GEMENGD NIEUWS. Overheidspersoneel. Het comité ter behartiging van de alge- meene belangen van het overheidspersoneil (A. C. O. P.) is te Amsterdam bgcer.gekomen ter bespreking van de maatregelen, die genomen moeten worden tot verdere actie tegen de salarisherziening, zooals die door de regeering op het oogenblik aan de orde is feesteld. Ook de herziening van de pensioenwet werd ampel besproken en er werd vastge steld, wat ten aanzien hiervan verder door het comité zal worden gedaan. Zoo zal o.a. terstond een adres aan dc Kamer worden gericht. Van de clausule, voorkomende in het communiqué, uitgegeven door het neu traal overheidspersoneel, waarin wordt uit gedrukt, dat voorshands nog met het A.C. O. P. samengewerkt zal worden, werd met bevreemding kennis genomen. De in hetzelfde communiqué voorkomende medcdeeling, dat de aangevraagde interpel latie van de sociaal-democratische Kamer fractie tijdig zou zijn, vond in het comité absoluut geen weerklank. Integendeel was de algemeen© opvatting, dat het initiatief van de fractie der S. D. A. P. alleszins di.nt te worden toegejuicht, en dat haai' daarvoor een woord van dank toekomt, omdat deze interpellatie oen uitnemende weerklank is op de door bet overbed pir.oieol gjvo.rde actie. Besloten word verder buiten de Kamer aan deze actio allen steun te verkenen. Belasting-invordering. Blijkens het eindverslag inzake hefc wets ontwerp tot wijziging van de wet op de in vordering van 'b Rijks directe belastingen vond het wetsontwerp over het algemeen instemming, doch ccnige leden vroegen of een termijn van 10 dagen, waarbinnen tv®j de aanmaning moet worden voldaan, niet ïe kort is, omdat niet ieder 200 spoedig gelden beschikbaar heeft om zijn belasting ie voldoen. De kosten van 25 cents voor do aanmaning vonden rij ook te hoog, voor- «1 voor de kleine luiden, die nu eenmaal gewoon rijn dc belasting eerst te betalen %)s zij daartoe aangemaand zijn. Hiertegen werd opgemerkt, dat zulke verkeerde ge woonten niet door het nog lager steller van de koeten van aanmaning in de hand ge werkt moeten worden. In overweging werd gegeven, aan hel thans koeteloow? loonbeslag voor belasting schuld van arbeiders voor dezen dezelfde kosten te verbinden^ als in bet algemeen den belastingschuldige, die bet op beslag laat aankomen, treffen. Onthulling Monument Mr. Ooeman Borgeslus. Te 'e-Gravonhago beeft Zaterdagmiddag in een der plantsoenen van bet Prins Hen drikplein in tegenwoordigheid van een aantal genoodigden de an bulling p'aats gebad van een monument ter nagedachtenis van den liberalen Staatsman mr. dr. Goeman Bor- gesius. Een zangkoor van 160 dames en hoe ren verleende rijn medewerking aan deze plechtigheid. Tot de genoodigden behoorden onderschei dene leden van het tegenwoordige kabinet, vele oud-Ministers, onder wie verschzidenet die zitting hadden in door mr. Goeman Borgesins gevormdo ministeries, tal van Kamerleden, de vice-president van den Raad van State, de Commissarissen der Koningin iu Zuid-Holland en Groningen, burgemeester eu uethonders der Rosidenüe, bestuurderem es leden van den Vrijheidsbond en meer andere belangstellenden. Nadat de voorzitter van hot huldigings comité, de heer D. Hans en de voorzitter van den Vrijheidsbond, het Tweede-Kamer lid, mr. Dresst-ihuys, redevoeringen hadden uitgesproken, had de eigenlijke plechtig heid van de onthulling plaats door mevr. Slotemaker-Goeman Borgeslus, die een draad doorknipte, waardoor het doek, dat het monument onthulde, wegviel. Het bovengedeelte van bet gedenktecken J geeft iu relief te non een good gelijkende beeltenis van hir. Goeman Borgesius met als onderschrift vermeldende de door hem bekleede hooge ambten en ook z'jn eere doctoraat aan de Groningsche Universiteit. Verder staan in een der vakken gebeiteld de namen van wetten, onder Borgesius