io. 19826. MAANDAG 27 OCTOBER Anno 1924 Officleele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. GEMENGD NIEUWS. DSCH DAGBLAD PRUS DER ADVERTENTIE!*: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine AdvertentiSn, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en laterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postreebt. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cis. potio te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Oireetie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 8 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. 0.18. „0.18. t nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP Aan den gemeentelijken vischwinkel, Bchinarkt 18, tel. 1225, is DINSDAG ver- jgboar: SCHELVISCH a 10.19—10.32, HOI. a f 0.19f 0.34 per pond en Nieuwe M1ING a 6 cent per stuk. AUG. L. REIMERINGER, Weth., lo. Burgemeester. Leiden, 27 October 1924. Centrale Commissie voor Arbeiders ontwikkeling. Zaterdagavond had bovenstaande organi- tie in de groote Sladszaal een propaganda- estavond uitgeschreven, waarvoor als estredenaar was aangekondigd het lid der veede Kamer de heer J. W. Alberda, te -Gravenhage, terwijl ter illustreering van 'zi avond verder op het programma stond Jt optreden van den xylophonist J. van pppen, van den dichter-zanger bij de luit enati en van onzen stadgenoot, den onder ijzer L. G. van Doom als declamator. Hoe- el er een groot aantal belangstellenden aren opgekomen, was de zaal toch slechts oor een deel bezet, waarvoor de voorzitter, heer A. Sasburg, echter een plausibele kien opgaf. Toevallig gaf D. O. S. dien vond ook een uitvoering, terwijl boven- en vele Leidsche parlijgcnopten het sala- scongres in Den Haag bijwoonden. De oorzitter heette de aanwezigen hartelijk elkom en zeide dat de Commissie ook nu eer aan de goede gewoonte getrouw was ebleven om de wintercampagne met een peeslvergadering' in te zetten. Wijzende op het werkprogramma voor 1924:1925 beval hij de algemecne en bijzondere cursussen, de voordracht- en kunstavonden en andere werkzaamheden met aandrang aan. Van de apitalislische klasse, die zelf wel zorgt por de geestelijke vorming van haar klasse de arbeiders in dezen niets te ver- ichten. Zij moeten voor hun eigen geeste- ikc behoeften zorgen, waarvan de bevre- jiug het leven rijker en schooner kan ma- jen en het beschavingspeil kan doen stijgen luartoe nu wil de Centrale Commissie voor Irbeidsontwikkeling hun helpend de hand Jeilien,, waarvan de winlerwerkzaamheden |unnen getuigen. Daarop loonde de lieer J. van Peppen, in Leiden geen onbekende, weder zijn (roote vaardigheid op de xylophoon, waar- pedo hij veel bijval oogstte. Dan verkreeg de heer Alberda het woord et het onderwerp: „De overgang van het Kapitalisme tot socialisme"* De heer Alberda begon met op te merken lat wij leven in een belangrijken tijd en dat (el en zich daarvan bewust zijn. Wij leven een tijd van overgang van de kapitalis- |ische lot de socialistische maatschappij. cze overgang is een proces dat zich slechts (ver een groote ruimte van lijd kan vol- ekken. Er zijn echter tal van verschijnse len, die er op wijzer dat het overgangstijd perk in vollen gang is. Het kapitalisme is (iet meer als van ouds; het gaat nu reeds neer en meer van zijn standpunt verande- |en naar den kant van het socialisme. Op Iconomisch gebied bestaat het kapitalisme jok niet meer in den ouden feilen vorm van Jroeger, De kapitalist is daar ook niet meer Inbeperkt heer en meester. Hij ziet niet per tegenover zich den zwakken slappen van den enkeling, maar den sterken kil van de arbeidersorganisatie. En als het (apilalisme nog eens de hongerzweep laat natten, dan vangen deze organisaties ze op. Op portiek gebied is het niet anders. In frie groote Europeesche landen zijn de de- oeratiflehe partijen aan het bewind en liet vierde land staat de arbeiderspartij den drempel