Rpcal Zeep AGENDA. Hoestsiropen voor Kinderen BUITENLAND. BINNENLAND. Dinsdag. „Jeruël" (Groencsleeg 16): Knapenver. Kwartier vóór 8 uur. RECLAME. 204.8 en in Juli 1924 173-3, zijnde een Ter- mindering van 15.3 pCt. Ook al moet men aannemen, dat het in dexcijfer sedert Juni j.l. weder is gestegen, zoo blijft niettemin waar, dat de salariee- ring van de brievenbestellers zelfs na de laatste korting, zeker niet ongunstiger is dan op 1 Januari 1920. In plaats van 1 Januari 1920 kan men ook tot uitgangspunt nemen l October 1920, omdat toen in verband met de dienststij- ging gedurende de eerste 9 maanden van 1920, voor het Rijkspersoneel nadere voor zieningen zijn getroffen. Doet men dit, dan staat de zaak voor bedoelden besteller al dus, dat hij van f 1950 op 1 October 1920 (f 1800 zonder pensioenkorting f 150 kin dergeld) op 1 October 1924 ia teruggebracht tot de vorengenoemde f 1632, een teruggang alzoo van 16 3 pOt. De budgetstatistiek gaf echter in Sep tember 1920 het cijfer van 228 3 tegenover als gezegd 173.3 in Juli 1924, een verminde ring alzoo met 24.1 pCt. Ook bij vérgelijking met October 1920 is er dus geen sprake van achteruitgang, zelfs al zou de daling van het indexcijfer thans b.v. 20 in plaats van 24.1 rijn. Voor de zetters en drukkers der Alge- meene Landsdrukkerij, geeft eenzelfde bere kening ten aanzien van een werkman, die op zijn maximum staat en drie kinderen heeft, het resultaat, dat l October 1924 te genover 1 Januari 1920 een vermindering oplevert van 5,6 pCt. bij een daling van het indexcijfer met 15.3 pCt. en tegenover 1 October 1920 een vermindering van 16.3 pCt. bij een daling van het indexcijfer met 24.1 pCt. Natuurlijk treft, waar de korting niet gelijktijdig met de leiding van het index cijfer is ingetreden, zoodat inmiddels een zekere aanpassing aan een hooger niveau heeft kunnen plaats hebben, de korting scherp. Doch bovenstaande cijfers wijzen toch wel uit, dat de korting op zichzelf niet de bejegening verdient, die zij in sommige ambtenaarskringen ontmoet; Ook mag tegenover de opmerking, dat het te genwoordig tijdstip met het oog op de stij ging van verschillende prijzen voor de in voering eoner verkorting toch wel weinig geschikt is te aohtcn, worden gesteld, dat de met 1 October 1924 voor de gehuwden en kostwinners van kracht geworden koi- ting niets anders is dan de volledige inwer kingtreding van een reeds met 1 Mei 1924 ingevoerde korting, die echter om den over gang zooveel mogelijk te vergemakkelijken, wnt betreft de gehuwden en kostwinners di stijdsvoor de helft nog eenige mastoden is opgeschort. Hoewel het advies van den Raad van State betreffende het gewijzigde Bezoldi gingsbesluit bij de Regecring ontvangen, doch nog niet openbaar gemaakt is, mec- ncn wij toch te weten, zegt „De Tel.", dat, hoewel men niet kan zeggen, dat van de zijde der R.-K. Kamerfractie pressie zou zijn uitgeoefend, gelijk dezer dagen beweerd werd, het genoemde advies toch nog wel „mee zou kunnen vallen", vooral in dien zin dat rekening gehouden zou zijn met de mid delbare en lagere ambtenaren, zooals com miezen, maar ook adjunct-commiezen en klerken, voor wie het verlagingspercentage uit den aard der zaak zwaarder drükt. Naar mate men de overtuiging zou erlangen, dat de Staatsinkomsten wellicht iets verbete ren men denke aan den rijwielbclasting- meevallerzou de vertraagde promotie, die met de nieuwe regeling beoogd wordt, wellicht eenigszins aan de genoemde cate gorical van lagere ambtenaren ten goede kunnen komen. Pensioenactie spoorwegpersoneel. Gistermiddag heelt oen deputatie uit de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel, den Bond van Ambtenaren in dienst bij de Ned. Spoorwegen, den Neutra len Bond van Spoorwegpersoneel en den Bond van gepensionneerden bij de Ned. Spoorwegen aan den