tot stand gekomen, als daar zijn: Woningwet, Leerplichtwet, en Gezondheidswet. Op een ander vak staat te lezen: Arbzld, Eenvoqd en Gemeenschapszin", als samen vatting' van Borgesius' leven, terwijl ook nog op bet monument staan gegrild de woorden: Verzekeringswezen, Drankbestrij ding, Journalistiek- en Vredesbeweging". Na de onthulling droeg de heer Hans het godenkteeken over a3n den Burgem:es- ter van 's-Gravenhage, mr. Partijn, die het namens de gemeente met een kort woord van dank aanvaardde, waarna o.a namens onderscheidene vereODigingen en instellin gen kransen aan den voet van het monument werden neergelegd. Bij deze daad tot huldiging van do na gedachtenis van den ontslapen Staatsman ging vooraan H. M. de Koningin, die door Haren Kamerheer i. b. d., den oud-Minister van Buitenlandse!» Zaken, jhr. mr. v. Tets van Goudriaan, een prachtigen krans brj het gedonkteeken deed planken. Tot slot dankte een zoon van den her dachte. De vertegenwoordigers der Neder- landsche regeering op de 17 November te Genive bijeenkomen!e op'umconferentie zil- len zijn de heer VanWettum, dr. J. B. M. Coebergh, hoofdinspecteur van de volks gezondheid, to Utrecht, en de heer De Kat Angelino. Naar wij vernem:n, heeft de oud- gouverneur-goneraal van Neierlandsch-Ind mr. J. P. Graaf van Limburg Stirum, den wensch te kenr.en gegeven tegen h.t einde dezes jaars van aijti tegenwoord'gen post van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Kaïro te worden ontheven. Heden zullen te Brussel de Neder- landsch-Belgische onderhandelingen over de sanitaire formaliteiten voor de binnenko mende schepen plaats vinden. Nederland zal w-orden vertegenwoordigd door dr. Josephus Jitta, België door iVelge en Ruldt. Dr. Banning te Nijmegen hoeft do aangeboden plaats in het be-tnur van het H.-K. Verbond St. Michaêl niet aangenomen. Gemeld wordt, dat tot inspecteur van de Vereeniging voor Chr. Volksonder wijs voor Znid-Holland ten Noorden is be noemd de heer N. van Malseu te Noodwrjk, die deze benoeming heeft aanvaard. Gisteren heeft een illuster ge e'schap bestaande uit de heeren Owen D. Young, dc afgetreden „agent of reparations", pret. Bruins, de gedelegeerd commissaris van de General Board der Duitscbe Rijksbank, Mc. Garrah, het Amerikaanse!» lid van den- zelfden raad, Henry M. Robinson, lid der tweode Dawes-commissie en do heer Perkins, het Amerikaansche lid van do Commissi? van Herstel, komende nit Berlijn, een bezoek aan Amsterdam gebracht. Behalve het Rrjksmuseum werd ook de ('hryzanthemnni-tcntoori, teli ng in het Paleis voor Volksvlijt bezichtigd, waarna een ring» wandeling door do stad werd gemaakt. Na een bezoek aan Amsterdam begeven de heeren zich heden naar Haarlem, Leiden, Den Haag en Hoek van Holland. Prof. Bruins eu Mc. Gerrah kecren van daar uit terug naar Berlijn, terwijl de andero heeren zich naar Londen begeven. Het be zoek van het hooge Amer.kaan.-che gezel schap is ingegeven door groote belangstel stelling voor Nederland, waaraan ook het feit, dat de voorouders van den heer Owen D. ioung van Hollandse!» aikomst zijn, niet vreemd is. De Duit6Che autoriteiten zijn voor nemens nieuwe sneltreinen Wissbaien—Nie- derlahnsteinKeulen te laten loopen, ter verbetering van het verkeer tusschen Znid- Duitschland en Nederland. Naar verluidt, heeft een deputatie van het hoofdbestuur van de Unie van Christ. Onderwijzers, in verband met de salarisregelirg der onderwijz.rs, e:n otd r- hond gehad met de Ant.-rev. Kamerfractie, de Chr.-HSst. Kamerfractie en het Centr. Com. der Anti-rev. Partij Ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Noord-en Znid-Hollandsehe Reddirg- nrij en de Z.