van het parlement om haar nbedc te doen. Vóór den oorlog voerde het kapitalisme hoogtij in de politiek. Maar door den het kapitalisme ontketende wereldoor log, is de wereld zoodanig ontredderd dat knapste mannen uit de kapitalistische (lasso in geen vier jaar de maatschappij keer in haar goede voegen hebben kunnen terugbrengen. Hel is de Scholsche arbeiders- pngen, de huidige eerste ministor van Enge- imd, Mac. Donald die het zoeken naar een Mere maatschappij op het eerste plan f teelt weten te brengen. Maar de arbeiders- arlij heeft in dezen overgangstijd een moei lik© taak te volvoeren en die oplossingen de maatschappij te vervormen tot een iocialistische ordening is zwaar. In dat op- Jicht is de taak van de hervormers veel |waarder dan tijdens de Franschc revolutie. dien roemrijken tijd van het opkomend liberalisme waarop de bourgeoisie nog rotsoh mag zijn, viel er slechts op te rui nen: het onbeperkte Koningschap de al be- jeerschendcn. invloed van adel en geeste lijkheid, de feodale rechten enz. Wat er ferdier moest gebeuren was, zooals Mira- eau het toen zeide reeds vooraf bestudeerd, lag klaar voor den geest der hervor- Zoo is het nu niet. De socialistische Mijen slaan thans voor een constructie- opbouw dier maatschappij. In de ver schillende landen zien de arbeiderspar tijen1 dien opbouw ook verschillend, doch allen beseffen dat niet alleen de macht moet worden veroverd maar ook worden gebruikt. En daarvoor moeben nog verschil lende sociale economische en politieke vraagstukken worden bestudeerd en. zoo mogelijk, worden opgelost. Ieder onzer moet dus begrijpen zeide spr., dat het er op aankomt om het socia lisme te leeren loepassen en te gebruiken. Aan het getal hapert het ons niet. net leger van het proletariaat wordt met den dag grooter. Maar met het aantal alleen gaat het niet. Men kon de politieke macht binnenkort wellicht veroveren, maar dan moet men ze ook vooral kunnen gebruiken. Het komt op de hoedanigheid der belijders aan. En nu werkt zooals spr. reeds opmerkte de econo mische constellatie en hare huidige ontwik keling wel het aantal in de hand, maar niet de kwaliteit van de arbeiders Het arbeidsproces van thans 19 weinig ontwikkeld voor het individu. De steeds sterker verdeelde arbeid doodt de arbeids- lust en "de arbeidsbezieling en maakt er handgrepen van, eentonig en weinig vor mend, zonder ziel. Het moderne industrialisatie-proces heelt met de hersenen gedaan zooals het met alles deed. De industrie heeft het denken van den arbeider onnoodig gemaakt. En hier ontmoeten wij, volgens spr., de groote moei lijkheid. Deze slechte werking van de moderne in dustrie nu moet door de arbeiders zelf ge neutraliseerd worden. Zij moeten zich zelf op ontwikkeling en geestelijke vorming toe leggen. Spr. wekte daarom de aanwezigen op, om zooveel zij kunnen gebruik te maken van wat de leidiens der arbeidersontwikkeling hun kunnen bieden. In den ouden lijd was het onderwijs niet zoo goed al9 thans maar het was ook niet zoo noodig. In het werk zelf lag reeds de grondslag eener geestelijke ontwikkeling j Thans is het, zooals spr. boven had aange toond, geheel anders en het wordt met den dag nog minder. En juist nu wordt het on derwijs tengevolge de z,g. bezuiniging nog verslechterd. Spr. weet wel dat ons onder wijs wordt geroemd. En inderdaad wij kun nen met onze Hoogere Burgerscholen en I gymnasia met andere landen best concur- j. reeren .Maar van het mil li oen Nedcrland- sche kinderen die de lagere school bezoe ken, komen er slechts 125.000 op de middel bare en daarmede gelijk slaande inrichtin gen. De andere zullen nooit iets komen be weten van een Goelhe, een Schiller of een Beelhoven en zij zullen alzoo de smart lij den die in den harden arbeid zonder dat de geneugten er van worden genoten. Spr. besloot zijn met stille aandacht ge volgde rede, door er op te wijzen dat die ar