Minister van Water staat het petitionnement voor spoedige in voering van de nieuwe pensioenregeling aangebodep. Het verzoekschrift droeg 28,280 hand teekeningen van spoorwegmannen. De heer Peterse, van de Ned. Vereeniging van spoorwegpersoneel, heeft het verzoek schrift toegelicht, en de heeren Balkestein en Van Wel hebben vervolgens nog ver schillende punten naar voren gebracht. De Minister heeft meegedeeld, dat de noo- dig geachte wijzigingen in het eerder vast gelegde ontwerp reeds ter kennis van de di rectie zijn gebracht, en hij sprak de ver wachting uit, dat aan den wensch der orga nisaties zal voldaan kunnen worden en de pensioenregeling voor het spoorwegperso neel Iegelijk met de voorstellen tot wijziging van de Pensioenwet 1922 in de Tweede Ka mer kan worden behandeld. De heer Van der Drift, voorzitter van den Bond van gepensionneerden, heeft bij dit onderhoud meer in het bijzonder de belan gen van de reeds gepensionneerden bepleit. Arbied in een drie-ploegen-stelsel. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft aan hoofden of bestuurders van ondernemingen, waarin*de in art. 39, onder A of B, van het Werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923 ge noemde arbeid wordt verricht, in alle ge meenten des Rijks vergund, dat in hun on diernemingen gedurende het tijdvak van 24 dezer lot en met 31 December manlijke ar beiders van 18 jaar of ouder, die arbeid ver richten ingevolge het bepaalde bij art. 39 van genoemd Werktijdenbesluit, voor zoo ver zulks noodig is, om in een continu-wer kende fabriek of werkplaats of in een con- tinu-werkend gedeelte van een fabriek of werkplaats arbeid in een drieploegenstelsel mogelijk te maken, in afwijking van het ge paalde bij art. 24 dier Arbeidswet 1919, al daar arbeid verrichten: a. gedurende 62 uren per week, mits niet langer dan 68 uren in drie achtereenvolgen^ de weken; B. in drie achtereenvolgende weken gedu rende 66 uren, tusschen 10 uur des namid dags en 6 uur des voormiddags, Arbeid in blcemenfcindeiijen. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft: A. aan hoofden of bestuurders van bloe- menbinderijen, tevens bloemenwinkels, in alle gemeenten de9 rijks vergund, dat, on verminderd het bepaalde in art. 64 van het Werktijdenbesluit voor fabrieken of werk plaatsen 1923, in hun onderneming gedu rende het tijdvak van 24 dezer tot en met 23 October 1925 door arbeiders van 16 ja ren of ouder, in afwijking van het bepaalde in de artt. 23 en 24 der Arbeidswet 1919, ge durende 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid wordt verricht, onder voor waarde: I. dat de arbeidstijd van de betrokken ar beiders in zijn geheel is gelegen: a. op de eerste vijf werkdagen der-week: lo. voor manDen en voor vrouwen, die geen huishouding te verzorgen hebben, tus schen 7 uur des voormiddags en 9 uur des namiddags, met dien verstande, dat de ar beid dier vrouwen op twee achtereenvol gende dagen moet worden afgewisseld door een nachtrust van ten minste 11 uren ach tereen; 2o. voor jeugdige personen van 16 en 17 jaren en voor vrouwen, voor zoover niet onder lo. genoemd, tusschen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags; b. op Zaterdag: lo. voor mannen, voor jeugdige personen van 16 en 17 jaren en voor vrouwen, die geen huishouding te verzorgen hebben, tus schen 7 uur des voormiddags en 10 uur des namiddags, doch niet later dan een half uur na het tijdstip, waarop de winkel voor het publiek gesloten wordt; 2o. voor vrouwen, voor zoover niet onder lo. genoemd, tusschen 7 uur des voormid dags en 1 uur des namiddags; II. dat de betrokken arbeiders in de week, waarin zij arbeid verrichten, op Zaterdag na 1 uur des namiddags geen arbeid verrich ten, hetzij op ten minste één anderen werk dag na 1 uur des namiddags, hetzij op Maandag vóór 