UIT DE OMSTREKEN. aan een lange ialel geschaard, mei de rug gen naar de tribune, zoodat zij bijna onver slaanbaar waren. Nu is dal veranderd en zitten de heeren aan een hoefijzervormige tafel, 't Zijn kleinigheden, maar toch tce- kcnen ze. Kerke), bericht, voor Zondag. Ned. Herv. Kerk, voorm. 9'/en nam. 6 u. ds. G. A Pott. Geret. Kerk. voorm. 97» uur ds Dam, Dankstond v. h. Gewas. Nam. 6 uur ds. Dam Evangelisatie voorm. 97' en nam. 6 uur preeklezen De Kaag. Kerke 1. bericht, voor Zondag. Ned. Herv. Kerk, voorm. hall- liöD, ds. van Balen, bediening H. Doop. Oeystgeest. Gemeenteraad. Voorz.: de heer J. G. van Griethu'gBen. Afwezig: wethouder Rubenkamp, wegens ziekte en do heer T. van Egmond. De Voorz. opent do vergadering, waarna tie notulen worden voorgelezen en onver anderd worden gearresteerd. Eenige ingek. stukken worden goedgekeurd. Een subsi die-aan vraag van f50 door de bivrrjw. landstormcommissie wordt aan gehouden tot de behandeling van de be grooting. Bi} de voordracht in zake onslag en be noeming van een ambtenaar van den burg. stand, wordt den heer D. de Koning ontslag verleend, waarna B. en W. voorstellen aan te wijzen: lo. J. C. Krijger, 2e. C. J. v. Aar. Met 6 stemmen wordt benoemd de heer J. O. Kryger. 1 stem was uitge bracht op den heer v. d. Aar. Voorgelezen werd een aanvraag van K. Timmers om vermindering van de pacht som voor het grasgewas. Er wordt in ge wezen op gedeeltelijke bebouwing als ook op het teeren van den Rijfnzichtweg, waar door veel grasgewas is bedorven voor het gebruik. In hun advies stellen B. en W. voor de pachtsom terug te brengen van f25 op f 15, daar geen teamen voldoende worden geacht een vermindering tot f5 toe te staan. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met algemeen© stemmen. Benoeming onderwijzeres O. Ju School Leidscho Buurt. B. en W. hebben de leden de voordracht toegezonden, waarop de Voorzitter vraagt ol een der leden in geheime zitting monde linge bespreking wenscht, waartoe de beer de Graaf oen verzoek doet. De openbare vergadering wordt hierna omgezet in een met gesloten deuren. Na heropening wordt benoemd met 6 stemmen moj. G. A. Raebel, te Oegstecest, tegen 3 stemmen op mejL S. W. Bakker, te Katwyk aan Zee, Benoeming personeel vervolgonderwrjls voor den cursus 1924'25 op do O. L. scholen. Voor de school Leidsche Buurt hebben zich geen deelnemers aangemeld, echter voor den Morsch wel, waarvoor wór den benoemd de heer J. van Noord en mej. van Konijnenburg. Verzoek tot onderverhuring Postkantoor. Het postkantoor is door do gemeente ge bouwd en verhuurd aan de Directie der pos- teilen. De woning is steeds in gebruffi geweest door den directeur, doch na diens vertrek niet meer bewoond. Daar voor-' loopig geen directeur benoemd zal worden, vraagt de Directie der posterijen deze wo ning te mogen verhuren. B. en W. vragen den Raad om hun te machtigen deze zaak met het Rijk af te handelen en vergunning te verleenen deze woning te doen onder verhuren op door B. en W. vast te stellen bepalingen. Dit wordt met algemeene stem men goedgevonden. Adres J. W. v. d. Geest om steun inge volge art. 13, le lid der L. O.