beidersontwikkeling niet alleen in het be lang is van het individu alleen, maar ook in het belang van de maatschappij, in dien zin, dat zij paraat maakt om tie strijden voor de idealen, welke het socialisme de ar beidersklasse voor oogen stelt en die zij ge roepen is te veroveren en in de menschen- gemeenschap toe te passen. Na deze luid toegejuichte rede werd hel eerste gedeelte van den avond gesloten met het optreden van Renali. Na een korte pauze, waarin de pianist, onze stadgenoot H. L. van Wel, de velen die in de zaal bleven zitten op goede mu ziek vergastte trad de heer Henati weder op, waarna de heer L. G. van Doorn een tweetal gedichten declameerde waarna de voorzitter met een opwekkend woord de goed geslaagde bijeenkomst sloot De beer Nic. van der Keur alhier is benoemd lot directeur van de Chr. zang- vereeniging „Zang en Vriendschap" te Ha- ze rswoude. Bekende Zweedschc physiologon schrij ven over den Nobelprijswinnaar, don Neder lander prof. W. Einthoven en over zijn uit vindingen. Einthoven's geniale ontdekking betreffende de mogelijkheid om de mensche- lijke hartlonen mot etan snaar-galvanome ter te registrecren, hoeft niet alleen histo rische en speciale physiologische waarde, doch dagelijks brengt zijn uilvinding hulp aan degenen, die lijdien aan een van de moest chronische ziekten, de hartkwaal. Verscheidene Zweedsche geleerden hebben dissertaties geschreven over de apparaten en techniek van prof. Einthoven. Van bevoegde zijde meldt men, dat ons bericht over voorziening in die vacature Kalff onjuist te achten is. In vervolg op ons verslag omtrent hot 25-jarig- jubileum van het Leidscho Volks huis diene nog, dat ook een zoon van den stichter n.l. mr. Druckcr, uit Rotterdam, aanwezig was en dat Zaterdag, door do onvermoeide pogingen van do directrioo gezorgd was* voor een fcest-elijken middag voor de club- en andere kinderen. Het bestuur, dat uitgenoodigd was hior tegenwoordig te zijn, werd bij monde van den heer Vos namens de kinderen een zcx-r mooie gewerkte spreuk eigen werk in eikenhouten lijst aangeboden en mej. Funke mocht een zéér verdiende hulde! een fraaie tinnen vaas met bloemen in ontvangst nemen voor alle moeite en zor gen door haar aan het Volkshuis besteed. De poppenkast en goochelaar, beide door de goede zorgen van de directrice en met financieelen steun van een het Volkshuis zeer goed gezinde geefster, voor deze gele genheid geëngageerd, brachten de kleinen in verrukking. Onze stadgenoot, de heer J. A. van Hamel, richtte 1 October 1.1. een adres aan den gemeenteraad te 's-Gravenhage, waarin hij opmerkte, dat men" bij het reizen van Leiden naar Den Haag (Scheveningen) en omgekeerd per N.Z.H.T.M. bijna altijd sterk het gemis voelt van een overdekt tram- of wachthuisje en van een of meer banken aan de halle-Bezuidenhoul. Bejaarde en minder goed ter been zijnde reizigers wor den door dit gemis bijzonder getroffen en meermalen heeft adressant dan ook het aan bedoelde halte aanwezige publiek dienaan gaande klachten hooren uiten, die zeer recht matig zijn, omdat er aan beide zijden van de tramlijn overvloedig gelegenheid i* tot het plaatsen van zoo'n wachthuisje. Om deze redenen verzoekt adressant den Raad B. en W. uit te noodigen de directie der N.Z.H.T.M. uit te noodigen zoodanig wachthuisje aan te brengen, dan wel, in dien de Maatschappij daartoe niet bereid is, zulks vanwege de gemeente 's-Graven hage te doen. De heer Van Hamel heeft als antwoord op dit verzoek een schrijven van B. en W. van 's-Gravenhage ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de Directie der N.Z.H.T.M. reeds met de Domeinen in onderhandeling hi om vergunning te verkrijgen voor het oprichten van een wachthuisje op Rijks- grond ter plaatse door den heer Van Hamel gedoeld Het verzoek heeft dus reeds een vobrloo- pig resultaat gehad.' In een klein huisje, in het Korenhofje, gelegen aan het