No. 19823. DONDERDAG 23 OCTOBER Anno 1924 Officieels Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws' van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEB ADVERTENXIEN: 30 Cts. per Bij regelalonnement belangrijk lageren prijs. Kleifis Adverfentlin, uitsluitend bi) vooruitbetaling. Woensdags en JSalerdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzendine van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055. Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 8 maanden ƒ2.35, per week ƒ0.18. Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18. Franco per post 2.35 portokosten. Bit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP Aan den gemeentelijkan vischwinkel, V'schmarkt 18, tel. 1225, is VRIJDAG ver krijgbaar: SCHELViSCH a f 0 10—f 0.42, SCHOL a f0 18, SCHAR a f 0.10, POON a f 0.13—f 0.18, TARBOT a 10.08, NIEUWE HARING a f0.00 per stuk. N. C. DE GIJSELAAR, Eurgemeester Leiden, 23 October 1024 Burgemeester en Wethouders' van Leiden brengen ter dgemeene kennis, dat door hen, _ten aanzien van een ten bate van het Wijk- gebouw „Pniël" op 23 en 24 dezer in ge noemd wijkgcbjuw, aan de Middelstegracht, te houden bazaar, ontheffing is verleend van bet sluitingsuur voor winkels welke ontheffing geldt tot 11 i r des avonds. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. .VAN STRIJEN, Secretaris. Lelden, 23 October 1924. Vijf-en-twintig-jarig bestaan van het Leidsche Volkshuis. Het 25-jarig bestaan van hel Leidsche Volkshui», waaraan wij reeds hebben her innerd, werd gisternamiddag herdacht met een druk bezochte receptie in een der zalen van het gebouw door het bestuur. Onder de aanwezigen waren ook tegenwoordig een der stichters, prof. mr. W. van der Vlugt, benevens de burgemeester, jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, de oud-direclricc mej. E. C. Knappert, thans directrice van de School- voor Maatschappelijk Werk, en de directrice van „Ons Huis", mej. Van Asperen van de Velde, beiden te Amsterdam, en een groot aantal dames en Heeren uit Leiden en daar buiten. De tweede stichter, die nog in het le ven is, prof. mr. Greven, was door ongesteld heid verhinderd. Ook de familie van wijlen mr. Drucker kon niet aanwezig zijn. Nadat de voorzitter van het bestuur, de heer A. G. Wisse, met een enkel woord de beleekenis van dezen dag voor de Stichting had geschetst, verleende hij het woord aan prof. mr. W. van der Vlugt, die meende, dat het bestuur reden had om dankbaar te zijn voor de belangstelling, die het Volkshuis niet alleen thans geniet, maar in al de ja ren van zijn bestaan genoot. Daarbij dacht hij vooral aan de hoogere en diepere belang stelling, welke zich uitte in het werk en den lijd, die zoovelen aan de Stichting hebben gegeven. Die talrijkheid van deze mannen en vrouwen maakt het onmogelijk hun allen te danken zelfs al wilde hij ze in groepen gaan verdeelen. Hij moest zich in de keuze beperken en dan ging zijn sympathie het' allereerst uit tot den man, die als de eigen lijke grondlegger van de Slichting kon wor den beschouwd: Drucker, een man, tegen wien hij hoog heeft opgezien. Drucker deed niet alleen goed; hij was goed. Misschien wist hij het zelf niet, want het was zijn na tuur goed te zijn. Naast Drucker noemde hij zijn tweeden vriend Greven. Het doet hem leed, dat deze, wien den bloei van de Stich ting zoo zeer ter harte gaal, door öngesteld- lieid niet aanwezig kon-zijn. Hij verzocht de eenige dochter, hier tegenwoordig, mee te dcelen, wat hier vandaag gebeurt. Greven was de man, die niets vergat en die ook het Volkshuis en zijn behoeften door ep door kende. Ook prof. Greven maakt in lengle van dagen aanspraak op de erkentelijkheid van allen, die hel Volkshuis liefhebben. Van de werk?rs noemde de hoogleeraar de twee elkaar opvolgende directrices, mej Knappert en mej. Funke. De opvolging had niet gelukkiger kunnen zijn. Mej. Knappert met haar buitengewoon initiatief en haar geniale stuwkracht, met haar scherpe cri- tiek, prikkelend lot krachtdadig werken, was aangewezen het" werlc aan te