De Klui uizenaar van Far-End, Wo. 19818 LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 17 October Tweede Blad. Anno 1924 TWEEDE KAMER. GEMENGD NIEUWS. KOUDWATERVERVEN FEUILLETON. (Zitting van gisteren). De nieuwe Tariefwei. [Voortgegaan wordt met de behandeling yan het wetsontwerp tot vaststelling eoner Hiouwe Tarief wet. De heer HIEMSTRA (S.-D.) ziet in deze yet allereerst con verzwaring van den druk op de financieel-zwakkeren. Door de prijs stijging der geïmporteerde artikelen zullen ook de binnenlandsche artikelen stijgen en dus zal de druk op de bevolking veel groo- ter zijn dan de veertien millioen die deze tariefverhooging zal opleveren. De Begeer ring zou weten hoe zwaar reeds de druk is, als zij diohter bij het volk stond. Deze wet is niet christelijk en men zal zijn toevlucht moeten nemen tot drogredenen om dit gioed te praten. Het R.-K. Vakbu reau en de R.-K. Volksbond doen reeds een poging daartoe en durven feitelijk te bewe ren dat door de verhooging van het tarief de prijzen rullen dalen. Voor den landbouw zal dit ontwerp nadee- Kg zijn. Spr. wijst op tal van adressen ter zake ingekomen, waarin uitdrukkelijk wordt betoogd dat sleohts schade is te duchten en dat de kleinere voordeden verre in het niet zinken bij de nadeelen. In de openings rede van den president der Noord-Brabant- Bche Landbouw-orgajiisatie in September, werd ook betoogd, dat de tariefverhooging niet strookt met het belang der Brabant- sche boeren. Echter is de weegschaal, waar op landbouw en politiek werd afgewogen, overgeslagen naar de zijde van de politiek. De Regeering heelt nog kort geleden maat regelen genomen om den tuinbouw uit de misère te helpen. Moet zij dan nu voorstel len indienen die dezen tak van nijverheid weer drukken? Men denke aan de moeilijk heden die Amerika aan den invoer van som mige Nc lerlandsche producten in den weg legt. Wie hel ontwerp bestrijdt op grond van het belang van land- en tuinbouw, ver dedigt tevens het algemeen belang, dat met eerstgenoemd belang ten nauwste is Verbonden. Spr. hoopte, dat ook aan de andere zijde der Kamer gesproken zal worden. De heer Weitkauop heelt wel gesproken over de noo- den der kleine landbouwers. Het staat voor spr. vast dat deze afgevaardigde ro dezen strijd naast de bestrijders zal staan. De heer Dekkers drong indertijd aan op bevordering van export van land- en tuin bouwproducten Hoe zal hij dan kunnen stemmen vóór een wet die het gevaar van buitenlandsche represaille wakker roept? Een gevaar van de tariefverhoogiing ligt ook in de onmogelijkheid om er op terug i* komen aangezien dan de nijverheid den terugslag te veel zou voelen. De vrijstel ling van eeni^e goederen moest weer wor- 'den ingetrokken in verband met de belan gen der eoortgelijke binnenlandsche in dustrieën. Met kracht blijft spr. zich tegen deze wet verzetten en hij hoopt vurig dat ze verwor pen wordv. De heer VAN RAVESTEYN (Comm. Fr.) meant te mogen constateeren, dat na den oorlog in alle landen een groote geneigd heid tot protectionisme valt waar te nemen. Alleen in Engeland weifelt men nog. Overal waar men van export moet leven, is men vóór vrijhandel. Dat men zich hier in Hol land weer oüder een hoedje laat vangen is het gevolg van de kleine theologische politiek hier te lande. De industrie is er in geslaagd de Regeering te brengen tot een stap in protectionistische richting. De Re geering camoufleert dien stap, maar haar pers doet dat niet eensdie erkent open lijk dat het hier een overwinning van het grootkapitaal is. Nederland houdt altijd nog vast aan den vrijhandel. Volgens spr. is het totale kapitaal in Ne derland sedert 1914 enorm gestegen en on juist is het dus dat de druk der directe be lastingen te groot is. Dto druk is alleen te groot voor het met-bezittende deel der be volking. De heer DE BOER (Platt.