eind van de Van der Werf- slraat, woont sinds jaren een oud echtpaar, de 83-jarige Joh. Veilbrief en zijn nog twee jaar oudere cehtgenoote 13 a ren dine Lafeber, welk echtpaar den 9den November den dag hoopt te herdenken, waarop zij vóór 60 jaar in het huwelijk zijn getreden. Gisteren, Zondag, gingen de bruidsdagen der oudjes in. Zaterdag hebben wij, op dit feest attent gemaakt, persoonlijk een bezoek in perceel 1 van dit, allesbehalve luxueus hofje, ge bracht. We vonden er een jonge, heldere vrouw bezig de woning van grootvader en grootmoeder een Zaterdagsche beurt te geven. Grootvader was even een luchtje gaan scheppen, grootmoeder lag in bed Het vriendelijke oudje, dat nog in het volle be zit van haar geestvermogens is, verbelde, hoe zij vóór zestig jaar elkaar hadden ge vonden. Haar a s. man verdiende als wever slechts een klein loontje, maar zij had goede handen aan het lijf en wat er in de huis houding te kort schoot, verdiende zij na het huwelijk er als werkvrouw bij. Werkhuizen kon zij altijd krijgen, meer als ze noodig had. Vijf kinderen werd hun deel, waarvan hun één, reeds jong, werd ontnomen. We hebben ze eenvoudig maar in eer en deugd opgevoed en daar profiteeren we nu nog van, zeide oud-moedertje, lenvijl ze lachend wees op de kleindochter, die het huisje eiken dag opknapte. Zij heeft voor een paar jaar een been gebroken en nu wilde het lcopen niet meer en moest zij den mees ten tijd het bed houden. Haar man loopl nog goed en bereddert de huishouding. En zoo gaan ze hun 60-jarigen bruiloft lege- moet. Veel zal er wel niet gebeuren, dacht ze, want de kinderen en kleinkinderen hebben het ook niet breed. 't-Kon nog wei eens meevallen, zeiden we en we dachten er insgelijks bij: als we het in de krant ver- lellen, zullen velen onzer stadgenoolen het bruidspaar wel gedenkenEn dan lvebben we nu gedaan. Zaterdagavond organiseerde de Leid sche Geibe&fokvereenig.ing een propaganda- feeslavond in de Graanbcurs, welke zaal geheel belangloos was afgestaan door dien heer Backer. Te klokke 8l/a uur opende de voorzitter de heer H. W. v. Zijp den avond en bracht dank aan cbe spelers n.l. de loon eel vereeni- ging „Oefening baart Kunst", den jongen pianist Akkerman, den heer v. d. Wilk balletmeester, en aan den heer Backer voor het gratis beschikbaar stellen der zaal. Zeer verdienstelijk werden ten gehoore gebracht eon-ige duetten en zangnummers. In de pauze werden doOT den heer Worp uit Arn hem ter bezichtiging gesteld oenige instru menten en werktuigen in gebruik bij die Ned. Heidemaatschappij Na de pauze werd opgevoerd hel tooneelstukje getiteld „Parade op de Dam". Er werd met veel animo ge speeld en de toehoorders gaven door een da verend applaus telkens blijk van waardee ring. De voorzitter dankte allen nogmaals, die mede hadden gewerkt, dat deze avond zoo schitterend was geslaagd, en sloot om half twee den feestavond. Tot 3 uur bleven de licfhebbeTs(ster3) van dansen bijeen. Op uilnoodiging van het Bestuur van cke Philosophischc Faculteit der Leidsche Studenten zal waarschijnlijk eind Novem-. ber in de Stadsgehoorzaal te Leiden worden vertoond de film die door de Koninklijke Bataafsche Petroleum Maatschappij is op genomen van hare bedrijven in Nedier- landsch-Indiê, Zaterdagvoormiddag te elf uur onge veer is op den Rijnsburgerweg nabij „Po mona" de wagen van den vrachtrijder H. v. P., te Noordwijk aan Zee, terwijl hij in de richting Oegstgeest reed en zou uitwijken voor een ander voertuig, van achteren aan gereden, door de N.Z.H. tram met het ge volg dat een der achterwielen totaal werd vernield en de as van het wiel uit zijn ver band gericht. