AGENDA. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. A— j Zaterdag. Dansinstituut Van Wijk: Balavond} voor leerlingen en oud-leerlingen. Stadszaal (foyer): Soirée daDsante 15-jarig bestaan D. G. V. „Brunhilde". Hallnegen. Volksgebouw (Heerengrachl). Dansavond; 8 uur nam. „Zomerzorg": Uitvoering „L.idsche Diiet- tantcnclub". 8 uur. Zondag. Dans-Academie, Nieuwe Rijn 28: Dans avond met strijkje. 8 uur nam. „Den Burcht Dansavond. 8 uur nam. Gebouw Morschweg 59: Samenkomst, te hafacht; zangkoor. Jcruël (Qroenesteeg 16): Jeugdsamen- komst te halfelf. Spreker de heer J. M. G. llakkert; Volkssamenkomst, te halfzeven nam. spreker de heer S. v. d. Linde. Jcruël (Middelstegracht 3): Voormiddag- aamenkomst; spreker do heer Van der Horst des avonds dezelfde, met assistentie van twee zangeressen. Leger des HeilsSamenkomsten te 10 uur yoorm; en halfvier en 8 uur nam. -Stadszaal: Opvoering van ,,De Koopman van Venetië"8 uur nam. Volksgebouw (Heerengracht): Gelegen heid tot dansen, van 811 uur nam. Maandag. Leidsche Schouwburg: N.V. Vereenigd Tooneelpopulaire voorstelling van „11" (Love Match); 8 uur nam. Stadszaal: Hildebrandavond. 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 October tot en met Zondag 2 November waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duister, Nieuwe Rijn 18, tel. 523. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht -48, b altijd geopend, doch alleen voor leden van dat -Ziekenfonds. De geneeskundige Zondagsdienst te L e i- 'den wordt van Zaterdagavond, acht uur, tot Maandagmorgen, acht uur, waargeno men door de doctoren De Graaff, tel. 646; Over water tel. 2259; passers, tel. 1469, en Veldhuyzen, tel. 617. Dozo dienst wordt te Oegstgeest waargenomen door dr. .Varekamp, Gever- straat 32, tel. 1916. 'geen politie aanwezig was, ontstond een op loop en namen de andere werklieden zoo'n dreigende houding aan, dat de werkwilligen niet uit de coupé's durfden te stappen en doorgingen naar Rotterdam, vanwaar zij la ter onder politiebewaking naar Den Haag terugkeerden. Met ingang van a.s. Maandag zal door de autobus ondernemer van „Ceintuurbaan" een gewijzigde dienstregeling worden inge voerd, en wel zeer tot genoegen van het rei zend ppbliek. Zoo mogelijk zal op iederen verlrckkenden en aankomenden trein wor den gereden. De waterpoio-club van de zwemvereeni- ging „De Zijl" zal de wintermaanden het polo-spel beoefenen in de overdekte zwem inrichting ,,De Regentes" te 's-Hagc. Tovenz zal door genoemde vereeniging een wintercursus gehouden worde/, in droog zwemmen, onder leiding van gedipl. zwem meesters van den N.Z.B., met het doel, de zwemslagen meer in zijn details te be oefenen. Onze bioscopen wedijveren deze weck weer in het geven van uitstekende pro gramma's. Het publiek heeft keuze genoeg. He*; „Rejo-theater" geeft een aardige rilm. getiteld „Venetiaansche Zeoroovere", benevens eon comedio in 5 acten „Tom Mix, als commandant", terwijl na de pauze begonnen wordt met het filmwerk „De. kleine Jack", een roman in 7 acten, naar ?t toek van Jules Clarette. Het is de g«*- jehiedenis van een vader, dio, van een vreesclijken moord beschuldigd, (wat echter niet waar is) vrijwillig zijn leven opoffert, opdat zijn jongen, zijn kleine Jack, rijk en gelukkig zal zijn. Men ga er eens kijken. Het Luxor-tkeater" begint haar program ma met een natuuropname „Van de Middcl- landsche Zee tot de "Woestijn", gevolgd door ten klucht: „de 25 Charley Chaplin's" en een comedie: „Een model Echtgenoot". Hierna volgt het groote filmwerk „Als de "Winter komt", in 8 acten, waarvan 3 voor en 5 na de pauze. Dit werk iz genomen naar het gelijkluidende boek van Hutchinson, en behandelt de geschiedenis van een paar men8chen, die elkaar niet begrijpend, naast