mm mm LEEUWIN s Speciaje Deken Reclame, 1 Tel. 2074 - Haarlemmerstr. 208 BINNENLAND. BEDDEN- en MEUBELFABRIEKEN Black-V arnish SPORT. De Rijksverzekeringsbank. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de wet op de Rijksverzekerings bank. 'Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend: ln verband met de verhoudingen in het land- en tuinbouwbedrijf zijn de vervalda gen voor de premiebetaling niet, gelijk in de Ongevallenwet 1921 het geval is, op 1 Janu ari en 1 Juli, doch op 1 Mei en 1 November gesteld. Ingevolge artikel 3, eerste lid, der be doelde wet loopt het boekjaar voor het Landbouw-ongevallenfonds van 1 Januari tot tn met 31 December. Dit laatste levert echter administratieve bezwaren. Daarom wordt thans voorgesteld het boekjaar te doen loopen van 1 Nov. tot en met 31 Octo ber. Artikel 9 van voornoemde wet schrijft voor, dat jaarlijks een statistiek van de In- validiteits- en Ouderdomsvcrzekering en van de Vrijwillige Ouderdomsvcrzekcring wordt samengesteld. Aan dit voorschrift kon tot nu toe niet voldaan worden, omdat een voor de samen stelling voldoend personeel niet beschikbaar was. Aangezien, naar de meening van de Re geering, welke mecning door het Bankbe- stuur wordt gedeeld, do jaarlijksche opstel ling van een volledige invaliditeitsstatistiek voor den dienst der Rijksverzekeringsbank, zoowel als voor de kennis van de werking der Invaliditeitsverzekering overbodig is en een vijfjaarlijksche optelling in beide op zichten aan het doel beantwoordt, wordt thans voorgesteld niet langer de samenstel ling van een jaarlijksche, maar van een vijf jaarlijksche invaliditeitsstatistiek voor te schrijven. De ongevallenstatistiek, welke het Bank- bestuur ingevolge het voorschrift van arti kel 9 der onderhavige wet opmaakt, betrof tot nu toe uitsluitend de Ongevallenverze kering, geregeld bij de Ongevallenwet 1922. Thans is nevens die verzekering in werking getreden de Land- en Tuinbouwongcvallen- verzekering. In tegenstelling van de eerst bedoelde ongevallenverzekering, wordt deze laatste slechts voor een gering deel door de Rank uitgevoerd. Het verdient, naar het gevoelen der Re geering, ter vermijding van onnoodige kos ten, aanbeveling om te bepalen, dat de door de Bank betreffende land- en tuinbouw- ongevaUenverzekering ervaring der Bank. De overige statistische gegevens zullen dan zijn te vinden in de statistieken, welke iedere bedrijfsvereeniging ingevolge art. 107 der Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 heeft aan te houden. De gelden, welke de Bank in verband met de uitvoering der onderscheidene verzeke ringen toekomen, woren gestort in de fond sen, nader omschreven in artikel 2 der wet op de Rijksverzekeringsbank. Verschil van mceniug blijkt te bestaan omtrent de vraag, of, indien op een der fondsen verliezen mochten worden geleden, welke niet meer door dat fonds zelf kunnen worden gedragen, de eisch zou kunnen wor den gesteld, dat een ander fonds, hetwelk een surplus heeft, of althans in staat is de geleden verliezen op zich te nemen, moet bijspringen. De Regeering acht het voor zich niet twij felachtig, dat do eisch zou kunnen worden gesteld, omdat de fondsen strekken ten be hoeve van verschillende groepen van ver zekerden en door bijdragen van onderling verschillende kringen worden vergoed. Een thans voorgestelde toevoeging van art. 18 van de wet op de Rijksverzekerings bank snijdt echter, naar het der Regeering wiL voorkomen, eiken twijfel omtrent het antwoord op bovenbedoelde vraag af. Ned. Protestantenbond. Gisterochtend is te Rotterdam de 54ste tdgemceue vergadering gehouden van den Ned. Protestantenbond. De waarnemende voorzitter, prof. dr. H. T. de Graaf, opende de bijeenkomst. Hij vraagt zich af, of wij als Vereeniging wel