"gemeentezaken. feuilleton. De Kluizenaar van Far-End. Mo. 19826 LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 27 October Verbetering van den Rijnsbnrgerweg. In de vergadering van den gemeenteraad yan 31 October 1921 werd reeds een bedrag van f 75000 beschikbaar gesteld ten behoeve van de verbetering van den Rijnsburgerweg lunchen den Poelbrug en den Warmonder- ?eze wegverbetering beoogde het maken van een 3 M. breed verhoogd trottoir achter de boomenrij aan de Noord-Oostzijde, het rooien van die boomenrij en de vervanging (jaarvan door nieuwe boomen en daarnaast het aanleggen van een rijwielpad breed 2 M. Het bestrate rijvlak behield dan aan den Noord-Oostkant zijn bestaande breedte, kon verder aan de Zuid-Westzijde verbreed wor den door de bestrating door te trekken lot de buitenste rails van het tramspoor. De totale breedte van den weg zou dan van 7 M worden gebracht cp 13 M. Eerst thans, na ongeveer 3 jaren te heb ben besteed aan het opmaken en uitwerken yan plannen, het correspondeeren en confe- rceren met verschillende personen en licha men is het B. en W. mogelijk thans den Raad een plan voor te leggen tot definitieve verbetering, een plan dat in alle opzichten voldoet aan de eischen die men aan een grooten verkeersweg redelijkerwijs stellen mag en die zich zal uitstrekken lot de Deulz- gtraat nabij den Rijksstraatweg van 's Gra- venhage naar Haarlem onder de gemeente Oegstgeest. Na de geschiedenis die aan de totstand koming van het plan is voorafgegaan le heb ben medegedeeld waaruit o.a. blijkt dat de Inspecteur van het Staatsboschbeheer een schrijven richtte tot B. en W. dat feitelijk een dreigement met een kapverbod inhield ten opzichte van de te rooien boomen en een schrijven van de directie der N.Z.H.T. Mij. dat zij slechts noode hare medewerking iou verleenen doch bereid was een belang rijk financieel offer le brengen, indien dc gemeente kon besluiten tot de uitvoering van een plan tot algeheele verbetering van den Weg, zeggen B. en W. dat bij hen het voor nemen op den voorgrond drong om met hulp van andere zijde het actueele vraagstuk de zer wegverbetering tot een algeheele oplos sing te brengen. Zij besloten daarom den Directeur der Gemeentewerken fce verzoeken een volledig plan te verbetering te ontwerpen, waaraan deze met bekwamen spoed gevolg gaf. Immers reeds binnen één maand kwamen twee nieuwe plannen in. Bij het eerste plan is gedacht aan een vrije trambaan van 5 50 M. aan de Z.W. zijde van den weg, daarnaast een voetpad van 2.50 M. en een rijweg van 7 M., een rij wielpad van 2.75 M., een boomenrij van 0.75 M. en een voetpad (N.O. zijde) van 3 M. Met de trambaan zou die weg dan een breedte krijgen van 21.50 M. Het tweede plan gaf een geheel ander aanzien aan den weg. Het snelverkeer tramtreinen, automo bielen enz. is naar het midden ge tracht; voor elk der beide richtingen is daarvoor oen breedte beschikbaar van 3.37V» M. (totaal 6.75 M.), daarnaast aan beide zijnden een rijweg van gewone rij- en voertuigen van 3 M., een rijwielpad en een voetpad. Deze beide paden hebben aan de N.O. zijde een breedte van resp. 1.75 en 2.25 M. en aan de Z.W. zijde van 1.50 en 2 M. De bestaande boomenrij bi ij ft bij dit plan behouden. De uitvoering van dit plan werd geraamd op f 210.000, terwijl de kosten van het, eer ste plan f 20.000 lager zouden zijn. De di rectie van de N, Z. II. T. M., hoewel uit der zaak het eerste plan het meest toejuichend, verklaarde zich toch met de uitvoering van het andere ook te kunnen vereenigen. Hare bijdrage zou in het eerste geval f 30.000, in het tweede slechts I 20.000 kunnen zijn. B. en W. gaven met de Commissie van Fabricage aan hel tweode plan onvoorwaar delijk de voorkeur. Er viel echter een groot bezwaar te over winnen n.l. hot kostenbedrag. De Raad had f75.000 voor de