No. 19833. DINSDAG 4 NOVEMBER Anno 1924 Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD prijs der ad vertentieni 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cl3. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postchèqua- en Girodienst No, 57055 Postbus No. 54 PRLIS DEZER COURANTt Voor Leiden per 8 maanden 'ƒ2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 4* portokosten. ƒ0.18. „0.18. Olt nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. gemeentelijke vischvbrkoop. A?n den gemeentelijken vischwinkel, Virelimorkt 187 tel. 1325, ia WOENSDAG verkrijgbaar: 90HJ5L VLS OH a-£ 0.17 I 0.42, SCHOL a £0.14—0.19—£0.41, KABEL JAUW a 1 0.45—0.50 (geh. kabelj. a f 0.3S) per pond en HARING a 0.05 per stuk. N. C. DE GIJSELAAR. Burgemeester. Leiden, 4 November 192t. Aesculapius en de desa-Javaan. De eerste van de drie Indisohe lezingen aan de Leidsche Universiteit werd gisteren gehouden door dr. G. Royer, zendeling-arts a an Modjowavno,* over bovenstaand onder werp. Spreker begon met de bekentenis, dat de titel eenigszins misleidend was, daar hij niet zooals verwacht kon worden, de ontmoeting, wil men het conflict van de Westersohe en Oo9tersohe geneeswijzen, zou bespreken en verduidelijken, maar het hem belangrijker voorkwam na te gaan welke opvoedkundige eigenschappen Aesculapius blijkt te bezit ten ten opzichte van de dorpsbewoners op Java en met name van hen, die zich in zijn dienst stellen. - Daartoe voerde hij in gedachten zijn ge hoor naar het Zendings-ziekenhuis te Mod- jowarno en bracht het achtereenvolgens door verschillende zalen en paviljoens, waar de geleidelijk stijgende lijn in de opvoeding tot verantwoordelijkheidsgevoel cn zelfstandigheid van het verplegend per soneel (allen Javanen) te volgen was. De leerling-verplegers en -verpleegsters krijgen steeds verantwoordelijker werk, om wanneer ze gediplomeerd zijn als zaalkoofd, hoofd van de operatiekamers, van hét laborato- tovium, werkzaam te zijn. Een Javaansch hoofdverpleger neemt reeds de taak van een Europeesch hoofdverpleegster over. Ook \n den staf van het ziekenhuis zijn naast de beide Europeesche artsen en verpleeg sters drie Javaansche volle krachten werk zaam. Uitvoerig werd stil gestaan bij de omvangrijke taak welke de Raden Ajöe zich gesteld ziet als hoofd van de zeer gecompliceerde huishouding. Zoo ook bij de taak van den Javaanschen oogheelkundige, dio naast een drukke polikliniek en veel operatief werk een belangrijke rol speelt bij de framboesiabestrijding en op een zestiental scholen de leiding heeft van de trachoombestrijding. Terwijl ten slotte met het derde lid van den staf, den Javaan schen dokter, kennis gemaakt werd, welke een plaats bekleedt, die medisch gelijk waardig is met die der Europeesche artsen. Spreker voerde daarop zijn gehoor buiten hét ziekenhuis naar verre desas, waar de zelfstandig werkende mantriverplegers op hun poliklinieken werden bezocht, de in Modjowarno opgeleide vroedvrouwen in hun werkzaamheden beschreven werden, even als de hulpziekenhuizen, die geheel beheerd worden door Javaansch personeel, dat daar voor zorgvuldig geselecteerd is. Ten slotte werd uiteen gezet hoe in enkele Chris ten-des as door de dorpsbewoners reeds polikliniek-fondsen (iets dergelijks als Groene Kruisvcreenigingen) opgericht zijn, welke geheel door Javanen zelf gedreven cn beheerd worden en waaraan in Modjo warno