voldi ende een doelbewuste gemeenschap uitmaken. Gebrek aan onderschikking door individueele kringen aan de gemeenschap is een lout, die on$ niet onbekend is. Het is aller zaak, dat hat vrijzinnig Protes tantisme versterkt wordt door heiligen wil en zuiver gevoel en juistheid van denken. .Wij dienen alle conservatisme uit te sluiten en open te staan voor vernieuwende krach ten Doch ook de aanhangers van nieuwe denkbeelden en gezindheden mogen holen- ken, dat er alloen in do oude liberale traditie veel waars en goeds is. Onder ons worden p rsonen en zaken wel eens verward; het is goed en schoon, dat wi) ook voor het uiterlijk opkomen, maar Innerlijke kracht is belangrijker. Een mooi verzorgdo bijbel-uitgave is voortreffelijk, maar een Bijbel is van meer beteskenis; een welsprekend voorganger, zelfs een beau male is een sieraad, maar het komt er niet jp aan, dat wij ontroerd worden, maar waar door wjj ontroerd worden. Met de hoop, dat wij allererrst door ons doel verbonden zijn, opent spr. de vergadering. Ds D. Drijver, hoofdbestuurslid, huldigt namens den Bond prof. Ds Graaf wegens zijn benoeming tot buitengewoon hoogleeraar aan de Utrechtschs hoogeschool, waarmee een wetenschappelijk onrecht is goedge maakt. Prof. De Graal stelt thans de agenda aan de orde. Do Handelingen der vorige algemeene vergadering worden goedgekeurd. Over het verslag en bet aanvullend verslag van het hoofdbestuur over 1923/24 maakt men van verschillende zijde enkele op merkingen. De secretaris, ds. A. R van der Hoeve, herinnert aan de plannen tot Bijbel-uitgave, do kwestie tusschen het hoofdbestuur en de afdeeling Harderwijk, het z.i. ten deele mislukte sociale congres, de exploitatie van hot Bonashuis, de fusie der vrijzinnig gods dienstige bladen en het onderzoek naar do houding van de aldeelingcn ten opzichte van het vraagstuk omtrent oorlog en vrede. Uit dit onderzoek, door hot hoofdbestuur ingesteld, blijkt, dat de afdeelingen ia dezen zeer verschillend meenen te moeten han delen. Voorts brengt de secretaris de quaestie-Hulsman in de Haagschc afdeeling in herinnering. Het verslag wordt goedgekeurd, evenals de verslagen en aanvullingsverslagen der commission. Ds. I. Hooykaas (commissie voor Bijbel-uitgave) deelt mede, dat de goed koops Bijbeluitgave, waarvaD hij een proel- band toont, in Maart zai verschijnen. Bij de behandeling van de rekening en verantwoording van het hoofdbestuur, deelt de penningmeester, de heer J. C. Brandt Cortius, mede, dat het aantal leden van den Bond met 416 13 toegenomen; het bedraagt nu 20.119. Opmerkelijk is het bedanken van vele predikanten. Het Eonds- huis heeft wederom van iemand, die on genoemd wenscht te blijven, een gift van ,f 1000 ontvangen. De heer Van Daalen (afd. Wageningen) vraagt inlichtingen omtrent de exploitatie van het Bondshuis, waarvoor de voorzitter meerdere belangstelling van de Bondsljden inroept. De voorzitter zet uiteen, dat de exploitatie uitgaat van de veronderstelling, dat do thans in gebruik zijnde gebouwen slechts tjjdeljjk dienst zullen doen en men er dus niet op afschrijft. Zoodoende blijft er jaarlijks oenige winst.' Prof. Eerdmans noemt den naam Bonds huis geflatteerd; het zrjn enkele kazerne achtige loodsen, jvaarin de niet aan het kampleven gewende ouderen, zich niet tehuis gevoelen. Hierdoor wordt het Bondshuis populair. De afd. Hilversum maakt er bezwaar tegen, dat het hoofdbestuur, blijkens een wjjziging in de belegging der Bondsgelden, geen vertrouwen is blijven stellen in den Nedcrlandschsn gulden. De heer G. Gulik bracht namens de fi- nancieele commissie verslag uit. De be grooting voor het ingetreden diers jaar sluit met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f23.072. De heer 'Vos (afd. Leiden) klaagde over de