verkleed z'n paard in 't circus berijdt en op een gegeven oogen- blik aan een touw hangt met de staart van het paard in z'n handen. Ten slotte het Rejo-theater. Na een ko misch stukje gaat daar het groote filmweik „Beesten in het Paradijs", een sensatie- roman in 2 episoden. De eerste episode ver plaatst ons vanuit een kantoor naar het Paradijs-eiland, waar een boevenbende pro- beeren wil het goud van een gezonken schip terug te vinden. Als nu ten slotte de plaats aanduiding gevonden is, begint de verwoede jacht om dc schat zeil. De afloop zal men volgende week kunnen zien, doch zeer zeker is reeds nu aan deze film met zijn tallooze gevechten en wilde dieren sensatie genoeg, om het publiek te boeien. Hot wa3 in den voormiddag al bui tengewoon druk op de markt, in verband met de werkzaamheden voor den aanleg van de electriciteit ten behoeve van de marktkramers. Op de Vischmarkt is de transformator geplaatst, waarvan op een hoogte van eenige meters een toestel is aan gebracht, voor de distribueoring. Vandaar gain de draden naar de verschillende kra men die zijn aangeslolen, in het geheel 18. Het voornemen bestaat om nog drie trans formatoren op verschillende plaatsen aan le leggen zoodat dan vrij wel alle kramers kunnen worden bediend. De aanleg wordt geëxploiteerd door den heer Van der Veon, uit Den Haag, die ook in die gemeenten de markt eleclrisch heeft verlicht. Leiden is de tweede marlet die electrisch vorlicht wordt. Dan volgt Amster dam en naar de heer Van der Veen hoopt nog meepdere groote gemeenten. Vrijdagavond riji. op den Nieuwe Rijm alhier door de recherche twee jon gens aangehouden, die op het Levendaal een z.g. donkere lapjeskat hadden ontvreemd. De Commissaris van Politie alhier ver- aoekt den eigenaar van dit beest «ich zo»

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1