in plaats van met elkaar door het leven gnan. Het wereldgebeuren van 1914 met lijn oorlogsterrein werkt zich hiertusechen en zoo is met elkaar een werk vertoont dat 'door een goed bezette zaal aandachtig ge-, rolgd werd. In het „Casino-theater" gaat het tweede gedeelte van de pracht-film „Helena" (de val van Troje), zoo mogelijk nog boeiender jan het eerste gedeelte. Men ziet thans den Strijd om Troje, Hector en Achilles' dood en tenslotte Troje's val door de list met het paard. Prachtige opnamen zijn te be wonderen. Daarnevens gaan nog een paar aardige films, waarin o.m. een prachtige ^lifant- idressuur. Hedenmorgen is de goudsmid M. de R., uit de Donkersteeg naar het Huis van Ce- waring in Den Haag overgebracht. Gistermorgen, te 8 uur ongeveer, zakte een vrachtauto, bestuurd door den chauf feur Nic. R., aan den Lage Rijndijk bij de Bloemslraal met he<t achterwiel door de plankon, die golegd waren over een opening waar buizen voor gasaanleg waren aange bracht. Het kostte veel moeite om de auto weer omhoog geheschen te krijgen. Dezelfde chauffeur had des middags weer pech, toen zijn auto op oen brug aan den Oude Rijn hoek Heerengracht met het voor wiel halverwege over het water kwam te staan. Ook hier kostte het eenige moeite het voertuig weer op gang te krijgen. Gislernamiddag zou de 62-jarige bak kersgezel M. D., werkzaam in de bakkerij van den lieer Poptie, Hoogewoerd, eenige bakplaten met een lift naar boven hijschen, toen een der platen van de lift viel en op hc-t hoofd van den man terecht kwam, waar door hij vrij ernstig werd verwond. Nadat de Eerste Hulpdienst bijstand had verleend werd D. naar het Academisch Zie kenhuis vervoerd en daarin opgenomen. Te halfvijf gistermiddag reed een wa gen mei meel beladen en bestuurd door M. v. d. B. uit Hazerswoude, langs de Hooge woerd toen de achteras brak waardoor de wagen, ineenzakte en de zakken meel er voor hel mecrondeel afvielen. Het tramver keer verkreeg daardoor circa anderhall uur vertraging. Zoolar?g duurde het dat een en. ander was opgeruimd. Jacob R wonende alhier, passeerde gisteravond dc Lammermarkt, terwijl eenige jongens er aan het voetballen waren. Een der jongens stoof tegen den reeds bejaarden man aan, met het gevolg, dat hij kwam te vallen. Opgericht, kon hij eerst zijn weg vervolgen, doch op dc Haarlemmerstraat verloor hij, waarschijnlijk als gevolg van reactie, het bewustzijn en viel op de straat. Na te zijn opgenomen werd hij binnenge dragen in den winkel van den heer Rau- man, om vervolgens per rijwielbrancard naar het Academisch Ziekenhuis te worden vervoerd. Maarten P., 17 jaar, alhier, deed aan klacht bij de politie dat hem zonder eenige reden door den student De R. op de Hooi gracht een vuistslag in het gelaat werd toe gebracht, waardoor zijn bril ook nog brak. De politie stelt een onderzoek in. Gisteravond vroeg een reizend koop man Lamb. W. bij de politie nachtverblijf. Bij onderzoek bleek dat de man nog een hechlenisstral van 5 dagen moest onder- gaan. Hij werd naar het Huis van Bewaring overgebracht. In den loop des lijds is gebleken, dat alhoewel de klank van het orgel der Doops gezinde Gemeente, alhier zich goed heeft gehouden, slijtage zijn invloed heeft doen geldien, terwijl ook de techniek dex orgel- makerij niet heeft stilgestaan. Reeds gerui- men tijd bestond dan ook bij den kerkeraad en bij de elkaar opvolgende organisten de wensch het orgel oens grondig onderhanden te nemen, waardoor het zijn roeping als be geleider van het kerkgezang op waardige wijze zal kunnen blijven vervullen. De herdenking van het 150-jarig beslaan geeft den kerkeraad dan ook aanleiding po gingen in het werk te stellen tot vorming van een Orgelfonds, waaruit deze extra- koslen bestreden