-partij) be treurt het dat de Regeering met dit ont werp niet heeft gewacht, tot na de verkie zingen Hij citeert ook tal van adressen uit land- en tuinbouwkringen om te doen zien dat men in die kringen tegen deze wet is. De tendenz van protectie is zeer duidelijk en het gevaar voor revanche in andere lan den is niet denkbeeldig Het leven zal duur der worden, de loonen zullen stijgen, de productiekosten stijgen en zoo zal het weer in een cirkel rondgaan. Spr. zet uitvoerig uiteen dat voor den landbouw zeer veel nadeel is te wachten van deze wijziging in de handelspolitiek. De vrije ruilgelegcnheld is een onmisbare behoefte voor den landbouw. Een groot deel der bevolking is tegen protectie en de Re geering negeert dit. Het baart verwonde ring dat de Minister van Arbeid in dit ont werp aandeel heeft, terwijl hij bij het Schoen wetje herhaaldelijk zich tegen protec tionistische maatregelen heeft verklaard. Verwerping van dit ontwerp acht spr. in het dringend belang van land- en tuinbouw. De heer EBELS (V.-D.) gaat do bctceke- nis van dit ontwerp voor land- en tuinbouw na. Verscherping van verhoudingen is het eerste dat spr. van dit ontwerp vreest. De ontwikkelingsgeschiedenis van het land bouwbedrijf doet zien dat vrijheid van ruil verkeer éón der grondslagen van dit bedrijf is. Dc regeering heeft zeer veel gedaan u«u den landbouw te bevorderen, door recht- 8treekschc steun, door verbetering van het onderwijs, door contrólo enz., maar het is haar met dat alles niet gelukt den landbouw tot bloei te brengen, indien niet do export was toegenomen. Daardoor is de landbouw meer vooruit gekomen. Nu gaat dc Regee- ring juist den export in gevaar brengen. Vorhooging van dc transportkosten is on middellijk van dit ontwerp te duchten. De heer DRESSELHUYS (V.-B.) zal v het betoog van den heer Van Gijn kort z:jo. Is er hier nu bescherming of niet? Het is niet twijfelachtig, meent hij. De regee ring h.eefr naar een bron van inkomsten voor de schatkist gezocht en die ook ge vonden in het tarief. Het tarief is altijd laag gehouden, om te zorgen dat onze nationale producten zoo gemakkelijk mogelijk de grens over konden komen. Het stekel had vele fouten maar in de praktijk was het ten slotte toe te passen. Het buitenland had alleen gelegenheid zijn producten in ons land aan te bieden en juist daardoor kon de landbouw zich gemakkelijk ontwikkelen, want' de grenzen waren niet versperd. Herziening van het tarief was na tuurlijk zeer wel mogelijk om de technische gebreken te herstellen. Een beweging daar- i voor is feitelijk onbekend omdat ten slotte de regeling algemeen gekend werd en de fou- I ten niet van dien aard waren dat herziening urgent was. De Regeering heeft de fouten kunstmatig bijeengegaard om ze als motor I voor herziening van het gansche tarief te gebruiken. Deze herziening heet noodig, om- I dat er zooveel fouten in zijn. Acht pagina's van de toelichting zijn besteed aan de opsom- I ming der fouten en gebreken en dan komt dc I mededeeling dat nu dc gelegenheid ook ge schikt is om het tarief te herzien. De uilvinding van het „toonbank-artikel" is zeer zonderling. Feitelijk is het hetzelfde als het „afgewerkt product". Het stelsel der I opsomming is stellig gedoemd tot mislukking. De leiddraad daarbij ontbreekt geheel en het blijkt nu dat zeven criteria voor de aandui ding zijn aangenomen. De Minister heeft luxe verlering, belang der schatkist, godsdienstige en politieke overtuiging als criteria aangeno men bij de belasting. Er is daarom geen touw meer aan vast te knoopen en het college van groote mannen mag wel een college van ge leerden zijn, wil het publiek niet aan wille keur zijn