AGENDA. BUITENLAND. de algemef*:e toestand. duitschland. frankrijk. engeland, noorwegen. oostenrijk. zuid-sla vie. portugal. china. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. I- Woensdag. „De Harmonie" (bovenzalen): Openbare vergadering „Ons Belang", Ver. van On derofficieren. 8 uur. „Jeruël" (Groenesteeg 16): Meisjesver. Kwartier vóór 8 uur. „Jeruël" (Middelstegracht 9): Samen komst. 8 uur. Nutsgebouw: Opcnb. voordracht voor de Orde van de Ster in het Ooeten. 8 uur. „Prediker": Spreker de heer W. Bert- hold, uit Leipzig. Schouwbu-rg: Feeslv oorstelling gouden jubileum Louis Chrispijn Sr. „De Verove raar". 8 uur. Sladszaal: Verlooning film „De Eeuwige Stilte". 8 uur. Kindervoorstelling. Halftwee. Wijkgebouw „Geloof, Hoop, Liefde": Ont* wikkclings- en ontspanningsavond. 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zondag 26 October waargenomen door de apotheken van de heeren D. J. van Drie- sum. Mare 76, tel. -106, en F. Pelle, Kort- Itapenburg 12, tel. 594. De apotheek van „Hulp der Men3ch- beid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. Gebouw, door dr. G. Roijer, Zendeling-Arts, over: „Aesculapius en de Desa-Javaan"; op Dinsdag 4 November in het Botanisch Labo ratorium (Nonnensteeg 3), dr. A. L. J. Su- nier, gewezen hoofd van heit Laboratorium voor het Onderzoek der Zee, gewezen Voor zitter der Koninklijke Natuurkundige Ver een iging, over: „Ervaringen en Indrukken, opgedaan in Insulinde" (met lichtbeelden); op Woensdag 5 November, in het Botanisch Laboratorium (Nonnensteeg 3), mevr. dr. C. J. Rutten-Pekelharing, over: „De Europee- sche vrouw in Nederl.-Indiië (met lichtbeel den). De toegang is vrij voor studenten en an dere belangstellenden. Haarlemsche Orkestvereniging. De goede indruk, cïien het Ha$rlemscho Orkest de vorige week bij zijn eerste optre den in Leiden maakte, is gisteravond in niet onbelangrijke mate versterkt geworden. Vooreerst is dat te danken aan de groote Stadszaal, die beter den zwaren orkestklank kaai verwerken dan de Schouwburg. In de tweede plaats aan den aard der uitgevoer de werken. Die allereenvoudigste eerste sympbonie van Beethoven is een betere toetssteen dan de karakteristieke Wagner of Mahler. Want laat zich bij dezen nog wel eens een ongerechtigheid zoo niet on der den mantel der liefde dan toch onder dien van het koper bedekken, de Odur-sym. phonie laat geen vlekje ongestraft. Een on zekerheid] e bij de houten blazers of een minder homogene inzet bij de tweede vie len, het mag nog zoo weinig afbreuk doen aan de prestatie afs geheel genomenBeet hoven in zijn eerste periode laat, evenmin alB Haydn en Mozart, iets passeoren. En als Nico Gerharz met zulk een werk stem ming weet te maken en zijn auditorium den ook reeds in dit werk sluimerenden geest van dezen wereldgroote laat aanvoelen, dan moet hot in den grond in orde zijn met or kest en dirigent beiden. Inderdaad, de stemming was er. Op het podium werd ge musiceerd met algeheele ove'rgave aan het klare, magistrale werkin de zaal luisterde men voelend, dat men het schoane naderde. Gerharz heeft met de lste symphonic een proefstuk geleverd, dat Hem en Het orkest tot eer strekt. De rest van het programma voldeed aan den practi8chen eischverscheidenheid, maar ook aan den artistieken: passend bij en geen afbreuk doend .aan wat Beothoven zoo juist deed hooren. Schuberts balletmuziek uit Rosamunde. Hoe genoot men van deze voorname sierlijk heid! Verblijdend verschijnsel, als men er vaart, dat ons publiek toch nog niet heele- maal ver-onestept is. Met de Oberon-ouverture, waarin Ger harz zijn zin voor contrasten kon botvieren, en do eerste hoornist bij den inzet zijn mooi en toon kon laten hooren, sloot het eerste deel van het programma. Na de pauze een poëtische legende van