opgeleide mantriverplegers en vroed vrouwen werkzaam zijn. Hier zet Aescu lapius de kroon op zijn opvoedingswerk. •Spreker besloot zijn voordracht met de opmerking, dat het ook voor niet-medici van belang is van het hier geschetste kennis te nemen, daar nog steeds vele Hollanders in Indië de Indonesiërs beoordeelen naar hun bedienden of hun werkvolk. Deze voor dracht had ten doel te toonen wat. er uit den eenvoudigen desa-Javaan te halen is; hoe door opleiding en vooral opvoeding deze dorpsbewoners tot yiterst. nuttige leden van de Indonesia-he maatschappij te maken zijn Spaarfonds voor Bodemcultnur failliet Hel vonnis haeft zich niel lang laten wachten. Bij vonnis der Haagsöhc Rechtbank is gis teren de stichting Spaarfonds voor Bodem- cultuur, te Leiden, failliet verklaard. Provinciale Vereeniging van Vrijzinnig- Hervormden in Zuid-Holland. Gisteren hield bovengenoemde Vereeni ging haar najaarsvergadering in de Nuts- zna.1 (Steenschuur), onder voorzitterschap van ds. A. Priester van Nieuw-IIelvoet. In zijn openingswoord mocht de voorzit ter wijzen op énkele bemoedigende ver schijnselen in den strijd van do vrijzinni gen voor de rechten van de NkL Herv. Kerk. Van het overgroote deel der ortho doxie is echter geen tegemoetkomendheid te verwachten, zoodat de Vrijzinnig-Her vormden geheel op eigen krachten zijn aan gewezen. Spr. hoopte, dat ook van deze ver gadering nieuwe bezieling zou uilgaan. De verdagen van den secretaris, ds. J. Slot, van Lekkerkerk, van de openluchlsu- menkomst op Madestein en van de alge meen e vergadering van de Ver. van Vrij zinnig Hervormden in Nederland op 11 Juni j.l. te 's-Gravenhage, werden goedge keurd. Ook bracht de secretaris verslag uit va* de schriftelijke enquête, gehouden naar de propaganda-werkzaamlieden van de afdee- lingen. Over het algemeen werd in de ver schillende afdeelingen de actie krachtig aan gepakt. Vervolgens gaf ds. J. P. de Graaff van Naaldwijk een inleiding over: Onze Yrijz.- Hervormde propaganda. Spr. is van ou deel, dat wij die propaganda, die zich ve?- bizondert in veel klein werk, toch als groot werk mogen zien, ons van Godswege opge legd. Hij betoogde, het goed recht van de Vrijzinnig-godsdienstige propaganda in en door de Ned.-Herv. Kerk. Duizenden zijn door banden van onverbrekelijke traditie verbonden aan die Kerk hunner vaderea. Als een fijnvertakt aderstelsel li^t de orga nisatie daar door het lichaam van ons gan- sche land. Zouden wij van dat gewijde, d. i. historisch gewordene geen gebruik moeten maken voor de propaganda der vrijzinnig- godsdienstige beginselen? Vele „knabbe laars" aan die Vrijz.-Herv. propaganda mo gen dit toch eens overdenken. Spr. gaf tal van propagandamiddelen aan en toetste ze op hun innerlijke waar de. Hij wees op de gezindheden waarover de ideale propagandist moet beschikken. Het is sprekers vaste "overtuiging, dat èn krachlens het vrijzinnig beginsel èn uit practisohe overwegingen de Vrijz.-Herv. propaganda geïnspireerd moet zijn op ont wapening der tegenstanders. Hij besloot met een krachtige opwekking tot verlevendiging en geloofsverrijking, ab solute voorwaarden voor ideale propaganda- voering. Op deze inleiding volgde een uitvoerige gedachten wisseling. Men drong er uit de vergadering op aan dat het gesproken woord in brochurevorm onder de aandaot.i van meerderen zou worden gebracht. Als plaats voor de a.s. algemeene verga dering werd Den Haag aangewezen. Dr. Glas, van Boskoop, 9lelde nog de vraag, of de Nederl. Ver. van Vrijz.