Humor uit het Buitenland. GENEESKUNDIGE BRIEVEN. V Ik tel hem, dat b(J ma op een -nn beldd Wangen mocht kassen. En wat deed b(]7. 0, b|J aarzelde een heele poos tusschsn belden. (London Mail) -•VS-'"»?; Vrouw (ln een twistgesprek)': Ja, m ais allea dan verkeerd gaat, probeer JU Je achter mijn rok- ken te verschuilen. (Humorist) &r> v Domlné (tot s'n tuinman): Zoo, öok al op weg, nats de arbeiders-protest-vergadering? Ik zou wel eens willen weten, wat Jij voor klachten hebt? Tuinman: Ja, domlné, ik ga d'er Juist heen om daar achter te komen. (Punch) HU: ZUn die sterren niet prachtig, llel'te?. Zij: ja, maar ik kan me nooit begrUpen, hoe de men. schee achter hun namen zUn gekomen. (Pasting Show) Joogo moeder: Ik vind het niet goed, dat kleine kin deren twistgesprekken tusscben man en vzouw bUwooen. Gewoonlijk stuur ik Willy in den tnln. Oudere dame: Nou, Je kunt wel aan hem zien, dat de buitenlucht hem goed doet (London Mall) Op armslengte. HU: O, ik zou zoo alt(Jd wel door willen dansen. ZU (die er meer dan genoeg van heelt): Maai zoodl 1! zich niet vrceselijk eenzaam voelen? (London Opinicn) voorkomen aan ie schallen, alvorens die fa meuze aindvisHe te brengen, waar men in gezelschap zal zijn van menschen, die niet door regen en modder gezwoegd hebben en wier onbesmette verschijningen aanleiding zouden geven tot pijniijkc contrasten en ver nietigende commentaren. Waar is dan de verjongings-fontein In den allerlaatslen lijd hebben enkele moedige pioniers die vraag in hel openbaar durven stellen; zelfs heeft Rotterdam en, schuchter, ook Amsterdam (waar then zich altijd nog iets minder vuil maakt en klam voelt) de daad bij het woord ge- voogd. Deze voortvarende stad bezit nu een aantal toilet-gelegenheden, waarbij een on- dergrondsche, die de aandacht cn het ge bruik waard zijn, ook al ontbreken er nog de schoenpoetser, de scheerder en de han denzuiveraar. Het is natuurlijk niet zoo een voudig gegaan: de hevigste proteslen, de bit terste spot, de felste verwijlen heeft het stadsbestuur moeten verduren, eer in hel fund van hel-ketellje-warm-water-op-Za- terdagavond zulk een weelderig, lichtzinnig en bijna onzedelijk plan lol werkelijkheid mocht worden. Maai de modernisten irëbben hdt gewonnen en Rotterdam heeft in zijn Cal andplein (waar, o ironie, een monument reeds sinds lang volkomen nutteloos over vloedigheden aan waler vermorslel) een Piccadilly-Circus gekregen voor zoover dan de ondergrondsehe betreft. Den Haag is het mogelijk, dat deze keurige slad in dil opzicht niet sedert on heuglijke tijden het voorbeeld gaf? Den Haag heeft begrepen, dat, nu er een prece dent geschapen was, aan den vooruitgang niet is le ontkomen, en zietdaar: op het Builcnhof verrijst neen: in hel Buiten hof verzakt een toilet-inrichting. Men is althans aan de voorbereiding er van, en het oogenblik werd goed gekozen, nu ioch een algeheele her-behandeling van dat oude centrum op het program stond: de verplaat sing van het standbeeld, de vernieuwing van hel plaveisel en de beplanting, de verrui ming van den loegang tot de Plaats. Wie dus zien wil, dat er in Den Haag gewerkl kan worden, posteere zich eens op het Bui tenhof. Het is daar altijd een wonderlijke toe stand geweest Herinnert men zich nog dien van een halvcn mensehenleeftijd geleden? Waar nu een vrij breedc weg loopt, langs „De Twee Sleden" naar het Spui, bevond zich toen een zonderlinge hoekzak, de