wegverbetering gevoteerd, doch B .en W. stonden voor een meerdere uitgaaf van het niel onaanzienlijke bedrag van f 135 000. Zij moesten dus trachten dit bedrag zóó U reduceeren, dat zij vrijheid konden vin den den Raad een voorstel, om de ontbre kende gelden beschikbaar te stellen, aan hangig te maken. Zij hebben zich daarom bij breed gemo tiveerd schrijven gewend tot de Ministers van Arbeid en van Waterstaat, de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, de Noord- de Koninklijke Nederland bv,C Zuid-Hollandsche Tramweg-Maatschappij, de Koninklijke Nederlandsche Automobiel club en den Algemeenen Nederlandschen Wielrijdersbond, met verzoek, om een bij drage te verleenen in de kosten van verbe tering van den Rijnsburgerweg, op de wijze zooals in het plan aangegeven was. De Minister van Arbeid bleek wel bereid oen bijdrage te verleenen, doch stelde het bedrag daarvan afhankelijk van hetgeen anderen zouden geven. De Minister van Waterstaai achtte mede met hot oog op 's Lands ongunstige finan- ciüelen toestand, geen termen aanwezig om oen Rijksbijdrage te schenken. De N. Z. H. Sf. M. stelde, na eenig gevoer de correspondentie, hare bijdrage in de uit voering van het plan vast op f 25.000, onder voorwaarde, dal de bestraling tus- schen de tramrails cn het onderhoud daar van ten laste van de gemeente zouden ko men, terwijl de K. N. A. C. en de A. N. W. B. bijdragen toezegden van resp. f 1000 en f1500. Ged. Stalen verklaarden zich eveneens bereid lot het schenken van een bijdrage, doch verbonden daaraan een voorwaarde, die de uitvoering van het werk weder aan merkelijk vertraagde. Deze voorwaarde luidde: „mits de verbetering wordt voortge zet tot aan den Rijksweg." B. en W.- verzochten daarom den Direc teur der Gemeentewerken alsnog een plan met kostenberekening in te zenden voor zoo veel betreft de voortzetting der wegverbole* ring, ook onder de gemeente Oegstgeest, tot aan den Rijksweg. Bij zijn rapport van 8 Juli 1922 deelde de Directeur mede, dat hem bij een met den Burgemeester van Oegstgeest gehouden be spreking, gebleken was, dal Oegstgeest de voortzetting dezer wegverbetering toejuich te en gaarne bereid was medewerking te verleenen, terwijl de Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat had te kennen gegeven, dat het niet in de bedoeling lag de wegverbetering voort te zetten binnen de be bouwde kom van Oegstgeest, waardoor amoveering van een aantal huizen zou noo- dig zijn. De wegverbrecding behoefde der halve, zoo meende de Directeur, niet verder te gaan dan lot den Terweeweg. De kosten, aan deze wsgverbetering on der Oegstgeest verbonden zouden bedragen pl.m. f 30.0000, terwijl de lengte der weg verbetering, aanvankelijk bedragende 800 Ml., thans zou worden gebracht op 1000 Ml. B. en W. stelden zich daarop in verbin ding met het Gemeentebestuur van Oegst geest en verzochten, ouder mededeeling van het vorenstaandie, zijne medewerking bij de uitvoering van genoemd plan. Het Gemeentebestuur deelde mede, dat het in beginsel met het plan medeging, mits in de daaraan verbonden kosten aan Oegstgeest, in verhouding van de lengte van den weg onder beide gemeenten gelegen, dezelfde subsidiiën werden verleend als aan Leiden waren of zouden worden toegekend. Eveneens ko* het zich vereenigen met het voorstel, om het gchcele plan door Leiden le doen uitvoeren, mils het bestek van het onder Oegstgeest gelegen gedeelte gemeen schappelijk werd opgemaakt en in een af zonderlijk perceel publiek werd aanbe steed. Het Gemeentebestuur kon zich echter, uit een oogpunt van publieke veiligheid min der goed vereenigen met eene uitvoering van het plan en gaf verre de voorkeur aan eene vrije trambaan over de te dempen sloot aan de Z.