De nieuwe Zweminrichting te Alphen. ..DRAADLOOS" Henri ter Hali's Revue 19831 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 1 November Tweede Blad. Anno 1924. COMPETITIE WEDSTRIJD LUfcDUNUM I - ALPHEN I UIT DE RIJNSTREEK. KUNST EN LETTEREN. A RECLAME. Z3RQAG a.s. n.m. 2 uur Toegangsprija-cu le ltanj| *40 Cent, 2e Kami .".0 Ct. - Jongens 15 Cent, 4059a Alphen. Burgerlijke stand. Bevallen M M Bogaard geb. v. d. Nagel d. II G. Boogert geb Flora 2 z E. Y d. Bosch geb. Stapper d. A. Radsmaker geb. de Wit d. P Houtman gob. Tijster man z. G. Verduijn geb. Verbbek d. G. de Korte geb. v. Deuren z. M. E. IIam geb. de Vlieger z. J Mariens geb Lam mer d. A. Bek geb. v. Dam d. J. G. Vijfhuizen geb.»v d. Laken d W. ae Groot geb. Burggraaf z M. Lagerweij geb Koolmoes d Gehuwd- W. van Rijn wedn. G8 ir. en J. M. v. d. Poel }d. 55 jr Overleden: B. Verhoef echlgon van W. Ouwersloot 74 jr. II. Mook echlgeji. van .1. Bos G3 jr. S. van Veen echlgen. van N. Verkerk 70 jr. H VV. Boogert jm. 3 d. J. A. G. Boogert jm. 5 d. Kcrkel ij k bericht -- Nod. Ue.rv. Kerk Julianastraat Zondag v.ra. halflien uur ds. de Bruin en nam halfzeven ds Veld hoen. Ned. Herv. Kerk Oudshoornscheweg v.m. 10 uur ds. v. Linschotcn. Evangelisaliegeèouw voorm. halflien e/i nam. halfzeven uur de heer van Dijk uit Harmelen. Geref. Kerk Raadhuisstraat v.m. 10 uur en nam. 6 ifur ds. Schouten Geref. Kerk Hooflstraat voorm. 10 uur en nam. 6 uur preeklezen. Chr. Geref. Gem. voorm. halflien en nam. 6 uur ds. Barlh. De heer A. Parmentier onder.vijzer aan de Martha-Stichti-i school alluer is in gelijke functie benoemd aan de Herv. School aan de Asslraat le Den Haag. Boskoop. De raad dezer gemeente ver gadert Woensdag, 5 Nov des nam. om 7 uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Opening. Trekking nummer voor sletk<- ming en rondvraag. 2. Vaststelling der notulen van de ver gadering van 24 September 1921. 3. Ingekomen stukken. .4. Mededeel ingen. 5. Voorstel vvq B. en W. om over le gaan wt aanvulling van de slembureaux. 6. Aanbiedt at; door B. en W. van aanbe velingen voor de benoeming van twee le den der commissie van toezicht op het al gemeen vormend lager onderwijs. Aanbitóog door B. en W. van e&xi Voordracht voor de benoeming van een J*d van het Burgerlijk Armbestuur. 8. Aanbieding door B. en W. van aanbe- Jshngen voor de benoeming van 9 leden Commissie tot wering van schoolverzuim Aanbieding door B. en W. ter vaststel ling van een nieuwe verordening op de heffing en van een op de invordering van een belasting op vermakelijkheden, 10. Voorstel van B. en W. om te beslui ten tot aankoop van eakele gedeelten vaü de Alplierwclcring. 11. Voorstel van B. en W. om le beslui- woningen Reijerskoop 61, 63, 65 en 67. 12. Aanbieding door B. en W. ter vaststel ling van een concept-wijziging der „Voor waarden en Tarieven" der Bronwaterleiding. 13. Voorstel van B. en W. om te beslui ten tol nadere vaststelling der prijzen van licht- en fhunlgas, alsmede tol aanvulling der voorwaarden voor gaslevering. 14. Aanbieding door B. en W. ter vaststel ling van een concept-verordening op de hef fing en van een op de invordering van slaange'd voor motorrijtuigen. 