Praktizijnshoek: naar iwee zij don moest men hot Buitenhof door nauwe poorten bereiken of verlaten, de Passage gaf een weinig meer gelegenheid tot door spoeling, maar de Halsiraat kon, en kan ook nu nog, niet anders dan een spleet ge noemd worden; de Kellingstraat stelde'na enkele tientallen passen teleur; waar vroe ger het hotel Keizershof gevestigd was, zoekt men ook thans nog vergeefs een uit weg, en de Gravenstraat hield en houdt eigenlijk geheel alleen de eer van liet Bui tenhof als verkeersader in het middelpunt van een groote slad een weinig op. Dat zal nu alles wel iels beter worden. Maar is het toch niet vreemd, wat or op het oogenblik geschiedt? In het midden van het Buitenhof, op de plek, waar het lot van groole-stadspleinen, en terecht, nogal eens de standplaats voor een monument aan wijst, bouwt onze geihcente een toilet-in richting, en geheel Ier zijde, op een dood punt, aan den rand van het waler, waar eertijds dp primitieve voorloopers van ge noemde installatie bescheidenlijk en re traite waren gezet, stelde men de bronzen horinnering aan pnzen, voorlaalslen koning op. dat wanproduct van miskende verhou dingen, dien relatief veel te kleinen ruiler, hoog in de lucht op een veel te groot cn bovendien smakeloos log voetstuk, dat aan een brandkluis of een panlserlort doet denken I Welk een bizarre vorwisselingl In hel hart van het Buitenhof, voor een stand beeld als aangewezen, bouwt de Residentie het gemeentelijk cabinet d'aisance.En het doet (lit ten aansohouwe van een gan- sclie reeks naast-aan liggende café's en restaurants met buiten-zitjes. Kan hel on- kiescherStel u de volgende lenle voor. Toute-La-Haye zit op de terrassen; de voor jaarstoiletten zijn voor hiet oerst in de lucht; de strijkjes droomen verlokkende walswij- zon; men geelt elkaar rendez-vous op het vernieuwde Buitenhof. Waar blijft de refe rendaris? Men heeft hem zoo juist naar be noden zien gaan. Zou mama nog komen? Ah daar ontstijgt zij juist de ondergrond sehe trap.Maar zie ik daar den Minister van Waterstaat niet reeds voor de tweede maal in weinig lijds de treden afsnellen? En hoe lang blijft papa weg; hij zal tooh niet Neen, neen, de aanleg van deze gelegen heid op die plek is een misgreep, is niet oomme-il-faut, jiiet fijngevoelig, niet ele gant, kortom: niet Haagsch. En wie zich wel wachten zal den bezoekers van „Riche", „Régina" en de „Dcux-Villes" slof le geven tot indelicate gevolgtrekkingen bij hel nieu we gezelschapsspel, iat onze gemeente bezig is voor haar uithuizige inwoners le arran- gecren, dat is uw onderdanige, maar veel te goed Haagsch opgevoede dienaar: VAN DER HAEGHEN. Krankzinnigenverpleging, n. In mijn vorigen Brief wees ik er op, dat er zoo zeer verschillende en niteenloopen- de soorten van geesteszieken zijn en dat het ten eenenmale verkeerd is, hen allen te beschouwen als krankzinnigen in do vroegere beteekenis van dol, gek, razend, bezeten, enz. Volgens het mildere stand punt van onzen tijd zijn het allen zonder onderscheid zieken en zeer begrijpelijk zftn de pogingen om voorgoed te breken met de verouderde terminologie. Wjj houden niet meer van de benaming krankzinnigengesticht en spreken liever van ziekenhuis, zonder meer. De wet werkt tot nu toe, helaas, niet mede in dezo richting en de daarop betrekking hebbende wet wordt nog steeds als de krankzinnigen-wet betiteld. Dat de wet er i9, kan niet worden af