-Wet 1920. Do heer Van der Geest heeft 4 kinderen, die verschillende scholen te Leiden bezoe ken en vraagt dientengevolge steun, welke is bedoeld om in de reiskosten tegemoet to komen. B. en W. hebben de moeite genomen om den afstand op te msten en zijn tot de conclusie gekomen, dat de afstand naar de eone school 3300 meter en de andere 36Cty meter is. Daar in {le wet is vastgesteld, dat dio afstand minstens moet zijn 4 K.M. en dus deze afstand hier beneden blijtft, stellen B. en W. voor op ;dit verzoek af- j wijzend te beschikken, I De heer Bakker vindt het jammer, dat de afstand volgens de wet niet voldoende is, en spreekt sterk voor tegemoetkoming in deze, waar deze inwoner zoo weinig lusten der gemeente geniet Hierna wordt het voorstel van B. en W. aangenomen en dus afwijzend beschikt. Voorstel inzake verhuring grond aan den Morschweg t>\j de gemeentewoningen. Zooals beleend, ligt, grenzende aan de gemeentewoningen, een stuk grond, dat tot heden onbebouwd is, waarom B. en W. voorstellen dezen grond in één perceel te verhuren voor teelgrond. De heer Uitteribogaard vraagt, of B. en W. genegen zijn de bewoners dezer huizen in de gelegenheid te stellen den grond te huren. De Voorzitter zegt, dat achter ieder huw een stukje grond gelegen is en acht het niet wenschelijk, dat het groote stuk ver brokkeld wordt. B. en W. verhuren dit liever in één perceel. Het voorstel van B. en W. wordt hierop aangenomen. Op voorstel van Ged. Stalen worden esn'ge comptabiliteitsbesluiten gewijzigd. Reclames schoolgeld worden aangehouden tot na de behandeling der begrooting. Vaststelling gemeente-begrooting 1925: De Voorzitter leest het uitgebrachte ver slag voor van de Commissie van Onderzoek, bestaande uit de heeren De Graaf, Nijssen en Verhaar. Deze doet weten, dat eene slui tende begrooting als deze een eer is voor het Dag. bestuur der gemeente en brengt B. en W. hulde voor de zuinige samenstelling doper begrooting. Zrj stellen voor deze be groeting, behoudens een kleine wijziging, vast- te stellen. Daar geen gebruik wordt gemaakt van algemeene beschouwingen, wordt een aan vang gemaakt met de voorlezing. Naar aanleiding van den post: Kosten onderhoud en aankoop meubelen Raadhuis, vraagt de heer "Bakker om 15e mooie oude schilderij in do Raadzaal, naai- waarde te doen restaureeren. De Voorzitter zegt, dat daarop af de aandacht is gevestigd, zoodat B. en W. nog in 1921 een uitgaaf wenschten geno teerd te zien voor deze restauratie, doch hij zal straks een voorstel ter tafel brengen. Naar aanleiding van de aanmerking der commissie over de straatverlichting, deelt de Voorzitter mede, dat B. en W. overtuigd zijn van het tekort in dezen Zij willen hierin trapsgewijze voorzien, zoodat ook nu weer 10 nieuwe lantaarns op de begrooting zijin gebracht. Bij het pont: subsidie burgerwacht, wil de heer Schoonderwoerd de sympathie der burgerwacht niet achterstellende, toch hier op wel iets bezuinigen. Na verloop van tijd toch zullen de burgerwachten verdwijnen en spr. meont, dat de burgerwacht niet meer zulk een groot kapitaal kan erlangen. Hij zag dit bedrag van f1250 gaarne terug gebracht op f 1000. Dc heer Bakker spreekt ongeveer in den zelfden geest en ziet niet in, gezien ook de gToote prestaties van dit jaar met f250 minder, dat er onder geleden wordt. De Voorzitter is niet voor vermindering in deze* gezien ook do prestaties van de leden onder ling. De Voorzitter zegt, dat op 't moment er geen gevaar te wachten is, doch bij verlaging van deze susidie acht spr. de kracht veel zwakker en mocht het dan eens noodig z'rjln, zoo kunnen wij dan niet op goeden steun rekenen. Het voorstel Schoonderwoerd, door den heer Bakker on dersteund, wordt in stemming' gebracht en verworpen, zoodat het bedrag van f 125(V gehandhaafd blijft. Voor het voorstel stemden do heeren Schoonderwoerd, v. d. Hulst en Bakker. By het punt: onderhoud wegen en voet paden merkten wijl op een bedrag van f 