-W. zijde van den weg. Het verzocht daarom nog eens ernstig deze kwestie te overwegen, al zou de uilvoering van bovengenoemd plan geen reden zijn om de verlangde medewerking te onthou den. Intusschen hadden B. en W. het plan der voortgezette wegverbetering ingezonden aan de Ged. Staten, met verzoek om de Provin ciale bijdrage thans te willen vaststellen op 1/3 van het bedrag der kosten van de ge- heele wegverbetering. door MARGARET PEDLER. Geautoriseerde verlalinj van W. E. PONT. G« ..Ik bejrijp het ook niet, (ante. Dat is juist h« gekke van liet geval," antwoordde hij geheimzinnig. Hij ging de kamer uit naar boven en kwam dadelijk weer terug met een paar uneven, die samengehouden werden door ecn elastiekje, in de hand. Zii r°ken muf, toen hij ze openvouwde; blijkbaar hadden zij vele jaren lang het aghcht niet gezien. Maar Miles scheen ze buitengewoon belangrijk le vinden, want hij as ze nauwkeurig door. toen een tweede zeHs nog een derden keer. Toen hij liet elastiekje er weer om en bergde •ze weg in een lade, die hij zorgvuldig af sloot. Een paar dagen later kreeg Garth Trent een briefje van Herrick of hij bij hem wilde komen. .,Je bent in een geen dagen bij ons gc- oeststond er. „Denk aan Mohammed en iif1^ en k°m mij eens opzoeken, want Iiaar 3°u toekomen." De brief, die rustig iedere toespeling op laatste gebeartems«en vermeed, was als koele regen, die op de uitgedroogde aarde valt. Nadat de geschiedenis van de uitspraak an den krijgsraad overal bekend was ge worden, was Garth als door de hel geweest. Ilot was merkwaardig, hoe snel het "verhaal gelekt was en van mond lot mond was ge- j gaan, totda-l er nauwelijks een hutje in i Monkshaven was, waar men het niet wist met allerlei vreeselijke en verzonnen bijzon derheden er bij. Het kamermeisje van het Cliff Hotel was do oerslc bron geweest. Zij had in een aan grenzende kamer door het sleutelgat met belangstelling hel heele gesprek tusschen Elisabeth en Sara afgeluisterd, dien dag na de picnic in het Ilavenbosch, en, zooals die soort menschen zoo graag doet, had zij niet nagelaten het nieuws overal le verspreiden. En ook hadden enkele babbelachtige gasten van de picnicpartij zich niet kunnen ont houden om de beteekenis van de ongeluk kige scène, die toen had plaats gehad, haar fijn uit te pluizen en er het noodige bij te borduren, als meerder bewijs voor de waar- 1 beid van wat het kamermeisje had afge luisterd. De heele stad was vol van het verhaal en hel had niet lang geduurd of Garth had het bemerkt. Bijna dagelijks kreeg hij ano nieme brieven, en het moet niet vergeten worden, dat do tien jaren, die hij in afzon dering in Monkshaven had doorgebracht, hem niet zeer gezien hadden gemaakt bij zijn medeburgers. Zij waren er gebelgd over, dat hij zich altijd had afgezonderd en op een afstand gehouden, en nu deze vernede rende oorzaak de verklaring er van had ge geven, kozen enkele niet zeer hoogstaande karakters onder heil dezen weg om aan hun wrok lucht te geven. Een van de anonieme sch rij vers wierp zelfs op, dat Trents voortdurende aanwezig heid in het district een smet was op den goeden naam van Monkshaven; een ander Ook richtten zij met het oog op de meer dere leqgjte der wegverbetering verzoeken om verhooging der toegezegde bijdragen, met 1/4 gedeelte tot dc N.Z.H.T.M., de K. N.A.C. en den A.N.W.B. Eerstgenoemde deelde echter mede de aangevraagde vor- hooging niet te kunnen toestaan, aange zien haar toegezegde bijdrage, vermeerderd met de kosten van het verleggen der spo ren, toch reeds een offer zou vorderen van f 40000 a f 45000. De K.N.A.C. en de A.N.W.B. bicken ne- rcid te zijn de verlangde verhooging toe te staan cn brachten hun bijdragen op respect, f 1250 cn 1875. B. en W. deelden den uitslag van bun pogingen mede aan de Ged. Staten en ver zochten dat college wel te willen bevorde ren, dat de ontbrekende som ad f 6250, dio niet door de N.Z.H.T.M. bij wijze van sub