vatten, te or- ganiseeren, orn bet daarna over te geven aan mej. Funke, die met tact en zacht beleid de werkers en werksters aan zich verbond, voor zich innam en het werk zette in de sfeer van onderlinge waardeering cn ver trouwen. Hij sprak ten slotte den wensch uit, dat het de tegenwoordige directrice ge geven mocht zijn, voortbouwende op de grondslagen, door mej. Knappert gelegd, het ^Ikshuis nog lot grooteren bloei te bren gen. Mej. Knappert bood vervolgens een ge schenk aan, bestaande in een gedenkplaat van koper of marmer, in een der gangen te plaatsen, waarop ie namen der Stichters, Drucker, Greven en.lfan der Vlugt, zullen prijken, om aan het nageslacht te toonen, dat het de Slichting te danken heeft aan deze drie leden van de medische faculteit der Leidsche Universiteit. Het gedenkteeken zal in strengen eenvoud worden uitgevoerd. Verder bood zij, mede namens dezelfde vrienden, een niet onbelangrijke som gelds aan het bestuur aan, met den bepaalden wensch van de schenkers, dat daaruit een fonds zal worden geslicht, waaruit de kosten VRn reisclubs zullen worden bestreden met het speciale doel bij de jongelui, die er van zullen profileeren, de kennis van eigen land te verrijken. Ten slotte bracht zij de gelukwenschen van het bestuur der School voor Maatschap pelijk Werk te Amsterdam aan het bestuur over. Nadat de voorzitter met harlelijken dank de aangeboden geschenken had aanvaard, verkreeg mej. Van Asperen van de Velde, directrice van de stichting „Ons Huis", te Amsterdam, nog het woord, die namens deze Stichting de jongere zuster hartelijk met dit jubileum feliciteerde. Nadat vriendelijke jonge dames thee had den rondgediend, hield mr. dr. A. M. Jackes, van 's Gravenhage, een rede over: Volkshuis en sociale ontwikkeling. Bij gelegenheid van het tienjarig beslaan van het Leidsche Volkshuis aldus ving spr. aan heeft prof. Van der Vlugt in den hem eigen keurigen vorm een overzicht gegeven van het in de eerste tien jaren in en door het Volkshuis vèrrichte werk, de bedoelin gen er van, de ervaringen er mede opge daan en de met dat werk bereikte resulta ten: een beschouwing van het Volkshuis werk naar binnen. In tegenstelling daar mede zal spreker in korte trekken trachten te schetsen den loop der sociale ontwikke ling in de kwart-eeuw, die aan de oprich ting van het Leidsche Volkshuis is vooraf gegaan, en in die, welke sinds de oprichting is verloopen: een beschouwing van de om standigheden naar builen. In het jaar, waarin het Leidsche Volks huis, dank zij vooral de toewijding en be langstelling van den heer en mevrouw Drucker, lot stand kwam, 1899, was het juist een kwart-eeuw geleden, dat in Neder land de eerste wettelijke maatregel op so ciaal gebied lot stand kwam, de kinderwet- Van Houten, waarbij de arbeid van kinde ren van twaalf jaar cn jonger, behalve voor huiselijke diensten en voor veldarbeid, ver boden werd.-"Men kan niet zonder huive ring denken aan de toestanden, die loen op het gebied van den kinderarbeid beston den: kinderen van zes jaar en jonger, die Van 5 uur 's morgens lof 8 uur 's avonds aan het werk gezet werden. Het kwam voor, daf kinderen 's morgens slapend naar het werk werden gebracht. Het strekt een 32-tal Leidschen fabrikan ten lot oer, dat zij gevraagd hebben orn door wettelijke maatregelen aan deze toeslanden een einde te maken. Hot adres heeft den stoot gegeven lot oen onderzoek, waarvan de uitkomsten wederom de aanleiding zijn geweest voor het initiatief van den heer Van Houten. Nadat de wet van '74 nagenoeg twaalf jaar van krachf was geweest, stelde de Tweede Kamer een onderzoek in naar de werking van de wet en in liet algemeen naar den toestand in de fabrieken en werk plaatsen ,,met het oog op de veiligheid, de gezondheid en het welzijn der werklieden." De resultaten van dit onderzoek schud de nogmaals het geweten van het Ne- derlandsche volk wakker. Tal van misstan den kwamen aan het licht; er waren fabrie ken met conlinu-arbeid, waarin de werklie den slechts 4 dagen in het geheele jaar, en enkelen zelfs geen dag vrij