-Herv. een advies zal geven inzake het verleenen van Doop- en Avoiidraaalsbeurien ln vrij zinnige gemeenten van orthodoxe minder heden. Ds. Priester, als lid van het hoold bestuur der Ned. Ver., deelde mee, dat in de a.s. bestuursvergadering de Ned. Veree niging hierover een beslissing zal worden genomen. Nadat nog allerlei belangen der Vrijz.- IIerv. waren besproken, werd de vergade ring door den voorzitter met een woord van opwekking tot krachtige actie gesloten. Hildebrand-Avond. Boe populair blijkt toch, telkens weer, de Camera Obscura te zjjii! Gisteravond wera in de groote stadszaal een Hildebrand- avond gegeven ten bate van den I'hilan- tropischen Centralen Wijkarbeid, en kijk, er was bijkans geen plaatsje onbezet. Zeer terecht sprak ds. Punselie, die de leiding van dezen avond had, na de opening met gebed, over die groote opkomst z'n vol doening uit. Hij hoopte, dat dit talrtfk vlot gespeeld, waardoor de aandacht van het pifbliek steeds gespannen bleet Aan het slot (tusschen het 2e en 3e bedriji was door dr. Riemens nog een piano fantasie gegeven, naar aanleiding van den eersten regel van Gezang 104) werden speelsters en spelors warm toegejuicht. Het was welverdiend. Namen noemen? Het zjj verre van ons. Critiek uitoefenen? Wirj den ken er nog veel minder aan. Zeker, er viel genoeg aan te merken, maar waartoe zou het dienen? Het beoogde doel, namelijk de aanwezigen een prettigen avond te bezorgen, is volkomen gelukt. En daarom ging het immers! Mogen ook de financieele resultaten er mee in overeenstemming zjjn! Begrooting Rijnland. Door Dijkgraaf en Hoogheemraden van het Hoogheemraadschap Rijnland is do be grooting van het dienstjaar 1935 aan Hoofd ingelanden cn Ingelanden aangeboden, in ontvangsten en uitgaven in totaalop f S03.118.39. Voor de begrooting van 192-1 was dit bedrag f 785.743.93, terwijl blijkens de rekening de werkelijke ontvangsten heb ben bedragen f 843.724.92 en de uitgaven f 651.515.10, zoodat het batig saldo bedroeg f 192.209.82. De uitgawen zijn in onderdeelen geraamd: Huishoudelijk bestuur: f 96.195 openbare werken f254.140; kosten bijzondere eigen dommen f 6211kosten voor waarneming en toezicht f 4923 uitgaven in de vorige hoofd stukken niet begrepen f 72824buitenge wone uitgaven f213.94<8onvoorziene uitga ven f34877.34. De ontvangsten werden geraamd op i Ontvangsten uit vroegere diensteninkom sten uit bezittingen f 52107.22opbrengst sluizen en bruggen f 15582.26; opbrengst der omslagen over Rijnland f 311.884.05inkom sten wegens bemaling van landen buiten Rijnland of andere door Rijnland bewezen diensten f D0979.82\, verschillende ontvang sten f 31991.901 on buitengewone ontvang sten f202.278. Democratische Partij. De afdeeling Leiden dor Democratische Partij heeft gisteravond ia café „Central" (Breestraat), haar jaarlijksohe vergadering gehouden. De voorzitter, do heer A. I. Witmans Mzn., wees in zijn openingswoord op het belangrijke werk, dat den leden wacht met bet oog op de naderende Kamerverkiezin gen. Vervolgens wees spr. op het niet tot stand komen van een fusie tusschen de Vrijzinnig Democraten en de Democratische Partij. Met dit voor oogen zal men de taak, die de Democratische Partij bij de aan staande verkiezingen te wachteh staat, niet mogen onderschatten. Wij