-Holl. Maatschappij tot Redd ng van Schipbreukelingen, heeft het Comité van Ajnsterdam tot hot aanbieden van een nationaal huldeblijk in bet Scheepvaart museum een tentoonstelling op het gebied van het reddingsweeen ingericht. Deze tentoonstelling wil een beeld gev-n niet alleon van het tegenwoordige reddings- wezon gelijk de in September te Seheve- ningen gehouden tentoonstelling, maar tevens do geschiedenis ervan. De tentoonstelling blijft geopend tot en met 16 November. De commandant van het veldleger (heeft bepaald, dat de opleiding van de hulp- inekucteurs zal moeten plaats hebben bij de schoolcompagnicëD, waarbij de opgeleide later als hulpinstructeur in lunclie zal tre den. De practise!» opleiding meet gepaard gaan met een verbetering van de kennis van reglementen en voersehriiten. Geen af zonderlijke oefende lachemenlcn mooier, voor deze opleiding gevormd worden, terwijl zij, die bestemd zijn tot hulpinsLrucleur bij de infanlerie-cooipagnieën niet behoort n te worden opgeleid als mitraillist of telefonist. Alleen zij, die later bestemd zijn om op te treden als hulpinstructeurs bij de infantêrie- compagnieën, behooren ook lot een derge lijke lunetie le worden opgeleid. De gelieele beschikbare tijd moet worden besteed aan de eigenlijke opleiding tot hulpinstrueteur en er mag geen onderricht worden gegeven in rekenen, Nederlandse!» taal, geschiede nis of administratie. Dr is een nieuwe Friesche vereeniging opgericht, die de Upstalbeam heet, naar de plaaits van samenkomst van de Friezen in vroeger eeuwen. Haar werkprogram moet nog werden vastgesteld. Dit zal artikels be vatten over taalstrijd, stamverband, onder wijs, geschiedenis en cultuur. Het voorloopige bestuur bestaat uit J. Brouwer, voorzitter; D. Kalma, secretaris; II. S. vam Houten, penningmeester; M. S. E. Visser. 2de voorzitter; mevrouw A. Quarles van UffordBunwi, 2de secretaresse; G. Koelstra, A. Jousma, F, Schurcr on B. van der Veon. De directie van de Nederlandse!» Spoorwegen heeft de volgende wenken voor het publiek opgesteld, welke znj op haar stations en bij onbewaakts overwegen aal ophangen: Voetgangers dienen vóór den overweg stil te staan, naar beide zjjden uit te zien en wannec-r geen trein in aantocht is snel den overweg over te loopen. Bij mist luisteren, of er een trein aan komt. Niet probceren, vlak vóór den trein over te stoken. Kleine kindoren late men niet alléén den overweg overgaan. Bjj dubbel spoor nad3t een trein den overweg is gepasseerd uitzien, of geen trein op het andere spoor nit 'tegengestelde richting aankomt. Met een voertuig nadere men een onbe- waakten overweg steeds zóó langzaam, dat men nadat een goed uitzicht op den spoorweg verkregen is nog vóór den overweg kan stoppen. Bestuurders van motorrijtuigen of motor rijwielen zullen er dus in het algemeen op moeten rekenen, vóór den overweg te stop pen, zoolang zij geen voldoend uitzicht op den spoorweg hebbea Wielrijders moeten zóó langzaam ryden, dat znj gemakkelijk vóór den overweg kunnen afstappen. Voerlieden van zware of lange voertuigen dienen af te stappen en vóór de bespanning van den wagen nit te gaan. Drijvers van vee dienen voor den over weg vóór het vee nit te loopen. Met een wagen of tuig, dat niet geheel in orde is, moet men den overweg niet overgaan. De gewone audiëntie van den Minister van Oorlog zal Donderdag 0 November met piaatn hebben. RECLAME. 9028 Minder fraaie Kanden door arbeid of wsersinvioeden, weer zacht en blank door FUROL Een aanslag op een juffrouw bracht Zaterdag op den Kranenburgerweg te Den Haag, groote opschudding teweeg De aangevallene was een aldaar alleenwo nende modiste. Er werd bij baar gebeld en een jongen bracht een pakje. Daar zij niets verwachtte, ging zij even naar boven om tc zien wat het was en liet de deur aan staan. Bovengekomen merkte rij, dat zij gevolgd werd door een dame, mevr. X. Deze be dreigde haar met een pistool, onder besohul diging, dat de juffrouw rich met haar man „ophield" I Zij richtte het