15. Voorstel van B. en W. om le besluiten lot aanvulling van de Vereeniging op de beffing van leges ter Secretarie enz. 16 Voorstel van B. en W. om te besluiten lol intrekking der Verordening lot beteuge ling van het gebruik van tabak door kin deren en jeugdige personen 17. Voorstel van B. en W. om machtiging te vcrleenen lol verkoop van perceelen grond aan de Zuidkade voor bouwterrein. 18. Voorstel van B. en W. om le beslui ten lol vaststelling van een nieuwe instruc tie voor den geneesheer, belast met de armenpraktijk 19. Aanbieding door B. en W. Ier ^>or- loopige vaststelling van de gemeen te-reke ning over het jaar 1923 20. Aanbieding door B en W. van de gemeente-begrooting voor den dienst 1925, met memorie van toelichting en verdere be scheiden. 21. Aanbieding door B. en W. van de be- groolingen der Gasfabriek en der Waterlei ding voor het dienstjaar 1925. 22. Aanbieding door B. en W. ter goed keuring van de begrooting van het Burger lijk Armbestuur voor Eet- jaar 1925. 23. Rondvraag. Kerke! ij k bericht. Ned.-Herv Gem. v.m. 10 uur ds. Glas Salvatorie v.m. halflien en n.m. 6 uur de eerw.-heer de Jonge. Geref. Kerk. v.m. 10 uur en n.m. 6 uur ds. Eernhout. Gevonden voorwerpen: 1 armband. 1 potlood (nikkel), 1 kinderwantje, 1 ceintuur van -damesmantel. 1 portemonnaie met eenig geld. Inlichtingen bij de politie. Koudekerk. Kerke 1. bericht. Ned.-Heiv. Kerk. Zondagmorgen halftien ds. Luteyn van Apeldoorn, 's avonds half zeven ds. Israël. Waddinxveen. Kerke 1. bericht Ned.-Herv. Kerk, voor Zondag voorm. half lien ds. Hospers te Gouda (Doopsbediening)', nam. halfzeven ds. Bijl te Gouda. Ger. Kerk, voorm. halflien en nam half- zes ds. S van Dijke le Nicuwcroord. Woubrugge. Vrijdagmorgen vermiste de landbouwer v. d. B. twee konijnen en de visscher de J. een partij paling. De waker W. bij het keernet, voor de risscherij, had des nachts een Westlandscho ark opgemerkt welke door de Woudwatering was gepas seerd.' Onmiddellijk toog de politie in de richting van de Haarlemmermeer, waar ge noemd vaartuig nog lag. De dieven waren twee Hagenaars, geen onbekenden van de justitie. De konijnen en de paling waren nog in het vaartuig aanwezig. De personen werden gearresteerd en het vaartuig door de Rijkspolilieraolorboot van daar naar ons dorp gevoerd. Aanstaanden Woensdagavond zal ere Christelijke Jongelingsvereeniging „Tl- motheus" in het Geref. Kerkgebouw alhier haar veertig-jarig bestaan herdenken Van de oprichters zijn nog in leven de heeren Arie Peters Hz., Jacob Morits en Arie Maat. De eerste eere-voorzitter was wijlen ds. Bolkesleijn Kerk el. bericht. Ned. Herv. Kerk, voorm. halflien Doopsbediening-, 's avonds halfzeven ds. Joh. Kijne. Geref. Kerk, 'voorm. halftien ds. Kaspers van Koudekerk, 's avonds halfacht ds. le Cointrc. Zwammerdam. Ingekomen en vertrok ken personen in deze gemeente, gedurende de maand October 1924: Ingekomen: Uit Dortmund (Ouilschland) Maria Witlkamp, zonder beroep, C. 49. Uit Bodegraven, Gerardus Petrus Hendrikus van dor Mool-on, graanhandelaarsknecht, A. 45. Uit Kamerik, Willemijnlje Ncellje Brand, z. b. A. 66. Uit Amsterdam, Willemina van der Laan, (wed J. D. Blom) huishoudster, C. 103. Uit Laren (N. II.). Piefcer Rolerl, sla gersknecht, Ij 105. Uit Haastrecht, Rogina Alida Kraan, (echlgenoote van J. Hoeks), C. 85. Uit Wijk aan Ze<? en Duin. Wilhelmus Gijsbertus Vorlaan en gezin, winkelier, C. 24. Vertrokken: naar Alphen a. d. Rijn, Anna Jacoba Rijlaarsdam ,z. b. A. 109. Naar Al phen a. d. Rijn, Gcrrit Rijlaarsdam, veehou der. A. 109. Naar Bodegraven, Pietertje IIo- gendoorn, z. b. C. 37. Naar Bodegraven, Jan Hartman den Broeder, klompenmakcxs- knecht, B. 107 Naar Briefte, Philomena Biel, moeder-overste, St.