zullen, krachti ger dan te voren, den vrijzinnig-democraten concurrentie moeten aandoen, zooals zij het omgekeerd ook aan do D. P. zullen doen. In dit verband wees spreker op de ontwa pening, welke thans ook op het program der V.D.B. voorkomt. Dc Democratische Partij heeft echter reeds dodelijk bij h»««r oprichting ontwapening in haar program neergeschreven en dat heeft haar dadelijk bij velen in den lande groote sympathie 8S - bezorgd. Spr. zeide dat zoo krachtig inoge- ?ontai aanwezigen niet enkel en alleen eön Bjk het verkiezingswerk tor hand moet gevolg was van het feit, dat er in deze worden genomon. klingen zoovelen zijn, die gaarne een De secretaris-penningmeester, de heer L. avondje uitgaan, maar dat men tevens, ja j Weijl heeft hierna de jaarverslagen uitge- voorkl, is gekomen omdat men meevoelt bracht. Deze werden goedgekeurd, alsmede, met den wijkarbeid en wil meewerken 'om dc rekening en verantwoording, waarna dc- te trachten wat licht is brengen daar waar charge volgde. De kas sloot met een flink batig saldo. Nadat de voorzitter onder instemming der vergadering den heer Weijl dank had ge bracht, voor zijn uitstekend financieel bo boer, werd overgegaan tot dc bestuursver kiezing. De heeren A. I. Witmans, J. Eb- binfc, C. A. Molekam ien L. Weijl en me vrouw H. DietrichDe Rooy, die aan de beurt van aftreden waren, werden met alge- ireeno stemmen herkozen Voordat tot de behandeling van den be schrijvingsbrief van de 15 dezer te houden algemeene vergadering der Dem. Partij in Amsterdam werd overgegaan, besprak de heer Weijl de rede, welke de voorzitter van den Vrijz.-Dem. Bond, mr. Werker, Zater dag bij de opening van de vergadering van jw, al3 „Arm rawje", enz. met sueces dezBen fn Ut^cht heeft gchoudcoa waxen vertolkt, speelde de he^ H R.emens De ;tter zcld(. hj dlt dc afdee. op de violoncel, nut piano-begeleiding, zeer verdienstelijk dé (verkorte) „Sonate E-Moll" ,m« Le,den noo,t v00r cen Eua,c mct do van Brahms, terwijl mej. M. Veldhuijzen lévendig werd toegejuicht na het spelen (op de viool) vau de Sonate van Tartine, waarbij zij op de piano werd begeleid door dr. J. Riemens. Alsnu kwam het hoofdnum mer: de opvoering van „De Familie Kegge", een tooneelspel in drie bedrijven en een naspel, hetwelk door den heer Jan Brants vrij bewerkt was naar de Camera Obscura. Inderdaad, de bewerking was wel heel vrij-. Zoo bleek bijvoorbeeld het gesprek tusschen Kegge en Bout geheel gefantaseerd ta zgn, terwijl ook overigens verschillende passages waren gewijzigd en groote stukken waren wégge vallen. Maar toch, de hear Brants heeft stellig, geen onverdienstelijk werk geleverd. Voor een avond als deze leende dit tooneelspel zich uitnemend, en zij die de Camera kennen en wie zou dat eigenlgk niet doen? zullen moeten toegeven, dat de goede sfeer was behouden. Er werd over het algemeen leed cn ellende is. Spreker aaide verder het als een voorrecht te beschouwen e*an openingswoord te mogen spreken, omdat h$ nu gelegenheid had die dames en hoe ren te danken, welke zoo bereidwillig waren het vastgestelde programma ten uitvoer te j brengen, en in het bijzonder wilde hij I daarbij' noemen mevrouw Gathier. Haar 1 naam, aldus ds. Pnnselie, kan ik niet ver- zwegen. Zjj is de drijfveer geweest voor dezen avond, zij was de ziel dezer beweging. Dank komt toe aan allen, ruaar zij vooral mag aanspraak maken op aller erkentelijk- btiai Een warm applaus bezegelde deze woorden van den spreker. En vervolgens werd aangevangen met de afwerking van i het programma. Nadat eonige bekende lied als „Arm Paatje", enz. met succes Vrijz.