wapen op het slachtoffer, maar het ketste tot tweemaal toe. De modiste vloog gillend het huis uit, achtervolgd door mevr. X. Deze loste op de trap een schot, dat evenwel geen doel trof. De inmiddels toegeschoten buren alar meerden dadelijk dc politie, die de dadcres, die bekend was, in hechtenis nam en over bracht naar den naburigen politiepost. Commissaris Kramer en do officier van justitie, Enge, stelden een onderzoek in en confronteerden beide dames met elkaar. Uit dit onderzoek bleek, dat het m de be doeling van de jaloersche echtgenoot© lag om de aangevallene schrik aan te jagen cn haar daardoor zoover te krijgen, dat rij haar man verder met rust zou laten. Het pistool was een knalpistool waarmee iemand met geen mogelijkheid gedood kan worden. Hoogstens zou, wanneer het wapen van dichtbij afgeschoten wordt, een verwonding er mee kunnen worden toegebracht. Op mevr. X. werden nog eonige kurken gevon den. Nadat de aangevallene cn ook het slachtoffer eon flinke schrobbeering van dc justitie hadden gehad, konden beiden gaan. De justitie achtte geen termen aanwezig, om mevr. X. vaat te houden. Aan boord van hetindeWaal- haven te Rotterdam liggende stoomschip „Torvangcr" is de kolenwerker L. K. uit Pernis, bij het lossen van kolen, in het ruim bekneld geraakt tusschen een slinge renden knijper en den wand van het schip. De man was op slag dood. Zaierdagmiddaghecftopdcn Zeisterstraaiweg bij de Bilt een treurig motorongeval plaats gehad. Twee Utrecht- eche studenten, een zoon van den rector van het sted. gymnasium te Utrecht, 'dr. Kan, en een zoon van dr. Schuekink Kool, directeur van den gemeentelijken genees kundigen dienst te Utrecht, reden bij de buitenplaats Beerschoten bij het uitwijken voor een stilstaande vrachtauto met hun motorfiets, die vermoedelijk zeer snel ging, tegen een boom. De motorfiets werd geheel vernield en beide jongelui zijn ernstig ver wond. Nadat dr. Lette, van de Bilt, de eerste hulp had verleend, werden beide slachtof fers naar de Rijksklinieken te Utrecht over- gebracht, waar de heer Kan kort na aan komst is overleden. Tot heden zijn gedurende het vischseizoen 19-21 te Ylaardingen door 410 Nederlandsche haringschepen binnenge bracht 130.534 ton gezouten Noordzeeha- ring, tegen 110.491 ton in 1923tc Maas sluis door 01 Nederlandsche haringschepen 15.406 ton, tegen 11.429 ton in 1923; te Schiedam 0 ton tegen 3104 ton in 1923; te Scheveningen door 435 Nederlandsche ha ringschepen 115.914 ton, tegen 91.867 ton in 1923 en te LTmuidesn door 323 Nederland sche haringschepen 92.477 ton, tegen 38.722 ton in 1923. In het geheel zijn dus tot heden in het vischseizoen 1924 door 1229 Neder landsche haringschepen in Nederlandsche havens aangeroerd 360.331 ton gezouten Noordzeeharing, tegen 288.785 ton in 1923. Bovendien voerden Nederlandsche beug schepen 2975 ton gezouten Noordzeeharing aan tegen 1927 ton in 1923, zoodat geduren de 1924 tot heden de totale aanvoer gezou ten Noordzeeharing door Nederlandsche vis- schersschepen in Nederlandsche havens be droeg 363.110 ton, tegen 290.712 ton in 1923. In deze opgaaf rijn niet begrepen dc la dingen Ehgelsche haring, door Nederland sche visschersschepen in Nederlandsche ha vens binnengebracht. De onderwijzer aan de openbare lagere school aan de Geinbrug te Weesperkarspel, de heer J. G. P., is door een vader van een der leerlingen, den vee houder H. M. aan den Slammerdijk, ernstig mishandeld, naar aanleiding van een beris ping, welke genoemde onderwijzer het 9-ja- rig zoontje van dien veehouder des morgens had toegediend, en waarbij eerstgenoemde den lastigen scholier bij zijn kraag gepakt cn voor de klas geplaatst had. Uit ontstemming over dit feit, heeft M. den onderwijzer in het koffie-uur, terwijl deze op het Weesper Zandpad voor de school stond, tegen den grond geworpen