121/* uur des namiddags; B. vrijstelling verleend van het bepaalde bij art. 68, tweede lid, der Arbeidswet 1919, in zooverre, dat voor de onder A bedoelde arbeiders op de arbeidslijst alleen behoeft te worden vermeld het uur van begin en einde van den dagelijkschen werktijd, hel aantal werkuren en rusttijden per dag en den duur van elk der rusttijden afzonderlijk. De vliegtocht NederlandIndië. Uit goede bron vernemen wg, dat heden morgen de onderdeelen voor het vliegtoeste1, waarmee de tocht Nederland-Indië wordt gemaakt, naar Sofia ztjn verzonden, en tevens, dat vrijwel vaststaat, dat de tocht nog dit jaar zal worden voortgezet. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 December aan jhr. M. de Jonge, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als secretaris generaal van het Departement van Finan ciën, met dankbetuiging; bevorderd tot grootofficier in de orde van Oranje-Nassau jhr. M. de Jonge, secretaris-generaal van het Departement van Financienis benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassaii A. Wolfert, bestuurslid der Eerste Nederland- sche Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek te Sas-van-Gent, burgemeester van Hoek; is bevorderd tot grootofficier in de orde van Oranjc-Nassau dr. J. W. IJzerman, voorzit ter van den Raad van Beheer van het Ko ninklijk Instituut voor hooger technisch on derwijs in Nederlandse-Indië; is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau Pangeran Kesoema Perwira Mohamad Adil, Pangeran van Boven Langkat; is aan den schrijver op jaarloon bij het Departement van Oorlog B. Hoppener de eecemedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in zilver, verleend. Onlangs is mej. S., onderwijzeres aan een openbare lagere school te Haarlem, in het huwelijk gelreden met een Rus. Vóór haar huwelijk, waardoor zij de nationaliteit van haar man aannam, heeft zij onderzocht, of hierbij ook gevaar was in verband met haar werk aJs onderwijzeres. Haar werd toen meegedeeld, dat in zulke gevallen altijd dispensatie wordt verleend van de verplich ting, dat alleen Nederlanders lot het geven van onderwijs worden toegelaten. Nu is er evenwel eelt andere inspecteur van het la- ger-onderwijs te Haarlem, de heer Brants, gekomen. Deze is een andere meening toe gedaan, en het gevolg is, dat de onderwijze res is geschorst, in afwachting van de beslis sing, die in deze door de hoogere onderwijs- autorileiten zal genomen worden. De leden van de Eerste Kamer zijn ter vergadering mbijeengeroepen tegen Dinsdag 28 dezer, des avonds te halfnegen. Gisteravond zijn te Rotterdam de afge vaardigden van de afdeelingen van den Ned. Protestantenbond met het hoofdbestuur voor de 54ste algemeene vergadering tezamen gekomen. Ter inleiding van deze bijeen komst hield men een openbare godsdienst oefening in de Luthersche kerk onder leiding van ds. H. G. van Wijngaarden, predikant bij de Vrije Gemeente te Amsterdam, wiens rede werd afgewisseld door liederen, ten ge- hoore gebracht door een meisjeskoor. Ds. Van Wijngaarden had tot tekst genomen 2 Kor. 5 vers 12. Na afloop der godsdienst oefening heeft de afdeeling Rotterdam het hoofdbestuur en de afgevaardigden ontvan gen in „Irene", waarin hedenochtend de vergadering bijeenkwam. De R.-K. bladen publiceeren de sa menstelling van het z.g. adviseerend col lege, tot welks instelling besloten is, opdat bij de vaststelling van de candidatenlijsten .voor de verkiezingen zooveel mogelijk reke ning worde gehouden met de uiteenloopende maatschappelijke stroomingen in de R.