-Democraten is, geweest. Spreker heeft bezwaar tegen de leiding van den V.D.B. omdat zij autocratisch is. Dit bewijst het voorstel van het comité van zes inzake de fusie, waar het hoofdbestuur zonder de le denvergadering er in te kennen, de zaak afdoet. Dooh ook heeft sprekef bezwaar te gen ecu fusie met den V.D.B. wegens de door dezen steed gevoerd wordende zig zag-politiek. In Leiden toont zich dc V.D.B. van de Democratische Partij de grootste vijand. In den gemeenteraad blijkt zulks het beste. Met de democraten onder de andore partijen kunnen wij het beter vinden dan met de Vrijz.-Dereocraten, die, omdat zij bij principieel democratische kwesties veel al verschillend stemmen, eikaars stemmen opheffen. Dc Vrijz.-Democraten in den Leidschen raad zijn allerminst democraten. Nadat nog enkele leden over de fusie het woord hadden gevoerd, werd overge gaan tot behandeling van den beschrijvings brief. Besloten .werd eenige amendementen op het ontwerp statuten in te dienen. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden hierna benoemd de hoe ren C. A. Molekamp, C. D. Racké, L. Weijl, W. de Roojr en mevrouw H. Dietrich—De Rooy en tot plaatsv. afgevaardigden de heeren J. H. Maartense, P. B. Erades, J. Ebbiak en morr. H. FrijeVan der Laan. Na rondvraag werd de vergadering ge sleten. Wat een Amerikaansch Blad over de Leidsche 3-Octoberfeesten schrijft. In het Amerikaansch Christelijk Nieuws blad: „The Christian Intelligencer and Mis sion Field", weekblad van de Gereformeer de Kerk in Amerika (Ridgefield Park, Staat New Jersey), van 17 September 1924, kwam het onderstaande 9tuk voor van miss Alma Rogers v. Hoevenberg. betreffende hel Leid- solie 3 Octoberfeest, voorafgegaan door een aanleekening der redactie van genoemd blad, waarin aangedrongen wordt „dat elke kerk op een of andere wijae de verlossing van Leiden zal herdenken. Geen aangrij pender gebeurtenis, zegt de redactie, is be vinden in de geschiedenis met betrekking tot de dappere houding der Leidsche bur gers, tegen de krachten van den Hertog v. Alva; en de zeldzame verlossing der bele gerde stad is ecnig in de gescltiedenis. We hebben het geluk een correspondente te hebben welke in Leiden eenigen tijd door brengt. en ons de volgende belangrijke mededeelingen over feestviering van dit jaar zendt." Dit stuk van miss A. R. v. II. luidt in liet Ilollandsch vertaald als volgt: De stad Leiden zal 3 Oct. van dit jaar een buitengewone feestviering hebben op dezen grootten dag, nu er 350 jaren zijn vooriijge-" gaan sinds haar belegering en ontzet, en waarbij haar burgers, niettegenstaande vrecselijk lijden, toch zoo getrouw en ge- loovig hun idealen hoog hielden, totdat de booten met viscli en voedsel kwamen, en de hulp door Willem de Zwijger beloofd, veiligheid en vrede bracht. Elk jaar wordt deze gebeurtenis lierdacht, maar in 1924 zal 'i meer zijn dan een ge wone viering. Een schouwspel„De vrede van Westphalia'1, geschreven door een der burgers, zal worden vertoond op den Zoe- tcrwoudschon Singel, Koningin Wiihelmina cn Prinses Juliana zullen present zijn, en 't huis van Oranje vertegenwoordigen. Overat Oranje, gemengd met de nationale kleuren: rood, wit en blauw. Eén van