en hem met vingers en nagels aldus bewerkt, dat de sporen aan hals en aangezicht duidelijk zichtbaar waren. De politie heeft tegen M. proces-verbaal opgemaakt. De onderwijzer kon 's middags zijn gewone taak niet ver vullen en moest zich onder behandeling van een dokter stellen. Vr ij dagnacht ontdekte men te Zevenaar brand in het gebouw, dat grenst aan de Guttalinfabriek, welke dezer dogen een prooi der vlammen werd. Men schijnt het smeulen van het hout niet opgemerkt te hebben. Men waarschuw de de brandweer doch het gebouw stond weldra in liohter laaie. Het gebouw brand de geheel uit. Gebouw en inboedel rijn ver zekerd. In het afgebrande gebouw waren gevestigd de kantoren der firma van Gim- born en het woonhuis yaa den scheikundige Schumann. Te Waalreisdc werkman B. v. d. Einden, uit Dommelen, van het dak van een kerk gevallen. Hij is in het ziekenhuis te Eindhoven kort daarop overleden. De man laat een vrouw en 9 kinderen achter. TeEllecom, gem. Rhcdenis ccn groot aantal katten van verscheidene bewo ners plotseling overleden. Men denkt dat rioh hier eenzelfde geval voordoet als des tijds te Apeldoorn, toen door een fanaticus oen groot aantal honden werd vergiftigd. De politie stelt een onderzoek in. Toen zijn vrouw was over 1 e- den, was de 71-jarige B. v. K. tc Coevorden zijn stuur kwijt. De kinderen wisten, dal er een beetje geld was en daar aasden ze op en-maakten het hun vader lastig. Daaxdoor verkeerde de oude steeds in on rust, en hij had zich ook al onder genees kundige behandeling gesteld. Om echter het geld, f 2700, le redden, dwarrelden in zijn brein allerlei gedachten dooreen, lot hij 21 Aug. j.l. uilvoering aan een onzalig plan gaf en zei, dat liet geld hem ontstolen was. Hij had echter dc porlefeuill waarin het geld was geborgen, verstopt in het stroo onder het bed in zijn werkplaats. Zijn zoon dood aangifte bij de politie en een wachtmeester der marechaussee stelde een onderzoek in. Had K. toen maaT gezegd, dat hij den diefstal had verzonnen, om het geld voor zich te behouden, dan was het nog wel los geloopen, doch nu liep het mis. De wachtmeester kreeg reeds dadelijk den indruk, dat het geen zuivere koffie was. De oude was ook met het geval verlegen en het leek hem het beste het geld weer te voorschijn te tooveren. Daarom zocht hij 's avonds om het geld, waar zijn buurman L. bij was cn toen vond hij den buit terug in een blikken kistje.'s Anderen daags ging hij naar de politie en vertelde dat het geld was teruggevonden. Hij heeft nu f G00 van het geld gekregen, terwijl hij recht had op dc helft cn een kindsdeel. En heeft er 14 dagen gevangenisstraf voorwaardelijk bij. Al enkele dagen stond aan het aanplakbord te Oud-Gastel een huwe lijksaankondiging aangeplakt van een mijn heer, dtc met zijn huishoudster, welke hem langen tijd trouw en eerlijk had gediend, in het huwelijksbootje wilde stappen. Nu, dat is zoo héél bijzonder niet, dal daarvan hier melding gemaakt behoeft te worden. Ja, maar.... naast die huwelijksaan- kondiging stond levens een ander biljet aan geplakt, houdende de aankondiging van een gerechtelijke verkooping van goederen, van dien zelfden mijnheer en bruidegom, wijl hij alswerkgever geen bonnetjes had willen plakken ten behoeve der verpliohle rijksverzekering van zijn.... huishoudster. Dies verschenen de ambtelijke persona ges, die den verkoop zouden houden en. van de noodige belangstelling in dit bijzon dere geval was men verzekerd. Nauwelijks was echter het eerste stuk ondier den hamer gekomen of het gerecht had zijn loop gehad met voldoende succes. Diit eerste stuk toch bracht f 300 op, ruim voldoende om de verschuldigde zegeltjes en de uit het verzet voortgekomen kosten vier- of vijfmaal le betalen, zoodat de verdere verkooping kon worden geslaakt. Aan boord van het s.s. „K i n- derdijk" van