Svendsen, waarin de boeiende vioolsolo met fraaien en zeer verzorgden toon door den concertmeester Knikker werd voorgedra gen, op wien de orkestmeester zeer terecht eon deed van het applaus endosseerde. Het bekende andante uit Tschaikowsky's eerste strijkkwartet werd met alle toewij ding, die dot fijne en dankbare stukje ver dient, door violen, alten en cello's gespeeld. In het desdur middengedeelte kunnen vio len en alten gerust den klank wat terug houden, om der wille der obstinate basfi- guur in de cello's, die aan dit stuflfe zijn karakter geeft. Het Meistersirtgervorspiel, waarin het ko per zijn glanzenden toon kon laten bewonde ren, besloot den avond. Buitengewoon dankbaar was het publiek, dat aan het slot van den avond enthousiast applaudisseerde. Er waren nogal wat men sehen opgekomen doch er ontbraken er nog meer. Dit laatste gaf den heer Gerharz aanleiding om bij den aanvang der pauze een toespraak te houden, waarin hij zijn voldoening uitte over de sympathie, waar mee zijn toehoorders hem tegemoet kwa men doch dat hun aantal veel en veel groo- ier moest zijn, zou met de proefneming van dezen avond kunnen worden doorgegaan. Men begrijpt: pecuniae causa. En toen aan het slot van den avond het applaus het ka rakter van een ovatie aannam, maakte hij zich weer voor een parlando gereed, bedis selde in de gauwigheid wat met den admi nistrateur, die zijn agenda uit den zak haal de, en sprak: Wij komen 11 November te rug. Dat viel in goede aarde. En schrijver dezes geeft zijn kunstzinni- gen 8tadgenooten, ook hun, die meenen het niet onder Mengelberg te kunnen doen, in overwegingGaat eens luisteren, houdt den llden November eens vrij en laat u vooral door den lagen toegangsprijs niet afschrikken. De ernst en de toewijding, waarmee hier naar zuivere muziek wordt gestreefd, zal u zeker beroeren. Men zal zich ongetwijfeld afgevraagd hebben, wat toch die driehoekjes met 10 Nov. er in in ons Blad in de afgeloopen weken be beteekenen hebben Wij kunnen hieromtrent thans het volgende mededee- len: Een uitgebreide commissie, bestaande uit de heeren: jhr. mr. dr. N. G. de Gijselaar, eere-voorzitter; dr. J. Roos, voorzitter; E. Loeb, vice-voorzitter; A. Franken, secreta ris; R. van Dam, penningmeester; de dames P. C. van Aken, R. van Dam, G. Eelljes, J. Roos, en de heeren Eeltjes en Van der Horst is doende een groolsch feest le organisee- ren ten bate van het „Centraal Israëlietisch Wees- en Doorgangshuis". Het zal een „Groot Japansch Nachtfeest" worden en plaais vinden Maandag 10 Nov. e.k. te half- nogen, in alle zalen dor Stadsgehoorzaal. Voor de mooiste Japansche kostuums wor den fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Kostumeering is evenwel géén verplichting. De Commissie deelt ons mee, dat het feest zal beslaan uit oen Cabaret-avond met bal en lal van attracties. Men noemde ons o. a. het geheele gezelschap Pisuisse, het bekende moderne dansorkest „Het Groene Zootje", een origineele American-Bar, verlotingen, een tombola met 1000 prijzen zonder nieten en nog vele andere vermakelijkheden, die nog een verrassing moeten blijven. De Commissie ontving reeds de medewer king van tal van firma's en personen van alle gezindten, zoodat het een feest belooft te worden, zooals wij hier nog zelden heb ben gehad. Wij verwijzen voor nadere details naar de in dit nummer geplaatste advertentie. Ds. Joh. Jansen, alhier, slaat met ds. J. W. Geels, te Apeldoorn, op een tweetal voor de Chr. Ger. Kerk te 's-Gravenhage. In November en December-zal door paler Hendricks S. J. wederom oen cursus voor niel-Katholieken worden gegeven in de St.-Petruskerk. De prijs van den cursus zal evenals verleden jaar onder ieders bereik zijn. De A.