gekeurd. Met het oog op de onrustige patiënten moet hot voor ben bestemde zie kenhuis een zoogenaamde „gesloten" in richting zftn, d. w. z. dat de patiënten, die er in verpleegd worden, niet vrij zijn om de inrichting te verlaten als zg het wen- schen. Zp zgn du9 van hun vrijheid beroofd en het ligt voor do hand, dat de wetgever er voor gezorgd heeft, dat de noodige waarborgen bestaan, om van deze vrqhe'.ds- berooving geen misbruik te kunnen maken. De machtiging voor opneming in oen gesticht wordt verleend door den kanton rechter. H$j doet op aanvraag van de familie van den patient of ook op diens eigen verzoek, terwijl een geneeskundige verklaring moet worden overgelegd, dat er werkelijk krankzinnigheid Bestaat. De arts kan hierbij niet volstaan met dit zon der moer te verklaren, maar moet zijn verklaring met voldoende gronden toe lichten. De kantonrechter kan dan nog andere personen verklaringen laten afleg gen, opdat hij, voor zichzelf de overtuiging krijgt, dat bijl inderdaad met een geval van krankzinnigheid te doen heeft. Deze machtiging gelat dan voor een maand. Dan moet de rechtbank op advies van den ge neesheer der inrichting1 opnieuw machti ging geven, doch nooit langer dan voor een jaar. Is een langer verblijf noodig, dan moet ook de 'machtiging vernieuwd worden. Bovendien bezoekt de officier van justitie regelmatig de gestichten, bij welk bezoek aan alle patiënten de gelegenheid wordt gegeven TSfa klachten te berde te brengen. - Feitelijk be teekent de eerste maand der opneming een tijdvak, dat voor observatie bestemd is. In vele gevallen kan de huisarts van den patient geen diagnose maken. Dikwijls zijn enkele verontrustende ver schijnselen de reden, dat de patient ujt zijn omgeving verwijderd moet worden, en als er teekenen zijn, die er op wijzen, dat de patient voor zichzelf ofvoor anderen gebaar zou kunnen opleveren, valt het te begrijpen, dat de kantonrechter moefliik anders kan doen, dan de gevraagde mach tiging verleenen. Immers, indien er cons een ongeluk gebeurde, zou hij zich allicht daarvoor verantwoordelijk gevoelen. Tegen dezen gang van zaken zijn menig maal bezwaren geopperd. In de eerst9 plaats omdat de rechter een beslissing moet nemen, die uit den aard der zaak een medische is. Voor mij is dat bezwaar niet groot. In zoo vele andere zaken moet de rechter een beslissing nemen, waarbij hij geheel moet afgaan op medische adviezen. Dit is ook noodig. Want anders zou de medicus de rol van rechter g3an spelen en dit is zeker zijn taak niet Bovendien zou hij dan met een te groote verant- hij alleen het dan in zijn hand hébben, zijn woording belast worden, want pract'sch zou patient te laten opsluiten. Dat de kanton rechter bij de geldende regeling slechts een strooman zou zijn, is niet waar, behoeft het althans niet te zjjn. Wel degelijk kan hij zich voldoende op de hoogte stellen, zonder daarbij, zooals anderen het hebben uitgedrukt, als controleur van den dokter, die het attest afgaf, op te treden en zoo doende buiten zijn eigen vak treden. Som migen zagen heil in het onderzoek door een tweeden onafhankelijken arte. Maar dit zou geen aanbeveling verdienen. In de eerste plaats is een daartoe bekwaam en geschikt arts niet altijd dadelijk beschik baar (en menigmaal betreft het dringende gevallen), en ten tweede zou dez9 niet voldoende ingewijd zijn in de huiselijke en andere part culiere omstandigheden \an den