Oe Kluizenaar van Far-End. 19833 LEIDSCH OAGBLAO, Dinsdag 4 November Tweede Blad. Anno 1924. BINNENLAND. FEUILLETON. O. Suppletoir® WateirtaaUbegrootmg 1924. Ben ontwerp is ingediend tot wijziging en ftoogiiig van het IXie hoofdstuk der £tabegrootin« voor 1924. Pit ontwerp heeft een vorhooging van eindcijfer tengevolge von f 2,050,000. De al voorgestelde verhoo gingen bedragen 9,346,827 u Hierin is begrepen de verhooging ten- olge van de inlassching^ran een nieuw 103a, uitbieding van de havens te Ter- uzen, weilJoe uitgaven onder den bui tan- wonen dienst zijn te rangschik kien ad 100,000. Br blijft voor den gewonen dienst 1945,837.40. Daartegenover wordt het 'fdstuk verminderd met f295,837.40. Br jft dus een verhooging van den gewonen ~nst met f 1,650,000, zijnde heit bedrag oorschot aan de Limburgsche Tramweg- aatschappij te Roermond ten behoeve van aanleg en het in oxploitatie brengen -n een net van tramwegen fai de provincie jÊrtirg, waarvoor thans geen compensatie te vinden. In tusschen vertrouwt de minister, dat er zijner tijd, wanneer de uitga/ven voor 984 met meer juistheid bekend zullen zijn, 'egeaheid zal bestaan, bij een volgendte ijzigiiüg van het negende hoofdstuk, voor ,cle of gedeelte lijkte compensatie zorg te «gen. Candidaatsexamen aan een bijzondere universiteit Een ontwerp van wet is ingediend wijziging en aanvulling van die hooger- nderwijswel. In overeensüemining met de meoning der taatscommissde voor het hooger onderwijs, gesteld bij K. B. van 24 Februari 1923, ie minister van oordeel aldus die toelich- 'ng dart het wenschelijk is de mogelijk- le openen om ook het candidaatsexa- n, afgelegd ten overslaan van een facul- "t van oen bijzondere universiteit, voor -ver zij is aangewezen voor een doctoraal- xamen, dart op bedoeld candidaatsexamen olgt, te erkennen, in dien zin, dat op dit candidaatsexamen aansluit een docrtoraall- axametn, aan oen openbare universiteit af te loggen. Onteigening. Ingediend is een wetsontwerp tot verkla ring van het algemeen nut der omJtxugomng ten behoeve van verteeg ging en verb reeding van den Rijksweg UtrechtDe Grebbe tus schen Utrecht en Zeist en aanlog van een tweedie 9poor voor den eieclrisdhcn tramweg UI rech tZeist. Deposito-overeenkomsten van gemeentebesturen. Aan de besturen der gemeenten in Zuid- HoUand hebben Ged. Staten dier provincie Lb volgende circulaire gericht: Het komt in den laatsten tijd meermalen vir, dat gemeentebesturen den wensch te ketsen geven, met een bankinstelling (veelal de Bank voor Nederlandsche Gemeenten) eeu z.g. deposito-overeenkomst aan te gaan. B[, een dergelijke overeenkomst wordt den ontvanger de verplichting opgelegd om de overtollige kasgelden bij de bank te storten, doch tevens wordt hem de moge lijkheid geopend, gelden uit het deposito terug te nemen, telkens wanneer de ge meentekas daaraan behoefte vertoont. In tegenstelling met een rekening-courant- overeenkomst wordt bjj een deposito-overeen komst dus niet geregeld de opneming van gelden, waardoor voor de gemeente een debetsaldo ontstaat. Zjjn wjj van meening, dat ons toezicht met betrekking tot een belegging, waarbij niet afgeweken wordt van het bepaalde in art. 114, lid 2, der Gemeentewet, zich niet verder uitstrekt dan tot de besluiten, welke do belegging der gelden op do be- giooting regelen, een deposito overeenkomst als hiervoren bedoeld, behoort naar onze meening evenzoo wel als een rekening- courant-o ver eenkomst gedekt te zijn door een door ons ingevolge art. 114 bis der gemeentewet goedgekeurd raadsbesluit. Wjj hebben gemeend, u met het voren staande in kennis te moeten stellen, vermits ons ter oore is gekomen, dat enkele ge meentebesturen een andere zenswijze waren toegedaan en verzoeken u met een en ander rekening te willen houden. Deze gelegenheid zullen