1000 voor het plaatsen van twee urinoirs. Naar aanleiding van een bedrag van f350 voor het plaatsen van een bank, komt het den heer Schoonderwoerd ongunstig voor zulk een bedrag voor een dergelijk doel te bezigen. Op de banken bij den vijver in het Julianapark gebeuren in de avonduren veel dingen, die in strijd zijn met de openbare zedelijkheid, waarom spr. het ongewenscht vindt weer een gelegenheid te. scheppen. Is het voor verfraaiing, dan kunnen B. en W. wel andere dingen doen. Spr. acht dc fraaiheid der parken al ruimschoots voldoende. De Voorzitter meent, dat de gemeente nog niets heeft gedaan. De versieringen in do parken hebben wij niet aangebracht, doch de ontwerpers en aanleggers. Spr. vindt een bank aan de Julianalaan zeker op zijn plaats. ,'Wa^ de avondvermakelijkheden aangaat, acht spr. dat wel weit overdreven. Hij denkt, dat het schaamtegevoel der mensehheid, toch nog wel zoo is, dat er in dit bebouwde gedeelte zulke dingen niet plaats hebben. De gelegenheden voor derge lijke personen komen meer voor op plaatsen waar geen banken zijn. De politie heeft op die gedeelten in de gemeente werkte over. Do heer Schoonderwoerd is het met den Voorzitter niet eens en zegt zelfs als raads lid in dezen niet alleen te staan om hierover te kunnen spreken. De Voorzitter zegt, dat toch op alle plaatsen in de gemeente dergelijke dingen kunnen gebeuren, maar acht dit niet ge legen in hot plaatsen van banken. Daar er geen voorstel over dit putft gedaan wordt, gaat de Voorzitter verder met de voorlezing en doet de mededeling, dat het bedrag van uitkeering volgens art. 86 der Ia O.-Wet wordt gebracht van f750 op f1250. Naar aanleiding van de subsidie voor de brjz. vrijw. landstorm zegt de heer Schoonderwoerd, dat hij het niet de ge- wenschto tactiek acht van het Rijk om zooveel mogelijk de kosten te doen over brengen op de gemeenten, waar toch het Rijk behoorde dit instituut behoorde in stand le houden. Do gemeenten hebben al gènoeg om hun burgerwachten in stand te houden. Hierna wordt het voorstel van B. en Ww om de subsidie te handhaven, verworpen met alle stemmen op die van den heer Spaargaren na. Hierna wordt de begroeting met algem. stemmen goedgekeurd. Gew. ontv. en ui tg. f 183698.71 Va» buiten- gew. ontvangsten f 16629.04V2; buitengew. uitgaven f10250. Batig saldo f 379.04'/z. Onvoorziene uitgaven f6608 63; Inkomsten belasting f 134215.13. Aantal inwoners op 1 Januari 1924: 4837, vorig jaar: 4634. De belasting naar h&t inkomen is evenals het vorig jaar geraamd op f60.000. Naar aanleiding van de vraag van den heer Bakker over de restauratie van de schilderij in de Raadzaal, stellen B. en W. thans, na overleg met deskundigen, voor deze le doen restaureeren en ze vragen hiervoor een crediet van f 300. Rondvraag: De heer Zandbergen zegt, dat aan den Valkenburger weg een duiker ligt, die te klein geacht wordt in verband met de watsrloozing en vraagt om daarin verandering to brengen door het plaatsen van een grootere. De Voorzitter zal hiernaar een onderzoek instellen. De heer Schoonderwoerd vraagt hoe het gesteld is met den woningbouw. Volgens een publiek geheim, zouden Ged. Staten het verzoek hebben afgewezen. Is de Voorz. bereid hierover in openbare vergadering of in gesloten vergadering eenige uitlegging te geven? De Voorzitter zegt hierop: De Rege.rlng stelt geen gelden meer aan particulieren woningbouw beschikbaar, lager dan tegen 51/2 pet. en ze wenscht dit ook door de gemeenten opgevolgd te zien. Ged. Staten maken daarom bezwaar tegen de geldleening van 4 