-R. Kiesv. „Nederland en Oranje" hield haar eerste vergadering voor de e.k. campagne. Over de opkomst viel, helaas, niet te roemen. Dit was te betreuren vooral om het opwekkend en verhelderend betoog van den eere-voorz., mr. P. E. Briët, waarin hij schelste de bcleekenis van den strijd, die aanstaande is. Duidelijk en klaar werd gewezen op de geestelijke goederen en vrij heden, waarom het straks gaan zal in de eerste- plaats, maar ook werden helder be licht de vraagstukken van praclischq poli tiek, die aan de orde zijD. „Trouw en eens gezind achter onzen Leider", dat zij het motto, waaronder wij straks met geestdrift den strijd tegengaan. In het verdere verloop van de vergadering bleek, dat de Propagandaclub reeds heel wat voorarbeid achter den rug had, en zich den laatsten tijd ijverig bezig hield met het opmaken van een kaartsysteem, dat het werk straks overzichtelijk zal maken. Tot leden van het bestuur werden geko zen de heeren mr. F. H. van der Tas en Looman, in de plaais van den heer K. Brants, die vertrokken was, en van den heer Kasteleyn, die had bedankt. De secre taris, de heer G. Kuyper, gaf vervolgens een voorloopig plan van candidaatsteïling van de Centrale Commissie. Er gingen 9temmen op voor één lijst voor het geheele land met Colijn no. 1. Om het vergevorderde uur werd echter deze bespreking tót een volgende ver gadering uitgesteld. („Std.") Naar wij vernemen, zal hel nieuwe ver- ^aderingsgebouw van het Leger des Heils op de Langebrug op 8 en 9 November a.s. ge opend worden. De opening zal geleid worden door commandant Povloen, leider van het Heilsleger in Nederland. Het tramverkeer heeft hedenmorgen ongeveer 20 min, en vanmiddag ongeveer 40 min. stroomloos gestaan, zoowel op de buiten als op de sladslijn. Zoowel reizigers, als schoolkinderen ondervonden hierdoor vertraging. De stremming was een gevolg van het ontstaan van kortsluiting in een wagen, welke in de remise stond. In verband met den diefstal bij de firma Rodbard. in de Donkersleeg is door de politie een broeder van den firmant, die langen tijd daar had gewerkt, in bewaring gesteld, daar ernstige verdenking tegen hem is gerezen. Op diverse plaatsen is huiszoe king gedaan, maar totdus ver zonder resul taat. De wielrijder A. A. W. W., uit Rotter dam, is gisteren op de Blauwpoortsbrug aangereden door de Haagsche tram. Het achterwiel van zijn rijwiel werd vernield. Volgens de getuigenverklaringen was de schuld bij den wielrijder zelf. Gisteravond tegen zes uur is uit een tuin aan den Rijnsburgerweg een fiets ge stolen ten nadeele van v. d. O. Ontzuiming van gebied de uitvoering dei Dawes-rappoiten. De ontruiming van bezet gebied en ove rigens het on zichtbaar-maken der bezetting schiet op. De Belgen hebben Emmerik en Wesel verlaten en heden zal door de Fran- schen worden ohtruimd het gebied van Dort mund en Hoerde, evenals Vohwinkel, Rem- 8cheid, het station van Limburg en de stro ken ten Z.O. en ten O. van de grens van het bruggchoofd Keulen. Ook Karlsruhe en Mannheim zijn door de Fransehen verlaten. Alle betoogingen rijn vermeden, loodai geen enkel incident plaats had. Zooals aangekondigd, heeft de hooge in- tergeallieerde commissie een verordening uitgevaardigd, betreffende d© overdracht, op 28 October aan de Duitsche overheid van den intergeallieerden dienst tot exploitatie de- panden en aan de Duitsche eigenaars van de ondernemingen door de regie ge ëxploiteerd, met uitzondering der spoor wegregie. Bij wijze van uitzonderlijken maatregel van welwillendheid zijn echter de Duitsche administratie der bosschen en der douanes reeds gasteren in* dienst getreden. De commisie van herstel 'heeft de leden benoemd van de commissie Voor de leveran ties in natura, in bet plan-Dawes voorzien. In antwoord op een verzoek der Japan sche, Roemeensche en Servische delegaties om vei tegenwoordigd te