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats, maar de vrachtrijder moest do vraoht overladen op een anderen wagen en had belangrijke sohade aan den wagen. Gerard van D., te 's-Gravenhage, deed bij de politie aangifte dat, toen hij Zondagmiddag met een motorvoertuig op twee wielen langs den Haagweg reed er een hond, die toebehoorde aan O. T. M-, wo nende in de Da Costa-straat, welke hond eerst aan een koord werd vastgehouden, la^ ter op het voertuig was afgevlogen en over reden ten gevolge waarvan de motorfiets omsloeg en ernstig werd beschadigd. De veroorzaakte schade solialte hij op f.80, waarvoor hij schadevergoeding vroeg_ van den houder van den hond. Zaterdagavond kwam in de Wolsteeg, waarin oenige knapen speelden de 15-jarige H. K. te vallen met het gevolg dat een der beenen juist boven het enkel brak. De jon gen werd ter verpleging naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. In de week van 19 tot 25 Oct. zijn in de Stedelijke Werkinrichting opgenomen 191 volwassenen, 12 kinderen, totaal 203 per sonen. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Litteris Sacrum. De Distel, blijspel in drie bedrijven van R. Saudek. Vroeger dan gewoonlijk heeft Litteris Sacrum het seizoen geopend. Ditmaal met een blijspel, waarvan voor een verceniging als Litteris mag gelden: 't is maar een hand-omdraai. Wij bedoelen hiermee hcclo- maal geen aanmerking, wij constates ren slechts, trouwens heel goed begrijpend en billijkend, dat een vereeniging niet altijd „hoog kan mikken". De getrouwe bezoekers willen ook wel eens luchtige ontspanning, waarbij niet gedacht behoeft te worden en zoo'n werk is wel ,,De Distel", dat vroeger, vergissen wij ons niet op het repertoire van Royaards heeft geprijkt. In de vertaling van Jan Fabricius is dit blijspel van Saudek geworden tot een aar dige ontspanning. Geen diepzinnige intri ges, men voelt direct waar het heen moet alles is lichte blijspol-toon. Hier en daar io het niet geheel vrij van eenige gerektheid, maar allo. De inhoud is, kortelijks weerge geven, hoe Pietje de landlooper het klaar speelt om zich een goede positie te verove ren en daarnevens het frissche deerDtje Klaartje, dat de rijkste boerenjongens een blauwe scheen gaf. ('t Speelt n.l. in het boe renleven en tusschon de „blommen"). Af gezien nog, hoe Pietje de eeuwige ruzie tus- schen de gebroeders Kok onderling cn hun vader weet bij te leggen in een compagnon schap en tevens het kasteleins-echtpaar uit het logement ,,In de slanke Geisha", dat hij door zijn knipoogen eerst uit dc sleur heeft gehaald, daarin tol wederzijdsch ge luk terugbrengt. Een veredelde distel kan mooie bloemeu geven, Pietje de landlooper wordt evenzeer veredeld en tot iets goeds verheven. Zooals gezegd, voor Litteris is dit heel eenvoudig gegeven, dat even eenvoudig ver werkt is, een hand-omdraai en Zaterdag avond heeft een geheel bezette Schouwburg van de opvoering oprecht pleizicr gehad. Hetgeon zioh natuurlijk demonstreerde in luid applaus en bloemen voor de beide vrou welijke rollen. Pietje wae in handen, of beter gezegd, in do huid van den heer B. Hageman gekro pen en vulde het toonccl. Hij droeg ,,Do Distel" ter victorieoverigens goed ge steund door dc anderen. Zijn tegen-partij was nu eens niet zijn echtgenoote, maar mevr. Adama als Klaartjo. Hoewel voor ons vaststaat, dat mevr. Ilageman veel meer zou hebben gemaakt van dit „zoete meiske" achten wij het zeer goed, dat ook aan de andere leden eens een kana wordt gegeven. Mevr. Adama heeft over 't algemeen die kans benut en heeft voldaan, al was ze in figuur etc, niet geheel jeugdig genoeg, naar het ons voorkwam. De heer Adama gaf den ouden, stoenschen vader alle relief, was af cn toe zelfs wat te krachtig, maar de figuur leefde ten voeten uit. De heeren v. cL Heuvel en Bloemink als de broeders, die altijd overhoop liggen, hadden totaal geen moeite, terwijl de heer Wisse en mevr. Mazurel het kasteleinsecht paar leutig vertolkten. Aan de tooneelaankleeding was «Is altijd goede zorgen besteed. Volgenden Zaterdag gaat de tweede op voering. Niet eindigen mogen we zonder nog ge wezen te hebben op do verdiensten van Sappho", dat de pauzes aangenaam vulde en eenige malen applaus verwierf. BINNENLAND. De plannen tot verbetering van den Rijns- bnrgerweg bij den Leidschen Raad ingediend. Znid-Slavië maakte bezwaar tegen den doorvoer van reparatie-materiaal voor het vlicgtnig van den NederlandIndié-tochL De kwestie is al geregeld. Binnen het verband der partij is opge richt de R.