De Kluizenaar van Far-End. No. 19831 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 1 November Derde Blad. Anno 1924. De Dooden-Week in Parijs. DANKBAARHEID HAAGSCHE BRIEVEN. FEUILLETON. p BÜITENL. WEEKOVERZICHT. De Engelsche verkiezings- - uitslag en de gevolgen Frankrijk erkent sovjet- Rusland de jnre. Midden in of beter gezegd tegen het einde van de felle verkiezingscampagne, die in Engeland werd gevoerd, zelfs zoo, dat men zich afvroeg, of dan ook in Briltannië het politiek fatsoen grootendeels tot het verleden ging behooren, plofte een zwaar-geladen bom neer. Een bom, waarvan thans nog niet vaststaat, of het een echte, gevaarlijke hel- sche machine is dan wol een stank-bom. We meenen hiermee het gegoochel met een brief van den Russischen volkscommissaris en hoofdbestuurslid tegelijk van de Derde Internationale Zinovjef. Deze brief spoorde de Engelsche communisten aan tot onder graving van het gansche Engelsche regeer- systeem en tot,stichting van den heilstaat la bolsjewisme. Plotseling werd deze brief door het departement van buitenl. zaken of ficieel gepubliceerd en tevens daarbij een zeer bijtend protest van Mc Donald tegen zoodanig optreden Russische zijde, waar men beloofde, zich van elke inmenging in de Engelsche binnenlandsche politiek zorg vuldig te onthouden doch in de practijk zich niettemin daaraan weinig stoorde, gebruik makend van het feit, dat er zoo iels is als de derde Internationale, met de sovjel-regee- ring feitelijk identiek, doch naar den schijn iets gansch anders. We zullen ons thans niet verdiepen in de vraag of het anders mogelijk is, zoolang lusschcn beide lieha- men geen absolute scheiding komt en even min in de vraag, of dat op zich zelf al niet lot de onmogelijkheden behoort. Het geval is n.l. al raadselachtig genoeg. Uit de publi catie van beide documenten sprak immers duidelijk, dat aan de echtheid van den brief niet te twijfelen viel, anders blameerde En geland zich hopeloos. Maar nauwelijks ge publiceerd, kwaman van alle zijden de ver klaringen los, dat de brief een gemeene fal sificatie was etc. In de eerste plaats van alle officieele sovjet-autoriteiten met Zinovjef zelf vooraan op zich zelf weinig zeggend, want aan den eersten leugen zijn de bolsje wistische leiders niet gebarsten en een an dere uitweg schijnt er voor hen niet en in de tweede plaats uit Engeland, waar aan de echtheid direct sterk werd getwijfeld, bij kans door alle ministers en tenslotte zelfs door Mc Donald in hoogst eigen persoon. Ra-ra, wat is dall De premier ging daarbij zoover, dat hij de verantwoordelijkheid scheen te laden op de ambtenaren van zijn departement, aldus wel zeer jammerlijk in strijd komend met de goede adat, dat een minister verantwoorde lijk is, niet de ambtenaren. Waarom dit alles? Blijkbaar uit vrees voor een of andere zet van conservatieve zijde, waar men copie had van den brief van Zinovjef; hoe, weet niemand nog der buitenwacht. Was op een onthulling in deze richting vlak voor de verkiezing al niet van conservatieve zijde gezinspeeld? Terwijl de echtheid of niet echtheid nog moet worden vastgesteld on dit ook wel zal worden, mag gerust geconstateerd, dat Mc Donald niet opgewassen is gebleken legen de moeilijkheid van dezen brief en zoo doende Labour heeft benadeeld. Blijkt de niet-echlheid en i3 het een ver- kiezingsmanoeuvre, dan behoeft de kwali ficatie zeker niet te worden aangeduidI En inmiddels heeft de stembus in Enge land gesproken en, zooals zoo dikwijls totaal verrassend. Algemeen was voorspeld een vooruitgang der conservatieven, heel zwak was zelfs de mogelijkheid onder de oogen gezien van een meerderheid voor Baldwin, maar dat de tories over de 400 zetel3 zou den halen van de 615, zie, dat is een onge dacht iets. De overwinning van de conser vatieven is wel zeer eclatant. Ook was voor speld een kleine