pet., waardoor het effect der regee- ringsmaatregel verloren gaat. B. en W. zijn thans nog in onderhandeling met den Mi nister van Arbeid om voor onze gemeente een uitzondering te maken. Ook vraagt de heer Schoonderwoerd naar de vorderingen van de aanbesteding van de autogarage en woningen, waarop de Voor zitter antwoordt, dat de aanbesteding 11 No vember a.s. zal plaats hebben. Niemand meer het woord verlangende, wordt de openbare vergadering gesloten en in geheime zitting behandeld punt 10: Re clames schoolgeld. Voorschoten. Gemeenteraad. Voorzitter, Vcrnède, burgemeester. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen is een schrijven van den heor D. J. Cuilenburg, meldende dal hij door ziekte in zijn gezin en drukke werkzaam heden als raadslid geen zitting meor zal ne men. Hij wenscht den raad Gods zegen toe. De voorzitter spreekt zijn leedwezen uit over het heengaan van den heer v. Cuilen burg, waarmee de overige raadsleden zullen instemmen. In de jaren dat deeheer v. Cui lenburg zitting had heelt hij steeds getoond, iemand te zijn die de vervulling van z»jn taak ernstig opnam en naar wiens woord met genoegen werd geluisterd. Spr. hoopt dal de omstandigheden in het gézin Len gun ste mogen keerc-n en de heor Van Cuilen burg op de zittingen mag terugzien met een aangename herinnering. Verder is ingekomen een schrijven van den heer M. G. Mechelse wiens zetel even eens ter beschikking komt. De bc-er Mechelse is in deze zitting aanwezig. De voorzitter zal aan het einde der zitting nog wel gelegen heid vinden een enkel woord lot den heer Mechelse te richten. Voor kennisgeving wordt 0. m. aangeno men een adres van den A. N. W. B., Toe ristenbond van Nederland, inzake aanleg van rijwielpaden eni-straten voor rijwielver- keer. In handen van B. en W. worden gesteld om hierop nader te adviseeren een adres van E. Holsheamer namens A. C. Dijkman waar in hij bezwaar maakt legen een aanslag van schoolgeld, en eeii adres van het bestuur van de afdeel ing Voorschoten van de Z. Hollandsche Vereen iging „Hel Groene Kruis" met verzoek voor tuberculosebestrij ding, om een subsidie van f '200. Voor kennisgeving wordt aangenomen een rapport van bet Centraal Bureau voor Veri ficatie en Finaaicieéle adviezen van de ver- eeniging van Neder!Gemeenten betreffend de controle van boeken cn kasopname van die bedrijven en de Voorschotensche Wo- nangbouwvéreèniging. In handen van B. en W. wordt gesteld een adres van L. Barzitay waarin hij be zwaar maakt (ogen een aanslag in de hon denbelasting. Hierop zal nader worden gead viseerd. Vervolgens is nog ingekomen" oen verzoek van ds. P. N. Kruyswijk, Gerei, predikant alhier ,als' Voorzitter van Üc Vereen igiiig voor een Chr. Uitleen bibliotheek, om een Id ealiteit in hot Ambachtshuis, de kelder ruimte aan de straat, voor. het onderbren gen 'dór boeken en liet gelegenheid geven tot uiUeenen des Zaterdag's van halfacht lot half negen 's avonds. Bij dit punt is noga! haast. Het verzoek wordt op voorstel van den voorzitter; in behandeling genomen. B. en W. willen deze localiteitafstaan tegen een vergoeding an f 15 per jaar, hetzelfde bedrag wat het Nut voor hel Algemeen be taalt voor het gebruiken van ©en localiteit in de- openb. school voor het onderbrengen van de Nutsblbïiol'heek. Baron Schimmel' penninck v. d. Oije had gedacht deze ruimte gratis' af te 'slaan, in verband ipet het lega- toeren van dit geboihv aan dc gemeente, hetgeen de voorzitter doet opmerken 'dal aan verlichting, schoonmaken enz. ko9ten zijn verbonden en het bedrag ad f 15 toch niet te hoog is. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel aldus goedgevonden. Ten slotte gaan naar B. en W. om hiarop nader tc adviseeren eon verzoek van G. J. A. Schrassert Best om subsidie van f 150 voor de burgerwacht en een verzoek van W. Waarden burg voor opheffing van een bouw-, verbod op een terrein tussohen de perccelen Papelaan 4a - en 4b behoorende lot het uit breidingsplan. Na uitloling van eenige obligaties der geldleening worden enkele besluiten comp- labiliteit genomen. Aan de orde is dc vaststelling der vergoe ding aan bijzondere scholen krachtens art. 103 der Lager Onderwijswet 1920. Hef on derwijs aan de openbare school heeft gemid deld per leerling gekosl f 20.70. Voor1 deze vergoeding komen dus de bijzondere sclio- lén in aanmerking. De bedragen zijn voor de Ghr. School f 5506.20, R.-K. Meisjesschool 12049.30 en R.-K. Jongensschool f 1945.80. Voor liet pen sionaat „Bijdorp" moeten Dog enkele ophel deringen binnen komen. De heor C. Eggink vraag! inlichtingen over het lange tijdsverloop en of dit zoo zal blijven. De oorzaak, aldus de voorzitter, zit in het vaststellen der gemeente-rekening door Ged. Staten Vermoedelijk zal dit voortaan wol vlugger geschieden, temeer waar men aan de wet een andere uitlegging zal geven hetgeen de voorzitter niet juist acht. De mogelijkheid bestaal dan om bij de voorloopige vaststelling der gemeen lereke- ning reeds uit le keeren echter vreest hij hiervan onaangenaamheden. Het zou wel óens kunnen blijken dat reeds teveel voor schot was verstrekt en dan znl moeten wor den terugbetaald. De heer Mensjacht het yopmen van een spaarpot dan óolj zeer gewenscht. Bij de subsidie-aanvrage' der Naaisch'oól herinneren B. en W. in hun voorstel aan de besprekingen, reeds vroeger gevoerd en de lijn, die toen- is vastgesteld yoor vergoe dingen aan de Naaischool, de R.-K. Naai school en Bewaarscholen. Besloten wordt f 150 subsidie te verleenen. Benoeming tijdelijk personeel gas- en wa terleiding: Reeds op 1 Juli '24 hadden de tijdelijk aangestclden opnieuw moeten wor den benoemd, maar door drukke bezighe den van den gas- en walermeeslcr is het advies later ingekomen. Overeenkomstig dat advies worden voor tijdelijke benoeming van 1 Juli 19241 Juli 1925 voorgedragen: E. v. d. Blom, J. van Os en C. Kuneken. De loonen van deze personen worden gelijktijdig meer in over eenstemming gebracht met andere loonen. Voorgesteld-wordt het loon van v. d. Blom te verhoogen met f 1.per. week, van J. van Os met f 3.25 per weck en van C. Ku neken met f 3.per week, waardoor de loo nen in totaal worden gebracht van E. v. d. Blom op f 1542 (waarin begrepen ongeveer f 200 voor Zondagsarbeid), van J. van Os op f 1222 en van C Kuneken op f676. De heer J. Braggaar kan zich met het voorstel goed vereenigen en wenscht er zijn voldoening over uit te .spreken, dal de per» soon, waarvoor een vorig jaar geen loonj- verhooging was tc- verkrijgen, nu hierbij is. betrokken. De verhóoging gaat in per 1 Juli 1924. 't Voorstel wordt aldus aangenomen. 