sidieverhooging zou worden bijgedragen en ook niet voor rekening van de gemeente Oegstgeest kon worden genomen, door de Provincie zou worden geschonken, boven de reeds aangevraagde bijdrage in dc kosten der wegverbetering, subsidiair den eisch tot voorzetting der wegverbetering tot den Ter weeweg te laten vallen. Het op 11 Juni 1923 ontvangen antwoord luidde, dat bet verleenen van een Provin ciaal subsidie slechts gemotiveerd kon wor den, indien de wegverbetering zich uitstrek te tot de Deutzstraat, al moest worden er kend, dat de verbetering van bot wegvak Terweeweg—Deutzstraat op zeer groote be zwaren stuitte. Een nieuw plan, in overleg met bet Gemeentebestuur vun Oegstgeest opgemaakt, en vergezeld van een kostenbe rekening en kostenverdecling word derhalve ingewacht. Een nieuwe moeilijkheid alzoo en wederom vertraging in de uitvoering van bet werk. Bij zijn rapport van 30 November 1923 zond de Directeur der Gemeentewerken we der een nieuw en naar B# en W. hoopten thans een laatste plan tot verbetering van den weg in, doch nu voortgezet tot do Deutzstraat en vergezeld van een begroo- ting van kosten voor dc drie wegvakken en een voorstel tot verdeeling dier kosten, met welk plan de Commissie van Fabricage zich geheel kon vereenigen. Voor het wegvak PoelbrugTerweeweg is het reeds besproken plan gevolgd, echter in dien zin gewijzigd dat de palen voor dc bovenleiding van dc tram niet meer in het midden van den weg, doch aan de zijkanteu van den rijweg in de boomenrijen zijn ge plaatst. Daardoor kunnen de tramsporen niet alleen dichter bij elkander komen en het ri j verkeer meer ruimte verkrijgen, maar ook do veiligheid van den weg wordt er zeer mee gebaat cn het aesthetisch aanzien verhoogd. Dc verbetering is dan ook een verbooging der kosten met plm. f 2000 wel waard. De N.Z.H.T.M. gaa^* hiermede accoord, doch meent, dat deze uitgaaf in mindering moet komen van de toegezegde bijdrage ad f25000. Nabij de Poelbrug zal een bchoorlijko aansluiting aan het verdere gedeelte van den weg (PoelbrugStation) worden verkre gen door een belangrijke verbrceding van die brug, door het dempen van een gedeelte sloot en door bet verwijderen van eenige boomen. De brug, thans plm. 9 M. breed, zal een breedte verkrijgen van plm. 18V$ M., terwijl de rijweg aan beide zijden van de tramlijn blijft doorgaan, zoodat ter plaat se geen ongewensobto kruising met de tram lijn ontstaat. Met bet ontworpen tracé van de tramlijn Den HaagWassenaarLeiden is uit den aard der zaak eveneens rekening gehouden. Bij de tramhalten Promenade, Ttirnlust, Pomona en Endegeest zijn aan weerskan ten van de tramsporen vluchtheuvels ont worpen, lang plm. 35 M. en breed plm. 0.75 M. Zij zullen des avonds aan beide uitein den behoorlijk moeten worden verlicht, zoodat ook hier met de eischen ten opzichte van de veiligheid ia rekening gehouden. Yoor de tot-stand-koming van deze weg verbetering is het noodlg, dat de gemeente den eigendom verkrijgt van de helft der sloot aan de N. O. zijde, aangezien die sloot voor de eene helft aan de gemeente, doch schreef, dat, mochten de geruchten omtrent een dreigenden algemeenen Europeeschen oorlog bewaarheid worden, het I'Tansche vreemdelingenlegioen een goede gelegenheid bood aan dezulken als hij. Garth scheurde de brieven in kleine stukjes, die hij verachtelijk in de prullen mand wierp; maar niettemin waren zij als even zooveel muggen, die om een open wonde gonzen en de kwelling nog groober maken. Zwarte Brady, gedachtig aan de paar da gen gevangenisstraf, die Trent hem had be zorgd als belooning voor zijn 9lroopen, was heftig in zijn beschuldigingen. „Terugtrekken noemen zij dat dan," merkte hij op met edele verontwaardiging. „Weggeloopen is het gewone woord er voor." En met deze uitspraak waren al de leeg- loopcrs bij de garage van het hotel