vooruitgang voor Labour liet is anders uitgevallen, n.l. geworden een achteruitgang van zoo'n 40 zetels. Het kind van de rekening zijn de liberalen geworden. Ook zij zelf waren op een terugvallen voor bereid, maar op zoo'n catastrophe, een ver lies van 120 zetels, zoodot er slechts een heel klein overschotje is,, geenszins. Is de tijd voor het liberalisme voprbij? Zal het voorlaan altijd gaan lusschcn de uitersten? We zouden het nog niet gaarne willen be weren, gelet op diverse redenen, die zijn op te sommen voor dit stemmingsbeeld. De con servatieven, die Baldwin destijds in den steek lieten toen het ging om protectie, zijn natuurlijk teruggevallen. Voorts hebben heel wat liberalen conservatief gestemd om La bour alle kans te ontnemen en tenslotte zijn er altijd velen, die uit ontevredenheid (b.v. over de werkloosheidsbestrijding, de wo ningbouwplannen en ook het Volkenbonds- streven van het Labour-kabinel) stemmen tegen de zittende regeering. Afgezien- van het Engelsche verkiezingssysteem van de meeste stemmen, niet de absolute meerder heid, waarvan iedere partij om beurten voordeel schijnt te hebben. Opmerkenswaardig is ongetwijfeld, hoe trols den achteruitgang in zetels en trots de felle bestrijding, Labour niettemin ruim een millioen stemmen wonl Samen hebben La bour en liberalen trouwens meer stemmen dan de conservatieven en toch is hun de meerderheid <?h welk ccn meerderheid. Doch, hoe men het ook beziet, Mc Donald is gevallen, 't zij hij direct aftreedt of Bald win's gelaakt voorbeeld volgt eerst een La- gerhuis-votum af te wachten. Het woord is weer aan de conservatieven. D.w.z., dat liet Russisch verdrag absoluut dood is. En het treft wel bijzonder, dat juist aan den vooravond van Mc Donald's neder laag Frankrijk is overgegaan lot de erken ning de jure van sovjet-Rusland. Wat op zichzelf nog rtiels zegt, want Frankrijk heeft zich voorts alle oude rechten etc. uit drukkelijk voorbehouden. Doch er zal nu ongetwijfeld worden onderhandeld over een Fransch-llussiseh verdrag Herriot's positie schijnt overigens door het gebeuren in Engeland niet gestevigd en dat lijkt ons wel de fatale, zijde van den Engel- schen verkiezingsuitslag. Een ondermijnen van Herriot's macht is niet zonder gevaar voor Europa Het ging toch zoo goed met het nader-brengen lot elkaar van Frankrijk en Duilschland en elke schommeling in Frankrijk wat zou neerkomen op een schommeling naar rechts bergt te dezen aanzien gevaar in zich. Het is ondoenlijk reeds nu de uilwerking van Baldwin's terugkeer op de Duitsche ver kiezingen te berekenen. Voor zoover thans eenig oordeel mogelijk is lijkt het ons, dal deze de Duitsche conservatieven een steun zal zijn, ook al neemt men aan, dat de En gelsche politiek tegenover Duilschland wat Dawcs-rapporlen etc. betreft, niet zal ver anderen. Evenmin als de Engelsche politiek tegen over Egyple, Irak enz. zich zal wijzigen. Of dit evenwel ook voor Ierland zal gelden, lijkt ons nog de vraag. Reeds ccn week voor Allerzielen, dc eigenlijke „Jour des Morts", beginnen de Parijzenaars met hun dooden-vereering, hun dooden-herdenking, en wel speciaal op den Zondag, voorafgaande aan dien grooten Trcur-Dag. Gewoonte ia, dat dien Zondag familie en vrienden zich begeven naar de Parijsche kerkhoven, en daar de graven gaan sieren van de gestorvenen, die hun lief waren. Armen vol bloemen dragen ze naar do dooden-akkers heen, chrysanten vooral, en asters en bonte herfstbloemen. Er zijn zooveel kerkhoven in Parijs, alle maal grootc, uitgestrekte dooden-tuinener is het kerkhof van Pantin, dat van Tvry, dat van Bagnena, van SainLOuen; en dan zijn er alle kerkhoven nog van de wijken, het kerkhof van Montmartre, dat van Mont- parnasse, en Père Lachaise Dien Zondag vóór Allerheiligen is heel Parijs in donkere rouwkleeren gehuld; nooit ziet men zooveel rouwsluiers en rouwbanden