hadden; jongens van 13 jaar, die C nachten in de week nacht-arbeid hadden; een fabrikant ver klaarde voor de enquête-commissie dat de arbeid van 12 uur per etmaal door de jon gens „spelenderwijs" verricht werd. De Arbeidswet van 1889 maakte aan de ergste misbruiken een einde door den ar beidstijd voor vrouwen en jeugdige perso nen beneden IC jaar lot 11 uur per dag te beperken, en in het algemeen nacht-arbeid en Zondagsarbeid voor hen te verbieden. Een wet tot bescherming van de zwakken in het productie-proces. Een nieuw element in de geschiedenis der sociale ontwikkeling bracht de wet op de Kamers van Arbeid van '98, die ten doet had door samenwerking van vertegenwoor digers van arbeiders cn van werkgevers ar beidsgeschillen te doen beslechten. De Ka- •mers van Arbeid hebben weinig succes ge had en zijn twee jaar goleden haast onge merkt ten grave gedaald in verband met de lot-stand-koming van de nieuwe arbeids- geschillenwet. Hel geringe succes der Ka mers van Arbeid is daaraan toe te schrij ven, dat zij te plaatselijk georganiseerd wa ren en niet berustten op de eigen organisa ties, van arbeiders en werkgevers. Het is in dit stadium van groeiend besef, dat de misstanden in de menschelijke sa menleving om verbetering riepen, dat de besten onder de intellectueelen zich zetten aan de taak om hen, die aan de schaduw zijde van het leven wonen iels mede te geven van het zonnige, dat de wereld heeft. Zij stichten het Volkshuis om, onder het bereik: van oen ieder tc brengen de ontwik keling, die lectuur kan geven, de huiselijke vaardigheden, gezelligheid en levensvreug de voor de jeugd Een werk, dal staat in het teeken van de mildheid. De kwart-eeuw, die sinds de oprichting van het Volkshuis verloopen is, wordt door drie nieuwe faclorcn gekenmerkt. In de eerste plaats kwam, dank zij het werk van den zelfden man, die het Volks huis gesticht heeft, proT. Drucker, in 1907 tot stand cecn wettelijke regeling, waarbij de individueeie verhouding tusschen werk gever en arbeider gemaakt werd tot die van gelijkwaardige partijen, misbruiken als die van gedwongen winkelnering werden uit gebannen, de rechten van den arbeider wer den omlijnd. In de Iweode plaats ontwikkelde zich in deze kwart-eeuw de vakbeweging in vijf na tionale vakbonden, wier gezamenlijk leden- lal in de honderd duizenden loopt, en die, door middel ook van het collectief contract, een beslissen den invloed oefenen op de rege ling der arbeidsvoorwaarden. In de derde plaats richt het streven van den Staat zich in deze periode niet meer uitsluitend op de bestrijding van misbrui ken. het richt zich op maatschappelijke or ganisatie door de zorg voor de volkshuisves ting, dc inrichting der sociale verzekerin gen. de werkloosheid-bestrijding, de invoe ring van dan acht-urendag. In dez* organi satie, evenals bij de samenstelling van ad vies-colleges, vervullen de vak-bonden een belangrijke rol, zijn zij tot medewerking ge roepen. Meer dan eenige andere maatregel heeft de acht-urendag bijgedragen tot vrijmaking van de arbeiders uit den greep van het pro ductie-proces, waarin hun geheele bestaan opging en is voor hen de gelegenheid ge schapen voor gezinsleven, voor ontspan ning en ontwikkeling, niet in mildheid toe bedeeld aan enkelen onder hen, maar als levensrecht. Heeft onder deze omstandigheden het Volkshuis nog een taak te vervullen? De zelf gestelde taak omvat, naast de opening van de gelegenheid lot ontwikkeling, het verschaffen van levens-veredeling een ware levens-vreugde, die binnen ieders bereik ligt, om, naar de woorden van de onvolpre zen eerste leidster van het Volkshuis, „in het dagelijksch beslaan berglucht te doen inademen". In een tijd, waarin Jazz-band en boks-wedslrijden zien deroogen veld win nen, is die laak meer noodig dan ooit. Voor het welslagen ook in de toekomst j zal noodig zijn, dat met de veranderde om standigheden rekening wordt gehouden dat actieve medewerking wordt gevraagd van de kringen, die liet volkshuiswerk betreft. De boom, vóór 25 jaar geplant, zal zijn wor tels moeten