hel vol mondig eens en dus volgden overal donkere blikken en gemompelde opmerkingen Garths verschijnen op straat. Garth toonde tegenover dit alles een ijzige onverschilligheid ten slotte waren deze kleine dingen van niet noemenswaardig be lang voor een man, wiens heele leven in puin om hem heen lag. ,,'t Was good van je mij eens er uit le ha len," zei hij legen Herrick, toen zij elkaar begroetten. Tij bent zeker niet bang voor besmetting?" „Zeker niel," antwoordde Miles met een vriendelijker glimlach. „Ik had bovendien nog een bijzondere reden, waarom ik je graag wou spreken." „Wat was dat?" Miles deed de lade open, waar hij de pa pieren had opgeborgen, die hij twee dagen geleden met zooveel belangstelling had door voor de andere helft aan de eigenaren der daaraangrenzende buizen toebehoort. B. en W. kunnen echter reeds thans me- dedeelen, dat van de zijde der eigenaren over het algemeen geen moeilijkbeden in den weg zullen worden gelegd. Verschillen de hunner hebben zich reeds bereid ver klaard bun slootgedeelte of een benoodigd Btrookje grond, af te staan, hetzij kosteloos, betzij tegen betaling van een geringe ver goeding, onder de h. i. billijke voorwaar den, dat de kosten verbonden aan bet ma ken der nieuwe perceelafscheidingen, bet e. v. ophoogen der voortuinen, bet maken der rioolaansluitingen, enz., door de ge meente worden gedragen. Tot zoover het wogvak PoelbrugTer weeweg. Voor het wegvak TerweewegDeutzstraat werd, overeenkomstig de missive van Ge- deputoerde Staten van 11 Juni 1923, in hoofdzaak volstaan met het aanbrengen van een bestrating over de beide tramsporen. De aan een en ander Terbonden kosten zouden bedragen voor het wegvak Poelbrug- Warmonderweg (Le den) f2C0900, ve min. derd met de bijdragen van de Provincie, berekend op 1/3 der kosten of f68650, die van de N. Z. H. H. T. M. ad f23000, van de K. N. A. C. ad f 1000 en van den A. N. W. B. ad f 1500 zoodat voor rekening van onze gem?ente zou komen een bedrag van f107850. Het ontwerpen van dit plan had uit den aard der zaak plaats in overleg met het Gemeentebestuur van Oegstgeest, terwjjl dat overleg zich eveneens uitstrekte tot de Directie van de N. Z. H. T.-M. Het Gemeentebestuur van O:gstgca;t bleef zijn bezwaren handhaven ten opzichte van het laatste profiel van het gedeelte War- mor.derwegTerweeweg en bleef verre do voorkeur geven aan een vrije trambaan. Ondanks de opsomm'ng van a'b voord e'en, verbonden aan het plan, mocht het niet gelukken het Bestuur tot andere gedachten te brengen intusschen zou dit zooals reeds vroeger gezegd geen reden z\jtn om de verlangde medewerking niet te ver leenen. Ook de Directie van de N. Z. H. T. M. gaf uit een oogpunt van tramverkeer ao voorkeur aan een vrge baan, doch moest erkennen, dat uit een oogpunt van alge meen verkeer het genoemde prof el het meet-t in aanmerking kwam. Zouden B. en W. dus ten opzichte van dit wegvak toch ten slotte geen moeilijk heden hebben te vreezen, geheel anders stond het ten aanzien van het wegvak TerweewegDeutzstraat. Met de verbetering van dit wegged.e'.tev ontworpen volgens het voorstel van Ged. Staten, was Oegstgeest al zeer weinig in genomen. Het bestraten der tramsporen en het behoud der trampalen op dezelfde plaats als thans, achtte men geen verbetering. Bestendiging van den tegenwoordigen toe stand werd aanbevolen. Moest echter deze verbetering tot stand komen, dan zouden, naar de meaning van het Gemeentebestuur, in ieder geval do trampalen moeten worden verplaatst naar de zijkanten van den weg". Wat de kosten van verbetering van dit wegvak betreft, verklaarde het bestuur 2Ïch bereid to bevorderen, dat de gemeente, evenals voor het gedeelte Warmonderweg Terweeweg, daarin de helft zou 'betalen. Do Directie der N. Z. H. T. M. achtte het voor dit gedeelte voorgesteld profiel even eens zeer ongunstig, zoowel voor het ge wone- als voor het tramverkeer. Het tramverkeer over het N. 0.