7. Bepaling maximum snelheid: Tot dit voorstel geeft de Voorzitter nog een mon delinge toelichting. Hij wijsl de leden op de zeer uitvoerige correspondentie, gevoeld lusschen het dagelijksch bestuur dezer ge meente, Iramdircclie en hoofd-inspecleur- gcneraal van tram- en spoorwegen, waaruit blijkt dat geen termen aanwezig worden ge acht voor het plaatsen van een lichtsignaal on de voorkeur wordt gegeven aan het ma ken van een gemeente-verordening op het verkeer. Uit de .correspondentie blijkt ook, dat de snelheid van de tram niet grooter mag zijn dan 10 K M. vanaf 10 Meter vóór lol 5 M na de noordelijke samenkomst van Leidschc-wcg en Voorstraat. B en W, ver wachten niet veel van deze verordening, maar zij achten het beter er een vast te stellen, daar dan alle aansprakelijkheid van de gemeente bij eventueeïe ongelukken wordt afgewenteld 10 K.M. is in de veror dening vastgelegd, maar deze zal, indien <i« wijziging van de motor- en rijwielwei bij de Staten-Generaal wordt aangenomen, wor den gebracht op 12 K.M. per uur. De ver ordening-verkeer luidt: Art. 1 Het is verboden, hetzij met mo torrijtuigen* en rijwielen, 'hetzij met 'andere rij- of voertuigen met een grootere snelheid dan 10 K.M. per Uür, te rijden vanaf een punt, aangeduid door een waarschuwings bord als bedoeld bij art. 8 van de Motor- en Rijwielwel, tot aan de kruising van de Voor straat en de trambaan van de eleclrische spoor Leiden's-Gravenhage. - Arl. 2. Overtreding van bovenstaande be paling wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste f 25. De heer J. A. Mens verwacht van deze verordening óók niet veel heil; hij wil in overweging, geven het verkeer le leiden van af een zijde, aan Voorstraat en Schoolstraat slechts één toegang geven en de andere zijde afsluiten. De handwijzer geeft niet genoeg indruk. Dc verordening wordt aldus vastgesteld. Voorstel van den heor Braggaar inzake wijziging bclaslingverordening: Voorgesteld was inplaals- van bcJaslingplichiige'n die sa men wonen, te lezen ongehuwde belasting plichtigen die samenwonen. B. cn W. stellen den raad voor, in ver band met de wijziging van de wei, hét voorslel-Braggaar uil le stellen. Den heer J. Braggaar was het bekend, dat een voorstel lot wetswijziging was aanhan gig gemaakt, maar hij heeft 't voorgesteld, omdat hij er thans een onbillijkheid in ziet. De aftrek is voor gehuwden f 650, maar wanneer bij een vader een zoon inwoont, die belastingplichtig is, wordt de aftTek f 400, niettegenstaande men in de meeste ge vallen van den inwonenden zoon geen voordeel heeft. Indien er in onze verorde ning iels onbillijks zit, kunnen wij het toch veranderen. De Voorzitter geeft in overwe ging het standpunt le laten varen. Ilij wenscht zich niet verder uit te laten, maav waar het wetsontwerp vrij zeker in dit zittingsjaar zal worden behandeld, geeft deze wijziging niets en kan men spoedig daarna weer gaan wijzigen. Er gaan maanden mee heen alvorens een wijziging is goedgekeurd en vóór 1 Mei komt bet toeft niet in toepassing. De heer J. Braggaar had gehoopt reeds eerder voordeel er aan te zien. Indien het niet zoo is, wil hij het wel opschorten. De heer J. A. Mens is voor het voorslel- Braggaar. Ook hij noemt de zaak onbillijk: b.v. menschen met inwonende kostgangers moeien eerst de verdiensten hiervan op geven voor de belasting en bovendien is de aftrek f250 minder. Besloten wordl de weiswijziging af le wachten en anders 111 Januari a s 'met het voorstel terug te komen. Opheffing Steunregeling: Daar door vele werkloozcn niet allijd met zooveel animo wordt gewerkt, hebben B. en W. gemeend de steunregeling tc moeten intrekken en een bescheiden proef le wagen «iel werkver schaffing. Het oog is gevestigd op de Wijn- gaardcnlaan, voor wal belieft bet voetpad cn hiervoor wordt aangevraagd f 4000 cre diet. Mondeling wordt hieraan toegevoegd, dal met hoofden van gezinnen en kostwin ners wordt rekening gehouden en daarna met jongelieden, die geen kostwinner zijn. De heer C. Eggink geeft aan deze zaak zijn volle belangstelling; hij