dienen te worden. Een Orgelconcert, waarop de oud-orga nist, dc heer V. E. van Thienen, de aanwe zigen zal vergasten, met medewerking van mevr. Van Leeuwen-de Pauw, de hecren Panman en Riedel en het zangkoor, is daar toe de eerste schrede. Op Dinsdag 4 Nov. te halfnegen zal de Remonslrantschc vereeniging „Gcmecnte- leven" een wijdingsslonde houden, onder leiding van ds. R. Miedema, te Amersfoort. Voor bizonderheden zie men de adverten tie in dit blad. Het Leidsch MuziekEnsem bis „Bo- bctte" is voornemsns op 8 November a.s. een concert te geven in den Foyer der Stads-Gehoorzaal, waarbij msj M. Olivier, (cello), en mej. N. Engelbreeht (piano), hare medewerking zullen verleenen. Zie annonce Maandagavond. Bij dc Leidsehe Spaarbank is in de maand October ingelegd f 227.688.12 en terugbetaald f 256.623.71, terwijl 08 nieuwe bijleggers zijn ingeschreven en 70 boekjes geheel werden uitbetaald. Het tegoed der 16.436 inleggers bedroeg einde Oct-ober f 5.164.058.34. Op 31 Oct. waren bij de Gemeente lijke arbeidsbeurs ingeschreven 616. per sonen. i KERKELIJKE BERICHTEN. Rcmon. Geref. Gem.: Zondagmorgen, ve halfelf, dT. Lente. Evang. Luth. Gem.: Zondagmorgen, te halfelf, ds. J. Ph. Makkink. Rel. Soc. Ver., Nutszaal: Zondagavond, te 7 uur, mevr. A. TjadenVan der Vlies (En-, ka) uit Bergen. Eglise Wallonne: Dimanche matin S. 10V* heures, mr. 'S. Clcr. Vrije Katholieke Kerk, Bonifacius-kap< 1, Stille-Rijn la: Zondagmorgen, te halfelf, dienst. Ver. v. Vrijz. Hervormden: Zondagmorgen, halfelf, in 't Volkshuis, ds. A. van der Wis sel. Het Groene Kmis in Znid-Holland. In een der zalen van het Sociëteitsge bouw der Rotlerdamsche Diergaarde heeft gisteren do Zuid-Hollandsche Vereeniging „Hot Groeno Kruis" de jaarlrjksche alg, vergadering gehouden. Do voorzitter, dr. J. Ph. Elias, deelde in zijn openingswoord o.m. medey dat als gevolg van den in de vorige vergadering uitgesproken wensch, dat tusschen de ar beidsvelden van Groene en Roode Kruis de grenzen met kadastrale nauwgozethe d moch ten worden afgebakend, de Alg. Ned. Ver eeniging „Het Groene Kruis" in Januari j.I. oen brief heeft gezonden aan het hoofd bestuur van het Roodo Krüis, waarin z$ de grenzen aangeeft, die h.L naar recht en billijkheid do arbeidsterreinen van beida vorcenigingen moeten scheiden eu waarin wordt voorgesteld de samenwerking te be vorderen door de instelling van een centrale gemengde advies-commissie, waarin beide vereenigingen gelijkelijk vertegenwoordigd zijn. In zijn antwoord blijkt het Roode Kruis weliswaar niet afkeerig t3 zijn van zulk een commissie, maar erkent het als het speci fieke werk van Het Groene Kruis uitsluitende do wijkverpleging. De onderhandelingen tusschen beide Kruisvereenïgingen zijn ech ter nog niet ten einde en aan do hoop, dal het nog ook tot overeenstemming zal komen, is de bodem nog niet ingeslagen. Uitgebreid is het gebied, waar het Roode Kruis zijn vredestaak ^zal kunnen vervullen, zonder met het Grocnq Kruis in conflict te behoeven te geraken. Medegedeeld werd vervolgens, 'dat het 2«-jarig bestaan der vereeniging het vol gend jaar zal worden g.vierd een Nat. Groene Kruïs-dag. Dien dag zal een groote collecte worden gehouden ten bate van h?t kind ten plattelande. Het jaarverslag van den secretaris en de rekening en 'verantwoording, sluitende met een bedrag V3n f 22 390.24'/o, werden goedgekeurd. Besloten werd om aan alle afdeelingen die moedercursussen door de cursusleidster laten houden, desgewenscht een tegemoet koming uit de algemeene kas te verkenen van f25 en uit de alg. kas een bedrag van flCOO beschikbaar te stellen voor het treffen van maatregelen ter oprichting van consultatie-fcureaux tot bescherming van zuigelingen in kleinere geme:nt:n. Vervolgers werden eenige verslagen goed gekeurd. In den namiddag heeft dr. Van de Meulen uit Barendrecht, eenige mededeelingen ge daan over het vervoer van patiënten per tram of wagen met hulp van slaande veeren aan het raam Do Mooy, waardoor stooten buitengesloten is. Vervolgens hield mevr. dr. Chr. Bader, inspectrice voor de b. c.