de Holland-Amerika-Lijn, die geladen werd met katoen en stukgoed te New-Orleans, is brand uitgebroken. Het vuur werd met eigen middelen beperkt tot ruim T. De lading werd ernstig beschadigd. Te E 1 8 1 o o(L i m b u r g) i 8 giste r* middag door onbekende oorzaak de boer derij van den heer J. S. in vlammen opge gaan, Nagenoeg niete kon gered worden. Verzekering dekt de schade. Deknechthadongeveerzes- tig jaar op do boerderij gewerkt en hij was trotsch op zijn record. Maar ©p een dag zei de boer: Janus, je wordt oud, man; ik denk, dat het tijd wordt, dat je er mee uitscheidt. Uitscheiden 1 riep Janus uit. Kijk 's baas, ik heb voor jo grootvader, je vader en je oom gewerkt voordat jij boer werd. Maar als ik geweten had dat het maar zoo'n tijdelijk baantje zou wezen, dan was ik er waarachtig niet mee begonnen, baas. S BUITENLANDSCH GEMENGD. In 't laatste nummer van 't Duitsche tijd schrift Schiffsbau is een zeer belangwekkend stukje verschenen over een nieuwe Diesel motor van niet minder dan 15.000 P.K. die tegenwoordig voor de groote electrische cen trale te Hamburg wordt gebouwd. De groot ste Dieselmotor, die t-ot nu toe bekend was, was er een van 8000 P.K., die tegenwoordig in Engeland wordt gebouwd. Deze nieuwe van 15000 P.K. spant dus verreweg de kroon Duitsche machinefabrieken op het gebied van Dieselmotoren wordt gebouwd, bezit niet minder dan 9 cylinders, die ieder c.a. 1650 P.K. kunnen ontwikkelen. Eenige be langwekkende cijfersdoorsnede cylinder 860 millimeter, lengte cylinder 1500 millime ter. Te Boedapest heeft de politic, gevolg gevend aan een van Engelsche zijde langs diplomatieken weg gedaan verzoek, een dienstmeisje gearresteerd, dat in Londen gediend heeft bij een lid van de Hon- gaarsche legatie, en uit de woning van een Engelsch ondernemer kunstschatten ter waarde van 2 3 milliard kronen had ont vreemd. Deze vond de politie terug in haar kamerjapansch en chineesch borduurwerk ivoor en prenten; 't meisje verklaarde niets te hebben verkocht of te hebben willen ver- koopen; zij ontvreemde de stukken alleen omdat zij ze mooi vond.: Boston zal, naar we in de „Daily Tele graph'-^ lezen, binnenkort over een corps luchtpolitie beschikken. Honderd-zes-en- twinlig leden van de Bostonsohc politie macht zijn daartoe in training gegaan met zoowel land- als watervliegtuigen. Uit een onlangs bekend gemaakte sta tistiek blijkt, dal België in 1910 7,423.784 bewoners lelde legen 7,606,320 in 1923, Voor de jaren 1913 en 1923 zijn de cijfers wat betreft het aantal huwelijken: 61,09(1 en 79,786; echtscheidingen: 1207 en 3253; geboorten 171,099 en 155,474; sterfgeval len: 111,227 en 100,084. De Berlijnsche bladen melden de arres tatie van ccn zekeren L. Bergmann, 47 jaar oud cn drager van 25 valsche namen. Hij stond op het punt „een groote zaak" te doen. Door een menigte valsche handteeko- keningen had hij zich in verscheidene Ber. lijnsche banken rekeningen-courant doen openenzijn tegoed in al die banken samen bedroeg ongeveer 300.000 goudmarken. Bergmann heeft een avontuurlijk leven achter den rug. Zijn vader heeft hij nooit gckor.dde moeder was een dienstmeisje, die hem als driejarig knaapje overdeed aan de familie van ccn baanwachter. Nog zeer jong moest het kind daar reeds zelf aan het werk gaan; het was trouwens een zeer intel ligent jongetje en dc dominé van het dorp zorgde er voor, dat hij boeken kreeg. Men wilde hem zelfs een beurs geven voor de theologische studie. Dat was den jongen echter niet naar den zin: hij werd vrijwilli ger bij do huzaren. Nadat hij zijn diensttijd had volbracht, werd hij koerier bij het leger als zoodanig ging bij mee naar naar China' in den tijd van den opstand der Boksers. Nu nog spreekt hij een paar Chineesche dialec ten. Terug in het vaderland werd hij post bediende. Hij verwaarloosde zijn