schieten door al de lagen van de maatschappij, wil hij ook in de toekomst krachtig staan en rijke vruchten afwerpen. Indien dit geschiedt, en indien het werk wordt voortgezat in den geest van rustige opgewektheid, die het geheele Volkshuis kenmerkt, dan zal ook hiervan gelden, wat mej. Knappert getuigde van het eerste Volkshuis" in Londen, de Toynbee-Hall* ,,dat deze arbeid niet kan mislukken, want nimmer werd de werkelijkheid en nimmer het ideaal uit het oog verloren". Moge de toekomst dit bevestigen, aldus besloot 6pr. zijn toegejuichte rede. Nadat de voorzitter de heer Joekes voor zijn voordracht had bedankt, werd de mid dag bijeenkomst gesloten. De herdenking werd gisteravond besloten met een feestelijke bijeenkomst in de grootc met groen en bloemen rijk versierde zaal van het gebouw. Doordat prof. dr. K. H. Itoessingb, die als feestredenaar was aan gekondigd, door huiselijke omstandigheden was verhinderd, sprak de voorzitter de heer A. G. Wisse, en kort inleidend woord. 't Is ons bestuur een groote vreugde, zeide spr., dezen dag te vieren. En dan gaat onze dankbaarheid het eerst naar den stichter, naar wijlen prof. Drucker uit, die, na een avond besteed te hebben aan het Leidsche woningvraagstuk een speciaal werkmans woningen, zóó onder den indruk was ge komen van dc absolute onmogelijkheid om uit de enge, benauwende, neerdrukkende atmosfeer, die meestal daar te vinden was, zich omhoog te heffen, dat hij spontaan op den weg naar eigen woning zijn plan mee deelde om te Leiden een Volkshuis te stich ten; een huis, dat gelegenheid zou bieden om althans iets van hefr geestelijke deelach tig te worden, dat bestemd zou zijn voor die kinderen en volwassenen uit de arbeidende klasse, die in zich een drang gevoelden om te streven naar iets meer dan het stoffelijke En het plan, met enthusiasm© opgewor pen, werd even geestdriftig ontvangen door de beide ambtgenooten van mr. Drucher, n.1. mr. Greven on mr. Van der Vlugt, onze beide oud-voorzitters. En de stichting werd een koninklijke gift; w&&r in ons land is zulk 'n gebouw door een warm medegevoel voor anderen in 't leven ge roepen? En niet alleen in 't leven ge roepen, doch met zorgen omringd- na de stichting. Wij verwijlen eenige oogenblikken in gedachten b-ijl hen, die zich ten volle gaven aan dit huis, onzen onvergeteljjken voorzitter Kuenen en den bouwmeester, wien geen moeite te groot was en die eveneens tot in zijn laatste dagen zijn zorgen en gedachten aan dit huis wijdda, JTnzen bouw meester: Mulder. Zij hebben zich een blij vende herinnering gesticht in onze harten. Ik zal over de stichting zelf niet verder spreken, zal geen verdere namen noemen var. allen, die zich vóór en na hebben ver dienstelijk gemaakt, in meer of mindere mate verdienstelijk, neen, méér d3n dat; want wr) weten het allen: de werkzaam heden in dit schoone gebouw worden geheel uit liefde gedaan, uit de mooiste en hoogste liefde: die voor zgn naasten. En dan nog voor zijn minder bedeel de naasten. Zit hier niet een kern van een beter en mooier leven in dezen door en door materialistische® tijd? Alles zon der betaling? Hier spreekt men niet van naastenliefde^ men betracht ze. Kun nen niet velen, die zoo vaak schrijven, groote artikele® en dikke boeken, over liefde tot 't kind, maar zelf thuis blijven, hier een beschamend voorbeeld nemen? Ik wenschte geen namen te noemen; echter, ik moet een paar uitzonderingen maken, zeide spr., en wei" voor cfe beide directrices, mej. Knappert en mej. Funke, en voor iemand, die hier mede jubileert, mej. Kuenen, die met een nooit verflauw den ijver en onnavolgbare toewijding haar taak hebben verricht, aan wie een moei lijkheid slechts een reden te mzer was en is om zich in te spannen en voor wie naar het schijnt vermoeidheid of moede loosheid onbekende woorden zijn. Een hulde, een woord van hartelijken, van diepge- voelden dank aan haar, de onvermoeide en onvermoeibare werksters. En mej. Funke, onze tegenwoordige di rectrice, wij moeten als bestuur ruiterlijk erkennen, dat zonder u, het Volkshuis zonder dat mooie leven zou zij®, wat er nu gevonden wordt! Maar tevens een woord van even hartelijk geineenden dank aan alle medewerkers en medewerksters Zonder een onverwoestbaar optimisme en idealisme hieldt ook u het niet zoo onver moeid vol, want hefc Leidsche Volkshuis mag nu geen clubhuis ,,de Arend" zijnf er komen ook hier wel eens minder prettige momenten voor. En ten slottedank aan allen, die meewerken aan dezen arbeid, niet meer een pioniersarbeid, maar toch éón, die geduld en liefde vergt. 