overgelaten. Het gansche stelsel van den Minister is dat van God-zegen-den-greep mits de greep maar groot is. De verhooging op dc anli-conceptioneele middelen is de hoogste. Spr. had het een hoo- ger standpunt gevonden als men deze midde len onder een andere rubriek had gelaten. De fabrikanten van die middelen zullen op hun briefpapier kunnen laten drukken dat zij de meest beschermde industrie zijn en de gou - den medaille voor politieke propaganda heb ben verworven in dienst der Nederlandsche regeering. Met de 15 millioen, die het Tarief zal op brengen, slaat of valt naar spr.'s oordeel niet het sluitend maken van het budget. Om die 15 millioen had de Minister niet alles over hoop behoeven te halenals de eindjes der begrooting al zoo dicht bijéén zijn is een an dere oplossing wel mogelijk. Maar alles is camouflage van de bedoeling om ons vrij handelsstelsel aan te lasten. Eigenaardig is dat heel protectionistisch Nederland over dit ontwerp juicht. Bewijst dit dat het vrij handel geeft? Spr. begrijpt niet waarom Rechts voor protectie is. Misschien omdat het een anti-liberale gedachte is. Voor protectionisten is het nu een klein kunstje om steeds weer voor verhooging der tarieven te strijden. Het percentage behoeft' maar even verhoogd te worden. Het is altijd onmogelijk geweest om de 5 pCt. weg te krij gen; hoeveel moeilijker zal het zijn de 8 pCt af te schaffen en dus zit het protectio nisme vaster dan ooit in ons handelsstelsel. Fiscaal en beschermend zijn geen tegenstel lingen. En het tarief, dat den binnenland- schen producent een gunst geeft boven den buitenlandschen is beschermend. Het Engel- sche tarief is fiscaal, omdat het alleen de goe deren treft die in Engeland niet geproduceerd worden. De bevolking zal niet 15 millioen gulden hebben op te brengen, maar veel en veel meer gelijk reeds is bewezen. De invoer van goe deren in het land werkt prijsregelend, het geen in Noorwegen met nauwkeurige cijfers is bewezen. Land- en tuinbouw krijgen niets, maar zul len voor een belangrijk deel het bedrag moe ten opbrengen. En dat alles wordt gecamou fleerd door dit ontwerp. Het Ned. Landbouw- Comilé heeft zich unaniem legen dit ontwerp verklaard. De heer WE1TKAMP (C.H.): Het is tegen de protectie geweest 'en niet legen dit ontwerp want dat was niet aan de orde. De heer DRESSELIHJYS (V.B.); Het was naar aanleiding van dilj ontwerp, dat de be slissing viel en het is onnoozel dat ontwerp geen protectie te noemen. Het ontwerp is viviseclie op den land- en tuinbouw. Spr. wijst op het gebeurde in Ame rika, waar land- en tuinbouw kwijnen als ge volg van de protectie. Concludeerende zegt spr., dat deze wet een der zwaarste en zwakste plekken in de ge schiedenis van dit Kabinet zal zijn. De heer LOVINK (C.H.) wil toegeven, dat dit ontwerp op vele punten inderdaad be schermend is in den zin van de opvatting die het Vrije Ruilverkeer daarvan heeft. Zuiver fiscaal is het ontwerp ook niet. Hel ware be ter geweest het ontwerp als een gewone her ziening van het tarief aan te kondigen en los van alle verdere bescherming. Nederland blijft wat protectie betreft ver achter bij an dere landen en het zal wel zoo'n vaart niet loopen. Spr. begrijpt niet hoe eenig land in dit voorstel aanleiding zou kunnen vinden om maatregelen tegen ons te nemen. Het leven zal inderdaad duurder kunnen worden, maar zeker is dit niet en voor het volle bedrag van het recht zal het stellig niet gebeuren. Op dit punt dient men af te wach ten en eventueel kan, er gewijzigd worden aan het tarief. - De heer EBELS (V.D.): Dan is hel te laat. De heer LOVINK (C.H.) meent, dal het ontwerp alleen strekt voor versterking der schatkist en dat het onmisbare artikelen niet aantast. Spr. ziet er dus geen overgang tot bescherming in. De vergadering wordt verdaagd lot heden één uur. RECLAME. bij H. C. VISSER Zoon., L. Mare 38. 