meent, dat dit rueer voldoening zal geven, ook aan de menschen, die hierbij worden te werk ge steld. De heer J. Braggaar kan zich met het voorstel ook volkomen vereenigen Werk verschaffing is beter dan steunregeling. Nu B. en W. werk verschaffen, hoopt hij, dat zij een billijk loon zullen geven. Voorscho len is niet de minste geweest inzake steun regeling, maar het bleef voor een gezin lob ben. Met werken wordt meer verdiend. Werkeloos zijn is toch at een ramp en de wintertijd is altijd duurder. De lieer M. G. Mechelse wil rekening hou den met den arbeid waaraan dc menschen gewend zijn. Hij hoopt, dat de gemeente- opzichter hiermede nu rekening zal houden opdat niet, zooals een vorigen winter, een timmerman le werk zal worden gesteld op een vuilnisschuit. De voorzitter: Er zal niet veel tc varen zijn op de Wijngaardenlaan 1 De heer C. Eggink: Zij moeten zich aan passen aan de omstandigheden, 't moet een hulpmiddel blijven, opdat zij uitkijken. De voorzitter deelt nog mede dat zij zich moeten laten inschrijven op de arbeidsbeur zen en particulier werk moeten aanvaarden indien dit zich voordoet. De heer C. Eggink heeft er wel degelijk gezien met goede aan passing: het is niet ziin bedoeling, geen vak- rnenschen minder loon le geven dan vi menschen, maar eischen zooals in de in industrie f 40 loon kan niet. De bcei* Braggaar en Mcchelse verbeteren dit eiS! tol f 19 a I 20. C,J,er Het voorstel wordt vervolgens "0eda vonden. 0 Onbewoonbaarverklaring perceelen Ste*. 11 en Muur. Deze zaak dateert vanaf p November 1921 Het is len einde raad. dit voorstel mogen geen nieuwe bewoner, do huizen betrekken. Het zijn de perceelea Leidsche weg (Steenen Muur) 207 209 2b 217, 219, 221, 223, 225, 227 eigendom v. d. Hulst te Wassenaar en 250 eigendom van A. Owel. alhier. Op alle mogelijke wij# is getracht verandering te krijgen, dc dakei zijn slecht cn de privaten slecht en onvol- doende. Of de eigenaren onmachtig zijn ol onwillig is niet bekend. Indien er toch nieu we bewoners inkomen worden deze er uit gezet, het is dus tevens nog een aansporing de zaak op te knappen. Het voorstel wordt aangenomen Ten slotte de begrooting dienst 1925. Er wórden geen algemeene beschouwingen gehouden. Bij volgn. 97 (kosten Burgemacht) woni/ de heer J. Braggaar geacht te hebben tegen- gestemd. Volgn. 103. Vlceschkcuring De heer W G Duynisveldt spreekt zijn verwonderin er over uit dat hier 't cijfer staat f 310C», vroeger was dit op zijn hoogst f 500. D« dit geld gaat via Voorscholen naar Leiden? De voorzitter noemt dit een administr* lieve posl, 'l wordt gestort en afgedragen Wanneer de heer C. Eggink vraagt naar een overzicht van het gehêcfe district, alntwoori de:heer J. A. Mens: ,,Wij hebben er nlel 'mee no'odig, hoeveel winst zij maken". Bij volgn 105, Huurcommissie. vraagt d? heer M. G. Mechelse haar de óphefiin?. Waar wij onder Loiden ressorleeren gaal dit gelijktijdig is het antwoord Bij volgn. 121, G.cmeenlereiniging, .vraa|l dc heer W. G. Duynisveld naar het lioogr cijfer op de begrooling, waar hij gehoord had dat een automobiel goedkooper was dan paard en wagen Nadat de voorzitter hem heeft medegedeeld dat deze post geen f 2500 zal bedragen, maar dit een raming is, geeft hij de heer W G. Duynisveld een pluimpje voor de accurate wijze waarop hij de be^ grootirig heeft bestudeerd. Volgn. 