25 jaarl Een zilveren jubileum! Maar he laas, 't is niet alles zilver wat klinktik zou kunnen spreken van den zilveren, schijn van het water in een lekkende® kelder, een schijn, die een anderen schoonen schijn doet vervliegen, n.I. van een onmiddellijk aan brekende® tijd zonder financieele zorgen, na de meer dan schitterende praestaties van ons dames-comitó op den zomerbazaar. Maar geen wanklanken op dezen dag en geon treurige gedachtenWij zullen in den gevel laten zetten het mooie Zeeuwsche de vies: Luctor et Emergo 1 Boven drijven en boven blijven, zónder steun van Rijk, Provincie en Gemeente, zijn we niet óénig in dit opzicht in deze® tijd van subsidies? Worstelen en overwin nen, wM met moeite, maar eindelijk staan op eigen droog gehouden grond onder den uitroep van „Leve Ons Volkshuisal dus eindigde spr. Hierna sprak mej. Funke nog een enicr woord en dankte dc medewerkers cn -werk sters, die haar steeds trouw ter zijde staan. Trotsch is zij ook op de kunst- en natuur- schatten, die in den loop der jaren in het bezit van het Volkshuis zijn gekomen. Kennende de mentaliteit van de tegen woordige jeugd, zal ieder toostemmen, dat het niet zoo gemakkelijk is deze te vormen cn het zedelijk peil te verheffen. Doch waar dit gelukt, daar wordt ook de heerlijkste voldoening gesmaakt. Ook herinnerde spr. nog aan het gast vrije Hoorneboeg" cn aan den ouden tuin aan het Rapenburg, waar de knapen en meisjes naar hartelust kunnen genieten. Ten slotte richtte de directrice zich tot rcej. Kuenen, .die van den aanvang af aan het Volkshuis is verbonden geweest en hon derden jongen menschen de beginselen der Nederlandschc taal heeft onderwezen. 'Onder warm applaus der aanwezigen, bood zij haar namen* het bestuur als blijk van hooge waardecring een fraai gebonden boekwerk aan, dat door haar met erkente lijkheid werd aanvaard. Hierna werd met dc uitvoering van het feestprogramma aangevangen. Het eerst voerde een clubje kleine meisjes alleraar digste dansen op keurige wijze uit, waarop gymnastische oefeningen van jongens volg den, die niet minder goed in den smaak vielen, waarna tot slot door de meisjes- tooneelclub een too teelstukje in vier bedrij ven,, getiteld ,,Van hut tot troon", werd opgevoerd, dat bijzonder goed werd ge speeld cn van begin tot eind met belang stelling werd gevolgd. De komst van een Wereld verlosser. Voor de bijna geheel gevulde Nulszaal sprak gisteravond namens de „Orde van de Ster in het Oosten" de heer Kengen, uit Utrecht, over bovengenoemd onderwerp In den laalslen tijd, aldus ving. spreker zijn rede aan, dringt in dc wereld het besef meer en meer door, dat achter de wereld der verschijnselen een groote Macht slaat; een Macht, die Goddelijke leiding geeft in ae wereld. De lijd van het materialisme, die niet alleen den strijd legen de Kerk voerde, maar door een scherpe critiek alle religie trachtte te verslikken, ligt achter ons. Ten slotte heeft echter die critiek overgelaten het eene groote besef van.het woord religie. Dit woord, dat beteekent de verbinding van God, schepping en mensch, hel verband dus tus schen God, in Wien, door Wien en tot Wien alle dingen zijn, en den mensch, en dus ook tusschen mensch en mensch. Wij blijven niet staan bij die primitieve opvatting van de eerste godsdiensten, maar zien in de godheid de kracht, die het gan- sche heelal doortrilt.' Zoo deze kracht één moment ophield te werken, zou het gansche heelal in puin uiteen vallen. Wij kunnen ons denken, als wij schouwen in de natuur en het heelal, in het atelier van een God delijk kunstenaar. Wanneer wij ora ons zien, bespeuren wij tallooze wegen, sommigen van BINNENLAND. Viering van het zilveren jnbilenm van het Leidsche Volkshnis. Uitspraken van de Haagsche rechtbank inzake de malversaties bij den Zieken- hnisbonw te Leiden. Minister Colijn heeft in de Tweede Kamer mededeelingen gedaan omtrent de nieuwe salarisregeling van het Rijkspersoneel. In de afdaiVn .j. der Tweede Kamer ts het beleid van minister Van Swaay aan scherpe critiek onderworpen. De zetel der Alg. Vereeztiging voor Bloem bollencultuur. Motie van den Chr.