-bestrijding en kinderhygiëne te Arnhem, bij ontstentenis van dr. OosterbaaD, een causerie over Zui gelingenbescherming. De hoeren dr. J. Ph. Efias en C. J. M. Kroon werden als bestuursleden herkozen. In plaats van jhr. mr. L E. M. von Fisenne werd tot bestuurslid gekozen dr. P. Greup, te Ouddorp. Jhr. mr. von "Fisenne zal echter in het hoofdbestuur het college van Ged. Staten blijven vertegenwoordigen. Na eenigo bespreking werd de b?grooting voor het dienstjaar 1925, sluitend in in komsten en uitgaven met een bedrag van 120.519.68 vastgesteld. De nieuwe loonregeling vooz het lagere postpersoneel. Indertijd is medegedeeld, dat de lagere rangen van het postpersoneel uit het Be zoldigingsbesluit zouden word?n gelicht en overgebracht naar do loonregeling voor de werklieden in rijksdienst. Het ontwerp voor de desbetreffende regeling is thans ver schenen en de 'postale commissie is ter zako tegen 3 en 4 November brjeengeroepèn, Overgebracht worden de rangen: werkman 2e kl., waaronder magazijn-werkman, ma gazijnbediende aan het magazijn voor post zegels, werkman le klasse, waaronder ma gazijn-werkman, portier, telefonisten 2e kl. bij den lokalen dienst, bestellers, kantoor knechts, zaalwachters, vakwerkman 2e kl., stoker 2e kl., vakwerkman le kl., stoker le kl., monteur 2o kl., instrumentmaker 2e kl., expediteur, magazrjn-opzicht?r, vak werk man-voorman, stoker-voorman, monteur le kl. en instrum?n tinaker le kl. Het minimum-salaris voor al deze groe pen wordt uitbetaald op 23-jarigon leeftijd (dit was 21) en voor personen onder 82 23 jaar is eon afzonderlijke regeling gemaakt. De nieuw-voorgoetelde loonen kernen op het volgende neer: Werkman 2e kl., bi> aanstelling (per week) f24 in gemeenten lo kl., f22.80 in gemeenten 2s kl. en f 19.20 in de 3e klna 5 periodieke verhoogingen per jaar worden de maxima bereikt ad resp. f28.80, f26.88 en 124. Magazijnbedienden, werkman le klen portier, resp. f25.44, f23.52, f20.64; f30.24, f 2S.32 en f25.44. Bestellers: f26 88, f24.96, f22.03; f 31.CS f29.76, 126.88. Kantoorknecht, zaal.".a.-liter, vak-werk ran 2o kl. en stoker: f28.80, f26.88, f 2-1; f33.60, f31.68, f28.80. Vak-werkman le kl. en stoker le kl.:. f31.20, f29.28, f26.40; f36, f34 .OS, f31.20. Monteur 2e kl. en instrumentmaker23 kl.: f31.20; 2e en 3a klas-gemeenten: f29.28, f36, f34.08. Expediteur: f24.92 en na 12 dienstjaren maximaal f38.34. Magazijnopzichter, vak-werkman-voorman, -stoker-voorman: f33.60, f31.68, f28.80; f38.40, f36.48, f33.60 (na 5 jaar). Monteur le kl. en instrumentmaker le kl.: f35; 2e en 3e kl.: f33; f40 en f38. Telefonisten 2e kl. bij den localen dlens^ per maand: f83 33, f76.66, f65.66; maxi mum na 14 dienstjaren: f125, f 115 en f 100. Van al deze loonen moeten in mindering worden gebracht 8V2 pet. pensioenstorting en het kleedinggeld. Van bevoegde zflde deelt jnen ons meey dat de hierboven vermelde nieuwe loon regeling in vergelijking met de op 1 Oct il. geldende voor de le klas-plaateen in het algemsen een kleine verhooging be- teekent, voor de 2e klas-plaatsen in het algemeen een bestendiging van de bestaan de toestanden, voor de 3e klasse een zeer sterke verlaging. De nieuwe regeling voor hot personeel onder do 23 jaar komt op een niet on aanzienlijke verlaging van 'de loonen neer; de bestellers op '20-jarigen leeftijd ont vangen bijvoorbeeld thans 121.61 en krijgen f 19.20 per week. De voorgestelde salarissen der ambte naren, die in het Bezoldigingsbesluit ge handhaafd blijven en niet vermeld werden in het reeds gepubliceerde overzicht van oSt besluit, komen voor de voornaamste posten op het volgende peef: Schrijver fdlCO—f1700 na 12 dienstjaren (thans f1080—f 1800); Kantoorbediende 2e kl. f llOCf2000 (thans f1170—f2070); Conducteur, assistent, enz. I140Q—f21C^ (tbans f1260—f2160). (Tel.) De postchèque- en girodienst. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat voor de post rekeningen, behoorende tot de 10de, lldq en 13de groep, bedoeld in lid III, onder b, van de beschikking van den minister van waterstaat d.d. 24 September j.I. (de Dum- mers 90.000 cn hooger), do postcheque- en girodienst weer wordt opengesteld met in gang van 10 November. De vliegtocht NederlandIndië. Yan der Hoop seint uit Plovdiv aan het Haagschc Aneta-kantoor, d.d. 31 October Dc zware regens hebben het werk ver traagd. Dc wegen zijn totaal onberijdbaar voor auto's. Ik heb het vertrek daarom tot Zondag moeten uitstellen. Comité van Nentiaal Overheidspersoneel. Gisteren vergaderde het bestuur van bet C.N.O.P. met de besturen van dc aangeslo ten organisaties ter bespreking van de ge voerde en nog te voeren actie van het Co mité van Zes. Algemeen was dc vergadering van mee- ning, dat de samenwerking tusschen het Overheidspersoneel in het Comité van Zes, met het oog op de groote belangen, die op het spel staan, voorshands dient to worden bestendigd, terwijl de vergadering het be stuur opdroeg in de e.v. vergadering van het Comité van Zes maatregelen te bespre ken, die het met succes voortzetten der tot nu toe gevoerde actie mogelijk zal maken. Speciaal werd het bestuur opgedragen de belangen van het ongehuwde personeel in het bijzonder te behartigen, terwijl tevens do aandacht op scherpe wijze moet worden gevestigd op de slinksohe wijze, waarop dc Regeering langs den weg van dc voorstellen der Commissie de Wilde de classificatie-af trek vergroot. Groote ontstemming werd uitgesproken over dc wijze, waarop de heer Stenhuis, voorzitter van het N.V.V., zich op het de monstratief congres van 23 October j.I. heeft uitgelaten, in tegenstelling met den heer Dekker, die zich strikt aan het verzoek van het Comité van Zes heeft gehouden. Eveneens werd ernstige critiek uitgeoe fend op de zeer eenzijdige en onjuiste wijze, waarop het dagblad „Het Volk" van deze demonstratie een verslag heeft gepubliceerd, waarin wel broed werd uitgemeten wat door de moderne bestuurders is gezegd, doch waarin het gesprokene door de bestuurders van de neutraio organisaties op zeer on volledige wijze is weergegeven. Do vergadering sprak als haar oordëel uit, dat het indienen van de interpellatie- Gerhard ontijdig was. Bet bestuur deelde mede, dat de Sociaal- Democratisehe Kamerfractie op een ver zoek om inlichtingen had verklaard, dat zij zich, bij het aanvragen der interpellatie, niet heeft laten beïnvloeden door het Co mité van Zes, noch door een der samenstel lende doelen daarvan. Waar dit Comité de Kamerfractie niet bij de gevoerdo actie be trokken heeft, heeft de Kamerfractie geen aanleiding kunnen vinden de aanvraag tot het houden der interpellatie in tc trekken of deze uit te stellen. Op de Internationale Chrysanthemum en Najaarstentoonstelling, dio van 31 Oct. tot 9 Nov. in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam gehouden wordt, en te samen gesteld werd door de Nederlandsche Chry santhemumclub, in samenwerking met de Vaste Keuringscommissie van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, was door den heer W. van Veen, uit Leiden, weder een keurig groepje najaarsasters in gezonden, n.l. de mooi laaggroeiende en fraai rose bloeiende Aster Amellus variëteit Miss A. E. Groll. Op een der laatste