-Joseph-instiluul, G. 49. Naar Rotterdam, Maria Sleinert, orde- zuster, C. 49. Naar Alphen a. d. Rijn, Gcr rit van den Bosch en gezin, fabrieksarbei der, B. 63. Naar Bodegraven, Christina Wil- hëlmina de Jong, dienstbode, B. 44. Naar Bodegraven, Philippus Yerwcy, boerenknecht B. 75. Naar Overschie, Matfchijs Noll en ge zin. landbouwer, D. 48. Naar Amsterdam, Rijkje van Muiswinkel, z. b. A. 50. Naar Oegstgc-esl, Gerardus de Rijk. schipper, Mej. M. Ensle, hoofd der R.-K. Meisjes school (Afd A.) aan den Overtocht alhier, is benoemd lot hoofd oener nieuw opgerichte R.-K. Meisjesschool te Rotterdam (Haven straat). In haar plaats is lot hoofd der R.-K. Meisjesschool alhier benoemd mej. W M. Leliveld. thans onderwijzeres aan die school. Door het breken van de verbindings buis van de molor met zijspanwagen had de heer B. uit Bodegraven het ongeluk in bolsing tc komen met een houten loods der steenfabriek van den heer De Koning al hier. Persoonlijke ongelukken hadden ge lukkig daarbij niet plaats, wel werd nog vrij wat materieele schade aangericht. Kerkelijk bericht voor Zon dag: Ncd. Herv. Kerk, vm .10 uur (Doops bediening) en 'b avonds halfzeven, ds. Kloote. Geref. Kerk, v.m. halftien afi 's avonds halfzeven de heer Van Andel, car.didaat te De Bilt. Woensdagavond halfzeven, (Dankstond voor hel gewas) ds. Jonker van Voorburg. Rem. (Geref) Gem.: Zondagmorgen tien uur, ds. Rappold. Burgerlijke Stand. Onder trouwd: Dirk Hermanus Sas dte Bruyn, we duwnaar van Gerrilje Los, 50 jaar en Jo hanna Cornelia Griffioen, jd. 20 jaar. In diolel „De Rustende Arend" alhier werd oen biljart-concours gehouden, waar van <lë uitslag is als volgt: le prijs, de heer W. v. Dam (Alphen), gouden horloge2e prijs, de heer D. v. Dam (Alphen), -regulateur; 3e prijs de heer J. A Hoogendijk .alhier, zilveren horloge; 4e prijs, de heer P. W. J. v. d. Niet (Alphen), barometer; 5e prijs, do heer M. C. L. v. d. Nagel, alhier, rookstel6e prijs, de heer S. Ou-dejans (Bodegraven), leeren garnituur, portefeuille en portemonnaie; 7e prijs, de Neer W. D. E. v d. Bunt, alhier, slol coupes, 8e prijs, do heer M. A. Hoogendijk (Alphen), marmeren klokje; 9e prijs, de heer II. Splin ter, alhier, horlogeketting; 10e prijs, de heer W. Posthumus (Leeuwarden), klokje. RECLAME. Vrijdag 14, Zaterdag 15. Zondag 16 Nov. in de STARS-GEHOORZAAL. 