-spoor zou tegen de richting van het gewone verkeer ingaan, terwijl de bovenleidingpaal zeer on gunstig zou staan en derhalve ernstig moest worden gevreesd voor aanrijding. De Di rectie behield zich dan ook voor alle kosten verbonden aan de vervanging van veld- spoor iïoor groefspoor enz., geschat op f7000, terug to vorderen. Veel juister achtte zij het de tramsporen in het raidden van den weg te leggen en de mastpalen aan do zijkanten te plaatsen. Doch ook de daaruit voortvlori3r.de kosten, geschat op f9000, kon de Maatschappij, volgens de Directie, niet voor hare rekening nemen en evenmin die van het aanbrengen en onderhouden der bestrating. Aangezien de Directeur der Gemeente werken zich ten opzichte van bet te kiezen gelezen. Hij deed hel elastiekje er af en gaf ze aan Trent. „Ik had graag, dat je deze brieven eens doorlas, wil je?" zei hij. Een korte stil te, terwijl Trents oogen snel den inhoud van de dicht beschreven vel letjes doorlazen. Toen hij opkeek, was zijn gelaatsuitdrukking volkomen onverschillig. Miles kon er niels uit opmaken. „Nu....?" zei hij vragend. Kalm gaf Garth hem de brieven terug. „Je moest niet alles gelooven, wat je hoort, Herrick," was alles, wat hij ant woordde. „Is hot dan niet waar?" vroeg Miles onderzoekend. „Het klinkt onwaarschijnlijk," antwoord de Trent kalm. Miles dacht een oogenblik na. Toen deed hij langzaam de brieven weer tusschen het elastiekje met de opmerking: „lk geloof, dat ik Sara eens zal vragen, wat die er van denkt." Wanneer hij zich ten doel had gesteld de onverschilligheid van den ander te verbre ken, slaagde hij daarin boven verwachting. Trent sprong op en strekte de hand uit als om de brieven fce grijpen. Zijn oogen scho ten vonken. „Neen! Neen! Dal moet je niet doen, dat kun je niet doen! liet is o, je zult het niet begrijpen maar die brieven moeten ver- nieLigd worden." Herrick hield ze vast in de hand geklemd en stopte ze in den binnenzak van zijn jas. „Vernietigd zullen ze zeker niet worden," antwoordde hij. „Ik houd ze in bewaring. Maar, vertel mij eens, waarom zou ik 9 niet aan Sara lallen zien? Het schijnt AS; het eenige, dat vóór de hand ligt." - v Trent schudde het hoofd. profiel voor dit gedeelte geheel kou vor eenigen met de mcening van do Dimotie d9T N. Z. H. T. M., voegde hrj aan zjjn repport een alternatief voorstel toe. Volgens dit voorstel zou de verlegging van de tramsporen naar het midden van den weg en de plaatsing van de iramina^ten aan de zijkanten voor hot gedieit6 Terwofj. wegEndegeesterlaan het smalste ge- deelte gepaard behooren te gaan met eene verbreeding aan de Z. W.-zijde van den weg van gemiddeld pl.m. 2 M. Daar voor zou het noodig zijn een strook ter breedte van pl.m. 2 M. van het terrein van het gesticht „Endegeest" af te nemen en het scheidingshek terug te plaatsen, waar tegen bij de Commissie van Beheer over het gesticht geen bezwaar bleek te bestaan. Verbreeding van het verdere weggedeelte EndegeesterlaanDaut straa- was niet 10a- dig. Do nieuwe weg zal nu een breedte hebben van pl.m. 15 M., met aan weerskanten voet- paoen van pl.m. 1,40 1.50 M. eu rtf- wegen naast de tramsporen. Wordt dit weg- profiel gevolgd, dan kan het geheele ver keer vanaf het station Leiden tot aan de Deutzstraat in Oegstgeest in twee afzon derlijke richtingen worden geleid. Deze plannen nu met de daarbij behoorendo teekeningen, bcgrootingen, kostenverdealing enz. zonden B. en W. aan de Ged. Staten in. Als gevolg daarvan werd een conferentie gehouden ten Raadhuize te Leiden en op grond van deze sam^nsprekingen deden Gei Staten een voorstel aan Prov. Staten. Volgens dal voorstel geven Ged. Staten in overweging aan Leiden 1/3 deel der op f 200.000 geraamde kosten van