8196 FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Th. van Noorl, koopman te Noordwijk. R.-c. mr. C. M. de Kuyper. Cur. T. Breed- veld te Noordwijk. A. Koen, aardappelen-koopman te Hoofd dorp, Aalsmeerdenveg. R.-c. jhr. mr. R. de Marees van Swinderen. Cur. mr. F. van der Goot te Haarlem. Nicolaas Laan, aannemer te Nieuw-Ven- nep. R.-c. jhr. mr. R. de Marees van Swin- deren. Cur. mr. C. Blankevoort te Haarlem. De volgende week zal het slran tusschen Scheveningen en Katwijk onveilig zijn wegens hel schieten met ge schut op Maandag, Dinsdag en Woensdag telkens van tien uur v.m. tot halfdrie n.m. en tusschen Scheveningen en Wassenaar- sche Slag wegens het schieten met machine geweren op Donderdag en Vrijdag telkens van negen uur v.m .tot halfdrie n.m. De aandacht wordt er op gevestigd, dat tiet strand slechts dan weer voor het publiek toegankelijk is, wanneer de vlaggen, waar door de onveiligheid van hel strand wordt aangeduid, zijn ingehaald. Gisterochtend heeft in Den Haag een conferentie plaats gehad van patroons in het bouwbedrijf. Vastgesteld is ten opzichte van de staking bij „Dc Bijen korf", dat elke nieuwe arbeider, die aange nomen wordt, gehandhaafd blijft, ook al is de slaking afgeloopen. Gistermiddag waren zooals de directie meedeelde 31 man aan het werk; ook de betonmolen draaide weer. Dc directie ver wacht vandaag nog eenige ploegen werk willigen. o. a. uil Leiden. DeUt en Haarlem. Tegen halfvijf werd het gisteren in de buurt van de Wagenstraat rumoerig in ver band met de slaking aan „De Bijenkorf'. Van alle kanten kwamen stakende arbei ders, die de werkwilligen wilden moleslee- ren. De politie had dezen oploop echter voorzien en uitgebreide ordemaatregelen, genomen. De werkwilligen zouden van den uitgang aan de Voldersgracht af in auto's naar huis worden gebracht cn een gedeelte van de Voldersgracbt werd dan ook door vier bereden agenten vrij gehouden. Toen dc eerste auto voorkwam en de werkwilli gen, vergezeld van eenige agenten, instap ten, werd er uit de schreeuwende en schel dende menigte met steenen gegooid. Pogin gen om den auto tegen te houden mislukten. Voordat de tweede auto kwam, werden er nog vier bereden agenten gecommandeerd en even later kwamen er weer twee bij; de geheele Voldersgracht werd afgezet en nog eenige malen werden werkwilligen per auto weggebracht. Nog lang bleef het in de buurt rumoerig. De politie in Den Haag heeft in lijdelijke bewaring gesteld drie per sonen, n.l. zekere v. d. H., U. en K., die lei ders vam de N. V. Nationaal Sportpaleis te 's-Gravenhage, in verband met hel polilio- j neel onderzoek naar met „A pol dros", te Apeldoorn, gepleegde fraude. De Raad van Rotterdam heeft aangenomen het voorstel van de com missie voor de strafverordeningen tot aan- I vulling van de verordening op de slraat- I politie met een nieuw art. 127a, luidende; Het is verboden; Isle in of op omnibus sen te rooken, of zich daar met een bram 1 dende sigaar, sigaret of pijp te bevinden; 2de. de omnibussen door spuwen of op an dere wijze te verontreinigen; 3de. in of op omnibussen .zich met onbeschermde hoede- penDen te bevinden. De bevolking van Amster dam bedroeg op 1 September 11. 