dc overblijfselen is de oorspron kelijke ijzeren pot, door de Spanjaarden bij hun vlucht achtergelaten en in hun kamp gevonden met de hodge-podge (hutspol) nog heet daarin. Het moet wel een zware kost zijn geweest voor mensehen lijdende aan de foltering van hoifger en gebrek. In eiken winkel worden nu achter de ramen afbeel dingen in T klein van dezen pot vertoond. Een stad welke, boven vrijdom van liooge belasting, liever een Universiteit koos. heeft hooge idealen, en de burgers doen goed die te eerbiedigen en te onderhouden. De grootste geleerden van hun eeuw hiel pen de Universiteit tot de best bekende te maken van het vaste land! Hugo de Groot (the Grotius of International Law), Seali- ger. Dodonacus, Bocrhave, (de grondlegger der beroemde Medicinale School, en Bota nisch Museum, begon in 15S7), Arminius eji Gomarus waren er allen aan verbonden. Niebuhr, in zijn Romeinsche geschiede nis. drukte als zijn meening uit dat niets in Europa zoo gedenkwaardig is in de geschie denis der wetenschap als dit merkwaardig College. Nabij Leid -rt woonde en sohreef Descor- tes zijn belangrijkste Mathemalicate- en pht-losophisohe werken. Spinoza van 1060 lot '63 leefde in wat nu een voorstad is. en zijn huis bevat nu een klein Spinoza-.Mu seum. De tegenwoordige faculteit der Universi teit omvat eveneens dj? best bekende na men van Europeesche geleerden der tegen woordig eeuw, en verheugt zich nog steeds in oen hooge reputatie in het hijzonder als geneeskundige school en op 'l gebied der natuurwetenschappen. Ilct oude gebouw op 't Rapenburg, oor spronkelijk een Begijnen-Klooster, en zijn bibliotheek bevat een collectie van zeldzame hand-schriften. Een deel van dit gebouw was dc Kapel der oude Begijn-orde. Het aan schouwen van de voorbereidselen voor de herdenking van deze oude historische ge beurtenis doel een Amerikaan denken aan zijn eigen korlc geschiedenis als natie. Amerika schijnt z'n eigen Gnafhankelijks- dag van nog geen 150 jaar geleden bijna vergelen. Zal deze in vergetelheid raken voordat er 350 jaren over ons zijn voorbij gegaan Onze Vaderlandsche Genootschappen ne men hem heden waar, maar niet zoo lang als olke gemeenschap in z'n geheel dit na komt." ïïoe kunnen we verwachten dat de van het buitenland geborenen onder ons volk, weten wat onze tradities zijn, indien men ze in do vergetelheid laat zinken. Ame rikanen zijn idealisten, doch voorspoed en stoffelijk welvaren van het land hebben een zwaar gewicht in. de schaal." BINNENLAND. Ged. Staten van Zuid-Holland over ds deposito-overeenkomsten van gemeentebe- stnien. De stichting Spaarfonds voor BodemcuL tuur is failliet verklaard. Het wassen van de Maas, De vliegtocht Nederland—Indië tot Angora voortgezet BUITENLAND. Een Dnitsch generaal in Frankrijk ge arresteerd. Woe-pei-foe geeft in China den strijd op. Overstroomingen in België, Frankrijk en Dnitschland. Regens in Engeland. Ernstig treinongeval in Engeland; anto- ramp in Amerika. Heden is het vijf en twintig jaar gele den dat de werkman H. S. Teyn in dienst trad bij de Stedelijke Lichtfabrieken alhier Vanmorgen werd hij, ter gelegenheid van dit feit, op het kantoor geroepe>n en door de directie gecomplimenteerd, terwijl ook ve len van liet personeel kuu gciukwcnsckcn kwamen aanbieden. Heden herdacht onze stadgenoot, de lieer- C. G. vau Heusden, boekhouder bij de N.V. J. J. Groen Zoon, Boek-, Courant en