slechto voorbereiding van de leden en wil den beschrijvingsbrief en de begrooling opgenomen zien in „De Horvorming". Ook van andere zijde wordt critiek ge oefend op h3t orgaan, waarvoor een post van 12100 op de begrooting staat. Ds. H. G. van Wijngaarden wdde van fusie met de later ontstane vrijzinnig gods dienstige bladen niet weten. Dr. H. C. van Mourlk Broekman beant woordde namens do redactie hetgeen tegen „De Hervorming" is ingebracht. De voorzitter verklaarde, dat het hoofd bestuur bereid is ernstige pogingen te doen „De Hervorming' in de gewenschte rich- te veranderen. De begrooting wzrd hierna goedgekeurd. In behandeling kwam ten voorstel van het hoofdbestuur om aan de bepaling effec ten en andere geldswaardige papieren in bewaring te geven bij de Nederlandsche Bank, toe to voegen: tenzij het hoofdbestuur een andere wijze van bewaring voorschrijft, Na discussie werd een bemiddelingsvoor stel van ds. Van Wyngaardc-n, om het voor stel te verwerpen, doch het hoofdbestuur te machtigen in zake de reeds gekochte buiteniandsche fondszn de noodige maatrege len te nemen en hieromtrent de vergadering van het volgend jaar uitvoerig iD tz lichten, aangenomen. Een der gewichtigste punten van do agenda was het voorstel vau Je commissie voor de Bijbeluitgaven, om aan het hoofd bestuur op te dragen do Bijbelcommissie te reorganiseeren tot een stichting. Het hoofdbestuur meent de algemeene vergadering te moeten ontraden dit voorstel aan te nemen. Ook de financieele commissie ontraadt het voorstel ten sterkste. Na uitvoerige bespreking werd' het voor stel verworpen, waarna ae voorzitter na mens het hoofdbestuur toezegde, de door ds. Van Wijngaarden gestelde mogelijkheid, om aan de bestaande commissie grooter zelfstandigheid te verleenen, ts willen onder zoeken. Hierna leidde ds. J. Jac. Thomson het volgende voorstel in, ingediend door de af deeling Varsseveld: „Het Hoofdbestuur neme ma.tr; geien om ee nnauwer verband te bewerkstelligen tusschen die afdeelingen van den Bond, welker werkzaamheden mede uit prediking en (of) godsdienstonderwijs bestaan." Het Hoofdbestuur stelde voor, dat door de algemeene vergadering aan het voor- stel-Varsseveld ter uitvoering worde ge geven aan de Commissie van godsdienst onderwijs en -prediking. Na discussie vereenigde de vergadering zich met het praeadvies van het hoofd bestuur. Ds. G. Hulsman (Den Haag) stelde voor een motie aan te nemen, waarin de over tuiging wordt uitgesproken, dat naast de afdeelingen, die wei kerkelijk.:i arbeid laten verrichten, den moreelen en financieelen steun verdienen van alle vj^jzinnig gods- dienstigen in den lande, wanneer deze kerke lijke arbeid (prediken en catechiseeren) naar het oordeel der Centrale Commissie recht van bestaan heeft. De voorzitter ontried het laatste gedeelte der motie; hiertegenover pleitte ds. F. R G. van Iterson juist de aanneming van den staart. Wanneer in Den Haag zoo goed als geen dissedenten lid van den Rond zijn, vraagt men zich af, wie het dan wel zijn. Dan is men midden in het vraagstuk. Nadat ds. Hulsman zjjn motie had ge wijzigd in den geest van den voorzitter, nam de vergadering deze aan. Tot lid van de financieele commissie werd benoemd de heer P. Kardux, uit Bussum. Besloten werd, dat de Bond het volgend jaar zal bijeenkomen te Enschedé. Na sluitiflg van de vergadering vereenig- den afgevaardigden en leden zich met het hoofdbestuur aan - een maaltijd in restau rant Caland. Het slot van de bijeenkomst was de tooneelvoorstelling in den Tivoli- Schouwburg, waar eenige leden van den Remonstrantschen Jongerenkring het too- neelstuk „Het Gelukslam" vertoonden. RECLAME. Wij verzoeken deze week onze Prijzen en Kwaliteiten te verge lijken met anderen. Wij laten u oordeelen. Geen Oiiverkoopen.docb