wij benutten om u eenige inlichtingen te verstrekken nopens de bepalingen, welke raadsbesluiten, als hier bedoeld, o.m. moeten behelzen. In de eerste plaats zal daarin moeten worden geregeld de w$ze, waarop de ont vanger tot opneming van geiden kan over gaan, terwijl verder de noodige voorschriften terzake de door B. en W. en den Ontvanger voor den contröle te verrichten werkzaam heden zullen moeten worden vastgelegd. Voorts zal aan de Bank de verplichting moeten worden opgelegd om maandelijks dan wel driemaandelijks aan den Ontvanger een afachrift der deposito-rekening te doen toekomen en zal moeten worden bepaald, dat ten aanzien van de storting van het overtollige kasgeld het bepaalde bij art. 114, 2e lid, der gemeentewet uitzondering lijdt. Het zal tenslotte nauwelijks betoog be hoeven, dat ook bjj belegging van gelden op grond van een deposito-overeenkomst de bestaande voorschriften met betrekking tot het stellen van onderpand door de bauk- instelliug onverminderd van kracht bljjve. Ook op dit punt zal een eventueel raads besluit dus de noodigie voorschriften moeten bevatten, tenzij de overeenkomst aal worden aangegaan met een instelling, welk van hec verstrekken van onderpand is vrijgesteld. Jaarvergadering Vrijz. Dein. Bond. Zondagmiddag is het beleid der Kamer fractie besproken, die door mr. Marchant wordt verdedigd. Hierna kwam aan de orde het voorstel van het Hoofdbestuur tot invoering van een nieuwe paragraaf Landbouw in het werk program. De afdeelingen Haarlem en Slagharen hadden op dit voorstel amendementen inge diend. Over het voorstel van het Hoofdbestuur ontspon zich slechts een korte bespreking. Het werd ten slotte in stemming gebracht en aangenomen. Tegen stemden de afdeelingen Sneek, Haarlem en Francker. Vervolgens kwam in behandeling het rap port van de Commissie tot onderzoek van hot vraagstuk der huwelijkswetgeving. De Commissie heeft er naar gestreefd, bij 'b uitzetten van de hoofdlijnen eener moder ne huwelijkswetgeving, zoo streng mogelijk het beginsel van gelijkwaardigheid en van gelijkheid voor de wet, van mannen en vrou wen, door te voeren. Naar het oordeel der Commissie moet een geheel nieuwe huwelijkswetgeving tot stand komen. Toch heeft zij geen volledige rege ling ontworpen, doch heeft zij zich bepaald tot het aangeven van hoofdlijnen. Ook over dit rapport had slechts een korte bespreking plaats. Mevr. Mr. BakkerNort beantwoordde daarna, namens de Commissie, enkele vra gen en wees er daarbij nogmaals op dat de bedoeling slechts was om de grondslagen vast te stellen. Over dit rapport had geen stemming plaats. De stemming tob benoeming vain drie leden van het hoofdbestuur wegens perio dieke aftreding van de heeren prof. dr. D van Embden, Harm, Kraai en Jt. Reinink, die niet herkiesbaar waren, had tot uitslag dat gekozen werden do heeren dr. H. J. Doornbosch, te Groningen, mr. dr. A. M. Joekes te 's-Gravenhage en prof. mr. R. Kranenburg te Amsterdam. De voorzitter bracht hierna een woord van hulde aan de drie afgetreden hoofdbestuuro- leden, waarbij hij hen dankte voor hetgeen zij voor den bond en de vrijzinnig-demo cratische beginselen hadden gedaan. Met de gewone plichtplegingen werd de vergadering hierna gesloten. Het Kon. Ned. Landbonw-Comité en de Landbonw-Begrooting. Het Kon. Ncd. Lanchbouw-Gomilé heeft aan de Tweede Kamer aangeboden enkele opmerkingen over afd. Landbouw 1925. Wij ontleenen er het volgende aan: Omtrent de kosten van hel Departement (art. 12) schrijft het Comité, dat nog steeds blijkt, dat de onlogische samenvoeging van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, voor den landbouw nadeelig is. Het karakter van Binnenlandsche Zaken is vooral administra tief; dal van Landbouw meer te techniscli-. economisch. Daar de geest van het voorma lige dep. van