op straat, in de métro, in de autobussen en in de trams. En nooit ook ziet men zooveel bloemen dragen door de straten, nooit vervoeren métro, autobussen en trams zóóveel kleuren. Het is een speciale, een beetje scherpe geur, de geur, die dien Zondag over Parijs hangt, de geur van chrysanten ca van asters en van late bladeren; een geur van herfst, van vergankelijkheid, de ware geur, die hoort bij die Dooden-Dagcn. Op dc hoeken der straten, op de „car- refours", op alle pleinen en pleintjes staan nu bloemcnstalletjes en bloemententjes. Niet te vergeten op de bloemenmarkt zelf, de officieele bloemenmarkt in do Citó, voor het Centrale Politio-bureau, vlak bij het Palais de Justice, daar waar op andere da gen tusschen de bloemen ook vogeltjes te koop worden aangeboden, en hondjes en raspoesen. Maar daar is nu alle plaats in genomen door bloemen, bloemen, bloemen... En de menschen verdringen zich er elkaar. Geen enkele andere dag in het jaar maken de marchands de flours zulke goede zaken als in die dagen. En de tram en de autobussen, die naar de buitenkerkhoven rijden, die worden be stormd. Bestormd door donkere, in rouw gekleede menschen, vrouwen meest, die dikke bossen herfstbloemen met zich dragen, die ze boven hun hoofd heffen, om er geen kopjes af te knakken, geen steeltjes te breken, in het gedrang/ Als ik schilderen kon zou ik zoo'n buitentram schilderen willen, die vooruitdringende massa donkere men schen met omhoog^eheven gele en roode en paarse bloemen. Aan den ingang van de kerkhoven ook is het een gedrang. Ieder schijnt haast te heb ben, om zijn doode te bereiken; ze liggen daar zoo lang al, die dooden, sora3 maanden en maanden lang al zonder bloemen, maar dien dag, die week moet alle veronachtza ming goed gemaakt worden, héast ieder zich zijn eigen veronachtzaming goed te gaan maken, vergeving daarvoor te erlangen cn zoo verdringt men elkaar naar de kerk hof-hekken om toch maar vlug naar binnen te mogen. Zóó hevig is het gedrang daar, dat aan alle kerkhof-hekken van Parijs dien dag een speciale „service d'ordre" ingesteld wordtpolitie agenten die de bloemendraag sters en -dragers dwingen zich aan te sluiten aan een geregeld voortsclniivende file. Natuurlijk zijn er in die file ook menschen zónder bloemen, nieuwsgierigen, belang stellenden, want het schouwspel van zoo'n kerkhof dat door treurende zwarte gestalten langzamerhand in een bloementuin veran derd wordt, dat is wel een van de meest ont roerende „attracties" die Parijs te bieden heeft; en dus ziet men op de paden tusschen do graven met hun nederknielende of bloe mcnschikkende donkere figuren, ook langza me slenteraars wandelen, die daar hun nieuwsgierigheid komen bevredigen, of daar een emotie komen zoeken. Op de bekende kerkhoven, zooals Père Lachaise ziet men zelfs Engelsche en Amerikaansche toeristen in hun roode Baedekers snuffelend, en con- statceren dat werkelijk zooals hun Baedeker aangeeft, in dc middel-allee Musset begra ven ligt, en daór La Fontaine, en daar Cor- neille Eerst tegen zonsondergang begint de drukte te verminderen, maar dan zijn ook weldra de paden weer geheel leeg, de graven weer verlaten, en alleen dc bloemfen, de chrysanten, en de asters en de bon to herfstbladeren blijven cr over als getuigenis van do vercering en de bcdroefenis van dien dag. En de hcclc verdero week blijft het daarna betrekkelijk rustig op do kerkhoven. Tot op allerzielen zelf, de eigenlijke „Jour des Morts", de grootc toestrooming opnieuw begint M. DE ROVANNO. Parijs, 27 Oct. 1924. Door AMY VORSTMAN—TEN HAVE. Dankbaarheid is een pleizierig iets. Dat wil zeggen, wanneer wij haar van anderen verwachten. Maar wanneer andoren niccnen het recht te hebben dankbaarheid van ons te mogen verwachtenzie, dan wordt het al dade lijk veel minder plesant. Wanneer wij vinden, dat anderen ons dankbaarheid