708,622 (340,584 mannen en 368,038 vrouwen), le gen een totaal van 706,194 op 1 Januari 11. Gemeld wordt, dat hier te lande een consortium is gevormd, dat de voorbereiding heeft ter hand genomen voor oen, tijdens de Olympische Spelen in 1928, te Amsterdam te houden wereldtentoonstel ling. Tijdens een vertooning in de bioscoop „Gentral" te Krommenie is brand ontslaan, ten gevolge van het vuur- vatlen van de film. Er was tamelijk veel pu bliek aanwezig. Een paniek maakte zich van de aanwezigen meester, zoodat perso nen, die in de loge zalen, zich trachtten te redden door naar beneden te springen. En kelen werden lioht gekwetst, doch voor het overige kwam men met den schrik vrij. Na aankomst van de avond- extra-lrein uit Ede, die de arbeidsters van do Kunstzijdefabriek te Ede naar Utrecht vervoert, ontstond tusschen een 9-lal van deze dames twist. De woordenstrijd eindigde in een vechtpartij, waarbij zooals het politierapport meldde, „de drinkfleschjes goede diensten bewezen. Wat zich hierin manifesteerde, dat een 20-jarige fabrieks arbeidster, woonachtig in de Wijde Steeg, een dusdanige wond aan het hoofd kreeg, dat zij ter verdere behandeling, na voor- loopig te zijn verbonden in de Radium* straat, zich naar de Rijksklinieken moest begeven. Omtrent de oorzaak kon de politie niets ontdekken. Hpt „D agbl. van N.-Br." ge oft als bewijs van zijn vitaliteit de dagverdee- ling van Louis Bouwmeester op 5 Oct. jl. Om 4 uur ojigestaan to Breda. Om 5 uur met den trein naar Amsterdam. Om halféón naar het Palcis voor Volks vlijt. Van om haftwee tot 4 den Schylock ge speeld in hot Paleis voor Volksvlijt. Om 6 uur met den trein naar Haarlem. Van 811 den voorman Henschel ge speeld in den Schouwburg to Haarlem. Om halftwaalf met den trein naar Am sterdam. Om 1 uur rustig zijn groc gedronken en om halftweo mot een verwonderd gezicht aan zijn huisgenooten gevraagd: Ga jullie ntf al naar bed II ot „Neder 1 a n dsch W e e k- blad voor den Handel in Kruidenierswaren" meldt, dat in de afgeloopen week 2,678,400 eieren naar Engeland zijn verscheept. Conclusie. Een oude juf frouw had een papegaai, die vrij in de kamer mocht rondloopen. Op een dag had hij een paar uien gestolen. Daarom werd hij voor straf in de kooi gesloten en de juffrouw zei kwaad: „Als je 't nog eens lapt trek ik je al je veeren uit je kop." Den volgenden dag kwam er een heer met een kaal hoofd binnen. „Kraauwl" schreeuwde de papegaai. „Heb jij ook van de uien gesnoept?" BUITENLANDSCH GEMENGD. De Z.R. Ill hjft op do reis naar Amerika gemiddeld eon snelheid bereikt van 6*2.35 Engelsche mijl per uur. De hoogste hoogte was 3680 meter. De bevelhebber van do Zeppelin dr. Eckener is gisteren met zijn officieren naar Washington gedaan na te Philadelphia te hebben overnacht. Hij werd door den minister van marine Wilbur en een groot aantal officieren van hoogen rang ontvangen. Do minister bood don Duit- schen officieren een lunch aan waarna rij een bezoek brachten aan president Coolidg© die er prijs op stelde hen persoonlijk geluk te wenschen. De bemanning heeft ala her innering aan den tocht zilveren met inscrip tie voorziene sigarettenkokers ontvangen. Gistermorgen is de Duitscho vlag op do Z. R, III neergehaald. Begin November keeren de Duitscherg, op een paar monteurs na, naar Duitschland terug. Het radicale Parijsche blad „L'Oeuvre'5 schrijft naar aanleiding van den tooht van de Z. R. III naar Amerika onder meer; ,,Wij merken thans, dat de Duitechers een meesterlijken handigen zet gedaan heb ben. Ten eerste is het een schitterende pro paganda, deze tocht naar New-York van een Duitsch luchtschip, dat langer is dan hot gioctste Fransche stoomschip dat ooit in een Amerikaansche haven kwam. Maar het is vooral een goed middel om aan de bepalingen van het verdrag van Versailles te ontsnappen. Hoe zouden wij nu nog kun nen eischen, dat de loods van Friedrichsh»- fen afgebroken wordt zonder ons to doen uitmaken voor vandalen of gekken V1 Do „Times" herinnert er aan, dat het En gelsche luchtschip R 31 in 1919 het eerste is geweest om een vlucht over den Atlan- Lischen Oceaan te ondernemen. 