Binnenlandsche Zaken steeds zal blijven domineeren en zijn hoofd bo vendien is belast met het tijd. voorzitter schap van den Ministerraad, komen de land bouwbelangen uiteraard in hel gedrang, het geen o.a. blijkt uit verschillende voorgestel de bezuinigingen. Bij art. 76 wordt de vraag gesteld of het bedrag voor reis- en verblijfkosten, speciaal van de hoofdambtenaren van de Directie van den Landbouw wel voldoende is. Bij art. 80 wordt opgemerkt, dat de vaca ture aan de Landbouwhoogeschool, ontslaan door het overlijden van prof. ir. S. Koenen, nog steeds niet vervuld is. Er gaan geruch ten, dat het in het voornemen ligt, in deit. vacature te voorzien, door de benoeming van lectoren, in ieder geval om het vak te splitsen, zoodat docenten als neven-betrek king college in een gedeelte van hel door prof. Koenen gedoceerde zullen moeten ge ven. Dit zou onjuist zijn, daar de landhuis houdkunde toch in de eerste plaats moet dienen om aan de studenten der Landbouw hogeschool het noodige inzicht in liet land bouwbedrijf als geheel te geven. De tegenwoordig beslaande averechlschc toestand, waarbij men heeft een hoogleera*.. in de physiologie der dieren en daarnaaai een lector in de veevoeding, dient niet to worden bestendigd, als zich de mogelijkheid tot herstel voordoet. Het salaris der land- en luinbouwondei- wïjzers (art. 98), dat reeds is gedaald tot f 2.25 per uur, terwijl ook reeds vroeger be staande emolumenten zijn vervallen, mag niet komen beneden de grens, waarbij de animo voor het geven van dit veel moeite vergende onderwijs ophoudt. Verhooging is zeer gewenscht. Bij art. 110: Daar het voor de afgestu deerden aan de Landbouwhoogeschool steeds moeilijker wordt een passende Intrekking te vinden, zou het zeer gewenscht zijn, iu- dien beurzen, door verccnigingcn verstrekt, niet meer worden gegeven en in ieder geval geen nieuwe meer worden beschikbaar ge steld. Dit jaar is wederom het bedrag, bestemd voor de reis-en verblijfkosten voor de eofc sulenten verminderd (art. 114). Deze post worde niet verlaagd, maar veeleer verhoogd. Het bedrag van f 13,080 voor proefveldon enz. (art. 115) dat nog met f 5000 sedert het vorig jaar is verminderd, is abnormaal klein. Dit is in even sterke mate van toe passing op het aardappelkweekvcld van den Veenkolonialen Boerenbond te Sappemeer- Oost en op het kweckveld van de Friesche Maatschappij van Landbouw. Van vermin dering van dezen post mag geen sprake zijn, wel van een sterke -verhooging. Uit art. 116 blijkt, dat de veenkoloniale proefboerderijen bijna evenveel kosten als het geheele proefveldwezen. Dat wil voorat niet zeggeu, dat voor deze proefboerderijen minder beschikbaar moet worden gesteld, maar wel, dat voor de proefvelden een be- langijk te laag bedrag wordt uitgetrokken. Verhooging van dezen post is daarom zeer gewenscht. Van Rijkswege dient steun le worden ver leend aan de paardenfokkerij door het we derom beschikbaar slcllcn van premién (arL 122). De reorganisatie van hel proefstation le Groningen (art. 126) is nog steeds niet tor stand gekomen. Dit station kan zich dienten gevolge niet voldoende ontwikkelen. In de Commissie van Advies zijn de lichte gron den te zwak vertegenwoordigd, in het bij zonder voor zoover de Sub-Gommissie van Advies voor dit proefstation betreft. Het ar tikel zou zeer aan overzichtelijkheid win nen, indien van ieder slation afzonderlijk, of in elk geval van de beide onderzoekings- slalions en de drie contróle-slalions aizou- derlijk de kosten en baten worden opgege ven en omtrent deze cijfers voor 1925 als nog mededeehng zou kunnen worden ge daan. De kosten voor de cuRuurconlröle kunnen zonder bezwaar worden geschrapt of ten minste belangrijk ingekrompen. Hoe staat het met het oprichten van een vleeschcontróleslalion door de belangheb benden, waardoor