verschuldigd zijn, dan is dit slreelend voor ons zelfbewustzijnhet is ais een soort openslaande rekening, die ons een moreel crediet geeftHet doet ons in eigen aanzien stijgen. „De dankbaarheid is de wereld uit zuchten de ouden van dagen en vergeten hierbij.... dat zij, die in hun jeugd de ouden van dagen waren, dit ook al zeiden. Wanneer wij onbevooroordeeld in de he- dendaagsche oproerige wereld rondzien, dan heeft 't er soms wel veel van alsof de dank baarheid een artikel is, dal geen opgeld meer doet. Men verlangt.... men verboekt, men eischt.... in alle lagen en in alle standen van de maatschappij om de meest uiteenloopende zaken. Wanneer niet „verkregen wordt hetgeen geëischt wordt, vindt de vrager hierin su biet aanleiding om in opstand te-komen en... wanneer het gevraagde wel verkregen wordt? Welnu...dat is gewóóndat behóórt zoonietwaar? Men behoeft im mers niet dankbaar te zijn voor een ver vulden wensch, want ware -die wensch niet vervuld dan. en de requirant ontziet zich niet ecnige dreigementen aan te voeren. Deze je-geld-of-je-leven-houding is, helaas in brecde kringen de meest natuurlijke le vensopvatting heden ten dage. De jeugd „moet" ontspanning, spelen, af leiding, vacantie en nog een lieeleboei meer tegenwoordig. Dat is 'n „levensvoorwaarde". Dankbaarheid voor onderdak, kleeding, voeding? „We hebben er niet om gevraagd fim geboren te worden," zeggen de lieve klei nen heden ten dage. Al wat ondergeschikt is, geniet zwijgend met gepaste onverschil ligheid die voordeelen, welke er tc genie ten zijn. Dankbaarheid? „Waarvoor?" We werken er immers voor!" Klinkt het als uit één mond. Als wij ouder worden, komen zoo onge merkt de kwaaltjes.Wij zien niet meer zóó scherp—., wij zijn spoedig vermoeid., de beenen willen niet meer zóó.... Dankbaar? Ook wat mooisl Zeker voor de ongenoeglijk lieden des oudon dags?l Weineen! Wij staren ons blind op de on aangename dingen en vergelen voor hel ge mak maar heelemaal het vele goede, dat toch ook ons deel was.... de liefde, de vriendschap, de waardeering.wij zijn niet dankbaar voor onzen werkzamen geest.... noch voor onzen! onvermoeiden studiezin of voor onzen werklust.... Wij vinden veeleer, dat dit eigenschap pen zijn, waarvoor anderen ons dankbaar behoorden te wezen. Het zijn toch louter goede eigenschappen En die bezitten wij.wijl Maar wij zien over liet hoofd, dal deze eigenschappen ons in wezenlijk aangeboren zijn, dat ons ego, aldus loegerust, zich manifesteerden buiten onzen wil en dat het ontwikkelen van deze eigenschappen plicht is en geen verdienste. Er zijn lieden, die noch don geringslen dienst, noch het kleinste geschenk willen aanvaarden, omdat zij de dankbaarheid vreezen, die van hen verwacht zal wor den. Dat zijn tic trotschc harten, die in iedere dankbaarlieidsbetuiging eeff verne dering zien. Waren de menschen vroeger heuseh zooveel dankbaarder dan tegen woordig •Welneenl ITet was waarschijnlijk pre cies zooals nu.De. mensch is een zeer ingewikkeld samenslel van gewaarwordin gen en gevoelens.zoo ingewikkeld, dal hij er nvceslenlijd zélf geen weg in weel te vinden (daarom bemoeien de mee9ten zich bij voorkeur mot de gevoelens de gewaar wordingen van anderen dat is gemak- kol ijker I) De moderne hedendaagsche mensch heeft een duidelijk zichtbaar Stempel op zijn persoonlijkheid, waatop terecht of ten onrechte te lezen slaat „Bewustwording". Dit is een uilvinding van de laatste kwart eeuw, waarmede druk gevyerkl wordt. Waarvan wij ons dan wel zoo klaarblij kelijk bewust zijn? In de eerste plaats van onszelf d.w.z. van onze on-onlgonnen -persoonlijkheid. Wij zijn druk aan het bewust-worden d.w.z. aan het ontdekken van onszelf (waar bij velen het, helaas, niet verder brengen dan hun lijfelijk spiegelbeeld!) Terwijl wij bezig waren met ontdekken, hebben wij o.a. pok uilgevonden, dat dankbaarheid ver