worden in de com missie van overdracht, besloot de commissie van herstel, dat dit verzoek niet onder haar bevoegdheid valtzij zal de aandacht der overdrachtcommissie op deze kwestie ves tigen en voorstellen deze delegaties te raadplegen wanneer dit oirbaar is. De nieuwe verkiezingen voor den Rijksdag. De verkiezing voor den Rijksdag is be paald op 7 Dcc. Denzelfden dag hebben ook de verkiezingen plaats voot den Pruisischen Landdag. De rijksregeering richt zich in een procla matie tot het Duitsche volk, waarin zij o.a. zegt: ,,De onder zware offers, maar met zicht baar succes, gevoerde politiek van de re geering moet worden voortgézet cn voor het vervolg worden verzekerd. Ook het econo misch herstel veronderstelt een rustig voort gaande ontwikkeling van de Duiteohe poli tiek naar buiten en naar binnen. Deze is echter slechts dan verzekerd, als alle bij het herstel betrokken partijen zich vastberaden op den grondslag van de con stitutie stellen en deze tegen ieder onwet tig ingrijpen, van welke kant ook, verde digen. In den nieuwen Rijksdag moeten de vts'> eenigende kraohten sterker zijn dan do ver- deelende. De radicale elementen moeten bij d nieuwe verkiezingen worden uitgescha- keild. Is het geen sohando, dat de Duitecho rijksdag de politie te hulp moest roepen en dat de extremistisohe elementen van rechte en links elkaar de handen reiken om zij1» werk te saboteeren? Wil het Duiteohe volk innerlijk verder gezond worden', wil het haar buiten herwon nen prestige behouden en vergroot worden, dan moet de regeering kunnen steunen op oen vaste meerderheid." Ten slotte keert de proclamatio zich to gen de verbrokkeling der partijen, zooals die bij de jongste verkiezingen tot uiting is gekomen. In een onderhoud met vertegenwoordi gers der pers heeft de Rijkskanselier uit voerig de motieven uiteengezet die hem tegen zijn zin aanleiding hebben gegeven den Rijksdag te ontbinden. Hij sprak de hoop uit dat een volksvertegenwoordiging zal worden gekozen, die in staat is en be reid is samen met de Rijksregeering de moeilijke problemen op te lossen die in de aanstaande maanden zullen worden gesteld. Tevens hoopt hij dat dq uitslag der verkie zing Duitschland in staat zal stellen het vertrouwen te behouden, dat het thans we der in het buitenland geniet. Stresemann heeft aan een medewerker van het „8 Uhr Abendbl." verklaard dat de verkiezingsstrijd gevoerd woTdt met de bedoeling voor het parlement een meerder heid te vinden, welke de politiek van de te genwoordige regeering zal voortzetten. Een dergelijke politiek zal noch door een coalitie van links noch een van rechte worden ge voerd. Alleen een samenwerking der mid denpartijen zal het kunnen. Hij is er vast van overtuigd dat de uiterste rechterzijde zoowel als de uiterste linkerzijde een zware nederlaag zal lijden. In de democratische partij is het tot een breuk gekomen. Een aantal bekendö per soonlijkheden uit de partij hebben ontslag genomen. Het zijn alle aanhangers van de groep, welke in de beslissende fractiever gadering in de minderheid is gebleven en voor samenwerking met de Duitsch-natio- nalen was. Het zijn o.a. de Rijksdagleden Sehelfer (gewezen Rijksminister), Gerland en Kei- nach en voorts de leden i van den Pruisi schen Landdag Domenicus, (gewezen Rijks minister) en Grund. Ze zijn allen vroeger lid der nationaal-liberale partij geweest. Dr. Gessier de rijksminister van de weer macht, die eveneens tot de rechterzijde der partij behoort, heeft aan het partijbestuur medegedeeld, dat hij de beslissing in zake zijn persoon zal overlaten aan de afdeeling Neurenberg, waarvan hij lid is. De partijen zijn den strijd ook reeds be ginnen. De Duitsch-nationale fractie uit den Rijksdag heeft zich met een oproep tot bet kiezerskorps gericht, waarin o.a. ge