keu ringen verwierf ze reeds een der hoogsto onderscheidingen. Bijzonder fraai afgewerkt waa de stand met Brouwers aardewerk, wiens firma te Leiderdorp is gevestigd. Het waren vooral de Japansche Kamertuintjes, opgevuld met Cactussen, en de prachtige bloemenvaaeu, die door een ieder bewonderd werden. Een nieuweling op het gebied van expo- seeren is de heer C. G. J. Heemskerk te Roelofarendsveesn. Hij wist met een groep prachtbloomen van de grootbloemige Chry santhemum Alice BjTon, een zuiver witte, cn Jubilé, een met een paars-lila kleur, ecu verguld zilveren medaille te behalen, terwiü dc heer N. Koek Pzn., eveneens te Roelof- arendsveen met een verzameling kleinbloe- mige chrysanten een bronzen medaille, cn voor een nieuwe zaailing een getuigschrift v. verdienste verwierf. Beide onderscheidin gen waren ten volle verdiend. Ds. Is. v. d. Linden, emer.-predikant? der Geref. Kerk te 's-Gravenhage, her denkt vandaag den dag, waarop hij 50 jaar geleden te Westmaas bevestigd werd. Hij stond achtereenvolgens te Bolsward, Lei den, Heusden en 's-Hertogenboech. Op 10 Mei 1893 werd hij in Den Haag bevestigd. In Sept. 1920 verkreeg hij emeritaat. In verband met het ontslag aan de gehuwde ambtenares hebben zich, naar ver luidt, ambtenaressen van haar echtgenoo- ten laten scheiden en zijn zij mot dezen gaan leven in concubinaat. Naar wij vernemen heeft thans de ministerraad besloten, dat aan zoodanig gescheiden ambtenaressen ont slag moet worden verleend. („Volk.") Onder voorzitterschap van den direc teur van den Rijksdienst der werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling is 23 October een vergadering gehouden van di- recteiften der openbare arbeidsbeurzen, iri het jaarbeursgebouw te Utrecht. De verga dering was zeer druk bezocht. Het onderwerp Arbeidsbemiddeling voor verplegend personeel werd ingeleid door ir. Verwey, administrateur bij den dienst voornoemd. De voorzitter noodigde de directeuren de? districtsarbeidsbeurzen uit, elk in zijn dis trict na te gaan, hoe in die arbeidsbemid deling ten behoeve van het publiek van particuliere zijde is voorzien, opdat een duidelijk overzicht over het geheele I„n<j worde verkregen, in het bijzonder ook over de vraag, hoe die particuliere bemiddeling werkt ten aanzien van kleinere plaatsen en het platteland. De gegevens zullen verwerkt worden tot een rapport door een commis sie, onder voorzitterschap van den heer. Verwey. voornoemd, en waarin op uitnood:, ging van den voorzitter zitting nemen de heeren Van Delft te Tilburg en Van Geelen te Utrecht die als directeuren lellen zijn der Rijks centrale commissie van bijstand voor de arbeidsbemiddeling, mevr. Van Voorcn-Onnes te Rotterdam en de direc teuren der arbeidsbeurzen in Amsterdam, Rotterdam en Groningen. Het Necterlandsch weekblad voor den. handel in kruidenierswaren meicLt, dat in die afgeloopen week 2.266.800 eieren naar Engeland zijn verscheept. De Haagsche Rechtbank heelt de Comm. Vennootschap Mij. Nationaal Sportpaleis aldaar failliet verklaard; zoo ook de vennoot D. v. 4 Horst Het is gebleken, dat de directe afnemer van de dieven te,Rotterdam van transport-goederen de koopman S. was. Dean verkocht de goederen aan andere winkeliers en stoffeerders, die volkomen to goeder trouw deze stoffen kochten. De koopman S. handelde daarin. De diefstallen vonden als volgt plaats. Wanneer de goederen aan het station moes ten geladen worden, werd er een licht wagentje genomen met oen flink paard er voor. ÏSr werd op gelet of do brnggen waren geopend, en wanneer alle omstan digheden gunstig waren, werd in vollen draf van den stal van den sleeper gereden. Aan het station werden dan de balen door de sleeperspatroons vlug geopend en besto len, opnieuw opgeladen en dan