nederend is. Deze ontdekking is een reflex-beweging van de tegenpartij. Het klinkt een beetje ingewikkeld en loc-h is hel o zoo eenvoudigl De spontane, hartelijk gemeende dank baarheid zou ons niet tot last worden zou ons niet bij voorbaat reeds drukken, wanneer wij dit gevoel niet ondervonden als iets plichtmatigs, iels, dat van ons ver wacht, ja geëischt wordt. Stel, dat gij uw buurvrouw uw puthaak leent of uw schuimspaan of het dekseltje van u* suiKerpot, is dat dan een reden, om bij iedere gelegenheid uw hulpvaardigheid uil de kast te halen? Neen immers. Als gij iels wegschenkt, dat gij toch niel meer gebruiken kunt, verwacht dan niet, dat hij, die liet ontving, u ten eeuwigen dage zal beschouwen als zijn weldoener. Nou ja, maar die andere wéét toch niet. hm dat wij dat klecdingsluk of dat boek of dat vrijkaartje niet alleen best missen konden, maar bovendien wel graag kwijt wilden Wij zijn achteraf blij, het kwijt le zijn en verwachten dankbaarheid bovendien. Dat noem je tegenwoordig twee-vliegen^ in-één-klap-slaan. Men gnuift slilleljes over zoo'n slimmigheidje, maar van een zuiver moreel standpunt gezien, is dit on waardig. Dankbaarheid openbaart zich op drie wij zen: door een gevoel in liet hart, door uit drukking in woorden en door een wodc/i keerig geven. Laten wij dit l^ch vooral niet vergeten en laten wij niet steeds verwachten, dal de dankbaarheid, waarop wij meenen recht te hebben, ons op alle drie manieren tegelijk wordt betoond. XI. Dikwijls wordt twijfel uitgesproken aan dc uitgestrektheid van liet gebied der zoo vaak geroemde Nederlandsclie zindelijk heid. Uiterlijk is zij ongetwijfeld zeer waar neembaar. In ons land is veel water be schikbaar en het wordt dan ook over vloedig gebruikt. Maar misschien meer hoe zullen we het zoggen? in dc breedte dan in de diepte. Vraag eens, voor welke verschrikkingen medici op hun spreekuren komen te staan, wanneer hun onderzoek zekere onthullingen veroischt. Het meisje, dat informeerde, of zij zich voor een lage of een gesloten japon had tc wasschen, toen er een avondpartijtje in het verschiet kwam, is in onze samenleving klassiek geworden en onder de smeuïge anekdoten, die de oude beroepsmilitairen wisten le vertellen, was liet verhaal van den boercn-milicien, wiens lichaam, op gezicht cn handen n«, nooit met water in aanraking gekomen was, het soliedst door dc werkelijkheid ge slaafd. Wie veel gereisd heeft, zal' zonder voor behoud toestemmen, dat' de Hollandsclie reinheid, wat gehouwen, straten, bedden, Wasclitafels en inrichtingen van nog intio- meren aaid betreft, nergens wordt over troffen, zelfs nauwelijks evenaard. Maar hoe zou het er uitzien, wanneer eens een groot gezelschap, al ware het zelfs van illusleien aard, plotseling in de noodzakelijkheid ge bracht werd zich van kousen en schoenen te ontdoen? In hot algemeen vindt men, bij mindere uiterlijke zindelijkheid, dc groote buitenland- sclic steden beter dan de onze uitgerust op het stuk van hulpmiddelen lot althans op pervlakkige reiniging van lichamelijke on- dcrdeelen. Hoe lustig ziet men in Duitsche, Engelsche of Amerikaansche hotels, restau rants en clubs den zakenman, eer hij een maal lijd gaat gebruiken, hel kantoorslof van zich plassen; hoe wóloverdacht zijn in zulke spoorwegstations, op voorname trajecten, toiletkamers, barbiers- en kapperswinkels en zelfs badhuizen ingericht, waar de onfrisch geworden reiziger zijn eigen cn anderer respect herwinnen kan! Vóór hij zich in «leden, waar zijn kort oponthoud niet het verblijf in een hotel omvat, lot de sooib gcr.oolen wendt, op wie hij, ook uit over wegingen van materieel belang, een goe den verschijnings-indruk wenscht te maken, loutert hij zich aan deze zoo welkome bronnen.