constateerd wordt, dat de Duitsch-nAtiona- len op 4 Mei een schitterende overwinning hebben behaald. De overwinning van de na tionale gedachte was echter niet volkomen. Daarvoor moet nog thans worden gestre den. Dc nationale rechterzijde moet zoo sterk worden, dat zij den doorslag in het parlement geeft. Wie ditmaal zijn kiezers plicht niet doet is een deserteur. De maanden, die thans achter ons liggen, hebben voldoende bewezen, hoe onmogelijk het parlementarisme is. Het Duitsche volk, dat rustig wil werken, walgt van een stel sel, dat door de democratie op verlangen van de vijanden in Duitschland is ingevoerd en noodlottig voor het Duitsche volk is. Het nieuwe parlement zal de taak hebben, een dergelijk onbekwaam parlementarisme uit te roeien, aldus de oproep, die vervolgt, naar de „N. R. Ct." meedeelt: „Leidende regeeringsparlijen hebben einde Augustus op plechtige wijze hun woord aan de Duilsch-nationalen verpand. De Duitsch- nationalen waren, hoewel zij ernstige be denkingen koesterden, bereid,, in het belang van het vaderland, zitting te nemen in de rcgeeringscoalitie. Het gegeven woord werd echter niet gehoudenWie de zes droe vige jaren heeft meegemaakt, waarin onze zwart-wit-roode vlag werd vervangen door de zwart-rood-gouden driekleur van de de mocratie, die weet, dat wij gelijk hadden, toen wij beweerden: een regeering is sléchts mogelijk zonder sociaal-democratie, ontwik keling is slechts mogelijk door te strijden tegen de sociaal-democratie. Wij willen het politieke leven reinigen van den geest van November, die elk woord en eiken eed heeft gebroken en nog steeds niet heeft geleerd woord te houden. De Duilsch-nationale partij blijft zooals zij was: monarchistisch en volksch, christelijk en sociaal. Hel doel van de partij is Duitsch en nationaal. Wij willen een Duitschland, dat vrij zal zijn van de heerschappij van Joden en Fran- schen, vrij van parlementair gekonkel en van democratische kapitalisten-overheer- sching". Onmiddellijk na het verschijnen van de zen oproep hebben enkele leiders van de Duitsche volkspartij zich tot de Duilsch-na tionalen gericht om te prolcsleeren legen de zinsnede, waarin werd beweerd, dat de re geeringsparlijen, die plechtig hadden be loofd, voor het opnemen van de Duitsch- nalionalen in de regeering te ijveren, hun woord niet hadden gehouden. Van Duitsch- nationale zijde werd daarop verklaard, dat met deze woorden de leiders van de Duit sche volkspartij niet waren gemeend. De hatelijkheid is dus vermoedelijk gericht te gen enkele leiders van het centrum, hoewel in den oproep van de Duilsch-nationalen wel degelijk sprake is van „regeeringspar- tijen". Dat de Duilsch-nationalen dit woord, dat geschreven werd, toen zij %nog niet van hun verontwaardiging en hun teleurstelling waren bekomen, reeds betreuren, is te be grijpen, aangezien reeds verschillende bla den van de rechterzijde op een samenwer king van de Duitsch-nationalen en de Duit sche volkspartij in den aanstaanden verkie zingsstrijd aandringen. Het communistische Rijbsdaglid Ilöllein is gearresteerd en onmiddellijk naar het huis van bewaring overgebracht. Dreiging van den Paos. De „Infirmation" meldt uil Rome, dat de Paus inzake de vertegenwoordiging enz. niet minder sterk op zijn stuk zal staan dan Pius X. Hij schijnt voornemens als de strijd met Parijs zich toespitst, onmiddellijk een nuntius te Konstantinopel en een te Peking te benoemen, wat een einde zal maken aan Frankrijks protectoraat over de Roomsch- Katholieken in het Westen en Verre Oosten Men zal echter goed doen deze. inlichtin gen niet dan onder voorbehoud te aanvaar den. Hot aantal wcrkloozen. De verkiezingscampagne wordt met feilen ijver voortgezet, doch eenige voorspelling blijft onmogelijk. Het aantal werfcloozen in