-K. Democratische Bond „St. Michaël". Demonstratief congres van Overheidsper soneel te Den Haag. De meening der gemeenten gevraagd over opheffing der hnnrcommissies. Groote oplichting ie Amsterdam. BUITENLAND. Is de brief van Zinovjii echt of valsch? De vonnissen tegen Organisatie Consnl in Dnitschland. Een aanklacht tegen Zoid-Slavische mi nisters. De Hongaarsche regeering en Erzberger's moordenaar. Zaterdagavond omstreeks 11 uur is brand ontdekt in een benedenhuis aan den Zuidhoek No. 43 to Rotterdam, be woond door do sleepbootkapitein P. L. van den Brejcn cn zijn gezin. De voor-, tusschen - en achterkamer zijn nagenoeg uitgebrand. De vader heeft zijn 2-jarig dochtertje, dat in de achterkamer sliep, gered, en brand spuitmeester A. den Boer heeft een ouder zoontje zonder cenig letsel uit het branden de huis naar buiten gebracht. Het meisjo was door den rook eenigszins bedwelmd, doch kwam spoedig weer bij. Zaterdag heeft in het Noord- zeekanaal tusschen de Hembrug en Velzen een aanvaring plaats gehad tusschen het s.s. „Rijnstroom" van de Hoüandsche Stoom- bootmij. en het s.s. „Rembrandt" van de Stoomvaartmiji. Nederland. Beide schepen waren op de uitreis. Halfweg het Noordzeekanaal haalde de „Rtfnstroom" de „Rembrandt" in on wilde toen bakboord passoeren. Hoogstwaarschijn lijk zijn daarbij de twoo schepen tegen elkaar aangezogen, met het gevolg, dat het anker van het stuurboord-voorschip van de „Rijnstroom" do „Rembrandt" aan bak boord, midscheeps en 2 M. boven de water lijn trof, hetgeen een flinke deuk in de huid van de „Rembrandt" tengevolge had, terwijl het voorschip van de „Rijnstroom" licht beschadigd werd. De „Rombrandt" stoomde verder langzaam naar IJ muiden oj) om daar nadere orders af te wachten. Het s.s. „Rijnstroom" draaide onmiddellijk na de botsing in 't Noordzoekanaal om en keerde naar Amsterdam terug. Hier werd het schip in zeer kor ton tijd gerepareerd; op de beschadigde plaats op het voorschip werd oen cementen 6ek!sting aangebracht en om 6 uur vertrok hot s.s. opnieuw naar zee, niet Leith als plaats van bestem ming. Bij welk schip do schuld van de aanvaring lag, oi dat men alleen met een ongelukkige samenloop van omstandigheden te maken had, zal de RaAd voor de Scheepvaart uit te maken krijgen. De scheepvaartinspectie stelde reeds oen voorloopig onderzoek in. Het s.s. „Rembrandt" is om 5.30 uur van IJ muiden naar Amsterdam t;rugge- stoomd; de passagiers bleven aan boord. De bedoeling zat voer, hier volkomen zeker heid te krijgen omtrent den omvang van de schade, in 't bijzonder om na te gaan of er ook nog oen scheur in de scheeps huid was gekomen. Zaterdagnacht is aan het schip door gewei kt, dat gistermorgen zee koos. Gistermiddag omstreeks half- vijf hadden op den Muiderstraatwcg twee ernstige aanrijdingen plaats. Het eerste ongeval betrof een aanrijding op de Vinke- brug, waarbij twee kinderen van den heer K. te Diemen in de Muidcrvaart werden gereden. De motor bleef aan dc brugleu ning hangen. Alle personen werden door omstanders gered. Het publiek nam tegen den motorrijder een dreigende houding aan, zoodat hij het hazenpad koos. De duó-rijder werd naar de politie overgebracht. Reide heeren zouden onder den invloed van drank zijn geweest. Het tweede ongeval had bij de Mcrwcde- kenaalbrug plaats, cn daarbij werd een 12- jarig jongetje van den brugwachter E., di© plotseling den weg overstak, door 'n luxe- auto overreden. De bestuurder reed aan-

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1