- Binnen onze grenzen weinig of niets van dit alles. De kleinere afstanden mogen de wenschelijkhcid van zulke hulpmiddelen minder sterk doen gevoelen, het is toch een telkens voorkomend verschijnsel, dat men aan het eind van een drukken dag vol conferenties, bezoeken en andere beslomme ringen, de behoefte, neen, den plicht gevoelt, zich een eenigszins schooner en sierlijker door MARGARET PEDLEK. Geautoriseerde vertaling van W. E. TONT. 69) Zij had gedacht, dal hot bij de uitkomst alleen ging tusschen hem en haar zoon en, aiet al haar gedachten op dit eene punt ge richt, had zij de mogelijkheid van een an dere uitkomst over hel hoofd gezien. Maar flu had zij dit totaal onverwachte gevolg moeien aanvaarden SaTa zou nooit trou wen! Elisabeth moest erkennen, dat al haar Pogingen sch'pbreok hadden geleden. En het ergste van alles, waarvoor al wat eerlijk en oprecht in haar was, vol schaam- nen wa^ing terugdeinsde, hel ergste van alles was nog. 'dat zij aan Garth Trent do Gelofte van stilzwijgen over hel verleden ad opgelegd; een gelofte, die hij van haar levergeefs gevraagd had. HOOFDSTUK XXXI. De smeltoven. \r5?ei?' Sara plaats nam in den trein naar lonkshaven, had zij dat eigenaardige ge- oei dat zoowel de ontdekkingsreiziger als et kostschoolmeisje kennen; de gewaarwor dt» van de oude, bekende plekjes weer te 'on, die zij zoo lar.g hebben moeten missen. kon nauwelijks gelooven, dat er echts een jaar vorloopen was sedert zij pvta aven k&d verlaten. Er was zooveel Gebeurd; er hadden zooveel veranderingen plaats gehad. Andrey was nu mevrouw Der rick gewordenTim had zijn officiersaan- slclling gekregen, en Moliy, de zorglooze vlinder van vroeger, was nu een nijvere bij, zij was lid van het Roode Kruis en werkte dagelijks in hot hospitaal van Oldhampton. Sara kon zich die metamorfose nauwelijks voorstellen I De naarste lijding was geweest, dat ma joor Durward gesneuveld was; hij was ge dood, terwijl hij dappec zijn manschappen aanvoerde, in het begin van het jaar. Elisa beth had toen aan Sara geschreven; een buitengewoon dappere, eenvoudige brief, waaruit bleek, dal zij haar verlies met een kracht droeg, die Sara, als zij er'aan dacht, hoe Elisabeth haar man aanbad en welk oen vreemden afkeer zij altijd had gehad van het beroep van officier, niet voor mo gelijk had gehouden. Er was iets heldhaf tigs in haar rustig aannemen van haar be proeving. Hel was Elisabeth op haar best, gewond en gebroken, maar bijna heldhaftig in haar dulden, nu die slag eenmaal geval len was. En Sara bad, dat niet nog meer offers van haar gevraagd zouden worden; bad, dal Tim behouden zou blijven. Zij zelve betreurde Geoffrey Durward zcoals goede kameraden elkander betreuren. Zij wist, dat zijn dood een groote leegte zou laten in do groep men schen, die zij tot haar vrienden rekende. liet was een mooi jaar geweest dat jaar in Frankrijk mooi in al de blijken van zelfopoffering, mooi in al zijn tragiek, wonderlijk in de openbaring beide van-de ruwheid en de oneindige fijnheid der mensch- heid. Wéinigen zouden zulk een tijd hebben meegemaakt en onveranderd zijn gebleven; zeker niet een zoo fijngevoelig en ontvanke lijk gemoed als Sara. Zij had liet gevoel alsof zij in een reus- achtigen smeltkroes geweest was, waarin de ijzerharde meeningen en overleveringen, die de meeste menschen cr op na houden, buig zaam cn vloeibaar waren geworden door de groote hitte van het" vuur, terwijl zooveel andere beslanddeelcn in dieri smeltkroes hun inwerking luidden doen gelden, dat de oorspronkelijke hardheid nooit weer bereikt kon worden. En nu was dat jaar van druk werk cn in gespannen dienst voorbij, en zij had voor onbeperkten lijd verlof op advies van den dokter. „Ga terug naar Engeland," had deze haar gez>eg3, „naar het meest rustige hoekje., dat u vindien kunt, en probeer daar le vergelen, dat er een oorlog bestaat!" Deze (engere vrouw, met haar hartstoch telijk gelaat, over wie iodereen in het hos pitaal in gloeiende