o.a. kan worden verkre gen, dat geen extra-lasten op de vleeschpro- ductie door het heffen van te hooge keu ringsgelden wordt gelegd? Het comité acht een vasten vertegenwoor diger aan het Int. Landbouwinstituut te Rome gewenscht. Gistermiddag is H. M. de Koningin te Amsterdam gearriveerd voor een bezoek aan de tentoonstellingszalen van de firma Mak aan het Rokin, en de bloemententoon stelling in het Paleis voor Volksvlijt. In de vac. prof. dr. A. M. Brouwer is gekozen in de commissie van beroep van wege den Bond van vereenigingen voor Christ. M. 0. en voorber. M. O-, mr. J. A. de Wilde, lid van de Tweede Kamer, alhier. Na langdurige ongesteldheid is over leden de heer N. A. de Vries, echtgenoot van het Tweede Kamerlid mevr. De Vries Bruins en wethouder van Groningen. Zaterdag was hot honderd jaar geleden, dat Jacob Heinrich Krelage, de man dit zulk een buitengewone beleekenis heeft ge had voor den Nederlandschen tuinbouw en de bloembollenteelt, geboren werd. Dit feit is m de groole gemeentelijke con certzaal tc Haarlem, in tegenwoordigheid van lal van genoodigden herdacht met een rede van den heer E. II. Krelage, zoon van J. H. Krelage en voorzitter van de Alge- meene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Hij schelste zijn vader als vakman, als organisator en in zijn ruimeren maatschap- pel ijken werkkring. Nog verschillende sprekers voordon het woord. Op verzoek van het uitvoerend comité der commissio tot huldiging van de nage dachtenis van generaal J. B. Heutsz heelt zich te Den Haag een financieel© commissie gevormd, bestaande uit de heeren jhr. H. Loudon, voorzitter; G. J. W. Putman Cramer, secretaris; G. Hennus, penningmeester; A. J. Lothenius Brouwer, G. P. J. Caspersz, B. van Haersma Bruna, mr. J. H. van Hasselt, J. B. van der Houven van Oordt, mr. Aug. Philips, H. N. A. Swart en jhr. mr. II. C. van der Wijck, die de inzameling van gelden te 's-Gravenhage en omstreken zal bevor deren. De Nederlandse lie Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst heeft oen adres aan de leden van de Tweede Kamar gezonden, waarin wordt verzocht een wets- wijziging in overweging te willen nemen, I waarbij het voor geneeskundige ambtenaren mogelijk zal zijn een pensioen te verwerven, I evenredig aan het pensioen, dat door overige I ambtenaren kan worden verkregen. I De vereeniging van tabaksfabrikanten j in Nederland heeft naar aanleiding, van i het gewijizigd ontwerp van wet tot ver- hooging van accijtns op tabak een schrijven aan de Tweede Kamer gericht, waarin o.a. verwondering wordt uitgesproken over het voornemen de sigaren ditmaal ongemoeid te laten, terwijl de accijns op rook- on pruimtabak zou worden verhoogd Door een extra verhooging alleen op rook- on pruim tabak worden dus voornamelijk de minder gegoeden getroffen. De kleinste man onder den midden- en arbeidersstrand zal allereerst het slacht offer zijn van het voorgestelde ontwerp. Als een dwaling iu de argumenteering der sigarenfabrikanten wordt beschouwd dat de tabaksaccijns de oorzaak zou zijn van meerdere werkloosheid in de sigarenin- dustrie. De hoofdoorzaken dier werkloosheid liggen volgens adressante veel meer in do zeer grooto exportmoe lijkheden, in de des tijds sterk verhoogde loonbasïs, buitenland- sche valuta-verhoudingen en verhoogde in voerrechten in andere landen. Na een verdere uiteenzetting van haar bezwaren vertrouwt adressante, dat den Kamerleden hiermede voldoende aanleiding zal zijn gegeven hun stc-m tegen dit voorstel tot accijnsverhoogïng uit te brengen. In een gisterochtend gehouden samen komst van de directie der Nederlandsche Spoorwegen met de vertegenwoordigen/ van de organisaties van spoorwegpersoneel ys overeenstemming verkregen inzake de be noeming van tien nieuwe voorzitters der scheidsgerechten. Voor