Engeland be droeg op 13 October 1,210,200, dit is 5375 minder dan op 6 October en 75,423 minder dan op 31 Dec. 1923. Verkiezing-cijfers. De verkiezingen voor het Storting zijn Maandag gehouden. In het geheele land is de deelneming aan de stemming buitenge woon groot geweest. De volgende voorloopige cijfers zijn reeds bekend: Rechterzijde, vrijzinnigen 62.000 stemmen, boerenpartij 63.000; linkerzijde, sociaal-democraten 15,000, arbeiderspartij 40.000, communisten 12,000, radicale' volks partij 9000. Kabaai-scènes in het parlement. In den Nationalen Raad hebben bij het debat over het onderwijs-programma, waar bij. bondskanselier Seipel zijn standpunt verdedigde, hevige kabaai-scènes plaats ge had. Toen Miklas, de president van den Nationalen Raad, over een voorstel van de Groot-Duitscher8 wilde stemmen, werd hij 'door de sociaal-democraten van partijdig heid beschuldigd, aangezien er eerder een sociaal-democratisch voorstel was ingediend De socialisten verlieten, toen Miklas toch eerst over het Groot-Duitsche voorstel liet stemmen, ohder geroep van „foei" als één man de zaal. Daarna werd het sociaal-de mocratische voorstel verworpen en dat van de Groot-Duitschers onder oorverdoovend geroep van foei" op de galerij aangenomen De rcgeeringscrisis. Waar geen andere uitweg mogelijk scheen, is het afgetreden kabinet Davidowitsj weer aan de regeering gekomen, nadat de pogin- den van den radicaal Jovanowitsj om een nieuw kabinet te vormen waren mislukt. Alle ministers blijven op hun post, met uit zondering van den minister van Oorlog, die reeds voor het aftreden van het kabinet zijn ontslag had ingediend. Hij wordt vervangen door generaal Trifunowitsj. Of het van blij- venden aard zal zijn? In de vergadering van het parlement werd de tegenwoordige voorzitter herkozen. De onrush Nadere bijzonderheden kunnen thans ge meld worden over den mislukten staats greep in Portugal. De communistische hoofdkwartieren in een van de centrale stiaten van de Porlu- geesche hoofdstad werden door de Federale politie in den avond van 17 October aan een huiszoeking onderworpen. Senator Procopio de Freitas en Lopez de Oliveiro, vroeger een van de meest bekende rechters van de stad, werden gearresteerd alsmede een aan tal andere radicalen. De autoriteiten waren eenige dagen van te voren op de hoogte go- bracht, dat de leiders der radicale partijen voornemens waren de revolutie te procla- meeren. Het geheele revolutionnaire comité werd gevangen genomen behalve Procopio de Freitas, <Le in vrijheid wertl gestold in zijn kwaliteit van Senator. Versterkt door afdeelingen militairen palrouillceren pulitie- troepen dag en nacht door de straten. Tot dusver hebben de relletjes geen slachtoffers geëischt De burgeroorlog. Er verluidt, dat de troepen van Tsang-tso- lin 10 mijl zijn teruggetiokken op het frQnt van Sjan-hai-kwan. Woe-pei-foe heeft den algemeenen opmarsch gelast. De erkenning van Sovjet-Roeland. LONDEN, 22 Oct. (V. D.). Een telegram meldt, dat de Fransche regeering een tele gram heelt gezonden aan de regeering te Moskou, waarin de Russische Sovjet-regee ring de jure wordt erkend. In het telegram wordt er evenwel de na druk op gelegd, dat deze erkenning niet be- leekent hel afstand doen van eenige rechten van Fransche onderdanen ais eigenaren van in beslag genomen eigendommen of veroor zaakte schade. De oude verdragen worden bevestigd, doch de uitvoering opgeschort en de Fransche re geering noodigt Russische vertegenwoordi gers uit naar Parijs te komen tot het voeren van onderhandelingen ojer de herziening van deze verdragen. Ex-koning Hussein van Medzjas. RAGDAD, 22 Oct. (Reuter). Men verwacht, dat koning Hussein spoedig ta Basrah zal gaan wonen. De ministerraad van Irak heeft aan Koning Kan Frisoel medegedeeld, dat