-Nat. Werkmansbond* Het Kon. besluit bevattende de salaris- regeling der Rijksambienaren is tot stand gekomen. BUITENLAND. De verkiezingsactie in Engeland en Duitschland. De Grieksche regeering doet een beroep op den Volkenbondsraad inzake de arres tatie van Grieken te Konstantinopel. Nog geen erkenning de jnre van sovjet- Rnsland door Frankrijk. wie bij een volmaakten vorm een volmaak ten geest bezitten; anderen, die de volmaakt heid nabij komen en tallooze gewone men schen, met velerlei schakeering. God schept aldoor, niet alleen uit- maar ook inwendig. God is de gever, niet de schepper, van den Geest. In den mensch geeft God zichzelf en daarom is in iederen mensch de drang naar het goede, de Gee'k of zooals Goelhe zegt: Der gule Mensch in seinera dunklen Drange 1st sich des rechten Weges wohl bewuszt. Eén groot principe heerscht in de wereld n.I. evolutie, groei. Omdat God zichzelf geeft in den mensch, heeft er telkens een herhaalde zending plaats van Groote Afge zanten en deze Afgezanten worden geboren te midden van ons. Alle lijden krislalliseeren zich in figuren, kleinere en groolere, vaak zeer groote, de grootste in lijden van verslapping en ver val. In die figuren kunnen wij twee scherp onderscheiden lijnen bespeuren en wel een politiek-economische en een religieus-wijs- geerige. Als voorbeelden van de eerste noem de spreker Alexander den Groolen, Karei den Groolen, Floris V, Napoleon, als voor beeld van de tweede Lulhcr. ln de allergrootste crises, waarin als het ware een geheele beschaving moet worden opgebouwd of vernieuwd, komen de Groot- slen, want in alles is de Geest primair, in dc schepping en in den mensch. Zoo noemde spreker Vyasa, die staat aan den wortel van de Hindoe-beschaving; Boeddha, die den godsdienst van wijsheid en mededoogen pr.^ dikte; den Christus, die de goddelijke Bood schap bracht, toen de oude beschaving op het punt stond onder te gaan en een nieuwe beschaving begon op te komen. Dit zijn Verlossers der wereld, die 1 o s maken van oude vormen en vooroordeelen; die den mensch innerlijk trachten los te maken van het lage en kleine, opdat hij het groolere, mcnschwaardige verwerve. Heeft de wereld ook thans geen Verlosser noodig? aldus vroeg spreker. Thans meer dan vroeger, en wel op politiek, economisch eri godsdienstig gebied. Doch gelukkig, over al zien wij de nieuwe lijnen zich aftcekene.i. De wereld ziet ze, doch aarzelt nog, durft het oude nog niet loslaten, mi9t de inner lijke kracht ter verlossing en heeft eeir~ kracht van Bov^i noodig; een kracht, die stimuleert in wereld en in mensch. De lijd is rijp: Hij zal komen, de Verlos ser, de kracht, die Geest is. Zoo gelooven de leden van de „Orde van do Ster in htri Oosten", wier aantal in tien jaren lijds aan groeide tot 70.000, dat spoedig de Leeraar komen zal, die de wereld en de® innerlijken mensch verlossen zal van hel bekrompene cn lage, van al het egoïsme, dat den mensch ten vetöervc leidt. Wie die innerlijke ver lossing hebben doorgemaakt, zijn waardig Zijn medewerkers te worden om de werekl te helpen, cn de raensehheid te maken tot één groote Broederschap. Het Leidsche Grachtwater. Wij behoeven zeker niemand mede te dcelen, dat het grachtwater de kleur van inkt heeft aangenomen deze dagen en dat de slank weder als vanouds is. Wij zeggen als vanouds, daar wij langen tijd daarvan, zoo niet geheel, dan toch grootendeels be vrijd zijn geweest. Ter vergelijking met den

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1