prima Kwaliteiten en Lage Prijzen 8454 De herhalingsoefeningen. De commandant van de 4de divisie heell aan de bevelvoerende officieren de volgen de circulaire gezonden: De Minister van Oorlog wenscht omtrent verschillende aangelegenheden, welke ver band houden met de jongste herhalingsoefe ningen, nadere gegevens en adviezen te ont vangen: Zoo wenscht de Minister te worden inge licht omtrent het navolgende: a. den geest der troepen, mede in verge lijking met dien van andere wapens, bij aan komst in de garnizoenen en gedurende de herhalingsoefeningen b. de waarde en de beteekenis van de oefeningenmoet hierbij het zwaartepunt gelegd worden op de oefeningen in vrij groot verband (divisie-oefeningen), of wel moeten de elementaire oefeningen voor compagnieën en bataljons, zoomode de oefeningen van het regiment jn verband en samen met een afdeeling veld-artillerie in de toekomst den hoofdschotel vormen? c. hel optreden van officieren en onder officieren met betrekking tot de handhaving van orde en tucht buiten dienst, in de ka zerne en daar buiten, met vermelding, of hun daartoe een bijzondere opdracht ver strekt werd; d. welke taak was te dien aanzien aan de poUlietroepen opgedragen en is de wijze, waarop hunnerzijds die taak werd vervuld, van invloed geweest op de houding van den troep bij opkomst en gedurende de herha lingsoefeningen? Ik verzoek u met spoed uw meening om trent het onder B. en voor zooveel mogelijk, ook omtrent het gestelde onder andere pun ten te doen kennen. De Bakkersgezellen en de Arbeidswet. Ingevolge de beslissingen van bet op 5 October gehouden buitengewoon Congres van den Alg. Ned. Bond van Arbeiders(sters) in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerbe- werkingsbedrijf werd gisteren op het Depar tement van Arbeid een adres aangeboden. Het adres houdt in, het verbod van nacht arbeid ook voor de patroons be handhaven, in de Wet liet algemeen aanvangsuux op zes uur des voormiddags te bepalen, geen af wijkingen toe te staan dan nadat een pari teitscommissie van patroons en arbeiders daartoe geadviseerd heeft en aanstelling van speciaal technische controleurs, in overleg met de arbeiders-organisaties. Aan het slot van het adres wordt er bij den Minister op aangedrongen, om binnen den kortst mo gelijken tijd met de onderteekenaren van het adres omtrent deze punten in overleg te treden. De aanbieding van dit adres heeft gister namiddag om vier uur aan het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid plaats gehad en ging vergezeld van een demon stratie van bakkersgezellen uit 's-Gravcn- hage, benevens een belangrijk aantal leden uit de omliggende afdeelingen. De salarisverlaging van hei Rijkspersoneel. Naar „De Tel." „uit goed ingelichte bron" verneemt heeft het Departement van Finan ciën aan alle andere Departementen ver zocht op te geven, wat de kosten zouden bedragen, als de aangekondigde salarisver laging voor het Rijkspersoneel voor de ge huwden tot 10 pCt. beperkt zou blijven. De „Haagsche Courant" meldt: Van een verlaging percentsgewijze is geen sprake en daarvan is ook nimmer sprake geweest. Er is een bedrag van 15 millioen méér op de begrooting gebracht; dit bedrag zal wor den verdeeld onder de ambtenaren. Zij, die te veel salaris hebben; zullen dit vermiu- derd zien; anderen, die te laag gesalarieerd zijn, zullen meer ontvangen. Hier staat ech ter tegenover, dat de duurtebijslag zal wor den ingetrokken. Men hoopt de nieuwe salarisregeling 1 Januari 1925 te kunnen «invoeren, doch ze kerheid bestaat hieromtrent niet, en het blijft de vraag, of men tegen dien tijd ge reed zal zijn met de nieuwe regeling. Wij gelooven, aldus het blad, naar het geen wij vernamen, dat de ambtenaren er geenszins op achteruit zullen gaan. De vliegtocht