de commissie van advies werden de aftredende leden herkozen. Geen overeenstemming werd bereikt lus* schen directie en de vertegenwoordigers van de organisaties en tusschen deze laatste onderling inzake de instelling van den per- soneelraad. De Bond van ambtenaren bi) de Nederl. Spoorwegen en de Neutrale Bond handhaafden hun eigen ontwerpen. De di rectie trok hierop haar ontwerp in en ver klaarde, dat het overleg gehandhaafd bleef, zooato het nu is. - Onder leiding van den hoer 11. Sten- huis, voorzitter van het Nodcrl. Verbond van Vakvcreenigingen, is te Tilburg een druk bezochte vergadering van vertegenwoordi gers van vakbonden, bcstuurdersbonden en afdeelingen in Noord-Brabant gehouden, ter bespreking van organisatorische en propa- gandislischc maatregelen, om de moderne vakbeweging in deze provincie te verster ken. Besloten werd een commissie van 9 personen le benoemen, welke met den heek F. v. d. Wallc van Amsterdam, als voorzit ter, de leiding van de propaganda voor de moderne vakbeweging in Noord-Brabant zal ter hand memen. - Te Utrecht ia op initiatief van den Nederl. Bond van Waterschapsambtenaren eeu vergaderiug gehouden, waarin met al- gemeene stemmen werd besloten een adres te zenden aan den Minister van Financiën en de leden van Eerste en Tweede Kamer, teneinde tc wijzen op de verslochtering voor de waterschaps-arablenaren door aanneming der voorstellen betreffende dc Pensioenwet. Dc minister van arbeid, handel en nij verheid heeft aan hoofden of bestuurdors van banketbakkerijen niet tevens zijnde broodbakkcrij in alle gemeenten des ltijka vergund, dat, in afwijking van het bepaal de bij de artikelen 33 en 34 der Arbeidswet 1919: A. door mannen arbeid wordt verricht ais volg!. lo. in het tijdvak van 10 tot cn met 15 November gedurende 10 uren per dag onverminderd het met bctrokking tot den Zaterdag bepaalde bij artikel 10, tweede lid, van het Werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923 cm 55 uren per week; 2o. in het tijdvak van 17 tot on met 19 November gedurende 10 uren per dag en in het tijdvak van 20 tot cn met 22 November gedurende li uren per dag, met dien ver stande, dat in het tijdvak van 17 tot en met 22 November niet langer dan 57 itron arbeid mag worden verricht; 3d. in liet tijdvak van 21 tot en mot 28 November gedurende 11 uren per dag, cn zulks onder voorwaarde, dat: a. op dagen, waarop gedurende 10 uren arbeid mag worden verricht, de arbeidstijd in zijn geheel gelegen is tusschen 7 uur des voormiddags cn 7 uur des namiddags b. op dagen, waarop gedurende 11 uren arbeid mag worden verricht met uitzon dering van de Zaterdagen dc arbeidstijd in zijn geheel gelegen is tusschen 7 uur des voormiddags cn 8 uur des namiddags c op Zaterdagen de arbeidstijd in zijn geheel gelegen is tussohen 7 uur des voor middags en 10 uur des namiddags; B. door jongens van 16 en 17 jaar in het tijdvak van 19 November tot en met 5 De cember cn bovendien op 23, 24, 30 cn 31 De cember arbeid wordt verricht gedurendo 10 uren per dag cn 55 uren per weok, onder voorwaarde, dat de arbeidstijd in zijn ge heel gelegen is tusschen 7 uur des voormid- dags en 7 uur des namiddags een en ander met dien verstande, dat, indien ingevolge het onder A en B bepaalde, een arbeider op Zaterdag na 1 uur des nar middags arbeid verricht, hij in dezelfde weck, hetzij op ten minste één anderen werkdag na 1 uur des namiddags, hetzij op Maandag voor 121 uur des namiddags geen arbeid mag verrichten. De gem entebesturen van De Slrcok hebben aan God. Staten van Noord-Holland een adres gezonden met het verzoek, oen eind to maken aan het zware autoverkeer, waardoor wegen on huizen worden vernield, Te Mexico-City is opgericht de N. V. Compania Colonizadora Hollande?a Mexicana S. A., die beschikt over 3500 H.A. in door MARGARET