patient, om met grond een oordeel to kunnen uitspreken. - Een ander bezwaar, en dit acht ik van meer beteekenis, is, dat deze eerste opne ming, die toch eigenlijk nauwkeurige ob servatie ten doel heeft, den patiënt in het gesticht brengt en hem dus blootstelt aan het odium, dat niet vervalt voordat de laatste sporen verdwenen zullen zijn van het bovengenoemde etiket, dat de ver pleegde in ecm gesticht voor het publiek blijft, behouden. Inderdaad is het een leemte in de wet, dat deze geen rekening houdt met de ver schillende soorten van geestesziekten en alle over één kam scheert. Hierin zou ge makkelijk vt lande ring zijn te brengien. Wel is waar heeft de practijk reeds hier en daar een uitweg gevonden. Zoo zijn er zieken huizen, aan welke het recht is gegeven, tij delijk een zeker aantal krankzinnigen op. te néipen^ Maar officieel ie in de wet niets over ecnigo differentieering te vinden. Er zouden inrichtingen moeten komen, die meesr speciaal voor de observatie van der gelijke lijders waren ingericht en aange wezen. Dat zulks mogelijk is, blijkt in an dere landen, waar dergfelijke inrichtingen zijn en tot aller tevredenheid werken. Want niet alleen wordt op zulk een in observatie genomen lijder in de oogen van de menigte ccm bepaald stempel gedrukt, maar dooi het verblijf in bet gesticht stelt de wet zelve hem. op één lijn met iemjund, die on der curateele kan gesteld worden. Maar ook voor de werkelijk gebleken geestetïieken behoorde meer onderscheid te worden gemaakt. Reeds in 1859 heett Schroeder van der Kolk hierom gevraagd. Het is toch heel wat anders of men met een volslagen en naar menschelijke bereke ning ongeneeslijken krankzinnige te doen heeft dan wel met ziekelijke afwijkingen, die bij doelmatige verpleging en behande ling gegrond uitzicht op genezing, geven, met onrustige voor de omgeving hinderlijke en lastige patiënten dan wel met meer zwakzinnigen, die alleen een bijzondere op passing noodig hebben. Thans wordt alles, ook de geboren idioten en imbecillen, aan volkomen dezelfde wettelijke bepalingen onderworpen. Opmerkelijk is de belangrijke toeneming van het aantal krankzinnigen in ons land* Voor een deól wordt dit verklaard door de toeneming van de bevolking waardoor de toeneming percentsgewijs niet zoo groot is als do absolute getallen zouden doen denken. Voor het andere deel mag hieruit nog niet zoo dadelijk het bewijs geput wor den, dat de krankzinnigheid in het algfc- meen zooveel is toegenomen. De wetenschap is veel vooruitgegaan en veel meer patiën ten dan vroeger worden nu in aanmerking genomen om een doelmatige behandeling le ondergaan. Het gevolg is in ieder geval geweest, dat de beschikbare gelegenheid te klein werd om alle patiënten te bergen. Mij dunkt-, dat hierin een argument te meer te vinden is, om verschillende soorten van Inrichtingen in het leven te roepen. Vooral zou meer werk gemaakt kunnen worden van de gezinsverpleging. Vele lijders aan geestelijke afwijkingen kunnen toch zeer wel buiten de muren van een gesticht ver pleegd worden. De ervaring heeft geleerd, dat dit doelmatig koloniesgewijs kan ge schieden, waarvan België in Gheel een voorbeeld heeft. Zooals nu voor idiote kin deren reeds afzonderlijke inrichtingen be staan, konden ook voor zwakzinnigen en rustige ongeneeslijke krankzinnigen veel eenvoudiger inrichtingen worden opgericht dan de ziekeninrichtingen voor de overige