6926 De Lakenhal. Tentoonstelling van werken door Lonis Hart». De Leidsche Kunstvereeniging beeft den schilder Hartz uitgenoodigd in de zalen van het Sted. Museum te exposeeren, die daar aan gevolg gaf door het zenden van een groote collectie. Ze vult drie zalen en om vat zoowel portretten als stillevens en land schappen, waaronder ook strandgezichten zijn. ..Haremvrouwen" is een van die her inneringen aan zijn reizen in Tunis en Egypte. Zooals men hier zien kan grijpt dit talent veel en velerlei aan, jammer dat niet met meer zorg gekozen is, er zonder enkele sto rende uitingen gemist kunnen worden, meer rtist wa3 dan verkregen aan de nu wat woe lige wanden. Deze stillevens, ze schijnen ontstaan le zijn in een roes, achter elkaar, in stagen stroom. Ilij wilde zwelgen in kleurenpassic van bloemen en vruchten; vaak zijn ze hardkleurig, ook stoffelijk, een enkele maar springt er uit door schikking en voordracht. Voluit goed is Hartz in zijn portretten; het gedecideerd geven van een mensch in uiterlijke verschijning, meestal, en dit is hier belangrijker, met vastlegging van het karakter, is dc sterkste kant van Hartz. We voelen niet na in zijn landschappen, het overdonderd zijn door een natuurmo ment, hetgeen alleen mogelijk maakt een stuk van de ziel le geven. Met schrille kleu ren. lel tegen elkander gezet, bereikt men geen diepte, niet het levende, dat zijn wer king heeft door alle tijden. Kunsf is vertolking van een aandoening, die zich in het scheppen van een haar ge lijkwaardig werk wil uiten, van een blij vend „evenbeeld', dat de eenheid van een eigen leven hebben zou. Aug. Vermeylen. In een kar met paard of een schelpen- visscher aan het slrand geeft hij zich nog het zuiverst. De fijne zilveren atmospheer die onze stranden kenmerkt, heeft H. goed getroffen en het zijn dan ook die momenten, zoo dikwijls door hem gezien en begrepen waarin hij zich op zijn best uit. Deze schilder is een knap penseel voerder en heeft de macht vlug vormen te noteeren, ook is een doordachte schikking in de slil levens te onderkennen. Het portret van Mr. van der Eist is zeer juist van karakteristiek, het is den gepor tretteerde innerlijk, de schilderwijze hccff daarbij vlotheid. De eveneens goede beeltenis van Prof. Hartman, minutieus gewild, beeft door den tijd, die de verf besterven deed, gewonnen. In teruggehouden diepe tonen, hoogst een voudig, werd Trof. Gorter geschilderd, het behoort met het portret van Van der Valkt waarin reeds de typische houding van het hoofd veel van diens eigenaard vertelt, tol het beste hier aanwezig. Onder de landschappen viel ons op no 10 „Grijslandschap met koeien", dit heeft at mospheer. goed is het brok afgesneden; een gevoelige compositie, waarin hem het fi guurtje op den weg onmisbaar bleek. No. 3 „Boschgezicht" met de lucht lusschen de hoornen door, die het eigendommelijke dan krijgt door kleurcontrast en verdeeling Te waardeeron in den bouw i9 het groefile-stil leven no 28, in kleur is een teveel aan ac< centen, waardoor de prei er uit valt, No. 54 Knaapje in interieur" is heel fijn- jes. alles in eenzelfde spheer opgenomen, de groote ruimte achter het figuurtje is niet zonder werking, bepaalt voor een deel de typische allure van dit werkje Bij de opening, die van belangstelling blijk gaf. meenden we een konlering (en goede in de waardeering van kunst, te zien, we verheugden ons daarover. Zou die waar- decring een blijvende zijn of moet het al weer een afzakken blijken, een lauwheid die toch niel alleen haar grond vindt in mindere koopkracht of kooplust. RECLAME. BMt

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5