bewoordingen sprak, boezemdie hem groot belang in. Ilij zag wel, dat dit oene jaar werken dubbel zooveel van haar had gevergd als het van ieder ander, minder gevoelig gemoed zou gedaan heb ben, en zijn scherpzinnige blik deed hem vermoeden, dat nog iels anders, iets meer dan liet harde werk, hier de oorzaak was van dien lijdenden, afgematten trek om haar mond. Tijdens een haastigen maaltijd, voordat oen nieuw transport gewonden -verwacht werd, had hij lady Arronby eens gepolst over het geval. Deze schudde het hoofd. „Ik kan u heel weinig vertellen. Ik geloof, dat er oen ongelukkige liefdesgeschiedenis is geweest juist voordat de oorlog uitbrak. AI wat ik weet, is, dat zij verloofd was en dat het engagement plotseling afgebroken werd." „Hm! En nu hoeft zij na dien lijd op tfaar oude kracht voortgeleefd. Zend u haar naar Engeland, zoo gauw mogelijk." Dus was Sara in October weer in Enge land terug en loen de trein het station van Monkshaven binncnsloomdc en haar ver langende blik dw kleine groep gewaarwerd, die daar stond le wachten op hel perron om haar te verwelkomen, 9chotcn haar de tra nen in de oogen. Zij pinkbe ze weg en leunde uit het raampje. Daar waren zij allen: de groote Dick Selwyn en Molly, die er uit zag als een verkleedc Venus in haar uniform van Roode-Kru is-verpleegster, en de Lavendel- tante en Miles en, stralend en elegant als altijd, Miles' vrouw. Het huwelijk van Derrick en Andrey had in alle stilte plaats gehad. Ongeveer een maand na Sara's vertrek naar Frankrijk waren Miles en Andrey op een morgen om negen uur kalm naar de kerk gewandeld en hadden hun huwelijk laten inzegenen. Monkshaven was geweldig teleurgesteld geweest. De babbelaars, die zoo dikwqls van Andrey'3 gaat vrijheid hadden gebruik ge maakt en haar daarna scherp hadden bc- critiseerd, hadden gerekend op een reusach tig festijn, waarmee, zelfs in oorlogstijd, de bruiloft van oein millionnairs-wcduwe ver wacht werd gevierd te zullen worden. In plaats daarvan was er niols geweest dan een soort van „achter de schermen"-* bruiloft, zooals de teleurgestelde vrouwelijke helft van Monkshaven 't verkoos te noemen en na een zeer korte huwelijksreis waren Miles en Andrey teruggekeerd en hadden zich met hart en ziel geworpen op het orga- niseeren en gereed maken van een hospi taal voor herstellende officieren, waarvan Andrey de geheele bekostiging op zich had genomen. Van toen af waren de kwaadsprekende monden gesloten. Zij was niet langer „die aanstellerige kleine weduwe met dat ge verfde haar"; rnaar een vrouw, die door haar huwelijk lot eon vhn de oudste fami lies in hel land behoorde en wier reusach tig eigen fortuin haar in staat had gesteld hot land in zijn -ontzaglijke nooden van grooten dienst te zijn. „Ik vind liet gewoon prachtig van je AiKkey," _,zei Sara op warmen loon, loen allen aan de thee bijeen waren op Grec- nacros, waarheen de auto van Audrey hen van het station had gebracht. Andrey lachte. „Maar, kind, wat kon ik nu anders doen mot mijn geld? Ik heb zoo afschuwelijk veeil gold, zie je! Bovendien," zei ze met een plagenden blik naar haar man „ik geloof, dal het alleen maar het vooruitzicht was, van zich hier in het hospitaal nuttig te kun nen maloen, dat Miles er toe bracht met mij te trouwen. Ilij is nu mijn particulier secre taris, zie je, en baas van het commis sariaat." Miles salueerde. „Kwartiermeester, om u te dienen, juf frouw," zei hij vroolijk en met een grinni kend lachje. „Ik zag de kans schoon een baantje te krijgen, wanneer ik met Andrey trouwde, en die heb ik natuurlijk waargeno men." Ilij zag er buitengewoon goed uit. Hel feit dat hij zich nuttig kon maken in de wereld, was een prikkel voor hem geweest en de blik van geluk en volkomen begrijpen tusschen hem en zijn vrouw was niét te miskennen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 9