betrekking echter voor de kunst, was bevriend met tal van artisten en leerde zelf zingen. Het was in dien tijd dat hij voor do eerste maal in de gevangenis raakte wegens op lichting. Hij werd te werk gesteld in het gevangenislazaret en kreeg na de vrijlating ook een betrekking als ziekenoppasser in Opper-Silezië. Daar kreeg hij bezoek van een paar oud-mede-gevangenen, echte be roepsmisdadigers, die wel gezien hadden, dat Bergmann een flinke kerel was. Er werd een bende opgericht, die twee jaren lang in Silezië cn Berlijn een aantal inbraken, op lichtingen, enz. organiseerde. In 1914 werd hij echter weer tot 4 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Als hij weer vrij komt, heerscht er overal groote nood; hij steelt een zak aardappelen en wordt weer voor een half jaar achter slot gezet. Dan wordt hij arbei der aan de spoorwegwerken in de buurt van Berlijn, maar het heimwee naar het leven van vroeger heb verkeer met officieren,; artisten, geleerden, mondaine vrouwen enz. oefent een te groote aantrekkingskracht nit. Hij wil ook trouwen met een niet meer jongo weduwe uit den goeden stand. Daar voor moet hij echter toch cenig geld heb ben. Daarom verlooft hij zich met een aan tal oudere dames en leent geld van die ver loofden. Hun namen gebruikt hij ook om crediet te krijgen bij dc bankiers. Tot hij dan weer gearresteerd wordt. Te Berlijn Rhöneberg rijn twee tram wagens in botsing gekomen, waarbij' 9 per sonen zwaar gewond zijn. De koster van O. L. V. van Lourdes te Belleville heeft in do kerk Germaine Berton, die destijds Marius Plat:au vermoord heeft, zieltogend gevonden: zij had getracht rich' te vergiftigen. De juryrechtbank te Weiden, bij Neu renberg, heeft een 60-jarigen daglooner tweemaal ter dood veroordeeld, omdat hfl in de laatste tien jaren zes zijner kinderen door opzettelijke voedselonthouding en on-i jnenscheltjke behandeling om het leven heelt gebracht, ten einde hen niet te bohoeveto te verzorgen. De tentoonstelling te Wtmbiey is gistirea door den prins van Wales gesloten, in tegeih woordigheid van 50.000 menschen. Over de heropening in het volgende voorjaar ig nog steeds geen beslissing gevallen. De prins doelde in zijn toespraak mede* dat de tentoonstelling in het geheel bozocbil is door achttien milliosn personen, onder wie ongeveer vijf millioen kinderen. In de Oostzee zijn de eerste geslaagde proefvaarten gedaan met een „zeilschip zonder zeil", dat op de Germaniawerf te Kiel volgens de aanwijzingen van Anton Flettner den directeur van de Berliner Flettner Kon- zern, is gebouwd. Het nieuwe vaartuig heeft in plaats van masten en zeilen twee volkomen gladde metalen cylinders van 15 m. hoogte en 3 m. doorsnede. Onder den invloed der fucht- stroomingen maken deze cylinders 100 om wentelingen per minuut, waarbij zjj een arbeidsvermogen ontwikkelen, dat voor het in beweging brengen van het schip vijf tienmaal zooveel uitwerking heeft als een zeil van geleken omvang. De uitvinding, die ook voor de groote zeescheepvaart van toepassing is, maakt een besparing van "30 tot 80 pet. mogelijk. Naar de „Tribuna" nit Genua verneemt heeft een aanvaring plaats gehad in de buurt van het eiland Tino tusschen het Neder landsche s.s. Borneo en den Italiaanschen kustvaarder Arion. Deze zonk en de Borneo nam de bemanning over. Eén matroos is gedood en 2 gewond. Bij een estafette-vliegtocht van militaire vliegers in Tsjecho-Slowakqe, waaraan door drie vliegtuigen werd deelgenomen, is een ernstig ongeluk gebeurd. Van de drie ma chines bereikte slechts één het eerste étapF3 station. De tweede viel nabijl Roschnau, doch de vliegers bleven ongedeerd. Hei derde toeetel stortte ook neer nabij) ge noemde plaats en de beide inzittenden, eon kapitein en een luitenant, werden gedood,

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 6