-K. Staatspartij. Het college beslaat eensdeels uit de leden van het Bondsbesluur, ander deels uit door dit bestuur aangewezen afge vaardigden der Rijkskieskringorganisaties, te weben: de leden van het dagelijksch be stuur, mx. A. J. M. J. baron van Wijnbergen, Utrecht, Bondsvoorzitter, tevens voorzitter van het adviseerend collegemr. Frans Teu- lings, Den Bosch, Bondssecretaris, tevens secretaris van het adviseerend college; sar. h N. J, E. Heerkens Thijssen, Ilaariesa, wl Bondspenningrneesler; en de overige leden van het Bondsbesluur, 0. w. de heer A. J Oo9tdam, van Leiden; voorts de jl. Zater dag benoemde afgevaardigden der Rijkakie#- kringorganisaties, 0. w. prof. J. D. J. Am- genen t, van Warmond. Naar de beroepen ingedeeld, Bestaat het college uit een algemeen® groep met InBe- grip der vrije beroepen ter sterkte van 20 man, 6 industrieelen, 0 middenstanders, 0 ambtenaren, 6 arbeiders, 4 "landbouwers, 1 vrouw, Het stamkapitaal, door de firma Span jaard, te Borne, ter gelegenheid van haar jubileum voor een pensioenfonds geschon ken, bedraagt honderd duizend gulden. 1 Tot algemeen voorzitter van den Bond voor Staalspensionneering is, in plaatc van den heer Van der Veldien, die daarvoor niet njeer in aanmerking wenschte te komen, benoemd dr. J. J. T. Spaargaren, te, Aarts- woud. Men bericht aan de „N. R. Grt.": In verband met de gewijzigde houding van het dagelijksch bestuur der Christelijk Sociale Partij, de heeren Van de Laar, Van Dorp en Rotteveel, die thans op het stand-, punt staan, dat het partijprogram zooda* nig moet worden verruimd, dat ook modern-» godsdiensügen dit kunnen onderschrijven, hebben alle vooraanstaande personen dezer Partij in Friesland, behalve de heer Jansen uit Leeuwarden, hun lidmaatschap opge-* zegd. Hiermee is de organisatie van de C. S. P. in Friesland opgeheven. De heer Fricke blijft voor de loopende periode zijn Staten- zetel bezetten. De gewone audiëntie van den Minis-* ter van Oorlog zal in plaats van op Donder dag 23 dezer op Vrijdag 24 dezer plaats heb ben, om half twee; die van den Minister van Koloniën zal deze week niet plaats hebben. DE ALGEMENE TOESTAND. Verkiezingen in Dnitschland. Aan de malle vertooning in Duitsohland is eindelijk een einde gekomen. Het poli tiek partij-gewring heeft geen succes ge had, gelijk van den beginne af aan duidelijk was te voorspellen. Ontegenzeggelijk heelt Marx door zijn lang gedraal zich geen goed gedaan. Het moest tot Rijksdagontbinding komen. En nu is het dan zoover na lang, lang gedraai Het heengaan van dezen Rijksdag zal ze ker niet betreurd worden. Deze Rijksdag bleek toch onbekwaam om in tijden als thans worden beleefd, ernstig de belangen van het land te behartigen. Uiterst rechts zoowel al8 uiterst links hebben alles ge daan, wat zij vermochten, om de Duitsche regeering in cliacrediet te brengen en dat hun dit niet is gelukt, is hun schuld niet. 't Is te hopen, dat het Duitsche kiezers volk geleerd moge hebben en ervaring heeft opgedaan. De kannen claj».rop vjo "'>-() slecht gezien de wending in de bu'tenl. dingen. DUITSCHLAND. De Rijksdag ontbonden. Gisteravond is inderdaad het pleit be slist. De Rijksdag wordt ontbonden. Marx had een langen brief aan de demo cratische fractie gericht en daarin gezegd, dat de democraten uit vaderlandsliefde zif ting in het nieuwe kabinet moesten nemen, of er zich althans niet tegen verzetten, dat minister Gessier in functie bleef. De demo craten hebben daarop urenlang vergadcrül en de meerderheid bleek in geen geval va4 een samenwerken met de Duitscb-nationa- len te willen weten, wat zou indruischen tegen xle democratische principes. Evenmin wilde de groep een burgerblok door welwil lende neutraliteit steunen. Gessier ver klaarde de partijdiscipline te zullen eerbie digen en zioh aan de besluiten der fractie te zullen onderwerpen. Nadat het besluit der democraten ter kennis van den Rijks kanselier was gebracht, hield het Rijkskabi net een vergadering en vervolgens begaf men zich naar Ebert. Hij had bovendien nog een brief aan de Duitsch-nationalen gericht e>n hun