PEDLER. Geautoriseerde vertaling van W. E. PONT. 71) Selwyn knikte; zijn oogen glansden. ,.Is heldenmoed dan niet mooi cn zelf opoffering?" zei hij. „En deze oorlog is daar Vau" ^oms' wanneer ik de kranten lees, denk ik wel eens, dat God verwonderd moot zijn over de prachtige dingen, die de men- schen, die hij schiep, doen." Sara wendde zich af, overweldigd door de herinnering aan één man, dien zij kende, jbe niets prachtigs, niets roemrijks had &i- jjaan. Bijna onveranderlijk eindigde iedere bespreking van don oorlog daarmee, dat zij pijnlijk getroffen werd. „Ik zal die mand mot bloemen nog even naar het hospitaal brengen, geloof ik," zei 'ZC' plotseling van haar plaats bij don haard opstaande. knikte, inwendig boos op zichzelf, hij haar gedachten weer op het bewuste Punt gebracht had, en Molly, die zich den if j buitengewoon had ontwikkeld, od den tact haar niet te vergezellen. Het hospitaal voor herstellenden, gelegen den top van een heuvel boven de stad, Gen reusa^htig huis, dat oorspronkelijk goouwd was door een millionnarr Kattray, i*e Ecvolge van financieele klappen niet geweest het huis te bewonen, a het eenmaal klaar was. Niemand dan z v- °,Vei^adig met aardsche goederen ge- was, kon bet met mogelijkheid be- J l*n en toen het huis du« te koop werd aangeboden, kwam er geen kooper voor op dagen, want Monks ha ven was nu juist niet een speciaal aantrekkingspurvt voor nvil- lionnairs. Sinds dien lijd had liet bekend geslaan als „Kattray'6 Waan," en tot op liet 0ogen blik, dart Andney er haar blik op liet vallen voor haar herstellende soldaten, had Kat tray's Waan" nergens anders voor gediend dao als waarschuwing aan de menschen geen schoenen te koerpen, die te groot zijn voor de voelen. Men kon den wog van Sunnyside naar liet hospitaal afkorten langs een pad door hot Grablreeven en toen Sara over het Tiiige stukje land liep, waar telkens struiken brem en heide groeiden, vlogen haar ge dachten terug naar dien dag, toen zij en Garlh Zwarten Brady hadden ontmoe-t, en aan den dwazen twist, die het gevolg was geweest van Garths weigeren om Brady's misdrijf door de vingers te zien. Dagen lang hadden zij niet tegen elkaar gesproken. Nu zij terugzag, hoe zielig onbe-toeke- leok haar nu die kleine 0neenigbeid! Had zij geweten welke bittere scheiding komen moest, dan zou zij zich door geen nietiglieid als deze van een enkel kostbaar oogenblik van hun vriendschap hebben laten beroo- ven. Zij vroeg zich af of zij en Garth el-kaar ooit weer zouden ontmoeten. Zij was nu sinds oenige weken in Monks- haven lerug, maar hij had zorgvuldig iedere ontmoeting vermeden en zich opgesloten in de oenzaamhead van Far End En terwijl haar gedachten nog bezig wa ren met den man, dien zij liefhad, keek zij op en zag hem vlak bij zich slaan. Hij leunde togen een houten hek, dart toegang gaf van het ven tot een aangrenzende wei de, die zij doorsteken moest. Zija armen rustten kruiselings op den bovenkant van hiet hek en hij keek den anderen kant uit naar die zee en de rotsen in de verte. Klaar blijkelijk had hij de lichte voetstappen op den moerassiger! grond niet -gehooid, want hij maak'be geen beweging, maar bleef in gepeins verzonken slaan, onbewust van haar tegenwoordiglieid Sara stond als aan den grond genageld. Een oogenWik scheen de hecte wereld om haar heen be wankelen en een zwarte mist trok voor haar oogen, zoodat zij die een zame gestalte bij het hek niet meer zag. Haar haart bonsde zóé onstuimig, dat zij dac-ht te stikken, en hert was alsof een sterke hand haar keel dicht geknepen liield, zoodot zij geen adiem kon krijgen. Toon kwam zij weer tot bezinning en haar blik vloog naar het gelaat, dart zich tegen den scherpen achtergrond van eten winterhemel afteekende. Ilaar zoekende blik, die scherp waarnam, ontdekte een kleine