115. Wandelplaatsen en Plantsoe nen, komt den lieer Duynisveld óók hoof voor, hetgeen allereerst dé Voorzitter be strijdt cn vervolgens de heer G. Eggink. is wel eens gedacht over uitbesteding vm bet onderhoud van liet Burg. Vernède-pait maar al zou dit iets bezuiniging geven, het geheel zou er niet zoo netjes uitzien Hel wordt èoed onderhouden en men kan precies zien waar bewoners zijn die hierin mee leven; daar worden de boompjes of heesters niet platgetrapt. Bovendien is het een kin derrijk oord. De beer Eggink schat van 150 a 160. Alleen de sloot daaraan wordt dooi jongens veel veranderd dqor graven en an derszins. Binnenkort' is een voorstel le ver wachten tot het plaatsen van één bek oil iol$ dergelijks. Volgn. 120: :Begraufï,l-«:»a<,>:;n De hexi M. G. Mechelse heelt één dezer dagen eei bezoek gebracht aan de bijzondere begraaf plaats en hij noemt dit een pan. Ilij zou de commissie ad'hoe, destijds benoemd, willen verzoeken hun plannen wat le verbaasten, 't Kan zoo niet langer, 't is geen begraaf plaat, O.a. zag spr. door een gescheurde grafzerk een kist liggen. De heer G. Eggink, één der leden der commissie, heeft met de overige heeren en den hoofdinspecteur cea bezoek gebracht. Maar het zou wel eenige maanden duren voordat 'l rapport binnen kwam en daarop is het wachten. Persoonlijk vond de hoofdinspecteur den toestand ook onhoudbaar. De heer Mechelse drukt nog maals op verhaasting aan. Volgn. 155. Besloten wordl op voorstel van den heer J. A. Mens met ingang van 1 Januari a.s. de gratificatie aan den secre taris van de commissié tot wering van schoolverzuim, te brengen van f 10 op 1 25, Dit in verband met de vele werkzaamheden. Bij volgn. 132 vraagt de heer Mechelse. toestellen voor een gymnastieklokaal aan den Rijndijk. Voor het onderwijs is dit niH noodig, daar alleen les wordt gegeven i& orde- en vrije -oefeningen. Indien er een ver- eeniging om vraagt kan er over gesprokei worden en zoo iets nog nut afwerpen vcfl den Hijndijk. Nadat over het badhuis nóg even was -discussieerd wordt de bogroóting vastgesteld In :onivangsten eh -uitgaven gewoon f 171.l41.09Va, buiteng'owooh f 203.323.3d Hierna geeft de voorzitter een kort over zicht van den stand van zaken betreffend* de eleclriciteitsvoorziening. Ter voorberei ding van de overname van Leiden is toege- zonden een staat van bezittingen en schub dc ncn vragen Ier beantwoording. De over name van het gasbedrijf moet gelijk ge schieden met de in-werking-treding van het eleclricileilsbedrijf. Aanvankelijk was ge dacht 1 Februari, maar gerekend wordl op 1 Mei e.k. Voor de ingezetenen is 't voorde*- liger indien Leiden exploiteert en alles iB één hand is. De prijs van het gas wordt dan I 0.02 boven Leiden's prijs inplaals van f 0.03 zooals nu. Alles moet wordèri over< genomen, ook het personeel. De heer Brag gaar vraagt of de tijdelijk aangestelden ook worden overgenomen. De voorzitter weet geen voorwaaiden, alles is in handen van de fabrieken. Bij de rondvraag vestigt de heer J- A Mens de aandacht óp de stalling van de vuil nisauto bij Deurl00. Er was toch sprake va» een garage aan de Molenlaan? Het is een tijdelijke toestand, aldus Voorzitter. Bij den bouw van een nieuw raadhuis is ook hieraan reeds gedacht. De heer Eggink vraagt naar het on(^eT Door Ged. Staten is nog steeds niet plaats goedgekeurd van de school. De h Verschool zal wel met schetsen komen, heeft reeds gesproken van een maque waarop echter, vanwege de kosten, de J. A. Mens niet gesteld is. Nadat op een vraag van den gaar, de voorzitter heeft geantwoord1 oa hoofd der school zich geheel met de P nen kan vereenigen word de openbar ting gesloten en veranderd in een ff6 zitting.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 6