Nederland—Indië. Na hetgeen reeds gisteren door ons is ver meld, kunnen wij thans nog mededeelen, dat gisteren van het Ccntraal-Station te Ara sterdam de werkmeester en twee monteurs van de Fokker-fabriek met de noodige re- servedeelen en gereedschappen naar Philij- popel zijn vertrokken, om de F VII te her stellen. De motor, dien het weekblad „Het Leven" aan het comité heeft aangeboden, zou te Rotterdam aan het transport worden toegevoegd. De spoorwegen hebben voor het vervoer belangrijke faciliteit toegezegd; het geheele transport wordt als bagagegoed toegelaten. De Nederlandsche legaties in de landen, door welke het transport gaat, heb ben haar medewerking toegezegd, ten einde het vervoer zoo vlot mogelijk te doen yer- loopen. De heer Guillonard, de chef van den tech- nischen dienst van de Kon. Luchtvaartmaat schappij te Rotterdam, heeft te Philipopel vastgosteld, dat het toestel ter plaatse kan worden hersteld, mits de monteur zekere onderdeden kon meebrengen. Deze onder deden zijn intusschen te Amsterdam ver vaardigd. De F Vil zal van de plaats, waar het toestel is geland, vliegen naar het naastbij- zijnde vliegveld, dat bij Sofia ligt. De heer Fokker hééft met nadruk gezegd, dat uit het feit, dat de tocht wordt voortge zet, niet kan worden afgeleid, dat het zen den van geldelijke bijdragen niet langer noodzakelijk is. Integendeel, de opbrengst van de inzameling in Nederland is zeer schamel geweest, cn het comité heeft nog steeds dringend behoefte aan geldmiddelen. De reis zal vier dagen duren. Het repa- reeren van het toestel zal vermoedelijk om streeks tien dagen in b<jglag nemen, zoodat» de tocht op zijn vroegst over twee weken kan worden voortgezet. De heer Fokker ic van mecning, dat men niet behoeft te vree zen, dat door dit uitstel de gunstige tijd voor het volbrengen van den tocht voorbij is. Met dc bijeengebrachte middelen heeft heb comité een reserve motor gekocht, die reeds naar Calcutta ie verzonden. Het zal daar door den vliegers mogelijk zijn. halverwege den tocht van motor te verwisselen. Naar „Het Vad." verneemt, is in den boezem van „Patrimonium" in Den Haag het plan gerijpt, om een Talma-monument op te richten. Architect J. N. Munnik, in samenwerking met L. Cassels, die do Fa- trimonium woningen bij de Deïareykadc bou- wen, hebben het ontwerp gemaakt. Het monument zal den vorm van een roodbak- stcenen zuil met twee vleugels hebben. Op het monument zullen eenige plaquetten worden aangebracht met datum cn vcrfich- tingen van den man, dien men er mede y»\i huldigen. De kans is ook groot, dat het pleintje, dat thans den naam Vrijstaat3hof draagt, zal worden herdoopt in Talma-pleïn. De heer Knigge heeft tot den Minister van Waterstaat de volgende vragen gericht: Is het den Minister bekend, dat aan den concessionaris voor de droogmaking van den Westpias te Aalsmeer de noodige me dewerking wordt onthouden? Is het Z. E. bekend, dat deze concessie reeds voor jaren aan den ingenieur Ten Bokkel Huinink is verleend en de betrokken besturen tot dus. verre niet tot overeenstemming zijn geko men omtrent de voorwaarden, welke aan de droogmaking moeten worden gesteld Meent de Minister ook niet, dat door dit gemis aan medewerking een algemeen en land bouwbelang wordt geschaad en een object van productioce werkverschaffing wordt verwaarloosd? Is Z. E. ook niet van oordeel, dat de Regeering hier een taak heeft te vervullen, om met alle haar ten dienste staande middelen deze belangrijke landaan winning tc bevorderen? liet zai dén Islen November a.s. hon derd jaren geleden zijn, dat J. H. K re lage, de stichter van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur le Haarlem, waarvan hij veertig jaren lang voorzitter was, het levenslicht aanschouwde. Het Iwofdbestuur is