2 Juli 1919 om 2 uur 's ochtends vertrok dg R. 34 van Eiast-Fortuna in Schotland on landdo op 6 Juli om 2 uur 'e middags te Minoola bij New-York na 3130 zeemijlen te hebben af gelegd in 103 uren. Bij de landing had het schip nog slechts olie voor 40 minuten aan boord. 9 Juli vertrok het luchtschip uit Amerika cn vloog naar Engeland terug. Ook met een vliegtuig is de overtocht een paar macl volbracht, ofschoon slechts door MARGARET PEDLER. Geautoriseerde vertaling van W. E. PONT. 56) Alleen Sara had het gevoel, dat een scha duw ergens uit een verborgen hoek was te voorschijn gekomen en voor haar uit ging op haar pad, terwijl Miles en Andrey, die niet de helderziendheid van goede vrienden dv schaduw zagen, vervuld waren van be zorgdheid voor de vrouw, die zij beiden hadden leeren liefhebben. HOOFDSTUK XXVI. Een nachtelijke bezoekster. Judson liep de vestibule van Far End door, ópende de voordeur en tuurde in angstige spanning naar builen in den maanverlicii- tc-n nacht, al voor de derde maal dien avond. Noch hij, noch zijn vrouw konden gissen, wat er met hun meester aan de hand was. 'lij was weggegaan, dat wisten zij, met het plan een picnic in het Haven-Bosch bij ie wonen, maar hij had geen order gegeven, ca» het diner later moest zijn dan gewoon- h.*k, en nu was van het keurige middag maal, dat juffrouw Judson voor haar tanïo- 1 ;k veeleischenden meester had klaarge maakt, alle heerlijkheid af, nu het al min stens twee uur in den oven was, „warm gehouden". ,-Komt hij nog niet?" vroeg juffrouw Jud son, toen haar ega in de keuken terugkwam. Bij schudde het hoofd „Geen spook te zien," antwoordde hij kort. Tien minuten later ging de huisdeur open en werd met een bons weer dichtgeslagen. Judson haastte zich naar boven om te J vragen, wat zijn meester verlangde. Toen hij weer benoden kwam, keek hij hevig ont steld. „Er is iels gebeurd", kondigde hij plech tig aan. „Tien jaar ben ik nou in meneer Trent z'n dienst geweest, maar nog nooit. zeg ik je, Maria, heb ik hem zoo gezien nou." „Hoe ziel-ie er dan uit?" vroeg juffrouw Judson, stilstaand met een juspan in haar hand. „Als een man, die in de hel is geweest", antwoordde haar echtgenoot op dramati- schen toon. „Hij is zoo wit als dat stuk papier" hij wees op het papier, waarop juffrouw Judson zorgvuldig de gebakken aardappelen had laten uitdruipen. „En zijn oogen slaan zoo wild. Hij heeft een heel eind geloopen ook, minstens wel twintig mijlen, want hij is doodop en zijn schoenen zijn één klomp modder. Zijn jas is gescheurd en vol modderspatten, het lijkt wel of hij dwars door struiken en al heen geloopen is zonder te kijken waar hij liep." „Dan zal hij zijn eten wel noodig heb ben," was de practische opmerking van juffrouw Judson. „Ik zal maar opdoen; het is nog niet wat je noemt heelemaal bedor ven." „Hij wil geen eten hebben," „Judson", zegt-ie legen me, „breng me een whiskey- soda en een paar sandwiches. Ik heb niets anders noodig. En dan kun je sluiten en naar bed gaan." ..Goeje hemel, schiet dan op, en haal de whiskey-soda en een blad, dan maak lk onderwijs de sandwiches klaar," riep de brave juffrouw Judson dadelijk, en gaf haar boteuterden echtgenoot een duw in de rich ting van den kelder, terwijl zij zelf weg rende om een brood te gaan halen. „Je hebt gelijk. Maar ik was zoo van streek, zooals meneer er uitzag, Maria, dal je me met een veertje had kunnen neer slaan. Ik zou wel eens willen weten of z'n meisje hom heeft bedankt?" voegde hij er peinzend bij. Juffrouw Judson bleef de zaak niet langer bepraten, maar begon de sandwiches klaar te maken en een paar minuten later droeg Judson een aantokkelijk-uitziend blaadje naar boven naar Trents studeerkamer en zette het op een tafeltje naast zijn meester. De man had hei niet ver mis gehad, toen hij dacht, dat zijn meester wel „twintig mijl I of