zijn vader rich als par ticulier moest gedragen en niet aan de politiek deelnemen. Mobiliseert Turkije? LONDEN, 22 October. (Reuter). Vol- gens een niet bevestigend bericht uit Con. üantinopel heeft Turkije al znn leger- lichtingen gemobiliseerd, vermoedelijk in verband met het conflict met Engeland. Vrijspraak. LONDEN, 22 Ooi. (N. T. A. draadloos). Uit St. John (New-Foundiand) wordt ge meld, dat de jury de vroegere minister van landbouw heelt vrijgesproken van de be schuldiging van dietstal van 72 000 dollar. Een nieuwe Zeppelin. LONDEN, 22 October. (Reuter). De „Times" verneemt uit New-York, dat, vol gens mededeeling van den hoofddirecteur van de Goodyear Zeppelin Company, fhet voornemen bestaat een nieuwe zeppelin met een inhoud van vijf millioen kubieke voet, dus tweemaal grooter den de Z. R. III, voor het transatlantische verkeer te bouwen Men verwacht binnen twee weken het vertrek van den hoofdkon tructeur Dr. Karl Arnstein en twaalf hulpkonstructeurs uit Dnifsch'nnd. Aardstorting. tKi-iTiANiA, 22 Oei. (N.Ta. DraadO Door een 1000 meter lange en vier honderd meter breede aardstorting die in de nabijheid van Kristiania plaats nad, zjjo drie boerderijen en de stedelijke electri- triciteits- en telefooncentrale verwoest. Acht menschen zijn omgekomen. De beide jeugdige Amerik. moordenaars. NEW YORK, 21 Oct. (V. D.) De heel Jacob Franks is Chicago, de vader van den den jongen, die door do jongelieden Leopold en Loeb werd vermoord, deelde heden mede, dat hij een fonds zal stichten, dat na zijn dood moet worden gebruikt on\ alle po gingen te verijdelen om de moordenaars van hun levenslangen gevangenisstraf be- vrirjd te krijgen. Hij verklaart: „In geval van een genadigen gouverneur, een scherp- zinnigen advocaat en een onverschillig pu bliek, voel ik, dat na mjjn dood hun invrij heidstelling slechts een kwestie is van korten tijd, tenzij voorzieningen worden ge. troffen om elke poging hen in vrijheid te stellen, te verijdelen. Het Comité van Zes. Vanwege het Comité van Zes wordt mede gedeeld, dat het opnieuw een afwijzende be. schikking heeft ontvangen van den vooc. zilter van den Ministerraad op zijn verzoet in audiëntie te worden toegelaten ter be; spreking van den noodtoestand van het Rijkspersoneel Het Comité heelt thans besloten zich met een gedocumenteerd adres tot de Tweede Kamer te wenden, waarin een uiteenzetting zal worden gegeven van de bemoeilijking door de Regeering van behoorlijk overleg over ingrijpende personeelsvraagstukken en voorts de salarispositie van het personeel zal worden besproken. Nog deelt het comité mede, dat het Ver bond van Indische landsdienaren zich offi cieel ten congresse op Zaterdag a.s. door een sterke delegatie zal laten vertegenwoordigen, Salarissen Rijkspersoneel. Van bevoegde zijde wordt ons het vol gende medegedeeld: In een beschouwing, voorkomende in „De Residentiebode" van Zaterdag 16 October j.I., wordt te kennen gegeven, dat de Regee ring, ondanks de meevallers in de inkom- sten', derelfde offers van het Rijkspersoneel blijft eischen, die gevraagd werden, toen de financieele cijfers veel ongunstiger wa ren. De ontstemming T>ij een deel van het personeel zou daaruit te verklaren zijD. Hier schuilt een misverstand. Zcoals be kend kan zijn, is er aanvankelijk op gere kend, dat de salarisverlaging in 1925 plm. f 35.000.000 zou opleveren. Met de laatste millioenennota blijkt, dat de Regeering niet aan dat bedrag vasthoudt, doch aé bezuiniging op de salarissen op ongeveer f 27.000.000 stelt. Nu do financieele vooruit' zichten iets gunstiger zijn, volstaat de Ra* gcering blijkbaar aanstonds met een ge4 nnger bozuinigiqg. Voorts valt op te merken, dat ook het noemde bedrag van f 27.000.000 nog P1"*

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2