geesteszieken, dio eigenlijk in niets van andere ziekenhuizen mogen verschillen en even goed als deze behooren te worden in gericht. Aan de van medische zijde hier en daar geuite wenschen, dat de geheeïe procedure van de opneming aan den rechter onttrok ken zal worden en de verpleging in uitge breide inrichtingen uitsluitend aan de ge neeskundigen zal worden overgelaten, zal waarschijnlijk niet zoo spoedig worden vol daan. Ik zou dat ook geen voordeel achten. Op een zoo epineus terrein zijn waarborgen noodzakelijk cn voor den medicus zelf acht1 ik het beter, dat dit toezicht aan den onpar- tijdigen rechtei worde overgelaten. H. Aa s. VOOR ZONDAG 2 NOVEMBER. -- 1.05 Parijs (17S0 M. SFR) Concert doofl het Tzigane Orkest van Radio-Paris. 3.20 Londen (365 M. 2LO) Tijdsein van dé Big Ben. Orkest onder lei ding van Lui t. Wi» W_ James. Dorothy Robson, sopraanj Berke Mason, piano. Birmingham (475 M.. ÖlTj The Stalioö Wind Quintet, fluit, hobo, clarinet, ba«, Fransche hoorn. Bournemouth (385 M. 6BM) Concert* Joseph Farington, bas; The .Wireless Oir-' ohestra. Cardiff (351 M. 5WA) The Station Orclies* tra. Nora Delmar, sopraan. Manchester (375 M. 2ZIJ) The Man chester City Police Band. Newcastle (400 M. 6NO) Het geheele pro gramma van Londen. Aberdeen (495 M. 2BD) The Wireless Sy mphonyorchest ra. Chelmsford (1600 M. 5XX) Het geh'eelej programma van Londen. Glasgow (420 M. 6SC) Concert. The Sta-< tion Orchestra. 4.40 Bornemouth (385 M. 6BM) The Wi« reless Orchestras Barcerolle van Tchai-i kowsky. 5.85 Parijs (1780 M. SFR) Concert n>ef medewerking van Monsieur Ferney, 5 20 Brussel (763 M. SBR) Concert. Manchester (375 M. 2ZIJ) Kindervertel- lingen naar alle stations. 7.20 Londen (365 M. 2LO) Concert, Dé Groot en het Pieadilly. Orchestra. Bournemouth (385 AL 6BM) The yVire-- less Orchestra. 8 uur Hilversum- (1050 AI. NSF) Hilver- sunreche Draadlooze Omroep. Concert mét medewerking van J. H. Speenhoff, uit Haar lem, Mevrouw Speenhoff en de heer Speen hof! Jr. Dé volgende liederen zullen ten ge- hoore worden gebracht: 1. De Bedelaar, 2, Vrouwenplichten, 3. Apenklieren van J. H< Speenhoff Sr., 4. Vous êles si jolic, 5. Ver laten Grootje, 6. Hartje op de Hei, Mevr, Speenhoff, 7. Leclijk kindje, 8. Kelners, 9, Vrijgezel van J. Speenhoff Jr., 10. Arbeid, 11. Jopie. Speenhoff Sr., 12. Sch. mijn Arie, Mevr. Speenhoff en 13 Aftnistejnood J. Speenhoff Jr. Voorts medewerking - van Mevr. J. van der Wal-Wind uit Bussum. Programma 1. Sonate (F dur) van Corelli, I, 4e Concert van Mozart; viool met piano begeleiding. Glasgow (420 Al. 5SC) Afaanlicht Sonate van Beethoven, piano .Het „Bach-Choir". 8.20 Brussel (763 Al. SBR) Concert. 9.20 Londen (365 M. 2LO) Groot Orkest. Parijs (1780 M. SFR) Concert met méde werking van Monsieur Deloriere. 10 20 Londen (365 M. 2LO) Dansmuziek. VOOR MAANDAG 3 NOVEMBER. 1.05Parijs (1780 M. SFR). Concert door het Tzigane-Orkest van Radio-Paris. 3.20: Cardiff (352 M. 5WA). Falkraan met zijn bioscoop-orkest. Londen (365 AI. 2LO). Telefonie voor dé scholen. Birmingham (475 M. 5lT). The Station Wind Quintet. Bournemouth (385 M. 6BM). The „6BM" Bijou Band, Aberdeen (395 M. 2BD). Dansmuziek. Thé Wireless Dance Orchestra. Glasgow (420 M. 5SC). Populaire muziek. 5.05: Parijs <1780 M. SFR). Concert met medewerking van de vaste Radio-Paria-öo- h'sten, 5.20: Brussel (763 M. SBR). "Concert.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 10