zoo" had geloopen. Toen hij uit het Ha ven-Bosch kwam, was Garth doorgeloopen, zonder op richting te lellen en hij was maar verder gegaan, bijna blindelings, heuvel op, heuvel af, over bergen, door bosch, langs de kust, over rotsblokken, die hem deden strui kelen, overal, overal, om maar die krank zinnig-makende gedachten kwijt te raken, die hem hadden vervolgd na de ontmoeting met een vrouw, wier yioletblauwe oogen hem herinnerden aan den onmelelijken angst van jaren geleden en die nu het ge luk, dat de toekomst scheen te beloven, be dreigden. Ilij zag er verwilderd uit. Zware lijnen hadden zich om den mond gegroefd en onder de dreigende wenkbrauwen gloeiden zijn sombere oogen als twee vonken. Besluiteloos bleef Judson naast hem staan. „Zal ik een whiskey klaar maken, mijn heer?" vroeg hij. Trent schrok op. Hij was den heelen knecht vergeten. „Neen, dat zal ik zelf wel doen straks. Sluit den boel en ga naar bed," antwoordde hij bruusk Maar Judson aarzelde nog. Een uitdruk king van bezorgdheid en toewijding lag op zijn anders zoo onbewogen gelaat. „Het was beter er dadelijk een te nemen, mijnheer," zei hij overredend. „En ik geloof, dat de sandwiches met kip in uw smaak vallen, mijnheer, neemt u mij niet kwalijk, dat ik het zoo zeg Een oogenblik deod een flauwe, vriende lijke glimlach den blik van groote afmatting uit Garths oogen verdwijnen. „Doorzichtige oude dwaas, dat je bent, Judson," zei hij vriendelijk. „Je bent net een bezorgde hen, die rond loopt te klok ken. Goed dan, maak me maar een whis key, als je wilt, en geef me dan een van die onovertrefbare sandwiches." Judson bediende hem tevreden. „Anders nog iels vanavond, mijnheer? Zal ik het raam sluiten?" Dit met een ge baar in de richting van dc wijd opengesla gen deuren, waarbij zijn meesier zat. Garth schudde het hoofd en toen eindelijk de bediende blijkbaar met tegenzin vertrok ken was, bleef hij langen tijd heel stil zit ten, starend in den tuin, die door do maan beschenen werd. Plotseling bewoog hij zicK onrustig. De kamer rondziende, ontdekte hij zijn viool, die op de tafel lag met den strijkstok er naast, nog juist zooals hij haar had neerge legd dien morgen, nadat hij in een opgewek te stemming aan het improviseeren was ge weest op een thema van MendelssohnS „Hochzeitsmarsch." Hij nam het instrument op en deed een paar onsamenhangende stre ken. Toen hield hij het tegen zijn kin en begon te spelen een afgebroken, onrus tige melodie vol wanhopige droefheid; met schrijnende dissonanten, heen en weer stor mend in mineur-cadenzen, als de geest van Leed zelf, die verlaten door de eenzaam heid rondvaart. Boven woelde Judson onrustig in zijn bed. „Hóór hem nu eens, Maria," mompelde hij ontdaan. „Hij iaat me kippevei krijgen met dal akelige gefiedel van hem. 't Is net of er een kind in donker huilt. Ik wou, dat hij maar ophield." Maar de treurige tonen klonken nog steeds, rijzend en weer dalend, terwijl Garth de kamer op en neer liep en de kandelaars bleek flikkerden in het maanlicht, dat door het open raam binnenviel. Plotseling gleed een gedaan-te over het grasveld, geruischloos als een schaduw. Eens stond zij stil, als om te luisteren, toen gleed zij weer voort. Langzaam naderend, totdat zij bij den drempel stil stond. Garth, die op dat oogenblik met zijn rug naar het raam stond, ging door mei spelen, onbewust dal er iemand luisferde. Maac plotseling voelde hij, dat hij niet langer al leen was, dat iemand de eenzaamheid van den nacht met hem deelde. Snel wendde hij 2ich om en toen zijn blik viel op dc zwij gende gedaante bij het open raam, liet hij langzaam de viool zakken en bleef als ver-* 9teend de verschijning aanstaren. (Wordt vervolgd.1

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5