werd weer in draf naar do plaats van bestemming gereden. Daar 'werd het gewicht nooit gecontroleerd. De tijd, die door de belastingambtenaren gegeven was om de goederen te vervoeren van het station naar de plaats van bestem ming, werd nimmer overschreden. Het door de rechercheurs bijr een stof feerder geziene aomeubletr.eat was V&vonds uit diens uitstalling verdwenen. Het was door de sleepers, de gebroeders S., Zater dagavond laat weggehaald en ergens op een open terrein aan den Kralingschen Plas neergezet. Daarna werd het opge borgen in een stal. Blijkbaar vonden de gebroeders S. het daar nog niet veilig ge noeg, zij hebben het Maandagmorgen heel vroeg weer weggehaald en verborgen op den zolder van een familielid in de om geving van den Dordtschtn straatweg, waar het door de rechercheurs in beslag genomen is. De familie S. heeft na Vrijdag j.I. alle pogingen in het werk gesteld om de per sonen, die in het bezit waren van gestoiea goederen, te waarschuwen, deze vooral weg te doen en aan nasporingen to onttrekken. Nog steer's worden door rechercheurs slof fen van deze diefstallen afkomstig, in be slag genomen. De waarde van de in beslag genomen gooderen bedraagt reeds eenige duizenden guldens; er wordt echter voor f30.000 vermist. De uitkomsten der h a- ringvisscherij te Maassluis zijn den laatsten tijd zoowel wat besomming als kwaliteit der vangst aangaat, zeer bevredigend te noemen Als gevolg hiervan heerscht ook in het kuipersbedrijf, dat zoo langen tijd kwijnende was, een groote bedrijvigheid. De haringprijzen handhaven zich op circa f 20 per kantje; Duitschland blijft nog steeds als kooper optreden. De Centrale Recherche te Amsterdam heeft van de N V. Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen de Unie, gevestigd te Amsterdam, een groot aantal obligaties in beslag genomen op grond van vermoeden van overtreding der Loterijwet. Mevrouw S, te Haarlem, die door haar huwelijk met een Rus haar toestemming om onderwijs te geven verlo ren had, heeft thans ran de Regeering ver lof gekregen om onderwijs te geven. Gistermiddag kwam de 23-jarige C. Beuker uit Hilversum, werk zaam in dc expedilieloods van v. d. Berg, aan de Lamberlus Hortensiuslaan te Kaar den, in aanraking met een electrische draad, waarop 220 volt stroom stond. C. B sloeg bewusteloos neer. Ofschoon onmiddellijk geneeskundige hulp aanwezig was en men meer dan twee uren kunstmatige ademha ling toepaste, mocht het niet gelukken, de levensgeesten weer op te wekken. De directie van de Ko- ninklijke Nederlandsche Stoomboot-Maat schappij te Amsterdam heeft bij de politie aangifte gedaan dat een kantoorbediende van deze maatschappij, werkzaam op de etablissementen aan de Levantkadc, een be drag van ongeveer f 12.000 heeft verduisterd Het is de gewoonte bij de scheepvaart maatschappijen. het z.g. aanveegsel uit de ruimen, dat is alles wal van de lading n» de lossing in het schip achlerblijtt, op gere gelde tijden te verkoopen. Door van deze verkoopen geld achter te houden, heeft de daarmede belaste kantoorbediende over een lange periode zich een bedrag van omstreeks f 12.000 toegeëigend. .Nader meldt men ons, dat de boekhouder-kassier der gemeente-gasfabriek te Breda G. Slinkert, die Woensdagnamiddag door de politie gearresteerd werd, verdacht van verduistering van gemeente-gelden, voor den officier van justitie een bekenicnis heeft afgelegd, waaruit gebleken is, dat het mis drijf Teeds twee maanden na zijne indienst treding in 1922 begon. Tot lieden is eeB tekort van circa vijfduizend gulden gecon stateerd. Het accountantsonderzoek is Ml vollen gang. De hoofdklerk JC W. Gijswijk, die ook in verzekerde bewaring zit, ontkent tot duever.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2