voornemens dit feit te herdenken in een bijeenkomst van de leden dier Vereeniging met vertegenwoordigers van de vele colleges en vereenigingen, waaraan hij als voorzitter ol op andere wijze zijn medewerking verleende, en autoriteiten, met wie hij in geregeld contact stond. Deze bijeenkomst zal gehouden worden op Maan dag 3 November a.s., te halfdrie, in de ge meentelijke concertzaal, Lange Begijne straat 13, te Haarlem. De voorzitter der Ver eeniging zal een herdenkingsrede uitspre ken, terwijl door woordvoerders van de commissiën en colleges, die een blijvende hulde aan de nagedachtenis van den grond vester der Vereeniging voorbereiden, mede- deelingen daarover zullen worden gedaan. Het orgel der concertzaal zal bij deze ge legenheid bespeeld worden. De „Msb." meldt, dat het bestuur der R.-K. Middenstandsvereeniging te Haarlem met algemeene stemmen besloten heeft, den leden voor te stellen, tot ontbinding der Vereeniging over te gaan. Maandag 3 No vember wordt daartoe een ledenvergadering gehouden, in welke vergadering tevens een liquidatie-commissie moet worden benoemd. De Kamer van Koophandel te Amster dam besloot den Gemeenteraad aldaar te adviseeren tot verwerping der voordracht in zake de melk voorziening. Die Kamer heeft besloten f 2009 bij tc dragen voor de voorzetting van de Holland- Indië vlucht. De Alg. Vereeniging voor Bloembollen cultuur, de Bond van Bloembollenhande- laren en het Hollandsch Bloembollenkwee kers-Genootschap zijn uit den Ned. Tuin- bouwraad getreden, daar zij meenen, dat hun belangen bij zelfstandige organisatie los van den Ned. Tuinbonwraad, beter zul len behartigd kunnen worden dan in nauw verband met dien Raad. Te Leersum is onder leiding van den heer W. A. van Os, te Wageningen, een vergadering gehouden van leden der Ver eeniging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland en afgevaardigden van omlig gende afdeelingen. De ontevredenheid on der de afdeelingen en leden van genoemde Vereeniging over den gang van zaken was zeer groot. Dc ruzie in de Vereeniging v. Bijenteelt is er al jaren en komt dc Ver eeniging maar niet tot rust. Men was alge meen van oordeel, dat de werking van de laatst gewijzigde statuten al zeer remmend is voor gezonde ontwikkeling van het ver- eenigingsleven. Ook het maandblad van de Vereeniging voldoet niet meer, waar het steeds gevuld wordt met hatelijke artikelen, zoowel van hoofdbestuursleden als van le den. Lang hebben de afdeelingen en leden uitgezien naar vrede en hun ongeduld ia wel op de proef gesteld. Voor de ledetf wordt niets gedaan Het hoofdbestuur ver gadert ieder oogenblik cn die vergader!*. gen verslinden zeenr veel geld. Ook was men ten zeerste ontevieden over den hoogen sui kerprijs, waar die suiker toch bij de zuster vereniging voor veel lage ren prijs was tc bekomen. Na uitvoerige bespreking was de meer derheid van de aanwezigen van oordeel, dat er een nieuwe Nederlandsche Imkeisbond moest worden opgericht. Om hiertoe te ge- raken zal binnen enkele dagen een verga dering worden gehouden. Naar wij vernemen, zal in de pre. dikanis-vacature bij de Ned. Herv. Gent te Warlbuizen (Gron.), ontstaan door het vertrek van ds. Westmijse naar Drachten, niet kunnen worden voorzien, alvorens de aanslagen van den Raad van Beheer betaald •zijn, wal de kerkvoogden vooralsnog wei-/ geren te doen. Op vragen van den lreer Mar chant heeft de Minister van Arbeid, Hand'el en Nijverheid geantwoord: I. Het is den ondergeteekende bekend, dat de Slecnkolenhandolsverecniging vermoede lijk ook voortaan en groot deel van den Duit- schen steenkolenuitvoer naar Nederland in haar kolen zal hebben. Op dit punt zal dan echter geen andere toestand hcerschen dan ook vóór den oorlog reeds het geval was. Zelfs is hel niet