de verbete ring van den Rijnsburgerweg van de Poet- brug tot den Warmonderweg le vergoeden lot een maximum van f C6650. De N. Z. II. T. M. zal een bijdrage verlee nen van t 23000 cn de verlegging van spo ren en bovenleiding voor hare rekening ne men, terwijl dan het onderhoud der bestra ting tuschen de tramsporen ten laste van onze gemeente komt. De A. N. W. B. cn de K. N. A. C. einde lijk, hebben, gelijk vermeld, bijdragen van resp. f 1500 en f 1000 toegezegd, zoodat voor onze gemeente f 107850 te betalen blijft. Ten opzichte van het wegvak Warmonder wegTerweeweg zal de Provincie de helft der op f31500 geraamde kosten, na aftrek van de bijdragen van den A. N. W. B. en de K. N. A. G. resp. ad f375 en f250 vergoe den. De N. Z. II. T. M. i9 ook hier bereid de kosten van verlegging van dc tramsporen en van het verplaatsen der masten, begroot op f 7000 voor hare rekening te nemen. Ten laste van de gemeente Oegstgeest blijft dus f 15437.50. De kosten van verbetering van het weg gedeelte TerweewegDeutzstraat, daaron - der begrepen die van de verplaatsing van het riool, welke verplaatsing een gevolg is van de verlegging der tramsporen, worden ge raamd op f 47000. Bij dit bedrag komen nog de kosten van het verleggen dier sporen, welke op f 9000 zijn le stellen en welke de N. Z. H. T. M. niet te haren laste wil ne men. Van deze uilgaven neemt volgens het voorstel de gemeente Oegstgeest de helft van f 47000 of f 23500 voor hare rekening en de provincie de andere helft -f- f 9000. In totaal draagt dus Oegstgeest voor de beide onder haar territoir gelegen weggedeel ten f 15.437.50 -f f 23.500 f 38.937.50 bij, en de provincie f 15.437.50 f 32.500 f 47.937.50. Aan dc in uitzicht gestelde bijdragen heeft de provincie de volgende voorwaarden ver bonden: lo. De gemeenten Leiden en Oegstgeest verbinden zich ieder tegenover de Provincie tot hot voortdurend tolvrij onderhoud van de hiervoren genoemde, onder elks gebied ge legen wegen; 2o. Het werk wordt uitgevoerd door de betrokken gemeente, waarbinnen het te ver beteren wegvak ligt, ten genoegen van Ge deputeerde Staten, na openbare aanbeste ding krach lens een door dit College vooraf goedgekeurd bestek en met dien verstande, dat de kosten van het verleggen der tram sporen en van het verplaatsen der masten in het onder Leiden gelegen wegvak en in het onder Oegstgeest gelegen wegvak tusschen den Warmonderweg en den Terweeweg voor rekening van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij komen; „Neen. Geloof mij, dal kan nooit goed doen ,hot zou alleen oneindig veel kwaad kunnen stichten." Herrick keek ongeloovig. „Dat zie ik niet in," protesteerde hij. „Maar toch is hel zoo." Stilzwijgen tusschen de beide mannen. „Dan wil je dus/' zei Derrick, eindelijk de stilte verbrekend, „dal ik mijn mond houd hierover?" „Ja, juist." „Dat is niet fair." „En wanneer je dit alles hekend ging ma ken, is het unfair tegenover Tim. Heb jo daar wel aan gedacht? Hij is in elk geval onschuldig." „Maar kerel, het is onbestaanbaar, het is belachclijkl" „Heclemaal niet. Ik heb Elisabeth Dur- ward mijn belofte gegeven, en zij is ge trouwd en heeft een zoon gekregen, alles in het vertrouwen op die belofte. Mijn lippen zijn gesloten nu en voor het vervolg." „Maar de mijne niet," zei Miles grimmig. „Dat zullen ze wel, Miles, als ik het je vraag. Begrijp je niet, dal ik nu niet meer terug kan? lk kan het verleden niel uilwis- schen. Ik heb een geweldige fout begaan, een fout, die veel andere jonge mannen in gelijke omstandigheden ook gemaakt zou den hebben. En ik heb er sindsdien altijd voor moeten boelen. Nu moet ik lot hel eind toe blijven boeten, daar is mijn eer mee ge moeid. Daarom vraag ik je, of je die brieven niet wilt laten zien." Miles was niet overtuigd. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5