gevraagd of ze niet 7* plaats van 4 met 3 portefeuilles tevreden zouden willen zijn, daar hij Graaf Kanitz, vroeger lid der Duitsch-nationale fractie, gaarne in functie zou zien blijven. Het is niet bekend welk antwoord de Duitsch-na^ tionalen hebben gegeven, doch betcekenis heeft het nu niet meer. Bij president Ebcrfc stelde Marx in over eenstemming met alle leden van het rijks kabinet voor, den Rijksdag te ontbinden om het volk gelegenheid te geven der re geering een stellige meerderheid in den Rijksdag te verschaffen, opdat de thans gevolgde politiek voortgezet kan worden. President Ebert ilanvaardde dit voorstel en vaardigde het besluit tot ontbinding uit. Volgende verordening werd uitgevaar digd: „De parlementaire moeilijkheden maken het onmogelijk de tegenwoordige regeering te handhaven en maken tevens de voorzie ning onmogelijk eener Tegeering op den grondslag der tot nog toe gevolgde buiten en binncnlandsche politiek. Op grond van art. 25 der grondwet ontbind ik daarom den Rijksdag." Deze Rijksdag is dus ter ziele. De commissies, die reeds vergaderingen belegd hadden, werden afgezegd. De ver kiezingen voor den nieuwen Rijksdag zullen ten vroegste op 30 Nov. plaats hebben, maar in parlementaire kringen neemt men aan', dat zij niet vóór 15 Dec. zullen gehouden worden, daar men tegelijk tot verkiezin gen in Pruisen en Hessen wil overgaan. FRANKRIJK. Het congres der radicalen. Er is een groot aantal moties goedge keurd op het congres der radicale partij le Boulogne. Eenige daaronder hebben een beslist anti-clericaal karakter. Verscheiden sprekers op het congres klaagden over den invloed der reactionairen in het bestuur, 'Morschweg 59: Samenkomst. 8 uur. Sfcadszaal (foyer): Openbare vergadering Leidsch Drankweercomité. 8 uur, Stadszaal: Symphonie-concert Haarlem- Bche Orkest-Vereeniging. 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zondag 26 October waargenomen door de apotheken van de heeren D. J. van Drie- sum. Mare 76, tel. 406, en F. Pelle, Kort- Rapenburg 12, tel. 594. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, 19 altijd geopend, doch alleen voor leden van dal Ziekenfonds. RECLAME. Uw eerste taak 'b morgens zij zorg te dragen voor goede ontlasting. Tenzij dit geregeld geschiedt, krijgt gij hinder van hoofdpijn, gedruktheid, maagpijn, onzuiver bloed enz. Foster's MaagpitJcn genezen verstopping, regelen de lever, maag en in gewanden, en versterken zoodoende uw ge- beele gestel. 8384 Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65in apotheken etn drogistzaken. er receptie van het collegium en een feest maaltijd. Verder staan nog andere feeste lijkheden op het programma, zooals een con cert van „Sempre Crescendo", een opvoe ring van het L. S. Tooneel, enz. Ook dit jaar zullen door prof. J. P. Verhaar, van Warmond, hier wederom ge houden worden lezingen voor niet-Katho- lieken. Deze lezingen zijn speciaal bestemd voor niet-Katholieke studienlen en meer ontwikkelden en dragen dus een universi tair karakterzij worden 's avonds gehou den in het Universiteitsgebouw in de Klok- 9leeg. De rector-magnificus der Rijksuniver siteit alhier, prof. dr. A. J. Blok, heeft zich bereid verklaard het eorelidmaatschap te aanvaarden van hel uitvoerend comité, dat zich met het eere-coraité op uilnoodiging van het hoofdbestuur van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede heeft gevormd voor de nationale herdenking in den loop van 1925, als het 300 jaar' geleden zal zijn, dat Hugo Grotaus met zijn „De jure belli ac acis" den grondslag legde voor het Volken recht. In de vergadering van gisteren, ge houden in het gebouw „Prediker", Janvos- sensteeg, werd besloten het batig saldo van de 3-October-feestversiering Janvossensteeg en gedeelte Van der Werfslraat voor lief dadige doeleinden af te dragen