verandering, misschien nog minder een verandering dan wel een duidelijker uitkomen van wat vroeger min der op den voorgrond wps getreden. Het smalle gel aart was nog smaller dan zij het gekend liad en om den mond wanen diepe lijnen lijnen, die alleen een hevig geestelijk of psysiek lijden zoo had kunnen groeven. En de manier, waarop de mond gesloten was, getuigde van somberen ernst en strengheid een strengheid en zelfbeheer- sching, zooals men kan zien op de lippen van een man, die h-ett uiterste offer heeft gebracht van zijn eigen wM, die zijn eigen verlangens heeft onderworpen, gehoor ge vend aan een edelen drang. Ala een plortsolmge helderheid kwam het over Saira: dart fijne, dart mooie, dart zijn stempel op Garths gelaatstrekken had ge druktdat was niet.dart kon niet hot gelaat van ceai zwakkeling of een lafaard zijn! En ddt eene oogenhld-k van geloof gaf haar plotseling oen gevod van overweldi gend geluk. Maar onmiddellijk stormden de feiten weer op haar af, de veroordeeling van den krijgsraad, de bijzonderheden, die Elisabeth had verteld, bovenai Garths eigen onmacht om de beschuldiging te ontkennen en de extase van een oogenblik doofde en het werd alles weer duisternis. Een gesmoorde kreet ontsnapte haar, bij don schok, dien deze gewaarwording haar gaf. Gaartih hoorde hel, draaide zidli om en zag haar. „Sara!" Een storm van aandoeningen lag in dart enkede, trillend uitgesproken woord. Toen zweeg hij, haar aanstarend op den kleinen afstand, die lien scheidde; zijn hamd greep naar het hek, als om steun te zoeken. De kadmte, de ernstige rust van zijn ge laart was nu .plotseling geheel verdwenen. „Sairal" herhaalde hij, op eon toon ato>f hij niet gel 00ven kan, dal zij hei werkelijk Was. „Ja," ze ze mat. „Ik ben terug." Zij deed een slap naar hem toe, en tracht te de triHing, die ai haar ledematen had be vangen, le boheerschen „Ik ik hen juist teruggekomen uit Frankrijk," ging zij voort met oen vrucfilc- looze poging gewoon te spreken. Het kosibe inspanning haar hand uit te steken en toen hij die in de zijne sloot, voelde zij Ikx; haar beelo lichaam trilde bij die aanraking, jukal zooate hert gedaan had in die paar korte, gulden dagen, toen hun beider geluk niert verduisterd was door scha duwen van hert verleden. Snel, alsof zij plot seling verschrikt was, trok zij haar hand terug. „Wat bob je gedaan in FVank-rijk?" vroeg hij „Verpleegd," antwoordde zij kort, „Dacht je, dal ik hrer kon blijven cn nicls doen, in een lijd als doze?" Er lag een beschuldiging in haar toon, maar indien hij al voelde, dart deze woorden in zeker opzicht op liem sloegen, hij tiert hot niet bemerken. Zijn oogen keken haar onderzoekend aam, ontdekten dc verande ringen, die het afgeloopen jaar in haar uiter lijk had gemaakt de scherpere omtrek van haar gelaat, hot le tengere lichaam, de teerheid van de witte hand, dne het heng sel van de mand, die. zij droeg, omklemde. „Je ziet er bepaald ziek uit," zei hij cau- (telijk kortaf. „ik ben niet ziek," antwoordde zij onver schillig. „Alleen maar wart overmoe. Zoodra ik goed uitgerust ben, ga ik lorug naar Framkrijk." „Je wilt toch niol weer teruggaan?" riep hij uil op scherpen loon. „Zulk werk deugt niet voor jel" „Zeker ga ik lerug, zoo gauw als dr. Sol- wyn mij maar wil laten gaan. Hei is al het minste, wat ik doen kaxi voor de mannen, die alles gevenI" Plotseling barstte do voromlwaandrgiing. die zij zoo lang in zich had opgekropt, los. „Gairth, hoe kun je Itier blijven, wannoer ze daar ginds vechton en sterven?" Haar stem trilde bij het gevoel van schaamte, dart zijn werkJlooostilziMen haar inboezemde. En als vreesde zij, dart hij nog meor zou won den door aan te komen met een voor Sn 'hand liggend excuus, ©ing zij voort: (Wordt vervolgd A

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5