onwaarschijnlijk, dat voortaan een grooter deel van de productie van het Roerbekken builen het kolensyndi-. caal om zal worden verhandeld dan vroe ger het geval was Dat de Engelsche kolen- uitvoer op dezelfde wijze ais de Duifsche grootendeels in één hand zou kunnen wor den gecentraliseerd ,komt den ondergetee kende onwaarschijnlijk voor. II. Ondergeteekende ziet in de in I. be doelde overeenkomsten geen gevaar voor oen groote stijging van don prijs van steenkolen hier le lande boven hel algemeene wereld marktniveau. III. Ondergetoekende vindt geen aanleii ding ,om maatregelen van Regeeringswege ten deze te bevorderen. De ervaring,'in den oorlogstijd opgedaan, heeft geleerd, dat Re geer in gsm aal regelen .bedoelend om prijs- rogelend te werken, veelal juist lot prijs opdrijving leiden. Invoerbelenirnering zou -in deze zeker geen ander gevolg kunnen hebben, waar juist de mogelijkheid tot vol komen ongehinderden uitvoer uit alle pro ductielanden het beste correctief tegen prijs opdrijving door één bepaalden grootimpor teur mag worden geacht. Van een monopolie voor oen bepaald importeur kan hier te lan de geen sprake zijn, waar zoowel uit Duilschland als uit Engeland stoeds nog steenkolen zullen kunnen worden inge voerd, die buiten de productie vallen, waar van de bedoelde grootimporteur zich den afzet heeft verzekerd terwijl voorts ook in voer uit België mogelijk is, en ten slotte de eigen Nederlandse he productie beschikbaar is, die voortdurend van grooter beteekenis wordt Maandag hebben do Dosnmm van bij hel N. V. V. aangesloten organisaties vergaderd onder leiding van bet Verbonds-; bestuur. Naar „Het Volk" verneemt werd besloten: lo. bij de Regeering aan le dringen op het herstel ven de normale regeling der werkloosheidsverzoke ring 2o. met algemeene stemmen goed te keu ren het rapport, uitgebracht door de g-J-< mengde commissie, beslaande uit doctoren vakcenlralen en de federatie van ziekenfond sen-, 3o. f 10.000 beschikbaar le stellen Voox het instituut voor arbeidersontwikkeling; 4o. Uitvoerig werd gediscussieerd over de mogelijkheid van een in te zetten actie te gen de duurte, waarover het Verbondsbestuui met het Partijbestuur der S. D. A. P. reeds besprekingen heeft gevoerd. Daar het over leg nog niet is afgeloopen kon geen bepaal de beslissing worden genomen. De directeur generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat voor de post rekeningen. behoorende tot de 6de en 7de' groep, bedoeld in lid III onder b. van de bex schikking van den Minister van Water staat d.d. 24 September (de nummers 50.000 t/m. 69999) de postehèque- en girodienst weer wordt opengesteld met ingang van 27 October. Do audiëntie van den Minister v^il' Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gaat Donderdag 23 October niet door. UIT NED. OOST-INDIE. Een sergeant doodgeschoten. Een inlandsch fuselier in Atjeh heeft om een futiliteit sergeant S. J. G. Spiering doodgeschoten. Hij reed daarop een po ging tot zelfmoord, maar werd slechts licht gewond. RECLAME. bij H. C. VISSER ZOON, Lange Mare 38. 8428 VOETBAL. Het Nederl&ndsch elftal. Naar gemeld wordt heeft v. Linge voor het Nederlandsch elftal bedankt. Bul van Feijenoord maakt een goede kans als spil van het Oranje-elftal te worden aangewezen Om den jHoldert-beker. Dc „Nederlandsche Corinthian"" meldt, dat op een verzoek an de Corinthians a&h het Bestuur van den Na V. B. óm de beker wedstrijd weder in eere te herstellen^ e# daarvoor met een elftal cere-leden te mogêti inschrijven, het N. V, B.-bestuur heeft P$* sloten de mogelijkheid to overwegen onj vóór. elftallen gevormd uit spelers die nift Jp competitie-wedstrijden uitkomen, wedstrij den te organiseeren om den Huldert-beker<

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 6