en wel aan de volgende instellingen: Jeruël, Vincenlius, Leger des Heils en Gebouw „Prediker, elk f 16.98; totaal f67.92. Bij de heden ten Stadhuize door B. en W .gehouden aanbesteding van het bouwen van een politieposthuis aan den Hooge- Rijndijk (bestek nr. 20) waren ingekomen 15 inschrijvingen; van: G. Hillenaar, Qegst- geest, f 10.333; R. Massaar, f 9999; A. den Ouden, Moercapelle, f 9825; firma Bik en Breodeveld, f 9800; J. de Graaf en G. Veyl- brief, f9563; P. C. Dusoswa, f9650; A. J. de Later en P. H. Meijers, 8990; H. Rau- roann en H. van Varik, f8950; J. van Riet, f8885; P. L. Neuteboom, f8730; A. Harte- velt f 8315M. de Tombe Jr. en W. II. Haak Jr., f8265; J. Warna&r f7994; W. F. Marce- Ks en H. C. Heemskerk, f 7900; M. van der Velden, Leiderdorp, f 7090. Zooverre geen woonplaats is vermeld, is deze Leiden. De heer W. F. van Wijk, dansleeraar hier ter stede, wiens dansinrichting aan den Oude Rijn niet meer aan de moderne eischen voldeed, heeft beslag gelegd op het perceel Hoogewoerd 87 en daar een nieuw, naar de eischen des tijds ingericht instituut geves tigd. dat er zijn mag. Een royale entree en ruime garderobe voeren naar de mooie zaal, welke een oppervlakte heeft van 143 M2. De aankleeding en verlichting van de zaal komen goed tot hun recht, terwijl de goede dansvloer gisteravond, toen de opening plaats had, zeer voldeed. De bekleede zit tingen langs den wand, en een aantal mooie boxen, naar ontwerp van den heer P. Was senaar, vervaardigd door den heer P. van Noort, voltooien het geheel. Het werk werd tot volle tevredenheid van den heer Van Wijk uitgevoerd door den aannemer, don heer Vorst, die tevens voor hot timmerwerk zorgde, terwijl verder mede werkten Gebr. Beukering, metselwerk, E. de Jongh, schilderwerk (Nieuwe Rijn) en P. Raar, behanger en stoffeerder (Nieuwstr.) De lieer J. van Schoten (electricien) H. K. Koorsteeg, ontwierp de verlichting en voerde deze uit. Gisteravond had de officieele opening plaats, speciaal voor genoodigden. Een schat van bloemen, waaronder vele van leerlingen en oud-leerlingen, was in de zaal opgesteld, terwijl vele schriftelijke gelukwenschen waren ingekomen. Te negen uur opende de heer Van Wijk den avond met een vlotte speech, waarna hij eenige der nieuwste dansen demon streerde. Er werden vervolgens eenige kleine balleldansen uitgevoerd, terwijl men daarna nog langen tijd bijeen bleef. Natuurlijk on der het genot van menig dansje. Op den Heerensingel werd hedenmor gen door den heer V., alhier, een Fordauto in elkander gereden. Oorzaak: verkeerd uitwijken. Men meldt ons, dat door den heer S. H. Wijnnobel alhier een snoek is gevangen die het kolossale gewicht had van elf pond en vier ons, in een polder te Hoogmade, De „Sls.-Grt." bevat de gewijzigde sta tuten van de N. V. HoLlandsche Gonslructie- Werkplaaisen alhier. Mijnhardt'g Thijmairoop 75 cfc. Mijnhardt's Borstsiroop 60 ct. Anga-airoop (bij Kinkhoest) f 1.75. Bij Apothekers en Drogisten. 8390 LEIDSCHE SCHOUWBURG. Het Schouwtooneel. „Tempora Mntantur" spel in 3 bedrijven van J. E. Goodman. Voor Het Schouwtooneel is de inzet van het seizoen niet gunstig geweest. Dit in dub bele beteekenis. In de eerste plaats was de schouwburg al zeer matig bezet en in de tweede plaats was het openingsstuk niet erg gelukkig gekozen. Het spel van dezen tijd van Goodman „Tempora Mulantur" is toch bijkans geheel gesprek aan gesprek over moraal op het terrein der liefde en alles, wat daaraan vastzit. Eindeloos wordt er ge preekt en gestreden tusschen de starre, ge- voellooze en karakterlooze conventie en het volle leven, oer-leven dat zich niet door aangeleerde banden laat vastleggen. Het is één gephilosopheer, waarlegen slechts wei nig actie slaat. En al zij erkend, dat de auteur in de dialoog soms inderdaad fraai genuanceerd is geweest