Handelsdrukkerij, L. Pieterskerkkoor- stcog 18, alhier, den dag, waarop hij vóór •10 jaar, bij deze firma in betrekking kwam. Hij bleef onafgebroken bij haar in dienst, vele jaren als boekhouder, on mocht als zoodanig het volle vertrouwen van zijn pa troons genieten en het kantoor-, en zetterij en drukkerijpersoneel draagt dezen vete raan in de zaak bijzondere achting toe. Dit is op den herdonkingsdag ondubbelzinnig gebleken In het privókantoor van de firma ontvangen, werd hij daar zonder eenig ver toon naar buiten, waarvan deze firma niet houdt, gehuldigd en hem een waardig blijk van waardeering geschonken. Het kantoor personeel schonk hun chef mede een stof- I felijk bewijs van hoogachting, terwijl het overige personeel hem een gouden horlogo- kettiag als aandenken aan dezen dag nan- bcod. De heor Van Heusden betuigde voor al deze bewijzen van achting en vriendschap hartelijk dank. Heden herdenkt de heer Sijbrand Zeilstra, alhier, den dag, waarop hij vóór 25 jaar, op zeer bescjieiden wijze een handel in brandstoffen opende in de Kloksteeg 7, waar mej. de weduwe De Nie tot dien tijd een kleine aardappelhandel dreef. Het zaak je was primitief ingericht en er ging in den eersten tijd heel weinig om. Do jonge Zeil stra, die als bediende bij een andere Loid- sohe firma werkte, zou echter zijn Friesche afkomst hebben verloochend, w i meer hij niet met een zekere itijfhoofdtgheid was blijven volharden. En tot zijn eigen voor deel. Langzamerhand groeide het aantal klanten en daarmede de omzet en het duur de niet lang of de jonge patroon moest naar meerdere ruimte rondzien Hij vond dit dichtbij n.l. in perceel 5 in dezelfde straat. Doch ook daarbij i« het niet gebleven. Thans heeft de heer Z. zijn pakhuizen cn opslagplaatsen aan het O alge water en aan de Oudevest (de voormalige zaak van den heer Most van Spyk). Zoo kan hij heden, na 25 jaren, niet alleen op cen werkzaam loven terugzien, maar ook de voldoening smaken te kunnen bogen op een florissante, welbeklante zaak, die een goed figuur maakt in dc. rij der vele za ken van dien aard in de stad. En vele van zijn collega's on cliënteolc verheugen zich met hem en de zijnen in dit jubileum. Daar van getuigen dc vele gelukwenschen waar onder niet weinigen fargezeld van cen bloemenhulde, welke hij lieden mocht ont vangen Donderdag 6 Nov. hoopt een stadge- noote 93 jaar oud te worden, n.l. juffr. van Beek -Van Noord, wonende Julianastraat 13. Haar tweede echtgenoot tweemaal is zij n.l. getrouwd is nog in leven en is 83 jaar oud. De eerstvolgende vergadering van den gemeenteraad zal plaats hebben- opMaan dag, 10 Nov. 19*24 a.s. bij welke gelegenheid o.a de verbetering van den Rijnsburgerwcg in Behandeling zal komen waaromtrent door B. en W. voorstellen bij den Raad werden ingediend. Gistermiddag geraakte aan de Hee rengracht een koe te water. Het dier zwom tot aan het Uttechtsche Veer, waar hefc weder aan wal werd gebracht. Het geval wekte zeer de belangstelling van het pu bliek. groot en klein, dat de prestaties op water sportgebied van het beest in grooten getale volgde. De politie moest van Begin tot het einde, om de goede orde te hand haven de nieuwsgierigen vergezellen. Alhier werd door de politie aangehou den en naar het Huls van Bewaring ge bracht, zekere G. S uit Den Ilaag, die nog 7 dagen hechtenis moet ondergaan

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1