en soms een blik doet werpen in menschelijke afgronden, het was ons een „des Guten zuviel". pfficieel heet de lendenz de volgende: Het doel van Goodman in dit stuk 19 te laten uitkomen, dat de ouders hun op groeiende kinderen niet begrijpen; dat deze een dubbel leven lijden, braaf thuis en los bandig buiten en dat, wanneer er ongeluk ken gebeuren, niet zoo zeer de kinderen als wel de opvoeding aansprakelijk is. En de tweede les, welke Goodman zijn publiek wil geven en daaraan is hem blijkbaar nog meer gelegen i9 dat, wanneer uit een zondige liefdesbetrekking gevolgen zijn ont slaan, de oplossing niet allereerst in de conventie, maar in de vraag hoe ver de ge negenheid van de betrokken personen zich uitstrekt is gelegen. Dit tweetal levenslessen wordt gedemon streerd in een echt braaf gezin. De zoon vergeet zich met een mede-studente, die dan echt conventioneel aan dien zoon moet wor den gebonden, doch daarvoor past, waar de liefde tusschen hen uit is. Scherp worden de middelen gehekeld, die worden toegepast door het conventioneele ouderpaar om vol gens „plicht" en „maatschappelijke eer" de „kwestie" te regelen. En tot groote schrik zou de dochter des huizes bijna in een po sitie al9 dat „gevallen meisje" zijn gekomen. Een oom uit de wildernis, die het men- schelijk oer-instinct daar beluistert, wordt als sympathieke figuur in het geval gewor pen en het is volkomen tooneelmatig, dat deze oom tenslotte met het vrouwelijk cor pus delicti uit de „kwestie" verdwijnt. Aan welke zijde, conventie of vrijheid, de auteur staat, blijkt duidelijk. Zijn conven tioneele typen, vooral de moeder, zijn niet bepaald warm geleekend. De spelers hebben van dit spel in een aardig frisch decor gemaakt over 't alge meen, wat er van te maken viel. Ko van Dijk als de vader, Willi, v. d. Horstv. d. Lugt Melsert als de moeder, zij hebben ge geven wat te geven viel aan de ouder-figu- ren volgens de leer der ouderwelsche con ventie. Stine van der Gaag en Co Balfoort als de mensclien van gevoel en hart stelden zich daar knap tegenover, terwijl Carel Rijken den zoon aardig uitbeeldde. De dochter van Jetty v. Dijk—Riecker beviel ons door bijzondere geaffecteerdheid en ge maniëreerdheid, waarbij de plastiek niet al tijd gelukkig was bovendien, slechts weinig. Bij het publiek is stuk en spel wel ge waardeerd evenals de muziek van „Het Groene joodje". RECLAME. d® V0pmaardes^®c« FranscheZeep CSMlP' - 8385 De salarissen van het Rijkspersoneel. Van bevoegde zijde wordt aan het Cor respondentiebureau het volgende medege deeld; In verband met de omstandigheid, dat dezer dagen een deol van de brievenbestel lers in enkele groote plaatsen, alsook werk lieden van de Algemeen^ Landsdrukkerij, gemeend hebben demonstratief uiting te moeten geven aan hun ontevredenheid over de op 1 October j.l. voor gehuwden en kostwinners van kracht geworden loonkor- ting, kan het zijn nut hebben omtrent de salarieering van bedoelde groepen eenige nadere gegevens te verstrekken. Op 1 Januari 1920 is het tegenwoordige Bezoldigingsbesluit in werking getreden. Daarbij werd aan de bestellers in de groove gemeenten een salaris toegekend van f 1400 f 1800, het maximum te bereiken na 0 ja ren dienst. Op dat salaris werd 7 pCt. ge kort voor pensioen. Daarentegen werd aan gehuwden voor het derde en elk der volgen de kinderen een kinderbijslag verleend van f 50 's jaara. Een brievenbesteller in de groote steden, op zijn maximum staande en 3 lrinderen hebbende, ontving dus netto f 1800 7 pCt. f 50 f 1724. Dezelfde besteller ontvangt thans f 1800 10 pOt. 8W pCt. (kindergeld van voor elk kind f 50) f 150 f 1032.30, of wel 6.3 pCt. minder dan op 1 Jan. 1920. Volgens cte Aimsterdamsche budgetata^ tistiek bedroeg het indexcijfer in Deo. 1910

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2